Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Οντως αρκετοι αυτοι ειναι που παντρευονται οταν αποφασισουν να κανουν παιδια. Οι λογοι ομως ειναι κοινωνικοι και ψυχολογικοι (η και θρησκευτικοι). Στα παλαια τα χρονια ηταν και νομικοι, γιατι εκτος απο το 'κοινωνικο στιγμα' που κουβαλλαγε το παιδι (και η ανυπαντρη μητερα) ηταν και θεμα δικαιωματων του παδιου. Εδω και καιρο ομως ο νομος (ακομα και στην Ελλαδα) εχει εξισωσει τα εκτος γαμου τεκνα με τα εντος γαμου. Αρα ο γαμος δεν χρειαζεται πλεον για να 'τακτοποιηθουν' τα παιδια. Οι νομικες συνεπειες του γαμου, αφορουν μονο το ζευγαρι που παντρευεται.

Αρα ουτε για να τακτοποιηθουν τα παδια χρειαζεται να παντρευτει κανεις. (το μονο 'επειχειρημα' για να παντρευτει κανεις (ως προς τα παιδια) που εχω ακουσει ειναι το 'μα θα το κοροιδευουν/πειραζουν το παιδακι στο σχολειο αμα ξερουν οτι οι γονεις του δεν ειναι παντρεμενοι). Αυτο ομως εχει σχεδον ξεπεραστει σημερα, χωρια που δεν ξερουν ποιοι ειναι παντρεμενοι και ποιοι οχι...

Στις κλειστες κοινωνίες δεν εχει ξεπεραστεί.και οχι μόνο κλειστες κοινωνίες με την έννοια χωριό αλλά και σε μικρές πόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παιδιά μη μου λέτε ότι είναι πιθανόν οι ομοφιλόφιλοι να θελήσουν να τελέσουν έναν γάμο για θρησκευτικούς ή κοινωνικούς ή ηθικούς λόγους, γιατί πολύ απλά οι συγκεκριμένοι άνθρωποι είναι εξοστρακισμένοι από την εκκλησία, την κοινωνία (στην μεγάλη της πλειοψηφία) κλπ....
Οι άνθρωποι αυτοί έχουν αποφασίσει συνειδητά να παλέψουν για κάποιες επιλογές τους που έχουν να κάνουν με την σεξουαλική τους ζωή....
άρα θέμα θρησκείας και κοινωνίας δεν παίζει....

το θέμα λοιπόν είναι νομικό....
ή μήπως όχι?
οι απορίες μου είναι πραγματικές και όχι ρητορικές.....

αυτό που φτάνω να καταλήξω όσο το σκέφτομαι το θέμα, είναι ότι ένας τέτοιος γάμος έχει σκοπό να εδραιώσει στα μάτια της κοινωνίας μια τέτοια σχέση....
αυτό ναι, μου κάνει λογικό.... απλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη αν συμφωνώ ή διαφωνώ να γίνεται για τέτοιο λόγο ένας γάμος... δηλαδή μόνο και μόνο για να τους αποδεχτεί η κοινωνία ως επίσημο ζευγάρι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
αυτο που ζητανε οι ενδιαφερομενοι, νομιζω, ειναι να εξισωθουν με τους υπολοιπους. ακομα κι αν δεν τους ενδιαφερουν (τοσο πολυ) τα νομικα δικαιωματα, θελουν να τα εχουν εφοσον τα εχουν και οι ετεροφυλοφυλοι. δεν τιθεται θεμα αν θα μπορεσουν να παρουν τα λεφτα του αλλου η κατι του στιλ, αλλα του να εχουν ακριβως την ιδια θεση με εναν ετεροφυλοφιλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Στις κλειστες κοινωνίες δεν εχει ξεπεραστεί.και οχι μόνο κλειστες κοινωνίες με την έννοια χωριό αλλά και σε μικρές πόλεις.

Ειπα σχεδον. Σιγουρα διαφορετικα ειναι σε μια μεγαλη πολη, και διαφορετικα σε μια μικροτερη. (Και λογω αντιληψεων, και επισης επειδη οι ανθρωποι ειναι λιγοτεροι, γνωριζονται καλυτερα. Αλλα αντε σε ενα σχολειο πχ της Αθηνας να ξερει ενα παιδι ποιοι απο τους γονεις των συμμαθητων του ειναι παντρεμενοι και ποιοι οχι). Σιγουρα ομως η κατασταση ειναι διαφορετικη απο οτι ηταν πριν 15, 30 χρονια, ακομα και στις κλειστες/μικροτερες κοινωνιες.

Ουτως ή αλλως ειπα οτι αυτο ειναι ο μονος 'λογος' ('επιχειρημα') για να παντρευτει κανεις οσον αφορα τα παδια. (αν ανυσηχει για τον 'κοινωνικο ρατσισμο' που μπορει να υποστει το παιδι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
παιδιά μη μου λέτε ότι είναι πιθανόν οι ομοφιλόφιλοι να θελήσουν να τελέσουν έναν γάμο για θρησκευτικούς ή κοινωνικούς ή ηθικούς λόγους, γιατί πολύ απλά οι συγκεκριμένοι άνθρωποι είναι εξοστρακισμένοι από την εκκλησία, την κοινωνία (στην μεγάλη της πλειοψηφία) κλπ....

Μα, εγω αναφερομουνα στους ετεροφυλοφιλους που συζουν και αποφασιζουν να παντρευτουν οταν αποφασισουν να κανουν παιδια !!! :(

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
μα το θέμα που λέω εγώ είναι ότι δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά απ έξω... γιατί σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό της σύγχρονης και προοδευτικής κοινωνίας, ο γάμος γίνεται για να τακτοποιηθούν τα παιδιά του ζευγαριού... διαφορετικά απλά συζούν!
Σε αυτο αναφερομουνα... !! Οτι ναι, ειναι αρκετα συνηθισμενο ζευγαρια να συζουν ωραια και καλα, (χωρις την ευλογια της εκκλησιας και την νομικη αναγωριση) και οταν αποφασισουν οτι ηρθε η ωρα να κανουν παδια, τοτε παντρευονται. Και απλως ειπα, οτι αυτο δεν συμβαινει για την νομικη τακτοποιηση των παιδιων (αφου τα παδια θα ειναι 'τακτοποιημενα' και χωρις το γαμο!!!) αλλα [προφανως!!] για αλλους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Μα, εγω αναφερομουνα στους ετεροφυλοφιλους που συζουν και αποφασιζουν να παντρευτουν οταν αποφασισουν να κανουν παιδια !!! :(
my bad....
είδα αυτό που έγραψες, είδα και αυτό που έγραψε ή ines, και τα έκανα σετάκι :redface:

Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Σε αυτο αναφερομουνα... !! Οτι ναι, ειναι αρκετα συνηθισμενο ζευγαρια να συζουν ωραια και καλα, (χωρις την ευλογια της εκκλησιας και την νομικη αναγωριση) και οταν αποφασισουν οτι ηρθε η ωρα να κανουν παδια, τοτε παντρευονται. Και απλως ειπα, οτι αυτο δεν συμβαινει για την νομικη τακτοποιηση των παιδιων (αφου τα παδια θα ειναι 'τακτοποιημενα' και χωρις το γαμο!!!) αλλα [προφανως!!] για αλλους λογους.
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι πολλοί λόγοι και όχι μόνο ένας....
όσο αφορά πάντως εμένα προσωπικά, είναι καθαρά για το θέμα των παιδιών και αφού μου επιβεβαιώνεις ότι νομικά είναι καλυμένα, συμπληρώνω ότι για μένα τουλάχιστον, στο θέμα των παιδιών, είναι και θέμα ψυχολογίας...
ίσως να είμαι πουριτανή... δεν ξέρω... θέλω να κάνω παιδιά και να είμαι παντρεμένη...
προσοχή όμως... όχι ότι αν γινόταν κάποιο ατύχημα και έμενα έγκυος θα έπρεπε να παντρευτώ ντε και καλά τον πατέρα....
απλά μέσα στο δικό μου μυαλό, με τις πιθανά ψιλοπουριτανικές ιδέες, είναι καλύτερα να κάνω παιδιά μέσα σε έναν ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ γάμο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Σε αυτο αναφερομουνα... !! Οτι ναι, ειναι αρκετα συνηθισμενο ζευγαρια να συζουν ωραια και καλα, (χωρις την ευλογια της εκκλησιας και την νομικη αναγωριση) και οταν αποφασισουν οτι ηρθε η ωρα να κανουν παδια, τοτε παντρευονται. Και απλως ειπα, οτι αυτο δεν συμβαινει για την νομικη τακτοποιηση των παιδιων (αφου τα παδια θα ειναι 'τακτοποιημενα' και χωρις το γαμο!!!) αλλα [προφανως!!] για αλλους λογους.

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι πολλοί λόγοι και όχι μόνο ένας....
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο ! :) Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου ... :)

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
όσο αφορά πάντως εμένα προσωπικά, είναι καθαρά για το θέμα των παιδιών και αφού μου επιβεβαιώνεις ότι νομικά είναι καλυμένα, συμπληρώνω ότι για μένα τουλάχιστον, στο θέμα των παιδιών, είναι και θέμα ψυχολογίας...
ίσως να είμαι πουριτανή... δεν ξέρω... θέλω να κάνω παιδιά και να είμαι παντρεμένη...

απλά μέσα στο δικό μου μυαλό, με τις πιθανά ψιλοπουριτανικές ιδέες, είναι καλύτερα να κάνω παιδιά μέσα σε έναν ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ γάμο :redface:

Πολυ ωραια :) και δικαιωμα σου, αλλα ΔΕΝ χρειαζεται (ουτε εσυ, ουτε κανενας αλλος) να μας το αιτιολογησεις :) (για να μας πεισεις οτι, ναι υπαρχει λογος (πχ ψυχολογικος) και αρα να σε αφησουμε να παντρευτεις). :) Αν ηταν ετσι θα πηγαινε καθε ζευγαρι μπροστα σε μια επιτροπη (αποτελουμενη πχ απο εναν ιερα, ενα κοινωνιολογο, ενα ψυχολογο και ενα δικηγορο) για να παρουσιασει τα επιχειρηματα του και να πεισει οτι "ναι, χρειαζεται και υπαρχει λογος να παντρευτουν". Και αμα δεν εχει πειστικα επιχειρηματα, αδεια γαμου γιοκ...:) Η θα γινοταν γκαλοπ μεταξυ του κοινωνικου τους περιγυρου (να παντρευτουν ή οχι ? οτι πει η πλειοψηφια..) :) Δεν γινεται ομως ετσι. (Και φυσικα δεν θα πρεπει να γινεται ετσι). Ο καθενας παντρευεται οταν και εφοσον θελει, για τους οποιους λογους θελει, και δεν του ζηταμε το λογαριασμο. (Δεν του λεμε "Πες μας τι τον θες τον γαμο!!". :) Γιατι αν του το λεγαμε, τα πραγματα θα δυσκολευαν και μονο τα νομικα δικαιωματα του ζευγαριου μπορει να απεμειναν ως επιχειρημα..). Αρα δεν ζηταμε τον λογο απο κανεναν [..ετεροφυλοφιλο] !!! Γιατι οι ομοφυλοφιλοι πρεπει να αποδειξουν την χρησιμοτητα ?? (Η θα τους ρωταμε ολους, η κανεναν).:)

Και τα επιχειρηματα τους (αφοσον τα ζηταμε απο ολους) θα ηταν ιδια (νομικα, κοινωνικα, ψυχολογικα ή "γιατι ετσι θελω και τι σας νοιαζει εσας!") Μονο το θρησκευτικο δεν παιζει στην περιπτωση τους ... Αλλα γιαυτο (και εξ'ορισμου), για πολιτικο γαμο μιλαμε στην περιπτωση ατομων του ιδιου φυλου, και οχι για θρησκευτικο. [επειδη δεν παιζουν τα θρησκευτικα επιχειρηματα. Ολα τα αλλα -οποια και αν ειναι αυτα, και δεν τα ρωταμε ουτως ή αλλως- ισχυουν..]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά ε, εγώ πλέον δεν χρειάζεται να γράφω στο θέμα, τόσο πολύ με καλύπτει η Leviathan! :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Καλά ε, εγώ πλέον δεν χρειάζεται να γράφω στο θέμα, τόσο πολύ με καλύπτει η Leviathan! :D :clapup:

michelle, ελα να κνουμε απεργια!! ρε leviathan, μεσα στο μυαλο μου εισαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Αν ηταν ετσι θα πηγαινε καθε ζευγαρι μπροστα σε μια επιτροπη (αποτελουμενη πχ απο εναν ιερα, ενα κοινωνιολογο, ενα ψυχολογο και ενα δικηγορο) για να παρουσιασει τα επιχειρηματα του και να πεισει οτι "ναι, χρειαζεται και υπαρχει λογος να παντρευτουν". Και αμα δεν εχει πειστικα επιχειρηματα, αδεια γαμου γιοκ...
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
Η θα γινοταν γκαλοπ μεταξυ του κοινωνικου τους περιγυρου (να παντρευτουν ή οχι ? οτι πει η πλειοψηφια..) [/
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan:
quote]

ομολογώ ότι με έβαλες σε βαθύτατες σκέψεις
νομίζω ότι αν νομοθετηθεί κάτι τέτοιο θα αποφευχθούν πολλά διαζύγια
τες πα....
στην ουσία του θέματος...
όταν ξεκίνησα να αιτιολογώ τον/τους λόγο/ους που με οδηγούν εμένα στην εκκλησία δεν το έκανα για να πάρω την άδεια σας (όχι ότι αν μου τη δώσετε δε θα με χαροποιήσει χεχεχε)
το έκανα ως αυθόρμητη επεξήγηση των δικών μου σκεπτικών και ιδεών, μιας που τις περισσότερες φορές που εκφράζω μια άποψη στηρίζεται στις δικές μου εμπειρίες, στο δικό μου τρόπο σκέψης και γενικώς στο δικό μου χαρακτήρα και επιλογές....
σαφώς και στην προκειμένη περίπτωση, τον γάμο των ομοφυλοφίλων, δεν μου πέφτει λόγος γιατί είναι σαν την παροιμία "δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένον αχερώνα" αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν με προβληματίζει ή δεν με βάζει σε σκέψεις το βαθύτερο αίτιο μιας κοινωνικής κατάστασης που ζούμε όλοι μας
Η ομοφυλοφιλία μου είναι απολύτως αποδεκτή καθώς και ο γάμος σαν ιδέα και σαν "μυστήριο"....
Επαναλαμβάνω ότι χωρίς να είμαι αντίθετη στον συνδυασμό των δύο (ομοφυλοφιλία-γάμος) με βάζει σε σκέψεις και σε προβληματισμούς...
Προτιμώ πάντα σε τέτοιου είδους θέματα να είμαι περισσότερο σκεπτικίστρια και να αναζητώ την κρυμμένη αλήθεια πίσω από τις λέξεις, παρά να λέω αβίαστα ένα ναι ή ένα όχι...
-Ναι γιατί είναι ίσοι με μας, γιατί είναι άνθρωποι, γιατί έχουν φυσικά τα ίδια δικαιώματα στην αγάπη και στον έρωτα
-Οχι γιατί η ομοφυλοφιλία τείνει από μόνη της να γίνει μόδα στις μέρες μας και δεν μου αρέσει η επιβράβευση αυτής της μόδας με κανέναν τρόπο

Δεν μου αρκούν από μόνες τους οι δύο παραπάνω φράσεις.... αναζητάω κάτι περισσότερο και βαθύτερο ....
έχω δύο φίλους ομοφυλόφιλους και όταν τους ρώτησα αν θα ήθελαν να παντρευτούν και οι δύο μου απάντησαν ότι τους είναι αδιάφορο....
(δυστυχώς δεν μπόρεσε λοιπόν κανένας να μου δώσει κάποια απάντηση λοιπόν στο γιατί θα ήθελαν να παντρευτούν)
όταν με ενημέρωσε επίσης πριν καιρό μια φίλη ότι παντρεύετε, την ρώτησα και αυτήν το περίφημο "γιατί" μου....
Οι απαντήσεις που μου έδωσε προσωπικά δεν με κάλυψαν (και της το είπα ) αλλά φυσικά δεν είμαι σε θέση να την κρίνω ή να την επικρίνω… ούτε αυτή ούτε κάποιον άλλον!
όταν πριν λίγο καιρό αποφάσισα να παντρευτώ η ίδια, ρώτησα τον εαυτό μου την ίδια ερώτηση
Κάποιες απαντήσεις που μου έδωσα δε με κάλυπταν και μου το είπα
Κοίταξα μέσα μου και είδα και τις σοβαρές απαντήσεις και τις "κατινίστικες" και τις αποδέχτηκα συνειδητά όλες σαν κομμάτι της προσωπικότητας μου
Επειδή ο γάμος τα τελευταία χρόνια έχει χάσει την έννοια του και την αξία του δεν θα ήθελα να πέσω και γω στην ίδια λούμπα....
Μου αρέσει να το βλέπω λίγο πιο σοβαρά απ το "ε είμαστε χρόνια μαζί άρα πρέπει να το κάνουμε"...
όλα αυτά τα λέω γιατί τελικά, το ίδιο σκεπτικό που έχω για τους ετεροφυλόφιλους το έχω και για τους ομοφυλόφιλους....
ΓΙΑΤΙ?

Δεν το εξετάζω ούτε ρατσιστικά, ούτε σεξιστικά.... απλά κοινωνιολογικά στους ανθρώπους που βλέπω γύρω μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
αρα κουε, εσυ το "προβλημα" σε μεγαλα εισαγωγικα το εχεις με το γαμο γενικα; δλδ αντιδρας σε αυτον σαν θεσμο που δεν εχει ικανοποιητικες απαντησεις? πραγματικα ρωταω, οχι ρητορικα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Επαναλαμβάνω ότι χωρίς να είμαι αντίθετη στον συνδυασμό των δύο (ομοφυλοφιλία-γάμος) με βάζει σε σκέψεις και σε προβληματισμούς...
Οι σκεψεις & προβληματισμοι δεν ειναι καθολου κακο πραγμα, το αντιθετο. Και φυσικα απολυτως θεμιτο. Μην σου πω οτι εμενα προσωπικα, μου αρεσει να προβληματιζομαι. (δεν ξερω εαν αυτο θεωρειται μαζοχισμος..):)

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ομολογώ ότι με έβαλες σε βαθύτατες σκέψεις
Χαιρομαι.. :)
Και δεν το λεω με την κακη εννοια (δεν ειναι σαδιστρια :)) !! Απλως, οπως ειπα, θεωρω τις σκεψεις και προβληματισμους κατι το θετικο ... :)

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
όταν ξεκίνησα να αιτιολογώ τον/τους λόγο/ους που με οδηγούν εμένα στην εκκλησία δεν το έκανα για να πάρω την άδεια σας
Και βεβαια, εννοειται οτι δεν μοιραστηκες μαζι μας τις προσωπικες σου σκεψεις για να παρεις την 'αδεια' μας ! :)

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
(όχι ότι αν μου τη δώσετε δε θα με χαροποιήσει χεχεχε)
Απο εμενα παντως 'εχεις αδεια' :) (και επειδη το 'αδεια' δεν σημαινει ουσιαστικα τιποτε, εχεις τις καλυτερες ευχες μου):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και πόσοι θα παντρευτούν πια νομίζετε ?
Αντε να παντρευτούν το πολύ σου λέω εγώ 10 ζευγάρια
Δε ξέρω , εγώ το βλέπω φασαρία για το τίποτα
Ειδικά αν σκεφτώ πως είναι οι gay σχέσεις σήμερα πολύ φοβάμαι πως τσάμπα φασαρία γίνετε διότι κάθε εβδομάδα θα έχουμε και άλλο γάμο
Να σας πω τι πιστεύω ? ας υπάρξουν γενικά αγάπες αληθινές με σεβασμό σε ετεροφιλόφιλους και ομοφυλόφιλους γιατί οι σχέσεις όλες πάνε χάλια πλέον και τα υπόλοιπα στη πορεία
Εδώ έχουμε ξεχάσει να αγαπάμε πια ( πάω σε άλλο θέμα εγώ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
αρα κουε, εσυ το "προβλημα" σε μεγαλα εισαγωγικα το εχεις με το γαμο γενικα; δλδ αντιδρας σε αυτον σαν θεσμο που δεν εχει ικανοποιητικες απαντησεις? πραγματικα ρωταω, οχι ρητορικα.....

όχι που δεν έχει ικανοποιητικές απαντήσεις αλλά όταν δεν έχει ικανοποιητικές απαντήσεις το ίδιο το ζευγάρι.... (οχι ότι αν δεν με καλύψουν εμένα οι απαντήσεις τους, θα τους κάνω "ντά" :P )
Να σημειώσω εδώ ότι εγώ έχω ήδη ένα γάμο στο ενεργητικό μου και πάω για δεύτερο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Leviathan, συμφωνώ μαζί σου για το θέμα του προβληματισμού και ευχαριστώ για τις ευχές :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
όχι που δεν έχει ικανοποιητικές απαντήσεις αλλά όταν δεν έχει ικανοποιητικές απαντήσεις το ίδιο το ζευγάρι.... (οχι ότι αν δεν με καλύψουν εμένα οι απαντήσεις τους, θα τους κάνω "ντά" :P )
Να σημειώσω εδώ ότι εγώ έχω ήδη ένα γάμο στο ενεργητικό μου και πάω για δεύτερο ;)


θα μας καλέσεις???:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από simboy:
Και πόσοι θα παντρευτούν πια νομίζετε ?
Αντε να παντρευτούν το πολύ σου λέω εγώ 10 ζευγάρια
Δε ξέρω , εγώ το βλέπω φασαρία για το τίποτα
Ειδικά αν σκεφτώ πως είναι οι gay σχέσεις σήμερα πολύ φοβάμαι πως τσάμπα φασαρία γίνετε διότι κάθε εβδομάδα θα έχουμε και άλλο γάμο
Να σας πω τι πιστεύω ? ας υπάρξουν γενικά αγάπες αληθινές με σεβασμό σε ετεροφιλόφιλους και ομοφυλόφιλους γιατί οι σχέσεις όλες πάνε χάλια πλέον και τα υπόλοιπα στη πορεία
Εδώ έχουμε ξεχάσει να αγαπάμε πια ( πάω σε άλλο θέμα εγώ )

simboy είσαι ο πρώτος ομοφυλόφιλος που ακούω να το λέει αυτό!! Όσοι ξέρω βλέπω οτι αγαπάνε με πολύ μεγαλύτερη ένταση απο τους ετεροφυλόφιλους και πολύ πιο σοβαρά. Πχ ο Πέτρος αν δεις ένα θέμα που έχει ανοίξει στις ερωτικές σχέσεις, σπάνια θα βρεις ετεροφυλόφιλο, ειδικά αυτής της ηλικίας που να σκέφτεται έτσι και να νιώθει τόσο. Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς να αλλάξεις παρέες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
θα μας καλέσεις???:D
Αμα δεν μας καλέσει θα φάει BAN!! :devil: :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
simboy είσαι ο πρώτος ομοφυλόφιλος που ακούω να το λέει αυτό!!
ναι αλλα ο καθεις με την αποψη του και ελευθερος να αντιδρασει οπως θελει! δλδ οι ομοφυλοφιλοι πρεπει να γιορταζουν και πλατινενιους γαμους για να γινουν αποδεκτοι;
(ουπς,σορι μισελ....μου βγηκε λιγο αποτομος ο τονος. χωρις παρεξηγηση....:)

Πχ ο Πέτρος αν δεις ένα θέμα που έχει ανοίξει στις ερωτικές σχέσεις, σπάνια θα βρεις ετεροφυλόφιλο, ειδικά αυτής της ηλικίας που να σκέφτεται έτσι και να νιώθει τόσο.

νομιζω πως ειναι καπως καπως αυτη η αντιδραση......οχι με τον αρνητικο τονο, απλα δεν την εχω ξανακουσει. δεν θα επρεπε ομως να μετραμε την αγαπη/ερωτα καποιου απο το ποιο φυλο ερωτευεται αλλα μεσα απο προσωπικοτητα κι ετσι......δεν πιστευω οτι μπορουμε να τα καταταξουμε αλλιως, γιατι ο ερωτας/αγαπη ειναι σαν να λεμε μονομετρο μεγεθος: για να προσδιοριστει δεν λεμε ποιον αγαπας και τι φυλο εισαστε και οι δυο, αλλα πως και με τι δυναμη τον αγαπας........εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simboy

Νεοφερμένος

Ο simboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Βρε παιδάκια
Ποιός σας είπε ότι μίλησα με βάση τη δική μου σχέση ?
Εγώ έχω μόνιμη σχέση 8 χρόνια και ..... και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο
Ζούμε μαζί και έχουμε μια απόλυτα ισοροπημένη σχέση και είναι ήδη σαν να είμαστε παντρεμένοι
Ο Θεός να μας δώσει δύναμη ώστε τα όποια "περιουσιακά" μια μέρα να τα ρυθμίσουμε με κάποιο δικηγόρο και κάποια διαθήκη ( χτύπα ξύλο μακριά μικροί είμαστε ακόμα :) )
Μίλησα με αυτά που βλέπω γύρω μου από κάποιους φίλους αλλά και γενικά το τρόπο που λειτουργούν οι σχέσεις σήμερα και όχι αποκλειστικά των gay
Αυτάαααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top