Συλλογές από Hoaxes, Urban Legends, Spams και ψευδείς ειδήσεις

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το πιο κορυφαίο :clapup::clapup::clapup:που έχω διαβάσει είναι το παρακάτω:

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑΜΕ!!!

Η επιστολή αυτή έρχεται από μία Γερμανίδα Νομικό - Δικηγόρο, φίλη μου, και φαίνεται ενδιαφέρουσα.
Αν αυτή επιμένει ότι το σύστημα λειτουργεί, τότε λειτουργεί.
Σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να χαθεί τίποτε! Μου είπε τα παρακάτω:

«εγώ είμαι δικηγόρος και γνωρίζω το νόμο. Αυτό είναι πραγματικότητα. Μη γελιέστε, AOL και INTEL κρατάνε τις υποσχέσεις τους με το φόβο να μην τους πάνε στα Δικαστήρια και χάσουν εκατομμύρια!!! Όπως έκανε πρόσφατα η PEPSI KOLA με την GENERAL ELECTRIC.

Αγαπητοί φίλοι μη θεωρείστε αυτό σαν ένα χαζό αστείο. Ο BILL GATES φτιάχνει την περιουσία του. Αν σ' αυτό δεν αντιδράσετε μπορεί αργότερα να μετανιώσετε. Τα WINDOWS ακόμη είναι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείται πιο συχνά. Οι MICROSOFT και AOL πειραματίζονται με τη βοήθεια αυτού του email-κειμένου. Αν αυτή την επιστολή την στείλετε στους φίλους σας, η MICROSOFT θα μπορέσει να ακολουθήσει τα ίχνη της δύο εβδομάδες. Κάθε ατόμου στο οποίο θα σταλεί αυτή η ειδοποίηση η MICROSOFT πληρώνει 245 E. Για κάθε άτομο στο οποίο στείλατε και το οποίο έστειλε την επιστολή παραπέρα, σας πληρώνει 243 E. Για το τρίτο άτομο στη σειρά η MICROSOFT σας πληρώνει 241 E. Μετά από δύο εβδομάδες θα σας ζητηθεί από την MICROSOFT με αίτηση, βεβαίωση με την διεύθυνσή σας για να σας στείλουν επιταγή.
Εγώ αυτό το έλαβα σαν απάτη, αλλά δύο εβδομάδες μετά, αφού ασχολήθηκα και έστειλα τις επιστολές, η MICROSOFT μου ζήτησε την διεύθυνσή μου και έλαβα επιταγή ύψους 24.800 E. Εσείς πρέπει να απαντήσετε σ' αυτό, πριν τελειώσει αυτό το τεστ. Αν κάποιος από εσάς έχει τη δυνατότητα πρέπει να την χρησιμοποιήσει.
Για τον BILL GATES αυτά είναι έξοδα για μία υποψηφιότητα. Παρακαλώ στείλτε αυτή την επιστολή σε όσο περισσότερα άτομα μπορείτε. Θα έπρεπε να λάβετε το λιγότερο 10.000 E. Εγώ δεν θα έστελνα αυτή την επιστολή παραπέρα αν δεν είχα κέρδος!

Μία γνωστή του πατέρα μου, που τελευταία μετακόμισε εδώ, μου έδειξε, την τελευταία φορά που την επισκέφθηκα, την επιταγή της. Το ύψος έφτανε τα 4.324,44 E. Η θεία ενός καλού μου φίλου, η οποία εργάζεται στην INTEL, για την αποστολή αυτής της επιστολής σε άλλους, έλαβε επιταγή ύψους 4543,23 E.

Οι AOL και INTEL για να επιβεβαιώσουν ότι το πρόγραμμα τους είναι το πιο συχνά χρησιμοποιημένο πρόγραμμα εφαρμόζουν αυτό το τεστ.»
Αφού μετέφρασα την επιστολή και σας την έστειλα, ελπίζω ότι και εσείς θα την προωθήσετε σε άλλους και πιστεύω ότι δεν είναι ένα ανάλατο αστείο!!!

Εγώ δοκίμασα, δοκιμάστε και εσείς τώρα.!!! Εσείς δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτε. Απλά πατήστε ΠΡΟΩΘΗΣΗ ( FORWARD )

Χαιρετισμούς

M. Jovanovic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
μεσα σε τριες ωρες σημερα.............

McAfee GroupShield™ Status Report

Server Info
Server name: ulysses
IP Address: 10.0.4.254
Exchange Version: 6.5.7638

Scanning Statistics
Scanned: 115688
Clean: 115257
Average Scan Time (ms): 1
Anti-Virus: 7
Banned Content: 0
File Filter: 0
Anti-Spam: 373
Encrypted/Corrupted: 51

Version Info
Product Version: 6.0.1148.100
DAT Version: 4889
Engine Version: 5.1.00
Anti-Spam Rules Version: 2627
Anti-Spam Rules Date: 2006-11-06
Anti-Spam Engine Version: 2627

License Status for Anti-Spam plug-in
License type: Licensed

License Status for GroupShield Exchange
License type: Licensed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
~~~~~~~~ Σημείωση από Petros ~~~~~~~~
Έγινε συγχώνευση θέματος
με το παρόν θέμα.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Τις επόμενες ημέρες θα πρέπει να είστε προσεκτικοί και να μην ανοίξετε κανένα μήνυμα με τον τίτλο "invitation", ανεξάρτητα με το ποιος το στέλνει , πρόκειται για ένα ιό ο οποίος "ανάβει" μια ολυμπιακή δάδα που καίει το σκληρό δίσκο του Pc .
Αυτός ο ιός θα σας σταλεί από ένα άτομο που έχετε ήδη στη λίστα επαφών σας, για αυτό θα πρέπει να ενημερώσετε όσο το δυνατό περισσότερους.
Εάν λάβετε μήνυμα με τον τίτλο "invitation" μην το ανοίξετε και κλείστε αμέσως το Pc.
Είναι ο χειρότερος ιός που ανακοινώθηκε από το CNN και αξιολογήθηκε από τη Microsoft ως ο πιο καταστροφικός ιός που έχει υπάρξει ποτέ.
Ο συγκεκριμένος ιός ανακαλύφθηκε χτές από το MCAfee και δεν υπάρχει ακόμα "λύση" για αυτόν. Απλά καταστρέφει τον Τομέα Zero του σκληρού δίσκου όπου βρίσκονται οι σημαντικότερες πληροφορίες. Αποστείλετε αυτό το mail σε όσους γνωρίζετε, στους φίλους και γνωστούς σας και θυμηθείτε πως αν το αποστείλετε σε όλους αυτούς, θα επωφεληθούμε όλοι:)

Το βρήκα από ένα forum.Προσοχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σε email το στέλνουν ? Πώς γίνεται αυτό ? Και πώς θα είναι στην λίστα επαφών μας αυτοί που το στέλνουν, δεν καταλαβαίνω. Δεν καταλαβαίνω και κάθε φορά πως γίνεται να μας προειδοποιούν ότι θα έρθει ο ένας ή ο άλλος ιός. Αν ήταν να ήθελαν να κάνουν πραγματικά ζημιά δεν θα το ανακοίνωναν. Ηλεκτρονική τρομοκρατία είναι μου φαίνεται, με σκοπό να πουλάνε προγράμματα κατά των ιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Λοιπόν, υποθέτω ότι στέλνεται το mail από τη λίστα επαφών σου από κάποιον που έχει ήδη μολυνθεί από αυτόν.
Επίσης, δε νομίζω οτι το ανακοινώνουν αυτοί που έφτιαξαν τον ιό αλλά μάλλον αυτοί που έχουν "μολυνθεί" από αυτόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Σωστά adespoto πάνω που θα απαντούσα.Με κάλυψες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Λοιπόν, υποθέτω ότι στέλνεται το mail από τη λίστα επαφών σου από κάποιον που έχει ήδη μολυνθεί από αυτόν.
Επίσης, δε νομίζω οτι το ανακοινώνουν αυτοί που έφτιαξαν τον ιό αλλά μάλλον αυτοί που έχουν "μολυνθεί" από αυτόν...

Έχεις δίκιο. Μια φορά πήρε ένα άτομο που ήταν στις επαφές μου στο msn ένα mail από το δικό μου λογαριασμό, που είχε ιό. Νόμιζα πως μου είχαν κλέψει τον κωδικό, αλλά μετά μου είπαν ότι είναι ιός. Εγώ δεν έπαθα κάτι.

(ΥΓ: Ποιός ξέρει; Μπορεί να μου έκλεψαν και τον κωδικό, το φοβάμαι κι αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Τι να πω...,την πάτησα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μου ηρθε email οτι κερδισα ενα διαγωνισμο του ebay πολλα λεφτα και πρεπει να στειλω τα στοιχεια μου για να το τακτοποιησουν κλπ,κλπ. Δε το πιστεψα και τους ρωτησα λεπτομεριες και δωστε δικα σας στοιχεια πρωτα....δεν απαντησαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μου ηρθε email οτι κερδισα ενα διαγωνισμο του ebay πολλα λεφτα και πρεπει να στειλω τα στοιχεια μου για να το τακτοποιησουν κλπ,κλπ. Δε το πιστεψα και τους ρωτησα λεπτομεριες και δωστε δικα σας στοιχεια πρωτα....δεν απαντησαν...


σωστός :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
[Παρακαλώ να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί, ιδιαίτερα εάν χρησιμοποιείτε αλληλογραφία μέσω internet όπως Yahoo, Hotmail, AOLκτλ. Η πληροφορία κυκλοφόρησε από την Microsoftκαι την Norton. Παρακαλώ στείλτε την σε όλους όσους γνωρίζετε και έχουν πρόσβαση στο Internet. Ίσως λάβετε ένα φαινομενικά άκακο e-mailμε παρουσίαση Πάουερ Πόιντ (PowerPoint) και τίτλο " Lifeisbeautiful. pps ". Εάν το λάβετε, μην ανοίξετε το επισυναπτόμενο του για κανένα λόγο και διαγράψτε το αμέσως. Εάν ανοίξετετο αρχείο, ένα μήνυμα θα εμφανισθεί στην οθόνη σας λέγοντας : " Itistoolatenow, yourlifeisnolongerbeautiful", δηλαδή : ' Τώρα πια είναι αργά, η ζωή σας δεν είναι πλέον όμορφη', ως επακόλουθο θα χάσετε τα πάντα στον υπολογιστή σας και το άτομο που σας το έστειλε θα αποκτήσει πρόσβαση στο όνομά σας, στο e-mailσας, και στο κωδικό ασφαλείας σας. Αυτός είναι νέος ιός !! ο οποίος ξεκίνησε πρόσφατα να κυκλοφορεί, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΟΣ. OAOL επιβεβαίωσε ήδη την σοβαρότητα και τα προγράμματα antivirus δεν είναι ικανά να τον καταστρέψουν. Ο ιός δημιουργήθηκε από έναν χάκερ ο οποίος αυτοαποκαλείται " lifeowner ". ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥ ΣΑΣ !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ως επακόλουθο θα χάσετε τα πάντα στον υπολογιστή σας και το άτομο που σας το έστειλε θα αποκτήσει πρόσβαση στο όνομά σας, στο e-mailσας, και στο κωδικό ασφαλείας σας

σιγά μην αποκτήσει πρόσβαση και στις χτεσινές πίτσες στο ψυγείο :P κάτι τέτοια κάνουν καρακαταμπάμ πως είναι μούφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και όχι μόνο αυτό, ποιός είναι τόσο βλάκας ώστε να ανοίξει ένα άσχετο pps που του έστειλε ένας άσχετος? Ή ακόμα και απο επαφή να το στείλει μπαμ κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ditr

Νεοφερμένος

Ο ditr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ακούσατε ένα xoax για έναν ιό που αν ανοίξεις ένα μύνημα με τίτλο lifeisbeautiful τα πάντα στο pc διαγράφοντε και ο χάκερ/κράκερ μπαίνει στο msn σας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
ακούσατε ένα xoax για έναν ιό που αν ανοίξεις ένα μύνημα με τίτλο lifeisbeautiful τα πάντα στο pc διαγράφοντε και ο χάκερ/κράκερ μπαίνει στο msn σας??
Είναι μόλις 4 Posts πιο πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η Lisa Burnett , ετών 23 και κάτοικος του San Diego ,
επισκεπτόταν τα πεθερικά της , και πήγε σ' ένα
γειτονικό σούπερ μάρκετ για ψώνια.
Αρκετοί άνθρωποι την παρατήρησαν να κάθεται στο
αυτοκίνητο της με κλειστά τα παράθυρα , κλειστά τα
μάτια και με τα δυο της χέρια τοποθετημένα στο πίσω
μέρος του κεφαλιού της. Ένας πελάτης που ήταν στο
κατάστημα αρκετή ώρα ανησύχησε και πλησίασε το
αυτοκίνητο. Παρατήρησε ότι τα μάτια της Lisa ήταν
ανοιχτά , και φαινόταν πολύ περίεργη. Ρώτησε αν ήταν
καλά , και αυτή απάντησε ότι την πυροβόλησαν στο πίσω
μέρος του κεφαλιού και ότι κρατούσε τον εγκέφαλο της
για περισσότερο από μία ώρα . Ο πελάτης κάλεσε
ασθενοφόρο,του οποίου οι νοσοκόμοι αναγκάστηκαν να
διαρρήξουν το αυτοκίνητο, γιατί οι πόρτες ήταν
κλειδωμένες και η Lisa δεν απομάκρυνε τα χέρια της από
το κεφάλι της. Όταν επιτέλους κατάφεραν να μπούν στο
αυτοκίνητο, ανακάλυψαν ότι η Lisa είχε ένα κομμάτι
ζύμης , στο πίσω μέρος του κεφαλιού της...
Ένα μεταλλικό κουτί ζύμης Pillsburry για μπισκότα ,
είχε εκραγεί εξαιτίας της ζέστης , δημιουργώντας
δυνατό θόρυβο που ακούστηκε σαν πυροβολισμός και ένα
κομμάτι ζύμης την χτύπησε στο πίσω μέρος του κεφαλιού
της .Όταν προσπάθησε να δει τι ήταν , έπιασε το
κομμάτι ζύμης και νόμισε ότι ήταν ο εγκέφαλος
της . Αρχικά λιποθύμησε αλλά συνήλθε γρήγορα και
προσπάθησε να "κρατήσει" τον εγκέφαλο της τουλάχιστον
για μια ώρα μέχρι κάποιος να την προσέξει και να την
πλησιάσει για να της προσφέρει βοήθεια.

Ξανθια ή οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ναι καλα... ακούγετε τελείως χαζό, αλλά να δω εναν οποιονδήποτε απο εμάς τους και καλά μη ξανθούς τι θα κάναμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top