Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
α ,καλα,,εδω μιλαμε για δευτερο pc..

εγω μιλαω για κεντρικο pc που εχει τα παντα μεσα με συνδεσεις και απο όλα..
εκει δεν παιζεις..

ή αυθεντικα windows ή linux που ειναι αυθεντικο κιαυτο βεβαια(εχοντας βεβαια ολες τις γνωστες ασυμβατοτητες κλπ)

Linux και σπασμένα windows με κλειστό το router... Εγώ λεφτά στο Billάκο δεν δίνω... Τόσο απλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Linux και σπασμένα windows με κλειστό το router... Εγώ λεφτά στο Billάκο δεν δίνω... Τόσο απλά...
O Bill Gates εγκατέλειψε τη Microsoft και ζει μόνος του με τη γυναίκα του, μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
μεχρι πότε?

δεν ρισκαρω ..
αν μπλοκαρει το λειτουργικο την πατησες.(ουτε στον υπολογιστη δεν θα μπορεις να μπεις..). δεν ειναι ενα σπασμενο προγραμμα ή παιχνιδι που και να μπλοκαρει δεν τρεχει τιποτα.

η βαση του συστηματος,,το λειτουργικο πρεπει να ειναι σταθεροο,,,οποτε προσωπικα ουτε καν δοκιμαζω πειρατικα windows..

(εδω ειναι ενεργοποιημενα μερικα για κατι μηνες,,και μετα ληγει ο κωδικος,,αφηστε,,χιλια μυρια προβληματα..λενε στα αναλογα φορουμς..)το office 2010 σπασμενο ξερω οτι οπως μου ξαναγινε,,μπορει η activation να ληξει σε 6 μηνες,,αλλα δεν με πειραζει,,κατεβαζω αλλο..

αλλα το λειτουργικο τι κανεις?ξανακανεις φορματ και κανεις μπαχαλο το μηχανημα επειδη ο καθε χακερ πειραξε το λειτουργικο δεν ξερω και γω πως? δεν παιζουμε..

Σωστός ;) μια φορά το έκανα φίλε Άγγελε και μου βγήκε ξυνό.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ λεφτά στο Billάκο δεν δίνω..
δεν εχω τετοιες προκαταληψεις..
δινω λεφτα σε καθε προιον κανει τη δουλεια του..
100 ευρω για win 7 που θα κρατησει πανω απο 5 χρονια,,καλα ειναι..και θα εχω το κεφαλι μου ησυχο..οχι σαν κλεφτης καθε μερα,,

ειναι τεχνικος στο μυαλο,,οχι πολιτικος..

αν το προιον του BILLΑΚΟΥ πχ office ειναι καλο το παιρνω σπασμενο..:hehe::hehe:


τι εννοεις κλειστο ρουτερ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
O Bill Gates εγκατέλειψε τη Microsoft και ζει μόνος του με τη γυναίκα του, μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας:P

Δεν έχει ποσοστό δηλαδή??

Όπως και να χει... Δεν δίνω λεφτά σ' αυτούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όπως και να χει... Δεν δίνω λεφτά σ' αυτούς...
αλλα δινεις σε μυρια οσα αχρηστα προιοντα?

με ποια λογικη?

εγω πρωτα θελω το καλυτερο για το μηχανημα μου,,και τις καλυτερες επιδοσεις..
σκασιλα μου ποια εταιρια τα φτιαχνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
τι εννοεις κλειστο ρουτερ?

Εννοώ ότι θα το κλείνω(power off) για όταν θέλω να χρησιμοποιήσω τα windows... Για ένα game ας πούμε... Έτσι κι αλλιώς δεν παίζω online...

αλλα δινεις σε μυρια οσα αχρηστα προιοντα?

με ποια λογικη?

εγω πρωτα θελω το καλυτερο για το μηχανημα μου,,και τις καλυτερες επιδοσεις..
σκασιλα μου ποια εταιρια τα φτιαχνει..

Καλά κάνεις ρε συ...

Εγώ όταν μπορώ να το αποφύγω, δεν θα δώσω λεφτά στην Microsoft... Και μέχρι στιγμής τα καταφέρνω καλά...

Αν φτάσω στο σημείο να το χρειάζομαι, τότε θα τα σκάσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ούτως ειπείν ...θα τα δώσω εγώ τα λεφτάκια στον Bill...φτουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!
πω καλά ...δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω άμεσα...άμα πάρω το cd των windows απο μια φίλη μου με κωδικό και από όλα... είμαι εντάκει ή πάλι θα με καταλάβουν ???:look:

επίσης ..τι είπατε ότι μπορώ να πάθω???να με κλειδώσουν απ'έξω???
ΤΈΛΕΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
τα linux δεν με βολεύουν ..ασε κιολας που δεν βρίσκεις εύκολα συμβατά αρχεία!!Ευχαριστώ παρόλα αυτά για τις συμβουλές σας!!
Έχεις δοκιμάσει linux και ξέρεις, να υποθέσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
φανατικός των linux , να υποθέσω???
τώρα τελευταία έχω συναντήσει πολλούς ένθερμους των linux...
δεν ξέρω , πάντως η αδερφή μου μού είπε ότι δεν θα την βόλευε με αυτά που κατεβάζει..τώρα δεν ξέρω ακριβώς...'το μόνο σίγουρο είναι στην παρούσα φάση χρειάζομαι μια συμβουλή για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα όσο πιο ανώδυνα γίνεται...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν ξέρω , πάντως η αδερφή μου μού είπε ότι δεν θα την βόλευε με αυτά που κατεβάζει..τώρα δεν ξέρω ακριβώς...
Μάλιστα. Άκουσες μία γνώμη από "την αδερφή σου" και αμέσως κατέληξες στο "δεν με βολεύουν".

Κατέβασε για μια δοκιμή το wubi. Εγκαθιστάς το linux σαν να είναι ένα απλό πρόγραμμα και το ξηλώνεις απ' τα Windows όποτε θες και είναι σαν να μην μπήκε ποτέ. Give it a try και ΤΟΤΕ βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα.

Επειδή σε κόβω για άτομο του facebook-MSN-skype και άντε κάνα Word στη χειρότερη, το linux θα σου κάνει μια χαρά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
χμμμμμμμμμ..λάθος με κόβεις..ασχολούμαι και με όλα όσα είπες αλλά και με το υπόλοιπο office οι σχέσεις μου είναι στενές ...τέσπα...θα της το προτείνω γιατί τον η/υ τον έχουμε από κοινού και αφού όπως λες ότι δεν θα είναι κάτι μόνιμο μπορεί να το δοκιμάσω ...άρα δεν έχεις να προτείνες κάτι για το παροντινό μου προβληματάκι , εεεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γνώμη μου.

Αφού μας βολεύουν τα windows, γιατί να παμε σε κάποια διανομή linux;:P Προσωπικά, αρκετά από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι μόνο για windows. Επίσης, είναι αρκετά σπάνιο να βρεις drivers εκτυπωτή, web κάμερας, σαρωτή κλπ για Linux. Βέβαια, υπάρχει και το wine, άλλα και πάλι, το πρόγραμμα δεν είναι το ίδιο όπως στα windows. Υπάρχουν μερικές ασυμβατότητες.

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές το Ubuntu, το οποίο έχω ως δεύτερο λειτουργικό. Όσο και να προσπαθώ όμως, δεν μπορώ να αφήσω τα windows και τα προγράμματά μου, για παραπάνω από 2 ημέρες:P

Εξάλλου, σχεδόν όλοι, αρχίσαμε με κάποια έκδοση των windows. Αυτό το λειτουργικό μας βόλεψε, οπότε δεν είμαστε πρόθυμοι να το αλλάξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αφού μας βολεύουν τα windows, γιατί να παμε σε κάποια διανομή linux;
ακριβως αυτο..

δεν καταλαβαινω αλλες ιδεολογιες..
να παιδευτω τζαμπα για κατι που δεμ μου δινει κατι παραπανω στην καθημερινη χρηση απο τα windows?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης, είναι αρκετά σπάνιο να βρεις drivers εκτυπωτή, web κάμερας, σαρωτή κλπ για Linux.
Ε ναι, πιο πιθανό είναι να βρεις πετρέλαιο στο Αιγαίο παρά drivers σε linux.
Εγώ τώρα πώς καταφέρνω και εκτυπώνω ή βάζω webcam από linux, χωρίς μάλιστα να έχω κάνει τίποτα (μόνο του βρήκε τους drivers) είναι θαύμα, έτσι;

Αρχίζετε να με εκνευρίζετε όσοι εκσφενδονίζετε λάσπη για το linux χωρίς να ξέρετε. Πραγματικά, σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και νομίζετε ότι είναι κάτι απρόσωπο χωρίς να έχετε δει. Τι να πω, καθένας είναι άξιος της (όποιας) κριτικής σκέψεις διαθέτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Παιδιά των υπολογιστών και της τεχνολογίας θέλω την χείρα βοηθείας σας...

Στον υπολογιστή μου έκανα format πριν κανα χρόνο περίπου. Και ως τώρα δούλευε πολύ καλά. Τις τελευταίες μέρες όμως κολλάει. Ανοίγω itunes, google chrome και για να πάει από το ένα στο άλλο κολλάει λίγο. Όμως αυτό το λίγο είναι σημαντικό γιατί είναι η αρχή που αργότερα θα κολλάει πολύ!

Τι φταίει; Τι μπορώ να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Παιδιά των υπολογιστών και της τεχνολογίας θέλω την χείρα βοηθείας σας...

Στον υπολογιστή μου έκανα format πριν κανα χρόνο περίπου. Και ως τώρα δούλευε πολύ καλά. Τις τελευταίες μέρες όμως κολλάει. Ανοίγω itunes, google chrome και για να πάει από το ένα στο άλλο κολλάει λίγο. Όμως αυτό το λίγο είναι σημαντικό γιατί είναι η αρχή που αργότερα θα κολλάει πολύ!

Τι φταίει; Τι μπορώ να κάνω;

Δεν είναι απόλυτο ότι αργότερα θα κολλάει πολύ. Μήπως τρέχεις πολλές εφαρμογές μαζί;; Μήπως είναι πολύ φορτωμένος;; Αν δοκίμαζες μια ανασυγκρότηση ίσως και να βοηθούσε.
Απ' την άλλη μπορεί να είναι θέμα τροφοδοτικού, μνήμης και άλλα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά των υπολογιστών και της τεχνολογίας θέλω την χείρα βοηθείας σας...

Στον υπολογιστή μου έκανα format πριν κανα χρόνο περίπου. Και ως τώρα δούλευε πολύ καλά. Τις τελευταίες μέρες όμως κολλάει. Ανοίγω itunes, google chrome και για να πάει από το ένα στο άλλο κολλάει λίγο. Όμως αυτό το λίγο είναι σημαντικό γιατί είναι η αρχή που αργότερα θα κολλάει πολύ!

Τι φταίει; Τι μπορώ να κάνω;
format
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ε ναι, πιο πιθανό είναι να βρεις πετρέλαιο στο Αιγαίο παρά drivers σε linux.
Εγώ τώρα πώς καταφέρνω και εκτυπώνω ή βάζω webcam από linux, χωρίς μάλιστα να έχω κάνει τίποτα (μόνο του βρήκε τους drivers) είναι θαύμα, έτσι;

Αρχίζετε να με εκνευρίζετε όσοι εκσφενδονίζετε λάσπη για το linux χωρίς να ξέρετε. Πραγματικά, σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου και νομίζετε ότι είναι κάτι απρόσωπο χωρίς να έχετε δει. Τι να πω, καθένας είναι άξιος της (όποιας) κριτικής σκέψεις διαθέτει...
Στη δική μου περίπτωση, ποτέ δε βρήκε τους συμβατούς drivers για τον εκτυπωτή μου και την κάμερά μου. Δεν είναι ότι του ρίχνω λάσπη, απλά δε με βολεύει. Όσες φορές προσπάθησα χρησιμοποιήσω το Ubuntu, σχεδόν πάντα γύριζα στα windows. Και πιστεύω, ότι έχω το δικαίωμα να προτιμώ τα windows από τo linux, αφού τα πλήρωσα. Αν δεν τα πλήρωνα, δε θα είχα γνώμη επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν είναι απόλυτο ότι αργότερα θα κολλάει πολύ. Μήπως τρέχεις πολλές εφαρμογές μαζί;; Μήπως είναι πολύ φορτωμένος;; Αν δοκίμαζες μια ανασυγκρότηση ίσως και να βοηθούσε.
Απ' την άλλη μπορεί να είναι θέμα τροφοδοτικού, μνήμης και άλλα πολλά.

Ούτε φορτωμένος είναι, ούτε τίποτα! Ανασυγκρότηση κάνω συχνά... :worry:


Ούτε να το σκέφτεσαι! :P Next choice is...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top