Προτείνετε ένα βιβλίο

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
ανεβασαμε ολοκληρο νησι, μ'ακους
με σπηλιες και με καβους κι ανθισμενους γκρεμους
ακου, ακου,
ποιος μιλει στα νερα και ποιος κλαιει, μ'ακους
ειμαι εγω που φωναζω κι ειμαι εγω που κλαιω, ακους
σ'αγαπω, σ'αγαπω, μ'ακους........

:'( :'( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
καλα, το "περι συγγραφης" ειναι αριστουργημα!!
κι εμενα που γραφω η τουλαχιστον προσπαθω, με εχει βοηθησει παρα πολυ!
respeeeeeeect........:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
To έχεις διαβάσει?Δεν κυκλοφορεί εδώ ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nicko_McBrain:
To έχεις διαβάσει?Δεν κυκλοφορεί εδώ ακόμα

το εχω διαβασει στα αγγλικα...το παρηγγειλα απο το internet,εκπληξη εκπληξη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
θΆΝΟ τελικά ο μαγικός κύκλος είναι καλό??
είναι σε στυλ ντα βιντσι??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Λοιπόν (ελπίζω να μην ξεφεύγω πολύ από το θέμα :redface: ) κάνω ιδιαίτερο στη φυσική σε ένα αγόρι γ' γυμνασίου. Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο που θα του κινήσει το ενδιαθέρον; Δεν είναι και πολύ φίλος του βιβλίου και ιδιαίτερα της λογοτεχνίας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αδέσποτο κοίτα ούτε εγώ ήμουν πολύ του διαβάσματος λογοτεχνικών βιβλίων ειδικά όταν είχα και σχολείο, θα διάβαζα μπορεί κανενα το καλοκαίρι αλλά και πάλι αν έτρωγα καμιά φλασιά, ακόμα και τώρα που είμαι στα 23 μου όταν φάω φλασιά θα διαβάσω, τώρα διαβάζω τους Πεφωτισμένους του Νταν Μπράουν το είχα αρχίσει πριν περίπου ένα χρόνο το παράτησα και τώρα το συνεχίζω.
Δεν είναι οτι δεν είναι καλό βιβλίο το θεωρώ πολύ καλό απλα΄εγώ δεν είχα μετα κέφι να το διαβάσω.
Οπότε καλύτερα είναι να μην τον πιέσεις να διαβάσει κάτι και απο μόνος του όταν του έρθει η όρεξη θα το δοκιμάσει και θα βρει μόνος του κάποιο βιβλίο που να του αρέσει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
θΆΝΟ τελικά ο μαγικός κύκλος είναι καλό??
είναι σε στυλ ντα βιντσι??:hmm:

Δεν μπορώ να πω πως μοιάζει πολύ.

Το βιβλίο είναι πολύ καλό,με πολλά ιστορικά στοιχεία και με αναπάντεχη πλοκή (τουλάχιστον μέχρι τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
εγω παιδια τωρα διαβαζω το the mandarins της simone de beauvoir.....και με εχει φαει...ειναι (λεει) φιλοσοφικο μανιφεστο και παραλληλα επικη ιστορια αγαπης......ειναι λιγο βαρετο σε καποιες φασεις που οι πρωταγωνιστες μιλανε για την πολιτικη του μετα-τον-Β'παγκσμιο-στη γαλλια,οπου δεν καταλαβαινω τι διαβαζω, αλλα κατα τα αλλα αξιζει παρα πολυ!!:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Θάνο εννοώ λέει μέσα για βατικανό για την ζωή του Χριστού??
Σε κραταει σε αγωνία??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αναφέρεται σε άλλες τοποθεσίες (Ιεροσόλυμα π.χ).Σίγουρα θα σε κρατήσει σε αγωνία.

Να ξέρεις ότι ο τρόπος γραφής της Neville διαφέρει πολύ από αυτόν του dan brown
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ, όταν τελειώσω τους πεφωτισμένους θα αρχίσω αυτό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Λοιπόν (ελπίζω να μην ξεφεύγω πολύ από το θέμα :redface: ) κάνω ιδιαίτερο στη φυσική σε ένα αγόρι γ' γυμνασίου. Έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο που θα του κινήσει το ενδιαθέρον; Δεν είναι και πολύ φίλος του βιβλίου και ιδιαίτερα της λογοτεχνίας ...

το ότι δεν είναι φίλος του βιβλίου δεν λέει και πολλά....
είναι φίλος όμως της φιλοσοφίας? των εσωτερικών αναζητήσεων? τι άλλα ενδιαφέροντα έχει? μπορεί να του φανεί πολύ ενδιαφέρον ένα βιβλίο με την βιογραφία του Τσέ... ή... του Πελέ... ξέρω γω? :P
Το θέμα είναι γενικώς τι τυπάκι είναι, τι είδους ερεθίσματα έχει μέσα απ το σπίτι του και κατά πόσο το παλλικαράκι είναι "ψαγμένο"....
Για την ηλικία του, καλά είναι τα βιβλία που έχουν να κάνουν με την προσωπικότητα του πρωταγωνιστή του βιβλίου και τους στόχους του στη ζωή (βλέπε Αλχιμηστή) ή με τις σχέσεις με τα δύο φύλλα (Άντρες απ τον Άρη Γυναίκες απ την Αφροδίτη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω το "Η τέχνη της απάτης"του Κέβιν Μίτνικ και του Ουίλιαμ Σάιμον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Puff_Daddy

Νεοφερμένος

Ο Puff_Daddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μια Περίπτωσις Ιδεοψυχαναγκαστικής Νευρώσεως με Πρόωρες Εκσπερματώσεις και Άλλα Ψυχαναλυτικά Κείμενα, 2001, εκδ. Άγρα

Είναι θεεικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Βγήκε ένα βιβλίο Η Διαθήκη και απο τα λεγόμενα κατάλαβα οτι είναι στυλ Ντα βιντσι, Πεφωτισμένων,
Το έχει διαβάσει κανείς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Αν σου άρεσε ο κώδικας DA Vinci θα σου αρέσει και αυτό :)



Ο κώδικας του Ντα Βίντσι είναι μια ανεκτίμητη συλλογή των πρωτότυπων έργων του Λεονάρντο. Όταν ο μελετητής του Ντα Βίντσι Βανς Έρικσον ανακαλύπτει ότι αρκετές από τις σελίδες του κώδικα έχουν πλαστογραφηθεί, ξεκινά την έρευνα για τα γνήσια έγγραφα, τα οποία ίσως περιέχουν τρομακτικά μυστικά και αποκαλύψεις.
Όμως ο Έρικσον δεν είναι ο μόνος που ψάχνει τις χαμένες σελίδες. Σύντομα γίνεται στόχος μιας σκοτεινής συνωμοσίας που χρονολογείται από την αυγή του χριστιανισμού· γιατί ο κώδικας του Ντα Βίντσι είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμο έγγραφο: είναι το κλειδί για μια από καιρό χαμένη ανακάλυψη εξαιρετικής σημασίας, η οποία μπορεί να αλλάξει το μέλλον της ανθρωπότητας...

Ο διάσημος συγγραφέας Λιούις Περντού οδηγεί τον αναγνώστη σʼ ένα κυνήγι θησαυρού γεμάτο μυστήριο και ανατροπές.
Μοναχικά τάγματα, οργανώσεις πολυεθνικών εταιρειών με φασιστική ιδεολογία και μυστικές υπηρεσίες υποκλίνονται στη μεγαλοφυΐα του Λεονάρντο και δε διστάζουν να σκοτώσουν όποιον μπει στο δρόμο τους προς την κατάκτηση της απόλυτης εξουσίας.

Γρήγορο, καλογραμμένο, με ενδιαφέροντες χαρακτήρες, το βιβλίο Η Διαθήκη συνδυάζει τη μυθοπλασία με ιστορικά γεγονότα και την καταιγιστική δράση με στιγμές χιούμορ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ναι ναι κι εγώ αυτό νομίζω
Αν δεις πιο πριν ρώτησα αν το έχει διαβάσει κανείς.
Το έχεις διαβάσει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
@bunny,όχι δεν το έχω διαβάσει αλλά στο post μου σου έδωσα ένα σύντομο review να ξέρεις περί τίνος πρόκειται.

Μόλις τελείωσω τον Μαγικό Κύκλο (ο οποίος όσο πάει γίνεται και καλύτερος - review όταν τον τελειώσω) και το Περι Συγγραφής,θα πάω να χτυπήσω αυτό :

Α. Τζ. Ζέιρις - Ο χαμένος Βαν Γκογκ



Ένας πολύτιμος κλεμμένος πίνακας φτάνει με κούριερ στο Μητροπολιτικό Μουσείο της Νέας Υόρκης. Ένας ντετέκτιβ καλείται να λύσει την υπόθεση.
Ποιος και γιατί έστησε μία ασύλληπτη πλεκτάνη, με μόνο σκοπό να περιέλθει ο πίνακας στα χέρια του;
Από την Αργεντινή και τη Μοσάντ, μέχρι το Παρίσι του Β' Παγκοσμίου Πολέμου και τους Ναζί, ο ντετέκτιβ Kλέι Ράιντερ και η φιλήσυχη καθηγήτρια πανεπιστημίου Pέιτσελ Mέρεντιθ θα προσπαθήσουν να βρουν την άκρη του νήματος και να λύσουν ένα μυστήριο που βασανίζει φιλότεχνους αλλά και μυστικές υπηρεσίες πάνω από έξι δεκαετίες.

Ένα καθαρόαιμο αστυνομικό μυθιστόρημα με γρήγορη πλοκή, καλοδουλεμένους χαρακτήρες, αγωνία αλλά και ανθρωπιά, που φωτίζει σκοτεινές πτυχές της παγκόσμιας ιστορίας.

«Ο Κλέι επέστρεψε στο πλευρό της Ρέιτσελ. Απομάκρυνε τρυφερά τα πυκνά της μαλλιά από τους κροτάφους της και θυμήθηκε την ακτινοβολία που εξέπεμπε το πρόσωπό της στα εγκαίνια της έκθεσης του Μητροπολιτικού Μουσείου Τέχνης.
»Mολονότι είχε τόσο επιδέξια εξαπατηθεί, είχε παραμείνει η οξυδερκής γυναίκα που αρνιόταν να παρασυρθεί από τις Σειρήνες του κόσμου της τέχνης, από τους επιτήδειους που χρησιμοποιούσαν το Ολοκαύτωμα σαν βιτρίνα. Τι είχε πει, να δεις, εκείνη τη νύχτα για τον παππού της, που δεν ήταν ήρωας, και για την ίδια, που δεν ήταν ηρωίδα; Ε, λοιπόν, τώρα ήταν! Οποιοσδήποτε κατάφερνε να βγει ζωντανός από τα χέρια του Ούντο Λούσερ κατακτούσε επάξια αυτό τον τίτλο».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affectuoso31

Νεοφερμένος

Η Affectuoso31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
"Ρήτορες, Κτήτορες κι Επιβήτορες" του Θωμά Τσακαλάκη.
Ο τύπος είναι μορφή και πολλές φορές με έκανε να γελάω μόνη μου μέσα στη νύχτα καθώς προχωρούσα στις σελίδες.
Αν δεν μου είχε πέσει στη μύτη το βιβλίο κατά τις 3 το πρωί θα το είχα τελειώσει ήδη.


Απο το οπισθόφυλλο....

"Υπάρχει μια θεωρία σύμφωνα με την οποία ορισμένα βιβλία πρέπει μόνο να τα γεύεσαι, μερικά να τα καταπίνεις ολόκληρα (και γρήγορα), και κάποια ελάχιστα αξίζουν να τα μασάς προσεκτικά και να τα αφομοιώνεις.
Το βιβλίο που κρατάτε στα χέρια σας, ικανοποιεί κάθε γαστρονομική προτίμηση:

Είναι ρομαντικό, αλλά όχι γλυκανάλατο.
Είναι φιλοσοφημένο, αλλά όχι βαρύ.
Είναι χιουμοριστικό, αλλά όχι ελαφρό.
Είναι δηκτικό, αλλά όχι ξινό.

Χιούμορ, κοινωνικπολιτικός προβληματισμός, φιλοσοφική ανάλυση, μέχρι και “εγκυκλοπαιδικές” πληροφορίες, τα πάντα βρίσκονται σε αυτό το βιβλίο, εκτός από κακοποίηση της γλώσσας και άρρητ’αθέμιτα για “μοντέρνες διαπροσωπικές σχέσεις ξαναμμένων γυναικών και αντρών”! Κάποιοι θα συγκινηθούν, άλλοι θα διασκεδάσουν, ορισμένοι θα διδαχθούν, όλοι, όμως, κάτι ή πολλά θα αποκομίσουν, ακόμη και από το οπισθόφυλλο ή τα “αφτιά” του βιβλίου."
Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης, Καθηγητής της Φιλοσοφίας,
Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού
και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

"Ο Θωμάς Τσακαλάκης, ακολουθώντας τα χνάρια μεγάλων σκαπανέων του χιούμορ, ασκεί μια δριμύτατη κριτική στα όσα μας ταλανίζουν σήμερα, αλλά αφού τα έχει βάλει στο φοβερό σέικερ της γραφής και τα έχει ανακατέψει με μύθους και θρύλους του Εικοστού Αιώνα. Να ένα βιβλίο που θα μας κάνει να σκεφτούμε πολύ, ενώ, ταυτοχρόνως, σκάμε στα γέλια. Τι καλύτερο;"
Γιώργος-Ίκαρος Μπαμπασάκης, Συγγραφέας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top