Αναρχικοί και χούλιγκανς

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Παιδιά ο όρος αναρχικός δεν δηλώνει κάτι το κακό. Είναι μια ιδεολογία σαν όλες τις άλλες, μέσα στα πλαίσια της οποίας απλά δεν δέχεσαι ότι υπάρχουν κάποιοι θεσμοί οι οποίοι θα πρέπει να σου πουν πως θα ζήσεις και τι θα είσαι. Είσαι απλά άνθρωπος και τίποτα πέρα από αυτό. Ούτε Έλληνας, ούτε Ευρωπαίος, ούτε δημότης Καβάλας κτλ..

Το αν οι αναρχικοί έχουν κακή φήμη νομίζω οφείλεται στο γεγονός πως πολλοί που δηλώνουν αναρχικοί είναι νέοι σε ηλικία και βράζει το αίμα τους με αποτέλεσμα να κάνουν επεισόδια.

Δυστυχώς είναι ακόμη μια περίπτωση που οι οπαδοί μιας ιδεολογίας παρεκτρέπονται από την κεντρική ιδέα της και βρίσκουν "άλλου είδους ασχολίες" (βλ. κομμουνιστές στη ΕΣΣΔ που σκότωναν όσους ήταν κάποτε πλούσιοι, βλ. κόμματα χωρίς σαφείς ιδεολογίες πλέον, βλ. "χριστιανικές" οργανώσεις που έχουν καταντήσει εθνικιστικές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Καλή μου Νέσσα, αν και ασπάζομαι τις απόψεις μου, εδώ διαφωνώ κάθετα. Είμαι υποχρεωμένη να κάτσω να ασχοληθώ με το κάθε τσογλάνι που δεν έχει καν το θάρρος της γνώμης του (διαφορετικά θα κυκλοφορούσε χωρίς κουκούλα, κράνος, μαντήλι κ.λ.π.) που μου έσπασε-έκαψε-διέλυσε το αυτοκινητάκι μου? Θα μπω εγώ στη διαδικασία να αναλύσω την ιδεολογία του μπας και του δώσω ελαφρυντικά ή μπας και του πω μπράβο στο τέλος? Καλώς ή κακώς (καλώς κατά τη γνώμη μου) για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε σ'αυτή τη ζούγκλα που ζούμε, θα πρέπει να υπακούμε σε κάποιους κανόνες που ονομάζονται νόμοι. Όσοι τους παραβαίνουν θα πρέπει να υποστούν τις συνέπειες/κυρώσεις, είτε μας αρέσει είτε όχι, γιατί διαφορετικά θα πρέπει από το πρωί που ξυπνάμε αντί για τσάντα να φοράμε το ημι-αυτόματο και να σκοτώνουμε όποιον μας χαλάει τη ζαχαρένια μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Καλή μου Νέσσα, αν και ασπάζομαι τις απόψεις μου, εδώ διαφωνώ κάθετα. Είμαι υποχρεωμένη να κάτσω να ασχοληθώ με το κάθε τσογλάνι που δεν έχει καν το θάρρος της γνώμης του (διαφορετικά θα κυκλοφορούσε χωρίς κουκούλα, κράνος, μαντήλι κ.λ.π.) που μου έσπασε-έκαψε-διέλυσε το αυτοκινητάκι μου? Θα μπω εγώ στη διαδικασία να αναλύσω την ιδεολογία του μπας και του δώσω ελαφρυντικά ή μπας και του πω μπράβο στο τέλος? Καλώς ή κακώς (καλώς κατά τη γνώμη μου) για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε σ'αυτή τη ζούγκλα που ζούμε, θα πρέπει να υπακούμε σε κάποιους κανόνες που ονομάζονται νόμοι. Όσοι τους παραβαίνουν θα πρέπει να υποστούν τις συνέπειες/κυρώσεις, είτε μας αρέσει είτε όχι, γιατί διαφορετικά θα πρέπει από το πρωί που ξυπνάμε αντί για τσάντα να φοράμε το ημι-αυτόματο και να σκοτώνουμε όποιον μας χαλάει τη ζαχαρένια μας...
:wall: :wall: :wall:
Ρε παιδιά διαβάζετε τι γράφω!

Δεν είπα να κάτσετε να δικαιολογήσετε τους χούλιγκανς. Για τις αναρχικές οργανώσεις και την ιδεολογία τους λέω. Επιτέλους, άλλο αναρχικός κι άλλο χούλιγκαν! Δεν είναι ταυτόσημα αυτά τα δύο. Εδώ υπάρχουν αναρχικοί που είναι ειρηνιστές και κατά της βίας! Αυτοί κι αν αδικούνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
:wall: :wall: :wall:
Ρε παιδιά διαβάζετε τι γράφω!

Δεν είπα να κάτσετε να δικαιολογήσετε τους χούλιγκανς. Για τις αναρχικές οργανώσεις και την ιδεολογία τους λέω. Επιτέλους, άλλο αναρχικός κι άλλο χούλιγκαν! Δεν είναι ταυτόσημα αυτά τα δύο. Εδώ υπάρχουν αναρχικοί που είναι ειρηνιστές και κατά της βίας! Αυτοί κι αν αδικούνται!

Μα ούτε και η crazyhelen δεν μιλάει για χούλιγκαν. Το τσογλάνι που λέει είναι ο αναρχικός. Γιατί όταν γράφεις για τους αναρχικούς τους βγάζεις έξω απο τα επεισόδια? Σε λίγο θα τους δώσουμε και συνχωροχάρτι. Οι χούλιγκαν τουλάχιστον αντιμετωπίζουν την αστυνομιά. Οι αναρχικοί κρίβονται μια ζωή σαν της κοτούλες είτε μέσα στο πλήθος είτε μέσα σε πανεπηστήμια σπουδαία κότσια ανα είχαν τα αρχ**** ας πήγεναν πρόσωπο με πρόσωπο με τα ΜΑΤ να δούμε την μαγκιά τους. Και πολύ αξία έχουμε δώσει σε μερικά τσογλάνια που ένα ηλίθιο κράτος δεν μπορεί να μαντρώσει. Αν υπάρχουν και ειρηνιστές αναρχικοί ας μας δηλώσουν το παρόν. Απο την στιγμή που δεν κάνουν κάτι τέτοιο όμως για εμένα είναι όλοι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
:wall: :wall: :wall:
Ρε παιδιά διαβάζετε τι γράφω!

Δεν είπα να κάτσετε να δικαιολογήσετε τους χούλιγκανς. Για τις αναρχικές οργανώσεις και την ιδεολογία τους λέω. Επιτέλους, άλλο αναρχικός κι άλλο χούλιγκαν! Δεν είναι ταυτόσημα αυτά τα δύο. Εδώ υπάρχουν αναρχικοί που είναι ειρηνιστές και κατά της βίας! Αυτοί κι αν αδικούνται!

Οι χουλιγκανς δεν ειναι -αναγκαστικα- αναρχικοι.
Ο "χουλιγκαν"=νεαρό άτομο που ανήκει σε περιθωριακές ομάδες και που αντιδρά οργανωμένα με βιαιότητα και προκλητικότητα.Κυριως (οχι μονο ομως) σε χωρους αθλητικων συναντησεων.
Αυτος ειναι ο χουλιγκαν!
Οι αναρχικοι ειναι ουσιαστικα ατομα τα οποια ανηκουν σε καποιο ομαδα με καποια ιδεολογια.
Το ειπαμε!
Παμε παρακατω!
Απο την στιγμη ομως που ενας αναρχικος προβει σε πραξεις βανδαλισμου με προφαση τις ιδεολογιες του τοτε αυτος μπορει να χαρακτηριστει και σαν χουλιγκαν!
Δεν ειναι ταυτοσημα αλλα βλεπεις οτι καλλιστα μπορει ενας αναρχικος να χαρακτηριστει χουλιγκαν μεσα απο τις πραξεις του.
Ειρηνιστες αναρχικοι;;;
Τους βλεπω καθε μερα!:whistle:
Γιατι δεν εχουν δωσει ποτε το παρων αυτοι οι ειρηνιστες;
Γιατι δεν βγαινουν να μιλησουν και αφηνουν ολους αυτους τους "κακους" αναρχικους να αμαυρωνουν την "παραταξη" τους και την ιδεολογια τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Πού να βγούνε και να μιλήσουν; Γιατί, σε σπηλιές κρύβονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Οι χουλιγκανς δεν ειναι -αναγκαστικα- αναρχικοι.
Ο "χουλιγκαν"=νεαρό άτομο που ανήκει σε περιθωριακές ομάδες και που αντιδρά οργανωμένα με βιαιότητα και προκλητικότητα.Κυριως (οχι μονο ομως) σε χωρους αθλητικων συναντησεων.
Αυτος ειναι ο χουλιγκαν!
Οι αναρχικοι ειναι ουσιαστικα ατομα τα οποια ανηκουν σε καποιο ομαδα με καποια ιδεολογια.
Το ειπαμε!
Παμε παρακατω!
Απο την στιγμη ομως που ενας αναρχικος προβει σε πραξεις βανδαλισμου με προφαση τις ιδεολογιες του τοτε αυτος μπορει να χαρακτηριστει και σαν χουλιγκαν!
Δεν ειναι ταυτοσημα αλλα βλεπεις οτι καλλιστα μπορει ενας αναρχικος να χαρακτηριστει χουλιγκαν μεσα απο τις πραξεις του.
Ειρηνιστες αναρχικοι;;;
Τους βλεπω καθε μερα!:whistle:
Γιατι δεν εχουν δωσει ποτε το παρων αυτοι οι ειρηνιστες;
Γιατι δεν βγαινουν να μιλησουν και αφηνουν ολους αυτους τους "κακους" αναρχικους να αμαυρωνουν την "παραταξη" τους και την ιδεολογια τους;

Με κάλυψες πλήρως Mario!

Στον Χούλιγκαν δεν υπάρχει πολιτική ιδεολογία, όπως στον αναρχικό! Το θέμα είναι οτι στην Ελλάδα έχουμε μπερδέψει πάρα πολύ τις έννοιες και τις λέξεις...
Εδώ πιστεύω οτι δεν υπάρχουν αναρχικοί που να έχουν την ιδεολογία και την κουλτούρα αυτής.... ή ποιο σωστά, αυτοί που ονομάζονται αναρχικοί κάθε 17 Νοέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Πού να βγούνε και να μιλήσουν; Γιατί, σε σπηλιές κρύβονται;

Αφου δεν καταλαβαινομαστε αστο καλλιτερα...:/:
Η εκτος εαν δεν θες να καταλαβεις τι λλει ο αλλος.
Δεν θα σου δωσω μασημενη τροφη.:confused:
Οτι καταλαβες καταλαβες.
Εξηγησα και ποιος ειναι χουλιγκαν και ποιος εινα αναρχικος και γιατι υπαρχει πλεον αυτο το μπερδεμα στις δυο αυτες ομαδες.
Λογω τον αναρχικων ομαδων που προεβησαν και συνεχεια προβαινουν σε πραξεις βανδαλισμου.
Και ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια!
(Και μην με ρωτησεις που το ξερω!Εχω περασει κι εγω σταδια και εχω γνωρισει ατομα και εχω ζησει καταστασεις απο μεσα.)
Ποσο πιο απλα να το πω;
Μην κοιτας το δεντρο ομως και χανεις το δασος.
Και το αν κρυβοται σε σπηλιες....τι να σου πω!
μπορει να ξερεις κατι παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Αναρχικοι... ειλικρινα τι νομιζουν οτι ειναι; Δεν μπορω να καταλαβω την ιδεολογια τους, αλλα κυριως δεν μπορω να καταλαβω γιατι σπανε ξενες περιουσιες... Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ ψευτομαγκες, για αυτο αλλωστε κρυβονται με κουκουλες και κρανη. Δεν εχουν κοτσια και κατα τη γνωμη μου, ειναι το ηλιθιοτερο συνολο ατομων που υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Αναρχικοι... ειλικρινα τι νομιζουν οτι ειναι; Δεν μπορω να καταλαβω την ιδεολογια τους,

Σε αυτο που ρωτας.
Με λιγα λογια και "μπακαλικα"
Αναρχικος ειναι αυτος που εχει σχεση με τον αναρχισμο.
Αναρχισμος παλι ειναι πολιτικοκοινωνικη ιδεολογια που αρνειται καθε καταναγκασμο του ατομου απο οποιαδηποτε εξουσια.
Επιδιωκει (το ατομο) δηλαδη την καταργηση του κρατουςκαι καθε αλλης εξουσιας.


αλλα κυριως δεν μπορω να καταλαβω γιατι σπανε ξενες περιουσιες...
Γιατι ειναι καφροι ισως;
Και γιατι αυτοι οι αναρχικοι που κανουν αυτα δεν εχουν ουτε την παραμικρη ιδεα του τι ακριβως λεει η οοοοολη ιδεολογια του αναρχισμου.
(Μια ιδεολογια η οποια αμφισβητται εντονα για το αν θα μπορουσε ποτε να υπαρξει κοινωνια με την βασικη ιδεολογια της "αναρχιας".
Ειναι ουτοπιστικη μια τετοια θεωρεια.(Γνωμη μου και οχι μονο) )
Η μαλον ξερουν μονο επιφανειακα τι λεει.
Με λιγα λογια οι περισσοτεροι αναρχικοι δεν θα επρεπε να μιλαγανε αλλα να μασαγανε, μιας και δεν ξερουν τι ακριβως αντιπροσωπευουν οι αρχικες ιδεες του αναρχισμου.
Και ονοματα οπως Μαρξ,Mπακούνιν κτλ κτλ, μαλλον θα τους θυμιζουν ονοματα απο μπαρακια ή εξατμισεις.
Και για να κανω ακομα πιο νιανια την πιο πανω φραση μου προς αποφυγην παρεξηγησεων,μιλαω για την πλειοψηφια*εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πλειοψηφια* που κανουν ολα αυτα τα καραγκιοζιλικια.Ξερετε...βανδαλισμοι,καταστροφες,καψιμο σημαιας,καμια λεηλασια σε κανα μαγαζι...ε,αφου το σπασαμε, να μην παρουμε και κατι;
Για τους αλλους, τους ιδεολογους, δεν εχω να πω κατι.Ο καθενας πορευεται με την ιδεολογια και τις αποψεις του αρκει να μην μπαινει με πραξεις σε ξενα χωραφια.



Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ ψευτομαγκες, για αυτο αλλωστε κρυβονται με κουκουλες και κρανη. Δεν εχουν κοτσια και κατα τη γνωμη μου, ειναι το ηλιθιοτερο συνολο ατομων που υπαρχει.

Εδω εκφραζεις προσωπικη αποψη οποτε περι ορεξεως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster:
Πού να βγούνε και να μιλήσουν; Γιατί, σε σπηλιές κρύβονται;
Επειδή καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα και επειδή των αναρχικών τους έχει βγει το όνομα (αναρχικός=φοράω κράνος και τα σπάω γενικώς και αδιακρίτως), οι πραγματικοί αναρχικοί, που πρέπει να είναι ειρηνιστές, δεν μπορούν να βγούν εύκολα για να καθαρίσουν το όνομά τους.Αν βγει ένας ειρηνιστής αναρχικός να μιλήσει, π.χ. μετά τα ετήσια επεισόδια της 17ης Νοεμβρίου, η πρώτη ερώτηση που θα του κάνουν είναι γιατί έσπασε τα αυτοκίνητα και έκαψε τις σημαίες.Και μετά αυτός,ο πραγματικός αναρχικός, θα βρεθεί απολογούμενος για κάποιους αλήτες που απλά κρύβονται πίσω από την αναρχική ιδεολογία χωρίς να έχουν ιδέα περι τίνος πρόκειται.Είναι οι ίδιοι αλήτες που κάθε κυριακή τα σπάνε στα γήπεδα σαν στρατιωτάκια των συνδέσμων.Είναι αυτοί που έχουν ανάγκη να νιώσουν μέλη μιας οποιασδήποτε ομάδας, για να κάνουν καταστροφές ανώνυμα και απρόσωπα.

Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Αναρχικοι... ειλικρινα τι νομιζουν οτι ειναι; Δεν μπορω να καταλαβω την ιδεολογια τους, αλλα κυριως δεν μπορω να καταλαβω γιατι σπανε ξενες περιουσιες... Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ ψευτομαγκες, για αυτο αλλωστε κρυβονται με κουκουλες και κρανη. Δεν εχουν κοτσια και κατα τη γνωμη μου, ειναι το ηλιθιοτερο συνολο ατομων που υπαρχει.
Το οτί δηλώνουν αναρχικοί, δε σημαίνει ότι είναι.Και κατά τη γνώμη μου αυτοί δεν είναι αναρχικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Θελω επισης να ξεκαθαρισω οτι αναφερομαι στους ψευτοαναρχικους, αυτους δηλαδη που βανδαλιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ρε παιδιά.. ακούστε τον Μάριο! Ξεκολλήστε λίγο από αυτά που έχετε μάθει να βλέπετε και να σας λένε. Αναρχικός είναι κάποιος ο οποίος πιστεύει σε μια ιδεολογία, όπως ακριβώς οι κομουνιστές ή οι φασίστες, ή οι εθνικιστές κτλ. Χούλιγκαν είναι αυτός που απλά καταστρέφει ξένες περιουσίες.

Α! Και οι αναρχικοί δεν κρύβονται στα βουνά. Είναι παντού. Απλά με την έννοια της ιδεολογίας και όχι του χουλιγκανισμού. Εγώ για παράδειγμα ασπάζομαι μερικές αρχές του αναρχισμού. Δεν μου πολυκολλάει που έχουμε χωρίσει τον κόσμο σε κράτη, έθνη, κοινοπολιτείες κτλ τη στιγμή που δεν είμαστε τίποτα άλλο από ένα τσουβάλι άνθρακας... :)

Φυσικά και συμφωνώ Hetfield ότι οι βάνδαλοι χούλιγκανς αποτελούν μιάσματα. Η καταστροφή ξένης περιουσίας είναι ντροπή! Εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν βλέπω 15 #$%#$@ να έχουνε κουκούλες και να το παίζουν μάγκες, βάζοντάς τα με τις ομάδες ΜΑΤ! Την ημέρα κότες, το βράδι γορίλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Εν ολίγοις.....
Μπράβο στους αναρχικούς με ιδεολογία! :fool::fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δεν το κατάλαβα αυτό... Ναι, μπράβο τους! Εφόσον δεν ενοχλόυν κανέναν! Μα γιατί δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα;

Για τους κομμουνιστές θα έλεγες:

"Μπράβο στους κομμουνιστές με ιδεολογία! :fool::fool:" ;

Και αυτοί κάνουν επεισόδια στις διαδηλώσεις τους. Αλλά νομίζω πως υπάρχει διαφορά από τον θείο μου που είναι κομμουνιστής ιδεολογικά, σε σχέση με ένα τσογλάνι συμφοιτητή μου που είναι στην ΚΝΕ, πάει στις διαδηλώσεις, βρίζει και χτυπιέται με αστυνομικούς.

Είναι το ίδιο με τους φιλαθλους των ομάδων. Όλοι οι φίλαθλοι τα σπάνε; Όχι φυσικά. Αυτοί που τα σπάνε είναι βάνδαλοι.

Ή μήπως είναι το ίδιο;

Έτσι και οι αναρχικοί. Αυτοί που τα σπάνε είναι αναρχικοί; Όχι. Είναι βάνδαλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
συνεφωνώ με τον αποπάνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μήπως τελικά όλοι λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.....?


Όσο για τον Αναρχισμό είναι το τέλειο πολιτικό σύστημα που όμως είναι ανεφαρμόσιμο σε μια κοινωνία....είναι το ιδεατό.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---:
Μήπως τελικά όλοι λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια.....?


Όσο για τον Αναρχισμό είναι το τέλειο πολιτικό σύστημα που όμως είναι ανεφαρμόσιμο σε μια κοινωνία....είναι το ιδεατό.:hmm:

Ακριβώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Αν ξέρετε κανέναν αναρχικό που να μην τα σπάει, πείτε μας κι εμάς. :P
Από τη στιγμή που οι αναρχικοί χρησιμοποιούν βία είναι κατακριτέοι, προσπαθούν με τη βία να επιβάλλουν τις απόψεις τους, και προσωπικά τους θεωρώ το ίδιο με τους χούλιγκανς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top