Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
αχ αυτό το norton... πολύ λαχτάρα για σιπιγιού έχει το άτιμο :P. nod32 ρεεε :clapping:.

Έτσι!!!! μόνο nod32 .... αντε και avast για τους τσιγκούνηδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn:
Γίνεται αυτό χωρίς format? Αφού αυτό ΕΙΝΑΙ format ουσιαστικά :s

ΑΜ ΔΕ!!! ετσι μου πε κι αυτος, οτι ειναι φορματ, αλλα με το που ανοιξα το καινουριο (πλεον) πισι και εκανα ενα scan, πριν μπω καν στο νετ, Μου βρηκε ιους! κοιταξα το path τους και ειδα οτι βρισκονταν σε φακελους του..παλιου μου πισι, που κανονικα τωρα θα επρεπε να ειχαν σβηστει..!!!!
Παιδια δεν εχει νοημα, δε ξερω τι εχει γινει αλλα δε με νοιαζει, αφου κανω τη δουλεια μου κι ετσι. καλε μου valder σευχαριστω για την καλη σου διαθεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Giovanna εγω τι να πω που ποτέ δεν είχα ιο στο πισί μου και ο μόνος που βρήκα ήταν στο δευτερο πισί μου και ήταν στο MBR παρακαλώ!!!!

MBR είναι ο πρώτος τομέας του δίσκου που περιέχει πληροφορίες για το πόσα κομμάτια (partitions) έχει ο δίσκος σου, και πληροφορίες χρήσιμες ωστε να εκκινηθεί το λειτουργικό σου σύστημα!

ΥΓ: Τι καλό μαγειρεύεις απόψε; (Κάφρος:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
ΑΜ ΔΕ!!! ετσι μου πε κι αυτος, οτι ειναι φορματ, αλλα με το που ανοιξα το καινουριο (πλεον) πισι και εκανα ενα scan, πριν μπω καν στο νετ, Μου βρηκε ιους! κοιταξα το path τους και ειδα οτι βρισκονταν σε φακελους του..παλιου μου πισι, που κανονικα τωρα θα επρεπε να ειχαν σβηστει..!!!!
Παιδια δεν εχει νοημα, δε ξερω τι εχει γινει αλλα δε με νοιαζει, αφου κανω τη δουλεια μου κι ετσι. καλε μου valder σευχαριστω για την καλη σου διαθεση..
Εμμ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει κάνει. Μήπως έχεις δυό δίσκους; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ενα δισκο εχω exposed, σιγουρο αυτο. μου προτεινε να κανω δυο, αλλα νομιζα οτι δεν ειναι καλη ιδεα και ειπα οχι. ουτε γω παιδια, ιδεα δεν εχω τι εκανε!!! (εννοειται, εδω δεν εχετε εσεις, που ξερετε κιολας απ'αυτα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι έκανε ο τυπάς αλλά μου βρωμάει εγκατάσταση των Windows "καπάκι" στην παλιά! Έτσι έμειναν τα παλιά paths και οι ιοι. Βέβαια αυτό είναι απλά μια εικασία!

Τι λες εσυ Exposed επ αυτού;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Σίγουρα δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι έκανε ο τυπάς αλλά μου βρωμάει εγκατάσταση των Windows "καπάκι" στην παλιά! Έτσι έμειναν τα παλιά paths και οι ιοι. Βέβαια αυτό είναι απλά μια εικασία!

Τι λες εσυ Exposed επ αυτού;:)
Πολύ πιθάνον αλλά δεν ξέρω εγώ πιστεύω ότι πολύ πιο πιθάνον να έχει δυό δισκούς.

Giovanna, Αν ψάχνεις μέσα σε αρχεία ενός cd μήπως θυμάσαι με τι γράμμα αρχίζει η διεύθνηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πολύ πιθάνον αλλά δεν ξέρω εγώ πιστεύω ότι πολύ πιο πιθάνον να έχει δυό δισκούς.

Giovanna, Αν ψάχνεις μέσα σε αρχεία ενός cd μήπως θυμάσαι με τι γράμμα αρχίζει η διεύθνηση;

Βρε ενα δισκο εχω σας λεω!!! ακομα δεν εχω κανει partition, δεν ειχαμε το partition magic οταν το προσπαθουσαμε. ενα δισκο εχω!!
Exposed, το γραμμα που μου λες ειναι το c:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
Exposed, το γραμμα που μου λες ειναι το c:/
Αποκλείεται. Αυτό είναι από δίσκο. Εγώ για CD ρώτησα. Πάντως αφού επιμένεις ότι έχεις ένα δίσκο τότε μην το ψάξεις αυτό ήθελα να σε δώ.
Επίσης μέτα από αυτό που έκανε ο φίλος σου ο φάκελος τα εγραφα μου ήταν άδειος.
Αν δεν βρώ τι έγινε με τον υπολογιστή σου θα σκάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αποκλείεται. Αυτό είναι από δίσκο. Εγώ για CD ρώτησα.
Αμα εγκατέστησε τα windows σε PC με 2 δισκους στον 2ο και μετά εβγαλε τον 1ο και εβαλε CD μπορεί να είναι c το cd και d: ο δίσκος... αλλά χλωμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Αμα εγκατέστησε τα windows σε PC με 2 δισκους στον 2ο και μετά εβγαλε τον 1ο και εβαλε CD μπορεί να είναι c το cd και d: ο δίσκος... αλλά χλωμό.
Χμμμ σίγουρα γιατι δεν έχει δύο δίσκούς. Αλλά εκτός αυτού πολύ μπελάς για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
exposed σορι, απο κεκτημενη ταχυτητα απαντησα ετσι. λοιπον ο δισκος μου ειναι c, ενα audio cd που βαλα τυχαια μου το βγαζει d, και ενα αλλο cd που το χω τωρα στη θηκη του dvd μου το βγαζει e. ΛΥΣΑΞΑΤΕ βρε, ΠΟΣΕΣ φορες θα το πω, ΕΝΑ ΔΙΣΚΟ ΕΧΩ!! Μπα σε καλο μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
exposed σορι, απο κεκτημενη ταχυτητα απαντησα ετσι. λοιπον ο δισκος μου ειναι c, ενα audio cd που βαλα τυχαια μου το βγαζει d, και ενα αλλο cd που το χω τωρα στη θηκη του dvd μου το βγαζει e. ΛΥΣΑΞΑΤΕ βρε, ΠΟΣΕΣ φορες θα το πω, ΕΝΑ ΔΙΣΚΟ ΕΧΩ!! Μπα σε καλο μου :P
Οκ, όντως έχεις ένα δίσκο αλλά έχεις 2 συσκεύες που διαβάζουν οπτικά αποθηκευτικά μέσα, το ηξέρες αυτό;:P Εγώ πάντως εξακολουθώ να είμαι μπερδεμένος για το τι ακρίβως έγινε με τον υπολογιστή σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μάλλον αυτό που ειπώθηκε κάπου παρακάτω...
Νέα εγκατάσταση πάνω από την παλιά... (χωρίς να φορμαριστεί ο δίσκος δηλαδή)

Είδικά υπάρχουν εγκατεστιμένα τα παλιά προγράμματα και τα έγγραφα είναι 99,99% σίγουρο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εγω ειμαι Μπερδεμενη..
που βλεπεις οτι εχω δυο??
εννοοεις cd και dvd? ε ολοι νομιζω το χουν αυτο, δεν εχει να κανει με τους δισκους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
κι εγω ειμαι Μπερδεμενη..
που βλεπεις οτι εχω δυο??
εννοοεις cd και dvd? ε ολοι νομιζω το χουν αυτο, δεν εχει να κανει με τους δισκους! :P
Έχεις δυο συσκεύες που διαβάζουν οπτικά αποθηκευτικά μέσα... Εγω πχ εχω τρείς.
Εννοώ το cd και dvd . Και όμως έχει να κάνει, μιας και συνδέονται εκει που συνδέονται οι δίσκοι....

Μάλλον αυτό που ειπώθηκε κάπου παρακάτω...
Νέα εγκατάσταση πάνω από την παλιά... (χωρίς να φορμαριστεί ο δίσκος δηλαδή)

Είδικά υπάρχουν εγκατεστιμένα τα παλιά προγράμματα και τα έγγραφα είναι 99,99% σίγουρο!!!
Χμμμ μα όταν κάνεις την εγκατάσταση των windows μπορείς να επιλέξεις να κάνει κάπακι εγκατάσταση και μετατροπή σε NTFS; αυτό που δεν μπορώ να καταλαβώ είναι πως έκανε την μετατροπή.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος τα προγραάμματα δεν θα υπάρχουν μιας και ο φακέλος start menu θα έχει σβήστει άρα θα υπάρχουν μόνο τα αρχεία στο programm filies που για ξεκινησει τα προγράμματα θα χρειαστει να το τρεχει απο τον φακελο και ισως να μην ξεκινανε καποια γιατι η registry θα είναι άδεια.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΠΙΟ ΗΛΙΘΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ:
Καθώς έγραφα το post μου ήρθε αυτή η απορεία, οποίος δεν έχει κοιμηθεί ή δεν κάθεται ας μην την διαβάσει. :P
Η ερώτηση είναι:
Οι εγγραφες στην registry που αποθηκεύονται; σε κάποιον φάκελο ή είναι κάποιο κρυπτογραφημένο αρχείο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Χμμμ μα όταν κάνεις την εγκατάσταση των windows αν μπορείς να επιλέξεις να κάνει κάπακι εγκατάσταση και μετατροπή σε NTFS; αυτό που δεν μπορώ να καταλαβώ είναι πως έκανε την μετατροπή.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος τα προγραάμματα δεν θα υπάρχουν μιας και ο φακέλος start menu θα έχει σβήστει άρα θα υπάρχουν μόνο τα αρχεία στο programm filies που για ξεκινησει τα προγράμματα θα χρειαστει να το τρεχει απο τον φακελο και ισως να μην ξεκινανε καποια γιατι η registry θα είναι άδεια.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΠΙΟ ΗΛΙΘΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ:
Καθώς έγραφα το post μου ήρθε αυτή η απορεία, οποίος δεν έχει κοιμηθεί ή δεν κάθεται ας μην την διαβάσει. :P
Η ερώτηση είναι:
Οι εγγραφες στην registry που αποθηκεύονται; σε κάποιον φάκελο ή είναι κάποιο κρυπτογραφημένο αρχείο ;

το ποιό πιθανό είναι να έκανε αλλού την μετατροπή και να έκανε μετά την εγκατάσταση. (αν και μου φαίνεται κομμάτι χαζό, ίσως του ξέφυγε και δεν έκανε format κατά την εγκατάσταση...)
Το start menu δεν σβήνεται! Απλώς μπαίνει απο πάνω το default...
Ούτε η registry σβήνεται... πάλι κάθονται από πάνω οι default τιμές οπότε απλά χάνονται κάποιες ρυθμίσεις. Αλλά δεν σβήνεται τίποτα!
Το είχα δοκιμάσει παλιότερα και έγινε ακριβώς αυτό!

Όσο αφορά την ερώτησή σου.... από όσο έχω καταλάβει είναι κάποιο ή κάποια κρυπτογραφημένα αρχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
το ποιό πιθανό είναι να έκανε αλλού την μετατροπή και να έκανε μετά την εγκατάσταση. (αν και μου φαίνεται κομμάτι χαζό, ίσως του ξέφυγε και δεν έκανε format κατά την εγκατάσταση...)
Το start menu δεν σβήνεται! Απλώς μπαίνει απο πάνω το default...
Ούτε η registry σβήνεται... πάλι κάθονται από πάνω οι default τιμές οπότε απλά χάνονται κάποιες ρυθμίσεις. Αλλά δεν σβήνεται τίποτα!
Το είχα δοκιμάσει παλιότερα και έγινε ακριβώς αυτό!
Σε 98 που έχω δοκιμάσει θυμάμαι ότι μέσα στον φάκελο start menu δεν υπήρχε καμία συντόμευση και πολλά προγράμματα δεν άνοιγαν και πέταγαν μηνύματα σχετικά με την regisrty
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΠΙΟ ΗΛΙΘΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ:
Καθώς έγραφα το post μου ήρθε αυτή η απορεία, οποίος δεν έχει κοιμηθεί ή δεν κάθεται ας μην την διαβάσει. :P
Η ερώτηση είναι:
Οι εγγραφες στην registry που αποθηκεύονται; σε κάποιον φάκελο ή είναι κάποιο κρυπτογραφημένο αρχείο ;
Δεν είναι καθόλου ηλίθια...
Σύμφωνα με το Wikipedia "The Registry is stored on your computer in several files, depending upon your version of Windows, there will be different files and different locations for these files."
Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Δεν είναι καθόλου ηλίθια...
Σύμφωνα με το Wikipedia "The Registry is stored on your computer in several files, depending upon your version of Windows, there will be different files and different locations for these files."
Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.
αχα thanks μου λυθήκε ακόμη μια απορία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top