"Δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι";

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί λένε (οι κακές γλώσσες) "πες μου με ποιόν κάνεις παρέα, να σου πω ποιός είσαι..":worry:
Ποιο πολύ σαν ρήση έχει επικρατήσει που την χρησιμοποιούμε κοροιδευτικά όχι ότι ισχύει..

Σημείωση Editor: H συζήτηση προήλθε από το θέμα Γυναίκα "εταίρα";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φυσικά και ισχύει! Είναι το πλέον σύνηθες να κρίνεσαι ηθικά και να βγαίνουν συμπεράσματα για το ποιόν σου, με βάση το με ποιους κάνεις παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ποιος ο λόγος να υιοθετήσεις στοιχεία του φίλου σου άμα δεν ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία σου;
Πχ είχα φίλη μια κοπέλα που ξεκίνησε ερωτική επαφή στα 13 (!), αυτό σημαίνει ότι πρέπει και εγώ να ενεργώ τοιουτοτρόπως;
ή όλες σχεδόν οι συμμαθήτριες και φίλες μου, καπνίζουν. Εγώ ακόμα δεν έχω δοκιμάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πχ είχα φίλη μια κοπέλα που ξεκίνησε ερωτική επαφή στα 13 (!), αυτό σημαίνει ότι πρέπει και εγώ να ενεργώ τοιουτοτρόπως; ή όλες σχεδόν οι συμμαθήτριες και φίλες μου, καπνίζουν. Εγώ ακόμα δεν έχω δοκιμάσει!
Το....κάπνισμα; :P

Πέρα από πλάκα όμως, ότι λέει ο θυμόσοφος λαός μας , είτε υπό μορφή παροιμιών, ρήσεων (οι ευαγγελικές εξαιρούνται) γνωμικών κτλ, είναι λαϊκό απόφθεγμα, απόσταγμα κράματος εμπειριών και σοφίας!!!!!! Ναι...:D
Και μη ξεχνάς αγαπητή Θεοδώρα, χωρίς ίχνος διάθεσης να σε προσβάλω, ότι πολλές φορές δεν καταφέρνουμε να είμαστε ότι στα αλήθεια θα θέλαμε!!! Γενικά μιλάω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Βέβαια οι λαικές ρήσεις επί το πλείστον ακυρώνουν η μία την άλλη πχ.το μήλο κάτω απο την μηλιά θα πέσει-απο ρόδο βγαίνει αγκάθι.
Την αντίστροφη της συγκεκριμένης δεν την ξέρω μα θα υπάρχει.
Τους φίλους τους αποκτούμε σε διάφορες φάσεις της ζωής μας(ασχετα που βαθειά πιστεύω πως οι ουσιαστικότεροι έρχονται απο τα παιδικά μας χρόνια) και με πολλούς συγκυριακά χανόμαστε.Με όλους είτε παροδικά είτε μακροπρόθεσμα έχουμε κοινά σημεία, σε όλους όσους κατά καιρούς υπήρξαν ή είναι ακόμη φίλοι μας αντικατοπτρίζονται στοιχεία του χαρακτήρα μας, κρυφά ή φανερά.Κοινά στοιχεία και ομοιότητες σε καλά ή άσχημα χαρακτηριστικά, ποτέ όμως απόλυτη ταυτιση.Πάντα υπαρχει κάτι που μας κάνει να διαφέρουμε(ναι,ναι κάθε προσωπικότητα είναι ξεχωριστή κι ανεπανάληπτη).
Οπότε όταν θα σου δείξω ένα φίλο μου θα δεις κι ένα μέρος του εαυτού μου, όχι όμως εμένα.

Τώρα αν εσύ θες να χρησιμοποιήσεις ένα μελανό σημείο του φίλου μου για να με κρίνεις τότε είσαι προκατελλημένος.
Αν πάλι θες να χρησιμοποιήσεις κάποιο του επίτευγμα ως παράδειγμα για να κάνω το ίδιο....μάλλον είσαι η μάμα μου:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Βέβαια οι λαικές ρήσεις επί το πλείστον ακυρώνουν η μία την άλλη πχ.το μήλο κάτω απο την μηλιά θα πέσει-απο ρόδο βγαίνει αγκάθι.Την αντίστροφη της συγκεκριμένης δεν την ξέρω μα θα υπάρχει.
Πάμε στα βαθιά; Τι έχουμε να χάσουμε, Το πολυτιμότερον;;;; :redface:

H κάθε μια, συμπαθέστατη νοσφίστρια, νομίζω έχει την δική της σημασία, εμπεριέχει αυτόνομα την λογική της, έτσι ερμηνεύονται χωρίς να συσχετισθεί ή ληφθεί υπόψη η άλλη και φυσικά δεν αλληλοαναιρούνται!
Να σου εξηγήσω τι εννοώ, αν έχεις την υπομονή και καλοσύνη να με ακούσεις!!! :)

Και στις δυο περιπτώσεις που προανέφερες "κρύβονται" μεγάλες αλήθειες, στην πρώτη, αυτό που πιστεύουν λανθασμένα οι περισσότεροι, ότι τα χαρακτηριστικά του γονέα ή έστω δασκάλου θα τα αποκτήσει και το τέκνο ή ο μαθητής αντίστοιχα, είναι πλάνη, διότι υπάρχει η προσωπικότητα, ο ιδιαίτερος χαρακτήρας του....μήλου που μπορεί να το κάνει...και αχλάδι κατά την πτώση και να φτάσει στο έδαφος...πεπόνι!:D

Όταν όμως στη θέση της μηλιάς βάλουμε το (όποιο) πρόσωπο, και του μήλου τα αποτελέσματα των (όποιων) προσπαθειών του για την επίτευξη τους, ε τότε....είμαστε στο σωστό δρόμο και το μήλο πράγματι βρίσκεται στη σωστή θέση, σαν μήλο κάτω από την μηλιά!!!!!!!!! ;)

Να συνεχίσω με το ρόδο ή θα σε κουράσω....; :worry:

Τους φίλους τους αποκτούμε .....
Οπότε όταν θα σου δείξω ένα φίλο μου θα δεις κι ένα μέρος του εαυτού μου, όχι όμως εμένα.
Προσαυξάνω λέγοντας ότι και αυτό ακόμη μπορεί να μην ισχύει, ούτε καν μέρος του εαυτού μας, κι όμως να είμαστε φίλοι! Δεν έχει να κάνει, συμφωνώ....
Εγώ όμως δεν μίλησα για φίλους αλλά για....παρέες***! Και οι "κακές" (ή καλές) παρέες μας χαρακτηρίζουν αγαπητή μου, και επιφανειακά αλλά και επί της ουσίας! :whistle:

είσαι η μάμα μου:redface:
Εξαρτάται, πόσο χρονώ είσαι...;;;:P

***Ο τίτλος μπήκε εκ των υστέρων, όχι ότι είναι άτοπος αλλά σχετικά με ότι συζητάμε τώρα εμείς, κάνει την διαφορά!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι φίλοι δείχνουν πολλά στοιχεία για την προσωπικότητα σου. Και όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλά επειδή περνάς με αυτούς τους ανθρώπους αρκετό χρόνο είναι φυσικό να έχεις δεχτεί επιρροές από αυτούς. Επίσης, δείχνουν σημαντικά πράγματα για τις επιλογές και την κρίση σου. Δεν σημαίνει βέβαια πως όποια χαρακτηριστικά έχει ο κολλητός σου θα τα έχεις και εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
οι φίλοι είναι τα αδέρφια που επιλέγεις αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι η ταύτιση δύο φίλων είναι σωστή.΄τα αδέρφια σας είναι copy του εαυτού σας????????????όχι.
το μόνο για τα οποίο μπορούν να σε κρίνουν γνωρίζοντας καλά και όχι επιφανειακά το φίλο σου είναι για τις επιλογές σου.
σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις ισχύει ότι κάνουμε παρέα με ομοίους μας αλλά συνήθως νομίζω ότι αναζητούμε κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη έχουμε,κάτι να μας συμπληρώνει.εντάξει βέβαια πρέπει να υπάρχουν κοινά ενδιαφέρονα για να υπάρχουν και θέματα για διάλογο αλλά οι απόψεις δεν είναι πάντα ίδιες αλλιώς γιατί να ζητάμε την άποψη του φίλου μας αν αυτός έχει την ίδια ακριβώς άποψη στον κόσμο?
για μένα η φάση "δείξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιός είσαι" είναι ενμέρη σωστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Οι παρέες που διαλέγεις, σου λένε ποιός είσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Οι παρέες που διαλέγεις, λένε ποιος σε καταλαβαίνει και με ποιον μπορείς να μοιράζεσαι κοινές εμπειρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top