Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δεν είδα την εκπομπή της Τατιάνας!!!
Lorien κάποια πράγματα τα ξέρω εκ των έσω...
Αμα γίνει το κακό να πάει να κάνει αν κ εγώ θα αναλάμβανα την ευθύνη μου... Εδώ λέμε να ΜΗΝ γίνει το κακό... Κ αν γίνει κάποιο ατύχημα ο άλλος θα το καταλάβει εκείνη τη στιγμή αρα μέσα σε ένα 2ωρο δεν θα έχει σχηματιστεί ΤΙΠΟΤΑ!!! ΑΛΛΑ μιλάμε για ευθύνη τώρα!!! Δυστυχώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δεν έχει εκείνες τις στιγμές...!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και αν παιρνεις αντισυλληπτικα και απλα μεινεις εγγυος? Δεν δουλευουν 100% ακομα και αν τα παιρνεις σωστα. Και αυτο ανευθυνοτητα σας φαινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Stalitsa τι ξερεις "εκ των εσω" που πιστευεις οτι μπορει να μην ξερω κι εγω, ή και αλλοι εδω μεσα ; Υπαρχει καποια κρυφη γνωση περι γονιμοποιησης και εμβρυολογιας που αγνοουμε ; Δε νομιζω.

Κ αν γίνει κάποιο ατύχημα ο άλλος θα το καταλάβει εκείνη τη στιγμή αρα μέσα σε ένα 2ωρο δεν θα έχει σχηματιστεί ΤΙΠΟΤΑ!!!
Μην εισαι απολυτη. Δε μπορεις να σκεφτεις περιπτωσεις οπου δε ξερεις αν εγινε ατυχημα, ή που πηρες προφυλαξεις και δεν σε καλυψαν ή που δεν εχεις προσβαση σε χαπι κλπ ; Τιποτα δεν ειναι 100% ασφαλες, ουτε μπορεις να περιμενεις ενα ζευγαρι που ειναι καιρο μαζι, ισως και αρραβωνιασμενοι ή και παντρεμενοι, να χρησημοποιουν πχ προφυλακτικο συνεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Δεν είδα την εκπομπή της Τατιάνας!!!
Lorien κάποια πράγματα τα ξέρω εκ των έσω...
Αμα γίνει το κακό να πάει να κάνει αν κ εγώ θα αναλάμβανα την ευθύνη μου... Εδώ λέμε να ΜΗΝ γίνει το κακό... Κ αν γίνει κάποιο ατύχημα ο άλλος θα το καταλάβει εκείνη τη στιγμή αρα μέσα σε ένα 2ωρο δεν θα έχει σχηματιστεί ΤΙΠΟΤΑ!!! ΑΛΛΑ μιλάμε για ευθύνη τώρα!!! Δυστυχώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό δεν έχει εκείνες τις στιγμές...!!!:/:

Παίρνω προφυλάξεις αλλά ατυχήματα γίνονται και επίσης το χάπι της επόμενης μέρας δεν πιάνει πάντα. Εξαρτάται από το σημείο του κύκλου στο οποίο είσαι.

Δηλαδή μου λες ότι άμα έμενες έγγυος στα 18 φοιτήτρια θα το κρατούσες? Οι γονείς σου πως θα αντιδρούσαν? το αγόρι σου? Φαντάζεσαι τι επιπτώσεις θα είχε αυτό στη ζωή σου? Θα μπροούσες να στηρίξεις αυτό το παιδί μόνη σου οικονομικά? Και πιστεύεις ότι θα ήταν ευτυχισμένο? Το πιθανότερο είναι ότι η σχέση σου με τον πατέρα του δεν θα άντεχε. Άρα θα μεγάλωνε με τον ένα του γονιό μόνο...Φαντάζεσαι στα 18 σου να είχες ένα παιδί να θρέψεις? ΘΑ μπροούσες να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου έτσι? και αν ήταν να κάνεις μια σχέση τι θα του έλεγες. Χαίρω πολύ είμαι 20 ετών με ένα 2-χρονο παιδάκι? Γιατί σίγουρα πρέπει να το πεις και αυτό στον άλλον κάποια στιγμή. Αν έκανες μια τόσο μεγάλη θυσία για ένα παιδί θα έβγαινε μπούμεραγκ κάποια στιγμή γιατί υποσυνείδητα θα το κατηγορούσες για όλα αυτά που στερήθηκες.

Δεν είναι τυχαίο το ότι οι εκτρώσεις είναι νόμιμες μόνο σε προηγμένες κοινωνίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
A μπραβο.

Το να μεγαλωσεις παιδι....οπως πρεπει....ειναι μεγαλη ευθυνη και θελει μεγαλη ωριμοτητα, που στο 99% των περιπτωσεων δεν υπαρχει σε μικρες ηλικιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Λοιπον,
θα τα πω κι ας με παρουν με τις ντοματες οι γιατροι:

Τα παρακατω εχουν εφαρμοστει κι εχουν λειτουργησει.
1) Μεσα σε 24 ωρες απο το ατυχημα, μπορει να γινει με ενα απλο ντουζακι απορριψη του ωαριου. Με εναλλαγες πολυ ζεστου, πολυ κρυου νερου. Για 1-2 λεπτα ζεστο και ξαφνικα για 1-2 λεπτα κρυο...
Γινεται παγακι η κοπελα αλλα λειτουργει. (φυσικα, δεν εχω αποδειξεις αλλα σε 2 ατυχηματα εντος των πολυ επικινδυνων ημερων, δεν υπηρξε κανενα προβλημα).
2) Μπανιο με πολλα αλατα. Κι οταν λεω πολλα, εννοω πολλα. Αυτο μπορει να εφαρμοστει μεσα στις 15 πρωτες ημερες απο το ατυχημα. Αν αντεξετε το αιμα που θα βγει στη μπανιερα και θα βγαινει για κανα 10λεπτο, τοτε μαλλον τη γλυτωσατε. ΠΡΟΣΟΧΗ: αν δεν υπαρξει απορριψη του ωαριου ετσι, πρεπει να γινει οπωσδηποτε εκτρωση γιατι το εμβρυο μετα απο αυτο εχει ανεπανορθωτες βλαβες.
3) Απηγανος. Το εκτρωτικο των γιαγιαδων. Μεχρι και 40 ημερες απο τη συλληψη, το εμβρυο αντιμετωπιζεται σαν παρεισακτος. Ο απηγανος (προσοχη στη χρηση, σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει σοβαρες βλαβες, ακομα και θανατο) καθαριζει απολυτα το σωμα απο τα παρασιτα και μεσα σ'αυτα ειναι και το εμβρυο. Οπως και πιο πριν, αν δεν λειτουργησει, η εκτρωση ειναι απαραιτητη.

Αυτα. Τρεχω τωρα γιατι βλεπω τους γιατρους να ερχονται να με φανε.
Τσιαοοοοοοοοοο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λοιπον,
θα τα πω κι ας με παρουν με τις ντοματες οι γιατροι:

Τα παρακατω εχουν εφαρμοστει κι εχουν λειτουργησει.
1) Μεσα σε 24 ωρες απο το ατυχημα, μπορει να γινει με ενα απλο ντουζακι απορριψη του ωαριου. Με εναλλαγες πολυ ζεστου, πολυ κρυου νερου. Για 1-2 λεπτα ζεστο και ξαφνικα για 1-2 λεπτα κρυο...
Γινεται παγακι η κοπελα αλλα λειτουργει. (φυσικα, δεν εχω αποδειξεις αλλα σε 2 ατυχηματα εντος των πολυ επικινδυνων ημερων, δεν υπηρξε κανενα προβλημα).
2) Μπανιο με πολλα αλατα. Κι οταν λεω πολλα, εννοω πολλα. Αυτο μπορει να εφαρμοστει μεσα στις 15 πρωτες ημερες απο το ατυχημα. Αν αντεξετε το αιμα που θα βγει στη μπανιερα και θα βγαινει για κανα 10λεπτο, τοτε μαλλον τη γλυτωσατε. ΠΡΟΣΟΧΗ: αν δεν υπαρξει απορριψη του ωαριου ετσι, πρεπει να γινει οπωσδηποτε εκτρωση γιατι το εμβρυο μετα απο αυτο εχει ανεπανορθωτες βλαβες.
3) Απηγανος. Το εκτρωτικο των γιαγιαδων. Μεχρι και 40 ημερες απο τη συλληψη, το εμβρυο αντιμετωπιζεται σαν παρεισακτος. Ο απηγανος (προσοχη στη χρηση, σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει σοβαρες βλαβες, ακομα και θανατο) καθαριζει απολυτα το σωμα απο τα παρασιτα και μεσα σ'αυτα ειναι και το εμβρυο. Οπως και πιο πριν, αν δεν λειτουργησει, η εκτρωση ειναι απαραιτητη.

Αυτα. Τρεχω τωρα γιατι βλεπω τους γιατρους να ερχονται να με φανε.
Τσιαοοοοοοοοοο.

Κανεις πλακα, ετσι?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο με το ζεστο-κρυο, πως ξερεις οτι δουλευει ; Μπορει τις φορες που εγινε να μην λαμβανε μερος γονιμοποηση και χωρις αυτο.

Το 2ο δε το εχω ξανακουσει.

Ο Απηγανος εχει καποιες θετικες δρασεις , και βοηθαει στην απορριψη του ωαριου, αλλα γενικα θεωρειται οτι οι αρνητικες του δρασεις ειναι πιο επικινδυνες απο τις θετικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για να καταλάβω: Το θέμα μας είναι το "πως" ή το "αν πρέπει"?
Διότι αν το θέμα μας είναι το "πως" σίγουρα όχι με Απήγανο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Γιατι, τα αλατα και η 10λεπτη αιμορραγια σου φανηκαν πιο...λαιτ??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Λοιποοοοοοοοοον... Επειδή πολύ θέμα έγινε.. Είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής τα διδάχτηκα αυτά και θεωρητικά και πρακτικά και για αυτό μιλάω!! Θεωρείται την έκτρωση οτι πιο απλό κ εύκολο??? Τα αντισυλληπτικά χάπια αν όχι 100% τουλάχιστον 99% αποτελεσματικότητα έχουν! Επίσης αν έμενα έγκυος θα το κράταγα το μωρό σε οποιαδήποτε ηλικία... Συγνώμη ρε παιδιά, να έχουμε ερωτικές επαφές ξέρουμε να αναλάβουμε τις ευθύνες μας δεν ξέρουμε??? Το 98% των περιπτώσεων είναι από πλήρη ανευθυνότητα κ όχι από ατύχημα... Τεσπα, θεωρώ οτι αν ο άλλος προσέχει δεν θα την πατήσει τόσο εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λοιποοοοοοοοοον... Επειδή πολύ θέμα έγινε.. Είμαι φοιτήτρια νοσηλευτικής τα διδάχτηκα αυτά και θεωρητικά και πρακτικά και για αυτό μιλάω!! Θεωρείται την έκτρωση οτι πιο απλό κ εύκολο??? Τα αντισυλληπτικά χάπια αν όχι 100% τουλάχιστον 99% αποτελεσματικότητα έχουν! Επίσης αν έμενα έγκυος θα το κράταγα το μωρό σε οποιαδήποτε ηλικία... Συγνώμη ρε παιδιά, να έχουμε ερωτικές επαφές ξέρουμε να αναλάβουμε τις ευθύνες μας δεν ξέρουμε??? Το 98% των περιπτώσεων είναι από πλήρη ανευθυνότητα κ όχι από ατύχημα... Τεσπα, θεωρώ οτι αν ο άλλος προσέχει δεν θα την πατήσει τόσο εύκολα...

Βρε Σταλιτσα, αλλο το να εισαι ετοιμος για σεξ, και αλλο για γονιος, το ιδιο ειναι? Τα αντισυλληπτικα εχουν 99% αποτελεσματικοτητα, οποτε μ@λ@κιες συμβαινουν. Το 98% για την ανευθυνοτητα απο που το εχεις βγαλει? Δεν σε αμφισβητω, απλα ρωταω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και υπάρχει και η περίπτωση του βιασμού επίσης, μην το ξεχνάμε. Εκεί ούτε ανευθυνότητα υπάρχει, ούτε μ@λ@κί@ λόγω.. ατυχίας των προφυλάξεων.

Εκεί εγώ τη δικαιολογώ την έκτρωση. Γιατί δεν έκανε τίποτα εν συνειδήσει της η γυναίκα.


Τώρα.. Όταν κάνεις έρωτα πάντα γνωρίζεις το ενδεχόμενο να μείνει η άλλη έγκυος.
Εάν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, οφείλεις να παίρνεις πάντοτε τις κατάλληλες προφυλάξεις (η "ευθύνη" που έχει ο άλλος).

Εάν τώρα είσαι στο 1% και δεν δούλεψε... εξαρτάται το πώς νοιώθεις.
Αν είσαι ώριμος να το μεγαλώσεις και μπορείς (γιατί είναι ευθύνη το παιδί), τότε να το κρατήσεις, γιατί όχι;

Αν πάλι δεν νοιώθεις έτοιμος κι είχες πάρει τις κατάλληλες προφυλάξεις.... Μπορεί τώρα η λέξη "ατυχία" να σε δικαιολογήσει; Δεν ξέρω. :/:
Πάντως ξέρω ότι δεν θα κάνει καλό στο παιδί να μεγαλώσει με ανεύθυνους γονείς. :|


Όπως και δεν θα έκανε καλό εάν ήξερες εξ' αρχής ότι θα γεννηθεί με μία ανωμαλία. Ίσως η έκτρωση εδώ να αποδίδεται στο "βόλεμα" των γονιών. Αλλά γιατί να έχουν ένα παιδάκι που θα υποφέρει, όταν μπορούν να έχουν ένα που θα γεννηθεί φυσιολογικά;
Βέβαια, εξαρτάται κι απ' την ανωμαλία κι απ' το πώς προέκυψε.


Τώρα βέβαια.. αν προκύψει αυτή η ανωμαλία κατά τη διάρκεια της κύησης... δεν θέλω να το εξετάσω αυτό. :/:

Κι αυτό γιατί γνωρίζω ήδη άτομα που παρ' όλο κάποια προβλήματα υγείας, είναι πολύ πιο δυνατοί κι από μας που γεννηθήκαμε "φυσιολογικά". ;)


Όπως επίσης και δεν θέλω να εξετάσω το τι γίνεται αν μείνει έγγυος χωρίς να είχαν παρθεί οι απαραίτητες προφυλάξεις. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Γιατι, τα αλατα και η 10λεπτη αιμορραγια σου φανηκαν πιο...λαιτ??:P

Δλδ εχεις δει εκτρωση και σου φανηκε λαιτ?

Εγω που ειδα,
αναρωτιεμαι αν εχει καταλαβει κανενας οτι προκειται για κανονικη επεμβαση/εγχειρηση.

Αμα δειτε μια εκτρωση μαγνητοσκοπημενη, αμφιβαλλω πολυ για το αν θα πειτε μετα: οκ, το κανω...

Οσο για αυτα που γραφω, ολα (μα ολα) ειναι απο γιατρους μη συμβατικους.
Τωρα, αν πειραξε ο τροπος που γραφω, ζηταω συγνωμη. Ειμαι γενικα απελεκητος στην εκφραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Αμα δειτε μια εκτρωση μαγνητοσκοπημενη, αμφιβαλλω πολυ για το αν θα πειτε μετα: οκ, το κανω...

Σκέψου να το δούνε live και να δούνε μετά και το δοχείο με όλο το υλικό της έκτρωσης που το αδειάζουν σε ένα σουρωτήρι και βλέπεις κοκκαλάκια, το σάκο.. ένα τεμαχισμένο μωρό και μετά να έρθουν να μου πούνε!!
Επίσης, ένα λάθος να κάνει ο γιατρός (μιας κ είναι "τυφλή" μέθοδος) μπορεί να πάθει απο σηψαιμία, να μην μπορεί να ξανακάνει εύκολα μωρό μέχρι να της τραβήξει λίγο κάτω την μήτρα με αποτέλεσμα στην καλύτερη απλά να πάθει βραδυκαρδία και στην χειρότερη να πεθάνει... Και αντε μια γυναίκα να μπεί σε αυτή την διαδικασία όταν υπάρχει ΠΟΛΥ σοβαρός λόγος (το μωράκι είναι πολύ άρρωστο ή η μαμά, αντε κ βιασμός) αλλά έτσι επειδή έτυχε (συγνώμη παιδιά) κατα την γνώμη μου είναι ανοησία! Δεν είναι παίξε - γέλασε αυτά τα πράγματα...

Βρε Σταλιτσα, αλλο το να εισαι ετοιμος για σεξ, και αλλο για γονιος, το ιδιο ειναι? Τα αντισυλληπτικα εχουν 99% αποτελεσματικοτητα, οποτε μ@λ@κιες συμβαινουν. Το 98% για την ανευθυνοτητα απο που το εχεις βγαλει? Δεν σε αμφισβητω, απλα ρωταω.
  • Κοίτα για μένα όταν αποφασίζεις να κάνεις κάποια κίνηση πρέπει να είσαι έτοιμος/η να δεχτείς τις συνέπειες...
  • Για τα αντισυλληπτικα πολύ πολύ σπάνια εως καθόλου να συμβεί ατύχημα στο λέω εκ πείρας που παίρνω κ από πολλές πολλές κοπέλες που παίρνουν, όπως επίσης έχω ρωτήσει κ το γιατρό! Αμα παίρνεις κάθε μέρα την ίδια ώρα το χάπι και τηρείς το πρόγραμμα σου έτσι όπως στο είπε ο γιατρός σου, είναι 100% σίγουρο να μη γίνει κανένα ατύχημα... Τότε δεν έχεις καν γόνιμες μέρες, ωορηξία κλ... Αν τώρα πάλι το ξεχάσεις την μια μέρα κλπ τότε χάνεται λίγο η αντισυλληπτική του ικανότητα!
  • Το έβγαλα από τις ηλικίες που είδα στα χειρουργεία και από στατιστικά των γυναικολόγων που έχω μιλήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Θα ήθελα να προσθέσω και μια άλλη διάσταση στο θέμα.

Έχω μια νονά, ολίγον τη θεούσα, με καλή ψυχή. Σε κάποια φάση είχε πει κάτι που με ξάφνιασε. Η εκκλησία είναι σφοδρά ενάντια των εκτρώσεων αλλά ουδέποτε ανέλαβε επίσημα να συνεισφέρει στο οικονομικό βάρος μιας οικογένειας με εκ γενετής προβληματικά παιδιά! Αν θεωρούν ότι είναι "παιδιά του Θεού" και πρέπει να γεννιούνται, γιατί δεν βοηθάνε τις οικογένειες των οποίων τα βάρη είναι δυσβάσταχτα;

Όταν ακούς τέτοια λόγια από μια γυναίκα που κάθε Κυριακή πάει στην εκκλησία, πρέπει να αφήνεις και ένα παραθυράκι ανοιχτό. Άλλωστε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όταν ακούς τέτοια λόγια από μια γυναίκα που κάθε Κυριακή πάει στην εκκλησία, πρέπει να αφήνεις και ένα παραθυράκι ανοιχτό. Άλλωστε, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

αυτό λέω κι εγώ τόσο καιρό αλλά δεν με ακούνε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δλδ εχεις δει εκτρωση και σου φανηκε λαιτ?

Εγω που ειδα,
αναρωτιεμαι αν εχει καταλαβει κανενας οτι προκειται για κανονικη επεμβαση/εγχειρηση.

Αμα δειτε μια εκτρωση μαγνητοσκοπημενη, αμφιβαλλω πολυ για το αν θα πειτε μετα: οκ, το κανω...

Οσο για αυτα που γραφω, ολα (μα ολα) ειναι απο γιατρους μη συμβατικους.
Τωρα, αν πειραξε ο τροπος που γραφω, ζηταω συγνωμη. Ειμαι γενικα απελεκητος στην εκφραση...

Εμενα δεν με πειραξε ο τροπος που τα εγραψες. Με πειραξαν αυτα που εγραψες. Και για να τα παρω απο την αρχη:
Το πρωτο "γιατροσοφι" απ'οτι καταλαβα, ειναι δικο σου, και δοκιμασμενο σε δυο περιπτωσεις. Εχεις καποια αποδειξη οτι δουλευει? Επισης, πως σκεφτηκες οτι κατι τετοιο λειτουργει? Το οτι η κοπελα δεν εμεινε δυο φορες εγγυος δεν σημαινει κατι, δεν ειναι δα και τοσο ευκολο να μεινεις εγγυος. Αλλοι προσπαθουν μηνες και μηνες χωρις προφυλαξεις για να τα καταφερουν. Εξαρταται απο τον ανθρωπο.

Για τα δυο επομενα, τι να πω. Μου φαινεται ανευθυνο απο πλευρας σου να παρουσιαζεις δημοσια τετοιες μεθοδους, και να μη σκεφτεσαι οτι υπαρχουν και κοπελες που προκειμενου να αποφυγουν τους γιατρους (τι θα πει ο κοσμος κλπ κλπ) μπορει να τα δοκιμασουν και να θεσουν σε ΜΕΓΑΛΟ κινδυνο την υγεια τους. Μεγαλος ανθρωπος εισαι, και σοβαρος, και πολλοι μπορουν να εμπιστευτουν τα λογια σου. Ας προσεχουμε λιγο τι λεμε, ειδικα σε τετοιες περιπτωσεις.

Δεν εχω δει εκτρωση, αλλα δυστυχως ξερω αρκετα καλα τι γινεται, λογω πολυ κοντινου μου προσωπου που εκανε πριν απο μερικα χρονια. Ναι, ειναι επεμβαση, ναι, μπορει να παει στραβα, αλλα ετσι δεν ειναι ολες οι επεμβασεις? Ολες δεν εχουν ενα καποιο ρισκο? Τουλαχιστον σε μια εκτρωση, υπαρχει και ο ΓΙΑΤΡΟΣ, πραγμα που απουσιαζει απο τις μεθοδους που παρουσιασες.

Ειναι δικαιωμα του καθε ανθρωπου να αποφασισει ποτε θα κανει παιδι, και αν εσας σας φαινεται ανευθυνο να σκοτωνεται ενα εμβρυο 1-2 μηνων, εμενα μου φαινεται πιο ανευθυνο να ερχεται στη ζωη με γονεις που δεν ξερουν/θελουν να το μεγαλωσουν, και να υποφερει. Και οσο για το επιχειρημα "το σκοτωνουμε λοιπον για να μην υποφερει" εχω να πω μονο οτι "δεν το αφηνουμε να γεννηθει για να μην υποφερει" οπως κανουμε καθε μηνα με τα αντισυλληπτικα, η με το χαπι της επομενης ημερας. ΟΧΙ, δεν λεω οτι ειναι το ιδιο η εκτρωση και η αντισυλληψη, προφανως, αλλα ηθικα, εχουν πολλα κοινα στοιχεια. Βασικα ολα, εκτος απο το τι οριζει ο καθενας ανθρωπινη ζωη. Απο ποτε τα κυτταρα θεωρουνται ανθρωπος.

  • Κοίτα για μένα όταν αποφασίζεις να κάνεις κάποια κίνηση πρέπει να είσαι έτοιμος/η να δεχτείς τις συνέπειες...
  • Για τα αντισυλληπτικα πολύ πολύ σπάνια εως καθόλου να συμβεί ατύχημα στο λέω εκ πείρας που παίρνω κ από πολλές πολλές κοπέλες που παίρνουν, όπως επίσης έχω ρωτήσει κ το γιατρό! Αμα παίρνεις κάθε μέρα την ίδια ώρα το χάπι και τηρείς το πρόγραμμα σου έτσι όπως στο είπε ο γιατρός σου, είναι 100% σίγουρο να μη γίνει κανένα ατύχημα... Τότε δεν έχεις καν γόνιμες μέρες, ωορηξία κλ... Αν τώρα πάλι το ξεχάσεις την μια μέρα κλπ τότε χάνεται λίγο η αντισυλληπτική του ικανότητα!
  • Το έβγαλα από τις ηλικίες που είδα στα χειρουργεία και από στατιστικά των γυναικολόγων που έχω μιλήσει...

Σταλιτσα, με ολο το σεβασμο, δεν ειναι και πολυ χρησιμο στη συζητηση να επικαλεισαι συνεχως την ιδιοτητα σου ως νοσηλευτρια (αν δεν κανω λαθος) για να αποδειξεις οτι εχεις δικιο. Ειναι σαν να σου λεω εγω 1+1=3 και πιστεψε με επειδη ειμαι μαθηματικος. Ουτε χρειαζεται να ζεις μεσα στα νοσοκομεια για να γνωριζεις καποια πραγματα. Τα αντισυλληπτικα εχουν ποσοστο επιτυχιας 99% εαν χρησιμοποιηθουν συμφωνα με τις οδηγιες. Αυτο σημαινει οτι ατυχηματα γινονται, και εγω προσωπικα δεν θα καταδικασω εμενα, τον φιλο μου, και το παιδι μου, σε μια ζωη που δεν την διαλεξε κανενας μας. Εαν εσεις το θεωρειτε πιο απλο το να μεγαλωσετε ενα παιδι χωρις να ειστε ετοιμοι, απο το να κανετε εκτρωση σε περιπτωση ατυχηματος, go for it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
io io μου άρεσε ο τρόπος σου και τα λεγόμενα σου :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top