Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μάξιμε να σου απαντήσω με ερώτηση: Εσύ πιστεύεις οτι κάποτε νεότερος ή στην ηλικία που είσαι θα μπορούσες να προχωρήσες σε περίπτυξη με κάποιον φίλο σου επειδή είδες κάποιο dvd τη στιγμή που σου αρέσουν και σε ερεθίζουν οι γυναίκες;
Όχι καλή μου, δε πρόκειται να σου απαντήσω και αυτό γιατι αποφεύγεις να τοποθετηθείς, με αποτέλεσμα να τραβάμε αλλού γι’ αλλού.
DVD ή DNA ;
Απλούστερη ερώτηση δε νομίζω να μπορούσα να κάνω.
Θα προσθέσω ακόμα κάτι και αυτό είναι η ηλικία που πιστεύετε ότι ένα αγόρι ταυτίζεται με το φύλο του. Και μη μου πεις από γεννησιμιού του, γιατι απλά θα σου πω ότι κάνεις λάθος.
Αρα, συμπερασματικά λέω ότι αρχίζει να φαίνεται φως στον ορίζοντα.
Η συμφωνία μας να ξέρεις ότι είναι δεδομένη, αν δεν αποφεύγεις να τοποθετηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ΚΑΙ για να ολοκληρώσω και τον αρχικό συλλογισμό μου και να βγω από το κίνδυνο να φανούν τα μηνύματα μου εκτός θέματος είναι εντελώς ανόητο να αξιολογείται σαν αποδεκτή ή όχι η ομοφυλοφιλία από βιολογικής πλευράς μιας και αυτό ουσιαστικά μόνο αντιφάσεις οδηγεί και καμία ουσιαστική ερμηνεία που να προσπαθεί να έχει σα στόχο την αλήθεια και όχι την πειθώ για το θέμα. Όπως ενοχλεί μερικές γυναίκες να θεωρούνται βιολογικά κατώτερες (αφού όπως και να το κάνουμε μπαίνει μέσα η αναγωγή στο κοινωνικά κατώτερες, προσπάθησα 100 φορές να σπάσω αυτή τη σύνδεση αλλά μάλλον έχει κάνει καλή δουλειά ο χυδαίος επιστημονισμός και ο ανόητος θετικισμός που επικαλείται σαν πανάκεια όλων τον κοινωνικοπολιτικών προβλημάτων η αγαπητή χρήστρια pop corn) έτσι και η ομοφυλοφιλία είναι πιθανό να θεωρείται μη αποδεκτή κοινωνικά επειδή ακριβώς μπορεί να ερμηνευτεί σαν γενετική ανωμαλία εγγεγραμμένη στο dna και άρα να θεραπευτεί ή να απορριφθεί επειδή δεν έχει βιολογική βάση (βλ. Μάξιμος). Το αν η ομοφυλοφιλία είναι αποδεκτή ή όχι, αν η ισότητα των φύλων είναι αναγκαία ή όχι ή αν η ισότητα των ανθρώπων ανεξάρτητα από το χρώμα τους είναι απαραίτητη ή όχι δεν θεμελιώνεται στην βιολογία ούτε στα φανταστικά παραδείγματα περί ομοφυλοφιλίας συγγενικού σου προσώπου αλλά στην ελευθερία που έχει ο καθένας να δράσει στο χώρο που ζει και να έχει τα ίδια δικαιώματα με τους άλλους ανεξαρτήτως ενός βιολογικού ή μη χαρακτηριστικού του, ειδικά όταν δεν εγκληματούν.
Α μα σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Ανεξάρτητα από το αν είναι ή όχι φυσιολογική η ομοφυλοφιλία, είναι κάθε δικαίωμα των ομοφυλόφυλων να κάνουν αυτό που νιώθουν και να απολαμβάνουν ίση κοινωνικοπολιτική, νομική..κλπ αντιμετώπιση με τους ετεροφυλόφιλους στα πλαίσια μιας κοινωνίας. Το είπαμε αυτό. Αλλά σε αυτή τη συζήτηση όπου το θέμα της ομοφυλοφιλίας είναι γενικά και αόριστα, ειπώθηκε εκτός των άλλων, και το ζήτημα της φύσης της ομοφυλοφιλίας ως ανθρώπινης (και όχι μόνο) σεξουαλικής συμπεριφοράς. Σε αυτό λοιπόν, όπως καταλαβαίνεις, απαντήσεις δίνει η επιστήμη (Βιολογία κατά κύριο λόγο). Με πειράματα, παρατηρήσεις, στατιστικά δεδομένα,...και λοιπές μεθόδους προσπαθεί να φτάσει όσο πιο κοντά μπορεί στην καρδιά του "προβλήματος". Αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο από το αν πρέπει να είναι αποδεκτή η ομοφυλοφιλία στην κοινωνία.

off topic:
Επίσης, το ανόητο σχολιάκι για τον Θετικισμό άστο στην άκρη καλύτερα γιατί πρόκειται για ολόκληρο επιστημονικό φιλοσοφικό ρεύμα του οποίου η ανάλυση ξεφεύγει κατά πολύ από το παρόν τόπικ και πως να το κάνουμε...ντροπής πράγμα να το χαρακτηρίζεις και ανόητο. Λες και τόσοι επιστήμονες που τον θεμελίωσαν ήταν ανόητοι!! Αυτό που είπα εγώ στο ποστ μου είναι ότι στην προσπάθεια να κατανοήσουμε ένα φαινόμενο (είτε αυτό είναι φυσικό, είτε χημικό, είτε κοινωνικό..κλπ) και να το προσεγγίσουμε όσο είναι δυνατόν πιο αντικειμενικά, χρησιμοποιούμε επιστημονικές μεθόδους και λογική που δεν χρησιμοποιούνται μόνο στα Μαθηματικά ή στην Φυσική, χρησιμοποιούνται ΚΑΙ στην Κοινωνιολογία και γενικά σε όλες τις επιστήμες είτε είναι Θετικές είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
..... Σε αυτό λοιπόν, όπως καταλαβαίνεις, απαντήσεις δίνει η επιστήμη (Βιολογία κατά κύριο λόγο). Με πειράματα, παρατηρήσεις, στατιστικά δεδομένα,...και λοιπές μεθόδους προσπαθεί να φτάσει όσο πιο κοντά μπορεί στην καρδιά του "προβλήματος". ..............
Ναι προσπαθεί:hmm: και η ημέρα που η ανακάλυψη του γονιδίου στο οποίο θα αποδοθεί η ευθύνη της ομοφυλοφιλικής συμπεριφοράς των ανθρώπων, εμένα προσωπικά θα με κάνει να δηλώσω δημόσια ότι αποδέχομαι όλα όσα λέτε και αφορούν εκ γενετής ευθύνες στην εκδήλωση της ομοφυλοφιλίας.

Ως τότε, προσπαθήστε να με πείσετε. Εχετε δρόμο μακρύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Για την ακρίβεια δεν είναι ξεκάθαρο. Είπες ότι στην φύση θεωρείται φυσιολογικό. Στην κοινωνία θες να πεις ότι θεωρείται φυσιολογικό. Αυτό ναι, το δέχομαι. Στις κοινωνίες υπάρχουν στερεότυπα. Αλλά το τί οι κοινωνίες θεωρούν φυσιολογικό, δεν μπορείς να το πεις και για τη φύση. Δεν το ξέρεις.
Το να ειναι ενα ποσοστο 90% που δεν θελγεται απο ατομα του ιδιου φυλου, προς το παρον ειναι φυσιολογικο.
Αν αντιστραφουν τα δεδομενα, τοτε και παλι θα λεμε οτι ειναι φυσιολογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν αντιστραφουν τα δεδομενα, τοτε και παλι θα λεμε οτι ειναι φυσιολογικο.
ακριβως..

η φυσιλογικοτητα δεν παει με ην πλειοψηφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ως τότε, προσπαθήστε να με πείσετε. Εχετε δρόμο μακρύ.
Γιατί πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία έχει την ανάγκη να πείσει για το οτιδήποτε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ακριβως..

η φυσιλογικοτητα δεν παει με ην πλειοψηφια.
Oχι παει. Το αν θα κρινουμε εναν ως σχιζοφρενη, αυτο θα γινει ξεχωριζοντας την περιπτωση του απο τους υπολοιπους.
Εαν γινουμε ολοι σχιζοφρενεις, τοτε θα θεωρουμαστε φυσιολογικοι.
Η εαν ολοι ειμαστε κατω του 1,50, τοτε καποιος που θα ειναι 1,70 θα ειναι πανυψηλος.
Ετσι, και αν φτασουμε σε σημειο να ειμαστε 90% γκει και 10% στρεητ, τοτε το φυσιολογικο θα ειναι να ειναι καποιος γκει.
Ομως κατι τετοιο φυσικα δεν θα γινει με βαση τα τωρινα δεδομενα ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατί πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία έχει την ανάγκη να πείσει για το οτιδήποτε; :)
Γιατι είναι οφθαλμοφανές και σε όλα τα θέματα που αφορούν την ομοφυλοφιλία, βλέπεις να υπάρχει η τάση, εναγωνίως θα έλεγα, για τουλάχιστον προβολή της ομοφυλοφιλίας.
Εγώ θεωρώ αδυναμία από τους ομοφυλόφιλους, να μην είναι σε θέση να πουν την δική τους ιστορία, αλλά και να την υποστηρίξουν.
Αναφέρονται σε υποθέσεις, δηλ. επικαλούνται αμφισβητούμενες έρευνες για να την υποστηρίξουν.
Επίσης θεωρώ, ότι φανερώνουν αδυναμία οι ομοφυλόφιλοι να πείσουν το ευρύ κοινό, γιατι δεν είναι τεκμηριωμένα τα επιχειρήματα τους.

Αλλά θα πω και ότι η ομοφυλοφιλία, για όσο καλύπτεται σε προσωπικό επίπεδο, δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Όμως, όταν πρόκειται να διεκδικήσει, χρειάζεται την έξωθεν καλή μαρτυρία, δηλ. ένα προφίλ που να της δίνει ταυτότητα, να της δίνει κύρος ή διαφορετικά φυσιολογικότητα.

Εδώ υπάρχουν οι διαφορές που αναγκαστικά η ομοφυλοφιλία εναγωνίως προσπαθεί να πείσει.

Άλλο είναι η αναμφισβήτητη ύπαρξη της και άλλο η προσπάθεια που διαφαίνεται καθαρά εδώ μέσα για <<ενημέρωση>>, εγώ θα έλεγα διαστρέβλωση της κοινής γνώμης.

Κάποιες φορές τα θέματα που βγαίνουν στο ευρύ κοινό, είναι απλά για να του αποσπάσουν την προσοχή, από τα σημαντικά προβλήματα της κοινωνίας μας.
Σήμερα, δεν αντιμετωπίζουμε απλά προβλήματα, αλλά ισοπέδωση σε όλα όσα θεωρούσαν οι προηγούμενες γενεές ως δεδομένα και θεμελιωμένα κεκτημένα, όπως ήταν το οκτάωρο και ένα σωρό άλλα, τα οποία δε χρειάζεται να απαριθμήσω.

Αρα ως συμπέρασμα θέλω να πω ότι η ομοφυλοφιλία βρίσκεται στο προσκήνιο σήμερα, αφ’ ενός μεν για λόγους χειραγώγησης της κοινωνίας και αυτό επιτυγχάνεται αποσπώντας την προσοχή από την φλέγουσα επικαιρότητα, αφ’ ετέρου δε για την διάδοση της σε περισσότερο ποσοστό και αυτό γιατι όταν δεν υπάρχουν αντίθετες γνώμες, τότε φανερώνεται η ομοφυλοφιλία ως φυσική, πράγμα που δεν είναι.

Υπάρχει η ομοφυλοφιλία, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να υποστηρίξει την φυσιολογικότητα της, ούτε την εκ γενετής προέλευση της, πλην των περιπτώσεων που αποδεδειγμένα υπάρχουν γενετικές ανωμαλίες, π.χ. χίμαιρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλλά θα πω και ότι η ομοφυλοφιλία, για όσο καλύπτεται σε προσωπικό επίπεδο, δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Όμως, όταν πρόκειται να διεκδικήσει, χρειάζεται την έξωθεν καλή μαρτυρία, δηλ. ένα προφίλ που να της δίνει ταυτότητα, να της δίνει κύρος ή διαφορετικά φυσιολογικότητα.

Εδώ υπάρχουν οι διαφορές που αναγκαστικά η ομοφυλοφιλία εναγωνίως προσπαθεί να πείσει.

Άλλο είναι η αναμφισβήτητη ύπαρξη της και άλλο η προσπάθεια που διαφαίνεται καθαρά εδώ μέσα για <<ενημέρωση>>, εγώ θα έλεγα διαστρέβλωση της κοινής γνώμης.
συμφωνω..
αλλο να δεχτουμε την υπαρξη της ..
και αλλο η φανερα "ενημερωση" -ή αλλιως προπαγανδα-για τη φυσιολογικοτητα της..

και στη δευτερη περιπτωση διαφωνω καθετως..

οποτε ναι..
οι ομοφυλοφιλοι προσπαθουν να αποδειξουν-επιβαλλουν στην υπολοιπη κοινωνια -και ισως και στον εαυτο τους- οτι η ομοφυλοφιλια ειναι κατι εντελως φυσικο και οσο φυσικο ειναι η ελξη των δυο φυλων..

και εκει εχουμε καθαρη συγκρουση...
οσο και αν προσπαθουμε να λειανουμε τις γωνιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,039 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ αδυναμία από τους ομοφυλόφιλους, να μην είναι σε θέση να πουν την δική τους ιστορία, αλλά και να την υποστηρίξουν.
Αναφέρονται σε υποθέσεις, δηλ. επικαλούνται αμφισβητούμενες έρευνες για να την υποστηρίξουν.
Επίσης θεωρώ, ότι φανερώνουν αδυναμία οι ομοφυλόφιλοι να πείσουν το ευρύ κοινό, γιατι δεν είναι τεκμηριωμένα τα επιχειρήματα τους.

Αλλά θα πω και ότι η ομοφυλοφιλία, για όσο καλύπτεται σε προσωπικό επίπεδο, δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Όμως, όταν πρόκειται να διεκδικήσει, χρειάζεται την έξωθεν καλή μαρτυρία, δηλ. ένα προφίλ που να της δίνει ταυτότητα, να της δίνει κύρος ή διαφορετικά φυσιολογικότητα.

Εδώ υπάρχουν οι διαφορές που αναγκαστικά η ομοφυλοφιλία εναγωνίως προσπαθεί να πείσει.

Μάξιμε ένα λεπτό. Εσύ σαν ετεροφυλόφιλος χρειάστηκε ποτέ να πείσεις κάποιον με επιχειρήματα και παρουσιάζοντας τη δική σου ιστορία σεξουαλικότητας ώστε να έχεις κάποια δικαιώματα; Και απαντώ με σιγουριά: όχι. όταν πήγες να παντρευτείς ας πούμε, σε ρώτησε κανείς να του πεις πώς έφτασες να ερεθίζεσαι από γυναίκες για να σου δώσει την άδεια; Όχι. Ποιος είναι ο λόγος που οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να προβούν σε αυτές τις (εξευτελιστικές και προσωπικές για μένα) πράξεις ώστε να έχουν δικαίωμα σε κάτι που εσένα σου δόθηκε χωρίς κάποια ενέργεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Μάξιμε ένα λεπτό. Εσύ σαν ετεροφυλόφιλος χρειάστηκε ποτέ να πείσεις κάποιον με επιχειρήματα και παρουσιάζοντας τη δική σου ιστορία σεξουαλικότητας ώστε να έχεις κάποια δικαιώματα; Και απαντώ με σιγουριά: όχι. όταν πήγες να παντρευτείς ας πούμε, σε ρώτησε κανείς να του πεις πώς έφτασες να ερεθίζεσαι από γυναίκες για να σου δώσει την άδεια; Όχι. Ποιος είναι ο λόγος που οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να προβούν σε αυτές τις (εξευτελιστικές και προσωπικές για μένα) πράξεις ώστε να έχουν δικαίωμα σε κάτι που εσένα σου δόθηκε χωρίς κάποια ενέργεια; :hmm:
Δεν ειναι φυσιολογικοι. Οπως δεν μπορω να με πεισει ενας παιδεραστης για τις "αγαθοεργιες" του, ετσι δεν θα με πεισει και ενας ομοφυλοφιλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,039 μηνύματα.
Δεν ειναι φυσιολογικοι. Οπως δεν μπορω να με πεισει ενας παιδεραστης για τις "αγαθοεργιες" του, ετσι δεν θα με πεισει και ενας ομοφυλοφιλος.

Τραλαλά τραλαλά. Τα έχουμε πει αυτά, ξεκίνα από την πρώτη σελίδα την ανάγνωση και μετά απαντάς. Η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ μπορεί να συγκριθεί με την παιδεραστεία γιατί η πρώτη περίπτωση αφορά δύο συναινούντες ενήλικες και η δεύτερη ένα ανήλικο. Μη συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα για λόγους εντυπωσιασμού. Και να είσαι σίγουρος οτι κανείς ομοφυλόφιλος δεν έχει διάθεση να πείσει εσένα, τη ζωή του θέλει να κάνει απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,808 μηνύματα.
συμφωνω..
αλλο να δεχτουμε την υπαρξη της ..
και αλλο η φανερα "ενημερωση" -ή αλλιως προπαγανδα-για τη φυσιολογικοτητα της..
Αρκετή προπαγάνδα έχει υποστεί η κοινωνία εδώ και δεκαετίες για τη μη φυσιολογικότητά της ομοφυλοφιλίας.

Καιρός και για προπαγάνδα υπέρ της φυσιολογικότητας. :clapup:
Άλλωστε στο 2011 είμαστε, αλίμονο αν ακόμα γινόταν μόνο προπαγάνδα κατά της. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Τραλαλά τραλαλά. Τα έχουμε πει αυτά, ξεκίνα από την πρώτη σελίδα την ανάγνωση και μετά απαντάς. Η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ μπορεί να συγκριθεί με την παιδεραστεία γιατί η πρώτη περίπτωση αφορά δύο συναινούντες ενήλικες και η δεύτερη ένα ανήλικο. Μη συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα για λόγους εντυπωσιασμού. Και να είσαι σίγουρος οτι κανείς ομοφυλόφιλος δεν έχει διάθεση να πείσει εσένα, τη ζωή του θέλει να κάνει απλά.
Δεν εχει σημασια η ηλικια αλλα η ανωμαλια της πραξης, δηλαδη η αποκλιση απο την υγιη συμπεριφορα.
Οκ, αν υπαρχει προβλημα με τη παιδοφιλια λογω ηλικιας, τοτε πες νεκροφιλια η κτηνοβασια, εκει θα κολλησουμε? :P
Δεν θελω να πειστω, απλα ενοχλουμαι να βλεπω γυρω μου καποιους να προσπαθουν να με πεισουν για το φυσιολογικο της ανωμαλιας. Ας πουνε γουσταρουμε να ειμαστε ανωμαλοι, και ληγει το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Μάξιμε ένα λεπτό. Εσύ σαν ετεροφυλόφιλος χρειάστηκε ποτέ να πείσεις κάποιον με επιχειρήματα και παρουσιάζοντας τη δική σου ιστορία σεξουαλικότητας ώστε να έχεις κάποια δικαιώματα; Και απαντώ με σιγουριά: όχι. όταν πήγες να παντρευτείς ας πούμε, σε ρώτησε κανείς να του πεις πώς έφτασες να ερεθίζεσαι από γυναίκες για να σου δώσει την άδεια; Όχι. Ποιος είναι ο λόγος που οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να προβούν σε αυτές τις (εξευτελιστικές και προσωπικές για μένα) πράξεις ώστε να έχουν δικαίωμα σε κάτι που εσένα σου δόθηκε χωρίς κάποια ενέργεια; :hmm:
Πες τα ρε Himela!!

Γιατί να πρέπει να αποδείξουν τη φυσιολογικότητά τους;;;
Και σε ποιούς;;;
Σε αυτούς που διατείνονται για τη φυσιολογικότητά τους απλά και μόνο επειδή είναι ετεροφυλόφιλοι;;
Και που ξέρω εγώ τα βράδια τι κάνουν στην κρεβατοκάμαρά τους;
Έχει καταντήσει γελοία αυτή η κουβέντα..είναι ανεπίτρεπτο να κρίνουμε τις προσωπικές στιγμές κάποιον ανθρώπων ως άλλη Ιερά Εξέταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quaker

Νεοφερμένος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πες τα ρε Himela!!

Γιατί να πρέπει να αποδείξουν τη φυσιολογικότητά τους;;;
Και σε ποιούς;;;
Σε αυτούς που διατείνονται για τη φυσιολογικότητά τους απλά και μόνο επειδή είναι ετεροφυλόφιλοι;;
Και που ξέρω εγώ τα βράδια τι κάνουν στην κρεβατοκάμαρά τους;
Έχει καταντήσει γελοία αυτή η κουβέντα..είναι ανεπίτρεπτο να κρίνουμε τις προσωπικές στιγμές κάποιον ανθρώπων ως άλλη Ιερά Εξέταση.
Μα ποιος ειπε οτι πρεπει ντε και καλα να αποδειξουν τη φυσιολογικοτητα τους?
Ειναι σα να προσπαθεις να με πεισεις οτι ενας σχιζοφρενης ειναι φυσιολογικος, και να με θεωρεις ρατσιστη επειδη δεν το δεχομαι.
Δεν χρειαζεται να αποδειχτει καμια φυσιολογικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί να πρέπει να αποδείξουν τη φυσιολογικότητά τους;;;
εμας ρωτας ?του ομοφυλοφιλους και την κοινοτητα τους ρωτα..


Ειναι σα να προσπαθεις να με πεισεις οτι ενας μαζοχιστης ειναι φυσιολογικος, και να με θεωρεις ρατσιστη επειδη δεν το δεχομαι.
λογικα πραγματα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Γιατί πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία έχει την ανάγκη να πείσει για το οτιδήποτε; :)

Γιατι είναι οφθαλμοφανές και σε όλα τα θέματα που αφορούν την ομοφυλοφιλία, βλέπεις να υπάρχει η τάση, εναγωνίως θα έλεγα, για τουλάχιστον προβολή της ομοφυλοφιλίας.
αυτό είναι αλήθεια
έχω να καταγγείλω επίσης ότι σε ένα τόπικ με θέμα την μαγειρική , υπάρχει η τάση , εναγωνίως θα έλεγα , για τουλάχιστον προβολή κάποιων συνταγών

(να μην επεκταθώ περισσότερο και θίξω διάφορα μέλη)

Δεν θελω να πειστω, απλα ενοχλουμαι να βλεπω γυρω μου καποιους να προσπαθουν να με πεισουν για το φυσιολογικο της ανωμαλιας. Ας πουνε γουσταρουμε να ειμαστε ανωμαλοι, και ληγει το θεμα.
+1
τα είπες όλα , φιλάρα :clapup::clapup::clapup:
τώρα μένει μόνο να το πεις

μόνο για την διοτιμά
διοτιμά σε λένε ; :mad:
ε ρε περιέργεια , καλά διάβασε να δούμε τι θα καταλάβεις:redface:
Σε αυτούς που διατείνονται για τη φυσιολογικότητά τους απλά και μόνο επειδή είναι ετεροφυλόφιλοι;;
Και που ξέρω εγώ τα βράδια τι κάνουν στην κρεβατοκάμαρά τους;
στέλνουν σουμπλίμ με υπονοούμενα8)



π.σ.
λογικα πραγματα
πολλά θες :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Μα ποιος ειπε οτι πρεπει ντε και καλα να αποδειξουν τη φυσιολογικοτητα τους?
Ειναι σα να προσπαθεις να με πεισεις οτι ενας σχιζοφρενης ειναι φυσιολογικος, και να με θεωρεις ρατσιστη επειδη δεν το δεχομαι.
Δεν χρειαζεται να αποδειχτει καμια φυσιολογικοτητα.
Δηλαδή εσύ μόλις έγραψες αυτό που είχες να πεις,το ξανακοίταξες και είπες "ααα τι έξυπνο και λογικό επιχείρημα"...

Επίσης προσπάθησε να διαβάζεις προσεκτικότερα τα προηγούμενα ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Α καλά!!! Το χαβά τους ορισμένοι! :whistle:
Μάξιμε, quaker και λοιποί... ιεροεξεταστές πιστεύετε ό,τι θέλετε. Τζάμπα έχασα το χρόνο μου εδώ πέρα να σας δώσω πέντε πληροφορίες επιστημονικού περιεχομένου για το θέμα γιατί όλο για την φύση και την φυσιολογικότητα μιλάτε αλλά από ενημέρωση... 0 εις το πηλίκον!!! Και ούτε που μπήκε στον κόπο ένας να γράψει ένα σχόλιο για τα στοιχεία, να ψάξει, να τσεκάρει τι λέει η επιστήμη. Με γράψατε κανονικά όλοι σας και συνεχίσατε το παραλήρημα "εγώ νομίζω", "εγώ πιστεύω", "εγώ θεωρώ"...κλπ χωρίς ίχνος λογικού επιχειρήματος. Και σας λέω ότι το θέμα του τί νιώθει φυσιολογικό ο καθένας είναι υποκειμενικό και συνεχίζετε εσείς να λέτε τα δικά σας. Δεν θα κάνετε εσείς υποδείξεις τι θα κάνουν οι άνθρωποι στο κρεβάτι τους.

Πείτε ό,τι θέλετε. Να ξέρετε ότι αυτές οι λογικές τρέφουν τον ρατσισμό, τον κοινωνικό αποκλεισμό, τις διακρίσεις και τα διαιωνίζουν. Και μετά διαμαρτύρονται ορισμένοι για τα κοινωνικά προβλήματα της Ελλάδας. Άντε να δούμε πότε θα βγάλετε την μαρμελάδα από τ' αυτιά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top