Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Να επιτελους ενα σοβαρο επιχειρημα. Οντως οι στρατιωτικες εχουν μεγαλο κοστος (ενταξει οχι και εκατομυρια ευρω ομως), καλο θα ηταν να το μειωσουμε καπως. Παντως εμενα δεν με ενοχλουν καμια απο τις δυο. Εγω ειμαι υπερ και των δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Να επιτελους ενα σοβαρο επιχειρημα. Οντως οι στρατιωτικες εχουν μεγαλο κοστος (ενταξει οχι και εκατομυρια ευρω ομως), καλο θα ηταν να το μειωσουμε καπως. Παντως εμενα δεν με ενοχλουν καμια απο τις δυο. Εγω ειμαι υπερ και των δυο.

Η κάθε παρέλαση κοστίζει 1,5 -2 εκ ευρώ. Το κακό είναι ότι δεν έχω επιβαιβεωμένη πηγή για αυτό που γράφω οπότε δεν μπορώ να το στηρίξω με κάποιο LINK. Πάντος όσο και να είναι και 200.000 ευρώ να είναι σίγουρα δεν είμαστε στην θέση να χαλάμε απίστευτα λεφτά σε έναν άχρηστο στρατό σε παρελάσεις, σε ασκήσεις, κτλ και να κόβουν αυξήσεις και να βάζουν φόρους παντού. Α ρε rembeske τι μου θύμησες με τα 12 ποντα τακούνια και την μίνη φούστα. Ο λόγος που ο κόσμος βλέπει τις παρελάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
οι στρατιωτικες οπως και να χει γινονταν απο τα αρχαια χρονια... Με σκοπο να βλεπει τοτε τα στρατευματα ο κοσμος να νιωθει ασφαλεια με το στρατο που τον υπερασπίζει, δεος, κλπ κλπ. Οι μαθητικές παρελάσεις ειναι νέο φρουτο που εφαρμοστηκε ακολουθόντας τα ναζιστικά προτυπα. Δεν εξυπηρετει σε κατι η υπαρξη του ειδικά τωρα που οι μαθητες δε δειχνουν να σέβονται τπτ. Η στρατιωτική παρέλαση τουλάχιστον εξυπηρετει καποιους καθαρά ψυχολογικους λόγους... (αν κι αυτη περιττη ειναι...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγίνε ένα split περισσότερα εδώ

Αρχική Δημοσίευση από dooo:
επειδή ξεφύγαμε, επανέρχομαι:
Δεν χρειάζετε για αυτό είμαι εδώ :P (split)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
εγώ πάλι το νομίζω :)
είναι εντελώς διαφορετικό να λες είμαι ΥΠΕΡ των παρελάσεων γιατί πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο τιμάμε όλους όσους πολέμησαν στο παρελθόν για τον τόπο μας από το να παραθέτεις την (κατά την ταπεινή μου άποψη) Χιτλερική άποψη ότι "Πας μη Ελλην, Βάρβαρος"... Σα να λέμε... αν δεν είσαι ξανθός με γαλανά μάτια, στον φούρνο μικροκυμάτων!

Είναι τελείως διαφορετικό και εκτός του παρόντος θέματος μια Ιστορική αναδρομή σε γεγονότα και λεγόμενα επιφανών ανδρών (που δεν έχει καμία σημασία αν συμφωνώ ή διαφωνώ με όσα λένε)...
Το θέμα μας εδώ είναι οι μαθητικές παρελάσεις και όχι πόσες μέρες Αντίστασης έκανε η Ελλάδα, ή πως παρέδωσε το στέμα του ο Δανός Βασιλιάς... σωστα? :)
Ο simboy δεν βγηκε εκτος θεματος. Απλως παρεθεσε ΓΙΑΤΙ ειναι υπερ των μαθητικων παρελασεων. Αν κανω λαθος, ας με διορθωσει ο ιδιος.

Συνοψιζωντας, οι μαθητικες παρελασεις ΔΕΝ προκειται να σταματησουν που να χτυπιεστε στο τοιχο. Εστω οτι το 99% των Ελληνων ειναι κατα. Απο τη στιγμη που υπαρχουν π.χ. 1000 ατομα που θα ηθελαν να παρελασουν, δεν μπορειτε να σταματησετε αυτο το θεσμο, γιατι πολυ απλα εχουμε δημοκρατια... Αν δεν αρεσει σε μερικους, ας μην πατησουν ποτε ξανα σε παρελασεις... Εμενα προσωπικα, με προσβαλει και σαν Ελληνα το οτι υπαρχει ενα τετοιο ειδος συζητησης και ας με πειτε εθνικιστη (το εχω συνηθισει εξαλλου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Hetfield, όχι δεν θα σε πω εθνικιστη, διότι οι περισσότεροι 16χρονοι σκέφτονται σαν εσένα. Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι κάνει τους έφηβους να είναι τόσο απόλυτοι και να έχουν τόσο μεγάλη ιδέα για τη χώρα τους σε σχέση με τους μεγαλύτερους. Μάλλον φταιεί η ιστορία που διδάσκεστε που θεοποιεί τους έλληνες και τους κάνει να φαίνονται ανώτεροι όλων. Τέσπα, δεν είναι αυτό το θέμα μας και δεν θα ήθελα να επεκταθώ και να αρχίσει άλλος τσακωμός. Νομίζω είχαμε αρκετούς σήμερα.
Όσο για τις παρελάσεις, δεν διαφώνησε βρε παιδιά κανείς ότι οι ήρωες του 21 και του 40 έκαναν πολύ σπουδάια πράγματα για την πατρίδα. Το θέμα είναι αν όντως τους τιμάμε με τις παρελάσεις. Διότι σόρρυ αλλά αν ήμουν στη θέση τους θα προτιμούσα κάποιον πιο ειρηνικό τρόπο να με τιμήσουν. Για μένα η κατάθεση στεφάνων αρκεί. Και ειρηνικό είναι και δεν έχει γελοιποιηθεί όσο οι παρελάσεις τη σήμερον ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Hetfield, όχι δεν θα σε πω εθνικιστη,

Που δεν είναι εθνικιστής όντως!:)

διότι οι περισσότεροι 16χρονοι σκέφτονται σαν εσένα.

Θυμάμαι οτι ήσουν εναντίον του ρατσισμού σε κάθε μορφή του:worry:

Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι κάνει τους έφηβους να είναι τόσο απόλυτοι και να έχουν τόσο μεγάλη ιδέα για τη χώρα τους σε σχέση με τους μεγαλύτερους.

Κάποτε κι εσυ ήσουν έφηβη....και οχι τόσο παλαιότερα. Πόσα, 3 χρόνια διαφορά να έχετε με το παλικάρι; Και πάλι, άρα κι εσυ πέρασες απο αυτό το στάδιο του απόλυτου. Ο συλλογισμός σου με ωθεί να συμπεράνω τα άνωθι.

Μάλλον φταιεί η ιστορία που διδάσκεστε που θεοποιεί τους έλληνες και τους κάνει να φαίνονται ανώτεροι όλων.

Την οποία διδάχθηκες και εσυ απ όσο γνωρίζω.:confused: Και κάτι άλλο...Γιατί να μην αναφέρουμε κάτι που ισχύει με αποδείξεις; Την ανωτερότητα μας δηλαδή! Επειδή θα χαρακτηριστούμε δεξιοί, συντηρητικοί, σκοταδιστές κλπ; Ας είναι! Απ το να είμαι αρνησιπατρίδης, άθεος, προοδευτικός μέχρι καταλύσεως κάθε χρηστού ήθους (είναι της μόδας).... ε προτιμώ να με πουν σκοταδιστή συντηρητικό δεξιό. Τιμή μου:) (Υπόψιν τα παραπάνω επίθετα ΔΕΝ πάνε σε εσένα ή άλλο μέλος του e-steki προς Θεου:) )

Τέσπα, δεν είναι αυτό το θέμα μας και δεν θα ήθελα να επεκταθώ και να αρχίσει άλλος τσακωμός. Νομίζω είχαμε αρκετούς σήμερα.

Δεν υπάρχουν θέματα που δημιουργούν τσακωμούς αλλά άνθρωποι που τους δημιουργούν. (και πάλι μιλάω γενικά και όχι ειδικά για κάποιον/α από εδω)

Όσο για τις παρελάσεις, δεν διαφώνησε βρε παιδιά κανείς ότι οι ήρωες του 21 και του 40 έκαναν πολύ σπουδάια πράγματα για την πατρίδα.

Αυτό έλειπε να φτάσουμε κι εκεί :P

Το θέμα είναι αν όντως τους τιμάμε με τις παρελάσεις. Διότι σόρρυ αλλά αν ήμουν στη θέση τους θα προτιμούσα κάποιον πιο ειρηνικό τρόπο να με τιμήσουν.

Όταν πεθάνει κάποιος μελωποιός δεν τον θάβουν μαζί με το μουσικό του όργανο ή να παίξουν ενα κομμάτι του; Τον τιμούν με κάτι σχετικό! Έτσι και στους Ήρωες των πολέμων, τους τιμούμε με κάτι σχετικό. Τον ηρωισμό, την ανδρεία και την υπεράσπιση της πατρίδος! Τι θα μπορούσε να αποτελέσει καλύτερο μέσο για την απεικόνιση αυτής της τριάδος χαρακτηριστικών, πέρα απο τα σώματα στρατού;

Για μένα η κατάθεση στεφάνων αρκεί. Και ειρηνικό είναι και δεν έχει γελοιποιηθεί όσο οι παρελάσεις τη σήμερον ημέρα.

Οχι δεν αρκεί διοτι δεν είναι ίσες κι όμοιες όλες οι ιστορικές στιγμές. Και δεν έχει γελοιοποιηθεί η παρέλαση. Τη γελοιοποιεί το "προοδευτικό" κατεστημένο της εποχής. Να σε δω, θα έβγαινες με κελεμπία στην παρέλαση;:worry:


ΥΓ: Τα θερμά μου συγχαρητήρια στον simboy για το ΕΞΟΧΟ πόστ του! Το απήλαυσα! Εύγε αγαπητέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Όταν πεθάνει κάποιος μελωποιός δεν τον θάβουν μαζί με το μουσικό του όργανο ή να παίξουν ενα κομμάτι του; Τον τιμούν με κάτι σχετικό! Έτσι και στους Ήρωες των πολέμων, τους τιμούμε με κάτι σχετικό. Τον ηρωισμό, την ανδρεία και την υπεράσπιση της πατρίδος! Τι θα μπορούσε να αποτελέσει καλύτερο μέσο για την απεικόνιση αυτής της τριάδος χαρακτηριστικών, πέρα απο τα σώματα στρατού;


θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπες, αλλά θέλω να σταθώ σε αυτό το κομμάτι...
όπως πολύ σωστά λες, ο καλύτερος τρόπος για να τιμήσουμε αυτούς που έδωσαν τη ζωή τους για να μπορούμε εμείς σήμερα να τα λέμε αραχτοί, είναι η παρέλαση από τα σώματα του στρατού....
Δεν αφήνουμε λοιπόν τους μαθητές την ησυχία τους και στα προβλήματά τους (που θα πάνε για καφε, τι κινητό θα πάρουν... αλλά δεν είναι της παρούσης...)...
Όπως και να το κάνουμε, για τους μαθητές σήμερα η παρέλαση είναι απλά ένας τρόπος να χάσουν μάθημα, να κάνουν χαβαλέ, να διαγωνιστούν (τα κορίτσια) πια θα βάλει την πιο κοντή φούστα...
Δεν νομίζω ότι αυτός είναι τρόπος να τιμήσουμε τους νεκρούς μας ήρωες...
Τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπες, αλλά θέλω να σταθώ σε αυτό το κομμάτι...
όπως πολύ σωστά λες, ο καλύτερος τρόπος για να τιμήσουμε αυτούς που έδωσαν τη ζωή τους για να μπορούμε εμείς σήμερα να τα λέμε αραχτοί, είναι η παρέλαση από τα σώματα του στρατού....
Δεν αφήνουμε λοιπόν τους μαθητές την ησυχία τους και στα προβλήματά τους (που θα πάνε για καφε, τι κινητό θα πάρουν... αλλά δεν είναι της παρούσης...)...
Όπως και να το κάνουμε, για τους μαθητές σήμερα η παρέλαση είναι απλά ένας τρόπος να χάσουν μάθημα, να κάνουν χαβαλέ, να διαγωνιστούν (τα κορίτσια) πια θα βάλει την πιο κοντή φούστα...
Δεν νομίζω ότι αυτός είναι τρόπος να τιμήσουμε τους νεκρούς μας ήρωες...
Τι λες;

Αγαπητέ φίλε μου giostau με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός οτι συμφωνείς:) Θεωρώ οτι δεν πρέπει να καταργηθούν όμως οι μαθητικές παρελάσεις. Πρέπει και οι μαθητές να τιμούν τους νεκρούς μας ήρωες με πιο σεμνούς και σχετικούς τρόπους...για παράδειγμα ως εξής:

Καθιέρωση 3ημέρου διακοπής των μαθημάτων και αφιέρωση της πρώτης ημέρας σε εκδηλώσεις με θέμα την ιστορία, αποτελούμενες απο ομιλίες των μαθητών οι οποίες θα συνίστανται σε συλλογή ιστορικών στοιχείων απο τους ίδιους, αποτελούμενες απο παραδοσιακούς χορούς και μουσικές δημιουργίες ή εκτελέσεις από τους ίδιους τους μαθητές κλπ

Η δεύτερη ημέρα να αφιερωθεί στις μαθητικές παρελάσεις με σαφείς κανονισμούς περι της ενδυμασίας αγοριών και κοριτσιών και...

η τρίτη ημέρα να αφιερωθεί για μονοήμερες εκδρομές σε σημαντικούς τόπους μαχών ή σε μνημεία (κοντά στους τόπους διαμονής των μαθητών)

Τι πιο υπέροχο, τι πιο τιμητικό και φυσικά τι πιο επικερδές όσον αφορά την γνώση των μαθητών και τη γαλούχηση τους στις ιδέες της ελευθερίας και της Πατρίδας;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Αγαπητέ φίλε μου giostau με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός οτι συμφωνείς:) Θεωρώ οτι δεν πρέπει να καταργηθούν όμως οι μαθητικές παρελάσεις. Πρέπει και οι μαθητές να τιμούν τους νεκρούς μας ήρωες με πιο σεμνούς και σχετικούς τρόπους...για παράδειγμα ως εξής:

Καθιέρωση 3ημέρου διακοπής των μαθημάτων και αφιέρωση της πρώτης ημέρας σε εκδηλώσεις με θέμα την ιστορία, αποτελούμενες απο ομιλίες των μαθητών οι οποίες θα συνίστανται σε συλλογή ιστορικών στοιχείων απο τους ίδιους, αποτελούμενες απο παραδοσιακούς χορούς και μουσικές δημιουργίες ή εκτελέσεις από τους ίδιους τους μαθητές κλπ

Η δεύτερη ημέρα να αφιερωθεί στις μαθητικές παρελάσεις με σαφείς κανονισμούς περι της ενδυμασίας αγοριών και κοριτσιών και...

η τρίτη ημέρα να αφιερωθεί για μονοήμερες εκδρομές σε σημαντικούς τόπους μαχών ή σε μνημεία (κοντά στους τόπους διαμονής των μαθητών)

Τι πιο υπέροχο, τι πιο τιμητικό και φυσικά τι πιο επικερδές όσον αφορά την γνώση των μαθητών και τη γαλούχηση τους στις ιδέες της ελευθερίας και της Πατρίδας;:)


πολύ ωραία ιδέα!!:)
έτσι θα μάθουν πλέον οι μαθητές κάποια πράγματα για την ιστορία μας, που από ότι φαίνεται τα αγνοούν.... (όπως και να το κάνουμε έχουμε ένδοξη ιστορία!)
και μάλιστα θα τους μείνουν, καθώς με τον τρόπο που διδάσκεται η ιστορία, δεν μένει τίποτα!!! (εμένα ομολογώ ότι μου έχουν μείνει ελάχιστα πράγματα...:redface:)

αλλά τελικά και εσύ είσαι υπέρ της κατάργησης των μαθητικών παρελάσεων με τη μορφή που έχουν σήμερα!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
πολύ ωραία ιδέα!!:)
έτσι θα μάθουν πλέον οι μαθητές κάποια πράγματα για την ιστορία μας, που από ότι φαίνεται τα αγνοούν.... (όπως και να το κάνουμε έχουμε ένδοξη ιστορία!)
και μάλιστα θα τους μείνουν, καθώς με τον τρόπο που διδάσκεται η ιστορία, δεν μένει τίποτα!!! (εμένα ομολογώ ότι μου έχουν μείνει ελάχιστα πράγματα...:redface:)

Ακριβώς αγαπητέ!:) :) :)

αλλά τελικά και εσύ είσαι υπέρ της κατάργησης των μαθητικών παρελάσεων με τη μορφή που έχουν σήμερα!!!!;)

Προτιμώ τον πιο δόκιμο όρο, "υπέρ του εμπλουτισμού τους με πρόσθετες εκδηλώσεις"

Εξάλλου το μίνι δεν είναι η μορφή μιας παρέλασης....αλλά ο "προοδευτικός" κάλος της κατάλυσης κάθε σεμνότητας και ήθους που μας βαράει στον εγκέφαλο και που εμείς επιτρέψαμε στις παρελάσεις και μετά ως καλοί "δικηγόροι" τα ΜΜΕ παραπονούνται περι της εκτροχιασμένης καταστάσεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έχω την αμυδρά υποψία ότι οι περισσότεροι βγάζουμε λάθος και βιαστικά συμπεράσματα και σε γενικές γραμμές δεν είμαστε και ιδιαίτερα αντικειμενικοί :)
Να ξεκαθαρίσω λοιπόν κάτι....
Έχω ψηφίσει ΥΠΕΡ των μαθητικών παρελάσεων. :)
Αυτό όμως που με χαλάει στις μαθητικές παρελάσεις είναι ο ΜΗ πραγματικός σεβασμός προς το γιατί γίνεται αυτό.
Και είναι ασέβεια όταν οι μαθήτριες φοράνε ζώνες αντί για φούστες (όπως προστάζει η τελευταία λέξη της μόδας) Και μη μου πείτε ότι είμαι παλαιών αρχών και τι με πείραξαν τα κοριτσάκια που φοράνε κοντή φουστίτσα γιατί σε λίγο θα τις δούμε αντί λευκό πουκάμισο να φοράνε και ξώπλατα ή στράπλες μπλουζάκια.
Και είναι ασέβεια να κάνει γκάλοπ η τηλεόραση στα παιδιά που συμμετέχουν στην παρέλαση και να τα ρωτάει "τι γιορτάζουμε σήμερα?" και να μην ξέρουν γιατί παρελαύνουν!


Επίσης (δεν ξέρω τι μανία με έχει πιάσει βρε παιδί μου :P ) επιμένω ότι όσο ωραίο και να ήταν το κείμενο του simboy ήταν εκτός θέματος :P
Φυσικά και δεν πειράχτηκε το κείμενο, αλλά αν σας γράψω και γω εδώ ένα ωραιότατο κείμενο για τον Λεωνίδα και τους 300 θα είναι επίσης εκτός θέματος! :P


Υ.Γ. "Ποιός ήταν ο Μεταξάς?" - "Αυτός που έκανε το κονιάκ 5 και 7 αστέρων!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να πω πάντως:
[SIZE=-1]"Πατριωτισμός είναι η πεποίθηση πως αυτή η χώρα είναι ανώτερη απ' όλες τις άλλες επειδή γεννήθηκες εσύ σε αυτή"
-George Bernard Shaw
[/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Εγω ξερω οτι ειναι λογικο να αισθανεσαι περηφανος για την χωρα που γεννηθηκες, καθως εχουμε προσφερει παρα πολλα στον πλανητη σαν λαος.
Το τι δεν προσφερουμε πλεον,ολοι το ξερουμε αλλα το παρελθον δεν διαγραφεται.

Εν τω μεταξυ δεν το λεω εγω,το λενε οι επιστημονες και ντοκιμαντερ απο διεθνους κλασης καναλια.

Οσο αφορα για τον νομπελιστα ιρλανδο που παραθετεις την φραση του,μπορω να πω οτι δεν εχει καμια σχεση με το θεμα,καθως οταν αυτος γεννηθηκε,εμεις ηδη ειχαμε τελειωσει την επανασταση του 21.Ο καθε "μεγαλος" ειπε καποιες φρασεις με βαση τα βιωματα του και την εποχη που γεννηθηκε.


Δεν νομιζω να μπορει να συγκριθει με τον Αισχυλο,που αναφερει ακριβως την επαναληψη της ιστοριας,οτι πολεμησαμε εδω και αιωνες μη αναλογιζομενοι την δυναμη του εχθρου παρα την πατριδα μας.

Μολις επεσα τυχαια πανω σε αυτο που εξηγει την πραγματικοτητα για τον ελληνα την δεδομενη στιγμη,δεν νομιζω
κανεις μπορει να συγκρινει την παλια κατασταση μας σαν λαος με την νεοελληνικη εικονα μας.
https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=662851&lngDtrID=253
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@covenant ... Πίστευω όπως λες να είμαστε περίφανοι για την χώρα που γεννηθίκαμε... Βοήθαει αρκέτα και έμας αλλά και την κοινωνία αλλά σίγουρα πρέπει να αναγνωρίζουμε την αξία των άλλων χωρών...

Ο George Bernard Shaw μπορεί να είπα κάτι με τα δικά του βιώματα αλλά σίγουρα δεν είναι αστόχο. Γιατί υποστηρίζεις τόσο πολύ την ελλάδα, σίγουρα γιατί είσαι έλληνας αλλίως δεν έχεις λόγο μιας και τώρα η ελλάδα είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ μπροστά σε πολιτισμούς του στυλ αμερική. Αυτή είναι η αλήθεια, τουλάχιστον για εμένα. Υπήρχαν τόσοι πολιτισμοί που κάποτε ήταν σπουδαίοι,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Αυτό όμως που με χαλάει στις μαθητικές παρελάσεις είναι ο ΜΗ πραγματικός σεβασμός προς το γιατί γίνεται αυτό.
Και είναι ασέβεια όταν οι μαθήτριες φοράνε ζώνες αντί για φούστες (όπως προστάζει η τελευταία λέξη της μόδας)

Όταν θα βάλεις μαθήτριες να παρελάσουν τι περιμένεις βρε επιροή να παρελάσουν με παντελόνια, ή να καταλάβουν γιατί κάνουν παρέλαση? Έτσι είναι τα πράγματα και οι Εθνικές γιορτές είναι μόνο και μόνο για να κάτσουμε καμια μέρα παραπάνω. Δυστηχώς. Σε αυτό βέβαια φταίει και πολύ το κράτος. Κάτι σαν αυτό που είπε ο val εμένα μου ακούγετε καλό. Ας οργανώσουν 1 φορά τον χρόνο για μια τάξη μια βολτίτσα προς τα στρατόπεδα κατοχής να καταλάβουν τι εστί Χίτλερ. Είναι κακό να ξεχνάμε τι έχει γίνει. Ποιός ειλικρινά στεναχωριέται για τους 750.000 Έλληνες που έχουν πεθάνει κατα τον ΒΠΠ, πολύ ψιλά γράμματα ακούγονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά με εκφράζει απόλυτα η φράση του "νομπελίστα Ιρλανδου".
Κι αυτό γιατί θέλω στη ζωή μου να είμαι όσο πιο αντικειμενική γίνεται και να μην με κάνουν να μεροληπτώ οι εκάστοτε καταστάσεις που μου έτυχαν. Και για μένα ο πατριωτισμός είναι ένα ακόμα είδος μεροληψίας. Κανείς μα κανείς απο σας δεν θα έλεγε τα ίδια αν δεν ήσασταν έλληνες. Θα ψάχνατε να βρείτε χαρακτηριστικά για να βγάλετε τη δική σας χώρα ανώτερη απο όλες. Είναι αυτό αντικειμενικότητα? Για μένα καμία χώρα δεν είναι ανώτερη απο τις άλλες. Αν όλοι είχαν αυτή την άποψη η ζωή μας θα ήταν πολύ πιο εύκολη απο πολλές απόψεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εδώ Michelle θα διαφωνήσω... Κάποιοι πολιτισμοί δεν μπορούν να συγκρίθουν με κάποιους άλλους, αυτό πιστεύω πρέπει τουλάχιστον να αναγνωρίζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Εγω ξερω οτι ειναι λογικο να αισθανεσαι περηφανος για την χωρα που γεννηθηκες, καθως εχουμε προσφερει παρα πολλα στον πλανητη σαν λαος.
Το τι δεν προσφερουμε πλεον,ολοι το ξερουμε αλλα το παρελθον δεν διαγραφεται.
@Exposed_bone
Aκριβως το ιδιο αναφερω στα λεγομενα μου,δεν εξεφρασα διαφορετικη αποψη.


μιας και τώρα η ελλάδα είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ μπροστά σε πολιτισμούς του στυλ αμερική. Αυτή είναι η αλήθεια, τουλάχιστον για εμένα. Υπήρχαν τόσοι πολιτισμοί που κάποτε ήταν σπουδαίοι
Επιβεβαιωση οτι λεμε το ιδιο πραγμα την δεδομενη στιγμη.

Οσο αφορα αυτο που λετε οτι καμια χωρα δεν ειναι καλυτερη και ολες ειναι ισες δεν ισχυει και καθολου,καθως σε ολα στην ζωη μας υπαρχει το καλο,το μετριο,το κακο και το εντελως χαλια.
Απο το φαγητο,τα ρουχα,την εκπαιδευση,το κοριτσι μας,τον φιλο μας... ΟΛΑ,εννοωντας οτι εχουμε μαθει να ξεχωρισουμε με βαση την κριση μας,βιωματα και αντιληψη/ευφυια.

Και επειδη παντα μου αρεσε να ειμαι αντικειμενικος απο την πρωτη κιολας στιγμη που ηρθα Αγγλια,ειδα την τεραστια διαφορα μας σε οργανωση,ποιοτητα,ταχυτητα σαν κρατος,στο καθετι που μπορει καποιος να διακρινει την διαφορα.
Δυστυχως αυτο παραμενει αληθεια,καθως δεν εχουμε καμια σχεση με τις αλλες χωρες την δεδομενη στιγμη,το ξερω και μαλιστα απο πρωτο χερι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Προσωπικά με εκφράζει απόλυτα η φράση του "νομπελίστα Ιρλανδου".
Κι αυτό γιατί θέλω στη ζωή μου να είμαι όσο πιο αντικειμενική γίνεται και να μην με κάνουν να μεροληπτώ οι εκάστοτε καταστάσεις που μου έτυχαν. Και για μένα ο πατριωτισμός είναι ένα ακόμα είδος μεροληψίας. Κανείς μα κανείς απο σας δεν θα έλεγε τα ίδια αν δεν ήσασταν έλληνες. Θα ψάχνατε να βρείτε χαρακτηριστικά για να βγάλετε τη δική σας χώρα ανώτερη απο όλες. Είναι αυτό αντικειμενικότητα? Για μένα καμία χώρα δεν είναι ανώτερη απο τις άλλες. Αν όλοι είχαν αυτή την άποψη η ζωή μας θα ήταν πολύ πιο εύκολη απο πολλές απόψεις. ;)

Σιγά μην έχουν γράψει αντικειμενικά Έλληνες ιστορικοί την ιστορία που γράφεται στα βιβλία. Ποτέ δεν διαβάζω βιβλία απο Έλληνες ιστορικούς καθώς σε κάποιες περιπτώσεις η προπαγάνδα πάει σύνεφο. Το κακό είναι βέβαια ότι το ίδιο κάνουν και οι άλλοι και δεν μπορείς να καταλάβεις ποιός λέει την πραγματική αλήθεια. Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερος η χειρότερος λαός, οι διαφορές είναι στις συνθήκες ζωής κατα κύριο λόγο. Οι αρχαίοι Έλληνες έχουν κάνει τόσα πολλά γιατί το μόνο που έκαναν είναι να ξήνουν τα ..... πα.. πούτσια τους όλη την μέρα. Ήταν φραγκατοι καλοπαιρνούσαν και σκώτοναν την μέρα τους με αναζητήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top