Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το βασικό για μια σχέση με διαφορά ηλικίας είναι να είναι σχεδόν (ή κοντινές) οι εμπειρίες άσχετα με την ημερομηνία γέννησης

Δηλαδή εάν ο ένας έχει κάνει 3-4 σχέσεις και ο άλλος καμία...κλαύτα Χαράλαμπε? :whistle:

εγώ έχω μια μακροχρόνια σχέση με ένα παιδί 2 μήνες μικρότερο

Η διαφορά 2 μηνών εννοείται δεν είναι άξια λόγου....αλίμονο, δεν θα πάρουμε και τη μεζούρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Η απάντησή μου στο κεντρικό ερώτημα του thread είναι οτι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Όπως είπαν κ κάποιοι/ες πιο πάνω: "σαν θέλει η νύφη κ ο γαμπρός..."! Το πιο βασικό είναι να ταιριάζουν οι χαρακτήρες. Τίποτα άλλο. Βέβαια σε μια σχέση με διαφορά ηλικίας είναι πολύ πιθανόν να υπάρχουν μεγάλες αποστάσεις στα ενδιαφέροντα κ τον τρόπο ζωής των δύο συντρόφων κ γι'αυτό ίσως να υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να αποτύχει η σχέση.

Πάντως μιλάω από προσωπική πείρα, καθώς έχω σχέση εδώ κ 2 χρόνια με το μωρό μου που είναι 5 χρόνια μεγαλύτερη. Τα πάμε μια χαρά. Την καταλαβαίνω κ την στηρίζω, όπως κ αυτή εμένα. Ξέρουμε ο καθένας τις ανάγκες του άλλου κ υπάρχει άψογη επικοινωνία. Οπότε δεν θεωρώ την ηλικία εμπόδιο σε καμία περίπτωση...



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
οι απόψεις διυστανται! εγώ έχω μια μακροχρόνια σχέση με ένα παιδί 2 μήνες μικρότερο. όλοι μου λένε πως πάω στον γκρεμό, στην σχέση μέσα όμως δεν το βλέπω. μπορεί πράγματι μια κοπέλα να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια με κάποιον άντρα μεγαλύτερο, αλλά όσο υπάρχει αγάπη, επικοινωνία και σεβασμός, σβήνεται κάθε ηλικία!
:whistle:


Μα για όνομα Θεού..., σου λένε ότι πας στο γκρεμό...,
επειδή είσθε στην ίδια ηλικία...?????? Ή μήπως υπάρχουν άλλοι λόγοι..., τους όποίους δεν θέλεις να αναφέρεις...????? :hmm:

Μου φαίνεται όχι απλά υπερβολικό, αλλά στην καλύτερη περίπτωση, εντελώς παράλογο...!!!!!!!!!!! :|

Τι ποιο φυσικό, από το να ελκύει... ένα άτομο της ηλικίας σου, με το οποίο σίγουρα έχεις τις περισσότερες ομοιότητες..., από οποιοδήποτε άλλο. :/:

Με συχωρείς, εάν γίνω αδιάκριτη, αλλά θα ήθελα να μου πεις, εάν βέβαια θέλεις, ποιος σου τα λέει αυτά...??? :confused:

.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
.αλλά περισσότερο με το αν δουλεύει λίγο το μυαλουδάκι σου π.χ., είσαι σε θέση να αντιλαμβάνεσαι τις βαθύτερες προθέσεις και τα συναισθήματα των ανθρώπων κτλ.:)

Σε κάθε περίπτωση πάντως, και ανεξαρτήτων των συναισθημάτων, έχω την εντύπωση ότι και μια 20 χρονη κοπέλα μπορεί να καταλάβει αν κάποιος τη δουλεύει ή όχι. Μήπως κάνω λάθος?:hmm:
Τελικά ή δεν δουλεύει ή ο κόσμος επίτηδες λέει ψέματα και απολαμβάνει τον μαζοχισμό του και βαθιά μέσα του ξέρει!! Ε΄χω καταλήξει στο δεύτερο!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επειδή έχω τελέσει πιπίνι, άκουσέ με...
Ωριμότητα είναι το μέσα σου, όχι το έτος γεννήσεως.
Άλλο γοητεία της ηλικίας. Άρα όλοι ίσοι είμαστε.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Επειδή έχω τελέσει πιπίνι, άκουσέ με...
Ωριμότητα είναι το μέσα σου, όχι το έτος γεννήσεως.
Άλλο γοητεία της ηλικίας. Άρα όλοι ίσοι είμαστε.

βάση ηλικίας πάντως... τελεις ακόμα (για τα δικά μου δεδομένα :P)
Στην ηλικία μου :mad: ( :P ) οτιδήποτε είναι περί τα 10 χρόνια μικρότερο... είναι πιπίνι :D.... 15 χρόνια μικρότερο είναι "τρελό πιπίνι" και 20 χρόνια μικρότερο... σορρυ παιδες.. είναι στην κατηγορία "παιδί" :P



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Κορίτσι μου γλυκό, ποιος σου είπε καλή μου, πως η ωριμότητα είναι απαραίτητα ανάλογη με την ηλικία...????? :/:

Μακάρι να ήταν τα πράγματα τόσο απλά..., αλλά δυστυχώς δεν είναι... :(

Σου ζητώ συγνώμη, εκ των προτέρων, γιατί θα πω κάτι που μπορεί να σε πειράξει, αλλά είναι η πραγματικότητα...

Και μόνο το ότι είσαι 22 ετών και υποστηρίζεις ότι τα έχεις ζήσει τόσα...,
που μπορείς να θεωρείς, μέχρι ότι τα έχεις και μπουχτίσει...,
δείχνει μεγάλη άγνοια..., για να μην σου πω, ότι δείχνει...,
μάλλον ανωριμότητα... :hmm:


.

Εγώ δεν ήμουν απόλυτη!Εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα.Αυτά έχω δει και έχω ζήσει αυτά υποστηρίζω! Εδώ ο καθένας λέει τη γνώμη του που βγαίνει από τα βιώματά του.
Τώρα το αν στα 22 νιώθω πλήρης με τις εμπειρίες που έχω αποκτήσει σε αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα αυτό μάλλον μόνο εγώ το ξέρω και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητεί! Ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις στη ζωή του! Το τι έχω περάσει εγώ και το αν είμαι αρκετά ώριμη ή όχι δεν νομίζω πως μπορεί να το κρίνει κάποιος αν δεν έχει καν συζητήσει μαζί μου έστω και για λίγο, ωστε να μάθει έστω κάποια βασικά πράγματα για την ζωή μου! :rtfm:
Τωρα αν θεωρείς ανωρημότητα το να ξέρεις από μικρή ηλικία τι θες από την ζωή σου.....!:/:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τωρα αν θεωρείς ανωρημότητα το να ξέρεις από μικρή ηλικία τι θες από την ζωή σου.....!:/:

Ανωριμότητα δεν είναι να ξέρεις απο μικρή ηλικία τι θες απο τη ζωή σου, είναι να νομίζεις σε μικρή ηλικία οτι ξέρεις 100% τι θες απο τη ζωή σου και οτι τα έχεις ζήσει όλα...
Προσωπικά πάντα ένιωθα ώριμη, ακόμα και στα 10 μου. Κι όμως όποτε μεγάλωνα πάντα ένιωθα οτι δεν ήμουν αρκετά ώριμη πριν 2,3,4,5κλπ χρόνια. Δεν σημαίνει οτι είμαστε ώριμοι επειδή νομίζουμε οτι είμαστε.
Προσωπικά θεωρώ ανωριμότητα σε οποιαδήποτε ηλικία να υποστηρίζει κάποιος οτι έχει "μπουχτίσει" απο εμπειρίες και οτι τα έχει ζήσει όλα. Ακόμα και στα 50 ή 60.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Ίσως έχει περάσει τόσα που αισθάνεται κουρασμένη και δεν την επηρεάζουν τόσο άλλες δύσκολες καταστάσεις..








-petros



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ίσως έχει περάσει τόσα που αισθάνεται κουρασμένη και δεν την επηρεάζουν τόσο άλλες δύσκολες καταστάσεις..
-petros

Ναι, βρε Πέτρο μου, αλλά έχει δίκιο η Λία.
Γηράσκω αεί διδασκόμενος, ποτέ μη λες ποτέ... ούτε "πάντα" ούτε τίποτα απόλυτο.

Και, ναι΄, δεν είναι απόλυτη η φίλη μας, αλλά δεν μπορείς να ανακηρύσσεις πληρότητα εμπειριών στα 22 σου, όταν στα 50 κάποιος ακόμα "ζυμώνεται"...



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Και φυσικά μια τέτοια σχέση μπορεί να επιβιώσει!
Όταν το ζευγάρι αγαπιέται όλα γίνονται. Το χω διαπιστώσει γιατί το εχω ζήσει απο παραδείγματα φίλων μου, οι οποίες έχουν διαφορά ηλικίας η μία 11 χρόνια και η άλλη 14 χρόνια άπό τους (πλέον) συζύγους τους, μιας και τους παντρεύτηκαν! Το θέμα είναι να μην προκαταβάλεσαι και να μην τρομακρατηθείς απο την διαφορά ηλικίας. Όταν γοητευθείς όχι μόνο απο την "ομορφιά" του αλλα και απο το μυαλό του, δεν χωράνε δικαιολογίες του τύπου έχουμε τόοοση μεγάλη διαφορά ηλικίας. Αν δηλαδή και οι δυο αισθάνεστε έλξη, θα καταπιεστείς;;; Αν τελικά καταλάβεις ότι είστε ο ένας πλασμένος για τον άλλον, θα γυρίσεις την πλάτη και θα φύγεις τρέχοντας;;; Δεν το νομίζω. Οι καταστάσεις αυτές πρέπει να είναι χαλαρές και όχι αγχωτικές! :)



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ναι, βρε Πέτρο μου, αλλά έχει δίκιο η Λία.
Γηράσκω αεί διδασκόμενος, ποτέ μη λες ποτέ... ούτε "πάντα" ούτε τίποτα απόλυτο.

Και, ναι΄, δεν είναι απόλυτη η φίλη μας, αλλά δεν μπορείς να ανακηρύσσεις πληρότητα εμπειριών στα 22 σου, όταν στα 50 κάποιος ακόμα "ζυμώνεται"...

Δεν είπα πως τα έχω ζήσει όλα (άλλοι στα 50 τους και δεν έχουν περάσει τα μισά) απλά οτι δεν νιωθω πως υπάρχει κάτι που σαν ελευθερη δεν το έκανα και τώρα σας παντρεμένη και μαμά θα το στερηθώ. Ναι μπούχτησα από "αλητίες" , από εφήμερες γνωρημίες και σχέσεις και από τρελά ξενύχτια από πράγματα που κάποιος ξεκινά να τα κάνει στη ζωή του περίπου στα 20 κι εγώ τα έκανα και με το παραπάνω από τα 14! Παιδική ηλικία δεν έζησα ποτέ, πάντα λειτουργούσα σαν 10-15 χρόνια μεγαλύτερη (οι συνθήκες το επέβαλαν) . Απο μικρή έχω πάρει πολλές ευθήνες που με έκαναν να δω τα πράγματα αλλιώς και να κατασταλάξω κάπου (απόλυτη δεν μπορώ να είμαι αλλά ποιος μπορεί?):hmm: ! Σίγουρα όσο ζω θα μαθαίνω όπως όλοι μας απλά δεν νιώθω ούτε πως βιάστηκα να κάνω κάτι ούτε πως δεν έχω αρκετές εμπειρίες για να μπορώ να εκφέρω γνώμη.Οσο για την οριμότητα λίγο πιο πάνω κάποιος σωστά τονίζει πως δεν μετριέται από την ηλικία! Τωρα αν θέλει κάποιος συμφωνεί μαζί μου, αν όχι δεν σημαίνει πως είμαι και λάθος ή οτι είναι εκείνος! Ο καθένας έχει την άποψή του (που πάντα εξαρτάται από τα βιώματά του)!Αν όλοι πιστεύαμε τα ίδια πράγματα θα ήταν ανόφελο να συζητάμε!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εντάξει, βρε...! :) Απλά δηλώνεις χορτασμένη εμπειριών και αυτό ακούγεται επιπόλαιο! :)



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Με την λογική αυτή ότι πάντα θα μαθαίνεις κάτι, τότε δεν θα είσαι ποτέ ώριμος και ο φάβλος κύκλος συνεχίζετε!
Αν νιώθεις έτοιμος τότε αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου και προχωράς!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Με την λογική αυτή ότι πάντα θα μαθαίνεις κάτι, τότε δεν θα είσαι ποτέ ώριμος και ο φάβλος κύκλος συνεχίζετε!
Αν νιώθεις έτοιμος τότε αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου και προχωράς!

Το οτι εισαι ωριμος, δεν σημαινει οτι γνωριζεις τα παντα. :worry:



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
torry, απο τη στιγμή όμως που πιστευεις όλα αυτά για τον εαυτό σου, τι σε κάνει να πιστευεις οτι κάποια άλλη που είναι πχ 20 ντε και καλά θα χωρίσει κάποια στιγμή; Πιστευεις οτι είσαι η μοναδική κοπέλα που έχει ζήσει κάποιες εμπειρίες παραπάνω στα 22?



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω να ρωτησω κατι αλλο?
Το "παραπανω" πως οριζεται στην καθε ηλικια? Γιατι ποτε δεν το καταλαβα αυτο..



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το οτι εισαι ωριμος, δεν σημαινει οτι γνωριζεις τα παντα. :worry:
Εννοείται. Άλλωστε η κατάσταση που περιγράφεις και είναι και ουτοπική!

Εγω να ρωτησω κατι αλλο?
Το "παραπανω" πως οριζεται στην καθε ηλικια? Γιατι ποτε δεν το καταλαβα αυτο..
Αυτό λέω και εγώ πρακτικά! Πάντα θα μπορείς να μάθεις και να γευθείς το παραπάνω! Άλλωστε το νέο μπορεί να μην υπάρχει την εκάστοτε χρονική στιγμή!

Για μένα είναι θέμα ανάλληψης ευθυνών των πράξεων σου! Και η Torry πιστεύω ότι το έχει το θέμα!



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
torry, απο τη στιγμή όμως που πιστευεις όλα αυτά για τον εαυτό σου, τι σε κάνει να πιστευεις οτι κάποια άλλη που είναι πχ 20 ντε και καλά θα χωρίσει κάποια στιγμή; Πιστευεις οτι είσαι η μοναδική κοπέλα που έχει ζήσει κάποιες εμπειρίες παραπάνω στα 22?

Τίποτα το συγκεκριμένο. Απλά είναι σπάνιο. Οπως σπάνιο είναι και αυτό που συμβαίνει σε εμένα( ακόμα και γι αυτό δεν μπορώ να σου εγκυηθώ πως θα ισχύει στα 35 μου!Για να είμαστε ειλικρινείς κανείς δεν μπορεί!Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν ξέρω τι θέλω ή οτι κάνω πράγματα για τα οποία δεν είμαι σίγουρη). Ειπαμε τίποτα δεν είναι απόλυτο! Το θέμα είναι η ωριμότητα να είναι κάτι που έχουν και οι δύο! Και να υπάρχουν κοινοί στόχοι για ένα ζευγάρι. Τώρα αν τύχει και συμβούν αυτά σε δύο 20ρηδες τότε τίποτα δεν είναι απίθανο!Εχω ξαναπεί πως από όσα έχω δεί πολύ σπάνια μπορεί να κρατήσει γάμος (άλλο η σχέση) ανάμεσα σε άτομα μικρής ηλικίας! Ο μόνος λόγος που με βγάζω απ'έξω είναι πως ποτέ οι απόψεις, οι πράξεις αλλά και τα βιώματά μου δεν πήγαιναν σύμφωνα με την ηλικία μου!Αντιθέτως πάντα λειτουργούσα σαν τουλάχιστον 5-10 χρόνια μεγαλύτερη.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστευεις οτι θα περιμένω να στηρίξει ο άντρας την οικογένεια και μόνο αυτός ή έστω κατα κύριο λόγο αυτός;
Μάλλον αλλού πάει το μυαλό σου! Τελος πάντων καλώς η κακώς η περίοδος εγκυμοσύνης αλλά και και τα πρώτα χρόνια του παιδιών είναι δύσκολα για μια γυναίκα και χρειάζεται καλή στήριξη! ένα θα πω και τίποτα άλλο γιατί θα έχουμε πάλι off-topic αντιπαράθεση
Πέρα από την ισότητα των δύο φύλλων υπάρχουν κάποια πράγματα που μια γυναίκα μπορεί και ένας άνδρας όχι, καθώς επίσης και πράγματα που μια γυναίκα δεν μπορεί και ένας άνδρας μπορεί! Σούπερ γυναίκες και σούπερ άνδρες υπάρχουν σε ένα βαθμό αλλά αποτελούν απίστευτες μα απίστευτες εξαιρέσεις! Όποια η όποια δεν καταλαβαίνει αυτό που λέω τότε ας ετοιμαστεί για γερή ανώμαλλη προσγείωση ειδικά σε μια χώρα σαν την δική μας που τροφοδοτεί και ενισχύει το παραπάνω ηλιθιωδώς.


Το οτι λες οτι η γυναίκα γερνα πιο γρήγορα, έρχεται σε σύγκρουση με αυτά που αναφέρεις παρακάτω περι πρακτικότητας. Κάποτε σταματαει να σε ενδιαφέρει κατά μεγάλο βαθμό η εμφάνιση του άλλου αλλά άλλα στοιχεία... Και αν δεν παρατήσει η γυναίκα τον εαυτό της δεν πιστευω οτι αν είναι συνομήλικη ή ελάχιστα μεγαλύτερη υπάρχει πρόβλημα ούτως ή άλλως...
ΤΟ ιδανικό θα είναι να μην παίζει η εμφάνιση ρόλο, αλλά δεν ισχύει αυτό! Η γυναίκα με φυσικό τρόπο δεν μπορεί να διατηρηθεί στα 40 πχ ίδια με τον 40άρη άνδρα. έτσι είναι φύση και σε παραπέμπω στο παραπάνω. Συνεπώς μέχρι να έρθει η φάση που σταμάτανε και οι δύο να ενδιαφέρονται για το εμφανισιακό θέμα, καλό είναι να υπάρχει μια αντιστοιχεία εξωτερικής παρουσίασης! Δεν λέω απαραίτητο αλλά βοηθάει.

Αυτό που έχω παρατηρήσει σε πολλούς άντρες ειναι οτι γενικεύετε τραγικά πολύ για το φύλο σας... Κρίνετε απο τον εαυτό σας και τους φίλους σας και την παρούσα φάση που βρίσκετε για ΟΛΟΥΣ τουσ άνδρες, ανεξαρτήτως χαρακτήρα και ηλικίας και μάλιστα δεν δέχεστε αντίρρηση γιατί "εσείς ξέρετε καλύτερα πως είναι οι άντρες". Πιστευετε οτι ξέρετε καλύτερα ακόμα και κάποιον που δεν έχετε γνωρίσει απο την ίδια του την κοπέλα μόνο και μόνο επειδή είναι άντρας!
Ασχολίαστο εντελώς ....



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top