Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δίχως να θέλω να αντιπαρατεθώ, έχω μια ερώτηση μοναχά.
Αν γνωρίζεις κάτι, τότε είναι φυσικό οτι μπορείς να το διδάξεις. Ομως όταν πρόκειται για ένα τόσο μεγάλο θέμα, ενώ είναι απλό να δηλώσεις την αντίθεση σου και κανείς δε θα σου πει γιατί, είναι σαν να προσπαθείς να διδάξεις πυρηνική φυσική ή να μιλήσεις για τις υπερχοδρές, ενώ με δυσκολία έχεις βγάλει ένα δημοτικό.

Αλλο είναι η θρησκεία και άλλο είναι ο Θεός.
Μέσα στην θρησκεία υπάρχουν όλοι οι άνθρωποι. Υπάρχουν ακόμα και υποκριτές. Είναι δε θέμα ερμηνείας η συμπεριφορά των ανθρώπων. Ομως ο Θεός, δεν ερμηνεύεται, προσεγγίζεται.
Ανάλλογα δε με τον τρόπο που μπορεί κάποιος να Τον προσεγγίσει, ανάλλογα είναι και τα βιώματα του.
Λέτε κανείς να έρθει και να σας διηγηθεί οτι βίωσε αυτό ή το άλλο;
Είναι δικό σας θέμα η προσέγγιση ή μη. Μπορεί να είναι δίπλα σας και να μη Τον καταλαβαίνετε.
Μπορεί ακόμα, ο βίος σας να έχει στοιχεία που και δίχως να πηγαίνετε στην εκκλησία, να βρίσκεστε πολύ κοντά Του.
Ποιος ξέρει απο εσάς καλύτερα ; Κανείς :
Αλλοι ψάχνουν τον Μωάμεθ, άλλοι τον Βούδα, άλλοι τον ΜΑΤΣ... εσείς ψάχνετε κάποιον ή είστε αυτάρκεις μέσα στο σαρκίο σας ; Μη αυταπατάστε όμως, γιατι το σαρκίο έχει ημερομηνία λήξης . :redface: Ενώ εσείς είστε μοναχά σαρκίο ; Η κάτι περισσότερο δηλ. <<καθ' εικόνα και ομοίωση>>.

Ναι, έτσι θα μπορέσει να βρει και τα κτήματα του προπάπου σου στο χωριό.
Συμφωνώ, κανείς. Ομως θα πρέπει να επιλέξουμε ανάμμεσα στις μωρές παρθένες και τους αγωνιστές στην ζωή.
Και λέγοντας (αγωνιστές) εννοώ το ψάξιμο για τις απαντήσεις σε ερωτηματικά, που ο καθένας μας έχει ανάγκη.
Δεν είναι απάντηση σε εμένα, αλλά με τρώει να απαντήσω...
Αν κατάλαβα από το -ειρωνικό- μήνυμά σου καλά είσαι ένθεος μεν, άθρησκος δε.
Καλά κάνεις και είσαι άθρησκος. Η θρησκεία είναι μία κοροϊδία που έχει δημιουργηθεί μόνο και μόνο για τον έλεγχο του κόσμου, αλλά γιατί είσαι ένθεος;
Πώς, δηλαδή, εσύ προσέγγισες το θεό; Τι βιώματα είχες και πείστηκες για την ύπαρξη του; Γιατί κάποιος που δεν είχε ανάλογα βιώματα να πειστεί για την ύπαρξή του; Γιατί κάποιος να αποζητήσει να αποκτήσει τέτοιου είδους βιώματα αν είναι άθεος; Εφόσον οι θρησκείες δεν έχουν σημασία και είναι φτιαχτές από ανθρώπους, τότε τι σημασία έχει αν καν υπάρχει θεός ή όχι; Και τέλος, γιατί είναι αναγκαία η ύπαρξη θεού για την ύπαρξη καποιου είδους μεταθανάτιας "ζωής";

Τα ερωτήματά μου απευθύνονται, φυσικά, σε όλους τους ένθεους.
ΥΓ: Επίσης, γιατί κάποιος που είχε ένα περίεργο "βίωμα",να είδε πχ κάποιον "άγιο" να μην θεωρήσει ότι χρειάζεται ψυχίατρο, αλλά ότι υπάρχει θεός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
.....
.....
Ναι, έτσι θα μπορέσει να βρει και τα κτήματα του προπάπου σου στο χωριό.
..
..

Άρα ; Είσαι υπέρ ή κατά της εξωτερίκευσης αυτής της ''προσεγγησης'' , στα πλαίσια πάντα αυτής της ''αγωνιστικού χαρακτήρα '' αναζήτησης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Παρ'ότι συγγραφέας ώρες ώρες με κάτι λέξεις που λέτε εδώ νοιώθω αδιάβαστος... Πώς μπορεί κάποιος ή κάτι να αυτοκαταναλώσει κάποιον ή κάτι άλλο; Αφού αυτο-καταναλώνομαι σημαίνει ότι καταναλώνω τον εαυτό μου... ;;;

Σε αυτοκαταναλώνει...

Όπως λέμε σε αυτοκτονεί... Υπέροχα αφαιρετική χρήση της γλώσσας από τον Νωέα! :worship:

Δεν έχουν εκδόσει βιβλία όλοι οι μάστοροι της γλώσσας κι αυτό είναι κρίμα φίλε μου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Άρα ; Είσαι υπέρ ή κατά της εξωτερίκευσης αυτής της ''προσέγγισης'' , στα πλαίσια πάντα αυτής της ''αγωνιστικού χαρακτήρα '' αναζήτησης ;
Εκείνο που εγώ έχω αποδεχτεί, είναι ότι κάποια στιγμή θα αποχωριστώ την σάρκα που με φιλοξενεί.
Επίσης η απειροελάχιστη ύπαρξη μου, ότι αδυνατεί να συγκριθεί στο άπειρο και το μόνο που της έχει απομείνει είναι ο συντονισμός της με το άμεσο περιβάλλον.
Οι δε πτώσεις, αρχόμενες από την βρεφική ηλικία, θα είναι συνεχείς.
Ανάγκη είναι να αναζητήσεις κάποιον που να γνωρίζει τον τρόπο να σηκωθείς και να σου δώσει τις απαραίτητες συμβουλές.
Ως εδώ αυτά τόλμησα να γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι θρησκεία είναι αυτο που κάνει το μωρό να σηκώνεται πάλι, και να προσπαθεί να περπατήσει.

Γρηγοροτερα, ψηλότερα, δυνατότερα.... Ξεχάσαμε πόσο υπέροχη είναι η ανθρώπινη φύση αυτές τις μαύρες εποχές, ξεχάσαμε ότι μερικές χιλιάδες χρόνια πρίν μόνο, είμασταν πίθηκοι, ζώα... Ξεχάσαμε ότι είμαστε άνθρωποι, οι περισσότεροι, και όλο αυτό σήμερα, είναι μόνο εξ αιτίας μερικών χιλιάδων που παραμένουν ζώα, σε ένα συνολικό πληθυσμό 6 δις ανθρώπων...

Ξεχάσαμε... επειδή κοιτάμε μόνο τις εντυπώσεις... κι αυτοί οι πίθηκοι, είναι καλοντυμένοι καλοχτενισμένοι και κυκλοφορούν με Μερσεντές και με επίσημη συνοδεία... Ίσα για να μήν τους συλλάβουμε και τους κλείσουμε στο ζωολογικο κήπο με την ταμπέλα "πίθηκους φασιστους, είδος που δεν επιδέχεται εξέλιξη, εξαιρετικά χαμηλός δείκτης νοημοσύνης και εξαιρετικά βίαιο. Μήν τους πλησιάζετε αλλά φωτογραφίζετε τους όσο θέλετε. Τους αρέσει "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εκείνο που εγώ έχω αποδεχτεί, είναι ότι κάποια στιγμή θα αποχωριστώ την σάρκα που με φιλοξενεί.
...

Τόσο πολύ επηρεάστηκες απ' τον Πλωτίνο; Μήπως θα πρέπει να σου υπενθυμίσει κάποιος, ότι ο Ιησούς Χριστός δεν έχει αποδεχθεί κάτι τέτοιο, φίλε μου Μάξιμε;

Εγώ πάλι πιστεύω ότι θρησκεία είναι αυτο που κάνει το μωρό να σηκώνεται πάλι, και να προσπαθεί να περπατήσει.

...

Αγαπημένε μου φίλε, δεν μου έτυχε καλύτερος περιγραφικός ορισμός της Μετάνοιας, μέχρι σήμερα! Να 'σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Αγαπημένε μου φίλε, δεν μου έτυχε καλύτερος περιγραφικός ορισμός της Μετάνοιας, μέχρι σήμερα! Να 'σαι καλά!
Μετάνοια ; Του μωρού που έπεσε κάτω;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μετάνοια ; Του μωρού που έπεσε κάτω;!

Ναι, του κάθε υποκείμενου και περιπίπτοντα σε μωρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Ναι, του κάθε υποκείμενου και περιπίπτοντα σε μωρία!

Εγώ αναφέρθηκα στην εσωτερικη δύναμη ενός μωρού που το ωθεί να ξαναπροσθπαθήσει να σηκωθεί, αφότου έχει πέσει, στα πρώτα βήματα της ζωής του... Οπως και κατ'επέκταση κάθε ενήλικα ανθρώπου να προσπαθεί για κάτι καλύτερο και ανώτερο απο αυτό που κατ'αρχήν είναι προορισμένος/η.

Τι σχέση έχουν αυτά με τους ηλίθιους (βλ. μωρούς) και την μωρία (ανοησία) ;;;
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εγώ αναφέρθηκα στην εσωτερικη δύναμη ενός μωρού που το ωθεί να ξαναπροσθπαθήσει να σηκωθεί, αφότου έχει πέσει, στα πρώτα βήματα της ζωής του... Οπως και κατ'επέκταση κάθε ενήλικα ανθρώπου να προσπαθεί για κάτι καλύτερο και ανώτερο απο αυτό που κατ'αρχήν είναι προορισμένος/η.

Τι σχέση έχουν αυτά με τους ηλίθιους (βλ. μωρούς) και την μωρία (ανοησία) ;;;
:hmm:

- Κατ' αρχή θεωρώ, ότι αν κάποιος πάσχει από ηλιθιότητα, απλά χάνει το προνόμιο της μετάνοιας:redface:...Γι' αυτόν, νομίζω, ο Ιησούς Χριστός μας παροτρύνει λέγοντας : "Μην πεις ποτέ τον αδελφό σου, ηλίθιο"!
- Κατά δεύτερο, ακριβώς αυτή η εσωτερική δύναμη, που ενυπάρχει μέσα μας παιδιόθεν, είναι η ικανή και αναγκαία συνθήκη της μετάνοιας. Δεν μπορώ να καταλαβώ επακριβώς:redface: , σε τι διαφωνείς επ' αυτού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλαβώ επακριβώς:redface: , σε τι διαφωνείς επ' αυτού...

Ουτε διαφωνώ ούτε συμφωνώ, αφού δεν καταλαβαίνω τίποτα απο όσα λές. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τόσο πολύ επηρεάστηκες απ' τον Πλωτίνο; Μήπως θα πρέπει να σου υπενθυμίσει κάποιος, ότι ο Ιησούς Χριστός δεν έχει αποδεχθεί κάτι τέτοιο, φίλε μου Μάξιμε;
- Αν θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί σου, θα παραδεχτώ ότι ουδέπόποτες εγνώρισα τον Πλωτίνο, αλλά και ούτε μου έχει συστηθεί. Ποιος είναι ο κύριος ;
- Αλλά ας σοβαρευτούμε και λίγο.
- Η παραδοχή μου αυτή και ως συμπέρασμα, βγήκε αυθόρμητα, όταν ενώ είχα χάσει κάποιο αντικείμενο με το οποίο ήμουν συναισθηματικά συνδεδεμένος, (το αντικείμενο ήταν ένας χαρτοφύλακας που μου είχε κάνει δώρο η οικογένεια μου) και το εγκεφαλικό μου σύστημα ήταν μπλοκαρισμένο, μονολογώντας με τον εαυτό μου, μου είχα πει : ρε συ Γιώργο, τίποτα δεν είναι δικό μας, ως και αυτό το σώμα που μας φιλοξενεί, όταν έρθει εκείνη η στιγμή, θα το αφήσουμε !
- Αφελής ίσως η προσέγγιση, αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί ξελαμπικάρισε το μυαλό μου και ένοιωθα ανάλαφρος;
- Και κατεβαίνοντας από το τρόλευ στην κυψέλη, ω του θάματος, ο χαρτοφύλακας με περίμενε στο σπίτι του ξαδέρφου μου.
- Για δυο ημέρες ο χαμένος στους δρόμους της Κυψέλης χαρτοφύλακας, στο τέλος απλά με περίμενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ουτε διαφωνώ ούτε συμφωνώ, αφού δεν καταλαβαίνω τίποτα απο όσα λές. :D

Δεν πειράζει, αν ποτέ δεν σε ενδιέφερε, το "μυστήριο της μετάνοιας":redface:...

- Αν θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί σου, θα παραδεχτώ ότι ουδέπόποτες εγνώρισα τον Πλωτίνο, αλλά και ούτε μου έχει συστηθεί. Ποιος είναι ο κύριος ;
....

Ο πλέον αντιπροσωπευτικός νεοπλατωνιστής των ελληνιστικών χρόνων και ίσως ένας από τους σοβαρότερους φιλοσοφικούς αντιπάλους της πρωτοχριστιανικής πίστης, για την θνητότητα της ψυχής ως κτίσμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Δεν πειράζει, αν ποτέ δεν σε ενδιέφερε, το "μυστήριο της μετάνοιας":redface:...

Νωεύς, εδώ και δυο εβδομάδες γράφεις σαν να έχεις καπνίσει πολύ φούντα βρε παιδί μου.... Παίρνεις μια φράση... ύστερα πετάς μια άσχετη απάντηση... μετά συνεχίζεις συζητώντας με τον εαυτό σου... και στο τέλος όλων αυτών όταν σου λένε ότι δεν καταλαβαίνουν τίποτα απο όσα λές πετάς το παραπάνω...

Μα τι πίνεις;

Εντιτ: Αν συνεχίσεις έτσι σίγουρα θα σε πάρει ο ΓΑΠ στο επιτελείο που του γράφει τους λόγους του :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο πλέον αντιπροσωπευτικός νεοπλατωνιστής των ελληνιστικών χρόνων και ίσως ένας από τους σοβαρότερους φιλοσοφικούς αντιπάλους της πρωτοχριστιανικής πίστης, για την θνητότητα της ψυχής ως κτίσμα!
- Αστειεύθηκα φίλε μου Νωέα και ζητώ συγνώμη.
- Οφείλω να παραδεχτώ, ότι και πλήρη άγνοια να είχα για τον Πλωτίνο, θα έφτανε ένα μοναχά κλικ στο google να με διαψεύσει.
- Δεν ήθελα να συγκρίνω ανόμοια πράγματα και αυτός ήταν ο λόγος που η γραφή μου ήταν απλή και δίχως γρίφους, που ομολογώ ότι νοιώθω ιδιαίτερη έλξη γιʼ αυτούς.
- Αλλά εδώ, μήπως ανοίγει νέος δρόμος για συζήτηση;
- Και ποιος είναι αυτός ;
- Κάτι παραπάνω από φανερός είναι.
- Το σώμα, η ψυχή και ο διαχωρισμός τους, βίαιος ή μη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Μα τι πίνεις;

...

...Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι επιδιώκεις με τέτοιου είδους ερωτήσεις, καλέ μου φίλε:redface:! Να με προσβάλλεις ή να με προβοκάρεις; Ανεξάρτητα πάντως από τις όποιες προθέσεις σου, μάθε ότι συνήθως πίνω νερό, κάφε και τσίπουρο( με μεζέ!)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
...Δυσκολεύομαι να καταλάβω τι επιδιώκεις με τέτοιου είδους ερωτήσεις, καλέ μου φίλε:redface:!

Χαίρομαι που σε δυσκόλεψα κι εγώ λιγάκι με τις ερωτήσεις μου γιατί κι εγώ εδω και κάμποσο καιρό δυσκολεύομαι να καταλάβω τί επιδιώκεις με τις απαντήσεις σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Χαίρομαι που σε δυσκόλεψα κι εγώ λιγάκι με τις ερωτήσεις μου γιατί κι εγώ εδω και κάμποσο καιρό δυσκολεύομαι να καταλάβω τί επιδιώκεις με τις απαντήσεις σου :)

Παραδείγματος χάρη;
Ένα πράγμα σίγουρα που επιδιώκω, είναι να κατανοήσω τη βαθύτερη σημασία της "μετάνοιας" και αν είναι δυνατό να τη μοιραστώ με κάποιους συναθρώπους μου...
ΥΓ : Πάντως χαίρομαι, όποτε κατορθώνω να προσφέρω χαρά, σε φίλους!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Αν και ειμαι μικρη για να σκεφτομαι παιδια(17), ειδα το θεμα και μου αρεσε, οποτε ειπα να απαντησω :Ρ
Θεωρω οτι ειναι εγωιστικο και ανουσιο να περνας στα παιδια σου τις δικιες σου πεποιθησεις, ιδεολογιες κλπ.. Εγω θα τα αφηνα πραγματικα να διαλεξουν, χωρις να επηρεαστουν απο δικα μου πιστευω. Οσο για το σχολειο οπου αναγκαστικα θα διδασκονταν για το Χριστιανισμο, θα τα προετρεπα να το αντιμετωπισουν απλα ως μια ακομα θρησκεια, οχι σαν αυτο που πρεπει να πιστευουν οπωσδηποτε.
Τωρα για τη βαπτιση, δεν ειμαι σιγουρη αν θα τα βαφτιζα.. Μαλλον οχι, αλλα και αντο εκανα, θα τους εδινα ονοματα οχι χριστιανικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο εγωιστικό να τα βαφτίζουμε σε ηλικία μικρή οπού δεν θα μπορούν μόνοι τους να επιλέγουν τι θέλουν,μόνο κ μόνο επειδή εμείς έχουμε εκείνα τα πιστεύω ή επειδή έτυχε να μένουμε στην Ελλάδα?

Αμα ξεκινάμε έτσι... τότε εγωιστικό είναι να κάνεις και παιδιά σήμερα.
Δεν έχω άποψη επί του θέματος γιατί δεν ξέρω πώς θα διαμορφωθεί το θρησκευτικό μου πιστεύω με τον καιρό...αν κι αισθάνομαι πως έχω κατασταλάξει. Για το παραπάνω απάντησα βασικά. Εκτός των άλλων, δεν είμαι τόσο εγωιστρία ώστε να μην υπολογίσω την άποψη του πατέρα τους. Για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι πως θα τα δίδασκα να είναι ανοιχτόμυαλα, που σίγουρα θα είναι κι ο πατέρας τους γιατί αυτό θα το έχω επιλέξει εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top