• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Παρατηρησες οτι δε σε αφηνουμε να εργαστεις.
Ε, υπαρχει η εκφραση "βαζουμε τα κεφαλια μεσα" που δηλωνει οτι ειναι ωρα για σκληρη δουλεια...n'est-ce pas
?:P
Το "τζους" φανταζομαι δε χρειαζεται υποτιτλους, σωστα?:redface:
Πόσο σκληρή δηλαδή; Nα μη μπορούμε να απαντήσουμε σε ένα.....prive?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πόσο σκληρή δηλαδή; Nα μη μπορούμε να απαντήσουμε σε ένα.....prive?

Ωχου...εσυ αναφερθηκες στο οτι εχεις δουλεια και ζητησες να σε αφησουμε να επιστρεψεις σε αυτη. Το τι θα κανεις, προβλημα σου :)

Με περιμενουν κι αλλες ακυρες ερωτησεις?!:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ωχου...εσυ αναφερθηκες στο οτι εχεις δουλεια και ζητησες να σε αφησουμε να επιστρεψεις σε αυτη
Καλά, εσύ πιστεύεις ότι σου λένε, και μάλιστα στο....internet? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλά, εσύ πιστεύεις ότι σου λένε, και μάλιστα στο....internet? :P


Σεβομαι τις επιθυμιες των αλλων, ειτε αυτες ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα ειτε οχι. Λιγο με ενδιαφερει το τι ισχυει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σεβομαι τις επιθυμιες των αλλων, ειτε αυτες ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα ειτε οχι. Λιγο με ενδιαφερει το τι ισχυει...:)
Η χαρά του σέρφερ..... :D Μη χάνεσαι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Βρε Δαιμονα, καπνιζες ποτε μανιωδως και συνεβη τιποτα και μας το κρυβεις και γιαυτο τοση επιμονη?
Όχι, ποτέ δεν κάπνιζα, το θεωρώ όπως και κάθε εξάρτηση που βλάπτει σοβαρά την υγεία, λίαν επιεικώς ανόητο να είμαι έρμαιo της!
Η κάπως....υπερβολική μου αντίδραση, δεν είναι άνευ λόγου και αιτίας φυσικά!
Όπως ανέφερε και η Ίλια, και το βιώνω καθημερινά, επειδή βρίσκομαι σε κτίριο (από τα πλέον σύγχρονα της Ευρώπης) που απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους, πλην ενός "καπνιστηρίου" 2χ2 (επίτηδες το διαμόρφωσαν έτσι) σε κάθε όροφο, όπου μαζεύονται οι.....καπνιστές να φουμάρουν, και είναι να τους λυπάται κανείς όπως στριμώχνονται όρθιοι σαν τις ιερόδουλες και τα κλεφτρόνια στα κελιά στην Αλεξάνδρας, σχεδόν κανείς δεν τηρεί τον κανονισμό, αν δεν....πέσει ΦΑΠΑ!
Τώρα, που βρίσκονται εκείνοι που σέβονται και μπλα μπλα μπλα δίχως πίεση, μάλλον σε άλλο πλανήτη θα είναι :whistle:
Προσωπικά έχω αρπάξει τσιγάρο από το στόμα ενός ιπποπόταμου, και του το έχωσα αναμμένο στην κολότσεπη! Ακόμη τρέχει.....:D
Θέλω να καταλήξω και να πω, πως εάν δεν ήταν τόσο αυστηρός ο νόμος, και δεν αγρίευαν οι...άκαπνοι, θα θυμάστε στο παρελθόν πως αντιδρούσαν οι θεριακλήδες, αν τολμούσε να ψελλίσει ακόμη και μέσα σε ανσασέρ κάποιος ότι τον ενοχλούσε το τσιγάρο, ακόμη θα τους τρώγαμε στη μάπα μαζί με την βρώμα τους!
Έπρεπε να φτάσουμε στο σημείο να έχουμε την πραγματική κάλυψη του νόμου για να τους το σβήνουμε στο κούτελο!
Έτσι θέλανε λοιπόν για να συμμορφωθούν;;;; Έτσι......:ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
:confused: Δηλαδη αν εκει που ζεις, καποιος καπνιζει, παιρνει το αεροπλανο και παει σε αλλη χωρα?:hmm:

δεν καταλαβα τον λογο της ειρωνιας σου

αυτος που θελει να καπνισει καπνιζει στον δρομο

Δηλαδη φευγεις απο Ελλαδα επειδη εχει καπνιστες?:hmm:
αυτο ειναι αστειο, πρεπει να γελασω;
Σε περιπτωση που δεν εγινα καταννοητη, εννοουσα οτι φευγω απο το μερος οπου βρισκομαι σε περιπτωση που το ατομο καπνιζει μπροστα μου (και ερχεται ο καπνος πανω μου) και δεν το σβυνει οταν του/της το ζηταω ευγενικα.

Μηπως υπερβαλλεις και ξεχνας πως ειναι θεμα νοοτροπιας? Γιατι αντι να κατηγορεις τον Ελληνα καπνιστη, δεν τον διδασκεις οσα σωστα θεωρεις?
δεν κατηγορησα κανεναν ελληνα καπνιστη. Συγγνωμη αν δεν διατυπωσα σωστα την απαντηση μου με αποτελεσμα να καταλαβεις κατι λαθος. Κατηγορησα τους νομους της ελληνικης κοινωνιας οπου ακομα και τωρα που υπαρχει νομος, δεν επιβαλλεται οπως θα επρεπε. Αν υπηρχαν σωστοι νομοι, ο ελληνας καπνιστης δεν θα συμπεριφεροταν σαν να μην υπαρχει κανενας διπλα του. Ακομα υπαρχει προβλημα και στην εκπαιδευση αφου δεν διδασκονται τα παιδια να σεβονται τους γυρω τους. Δεν αναφερομαι μονο στο τσιγαρο και στους καπνιστες αλλα και σε αλλα πραγματα (οπως το οτι ριχνουν τα σκουπιδια στον δρομο, χτυπανε τα αμοιρα τα αδεσποτα, κτλ).

Ακομα και να ειναι θεμα νοοτροπιας, νομιζω πως οφειλει ο καπνιστης να σεβεται και τους υπολοιπους γυρω του. Αν αυτος θελει να πεθανει ειναι δικο του προβλημα, οχι δικο μου. Το καπνισμα δεν ειναι προνομιο, ειναι συνηθεια.



Οκευ, τοχω, σιγουρα υπερβαλλεις. Νιωθεις λυπηση (βαρια κουβεντα..) για τους... καπνιστες? :hmm: Δε βρισκω και καμια διαφορα αναμεσα σε ''νεο'' και ''μεγαλο'', εδω που τα λεμε..
ναι το βρισκω λυπηρο να βλεπω 16 χρονα να καπνιζουν. Το βρισκω λυπηρο να βλεπω νεα ατομα με καρδιοπαθειες, καρκινο, εγκεφαλικα, αναπνευστικα προβλημα, υπερταση και ενα σωρο αλλα προβληματα λογω του τσιγαρου. Τον γερο δεν τον λυπαμαι γιατι "εχει φαει τα ψωμια του". Το μικρο παιδι και ακομα και ενα ατομο στα 20s του δεν γνωριζει ή δεν θελει να αποδεχτει οτι σκοτωνει τον εαυτο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
όπως στριμώχνονται όρθιοι σαν τις ιερόδουλες και τα κλεφτρόνια στα κελιά στην Αλεξάνδρας,

:confused: Δεν το βρισκεις ασχημο (και ασχετο κι αναξιο σχολιασμου ισως τελικα) να παρομοιαζεις τους καπνιστες που στριμωχνονται σε ενα δωματιο, επειδη οπουδηποτε αλλου απαγορευεται, με κλεφτες και κοκεττες?


Προσωπικά έχω αρπάξει τσιγάρο από το στόμα ενός ιπποπόταμου, και του το έχωσα αναμμένο στην κολότσεπη! Ακόμη τρέχει.....

Τι σου εκανε για να φτασεις ως εκει? Ισως αν μας πεις και εχει υπαρξει ο ιδιος υπερβολικος - ο ιπποποταμος- σου ριξω και ενα δικιο.

μαζί με την βρώμα τους!

μμμ, τι να σου πω. Περισσοτερο με ενοχλει η μποχα ενος βρωμικου ανθρωπου (που δεν εχει κανει μπανιο)και χρησιμοποιει τα μεσα, παρα αυτη του τσιγαρου.

Έπρεπε να φτάσουμε στο σημείο να έχουμε την πραγματική κάλυψη του νόμου για να τους το σβήνουμε στο κούτελο!
Έτσι θέλανε λοιπόν για να συμμορφωθούν;;;; Έτσι......:ropalo:

Ναι... οκευ... υπερβαλλεις με τους χαρακτηρισμους σου, οσο χαρακτηριζεις ετσι τους καπνιστες τοσο θα αδιαφορουν και θα σε κοροιδευουν. Τωρα αμα εσυ θες να χωσεις αναμμενο τσιγαρο σε τσεπες, για ελα κατα δω....:redface:


( ελπιζω στο χιουμορ του Δαιμονα, κρατωντας τις επιφυλαξεις μου. Αν κανει χιουμορ, η απαντηση μου ας ληφθει υπ οψην με χιουμορ. Αν προσβαλλει τους συνανθρωπους του, ας ληφθει υπ οψην σοβαρα.:worry:)

Σε περιπτωση που δεν εγινα καταννοητη, εννοουσα οτι

Τωρα εγινες.;)

δεν κατηγορησα κανεναν ελληνα καπνιστη. Συγγνωμη αν δεν διατυπωσα σωστα την απαντηση μου με αποτελεσμα να καταλαβεις κατι λαθος.

Ναι, πραγματι η διατυπωση σου μου ''ηχησε'' ασχημα. Αλλα καταλαβα τι λες. Ειναι το μονιμο παραπονο των μη και παθητικων καπνιστων. Προσπαθω να το εχω κατα νου συχνα.

Ακομα και να ειναι θεμα νοοτροπιας, νομιζω πως οφειλει ο καπνιστης να σεβεται και τους υπολοιπους γυρω του. Αν αυτος θελει να πεθανει ειναι δικο του προβλημα, οχι δικο μου. Το καπνισμα δεν ειναι προνομιο, ειναι συνηθεια.

Εχω τοποθετηθει παραπανω επ αυτου.
υσ. Δεν πεθαινει κανεις απο το τσιγαρο.


Γενικα
Παψτε να στε υπερβολικοι, πειτε καλυτερα οτι ενοχλει εσας, παρα οτι σκεφτεστε την υγεια των καπνιστων αν θα πεθανουν/αρρωστησουν η οχι.
Τοσοι τροποι υπαρχουν να πεισετε εναν ανθρωπο, εχετε επιλεξει τον χειροτερο. Δυστυχως οι καπνιστες δεν εχουν βρει τα σωστα κινητρα απο τον κοσμο γυρω για να το κοψουν, η κοντρα φερει κοντρα και το κρατος δινει κατευθυντηριες(''καπνιστε αφοβα, δε σας κανει κανεις τιποτα'') γιαυτο ειναι αποφαση τους η οχι αν θα το κανουν.Μια συμβουλη, αν μου επιτρεπετε- οσοι εχετε ανθρωπους που το χουν κοψει, να τους δινετε συχνα συγχαρητηρια, τουλαχιστον το κραξιμο να εχει και την επιβεβαιωση στο τελος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Mindcircus, τι εννοείς ότι δεν πεθαίνει κανείς από το τσιγάρο; Το κάπνισμα έχει συσχετισθεί με πληθώρα ασθενειών και δυσλειτουργιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Χαχαχα σοβαρά ε? Εγώ γιατί δεν έχω δει να εφαρμόζεται πουθενά αυτός ο.. νέος νόμος!

ε τώρα είσαι υπερβολική , μια χαρά λειτουργεί ο νόμος
απλά στην ελλάδα δεν έχει ψηφιστεί ακόμα νόμος που να λέει ότι πρέπει να τηρούνται οι νόμοι

Με περιμενουν κι αλλες ακυρες ερωτησεις?!:whistle::P

έχεις φωτιά , κούκλα ; 8)


Mindcircus, τι εννοείς ότι δεν πεθαίνει κανείς από το τσιγάρο; Το κάπνισμα έχει συσχετισθεί με πληθώρα ασθενειών και δυσλειτουργιών...
ο μόνος τρόπος να πεισθούν οι καπνιστές ότι το κάπνισμα σκοτώνει , είναι να βγει ένα τεράστιο τσιγάρο με καλάσνικοφ στην Πλατεία Ομονοίας και να αρχίζει να θερίζει κόσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
ναι το βρισκω λυπηρο να βλεπω 16 χρονα να καπνιζουν. Το βρισκω λυπηρο να βλεπω νεα ατομα με καρδιοπαθειες, καρκινο, εγκεφαλικα, αναπνευστικα προβλημα, υπερταση και ενα σωρο αλλα προβληματα λογω του τσιγαρου. Τον γερο δεν τον λυπαμαι γιατι "εχει φαει τα ψωμια του". Το μικρο παιδι και ακομα και ενα ατομο στα 20s του δεν γνωριζει ή δεν θελει να αποδεχτει οτι σκοτωνει τον εαυτο του.

Συμφωνώ. Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις μικρά παιδιά που ακόμα ο χαρακτήρας τους δεν έχει ωριμάσει ώστε να κρίνουν σωστά τις πράξεις τους, να ξεκινούμε μία τέτοια εθιστική συνήθεια (συμπεριλαμβάνω μαζί και αλκοόλ, καφέδες κτλ).

Μπορώ να καταλάβω έναν 20χρονο που ξεκινάει το κάπνισμα για τους χ λόγους (και το κάνει συνειδητά) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και να δώσω άλλοθι σε έναν 15χρονο ή και μικρότερης ηλικίας που το κάνει αυτό.

Είναι πολύ λυπηρό να βλέπεις εξαρτημένα άτομα από τόσο μικρή ηλικία. :/:

:
υσ. Δεν πεθαινει κανεις απο το τσιγάρο.

Εξήγηση πλιζ γιατί σίγουρα δεν εννοείς το αυτονόητο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
υσ. Δεν πεθαινει κανεις απο το τσιγαρο.

Τον συνθέτη Μάνο Λοΐζο τον έχεις υπόψιν σου; 45 ετών ξεψυχά στο νοσοκομείο της Μόσχας με διπλό εγκεφαλικό... Δεν έκοψε το κάπνισμα παρ' ό,τι τον προειδοποιούσαν οι γιατροί... Και άλλα πολλά παραδείγματα ων ουκ έστιν αριθμός... Τέτοιες κουβέντες νομίζω δεν είναι καλό να λέγονται έτσι αβασάνιστα... Σκέψου ότι κάποιοι μπορεί να έχουν και ανθρώπους στο δικό τους περιβάλλον και να έχουν περάσει άσχημες στιγμές. Ο παππούς μου μέχρι και την τελευταία στιγμή δεν έκοψε το τσιγάρο. Πέθανε βέβαια 80 ετών. Αλλά πώς ζούσε τα τελευταία 5-6 χρόνια δεν θέλεις να ξέρεις... Και αν το είχε κόψει έστω και τότε, θα είχε βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση της υγιείας του... Και όλα αυτά σου τα λέει ένας πρώην καπνιστής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εξήγηση πλιζ γιατί σίγουρα δεν εννοείς το αυτονόητο. :)

Απαντησα στην κοπελα σε αυτο που εγραψε.
Συγκεκριμενα, η φραση της ηταν αυτη:

Αν αυτος θελει να πεθανει ειναι δικο του προβλημα, οχι δικο μου.

Δεν πεθαινεις απο το τσιγαρο. Δημιουργει προβληματα, ειναι κακος παραγων, επιβαρυνει. Ομως δεν ειναι η αιτια θανατων.
Αυτο, σιγουρα ειναι αυτονοητο.

ps. σε καμια περιπτωση δε προσπαθω να δικαιολογησω το καπνισμα, ετσι? Αυτο να γινει κατανοητο παρακαλω. Απλως δε θελω υπερβολες, προσβολες και χαρακτηρισμους, με ενοχλουν για ακριβως αυτο τον λογο- ειναι υπερβολες και αντιπαιδαγωγικος τροπος πειθους και συνεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν πεθαινεις απο το τσιγαρο. Δημιουργει προβληματα, ειναι κακος παραγων, επιβαρυνει. Ομως δεν ειναι η αιτια θανατων.
Αυτο, σιγουρα ειναι αυτονοητο.

Τα προβλήματα που προκαλεί το τσιγάρο μπορεί να είναι "μόνο" θέματα στύσης, πχ, αλλά μπορεί να είναι και άλλα, όπως καρκίνος, καρδιά, εγκεφαλικό, σπογγώδης εγκεφαλοπάθεια, κλπ.
Και αυτά, με τη σειρά τους, μπορούν να προκαλέσουν το θάνατο.

Οπότε ναι, το κάπνισμα δε σκοτώνει. Αλλά το κάπνισμα συνδέεται με παθήσεις που σκοτώνουν.
Αν προτιμάς να το δεις έτσι, καλώς. Ωστόσο δε βλέπω τίποτε το αντιπαιδαγωγικό στο να λες ότι το τσιγάρο μπορεί να επιβαρύνει την υγεία μας με μοιραία αποτελέσματα, ή τίποτε το υπερβολικό στο να συνδέεις το κάπνισμα με σοβαρότατες και αποφεύξιμες παθήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τα προβλήματα που προκαλεί το τσιγάρο μπορεί να είναι "μόνο" θέματα στύσης, πχ, αλλά μπορεί να είναι και άλλα, όπως καρκίνος, καρδιά, εγκεφαλικό, σπογγώδης εγκεφαλοπάθεια, κλπ.
Και αυτά, με τη σειρά τους, μπορούν να προκαλέσουν το θάνατο.

Τα ειπα κι εγω(στο παραθετω) χωρις τις λεπτομερειες που δινεις εσυ γιατι εχουν ειπωθει ξανα.Δεν εχεις διαβασει οσα εχουν γραφτει. Ισως εχεις διαβασει μονο τα της αυτης σελιδας.
Δημιουργει προβληματα, ειναι κακος παραγων, επιβαρυνει.

Οπότε ναι, το κάπνισμα δε σκοτώνει. Αλλά το κάπνισμα συνδέεται με παθήσεις που σκοτώνουν.
Αν προτιμάς να το δεις έτσι, καλώς. Ωστόσο δε βλέπω τίποτε το αντιπαιδαγωγικό στο να λες ότι το τσιγάρο μπορεί να επιβαρύνει την υγεία μας με μοιραία αποτελέσματα, ή τίποτε το υπερβολικό στο να συνδέεις το κάπνισμα με σοβαρότατες και αποφεύξιμες παθήσεις.

Ειμαι σιγουρη τωρα πως δεν εχεις διαβασει πιο πισω. Μιλαω για προσβολες και κακο τροπο πειθους. Χαρακτηριζονται πισω οι καπνιστες ως κλεφτες και ... πορνες επειδη καπνιζουν σε ενα δωμα 2επι 2. Αν συμφωνεις με αυτους τους χαρακτηρισμους, τοτε δυστυχως θα πρεπει να σου πω κι εσενα πως ειναι κακος τροπος αλλα και αντιπαδαγωγικο να προσβαλλεις. Εγω δεν το κανω ουτε το αποδεχομαι.

Τον συνθέτη Μάνο Λοΐζο τον έχεις υπόψιν σου;


Εχω υποψην μου και μια γιαγια 85 ετων που καπνιζει ασσο αφιλτρο χρονια τωρα μεχρι και τη γοπα και σφιζει απο υγεια.
Εχω υποψην μου και τον πατερα ενος φιλου που αθλειται χρονια με σχολη δικη του, δεν εχει βαλει τσιγαρο στο στομα του ποτε, ενα κρασι στις γιορτες και αν και το βγαζει δε το βγαζει το καλοκαιρι γιατι ο καρκινος στο παγκρεας τον θερισε.

....

Τελοσπαντων, εχουν μπει ολοι οι μη καπνιστες και προσπαθουν να με πεισουν οτι θα πεθανω, λες και δεν πιστευω πως αν ειναι ναρθει η ωρα σου...(μην τη πιασετε μεμονομενα τωρα αυτη τη φραση:P) Αν και οκευ, δε χρειαζεται να προκαλουμε. (πιαστε κι αυτη:P) Κανας καπνιστης να μπει να υπερασπιστει τη θεση μας, υπαρχει? Τις κοτες κι αυτοι:P Δε θα βγαλω ακρη μαζι σας, 5 με 1.:P
Η μηπως να το δοκιμασω?:strong:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Συμφωνώ. Είναι πολύ άσχημο να βλέπεις μικρά παιδιά που ακόμα ο χαρακτήρας τους δεν έχει ωριμάσει ώστε να κρίνουν σωστά τις πράξεις τους, να ξεκινούμε μία τέτοια εθιστική συνήθεια (συμπεριλαμβάνω μαζί και αλκοόλ, καφέδες κτλ).

Μπορώ να καταλάβω έναν 20χρονο που ξεκινάει το κάπνισμα για τους χ λόγους (και το κάνει συνειδητά) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και να δώσω άλλοθι σε έναν 15χρονο ή και μικρότερης ηλικίας που το κάνει αυτό.

Είναι πολύ λυπηρό να βλέπεις εξαρτημένα άτομα από τόσο μικρή ηλικία. :/:

Και εμένα μου την σπάει πάαααρα πολύ αυτό!
Ειδικά κάτι κορίτσια του γυμνασίου, που έρχονται σταμπακώνονται μπροστά στο λύκειο και καπνίζουν τελείως επιδεικτικά.
Δεν καταλαβαίνω.. Για ποιον ακριβώς λόγο καπνίζουν? Μάλλον ξέρω.. Για μαγκιά. Ε και μετά θα γίνει εξάρτηση και άντε γεια.. Δεν είναι ωραίο αλλά ούτε μαγκιά να καπνίζεις από τόσο μικρός:/:

Βρε mindcircus σιγά! Δεν υπάρχει περίπτωση να σου αλλάξουμε γνώμη.. Ούτε εμείς σε εσάς!! Απλά συζητάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ολες τις βλακεις και εθισμους πχ τσιγαρο,ναρκωτικα μεχρι να πηξει το μυαλο σου στα 25 περιπου τις παθαινεις..αν το περασεις το οριο,,εισαι καλα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Mindcircus, μπορεί να αναφέρεσαι σε κάτι που ειπώθηκε κάποιες σελίδες πριν, και όντως δεν το διάβασα. Αλλά, για να είμαι ειλικρινής, τα λόγια σου δε μου έδωσαν την εντύπωση ότι αναφέρεσαι σε κάτι άλλο, ώστε να μπω στη διαδικασία να το ψάξω. Λυπάμαι αν παρεξήγησα τα λόγια σου, αλλά παρουσίασες μεμονωμένα επιχειρήματα που έδιναν την εντύπωση ότι γενικολογούν.
Θα έχεις τους λόγους σου να αγανακτείς, αλλά ως μη καπνίστρια και αντικαπνίστρια, έχω τους λόγους μου να επιμένω να περνάει το μήνυμα ότι το τσιγάρο συνδέεται με το θάνατο. Χωρίς αυτό να με βάζει στην ίδια κατηγορία με όσους (σου) άσκησαν την αντιπαιδαγωγική πολεμική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τσιγάρο συνδέεται με το θάνατο.
σαφως..ο καπνος ειναι ενα δηλητηριο που τρωει το σωμα και τη ζωη σου καθε μερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Oκ, το τσιγαρο σκοτωνει. Και προφανως οσοι το κανουμε, δε σημαινει οτι δεν το γνωριζουμε (τουλαχιστον αυτο ισχυει για οσους ειναι ενηλικες), αλλα το γουσταρουμε και τελος. Εμεις το εχουμε εμπεδωσει και χωνεψει, εσεις ακομα?!
Οι αντιδρασεις αυτες καλλιστα χαρακτηριζονται ως αντιδρασεις υστεριας και ας προσβαλλει αυτη η αποψη.
Το ειπατε, το εχουμε νοιωσει μεχρι το μεδουλι, τελος.

έχεις φωτιά , κούκλα ; 8)

Εσυ να την κανεις τι ακριβως?! Εισαι ηδη καμμενος...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top