Σε ποια ηλικία θεωρείτε σωστό να σταματούν οι "γονικές παροχές";

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που θα πιασεις δουλεια που θα σου δινει ικανοποιητικα χρηματα για να ζησεις, και εννοω να επιβιωσεις, οχι να εχεις ολες σου τις ανεσεις αν δεν φτανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μου ξέφυγε αλλά νομίζω κανένας δεν ανέφερε το βασικότερο.
Στην Ελλάδα δεν έχουμε τις υποδομές για την οικονομική ανεξαρτησία των νέων!
Δεν συζητάμε για την περίπτωση που έχει τελειώσει εκπαιδευτικές υποχρεώσεις!
Μιλάμε για οικονομική σχετική ανεξαρτησία πριν την επαγγελματική σταδιοδρομία που είναι ανύπρκτη στην Ελλάδα και φυσικά δικαιολογημένα καθώς οι εταιρείες δεν έχουν κίνητρα να προσφέρουν part-time jobs.

Συνεπώς και να θες δύσκολα τα πράγματα και ο μόνος τρόπος είναι καφετέρια (αν είσαι γυναίκα και όχι κακάσχημη αλλιώς λάτζα) παράσιτο στο εκπαιδευτικό σύστημα κάνοντας ιδιαίτερα ή νομίζω πολύ μα πολύ σπάνια κάτι σαν αυτό που κάνει η Michelle!

Συνεπώς ότι και να λέμε όσο και να θέλουμε, τζίφος το παραμύθι. Μόνη λύση σωστή για τους γονείς κατεμέ είναι να δίνουν ένα ποσό συγκεκριμένο το μήνα στο παιδί μπας και τουλάχιστον μάθει να διαχειρίζεται λεφτά! Και φυσικά να μην ενιχύουν οικονομικά καταστάσεις όπως αιώνιοι φοιτητές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Συνεπώς ότι και να λέμε όσο και να θέλουμε, τζίφος το παραμύθι. Μόνη λύση σωστή για τους γονείς κατεμέ είναι να δίνουν ένα ποσό συγκεκριμένο το μήνα στο παιδί μπας και τουλάχιστον μάθει να διαχειρίζεται λεφτά! Και φυσικά να μην ενιχύουν οικονομικά καταστάσεις όπως αιώνιοι φοιτητές!

Εννοείς και να δουλεύει (ναι,ναι ,δουλειές είναι και αυτά που ανέφερες,πληρώνεσαι :P ) και να τσοντάρει κι από πάνω ο γονιός ? Σχετικό είναι αυτό ...Πόσα πέρνει ο φοιτητής ?Πού μένει ? Γιατί δεν του φτάνουν τα λεφτά ?
Και ο γονιός άνθρωπος είναι,με τις δικές του ανάγκες, θέλει κι αυτός να κάνει τα ταξιδάκια του,να πάει την ταβερνούλα του,να επενδύσει στα χόμπι του,και δεν είναι υποχρεωμένος να στερηθεί αυτός για να έχω εγώ πχ το παντεσπάνι μου :P
πχ μένω Αθήνα,σπουδάζει Αθήνα,δουλεύει καφετέρια ...600 πχ παίρνει ...ε όχι και να του δώσω και εγώ λεφτά...600 μια χαρά του φτάνουν ...με ποιο πολλα δε θα μαθει να διαχειρίζεται τα λεφτά του ...θα μάθει να απλώνει τα πόδια του περισσότερο απ'οσο φτάνει το πάπλωμα του!Αν μάλιστα κάνει και ιδιαίτερα μη σου πω ότι θα του ζητάω και δανεικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Επειδή έτυχε να συζητήσω το θέμα πρόσφατα πάλι με τη μαμά μου όταν σε κάποια φάση μιλούσα για τα οικονομικά μου τις είπα ότι εγώ προσωπικά εφόσον δουλεύω αισθάνομαι ντροπή να μου δίνουν επιπλέον λεφτά!Βέβαια ο μισθός μου για ένα άτομο φτάνει και περισσεύει και για ενοίκιο και για όλα τα έξοδα αλλά ακόμα και αν ήταν λιγότερος θα έκανα δύο δουλειές παρά να ζητάω λεφτά!

Η μαμά από την άλλη μου είπε ότι ενώ τις αρέσει πολύ το σκεπτικό μου προτιμάει όταν βρεθώ σε δύσκολη θέση να ζητήσω λεφτά και να μην αισθάνομαι υποχρεωμένη τονίζοντας όπως είπε και η lilth ότι οι γονείς πάντα θέλουν να προσφέρουν!

Τρανό παράδειγμα είναι ο μπαμπάς μου που όποτε έφευγα για Πάτρα μου έδινε χαρτζιλίκι μήπως χρειαστώ κάτι στο δρόμο και δεν μου επέτρεπε να πάω να τραβίξω δικά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Plain ειλικρινά δεν κατάλαβα! Τρεις φορές το διάβασα! Ίσως και να είναι πρωί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λέει ότι οκ να συνδράμουν οι γονείς στο παιδί αλλά εξαρτάται κι απ την οικονομική κατάσταση του παιδιού (και για ποιούς λόγους το παιδι έχει αυτη την οικονομική κατάσταση)
απ την άλλη λέει δεν μπορούμε συνεχώς να σκεφτόμαστε τις ανάγκες του παιδιού-φοιτητή και να μην σκεφτόμαστε ποτε τις ανάγκες του γονιού που δουλεύει όλη τη ζωή του και θέλει κι αυτός να απολαύσει πότε πότε κάτι (ένα ταβερνάκι, ένα ταξιδάκι) κι όχι να πληρώνει συνεχώς για το βλάστάρι του!
παράδειγμα... γονιός και παιδί μένουν αθήνα... το παιδί σπουδάζει αθήνα και παίρνει και 600 μισθό από καφετέρια... γιατί ο γονιός να δώσει επιπλέον λεφτα?
δεν ζει στο σπιτι? δεν τρωει? δεν τηλεφωνεί? 'ισα ίσα που θα έπρεπε να συνδράμει κι όλας κι όχι να κρατάει 600 ευρώ για καφέδες και λούσα ;)

Προσωπικα συμφωνώ με την Plain ΑΠΟΛΥΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αν η οικονομική κατάσταση είναι ιδιατέρως καλή αυτό που πρέπει είναι να κρατήσουν οι γονείς ένα μέτρο!

Τώρα αν η κατάσταση είναι ψωμολυσάω (δεν ειρωνέυομαι έτσι) τότε πρέπει το παιδί να δουλέψει για να εξασφαλίσει τα προς το ζειν, όπως έκανε μια γνωστή μου!

Τώρα αν ξ κατάσταση είναι νορμαλ, συμφωνώ απόλυτα με το και οι γονείς να δίνουν λεφτά για την πάρτυ τους και αν αρέσει του παιδιού! Πολύ θύματα οι γονείς και πολύ εκμετάλευση των γονιών από τα παιδιά!!

Στην δική περίπτωση τα οικονομικά ήταν άσχημα,αλλά δεν χρειάστηκε να δουλέψω καθώς έκανα πολλές οικονομίες και στερήθηκα πολλά και φυσικά μαγείρευα. ΚΑι τέλος τελείωσα και πιο πριν από τα προβλεπόμενα χρόνια ώστε να βγω σε full μισθό και να ξελασπώσω τους γονείς γρήγορα. Δλδ μου φαίνεται το ίδιο σε βάθος χρόνου οικονομικά μια περίπτωση σαν την δική μου με μια στην οποία σπουδές με μισή δουλειά και καθυστέρημένη ολοκλήρωση άρα και καθυστερημένη full-δουλειά!

Σε κάθε περίπτωση τα λεφτά για μένα πρέπει να είναι στανταρ το μήνα (όπως είναι ένας μισθός) και ας τα βρεί μόνο του το παιδί, διακοπές,φαι,ψώνια,καφέδες σκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Το πραγματικό ερώτημα δεν είναι ΠΟΤΕ πρέπει να σταματάνε οι γονικές παροχές, αλλά ΑΝ πρέπει να σταματάνε.

:baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Το πραγματικό ερώτημα δεν είναι ΠΟΤΕ πρέπει να σταματάνε οι γονικές παροχές, αλλά ΑΝ πρέπει να σταματάνε.

:baby:

δεν πρέπει ???? :hmm::hmm::hmm:

δλδ θα ζούμε για όσο πάει στις πλάτες της δουλειάς και της κούρασης των γονιών μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
δεν πρέπει ???? :hmm::hmm::hmm:

δλδ θα ζούμε για όσο πάει στις πλάτες της δουλειάς και της κούρασης των γονιών μας?
Δεν πρέπει να εμποδίζεις κάποιον που καλοπροαίρετα θέλει να προσφέρει.Ντροπές μέσα στην οικογένεια δεν πρέπει να υπάρχουν. :P

(πάντως είχε μια δόση ειρωνίας το παραπάνω ποστ που έκανα, δεν ήταν να το πάρεις 100% σοβαρά...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giannisvitara:

I guess, ότι αυτό θα ήταν το ιδανικό, αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. :D :P

Προσωπικά πιστεύω, ότι οι παροχές πρέπει να σταματούν μετά τις σπουδές και τη στράτευση για τους άντρες και μετά τις σπουδές για τις κοπέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τώρα τελευταία βρέθηκα σε μια συζήτηση πέρι αγγλίδων και ελληνίδων και σε κάποιο σημείο ειπώθηκε οτι στο εξωτερικό οι γονείς σταματάνε να χαρτζιλικώνουν τα παιδιά τους μόλις κλείσουν τα 18 και μάλιστα οτι το θεωρούν αδιανόητο να συνεχίσουν. Στην Ελλάδα, όπως όλοι γνωρίζουμε η χρηματοδότηση συνεχίζεται μέχρι την περάτωση των σπουδών αλλά και πολλές φορές μετά απο αυτή.
Εσείς ποιά απο τις 2 αντιλήψεις ενστερνίζεστε?

Θεωρώ οτι όσο σε χαρτζηλικώνουν οι γονείς σου, είσαι λίγο πολύ υποχρεωμένος να κάνεις όσα σου λένε (όχι όλα όλα αλλά ένα αρκετά μεγάλο μέρος).
Κατά τα άλλα θεωρώ σωστό το να σταματούν σιγά - σιγά οι γονικές παροχές, δηλαδή αρχικά ξέρω γω στα 20 να βρει το παιδί μια δουλειά έστω και part time για να βγάζει κάποια έξοδά του, και σιγά σιγά να σταματήσουν εντελώς οι γονικές παροχές. Μου φαίνεται πιο λογικό και πιο ομαλό από το να βρεθείς μια μέρα χωρίς να έχεις στον ήλιο μοίρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Όσο τα λεφτά που ξοδεύεις δεν τα έχεις κερδίσει, σίγουρα δεν μπορείς να συλλάβεις πολλά σοβαρά ζητήματα! Κοινώς το ταχύτερο δυνατό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, τόσο το καλύτερο. Επειδή τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει το λύκειο κάνει δεν μπορεί να πιάσει δουλειά (εκτός απο τα καλοκαίρια), νομίζω ότι μια καλή ηλικία για την αρχή της οικονομικής ανεξαρτητοποίησης είναι τα 18-20. Μία δουλειά μερικής απασχόλησης, πχ 4 ώρες, ώστε να αρχίσει σταδιακά ο φοιτητής να αποσπάται οικονομικά απο τους γονείς τους. Φυσικά αυτό δεν γίνεται απο την μία μέρα στην άλλη. Εφόσον τελειώσουν οι σπουδές μετά απο τα 4-5 χρόνια, ο μεταπτυχιακός φοιτητής μπορεί να πιάσει μια καλή δουλειά, ανάλογα και με τα προσόντα του και με την σχολή που έχει τελειώσει. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι πρέπει να ανεξαρτητοποιόμαστε τελείως και να μην υπάρχει καμία οικονομική βοήθεια απο τους γονείς (έστω λίγη, ανάλογα με την αμοιβή της δουλειάς). Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω το θέμα και έτσι σχεδιάζω να κάνω στην ζωή μου. Απόψεις-αντιρρήσεις δεκτές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά, αλλά λίγο ανέφικτα αν το παιδί θέλει να είναι πραγματικά καλός φοιτητής στη σχολή του. Δεν γίνεται ΚΑΙ να δουλεύει ΚΑΙ να είναι καλός φοιτητής, πως να το κάνουμε. Θα είναι σαν να έχει 2 full-time jobs, και ίσως και χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι γίνεται εδώ μέσα;

Εγώ, που λέτε, ξεκινάω την απεξάρτηση. Από τη μόνιμη και πλήρη οικογενειακή στήριξη.
Είμαι 24, σπούδασα καλά καλά, έκανα κι ένα μεταπτυχιακό... και, για να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιδάκι μου σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ!!!!

καλώς ήρθες στο "παραγωγικό" (και καλά :P) κομμάτι της ανθρωπότητας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ, άμεσα δε θα μπω, αλλά ήδη κάαατι μάλλον θα κερδίζω... πρέπει πρώτα να με πάρουν, βέβαια, αλλά σα γενικήηη φάση, θα ενταχθώ κάποια στιγμή στο "παραγωγικό" δυναμικό!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
κατακρίνω αυτούς οι οποίοι κακομαθαίνουν τα παιδιά τους κ τα ταΙζουν, εμποδίζοντας τους ασυνείδητα να πάρουν τη ζωή στα χέρια τους. από την άλλη έχοντας ζήσει από κοντά το θέμα είσαι 18 κ άντε γεια, κατακρίνω κ όσους έχουν αφήσει τα παιδιά τους στην μοίρα τους.
εντάξει δεν υπήρξα γονιός κ έξω από τον χορό... αλλά θεωρητικά μιλώντας κανέναν δεν έβλαψε ένα part-time job σε μικρή ηλικία, οκ κατανοητό μετά τα 18 (αν δεν έχεις ανάγκη) για να ανοίξει κ λίγο το μάτι γιατί κακά τα ψέμματα εκτός από τα λεφτά που βγάζεις κ ότι συνεπάγεται με αυτό, η δουλειά είναι η πραγματική ζωή όπου κ ψηνεσε. από κει και πέρα, το να στηρίζεις το παιδί σου όταν σπουδάζει (γιατί το να μην κάνεις τπτ, ούτε σπουδες ούτε δουλεια θεωρώ πως είναι γαϊδουριά) δεν είναι κακό, ίσα ίσα είναι χρήσιμο.
εν τελη λοιπόν, μήπως παν μέτρον άριστον;:hmm:
είχα γνωρίσει κάποια παιδιά στην ιταλία, στην ηλικία των 30-34 που σπούδαζαν (μεταπτυχιακά) κ δεν δούλευαν καθόλου επειδή ήθελαν να διαβάζουν. κατά τα άλλα είχαν χρόνο να βγαίνουν κάθε βράδυ έξω... μου είχε κακοφανεί σε αυτή την ηλικία...
μήπως όμως όλα αυτά είναι κ λίγο στερεοτυπικά;:whistle:
δεν ξέρω βρε συμφορουμάκια μου, ελπίζω εσείς να με φωτίσετε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top