Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
To laptop (DELL) όπως το κούναγα, έκανε ένα κρίκι κρίκι, όπως όταν έχει σπάσει ένα πλαστικό αυτάκι σε μια συσκευή και κολυμπάει μέσα της. Ζημιά εμφανή ή λειτουργική δεν βλέπω. Δεδομένου ότι η εγγύηση λήγει τον Απρίλιο, να δοκιμάσω να κάνω κανα χειρουργείο ή μπα;:P

Χειρουργείο σε laptop, μπα. :P Εκτός κι αν το έχεις ξαναεπιχειρήσει. ;)


Αλλά εφόσον σε καλύπτει η εγγύηση, why not; :shifty: :P




Ήμουν σαφής νομίζω. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Αλλά εφόσον σε καλύπτει η εγγύηση, why not; :shifty: :P

Αν ανοίξει το laptop καμία εγγύηση δεν σε καλύπτει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αφού έχεις εγγύηση γιατί δεν το πας να το δούνε αυτοί;
Πιο λογικό ακούγεται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αν ανοίξει το laptop καμία εγγύηση δεν σε καλύπτει..

Με την προϋπόθεση ότι θα το καταλάβουν, ε... Απ' όσο ξέρω ο Λυκούργος δεν είναι και χθεσινός σε αυτά. :devil: :D








Να φέρω κατσαβίδια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Με την προϋπόθεση ότι θα το καταλάβουν, ε... Απ' όσο ξέρω ο Λυκούργος δεν είναι και χθεσινός σε αυτά. :devil: :D








Να φέρω κατσαβίδια; :P


Κάτι πρέπει να παίζει με τις usb θύρες διότι τρελαίνονται οι usb συσκευές που συνδέω επάνω (κυρίως ποντίκια), αλλά συμβαίνει μια στα 15 λεπτά. Δε θέλω να το στείλω στο service λόγω προσωπικών δεδομένων. Από την άλλη όμως δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι δε θα με ανακαλύψουν (βλ. αυτοκόλλητες σφραγίδες ύπουλες που μπορεί να είναι από την κάτω πλευρά -χωρίς να γνωρίζω που- και να σπάνε με το που βγάλω τα καπάκια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Κάτι πρέπει να παίζει με τις usb θύρες διότι τρελαίνονται οι usb συσκευές που συνδέω επάνω (κυρίως ποντίκια), αλλά συμβαίνει μια στα 15 λεπτά. Δε θέλω να το στείλω στο service λόγω προσωπικών δεδομένων. Από την άλλη όμως δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι δε θα με ανακαλύψουν (βλ. αυτοκόλλητες σφραγίδες ύπουλες που μπορεί να είναι από την κάτω πλευρά -χωρίς να γνωρίζω που- και να σπάνε με το που βγάλω τα καπάκια)

Τσέκαρες μήπως είναι θέμα software; Εύχομαι να μην είναι hardware πάντως, αφού με ένα format θα ξεμπερδέψεις.

Στην τελική, κάνε ένα backup το σκληρό και δώστο για service.





ΥΓ. Πες μου ότι δε μιλάμε για το plaisio... :whistle:

:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Τσέκαρες μήπως είναι θέμα software; Εύχομαι να μην είναι hardware πάντως, αφού με ένα format θα ξεμπερδέψεις.

Στην τελική, κάνε ένα backup το σκληρό και δώστο για service.





ΥΓ. Πες μου ότι δε μιλάμε για το plaisio... :whistle:

:D:D:D


DELL είναι. Πρέπει να έρχονται στο σπίτι για service αν θυμάμαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
DELL είναι. Πρέπει να έρχονται στο σπίτι για service αν θυμάμαι καλά.

Τότε το μόνο πρόβλημα που μένει είναι αν θα έρθει άντρας τεχνικός ή γυναίκα. :redface: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τότε το μόνο πρόβλημα που μένει είναι αν θα έρθει άντρας τεχνικός ή γυναίκα.
δεν ξερουμε τι προτιμαει το λαπτοπ?:worry::hmm:

που να ανοιξει πιο ευκολα τα εσωψυχα του?:D

αληθεια Valder,,το λαπτοπ σου ειναι αρσενικο ή θηλυκο?
το εψαξες ?:hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
δεν ξερουμε τι προτιμαει το λαπτοπ?:worry::hmm:

που να ανοιξει πιο ευκολα τα εσωψυχα του?:D

αληθεια Valder,,το λαπτοπ σου ειναι αρσενικο ή θηλυκο?
το εψαξες ?:hmm::worry:

Τώρα πες μου, ειλικρινά, περιμένεις σοβαρή απάντηση;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τώρα πες μου, ειλικρινά, περιμένεις σοβαρή απάντηση;:P

αφου ρωτησα σοβαρα βεβαιως..:angel::shifty::rolleyes:8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω κοινόχρηστο τον εκτυπωτή μου ώστε να εκτυπώνει ασύρματα από το laptop μου. Για να εκτυπώνω όμως θα πρέπει ο υπολογιστής στον οποίο θα είναι συνδεδεμένος ο εκτυπωτής να είναι ανοιχτός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω κοινόχρηστο τον εκτυπωτή μου ώστε να εκτυπώνει ασύρματα από το laptop μου. Για να εκτυπώνω όμως θα πρέπει ο υπολογιστής στον οποίο θα είναι συνδεδεμένος ο εκτυπωτής να είναι ανοιχτός;
Ναι, πρέπει να είναι ανοιχτός, γιατί την εντολή εκτύπωσης την δίνεις στον server (στο σταθερό Η/Υ) όπου έχεις το printer.

Βέβαια δεν έχω πειραματιστεί με το εξής: αν έχεις Wifi printer ή έστω printer με δυνατότητα σύνδεσης μέσω ethernet στο router σου, να του δώσεις κανονικότατα IP και να τον εγκαταστήσεις έτσι, ως δικτυακό, και στους δύο υπολογιστές σου. Δεν είχα ποτέ τέτοιον εκτυπωτή για να δοκιμάσω. :P

Τέλος, τσέκαρε αν το BIOS του σταθερού σου υποστηρίζει την δυνατότητα wake on lan για να τον ανοίγεις από το laptop σου, αν βαριέσαι τόσο. :rolleyes:
Έχω κάνει κάμποσες πλάκες με αυτό, ανάβοντας τους μέσα Υπολογιστές από το δωμάτιό μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βέβαια δεν έχω πειραματιστεί με το εξής: αν έχεις Wifi printer ή έστω printer με δυνατότητα σύνδεσης μέσω ethernet στο router σου, να του δώσεις κανονικότατα IP και να τον εγκαταστήσεις έτσι, ως δικτυακό, και στους δύο υπολογιστές σου. Δεν είχα ποτέ τέτοιον εκτυπωτή για να δοκιμάσω.

τα περισσοτερα πολυμηχανηματα ετσι ειναι τωρα ethernet wifi κλπ.. ιδιως τα hp..που θα παρω σε λιγο καιρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
wifi και λοιπά δεν πρέπει να έχει (είναι αυτός https://www.getitnow.gr/prod/plirofo...xmark-x-3330-polymihanima-eghromo/prod260689/).
Με τα BIOS δεν έχω καλές σχέσεις οπότε αστο. :P

Mόνο με print server λογικά γίνεται, αλλά δε δίνω 50 ?. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θέλω να δοκιμάσω 2 διαφορετικές εκδόσεις ενός προγράμματος χωρίς να χρειαστεί να απεγκαταστήσω την υπάρχουσα. Μπορώ κάτι τέτοιο να το κάνω με 2 λογαριασμούς χρηστών; Με κάποιον άλλο τρόπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγκατεστησε το σε αλλο φακελο..και δες αν το δεχεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πρόγραμμα, ή δοκιμάζεις όπως είπε ο άγγελος ή το ψάχνεις στο google να δεις αν έχει δοκιμάσει άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω το ειχα κανει με office 2010 και office2003 ,και λειτουργουσαν και τα δυο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δύο ερωτήσεις.

1. Όταν κάνουμε επαναφορά συστήματος αλλάζουν ή όχι τα εγκατεστημένα προγράμματα; Δηλαδή να έχεις διαγράψει ένα πρόγραμμα, να επαναφέρεις το σύστημα σε ημερομηνία που είχες το πρόγραμμα και τελικά να το έχεις πάλι;


2. Σε σταθερό υπολογιστή η οθόνη ανά διαστήματα τρεμοπαίζει ενώ βγάζει ένα πλαίσιο που λέει auto adjustment. Τι θκατά θέλει; Είναι πρόβλημα της κάρτας γραφικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top