Γενικό -  Θεωρητική Κατεύθυνση και 3ο πεδίο

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Φυσικά,οι περισσότερες(Ικαρων,ΣΣΕ,ΣΝΔ) στο 4ο ειναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Φυσικά,οι περισσότερες(Ικαρων,ΣΣΕ,ΣΝΔ) στο 4ο ειναι ;)
Μόρια: ΣΜΑ = 19187, Ικάρων = 17303, ΣΣΕ = 18403, ΣΝΔ = 17671
Από τη θεωρητική κάποιος που γράφει σε όλα 20 (!!!!!) το πολύ φτάνει 18400.
Άρα.......?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Άρα ... αστα να πάνε.
όσοι της θεωρητικής,δηλώνουν 4ο,εφικτό ειναι η ΣΜΥΝ και η ΣΤΥΑ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maro_514

Νεοφερμένος

Η Μαρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απο θεωρητικη κατευθυνση εχεις προσβαση κυριως στο 1ο επιστημονικο πεδιο. Για ολα τα αλλα εχεις απωλεια μοριων. Δηλαδη ακομη κι αν διαλεξεις βιολογια και "ανοιξεις" το 3ο πεδιο,σκεψου οτι αν γραψεις σε ολα 20 θα βγαλεις 18.600 μορια το ανωτερο,που σημαινει οτι εχεις προσβαση μονο σε χαμηλοβαθμα ΑΕΙ και ΤΕΙ του 3ου πεδιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
¨Γεια σας παιδιά όπως όλοι εδω μέσα έχετ ενα στόχο να περάσετε κάπου έτσι και εγω έχω την αστυνομία....ωστόσο έχω απογοητευτεί και δεν έχω ουκ λίγες φορες σκεφτεί να τα παρατήσει:(:(το πρόβλημα?αοθ,μαθηματικά γενικής.Είμαι θεωρητική κατεύθυνση να πω καταρχας...σε ολα της θεωρητικής είμαι πολύ καλός υπολογίζω θα γράψω το χαμηλότερο 14 και υψηλότερο 18 οσο αναφορά την κατεύθυνση.Τώρα έρχομαι σε αυτά τα δυο μαθήματα αοθ-μαθηματικά.Στα μαθηματικά πρώτο κεφάλαιο στο φροντιστήριο έγραψα 5 και στο σχολείο 13 η απόλυτη απογοήτευση και προσπαθώ ρε γαμω΄το διαβάζω αλλα δεν τα καταλαβαίνω πραγματικά.Βέβαια τώρα στα μαθηματικά στο 2ο κεφάλαιο τα πάω πολύ πολύ καλά αλλα στο πρώτο έχω το ένα κενό μετά το άλλο...να πω οτι κάνω φροντιστήρια σε ολα.Στο ΑΟΘ στο πρώτο κεφάλαιο έγραψα 57/100 50/50 θεωρία 5/50 ασκήσεις ενω στο δεύτερο 67/100 στις ασκήσεις και 90/100 στην θεωρία(γραψαμε δυο διαφορετικα)στο σχολείο στο πρώτο κεφάλαιο 20 στην θεωρία και 6-7 στις ασκήσεις (και εκει το χώρισε σε δυο)και λέω τώρα εγω τι ελπίδες έχω αν δεν γράψω σε αυτα καλά μου λέτε?τι να κάνω τα άλλα μαθήματα αν δεν γράψω σε αυτά που έχουν τόσο μεγάλο συντελεστή βαρύτητας???τι θα βγάλω 13000 μόρια?με κυάλια την βλέπω την σχολή που θέλω....η ερωτηση μου είναι η εξής υπάρχουν και άλλοι θεωρητικοί με τέτοια προβλήματα?μπορώ να κλαύψω τα κενά αυτα?

το πρόβλημα με τις ασκήσεις στην οικονομία είναι οτι ναι μεν ξέρω τους τύπους και την θεωρία αλλα δφεν μπορώ να τα εφαρμόσω...δεν καταλαβαίνω τη ζητάει η άσκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όπως είπες και εσύ, στο 2ο κεφάλαιο τα πας πιο καλά γιατί είναι κάτι καινούριο.
Μπορείς να καλύψεις τα κενά αφού κατάβάση το 2ο κεφάλαιο και οι πιθανότητες είναι νέα και δεν απαιτούν γνώσεις από άλλες τάξεις.
Δες εδώ το υλικό https://ischool.e-steki.gr/downloads.php?do=cat&id=6, πάρε κάποιο βοήθημα και να ρωτάς ότι δεν καταλαβαίνεις.
Θα τα πας μια χαρά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σου'στειλα προσωπικό μήνυμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argokiller

Νεοφερμένος

Ο argokiller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γενικά τα παιδιά της Θεωρητικής έχουν μεγάλη δυσκολία στο 5ο πεδίο. Αυτό συμβαίνει γιατί έχουν να ασχοληθούν με μαθηματικά από την 3η Γυμνασίου. Κι εγώ διάβαζα Αρχαία στο γυμνάσιο αλλά τώρα δεν θυμάμαι αρκετά, βέβαια δεν είναι το ίδιο. Επίσης, μεγάλο πρόβλημα είναι ότι τα άτομα της θεωρητικής δεν έχουν μάθει να σκέφτονται πρακτικά, γι' αυτό έχετε και πρόβλημα στις ΑΟΘ. Η συμβουλή μου σε όσους θέλουν να ακολουθήσουν Θεωρητική+5ο πεδίο είναι: Φροντιστήρια στα μαθηματικά γενικής από πολύ νωρίς το καλοκαίρι, καθώς και οικονομία. Τα Σ/Κ να προσπαθείτε να λύνεται όσες πιο πολλές ασκήσεις μαθηματικών μπορείτε (Και εννοώ όρια, απλοποιήσεις, παραγωγίσεις κτλπ.


ΥΓ. Τεράστια δυσκολία συναντάνε και μέσα στις σχολές πχ Λογιστική που θέλει κάποιες γνώσεις προγραμματισμού και καλές βάσεις στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgopoulou

Νεοφερμένος

Ο georgopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Επειδή καταλαβαίνω το πρόβλημά σου σου προτείνω στα Μ.Γ να κάτσεις να ασχοληθείς με απλές ασκήσεις του πρώτου κεφαλαίου και να λύσεις όσες μπορείς περισσότερες, όταν είσαι σίγουρος ότι είσαι καλυμμένος τότε προσπάθησε να λύσεις ασκήσεις δεύτερου επιπέδου και ούτω κάθε εξής.Σιγά σιγά θα καλύπτεις τα κενά σου λύνοντας μαζί με της ασκήσεις και της απορίες σου! Δεν είναι κάτι δύσκολο μην απελπίζεσαι προσπάθεια και υπομονή θέλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
όσον αφορά την ΑΟΘ, υπάρχουν κεφάλαια όπως κυρίως το 1ο και το 3ο, όπου υπάρχουν ασκήσεις με τυποποιημένα ερωτήματα που πέφτουν σχεδόν κάθε χρόνο στις πανελλήνιες. Απλά ζήτησέ τις στο σχολείο σου και στο φροντιστήριό σου και θα έχεις καλές πιθανότητες να γράψεις την άσκηση του τρίτου θέματος. Επίσης στο τέταρτο θέμα παρά το γεγονός ότι είναι συνδυαστική άσκηση, περιλαμβάνει τυποποιημένα ερωτήματα και από τα υπόλοιπα κεφάλαια. Δοκίμασε να λύσεις θέματα προηγούμενων ετών. Για τη θεωρία δεν λέω κάτι γιατί είδα ότι τα καταφέρνεις καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
είμαι η κοπέλα που είχα ρωτήσει πριν δύο χρόνια περίπου για τα ιατρικά εργαστήρια...τώρα διανύω το δεύτερο εξάμηνο στα ιατρικά εργαστήρια!κάποτε ζητούσα πληροφορίες για το τμήμα αυτό, τώρα δίνω και χαίρομαι γι'αυτό!
λοιπόν,στο τμήμα αυτό εισάγονται πολλοί φοιτητές της θεωρητικής κατεύθυνσης και σε πληροφορώ ότι αποτελεί την πλειοψηφία!είναι ελάχιστοι της τεχνολογικής και πόσο μάλλον τη θετικής κατεύθυνσης...μάλιστα είναι αρκετοί και από επαλ,τεχνικά κλπ...
για μένα είναι λυπηρό σε μία πορεία θετικής διόδου να εμπλέκονται τόσοι θεωρητικοί,αν βέβαια υποστηρίζουν την σχολή και ενδιαφέρονται πραγματικά τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα!αλλά όλοι ήθελαν πρώτα φυσικοθεραπεία ,λογοθεραπεία...και τελικά είναι στα ιατρικά παρά την θέληση τους......δυστυχώς.....

Συνεπώς, δεν είναι τελικά τυχαία η φήμη περί "λατρείας" των θεωρητικών προς τις σχολές του 3ου πεδίου.

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Ιατρικά Εργαστήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Συνεπώς, δεν είναι τελικά τυχαία η φήμη περί "λατρείας" των θεωρητικών προς τις σχολές του 3ου πεδίου.

Η απλως αποτυχια στο να περασουν σε μια σχολη του 1ου πεδιου,και περνανε σε ΤΕΙ του 3ου :P
Φυσικα και δεν μιλαω για Ιατρικες και Βιολογιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Η απλως αποτυχια στο να περασουν σε μια σχολη του 1ου πεδιου,και περνανε σε ΤΕΙ του 3ου :P
Φυσικα και δεν μιλαω για Ιατρικες και Βιολογιες :P


Kαι πάλι μεταξύ χαμηλόβαθμων σχολών του 1ου και του 3ου επιλέγουν τρίτο! Αν αυτό δεν ίσχυε, η Βιβλιοθηκονομία θα ήταν στο 13 - 14.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Kαι πάλι μεταξύ χαμηλόβαθμων σχολών του 1ου και του 3ου επιλέγουν τρίτο! Αν αυτό δεν ίσχυε, η Βιβλιοθηκονομία θα ήταν στο 13 - 14.

Καλυτερα να λενε οτι σπουδαζουν νοσηλευτικη παρα βιβλιοθηκονομια :P This is their reasoning way :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Καλυτερα να λενε οτι σπουδαζουν νοσηλευτικη παρα βιβλιοθηκονομια :P This is their reasoning way :P

Ως παραλίγο βιβλιοθηκονόμος που μπήκε και βγήκε ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ, το επιβεβαιώνω κι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ως παραλίγο βιβλιοθηκονόμος που μπήκε και βγήκε ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ, το επιβεβαιώνω κι εγώ!

Παντως η θεωρητικη εχει ΑΕΙ που ειναι χαμηλοτερα απο ΤΕΙ βιβλιοθηκονομιας...αρα δεν υπαρχει λογος να δηλωθει ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Παντως η θεωρητικη εχει ΑΕΙ που ειναι χαμηλοτερα απο ΤΕΙ βιβλιοθηκονομιας...αρα δεν υπαρχει λογος να δηλωθει ΤΕΙ.


Τη Θεολογία Αθηνών :whistle: και μερικά επαρχιακά τμήματα λόγω ακριβώς του ότι είναι επαρχιακά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η απλως αποτυχια στο να περασουν σε μια σχολη του 1ου πεδιου,και περνανε σε ΤΕΙ του 3ου :P
Φυσικα και δεν μιλαω για Ιατρικες και Βιολογιες :P
οι θεωρητικές σχολές είναι τοσο αχρηστές υψηλόβαθμες και χαμηλοβαθμες (με εξαιρεση την ψυχολογία και καποιες αλλες) που οι περισσότεροι/ες προτιμουν τει τρίτου πεδίου που είναι καλύτερα.

Τη Θεολογία Αθηνών :whistle: και μερικά επαρχιακά τμήματα λόγω ακριβώς του ότι είναι επαρχιακά!
μην σνομπάρεις την επαρχία είναι καλύτερες οι σχολές αυτές από τις σχολές των μεγαλουπόλεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τη Θεολογία Αθηνών :whistle: και μερικά επαρχιακά τμήματα λόγω ακριβώς του ότι είναι επαρχιακά!

Τι σημαίνει ο όρος "επαρχιακό" Τμήμα;
Διδάσκουν "επαρχιακές" επιστήμες; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
nPb έγραψες!!!!!!!!Ξανά λέω για μια ακόμη φορά δεν υφίσταται ΑΕΙ-ΤΕΙ αλλά πανεπιστήμια τει γιατί και τα δύο είναι ΑΕΙ.
Επίσης,τι πάει να πει ''Η απλως αποτυχια στο να περασουν σε μια σχολη του 1ου πεδιου,και περνανε σε ΤΕΙ του 3ου
Φυσικα και δεν μιλαω για Ιατρικες και Βιολογιες''?????αυτά είναι αστεία και γελοιότητες.Τι σχέση έχει πχ η φυσιοθεραπεία των 16.000-17.000 με τη φιλολογία ή η μαιευτική των 15.000-16.000 μορίων με τη φιλοσοφία ή το ιστορικό???χρησιμοποιώ τα μόρια για να δείξω πως οι φοιτητές αυτών των τμημάτων είναι προσγειωμένοι στην πραγματικότητα και όχι στη λογική του δείχνεστε!!!!!δεν πιστεύω να μην είχαν δυνατότητα να περάσουν σε κάποιο πανεπιστήμιο....δηλαδή έλεος με τις λογικές ορισμένων.Ακόμη, κάποιος από θεωρητική μπορεί εύκολα να σπουδάσει σε ένα ιατρικό κ παραϊατρικό τμήμα γιατί είναι τμήματα πιο πολύ θεωρητικά ενώ σε αντίθεση κάποιος από θετική ή τεχνολογική δεν μπορεί να σπουδάσει φιλολογία!!!!!!γιαυτό βλέπουμε και τέτοιες μετακινήσεις στα πεδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top