Ο "σωστός" άνθρωπος και το κοινωνικό έργο

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ο Τσαλίκης (Μπορεί κι ο Σάκης δεν παίρνω κι όρκο αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι αυτό το θέμα μου :P ) λέει... ο άντρας ο "σωστός" ειναι ο πρόστυχος κι ο γοητευτικός....

Συνφορουμίστας μας σε άλλο θέμα λεει.... (που από εκεί εμπνεύστηκα και το θέμα :P )
....Αλλα χωρίς σωστούς ανθρώπους .....


Τελικά.... τι είναι σωστός άνθρωπος... ποιός ειναι για σας ο Σωστός άνθρωπος...
Τι αρχές έχει? Πως λειτουργεί? Τι τον κάνει "Σωστό".... κι αφου μου απαντήσετε σε αυτά τα καυτά ερωτήματα....μετά πείτε μου....
ΕΣΕΙΣ κατά πόσο φτάνετε αυτόν τον δικό σας "σωστό" άνθρωπο και κατά πόσο παλεύετε να είστε "σωστοί"....

Είναι δύσκολο ίσως θέμα... απαιτεί να μπορεί ο καθένας μας να κάνει την αυτοκριτική του ΑΝΟΙΧΤΑ και να ξεμπροστιαστεί εδώ μπροστά στους άλλους....


no worries... εγω θα την κάνω τη δική μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
δεν υπαρχουν τελειοι ανθρωποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δε μίλησα για τέλειους.... μίλησα για σωστους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
ουτε σωστοι ολοι κανουμε λαθη μικρα η μεγαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλά.... :)


Πιθανά να χρειάζεται επαναδιατύπωση λοιπόν το αρχικό μου ερώτημα....
Μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής....
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ λοιπόν.... τι ειναι αυτό που κάνει έναν άνθρωπο σε ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ σωστό (εντός εισαγωγικών) για την κοινωνία μας και όχι σωστό ως προς το αν κάνει καθημερινά λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Στάση προς σνάνθρωπο: Κατανόηση.
Στάση προς τις "εκφράσεις" της ζωής: Αγάπη.
Ικανότητα αναγνώρισης λαθών:Αρίστη.
Συνειδητότητα:Άκρα.
Διαλλακτικότητα:Πλήρη.
Αίσθηση ως μέρος του συνόλου:Πάντα.
Στόχοι:Καλλίτερο "αύριο"για το"ζείν"όλων.
& ότι αλλο...Δεν είμ'εγώ...Είναι ο "Σωστός"που ζητάς...εν μέρει...:/: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν ζητάω εγω καλε... :P
(εγω τον άνθρωπο μου τον βρηκα και δεν ειναι και σωστος σε όλα του :P όπως ΦΥΣΙΚΑ δεν ειμαι και εγω σωστή σε όλα μου!)
κουβέντα να κάνουμε ήθελα σχετικά με το τι ειναι καλό και σωστό και κατά ποσο αυτο που οι περισσοτεροι αποδεχόμαστε ως σωστο, παλεύουμε για να το έχουμε και στον εαυτό μας ....
κατά ποσο είμαστε συνειδητοποιημενοι στο ποιοι ειμαστε πραγματικα ειναι το θεμα μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ο σωστός άνθρωπος έχει μια βασική διαφορά από τους υπόλοιπους.
Αντί να προσπαθεί να μην βλάψει κανέναν, έχει ξεπεράσει το επίπεδο αυτό και πλέον προσπαθεί να ωφελίσει όποιον μπορεί με ότι έχει.
Επίσης βασικό του χαρακτηριστικό είναι η συνεχές προσπάθεια για την βελτίωση του εαυτού του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
δεν ζητάω εγω καλε... :P
(εγω τον άνθρωπο μου τον βρηκα και δεν ειναι και σωστος σε όλα του :P όπως ΦΥΣΙΚΑ δεν ειμαι και εγω σωστή σε όλα μου!)
κουβέντα να κάνουμε ήθελα σχετικά με το τι ειναι καλό και σωστό και κατά ποσο αυτο που οι περισσοτεροι αποδεχόμαστε ως σωστο, παλεύουμε για να το έχουμε και στον εαυτό μας ....
κατά ποσο είμαστε συνειδητοποιημενοι στο ποιοι ειμαστε πραγματικα ειναι το θεμα μου ;)
:D "ζητάς" στο θέμα σου ντέ !!Εκει το έθεσα.Τον καλό-κάλο η την καλή-κακή μας ,τους έχουμε & καλύτερα να μήν τους υποβάλλουμε σε τέτοιες...δοκιμασίες...:bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Νομιζω οτι ο σωστος ανθρωπος διαφερει αναλογα με το τι ζηταει ο καθενας απο εμας, ασχετα με το ειδος της σχεσης. :/:
Προσωπικα, αν μπορω να εχω σε καποιον εμπιστοσυνη νομιζω οτι ειναι κατι που συμπεριλμβανει και ολα τα υπολοιπα, τα οποιο θεωρω σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Sauce-toast (copyright by dooo 2006), είναι αυτός που έχει συνέπεια λόγων-πράξεων.
Αυτός που έχει πλήρη επίγνωση του τί ξέρει (και κυρίως τί δεν ξέρει), των συναισθημάτων και των πιστεύω του.
Προσωπικά, θέλω να είμαι κάπως έτσι, το προσπαθώ (ενίοτε) και γενικά δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια (ενίοτε). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όλοι είμαστε "σωστοί" μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Για μένα δεν υπάρχουν ακριβή κριτήρια να ορίζουν κάποιον ως "σωστό" ούτε απέναντι στην κοινωνία ούτε απέναντι σε μένα.
Αυτό γιατί πρώτον όσο αφορά την κοινωνία, οι κοινωνικές συμβάσεις και τα αποδεκτά ή μη αλλάζουν με την πάροδο των εποχών.
Το ίδιο ισχύει και όσο αφορά εμένα μεγαλώνοντας αλλάζουν τα κριτήρια μου.

Οπότε το θεωρώ μάταια να βάζω ταμπέλες σωστού ή λάθους στους ανθρώπους.
Ας δώσω ένα παράδειγμα επι προσωπικού, αν κάποιος σύντροφος μου ερωτευόταν κάποια άλλη θα έπαυε να είναι "σωστός" για μένα;Θα το θεωρούσα τραγικό λάθος του;Και ποια είμαι εγώ που θα κρίνω πότε η καρδιά κάνει λάθος;
Αν πάλι ο ίδιος ερωτευόταν αλλά με αφήνε και εμένα να ζω στον υπνο του δικαίου τότε ναι θα ήταν λάθος.
Το ίδιο για μένα ισχύει και σε κοινωνική βάση.
Αν κάποιος ζει έξω απο τις συμβάσεις της κοινωνίας(δλδ αυτά που αυθαίρετα ορίζει η πλειοψηφία του κοινωνικού συνόλου ως σωστά) γιατί έτσι επέλεξε είναι δικαίωμα του.
Αν όμως ταυτόχρονα παραβιάζει τα δικαιώματα των υπολοίπων τότε είναι λάθος.
Με τα δυο παραδείγματα θέλω να καταλήξω πως αν έπρεπε να βάλω ταμπέλα τότε θα έλεγα πως
Σωστός είναι εκείνος που οι πράξεις και οι επιλογές του φροντίζει να έχουν αντίκτυπο σε αυτόν έστω κι αν δεν συνάγουν με τις ενέργειες του περίγυρου του.
Όταν αναπόφευκτα οι πράξεις του θα επηρεάσουν κι άλλους φροντίζει να περιορίσει στο ελάχιστο δυνατό την επιρροή.
Και στις δύο περιπτώσεις έχει το σθένος να αναλαμβάνει τις ευθύνες των πράξεων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Το "Σωστος" δεν είναι για το τι βολεύει εμένα ,εσένα,τον Α,τη Β.Δεν είναι το τι πιστεύει καθ'είς ατομικά.Για την κοινωνία ποιός είναι ο σωστός,για το σύνολο (ετσι τέθηκε απ'το θέμα).Αυτός λοιπόν,ο σωστός, πιστεύω οτι παντα κι εσαεί είχε , έχει & θα έχει τα ιδια γνωρίσματα.Εδώ τώρα εχουμε χάσει,...όχι το σωστό για τον κόσμο,οχι για την κοινωνία,για εμάς τους ίδιους δεν γνωρίζουμε.!Πουριτανισμός-συντηρητισμός-...αρτηριοσκλήρωση;;;Οχι ! δεν μιλάω για κανένα δικό μου "πρέπει"η "καλό" η κοινωνία & η συνέχεια το λέει....Επαναπροσδιορισμός...Αρμ !!!:D :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
:) Το "Σωστος" δεν είναι για το τι βολεύει εμένα ,εσένα,τον Α,τη Β.Δεν είναι το τι πιστεύει καθ'είς ατομικά.Για την κοινωνία ποιός είναι ο σωστός,για το σύνολο (ετσι τέθηκε απ'το θέμα).!!!:D :D :P

Προφανώς αναφέρονται σε μένα αυτά τα σχόλια σωστά;:)
Το θέμα τέθηκε αρχικά τι θεωρούμε εμείς σωστό άνθρωπο.
Εγώ λοιπόν απάντησα και συλλογικά και ατομικά.
Έξαλλου η άποψη μου για τον σωστό άνθρωπο συγκλίνει και στις δύο περιπτώσεις και είναι ακριβώς όπως την σκιαγραφώ στο τέλος του μνμ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
καλά.... :)


Πιθανά να χρειάζεται επαναδιατύπωση λοιπόν το αρχικό μου ερώτημα....
Μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής....
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ λοιπόν.... τι ειναι αυτό που κάνει έναν άνθρωπο σε ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ σωστό (εντός εισαγωγικών) για την κοινωνία μας και όχι σωστό ως προς το αν κάνει καθημερινά λάθη.
:flowers: kleftra...μου ,παραθέτω εδώ την...μετατροπή:) στο αρχικό θέμα.Το μην.μου δεν αφορούσε εσένα προσωπικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το παρακάτω κείμενο αν και έχει τίτλο success για μένα συνοψίζει μια "σωστή" ζωή άρα και έναν "σωστό" άνθρωπο:

He has achieved success who has lived well, laughed often, and loved much;

who has gained the respect of intelligent men, and the
love of little children;

who has filled his niche and
accomplished his task;

who has left the world better than he found it,
whether by an improved poppy, a perfect poem, or a rescued soul;

who has never lacked appreciation of earthʼs beauty, or
failed to express it;

who has always looked for the best in others and given
the best he had;

whose life was an inspiration;

whose memory a benediction.

B. A. Stanley
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Σωστός έ ; :hmm:

Πιστεύω ότι ο σωστός είναι αυτός που για κάθε του ενέργεια έχει σαν οδηγό το τρίγωνο : Θεός-Άνθρωπος-Συνάνθρωπος.

Δηλαδή ενεργεί με βάση το συμφέρον το δικό του, του συνανθρώπου του και τον Θεό. Και λέγοντας Θεό εννοώ την αγάπη.

Το άκρως αντίθετο θεωρώ ότι είναι αυτός που κάθεται βολεμένος στον καναπέ του και νοιάζεται μόνο για την καλοπέρασή του χωρίς να ενδιαφέρεται για τα κοινά.

Εγώ τώρα σίγουρα δεν θεωρώ τον εαυτό μου βολεμένο, αλλά απέχω πολύ από τον σωστό(κατά εμένα) άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό....
Για μένα σωστός άνρωπος είναι:
  • Ο δίκαιος
  • Ο ντόμπρος ( που δεν φοβάται να πεί την γνώμη του)
  • Ο καλός (που δεν κοιτά μόνο τον συμφέρον του αλλά και το πώς να βοηθήσει τον συνάνθρωπο του)
  • Αυτός που μπορεί να αισθάνεται, να σέβεται
  • Ο ακέραιος
  • Ο ειλικρινής
  • Ο συνεπής
  • Αυτός που δεν είναι αχάριστος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Νομίζω ότι το να σταματήσουμε να θεωρούμε την πάρτη μας το κέντρο του σύμπαντος θα μας έκανε και πιο σωστους ανθρώπους.
Λιγότερος εγωισμός και ατομικισμός..

Για τους άντρες θα ήταν πιο σωστοί αν τιμούσαν περισσότερο τα παντελόνια που φοράνε..(υπάρχουν και εξαιρέσεις οκ? μην πέσετε να με φάτε :P )

Για τις γυναίκες λιγότερη έπαρση, ανταγωνισμός και ματαιοδοξία..

Αυτά μόνο για αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κάποιο συγκεκριμένο θέμα με έκανε να άνοιξω αυτό το θέμα, και η ερώτηση απλή:

Ποιος κατα την γνώμη σας είναι Ανθρωπός με Α κεφαλαίο; αυτός που κάνει το σωστό; αυτός που υπάρχει για να βοηθείσει τον κόσμο την κοινονία του;

Τι πρέπει να κάνει κάποιος για να πούν ότι ναί άυτός σκέυτετε και σέβετε τους άλλους;

Πόσο μεγάλο ή μικρό πρέπει να είναι το καλό που θα κάνει για να παραδεχτεί κάποιος ότι αυτός ο άνθρωπος παράγει κοινωνικό έργο;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top