Track of the Day

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

πού το θυμήθηκα;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=bpXMsjHMA0I

Νυχτερίδες κι αράχνες

Νυχτερίδες κι αράχνες, γλυκιά μου,
έχουν χτίσει φωλιά
μέσα στο έρημο κι άδειο μας σπίτι
όσο λείπεις μακριά.
Νυχτερίδες κι αράχνες, γλυκιά μου,
μου κρατούν συντροφιά.

Γύρισε, γλυκιά μου, στην αγκαλιά μου, στα βασανά μου,
μη μʼ απαρνηθείς.
Εσένα, στερνή μου αγάπη,
με πόνο ζητώ για να ʼρθεις.
Μια καρδιά που πονά
να γιατρέψεις ξανά
μην αργείς, μην αργείς.

Τη σκιά μου ρωτώ κάθε βράδυ
αν ποτέ θα σε δω
για να δώσεις χαρά στη ζωή μου,
στην καρδιά μου παλμό.
Μα πονάμε και κλαίμε μονάχοι
η σκιά μου κι εγώ.

Γύρισε, γλυκιά μου, στην αγκαλιά μου, στα βασανά μου,
μη μʼ απαρνηθείς.
Εσένα, στερνή μου αγάπη,
με πόνο ζητώ για να ʼρθεις.
Μια καρδιά που πονά
να γιατρέψεις ξανά
μην αργείς, μην αργείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=GXOFGnSD9Hw
Νυχτερίδες κι αράχνες

Νυχτερίδες κι αράχνες, γλυκιά μου,
έχουν χτίσει φωλιά
μέσα στο έρημο κι άδειο μας σπίτι
όσο λείπεις μακριά.
Νυχτερίδες κι αράχνες, γλυκιά μου,
μου κρατούν συντροφιά.

τι ρομαντικό :inlove::inlove::inlove:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
τι ρομαντικό :inlove::inlove::inlove:

Με τον πόνο που το έλεγε ο Στέλιος...

Σκέψου τι πόνος, να σου κρατούν συντροφιά νυχτερίδες κι αράχνες σε ένα άδειο σπίτι...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Με τον πόνο που το έλεγε ο Στέλιος...

Σκέψου τι πόνος, να σου κρατούν συντροφιά νυχτερίδες κι αράχνες σε ένα άδειο σπίτι...:(


δεν χρειάζεται να το σκεφτώ , απλά ρωτάω την ταραντούλα και την μπατγούμαν δίπλα μου


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
[FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
H ποίηση του Νίκου Καββαδία, αρέσει και θα αρέσει πάντα, γιατί είναι ποίηση φυγής, απόδρασης σε ένα κόσμο διαφορετικό από εκείνο της ρουτίνας και της καθημερινότητας!
Οι στίχοι των ποιημάτων του περιγράφουν την εξωτική μαγεία των ταξιδιών με μοναδικό τρόπο!
Ο Θάνος Μικρούτσικος, κατάφερε να τους μελοποιήσει δίχως να χαθεί τίποτα από την νοσταλγία που ανέδιδαν! Το αντίθετο μάλιστα...

Και δυο λόγια για τον μεγάλο ποιητή, έτσι για την ιστορία...
Γεννήθηκε το 1910 στην Ματζουρία από γονείς Κεφαλλονίτες. Επιστρέφοντας στην Ελλάδα μαζί τους πολύ μικρός, έγραψε τα πρώτα του ποιήματα ενώ ήταν ακόμη μαθητής του δημοτικού!
Στα 19 του μπαρκάρισε ναύτης σε φορτηγό και ταξίδεψε για μερικά χρόνια, επιστρέφοντας κατά καιρούς στην Ελλάδα, ώσπου πήρε το δίπλωμα του ασυρματιστή και από το 1944 έως και το 1974 ταξίδεψε αδιάκοπα σε ολόκληρο τον κόσμο!

Το μοναδικό του μυθιστόρημα, "η βάρδια" κυκλοφόρησε το 1954! Η ποιητική συλλογή "μαραμπού" το 1933, "το πούσι" το 1947 και "το τραβέρσο" το 1975!
Τα μικρά πεζά, "λι του πολέμου" και "στο άλογο μου", κυκλοφόρησαν το 1987!
Πέθανε το 1975 από εγκεφαλικό επεισόδιο.

Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο λοιπόν, στην καλύτερη ερμηνεία κατά την γνώμη μου, από την Αιμιλία Σαρρή...


https://www.youtube.com/watch?v=kb5CSrOJ0sA&feature=related

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
H ποίηση του Νίκου Καββαδία, αρέσει και θα αρέσει πάντα, γιατί είναι ποίηση φυγής, απόδρασης σε ένα κόσμο διαφορετικό από εκείνο της ρουτίνας και της καθημερινότητας!
Οι στίχοι των ποιημάτων του περιγράφουν την εξωτική μαγεία των ταξιδιών με μοναδικό τρόπο!
Ο Θάνος Μικρούτσικος, κατάφερε να τους μελοποιήσει δίχως να χαθεί τίποτα από την νοσταλγία που ανέδιδαν! Το αντίθετο μάλιστα...

Και δυο λόγια για τον μεγάλο ποιητή, έτσι για την ιστορία...
Γεννήθηκε το 1910 στην Ματζουρία από γονείς Κεφαλλονίτες. Επιστρέφοντας στην Ελλάδα μαζί τους πολύ μικρός, έγραψε τα πρώτα του ποιήματα ενώ ήταν ακόμη μαθητής του δημοτικού!
Στα 19 του μπαρκάρισε ναύτης σε φορτηγό και ταξίδεψε για μερικά χρόνια, επιστρέφοντας κατά καιρούς στην Ελλάδα, ώσπου πήρε το δίπλωμα του ασυρματιστή και από το 1944 έως και το 1974 ταξίδεψε αδιάκοπα σε ολόκληρο τον κόσμο!

Το μοναδικό του μυθιστόρημα, "η βάρδια" κυκλοφόρησε το 1954! Η ποιητική συλλογή "μαραμπού" το 1933, "το πούσι" το 1947 και "το τραβέρσο" το 1975!
Τα μικρά πεζά, "λι του πολέμου" και "στο άλογο μου", κυκλοφόρησαν το 1987!
Πέθανε το 1975 από εγκεφαλικό επεισόδιο.

Πρώτο ταξίδι έτυχε ναύλος για το Νότο λοιπόν, στην καλύτερη ερμηνεία κατά την γνώμη μου, από την Αιμιλία Σαρρή...



:hello:

Έχεις ακούσει πιστεύω την ερμηνεία του Γιάννη Κούτρα, έτσι δεν είναι?
Τολμώ να πω ότι μου αρέσει περισσότερο:redface:.. Αφού λοιπόν σου αρέσει ο αγαπημένος μου ποιητής:redface:, σου αφιερώνω το δικό μου αγαπημένο, από την καλύτερη για εμένα ερμηνεία, αυτή του Γιάννη Κότσιρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ethismenos

Νεοφερμένος

Ο ethismenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.



Θέλεις ξανά ν' αποτελειώσεις μοναχός
Ενα ταξίδι που ποτέ δεν τελειώνει
Κάτω απ' τα ρούχα σου ξυπνάει ο πιο παλιός θεός
Μες τις βαλίτσες σου στριμώχνονται όλοι οι δρόμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Έχεις ακούσει πιστεύω την ερμηνεία του Γιάννη Κούτρα, έτσι δεν είναι?
Τολμώ να πω ότι μου αρέσει περισσότερο:redface:.. Αφού λοιπόν σου αρέσει ο αγαπημένος μου ποιητής:redface:, σου αφιερώνω το δικό μου αγαπημένο, από την καλύτερη για εμένα ερμηνεία, αυτή του Γιάννη Κότσιρα...
Ζωή, με Μuse ξεκινήσαμε (αν θυμάσαι) σε Καββαδία φτάσαμε :D αλλά το ουσιώδες στοιχείο του...υποκειμένου είναι και παραμένει η Μουσική!
Αρκεί, αυτή να υπηρετούν οι ερμηνευτές, και όχι την ειδωλολατρεία του κοινού, και ο Κότσιρας αυτό κάνει χρόνια τώρα, αδιαφορώντας για το..."κόστος" !
Για τον Κούτρα, τι να πω και τι να πεις.... ;)

Κι εγώ λοιπόν σου αφιερώνω αυτό, από έναν άλλο υπηρέτη της (μουσικης) σε στίχους του αγαπημένου σου ποιητή! :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 15 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top