Φιλία VS Έρωτας

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν διαβάστε καλά Kleftra και Adespoto θα δείτε ότι δεν ζήτησα να μην σχολιαστεί.ζήτησα να μην γυρίσει εδώ (σε αυτό το τοπικ) το θέμα καθώς ο μόνος λόγος που το έγραψα είναι για να αιτιολογήσω την συγκεκριμενοποιήση των φύλλων στην παράγραφο που αναφέρεται. Αν προσέξατε οι άλλες δεν είναι συγκεκριμένες.Και πριν αρχίζετε τα είσαι απαράδεκτος μπλα μπλα δες ότι στο κείμενο μου λέει
Τώρα το γιατί πιστεύω ότι υφίσταται αυτό είναι άλλο τοπικ που αν θέλετε, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε εκεί.
Και παρόλο το είσαι απαράδεκτος,αποφεύγω να σχολιάσω και άλλο γιατί θα ξεφύγουμε τελείως. Σε άλλο τόπικ να διαφωνήσουμε όσο θέλετε,και για το θέμα της γενίκευσης, που θα διαφωνήσουμε αλλά όχι εδώ.

Σχετικά με το θέμα τώρα.ΚΟΥΕ χαίρομαι που ξεκαθάρισες τα λεγόμενα σου καθώς με βάση αυτά να προωθήσουμε και το θέμα.

1. Σε καμία περίπτωση δεν νοείται, να έχει πρόβλημα κάποιος φίλος και να τον παρατήσουμε για τον γκόμενο/α.
Συμφωνούμε με μια μικρή παρατήρηση. Δεν πρέπει να φτάσει στο σημείο να το ζητήσει ο άλλος αφού έχει κατρακυλήσει. Αυτό συμβαίνει όταν χάνεσαι.

2. Σε καμία περίπτωση δεν μιλάω ότι χάνουμε ΚΑΘΕ επαφή και δεν ρίχουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα τηλέφωνο πότε πότε....
Εγώ αυτό εννοώ με εξαφάνισμα. Το αντίθερο από αυτό που λες

3. Δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση με την φράση "θέλω αποκλειστικότητα" είτε προέρχεται απ τον έρωτα αλλά είτε απ τους φίλους!
Ούτε εγώ

Εξ αποστάσεως και εκ του ασφαλούς, δεν δέχτηκα ποτε μου κανέναν να μου κάνει το μάγκα...
Μνημόσυνο με ξένα κόλυβα δεν γίνονται!
Άσχετο αλλά μπορείς να εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό.

Κι όποιος πει οτι δεν έχει "φτύσει" ΚΟΛΛΗΤΟΥΣ για γκόμενο/α, πολύ απλά δεν έχει νιώσει τι πάει να πει καψούρα!!
Μονολεκτικά
Εγώ

Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Σκεφτείτε οτι ο φίλος σας αντί για σχέση έχει βρει μια δουλειά, που του απορροφά πολλές ώρες. Θα γκρινιάζατε το ίδιο (όσοι γκρινιάζετε); Πιστεύω πως όχι. Κι όμως, όσο έχει ανάγκη κάποιος μια δουλειά για να βγάλει χρήματα και να ζήσει, έτσι έχει ανάγκη και από μια σχέση, για να είναι συναισθηματικά καλά.
Μήπως δείχνει και λίγο ζήλια τελικά αυτή η συμπεριφορά?
Αν θες να τα εξομοιώσουμε εχω δεί άτομα με ελάχιστο ελεύθερο χρόνο λόγω δουλειάς να βρίσκουν χρόνο για να συνατήσουν τους φίλους τους και έχω δει κόσμο με πολύ ελεύθερο χρόνο και σχέση να σου λένε δεν προλαβαίνω. Πιστεύω να συμφωνείς ότι η δουλειά απαιτεί πολύ περισσότερες ώρες.

Πραγματικά πιστεύω ότι όταν με κάποιον είσαι και τον νιώθεις φίλο πάντα κάπως θα βρεις το χρόνο όπως θα κάνεις και για την αγάπη σου.Μιλάω για πιεσμένες καταστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Άλλωστε εσύ ζεις στο ροζ συννεφάκι σου αλλά οι άλλοι δεν σημαίνει ότι περνάνε το ίδιο καλά, είναι πιθανό να χρειάζονται την συμπαράσταση και την αγάπη σου.


Ναι συμφωνώ... όντως μπορεί να χρειάζεται την συμπαράσταση και την αγάπη μου... και φυσικά να το προσφέρω....

ΟΜΩΣ δεν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ να ζητάς απ τον άλλον να κάνει πέρα τον έρωτα του και το αίσθημα του για να σε νταντέψει??

ΟΚ... είναι και οι δύο πλευρές εγωιστικές....
Ποιά πλευρά όμως είναι η πιο πολύ? :P

Αυτή η οποία είναι στο ροζ συννεφάκι της και πιθανά λόγω του πολύ ροζ δεν αντιλαμβάνεται το τι μπορεί να συμβαίνει γύρω ή η πλευρά που επειδή μιζεριάζει και έχει το Χ κόλλημα με τον πρώην γκόμενο επιβάλει στον φιλο να μην χαρεί αυτό που δεν θα γυρίσει πίσω??
Ο πρωτος ή ο δεύτερος μηνας της σχεσης δεν ξαναέρχεται ΠΟΤΕ πίσω....
Η μιζέρια όμως, όταν την κουβαλάει ο άλλος μέσα του...
είναι πάντα εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
ετσι εγινε και με εμενα και τον φιλο μου.. απο την αρχη.. ο "υποτιθεται αδερφικος του φιλος", μολις ειδε οτι το πραγμα παει καλα και οτι θελαμε να περναμε χρονο μαζι (οπως καθε νεο ερωτευμενο ζευγαρι) αρχισε να τον απομακρυνει.. και δεν ειναι οτι δεν επικοινωνουσε.. γιατι και απεναντι μενουν, και τα τηλεφωνα βροχη επεφταν απο τη μερια του φιλου μου και ολα.. απλα εγινε αυτο που λες.. δεν μπορουσε πλεον να βγαινει μαζι του καθε μερα... για εμενα ειναι απολυτα λογικο.. ο αλλος ο μ*****ς ομως τον εχει κανει τωρα πια (2 χρονια μετα) τοσο περα που καθεται και αναρωτιεται ο ανθρωπος αν και ο αλλος ηταν ποτε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ του φιλος...
συμβουλη μου: μιληστε του ηρεμα, αλλα προσεξτε μην πειτε βαριες κουβεντες και αν πραγματικα θεωρειτε τους εαυτους σας φιλους του, ΔΕΝ θα τον κανετε περα...
γνωμη μου...

επίσης να πω οτι συμφωνω στα παντα με την ΚΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνούμε με μια μικρή παρατήρηση. Δεν πρέπει να φτάσει στο σημείο να το ζητήσει ο άλλος αφού έχει κατρακυλήσει. Αυτό συμβαίνει όταν χάνεσαι.
Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο δεν μπορεί αυτός που έχει το πρόβλημα να σηκώσει το ακουστικό και να τηλεφωνήσει και να πει απλά...
"φίλε σε χρειάζομαι"
Δεν καταλαβαινω γιατι οι φίλοι είναι υποχρεωμένοι να μυρίζουν τα νύχια τους...
ειλικρινά ουδέποτε το κατάλαβα αυτό με όλους τους ανθρώπους και σε όλες τις σχέσεις...
Ποτε δεν κατάλαβα αυτούς που περιμένουν από μένα να ξέρω τι θέλουν από μένα όταν εγώ η ίδια δεν ξέρω τι θέλω απ τον ίδιο μου τον εαυτό!


Εγώ αυτό εννοώ με εξαφάνισμα. Το αντίθερο από αυτό που λες
Ε έχουμε εντελώς διαφορετική αντιληψη των πραγματων :P
Εχω ΚΟΛΛΗΤΗ φιλη και πολυ αγαπημένη που ζει σε άλλη πολη...
Τι σημαινει αυτο? Οτι αν δεν μιλήσουμε ή αν δεν βρεθουμε σε ένα εύλογο κατ εσε διάστημα, δεν ειμαστε φίλες?

Άσχετο αλλά μπορείς να εξηγήσεις τι σημαίνει αυτό.
Γιατι να μη σου εξηγήσω? :P
Δε δέχομαι ρε παιδί μου από κανέναν που δεν έχει βιώσει συγκεκριμένες καταστάσεις να μου κάνει "μάθημα" για το πως πρεπει να αντιδρώ σε τέτοιες καταστάσεις....
εξ αποστάσεως και εκ του ασφαλούς... αν φοβάσαι να δωσεις την ψυχη σου στον διάολο έρωτα, δεν μπορεις να μου πεις τι να κάνω (το πρώτο πρόσωπο είναι για το παράδειγμα κι όχι προσωπικά για σένα :P )


Μονολεκτικά
Εγώ
ε εγω λοιπόν βάση αυτής της απάντησης πιστεύω ότι δεν ξέρεις τι σημαίνει καψούρα και έρωτας... άσχετα με το αν πιστεύεις ότι ξέρεις...
(όπως εσύ φυσικά πιστεύεις ότι εγώ δεν ξέρω τι πάει να πει φιλια, ενώ εγώ πιστεύω ότι ξέρω :P )


Να ξεκαθαρίσω ακόμα κάτι...
ΌΛΕΣ οι ενστάσεις μου σχετικά με το θέμα σε σχέση με τον demelene και την underwater, δεν έχουν να κάνουν σε καμία περίπτωση με τα ίδια τα πρόσωπα.... αλλά διαφωνώ με τις απόψεις που εκφράζουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
αν πραγματικα θεωρειτε τους εαυτους σας φιλους του, ΔΕΝ θα τον κανετε περα...
Και αντίστοιχα αυτός ή αυτή. Αλλά τότε δεν υπάρχει θέμα εξαρχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο δεν μπορεί αυτός που έχει το πρόβλημα να σηκώσει το ακουστικό και να τηλεφωνήσει και να πει απλά...
"φίλε σε χρειάζομαι"
Δεν καταλαβαινω γιατι οι φίλοι είναι υποχρεωμένοι να μυρίζουν τα νύχια τους...
ειλικρινά ουδέποτε το κατάλαβα αυτό με όλους τους ανθρώπους και σε όλες τις σχέσεις...
Ποτε δεν κατάλαβα αυτούς που περιμένουν από μένα να ξέρω τι θέλουν από μένα όταν εγώ η ίδια δεν ξέρω τι θέλω απ τον ίδιο μου τον εαυτό!
Μα δεν λέω αυτό.Εγώ λέω ότι ένας άνθρωπος που έχει πάρει την κάτω βόλτα και δεν το καταλάβει πιθανά, ίσως το καταλάβουν άλλοι φίλοι,σχέση συγγενείς. Εσύ αν πάρεις χαμπάρι ότι μια φίλη σου κατρακυλάει δεν θα νινηθείς για να την προστατέψεις κάπως? Πως θα το κάνει κάποιος που έχει ρίξει μάυρη πέτρα χωρίς να σημαίνει ότι στην αντίθετη περίπτωση θα το καταλάβει σίγουρα? Με αυτή την έννοια το θέτω.


Ε έχουμε εντελώς διαφορετική αντιληψη των πραγματων :P
Εχω ΚΟΛΛΗΤΗ φιλη και πολυ αγαπημένη που ζει σε άλλη πολη...
Τι σημαινει αυτο? Οτι αν δεν μιλήσουμε ή αν δεν βρεθουμε σε ένα εύλογο κατ εσε διάστημα, δεν ειμαστε φίλες?
Δεν είναι δίκαιη σύγκριση και απορώ πως την κάνεις.Εξωτερικές συνθήκες σου δένουν τα χέρια.

Δε δέχομαι ρε παιδί μου από κανέναν που δεν έχει βιώσει συγκεκριμένες καταστάσεις να μου κάνει "μάθημα" για το πως πρεπει να αντιδρώ σε τέτοιες καταστάσεις....
Σωστός:clapup: :clapup:

το πρώτο πρόσωπο είναι για το παράδειγμα κι όχι προσωπικά για σένα :P
Πάντα ΚΟΥΕ.

ε εγω λοιπόν βάση αυτής της απάντησης πιστεύω ότι δεν ξέρεις τι σημαίνει καψούρα και έρωτας... άσχετα με το αν πιστεύεις ότι ξέρεις...
Είναι από τα πράγματα που δεν μπορείς και μπορώ να σε πείσω.Άλλωστε ποιος ο λόγος?

(όπως εσύ φυσικά πιστεύεις ότι εγώ δεν ξέρω τι πάει να πει φιλια, ενώ εγώ πιστεύω ότι ξέρω :P )
Πότε το είπα αυτο? (Αν και νομίζω ξέρω πως έβγαλες το συμπερασμα)

δεν έχουν να κάνουν σε καμία περίπτωση με τα ίδια τα πρόσωπα.... αλλά διαφωνώ με τις απόψεις που εκφράζουν
Τίποτα προσωπικό. Άλλοι το κάνουν.Απόψεις ανταλλάσουμε.Δεν επιβάλλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Και αντίστοιχα αυτός ή αυτή. Αλλά τότε δεν υπάρχει θέμα εξαρχής.

ναι ομως εγω αυτο που προσπαθησα να πω ειναι οτι δεν πιστευω οτι οταν καποιος θελει να ζησει τον ερωτα του "κανει τους αλλους περα".. ειναι απλο: θελει να ζησει τον ερωτα του.. δεν απαρνιεται και δεν "γραφει" κανεναν επειδη θελει να ζησει κατι το τοσο ομορφο.. εαν οι αλλοι δεν μπορουν ή δεν θελουν να το καταλαβουν αυτο, τοτε ειναι δικο τους προβλημα (γενικοτερα speaking)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ... όντως μπορεί να χρειάζεται την συμπαράσταση και την αγάπη μου... και φυσικά να το προσφέρω....

ΟΜΩΣ δεν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ να ζητάς απ τον άλλον να κάνει πέρα τον έρωτα του και το αίσθημα του για να σε νταντέψει??

Ναι, είναι πολύ εγωιστικό να ζητάς από τον άλλο να κάνει πέρα τον έρωτά του. Με το να θες όμως βασικά ο φίλος σου να σου δώσει σημασία δεν απαιτείς κάτι τέτοιο. Καταλαβαίνω ότι στην αρχή της σχέσης ο άλλος πιθανώς να μην μπορεί να δει τίποτα άλλο πέρα από τα υπέροχα μάτια του συντρόφου, αλλά αν δείχνεις ότι έχεις ανάγκη την παρουσία του, αν είναι φίλος πρέπει να σου την δώσει! Πιθανώς να ακούγομαι απαιτητική, ομώς δεν ζητάω κάτι περισσότερο από αυτά που δίνω εγώ στους φίλους μου. Και όσο να 'ναι, την περιμένουμε την ανταπόδωση, δεν είμαστε υπεράνθρωποι να δίνουμε χωρίς να μας νοιάζει η ανταπόκριση στα συναισθήματά μας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι, είναι πολύ εγωιστικό να ζητάς από τον άλλο να κάνει πέρα τον έρωτά του. Με το να θες όμως βασικά ο φίλος σου να σου δώσει σημασία δεν απαιτείς κάτι τέτοιο. Καταλαβαίνω ότι στην αρχή της σχέσης ο άλλος πιθανώς να μην μπορεί να δει τίποτα άλλο πέρα από τα υπέροχα μάτια του συντρόφου, αλλά αν δείχνεις ότι έχεις ανάγκη την παρουσία του, αν είναι φίλος πρέπει να σου την δώσει! Πιθανώς να ακούγομαι απαιτητική, ομώς δεν ζητάω κάτι περισσότερο από αυτά που δίνω εγώ στους φίλους μου. Και όσο να 'ναι, την περιμένουμε την ανταπόδωση, δεν είμαστε υπεράνθρωποι να δίνουμε χωρίς να μας νοιάζει η ανταπόκριση στα συναισθήματά μας!:)

:) Που θα πάει... κάπου θα τα βρούμε στο τέλος και ίσως να κάνει καλό και στις δυο μας :P
Θα σχολιάσω μόνο τα bold :P
αν είναι φίλος ΝΑΙ πρέπει να στη δώσει....
θα στη δώσει όμως μία φορά... δύο..... τρεις... πέντε....
εεεεε νισάφι όμως εεε?
δεν ξέρω αν διαφωνείς ή αν συμφωνείς....
πάντως απ όσο καταλαβαίνω μιλάμε κι οι δυο από προσωπικές εμπειρίες ;)

όσο για την ανταπόδωση....
δεν ξέρω πως να το πω και ελπίζω να μην ακουστεί άσχημα....
όταν περιμένουμε ανταπόδωση... απλά δεν προσφέρουμε πραγματικά...
το κάνουμε για να πάρουμε πίσω κι όχι επειδή αγαπάμε....
άρα... αρχής εξ αρχής δεν είμαστε σωστοί φίλοι... είμαστε εγωιστές :(

δεν λέω οτι το κάνεις εσυ αυτό... προς θεού....
απλά, πιστεύω ότι όταν νιώθεις τον άλλον ότι τον αγαπάς... θες να είναι ευτυχισμένος... ακόμα και με βάρος τη δική σου κατάσταση...
βάζεις τον εαυτό σου και τις επιθυμίες σου κάτω απ τον άλλον...
αυτό δεν είναι υπεράνθρωπο... είναι απλώς αγάπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω ζω απο μια αρχη: οι φιλοι μου ειναι φιλοι μου καιεχουν την θεση τους στην καρδια μου και η καθε κοπελα μου οπως και γινοταν με την πρων γυναικα μου ειχε την θεση της στην καρδια μου.

ξεκαθαριζω απο την αρχη οτι δεν ειμαι κουταβακι να με εχεις στο λουρι να με σερνεις οπου θες και οποτε θες, εαν δεν σου αρεσει - σπιτι σου στην μαμα σου - τελεια και παυλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
θα στη δώσει όμως μία φορά... δύο..... τρεις... πέντε....
εεεεε νισάφι όμως εεε? .

Ναι βρε, εννοείται, μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις, όχι ατελείωτη μιζέρια.;)
Όσο για την ανταπόδωση δεν είναι ότι την περιμένεις όταν κάνεις ή αισθάνεσαι κάτι για τον άλλο, αλλά αν δεν έρθει πληγώνεσαι η αλήθεια είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
εγω ζω απο μια αρχη: οι φιλοι μου ειναι φιλοι μου καιεχουν την θεση τους στην καρδια μου και η καθε κοπελα μου οπως και γινοταν με την πρων γυναικα μου ειχε την θεση της στην καρδια μου.

ξεκαθαριζω απο την αρχη οτι δεν ειμαι κουταβακι να με εχεις στο λουρι να με σερνεις οπου θες και οποτε θες, εαν δεν σου αρεσει - σπιτι σου στην μαμα σου - τελεια και παυλα!

Έτσι ακριβώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
O δάσκαλός σου δηλαδή ήξερε από πριν με ποια γυναίκα θα παντρευτεί, ώστε να την απατήσει ή όχι?
Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!
Αλλο, το να λέμε να αποκτήσεις κάποιες παραπάνω εμπειρίες τη στιγμή που νιώθεις ότι τις θες και άλλο πράγμα, να λέμε, "κάνε ό, τι θες πριν να παντρευτείς"...Εκεί τους παίρνει όλους η μπάλλα!
Επίσης θα συμφωνήσω με Πελοπίδα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν πήρα το μέρος του δασκάλου.Απλα είχε άποψη που δεν μου έκανε και πολύ εντύπωση για την νεοτροπία της πόλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
εγώ πάντως ρε παιδιά ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό το σκεπτικό....
σορρυ κι όλας αλλά τι πάει να πει "τον τραβάει απ τη μύτη"
τον υποχρεώνει να κάνει κάτι που δεν θέλει?
Μην τα ρίχνετε στην κοπέλα.... υποβιβάζετε ΤΑ ΜΑΛΑ τον φίλο σας :)


Εγώ είμαι υπερ του να του μιλήσετε αφού το θέλετε και το νιώθετε ΑΛΛΑ.....
πιστεύω ότι ειναι και ΛΟΓΙΚΟ να αφήνει κάποιος/α λίγο παραπίσω τους φίλους για τον νέο έρωτα....
Οι φίλοι είναι φίλοι.... και ΠΡΕΠΕΙ να είναι εκεί ΠΑΝΤΑ.... είτε ο άλλος τους "κλάνει" και είναι στα μέλια του είτε όχι ;)
Η πρώτη περίοδος της γλύκας μιας σχέσης δεν κρατάει για πάντα... οι φίλοι όμως, όταν είναι πραγματικοί φίλοι... κάνουν υπομονή γιατί έτσι πρέπει....

Δεν ξέρω βέβαια σε τι βαθμό σας έχει αφήσει παραπίσω.... αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι οι ΦΙΛΟΙ πρέπει να αφήνουν ΧΩΡΟ και ΧΡΟΝΟ στον ΦΙΛΟ τους για να ΑΠΟΛΑΥΣΕΙ τον ΝΕΟ του ΕΡΩΤΑ!
Να τον ΓΝΩΡΙΣΕΙ..... και να κάνει όλα όσα νιώθει να βγαίνουν από μέσα του....
Κι αφτοί να ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ με την ευτυχία του άλλου και ας τους.... κλάνει!


Το μόνο που με νοιάζει για τον ΦΙΛΟ μου είναι να είναι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ....
αυτο θέλω για αυτόν....
Κι αν κάποια στιγμή κάτι δεν πάει καλά και φάει τα μούτρα του απ τη σχέση για την οποία με "εκλασε" εγώ θα είμαι και πάλι ΕΚΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ να τον στηρίξω και να πιώ μαζι του μαύρο Τζόνυ :)

..δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο με αυτά που λέει το γλυκό ΚΟΥΕδάκι..! :)

κι εγώ είμαι της άποψης ότι αν σας ενοχλεί σε τέτοιο βαθμό η συμπεριφορά του φίλου σας,θα πρέπει να το συζητήσετε μαζί του..ειλικρινά όμως,ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ με το σκεπτικό των αντρών ότι "α,αυτή τον σέρνει απ'τη μύτη","τον κάνει ό,τι θέλει",κλπ..δεν κατάλαβα ρε παιδιά..τόσο άβουλα πλάσματα είναι οι φίλοι σας,που αφήνουν την κάθε γυναίκα να τους κάνει ό,τι θέλει..?? :confused: δεν νομίζω ότι αν ο ίδιος σας ο φίλος δεν ήθελε κι εκείνος να είναι συνέχεια μόνος με την κοπελιά του,ότι θα έβγαινε μόνο μαζί της καταναγκαστικά.. :hmm:

απλά θεωρώ ότι το όλο θέμα χτυπάει και λίγο στον ψυχολογικό παράγοντα των αντρών,οι οποίοι μόλις εμφανιστεί κοπέλα στον ορίζοντα,τους πιάνει η ανασφάλεια ότι ο φίλος τους θα τους παρατήσει γι'αυτή..κι ακόμα κι αν όντως γίνει έτσι τελικά,ας μαντέψουμε ποιος θα πρέπει να επωμιστεί το φταίξιμο..πάντα η γυναίκα..;)


μήπως νομίζετε ότι εμείς δεν έχουμε φίλες? ή νομίζετε ότι με την πρώτη ευκαιρία μπορούμε να τις γράφουμε άνετα,γιατί δεν μας νοιάζουν πραγματικά ή χίλια δυο άλλα..?? :/: απλά,ξέρουμε ότι σε τέτοια περίπτωση,αν πραγματικά νοιάζεσαι για τον φίλο σου και θες να είναι ευτυχισμένος,χρειάζεται να δείξεις κατανόηση και υπομονή..και αν είσαι πραγματικός φίλος,θα είσαι εκεί για τον άλλον και στα δύσκολα και στα εύκολα..θα είσαι ΕΚΕΙ στα ΠΑΝΤΑ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
.
.ειλικρινά όμως,ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ με το σκεπτικό των αντρών ότι "α,αυτή τον σέρνει απ'τη μύτη","τον κάνει ό,τι θέλει",κλπ..δεν κατάλαβα ρε παιδιά..τόσο άβουλα πλάσματα είναι οι φίλοι σας,που αφήνουν την κάθε γυναίκα να τους κάνει ό,τι θέλει..?? :confused: δεν νομίζω ότι αν ο ίδιος σας ο φίλος δεν ήθελε κι εκείνος να είναι συνέχεια μόνος με την κοπελιά του,ότι θα έβγαινε μόνο μαζί της καταναγκαστικά.. :hmm:



+1... Ναι, οκ υπάρχουν πολλοί κακοί στραβοί κ ανάποδοι άνθρωποι [κοινώς-- όχι μόνο γυναίκες ] που θέλουν σκυλάκια δίπλα τους αλλά αυτή η καραμέλα είναι πολυ συνηθισμένη... Λες και όντως, ο άλλος ...υπνωτίστηκε και ξαφνικά από super δυναμικός γίνεται άβουλος... chance he/she wants it?


ας μαντέψουμε ποιος θα πρέπει να επωμιστεί το φταίξιμο..πάντα η γυναίκα..;)
;)

μήπως νομίζετε ότι εμείς δεν έχουμε φίλες? ή νομίζετε ότι με την πρώτη ευκαιρία μπορούμε να τις γράφουμε άνετα,γιατί δεν μας νοιάζουν πραγματικά ή χίλια δυο άλλα..?? :/:

ΠΕΣΤΑ!!!!! Α γειά σου! Είναι το expected όμως [το έχω δει σε όλους γύρω μου τουλ] ότι η κοπελιά θα παρατήσει την παρέα ή τέσπα δεν πειράζει να παρατήσει την παρέα γιατί ερωτεύτηκε και θέλει να περάσει τα μέλια με τον καλό της ενώ αν ο "καλός της" αποφασισει να κάνει το ίδιο [ή δεν το σκεφτεί...απλα΄το νιώσει και το κάνει] τότε ... "τον σέρνει από τη μύτη"...


ψ. Είχα ετοιμάσει ένα μεγαλούτσικο ποστ μιας και ενώ οι δικές μου φιλες θεώρησαν "λογικό" να χαθώ στην αρχή της σχέσης μου [άλλο που της έπαιρνα τηλ και μιλάγαμε] οι δικοί του φίλοι με είδαν με πολυ στραβό μάτι και πέρασε αρκετός καιρός να με γνωρίσουν και να με συμπαθήσουν και να σταματήσουν να έχουν την άποψη "αυτή που τον σέρνει από τη μύτη, αλλά μόλις είδα αυτό το ποστ θεώρησα ότι με πολύ λιγότερα λόγια λέει ακριβώς αυτά που ήθελα να πω... και πολύ σωστά ειπωμένα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parnam

Νεοφερμένος

Ο parnam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παρόλα αυτά είναι λυπερό να τον κάνει ότι θελει αυτή - δε λέω καλή κοπελιά αλλά όχι και έτσι. εχετε να προτείνετε κατι? Να του μιλήσουμε ή οχι και αν ναι πως να τον κάμουμε να καταλάβει ότι η συμπεριφορά του είανι ενοχλητική και κακή απέναντι στους αδερφικούς του φίλους. Καταλαβαίνω ότι ο ερωτας τυφλώνει και σε αλλάζει αλλά οχι και έτσι. ;)

Ασφαλως να του μιλησετε. Παντα ειναι καλο να μεταφερεις στον αλλον πώς νοιώθεις, ποσο μάλλον οταν ειστε τοσο φιλοι, οπως λες. Απλως να εχεις κατα νου οτι ειναι παθιασμενος, δηλ. σχετικα τυφλωμενος αυτον τον καιρο, οποτε μπορεις να μην χρησιμοποιησεις εκφρασεις βαριες (π.χ. μας κλανεις κλπ.) Επισης να ξερεις οτι δεν θα ακουσει ευκολα κατηγορια για την κοπέλλα του (δηλ. οτι εκεινη φταιει που εχετε χαθει κλπ.)
Μια ερώτηση: αφου όπως λες ειναι καλη κοπέλλα, γιατί δεν βγαίνετε όλοι μαζι, να ειστε μια παρεα (οχι πάντα φυ.σικά, αλλά που και που)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Έχω δει γύρω μου πολλές ερωτικες σχεσεις που "ρουφάνε" τον ένα από τους 2 από τους φίλους-ες του/της, και πολλές φιλίες που τορπιλλίζουν την ερωτική σχέση του φίλου-ης τους. Δυστυχώς.Ο έρωτας έχει ένα ελαφρυντικό: από τη φύση του είναι κατακτητικός, τα θέλει όλα. Στο χέρι μας είναι όμως - άμα το ξέρουμε αυτό - να προσπαθούμε να τιθασεύσουμε αυτή τη ροπή. Το αποτέλεσμα και ανταμοιβή μας: η Ισορροπία ! (σπουδαία υπόθεση)Η φιλία δεν έχει αυτό το ελαφρυντικό. Με κάνει να σκέφτομαι κατά πόσο η φιλία που καταδέχεται να τορπιλίζει την ερωτική σχέση του φίλου είναι πραγματική.Έχω φτιάξει ένα τυφλοσούρτη που προσπαθώ να ακολουθώ στη ζωή μου και με βοηθάει:"Μάθε να παίρνεις αυτό που μπορεί να σου δοθεί.Μάθε να δίνεις αυτό που σε παίρνει να δώσεις.Μάθε να ζητάς και να προσφέρεις χωρίς να κουράζεις και να κουράζεσαι.Μάθε να δίνεις και να δέχεσαι εξηγήσεις.Μάθε να αποχαιρετάς πριν φύγεις".Ηunter, σωστόοος! Με την ευκαιρία, σκέφτηκα μια φράση για το slogan σου που μπορεί να σου φανεί καλύτερη:"Women: can't live with them, can't live without them". Πώς σου φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kαι οι μεν εχουν δικιο και οι δε...κατα την γνωμη μου.
Λοιπον καλο ειναι να ξερουμε ενα πραγματακι στην ζωη μας, ειτε μιλαμε για ερωτικες σχεσεις ειτε για φιλιες!
Ο αλλος δεν ειναι δεσμιος των οσων μοιραζομαστε μαζι του (φιλι ή κατι αλλο) και δεν ειναι κτημα μας.Μου εχει τυχει και φυσικα και σε εμενα να νομιζω οτι πραγματικα με γραφει ο αλλος, αλλα μετα καταλαβαινα οτι εγω εκανα την τριχα καραβοσκοινο!Και φυσικα το ιδιο εχει τυχει και σε φιλους μου απεναντι στο προσωπο μου.
Μαλιστα εχω παρατηρησει (απο τις οποιες εμπειριες μου και γενικοτερα μιλωντας) οτι σε τετοιες περιπτωσεις πολυ μεγαλο προβλημα εχουν και τα ατομα τα οποια την δεδομενη στιγμη δεν εχουν κοπελα...(δεν μιλαω για την παρουσα περιπτωση.)
Οταν ενας μας ή μια μας ερωτευτει-καψουρευτει τον πρωτο καιρο ειναι λογικο να θελει να περναει οσο περισσοτερο χρονο με την κοπελα/αγορι του.
Ο φιλος δεν φαινεται μονο στο να "απαιτει" αλλα και στο να κανει υπομονη.
Φυσικα δεν μιλαω να ριξει καποιος μαυρη πετρα στους φιλους του επειδη βρηκε κοπελα.Ετσι;
Μην παμε στην αλλη ακρη.Το εχω ει και αυτο και πραγματικα ειναι οτι χειροτερο για καποιον αυτη η συμπαριφορα.
Αλλα μην νομιζεται και οτι παντα φταιει η κοπελα ή το αγορι και σερνει τον αλλο απο την μυτη.Ο δικος του ο κ@λος ειναι που τα ζηταει.

Για να καταληξω δεν παιρνω το μερος κανενος σε αυτη την συζητηση γιατι ιναι ενα θεμα τοσο υποκειμενικο που αν δεν το δεις ο ιδιος και να δεις τι τρεχει και τι γινεται, δεν μπορεις να καταληξεις.Οποτε και μιλαω για υποθετικα προσωπα.
Αλλα και παλι, και αν το ζησεις, και παλι θα ειναι υποκειμενικη η ακρη που θα βγλεις, γιατι παιζουν ρολο τα "ορια" του καθενα μας, οι απαιτησεις του, η υπομονη του κτλ κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αλλα μην νομιζεται και οτι παντα φταιει η κοπελα ή το αγορι και σερνει τον αλλο απο την μυτη.Ο δικος του ο κ@λος ειναι που τα ζηταει.
Αυτό ξαναπές το. Βρίσκουν και τα κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top