Ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι που σας οδήγησαν στην επιλογή της σχολής σας;

Για ποιον λόγο σπουδάζετε/θέλετε να σπουδάσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 235)
  • Με ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής

    Ψήφοι: 181 77.0%
  • Λόγο κύρους της σχολής

    Ψήφοι: 9 3.8%
  • Επιθυμώ να αποκτήσω χρήματα/δόξα

    Ψήφοι: 14 6.0%
  • Γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση

    Ψήφοι: 17 7.2%
  • Mε πιέσαν οι γονείς μου

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα τυχαία

    Ψήφοι: 6 2.6%
  • Πέρασα επειδή ήταν κοντά στον τόπο κατοικίας μου

    Ψήφοι: 2 0.9%

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Kαλά θα ήταν να λέγαμε και σε ποιά σχολή έχουμε περάσει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Δύο ήτανε τα όνειρα μου από μικρή....ή να γίνω ναυτικός (αλλά μεγαλώνοντας σκέφτηκα "πού να τρέχω να θαλασσοπνίγομαι τώρα....":D:D) ή να γίνω αρχαιολόγος! Τελικά επικράτησε το δεύτερο και τώρα σπουδάζω την μεγάλη μου αγάπη..Ιστορία και αρχαιολογία!
Την βρίσκω συναρπαστική ως επιστήμη, γιατί υπάρχει ειδικά στην αρχαιολογία ένα μυστήριο,μια γοητεία,ένας γρίφος που εσύ καλείσαι να λύσεις! Εξάλλου η σωστή και αντικειμενική μελέτη της πορείας του ανθρώπου ανά τους αιώνες μπορεί να μας διδάξει το πώς θα γίνουμε καλύτεροι στο μέλλον...
Το ότι θα μείνω άνεργη μόλις τελειώσω αυτή την σχολή και αυτό το γνωρίζω, αλλά το κόβω να ξενιτεύομαι, γιατί εδώ δεν υπάρχουν ευκαιρείες:(
Τώρα γιατί το διάλεξα, ούτε εγώ ξέρω ακριβώς...μάλλον λόγω..."γονιδίων":D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
  • ήμασταν πολλοί αρχιτέκτονες ήδη στην οικογένεια
  • ένας εφηβικός έρωτας
  • ήταν καλή η σχολή (ευτυχώς)
:worry:

Πέρασα στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, σε μια σχολή (ακατανόμαστη) στο Ηράκλειο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ένας εφηβικός έρωτας???¿¿¿
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ένας εφηβικός έρωτας???¿¿¿
Ήταν ο λόγος που επέλεξα να είμαι κοντά στην πόλη μου. :)

Δεν το μετάνιωσα φυσικά, γιατί μ' αρέσει εδώ που είμαι τώρα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Για όλα φταιν οι γκόμενες :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
- Η κλίση μου προς τη ζωγραφική
- Το πείσμα που μου δημιούργησαν οι συγγενείς, όταν τους έλεγα πως θέλω να γίνω μηχανικός και η απάντησή τους: "Δεν είναι αυτά για σένα, γίνει εκεί μια δασκαλίτσα"
- Το πως χάζευα τη μακέτα του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου των Ιωαννίνων που ήμουν νοσηλευμένη για πάνω από 1 μήνα στην ηλικία των 12 και το καμάρι που έλεγα στη μαμά μου:" Θέλω κι εγώ να κάνω τέτοιο" και η απάντησή της "Πρέπει τότε να γίνεις αρχιτέκτων"

Μπορεί να σας φαίνονται χαζά, αλλά τα θυμήθηκα και συγκινήθηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Είπα μιας και δεν ειδα να υπαρχει να κανουμε ενα γκαλοπ που θα αφορα το λογο για τον οποιο ο καθενας σπουδαζει η σκοπευει να σπουδασει μια επιστημη.....:)
Αν καποιος απο τους mod κρινει απαραιτητο να αλλαξει κατι δεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Παρακαλώ να αλλαχθεί ο τίτλος σε σπουδάσετε :P Ευχαριστώ! :p

Eγώ πάντως θέλω πολύ να δω πως είναι η φοιτητική ζωή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ουπς απαραδεκτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Θελω να σπουδασω αυτο που θελω να σπουδασω (το 'μπλεξα λιγο :P) γιατι με ενδιαφερει το αντικειμενο σπουδων. Παντα (τουλαχιστον οσο εχω συνειδηση του τι πραγματικα ειναι επαγγελμα :P) ηθελα το επαγγελμα μου να εχει σχεση με τον χωρο της υγειας. Επισης μου αρεσε παντα η Χημεια και η ολη φαση των πειραματων και των εργαστηριων... Νομιζω οτι οι σχολες του 3ου πεδιου συνδυαζουν τα παραπανω, γι' αυτο και στοχευω σ' αυτες.

Βεβαια με ενδιαφερει και η επαγγελματικη αποκατασταση, αλλα ουτως η αλλως οι σχολες που θελω σ' αυτον τον τομεα ειναι... βραστα! :P Αλλα δεν μπορω να γινω με τιποτα ας πουμε δασκαλος, μονο και μονο επειδη λενε οτι εχει σιγουρη δουλεια. Θα ημουν ενας δυστυχισμενος ανθρωπος με μισθο. Τωρα θα κανω αυτο που θελω, αλλα με αβεβαιο επαγγελματικο μελλον. :P Το προτιμω...

Δεν ξερω αν ειναι ενδιαφερον για κυρος αυτο, αλλα προτιμω τα ΑΕΙ απο τα ΤΕΙ. Δηλαδη αν τωρα την 2η φορα περασω σε καποιο ΤΕΙ, θα προτιμησω να παω στο ΑΕΙ που εχω ηδη περασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Βασικά και τις τέσσερις επιλογές θα διάλεγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Δεν θα διάλεγα μια σχολή αν δεν μου άρεσε το αντικείμενο μόνο και μόνο επειδή θα υπήρχε επαγγελματική αποκατάσταση ή χρήμα κτλ...
Αν είχα αυτήν την λογική θα στόχευα ΑΣΟΕΕ λογιστική που μετά θα είχα έτοιμη δουλειά στο λογιστικό γραφείο του πατέρα μου.Αλλά το σκέφτομαι αυτό και μου σηκώνεται η τρίχα:P!
ΘΑ ασχοληθώ με φυσική ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα:P!
Έχω κόλλημα με την φυσική,μου αρέσει απίστευτα και ετσι στοχεύω Φυσικό (μάλλον)στο Α.Π.Θ.
δεν ξέρω αν θα έχει επαγγελματική αποκατάσταση,αυτό που ξέρω όμως είναι ότι με αυτό θα ασχοληθώ;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γιατι μ'αρεσει η σχολη που θελω...γιατι ενα πτυχιο δεν παει χαμενο...γιατι απο καπου πρεπει να ξεκινησω...γιατι θελω να υπαρξω φοιτητρια...κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αν είναι να κάνεις κάποια δουλειά φρόντισε να την κάνεις ευχάριστα και όχι αγγαρεία,γι'αυτό διαλέγεις ένα αντικείμενο που να σ'αρέσει και να μπορείς να αφοσιωθείς σ'αυτό.Προσωπικά το είχα από μικρή το κόλλημα...Πάντως,πολύ χαίρομαι που η πλειοψηφία φαίνεται να έχει κάνει μια συνειδητή επιλογή.Μπράβο για την πρωτοβουλία kirdou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
σπουδαζω ιατρικα εργαστηρια και το επελεξα λογω επαγκελματικης αποκαταστασης...
ωραια ειναι αλλα το ονειρο μου ηταν να ασχοληθω με την ιστορια και να τη σπουδασω... αν και την επιανα στη καλαματα, στη κερκυρα και στην κομοτηνη δε τη δηλωσα γιατι ολοι επεσαν κατα πανω μου και μου ελεγαν για την ανεργια των φιλολογων και πως θα καταληξω σε κανα φροντιστηριο με 3 ε την ωρα... ακομα δε ξερω αν εκανα καλα θα δειξει... παντως στην αποφαση μου βοηθησε και το γεγονος οτι η θεια μου τελειωσε την ιδια σχολη το 2003 και το 2004 διοριστηκε μονιμη στο στρατιωτικο νοσοκομειο... αλλωστε οι περισσοτεροι πλεον κοιταμε να βολευτουμε στη σιγουρια του δημοσιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Tελικα ειμαστε πολλοι αυτοι που αγαπαμε την Ιστορια:)Και εγω λοιπον την επελεξα γιατι:
α)Με ενδιαφερει το αντικειμενο
β)Γιατι η Φιλοσοφικη ειναι ΝΑΟΣ οπως και να το κανουμε
γ)Γιατι με ελκυει το επαγγελμα-λειτουργημα του εκπαιδευτικου
δ)Γιατι θεωρω οτι ακομα και αν δεν ακολουθησεις το δρομο της εκπαιδευσης εχεις και αλλες ευκαιριες πχ δημοσιογραφια κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
εγώ πέρασα φαρμακευτική.αυτό ήθελα,αυτό δήλωσα.μπορούσα να περάσω οπουδήποτε-και στρατιωτικές έπιανα και τα παντα-αλλά κι εγώ προτίμησα τη σιγουριά που σου δίνει μια έτοιμη δουλειά (δυο γονείς φαρμακοποιοί γαρ)...
στην αρχή δεν μου άρεσε,μου φαινόταν βαρετή κλπ.γιατί απλά μου φαινόταν από την αρχή είχα μεγαλύτερη κλίση στη Βιολογία παρά στη χημεία.Η φαρμακευτική είναι ενα εκρηκτικό μίγμα αυτών των δύο στην τελική.κι είναι ωραία.
Τώρα στο τρίτο έτος αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα μπορούσα να βρίσκομαι κάπου αλλού.μου αρέσει τρομερά.τα μαθήματα είναι πλέον συγκεκριμένα και πολύ ενδιαφέροντα...άλλωστε αν τελικά αποφασίσω να ασχοληθώ με τη μοριακή βιολογία που ήθελα από παλιά(τώρα πια έχω σκαλώσει με τη Μοριακή Φαρμακολογία :P) θα έχω χρόνο κι ευκαιρία να ασχοληθώ..και πάλι με τη σιγουριά που σου δίνει μια έτοιμη δουλειά..είμαι από τους τυχερούς...:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μουργολυκος

Νεοφερμένος

Ο Μουργολυκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Περασα επισης φαρμακευτικη.Ηταν μια επιλογη της τελευταιας στιγμης(των τελευταιων ημερων για την ακριβεια).Ακομα δεν ξερω αν ηταν καλη επιλογη, εγινε σχεδον στην τυχη.Ουσιαστικα επελεξα την υψηλοτερη σχολη που μου επετρεπαν τα μορια μου.Δυστυχως δεν εχω και ετοιμη δουλεια οπως τουλαχιστον οι μισοι συναδελφοι.:worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εχω σπουδασει πολιτικος μηχανικος..Οταν εδινα πανελληνιες το μονο σιγουρο ηταν οτι θα δωσω πρωτη δεσμη λογω μαθηματων..Ετσι αυτοματα αποκλειστηκε η ψυχολογια που μου αρεζε..Απο πρωτη δεσμη δεν με ενθουσιαζει κατι πολυ και θεωρησα τους πολιτικους μηχανικους ενδιαφερον επαγγελμα..Τωρα που παλευω να μπω στην αγορα εργασιας το εχω σκυλομετανιωσει..

Αχχχ και να γυρνουσε πισω ο χρονος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top