Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ουσιαστικά όλα σε φόβο ανάγονται. Σε φόβο μην του μοιάσεις, σε φόβο μην του μοιάσουν οι γύρω σου (πχ φωνασκίες τύπου "καταστρέφουν τις κοινωνικές δομές!"), σε φόβο μη σου κάνει κακό κτλ
Επίσης, ο φόβος για προσωπική ομοφυλοφιλία δεν είναι τόσο συνειδητός όσο υπονοείς, είναι στις περισσότερες περιπτώσεις υποβόσκων και καταπιεσμένος.
Ομοφοβικός, δεν θεωρώ οτι είναι όρος.


Είναι ταμπέλα!


Αλλο είναι να έχει φοβία κάποιος-α για οτιδήποτε, π.χ. ύψος, κλειστούς χώρους, σκυλιά και οποιοδήποτε ζώο και άλλο να μας κολλάτε μια ταμπέλα που δεν δεχόμαστε ότι αντιπροσωπεύει την αλήθεια.

Για να χαρακτηρίσεις κάποιον ότι είναι κλειστοφοβικός ή φοβάται τα σκυλιά (όπως είχα πάθει κάποτε εγώ ) και άλλο να προσπαθούμε και επιζητούμε κάποιον ισότιμο διάλογο ματαίως εδώ μέσα.

Φοβία νοιώθει κάποιος όταν κατά το ερέθισμα, χάνει τον έλεγχο του και η ισορροπία του κλονίζεται.
Όταν ήμουν εγώ κάτω από την επίδραση του φόβου μου από τα σκυλιά, κοκάλωνα – ίδρωνα και μόνο στο γαύγισμα ενός μικρού σκυλιού που βρίσκονταν γύρω μου, μπρος – στο πλάι ή πίσω μου.
Οσο μικρό και αν ήταν, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, δε μπορούσα να αντιδράσω, αλλά και ένα βήμα δεν μπορούσα να κάνω.

Αρα, φοβία μπορούμε να πούμε ότι είναι ακραία και συνοδευόμενη με αδυναμία ελέγχου, έκφραση και όχι συμπεριφορά.

Οπότε το να μας αποκαλείτε ομοφοβικούς, δηλώνει δική σας αδυναμία, γιατι από την μια είναι επιθετικός χαρακτηρισμός και από την άλλη δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, γιατι όταν καταθέτει κάποιος απόψεις, το μόνο που επιτρέπεται είναι η ανάλογη απάντηση και τίποτα ποιο πολύ, αλλά ούτε και ποιο λίγο.
Εσείς μας έχετε ταράξει σε χαρακτηρισμούς της ταμπέλας <<ΟΜΟΦΟΒΙΚΟΙ>>.

Το μόνο που χρειάζεται εδώ μέσα είναι ένας σωστός διάλογος και από όλους μας εξαρτάται.

Το "φαινόμενο" δεν είναι εν τη παγίωση του, είναι ίδιο κι απαράλλαχτο εδώ και χιλιάδες χρόνια
Εδώ έχω κάποιες αμφιβολίες. Για παράδειγμα, στην Πομπηϊα, υπήρχαν πορνεία που μέσα υπήρχαν εκτός από κοπέλες και νεαροί. Μετά από ατυχή πόλεμο επέλεγαν οι νικητές ανάμεσα στους σκλάβους και νεαρούς.
Σήμερα δε βλέπω αποτελέσματα έρευνας που να αφορούν τι απογίνονται τα κακοποιημένα παιδιά ;
Σαφώς και οι θύτες είναι ετεροφυλόφιλοι, αυτό όμως δεν μας υποχρεώνει να δούμε την ενδεχόμενη ομοφυλοφιλική συμπεριφοράτων κακοποιημένων παιδιών ως βιολογική επιλογή.
Είναι ένα δείγμα που αποδέχεται ομοφυλοφιλικές συμπεριφορές και με τον ποιο βίαιο τρόπο.
Γενάται το ερώτημα, αν αυτό το δείγμα είναι γνωστό απο την μια και αν λαμβάνεται στις μετρήσεις υπ' όψη.


Αρα, το θέμα της ομοφυλοφιλίας που εξετάζουμε, δεν είναι τόσο επιφανειακό.
Ποσώς με ενδιαφέρει το να με αποκαλείτε ομοφοβικό.
Αντιμετωπίστε καθαρά το θέμα, καταθέστε τις απόψεις σας και αν κάποια στιγμή σταματήσω να σας ενοχλώ εγώ ο <<κατά εσάς ομοφοβικός>> και σαφώς όχι κατά εμένα γιατι πλέον φοβάμαι μοναχά Έναν, Τον Θεό, τότε δε θα χαλάσει και ο κόσμος.
και δεν συναντάται καν μόνο στο ανθρώπινο είδος. Έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια
Αν εξομοιώνεις το ανθρώπινο είδος ως πιθηκοειδές, με τα ζώα που έχουν αγελοειδή συμπεριφορά, τότε θα πρέπει να κατατάξεις και σε ράτσες το ανθρώπινο είδος. Πλούσιο είναι το δείγμα και ατελείωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μα και στα υπολοιπα απο τους ανθρωπους ζωα ανωμαλια ειναι..
οπως και πολλες αλλες..

how ironic να το λες εσύ αυτό
και να μην αφησω κατω τιποτα..

ναι,,υπηρχε και αυτη η αποψη των ψυχολογων που μου ελεγαν πριν κατι χρονια,,
αλλα οταν μου τη λεγανε γινομουν χειροτερα.. και απο οτι ψυχιατρικα διαβασα μετα
και τα σκεφτηκα παρρααα πολλυ αυτα τα θεματα χρονια..

ο γιατρος πρεπει να καταλαβαινει πότε καποιος ειναι μεσα βαθια ομοφυλοφιλος,και πότε οχι..
μην συνεχισω..

και ειτε ειμαι ομοφυλοφιλος ειτε οχι,,η αληθεια δεν αλλαζει,,,το οτι η ομοφυλοφιλια βλαπτει ψυχικα τον ανθρωπο..

δηλαδη αν ημουν μαζοχιστης θα αλλαζε η αληθεια οτι ο μαζοχισμος βλαπτει?
αν ημουν παιδεραστης θα αλλαζε η αληθεια οτι η παιδεραστια βλαπτει?

αλλα χρειαζεται μεγαααλο κουραγιο,,για να κανεις κατι τετοιο και να παραδεχεσαι οτι ειναι λαθος και σε βλαπτει,,και ας μην μπορεις να το αλλαξεις και ας ζεις με αυτο..

κατι που σημερα δεν το εχουν ούτε καν αυτοι που καπνιζουν,,θα το εχουν αλλοι με ψυχικα προβληματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
μα και στα υπολοιπα απο τους ανθρωπους ζωα ανωμαλια ειναι..
οπως και πολλες αλλες..

και να μην αφησω κατω τιποτα..

ναι,,υπηρχε και αυτη η αποψη των ψυχολογων που μου ελεγαν πριν κατι χρονια,,
αλλα οταν μου τη λεγανε γινομουν χειροτερα.. και απο οτι ψυχιατρικα διαβασα μετα
και τα σκεφτηκα παρρααα πολλυ αυτα τα θεματα χρονια..

ο γιατρος πρεπει να καταλαβαινει πότε καποιος ειναι μεσα βαθια ομοφυλοφιλος,και πότε οχι..
μην συνεχισω..

και ειτε ειμαι ομοφυλοφιλος ειτε οχι,,η αληθεια δεν αλλαζει,,,το οτι η ομοφυλοφιλια βλαπτει ψυχικα τον ανθρωπο..

δηλαδη αν ημουν μαζοχιστης θα αλλαζε η αληθεια οτι ο μαζοχισμος βλαπτει?
αν ημουν παιδεραστης θα αλλαζε η αληθεια οτι η παιδεραστια βλαπτει?

αλλα χρειαζεται μεγαααλο κουραγιο,,για να κανεις κατι τετοιο και να παραδεχεσαι οτι ειναι λαθος και σε βλαπτει,,και ας μην μπορεις να το αλλαξεις και ας ζεις με αυτο..

κατι που σημερα δεν το εχουν ούτε καν αυτοι που καπνιζουν,,θα το εχουν αλλοι με ψυχικα προβληματα?
Μην μπερδεύεις τις παραφιλίες με την ομοφυλοφιλία. Όπως μπορείς να διαβάσεις η δεύτερη δεν εντάσσεται πλέον σε αυτές, ώστε να τις φέρνεις ως σχετικό παράδειγμα με την ομοφυλοφιλία.

Οι ψυχολόγοι/ψυχιάτροι με τους οποίους μίλησες απ' ότι έχω καταλάβει υποστηρίζανε το σωστό (ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό ή ασθένεια - ασχέτως που κάνανε λάθως διάγνωση ότι είσαι ομοφυλόφιλος). Συνεπώς έχεις έλθει σε επαφή με την επιστημονική κοινότητα (το λέω γιατί ενίοτε μας παρέθετες απόψεις από επιστήμονες που υποστήριζαν το αντίθετο από αυτό που έχει παγιώσει η επιστήμη). Οι εν λόγω ψυχολόγοι/ψυχιάτροι ήταν άντρες ή γυναίκες; :hmm: (εντελώς για στατιστικούς λόγους)

Δεν κάνουν κάποιο λάθος οι ομοφυλόφιλοι, αυτό που τους καλεί το βάθος τους κάνουν και ζουν μια χαρά και με αυτό χωρίς να χρειάζεται να δώσουν και εξηγήσεις (δυστυχώς ακόμα υπάρχουν οικογένειες που κατακρίνουν τα ομοφυλόφιλα παιδιά τους - ευτυχώς και ο μέσος κάφρος υποστηρίζει "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους" ασχέτως βέβαια ότι δε μιλάει για τα παιδιά του :P).
Τέλος, να πω ότι χρειάζεται μεγάλο κουράγιο να αποδεχτεί κάποιος την ομοφυλοφιλία του σε ένα κοινωνικό περιβάλλον που ακόμα δε την έχει αποδεχτεί (και δη στους γονείς του).

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι εν λόγω ψυχολόγοι/ψυχιάτροι ήταν άντρες ή γυναίκες;
και γυναικες και ανδρες..

Όπως μπορείς να διαβάσεις η δεύτερη δεν εντάσσεται πλέον σε αυτές, ώστε να τις φέρνεις ως σχετικό παράδειγμα με την ομοφυλοφιλία.
εγω το διαβαζω,,
ελα ομως που συνεχιζω -και οχι μονο εγω- να πιστευω οτι η αφαιρεση της ομφ απο τη λιστα των παραφιλιων,εγινε κατω απο τις πιεσεις της ομοφυλοφιλικης κοινοτητας και με περισσοτερο κοινωνικα κριτηρια παρα επιστημονικα καθαρα..

ειχε αναφερθει και εδω με ποσο οριακη πλειοψηφια οι ανωτερη οργανωση ψυχιατρων-ή ψυχολογων νομιζω στην αμερικη ειχε βγαλει την ομοφυλοφιλια απο τις αρρωστιες..


αν θελετε να τις ξαναβαλω δω αυτες τις αποψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Μα πραγματικά συνδέεις την ομοφυλοφιλία με τις παραφιλίες που αναφέρονται στη wiki;
Εγώ όσο αντικειμενικά και αν το δω, ουδεμία σύνδεση βρίσκω, αφού, η ομοφυλοφιλία είναι ακριβώς σαν την ετεροφυλοφιλία με διαφορά στο θέμα των φύλων. Υπάρχει το στοιχείο του έρωτα και του συναισθήματος.

Η επιστήμη έχει προχωρήσει και μου φαίνεται πολύ αναμενόμενη η αφαίρεση της ομοφυλοφιλίας από καταλόγους ασθενειών και παραφιλιών. Δε θα μπορούσα να φανταστώ μια κοινωνία αρκετά εξελιγμένη σαν τη σημερινή να στιγματίζει ακόμα τους ομοφυλόφιλους κατατάσσοντάς τους στους ασθενείς, πόσο μάλλον να εντάσσει και την ομοφυλοφιλία στις... παραφιλίες.

Πολύ διαδεδομένη παραφιλία πάντως! :D
a, επίσης και πολύ διαδεδομένη ψυχική ασθένεια!

Αυτά που λες δεν αναιρούν το γεγονός ότι πλέον δε θεωρείται ασθένεια ούτε παραφιλία :/:
Μ' αρέσει που επιμένεις ενώ και ο ίδιος έχεις συναντήσει κάμποσους ψυχολόγους/ψυχιάτρους και σου έχουν εξηγήσει τη θέση της ψυχιατρικής. Ασφαλώς και μια μειοψηφία θα εξακολουθεί να πιστεύει κάτι διαφορετικό, δεν είναι τίποτα το περίεργο.
Anyway, δεν περιμένω να σε πείσω (άλλωστε έχεις αποδείξει ότι δε θέλεις να παραδεχτείς το προφανές), απλά αυτή η χαζή σύνδεση της ομοφυλοφιλίας με τις παραφιλίες έχει ξανά αποτελέσει -άκυρον- επιχείρημα από άλλους και γι' αυτό ήθελα να το επισημάνω...

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ όσο αντικειμενικά και αν το δω, ουδεμία σύνδεση βρίσκω, αφού, η ομοφυλοφιλία είναι ακριβώς σαν την ετεροφυλοφιλία με διαφορά στο θέμα των φύλων. Υπάρχει το στοιχείο του έρωτα και του συναισθήματος.
γιατι, εχουν διαφορετικα γεννετικα οργανα οι ομοφυλοφιλοι?

το σημειωμενο ξερεις οτι δεν ισχυει,,μην κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
υψοφοβιας κλπ μπουρδες..

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100924163706AAvspZe
η ομοφοβια ειναι φοβια όσο ειναι και η ξενοφοβία..;)

Έχω να δηλώσω ότι είσαι ανφερ που αναφέρεσαι στην υψοφοβία σαν μπούρδα. Έχω χρόνια υψοφοβία και δεν είναι σωστό να με κοροϊδεύεις και να μου λες ότι είμαι δειλός και μπούρδας γιατί μόνο και μόνο που πηγαίνω στην ταράτσα απομακρύνομαι από τις άκρες επειδή φοβάμαι μην γίνει σεισμός, γλιστρίσω και πέσω από κάτω.

Επίσης έχω να δηλώσω ότι η ομοφοβία όπως και η ξενοφοβία έχουν σαν στόχο τον Άλλο-διαφορετικό και τον δαιμονοποιούν σαν εχθρό και υπαίτιο των δεινών τους, πράγμα που δεν ισχύει. Αντιθέτως αν πέσεις από την ταράτσα μου θα γίνεις χίλια κομματάκια οπότε η υψοφοβία έχει κάποια βάση σαν φόβος. Την επόμενη φορά που θα με πουν κότοπουλο Άγγελε θα τους πω ότι είναι ομοφοβικοί και θα τους ταπώσω.

Άρα πρέπει να αναδιπλωθείς και να μην δεχτείς τον κοινωνικό ρατσισμό σαν πάθηση γιατί δεν είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μην μπερδεύεις τις παραφιλίες με την ομοφυλοφιλία. Όπως μπορείς να διαβάσεις η δεύτερη δεν εντάσσεται πλέον σε αυτές, ώστε να τις φέρνεις ως σχετικό παράδειγμα με την ομοφυλοφιλία.
Και με ποιο τρόπο ξεχωρίζεις την ομοφυλοφιλία απο την παραφιλία ;
Και πού βρίσκεται η διαχωριστική γραμμή σε ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων που ο ένας είναι παθητικός και ο άλλος ενεργητικός ομοφυλόφιλος ;
Μπορεί σε αυτή την σχέση να έχει εγκλωβιστεί ο ενεργητικός και αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους, π.χ. οικονομικούς.
Οι ψυχολόγοι/ψυχιάτροι με τους οποίους μίλησες απ' ότι έχω καταλάβει υποστηρίζανε το σωστό
Πόσες διαφορετικές εκδοχές φανερώνει το σωστό ; Είναι τόσο υποκειμενικό, ώστε ο κάθε ένας να ισχυρίζεται ότι αυτό που λέει είναι σωστό.
Αρα το σωστό για ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων, είναι λάθος για ένα ή περισσότερα άτομα.
(ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό ή ασθένεια - ασχέτως που κάνανε λάθως διάγνωση ότι είσαι ομοφυλόφιλος)
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι ασθένεια. Είναι εκφυλιστική συμπεριφορά
Δεν κάνουν κάποιο λάθος οι ομοφυλόφιλοι, αυτό που τους καλεί το βάθος τους κάνουν και ζουν μια χαρά και με αυτό χωρίς να χρειάζεται να δώσουν και εξηγήσεις (δυστυχώς ακόμα υπάρχουν οικογένειες που κατακρίνουν τα ομοφυλόφιλα παιδιά τους - ευτυχώς και ο μέσος κάφρος υποστηρίζει "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους" ασχέτως βέβαια ότι δε μιλάει για τα παιδιά του ).
Και βέβαια κάνουν λάθος.
Λειτουργούν με χαλασμένη πυξίδα και …..
Αλλά θα σε παρακαλέσω να διευκρινήσεις σε ποιον αναφέρεσαι όταν λες και ο μέσος κάφρος υποστηρίζει "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους".
Υπενθυμίζω ότι την συγκεκριμένη φράση θα βρείτε σε προηγούμενη τοποθέτηση μου.
Αρα, φίλε μου Πέτρο, το να ζητήσεις συγνώμη, θεωρώ ότι είναι το μικρότερο που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις.
Από εμένα πάντως, εισπράττεις ένα μεγάλο ευχαριστώ!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ζουν ανάμεσα μας ή ζούμε ανάμεσα τους;
Θεωρείτε οτι η ομοφυλοφιλία είναι αδυναμία σε έναν άνδρα ή όχι;
Πιστεύετε οτι ένας ομοφυλόφιλος είναι σε θέση να γράψει την ιστορία του ;
Εχει το αναγκαίο θάρρος για να την υποστηρίξει ;
Θα απορρίπτατε έναν ομοφυλόφιλο ή όχι ;
Εχετε έρθει κοντά με κάποιον ομοφυλόφιλο;
Αν ναι, εξελίχθηκε η σχέση σας ομαλά ;
Αν όχι, ποια προβλήματα προέκυψαν ;

Τι είναι ρε συ, εξωγήινοι και ζούμε ή ζουν ανάμεσά μας...; Άνθρωποι είναι, όπως όλοι μας. Δεν τίθεται θέμα "αδυναμίας", αυτό είναι παντελώς βλακώδες και μη επιστημονικά τεκμηριωμένο. Όταν από μικρό παιδάκι οι ορμόνες σου δείχνουν ότι έχεις σαφή τάση και προτίμηση στο να αρέσκεσαι σε κοριτσίστικα και όχι αγορίστικα πράγματα, τότε μάλλον η Φύση σού δείχνει έναν αλλιώτικο δρόμο. Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα ομοφυλόφιλων στην Ιστορία, που άφησαν το στίγμα τους στο Παγκόσμιο Γένος. Πιστεύω πως σήμερα, έχει τουλάχιστον περισσότερο θάρρος από άλλα πιο "σκοτεινά" χρόνια. Ανάλογα το άτομο, υπάρχουν εξαίρετοι και πολύ σοβαροί ομοφυλόφιλοι που δεν δίνουν την παραμικρή λαβή για κακοπροαίρετα σχόλια. Σε προσωπικό επίπεδο, όχι. Αλλά σίγουρα όλοι μας λίγο/πολύ θα έχουμε συναναστραφεί στην καθημερινότητά μας με έναν ομοφυλόφιλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
περιεγως συμφωνω μαζι σου drive in..:)

Άρα πρέπει να αναδιπλωθείς και να μην δεχτείς τον κοινωνικό ρατσισμό σαν πάθηση γιατί δεν είναι!
μα αυτο ακριβως λεω..οτι δεν ειναι παθηση..

και για τις μπουρδες που ειπα,,δεν εννοουσα την υψοφοβια..που ειναι πολυ σοβαρη.. οπως και εγω εχω μια αραχνοφοβια,,ελαφρια ομως

μπουρδες εννοουσα οτι η ομοφοβια δεν εχει τα συμπτωματα μια πραγματικης φοβιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Και με ποιο τρόπο ξεχωρίζεις την ομοφυλοφιλία απο την παραφιλία ;
Και πού βρίσκεται η διαχωριστική γραμμή σε ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων που ο ένας είναι παθητικός και ο άλλος ενεργητικός ομοφυλόφιλος ;
Μπορεί σε αυτή την σχέση να έχει εγκλωβιστεί ο ενεργητικός και αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους, π.χ. οικονομικούς.
Την ξεχωρίζω από τις παραφιλίες, όπως ακριβώς ξεχωρίζω και την ετεροφυλοφιλία από αυτές.
Για τους απλούστατους λόγους ότι γίνεται μεταξύ ατόμων έτοιμων να συνευρεθούν σεξουαλικά, υπάρχει η ίδια συναισθηματική έλξη μεταξύ τους με αυτή δύο ετεροφυλόφιλων ατόμων και τέλος δεν συμβαίνει κάτι ακραίο κατά τη σεξουαλική πράξη.
Ακόμα και η λέξη ομοφυλόφιλος έχει ΑΚΡΙΒΩΣ αντίστοιχα συνθετικά με τη λέξη ετεροφυλόφιλος (και επιπλέον δεν τελειώνει ούτε σε -ισμός, -μανία, ούτε σε -φιλία με πρώτο συνθετικό κάτι που δεν προσεγγίζει άνθρωπο).
Και μη μου βάλεις στη συζήτηση την παιδοφιλία γιατί έχω έτοιμο το αντεπιχείρημα ότι η παιδοφιλία δεν αναφέρεται αποκλειστικά σε ομοφυλόφιλους, αλλά και σε ετεροφυλόφιλους. :P
Τέλος, όπως αναφέρεται και στο link που παρέθεσα:
Από τη λίστα έχει αφαιρεθεί με τη συγκατάθεση των ψυχιάτρων η ομοφυλοφιλία, περιοριζόμενη ως παραφιλία μόνο όταν συνδυάζεται με κάποια από την προαναφερθείσα κατηγοριοποίηση.
(όπως ακριβώς και η ετεροφυλοφιλία)
Εσύ με ποιο τρόπο συνδέεις την ομοφυλοφιλία με την παραφιλία; Σου φαίνονται παράλογα τα επιχειρήματά μου;

Πάντως αν σου άλλαξα γνώμη ότι δεν είναι τελικά δόκιμος ο όρος ομοφυλοφιλία για να χαρακτηρίσει αυτά τα διαστροφικά έκφυλα όντα, μπορείς να εισηγηθείς στον Μπαμπινιώτη να ρίξει στο τραπέζι νέες έννοιες, πιο σχετικές με αυτό που περιγράφουν. :D
Μπορεί σε αυτή την σχέση να έχει εγκλωβιστεί ο ενεργητικός και αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους, π.χ. οικονομικούς.
Τι πάει να πει ότι είναι εγκλωβισμένος για οικονομικούς λόγους; Ότι πηδάει για τα λεφτά; :confused:

Πόσες διαφορετικές εκδοχές φανερώνει το σωστό ; Είναι τόσο υποκειμενικό, ώστε ο κάθε ένας να ισχυρίζεται ότι αυτό που λέει είναι σωστό.
Αρα το σωστό για ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων, είναι λάθος για ένα ή περισσότερα άτομα.
Όταν λέω ότι οι εν λόγω ψυχιάτροι υποστήριζαν το σωστό, εννοούσα ότι υποστήριζαν αυτό που υποστηρίζει η ίδια τους η επιστήμη.
Αλλά θα σε παρακαλέσω να διευκρινήσεις σε ποιον αναφέρεσαι όταν λες και ο μέσος κάφρος υποστηρίζει "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους".
Υπενθυμίζω ότι την συγκεκριμένη φράση θα βρείτε σε προηγούμενη τοποθέτηση μου.
Αρα, φίλε μου Πέτρο, το να ζητήσεις συγνώμη, θεωρώ ότι είναι το μικρότερο που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις.
Από εμένα πάντως, εισπράττεις ένα μεγάλο ευχαριστώ!:redface:
Είπα ο "μέσος κάφρος", εννοώντας προφανώς τον... μέσο κάφρο είτε πανελλαδικώς είτε παγκοσμίως, δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε εσένα. Όταν έγραφα τη φράση δε θυμόμουν καν ότι είχες γράψει κάτι σχετικό. ;)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι πάει να πει ότι είναι εγκλωβισμένος για οικονομικούς λόγους; Ότι πηδάει για τα λεφτά; :confused:

οχι,,πηδαει αλμα εις μηκος...:P


αρχιζει να μου φαινεται λιγο αστεια η ολη συζητηση..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τι είναι ρε συ, εξωγήινοι και ζούμε ή ζουν ανάμεσά μας...; .
Εϊναι άνθρωποι, όπως όλοι όσοι υοθετούν ή αν θες εκδηλώνουν κάποια παρέκκλιση από την ερωτική συμπεριφορά η οποία προκύπτει από το φύλο που έχουν.
Είναι επιλογή τους; Είναι γενετικό θέμα ; Είναι κάτι που έχει προκύψει από την περιέργεια που έχουν οι νεαροί κατά την διερεύνηση των σεξουαλικών τους αποριών ;
Τελικά κατάθεσε και εσύ την γνώμη σου. Ετσι απλά.
Άνθρωποι είναι, όπως όλοι μας. Δεν τίθεται θέμα "αδυναμίας", αυτό είναι παντελώς βλακώδες και μη επιστημονικά τεκμηριωμένο.
Και τι θεωρείς επιστημονικά τεκμηριωμένο και αποστασιοποιημένο από φιλική στάση υπέρ της ομοφυλοφιλικής κοινότητας ;
Μπορείς εσύ να καταθέσεις μια και μόνο περίπτωση που κάποιος ξεκίνησε την ομοφυλοφιλική δραστηριότητα του ;
Αλλά και ανάμεσα σε έναν παθητικό και έναν ενεργητικό άνδρα, μπορείς να εξετάσεις τις διαφορές αλλά και ομοιότητες ;
Πριν αρκετά χρόνια, οι παθητικοί εξαγόραζαν τις υπηρεσίες των ενεργητικών.
Σήμερα, είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.
Αλλά η εναγώνια προσπάθεια που γίνεται ώστε να αποκτήσουν (δικαιώματα), δείχνει ότι έχει και την οικονομικώς ωφελιμιστική πλευρά του το ζήτημα.

Όμως εδώ εξετάζουμε γενικά την ομοφυλοφιλία.

Αν γυρίσεις λίγο πίσω, θα δεις και άλλες απόψεις που αφορούν στο θέμα.

Μην αντιδράς σαν χαμάλης στην αγορά και δείξε το επίπεδο που διαθέτεις.

Την ξεχωρίζω από τις παραφιλίες, όπως ακριβώς ξεχωρίζω και την ετεροφυλοφιλία από αυτές.
Για τους απλούστατους λόγους ότι γίνεται μεταξύ ατόμων έτοιμων να συνευρεθούν σεξουαλικά,
Ενας στρ8, από έναν παθητικό, έχει κατά την άποψη μου διαφορετική συμπεριφορά.
Και αυτό γιατι η πράξη λίγη διαφορά έχει γι’ αυτόν.
Οπου βρει Ο ο στρ8 και σε νεαρή ηλικία, δεν το έχει σε τίποτα να τοποθετήσει το μαραφέτι του.
Μπορεί άνετα να βρίσκεται ανάμεσα και σε μια κοπέλα κάποιες φορές. Αλλά μη θαρρείς ότι αυτή η σεξουαλική συμπεριφορά δεν επηρεάζει τον στρ8.

Και πώς ξεχωρίζεις τα άτομα που είναι έτοιμα να συνευρεθούν σεξουαλικά;
υπάρχει η ίδια συναισθηματική έλξη μεταξύ τους με αυτή δύο ετεροφυλόφιλων ατόμων και τέλος δεν συμβαίνει κάτι ακραίο κατά τη σεξουαλική πράξη.
Τι είναι αυτά που μου λες Πέτρο. Η φιλία, είναι κάτι που νοιώθουν όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι, άνδρες και γυναίκες. Για να αποδείξει την φιλία κάποιος δεν είναι απαραίτητο να κάτσει στον φίλο του, αλλά ούτε και ο φίλος πρέπει να τα ρίξει στον συναισθηματικώς φορτισμένο φίλο. Τι θα θεωρούσες ακραίο ; Μήπως έχουμε ορίσει ως αφετηρία για τον έρωτα προκειμένου να έχουμε κάτι σταθερό και μετά να κάνουμε συγκρίσεις ;
Αν αποδεχτούμε κάτι ως σταθερό, τότε θα είμαστε σε θέση να δούμε την απόσταση της πράξης από αυτό και κατά συνέπεια θα είμαστε σε θέση να ορίσουμε και το ακραίο.

Εσύ με ποιο τρόπο συνδέεις την ομοφυλοφιλία με την παραφιλία; Σου φαίνονται παράλογα τα επιχειρήματά μου;
Η λέξη ομοφυλοφιλία για εμένα είναι ξεκάθαρη και δηλώνει σεξουαλικές προτιμήσεις.
Αντιθέτως η παραφιλία, είναι συγκάλυψη αυτών των προτιμήσεων και τίποτ’ άλλο.
Πάντως αν σου άλλαξα γνώμη ότι δεν είναι τελικά δόκιμος ο όρος ομοφυλοφιλία για να χαρακτηρίσει αυτά τα διαστροφικά έκφυλα όντα, μπορείς να εισηγηθείς στον Μπαμπινιώτη να ρίξει στο τραπέζι νέες έννοιες, πιο σχετικές με αυτό που περιγράφουν.
Οσο για τον Μπαμπινιώτη, μεσάζοντες σε θέματα που εξετάζω, δε βάζω. Ιδιαίτερα όταν δεν παρουσιάζουν και τόσο μεγάλη αξία. Τότε είναι που απαξιώ να συζητήσω με μεσάζοντες και αυτό γιατι δε βλέπω να έχει κάποια δυσκολία το θέμα.

Θα μπορούσα να πω με σιγουριά Πέτρο, ότι παρακάμπτεις στην εξέταση του θέματος, παιδιά με αδύναμους χαρακτήρες, παιδιά που στην περιέργεια τους οφείλεται η έναρξη ομοφυλοφιλικών εμπειριών, παρακάμπτεις και παιδιά που έχουν υποστεί σεξουαλική κακοποίηση.

Δεν μπορείς έτσι απλά να ισοπεδώνεις τα πράγματα δίνοντας ορισμούς οι οποίοι δεν έχουν και πρακτική σημασία για εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Την ξεχωρίζω από τις παραφιλίες, όπως ακριβώς ξεχωρίζω και την ετεροφυλοφιλία από αυτές.
Για τους απλούστατους λόγους ότι γίνεται μεταξύ ατόμων έτοιμων να συνευρεθούν σεξουαλικά,

ακυρο αυτο..

γιατι και ο μαζοχισμος κλπ,,μεταξυ ενηλικων συναινούντων γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ακυρο αυτο..

γιατι και ο μαζοχισμος κλπ,,μεταξυ ενηλικων συναινούντων γινεται...
Ώχου ρε Άγγελε με το σαδισμό/μαζοχισμό. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων είναι ελαφρά σαδιστές και/ή μαζοχιστές στο σεξ. Πχ το spanking που αρέσει στους περισσότερους άντρες, μια (πολύ ελαφριά) μορφή σαδισμού είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
ακυρο αυτο..

γιατι και ο μαζοχισμος κλπ,,μεταξυ ενηλικων συναινούντων γινεται...
Άκυρο είναι αυτό που λες εσύ. :/:

Ο μαζοχισμός αναφέρεται τόσο σε ομοφυλόφιλα όσο και σε ετεροφυλόφιλα άτομα.
Η διαφορά στην κατηγοριοποίηση είναι προφανής.

Πιστεύω εξήγησα επαρκώς τους λόγους για τους οποίους η ομοφυλοφιλία δεν είναι ούτε θεωρείται παραφιλία. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ώχου ρε Άγγελε με το σαδισμό/μαζοχισμό. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων είναι ελαφρά σαδιστές και/ή μαζοχιστές στο σεξ. Πχ το spanking που αρέσει στους περισσότερους άντρες, μια (πολύ ελαφριά) μορφή σαδισμού είναι.
ενταξει,,δεν τα ξερω τοσο καλα
εσυ τα ξερεις καλυτερα αυτα ...:)
(να κανουν ή να παίρνουν?:worry::hmm:)


Πιστεύω εξήγησα επαρκώς τους λόγους για τους οποίους η ομοφυλοφιλία δεν είναι ούτε θεωρείται παραφιλία.
απλα λεω για επιχειρηματα..
η πραξη μεταξυ συναινουντων ενηλικων μπορει να ειναι οσο διαστροφικη μπορουμε να φανταστουμε..
να ειμαστε ακριβεις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ενταξει,,δεν τα ξερω τοσο καλα
εσυ τα ξερεις καλυτερα αυτα ...:)
(να κανουν ή να παίρνουν?:worry::hmm:)

Περίεργο, θα περίμενε κανείς ότι ως παρθένος βλέπεις περισσότερο porn από όσους είναι ενεργοί σεξουαλικά.

(να κάνουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Περίεργο, θα περίμενε κανείς ότι ως παρθένος βλέπεις περισσότερο porn από όσους είναι ενεργοί σεξουαλικά.
ισως..
αλλα εσυ μιλας για καθημερινους ανδρες,,για κανονικη ζωη οχι ταινιες..

γιαυτο σε ρωταω..λογω πειρας..:)


(να κάνουν)
ααα,αυτο καπως λογικο μου φαινεται..:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ισως..
αλλα εσυ μιλας για καθημερινους ανδρες,,για κανονικη ζωη οχι ταινιες..

γιαυτο σε ρωταω..λογω πειρας..:)
Το τι porn κυκλοφορεί είναι ενδεικτικό του τι ερεθίζει το μέσο άνθρωπο. Πχ η κοπρολαγνεία είναι πολύ σπάνια σεξουαλική προτίμηση και ως εκ τούτου οι περισσότερες τσόντες δεν την περιλαμβάνουν (ευτυχώς :P). Αλλά BDSM στην πολύ ελαφριά μορφή του είναι κοινότατο, κρίνοντας και από το τι porn κυκλοφορεί, και από συζητήσεις με φίλους και από προσωπική εμπειρία. Θα έλεγα ότι δεν έχω γνωρίσει μέχρι στιγμής άνθρωπο (άνδρα ή γυναίκα) που να μην έχει μια έστω ελάχιστη τάση προς κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top