[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Καλημέρα κορίτσια, δύο έυκολες λύσης για ενυδάτωση και απολέπιση μετά το καλοκαιράκι!



Sugar (not!) free!

Η συνταγή αυτή δεν χαρίζει μόνο αναζωογόνηση αλλά και σύσφιξη στο σώμα σου.

Tι θα χρειαστείς:
- 1/2 κούπα κρεμώδες αφρόλουτρο
- 1 κουταλιά ζάχαρη ή μέλι
- Το ασπράδι ενός αυγού

How to:
Ανάμειξε όλα τα υλικά. Για να το χρησιμοποιήσεις τρίψε απαλά όλο το σώμα σου καθώς το νερό τρέχει στην επιδερμίδα σου, όπως δηλαδή θα έκανες με ένα κοινό αφρόλουτρο.

Το μπάνιο της Κλεοπάτρας

Το μπάνιο που έκανε η Κλεοπάτρα με γάλα είναι μια από τις πιο διάσημες DIY συνταγές ομορφιάς. Εμείς σου την δίνουμε στην πιο εκσυγχρονισμένη εκδοχή της. Είναι ιδανική για αφυδατωμένες επιδερμίδες!

Θα χρειαστείς:
- 1 κουταλιά αποξηραμένο δεντρολίβανο
- 1 κουταλιά αποξηραμένη μέντα
- Τη φλούδα ενός πορτοκαλιού
- 2 κούπες βρασμένο νερό
- Γάλα σε σκόνη

How to:
Ρίξε μέσα στο βραστό νερό το δεντρολίβανο, την μέντα και τη φλούδα πορτοκαλιού και άφησέ το μέχρι να κρυώσει το μείγμα. Σούρωσε και ανάμειξε το νερό με το γάλα σε σκόνη. Τρίψε το σώμα σου κάτω από το τρεχούμενο νερό του ντους επιμένοντας στις πιο αφυδατωμένες περιοχές (αγκώνες, πέλματα κλπ.). Ξέπλυνε με άφθονο νερό και ενυδάτωσε την επιδερμίδα σου όσο ακόμη είναι νωπή με αμυγδαλέλαιο ή σισαμέλαιο.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κορίτσια μαδάνε τα μαλλιά σας;
Μου λένε ότι τέτοια εποχή ανανεώνονται αλλά πρώτη φορά μαδάω τόσο.
Θα μείνω φαλακρή. :[
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είναι η εποχή μωρέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αν μαδανε λέει... Αλλά δεν ανησυχώ, έχω αρκετό μαλλί για να φτιάξω και έξτρα περούκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γεια σας :D Θέλω να κάνω μία ερώτηση στα κορίτσια του φόρουμ. Σκέφτομαι να αγοράσω μία κρέμα ημέρας επειδή έχω αρκετά λιπαρή επιδερμίδα. Ρώτησα τη μητέρα μου και μου είπε ότι αρκετά καλές είναι οι νεανικές της J&J. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό; Κάτι που έχετε δοκιμάσει και σας άρεσε;

Υ.σ. Βασικά δεν είναι εξ ολοκλήρου λιπαρή η επιδερμίδα μου. Ίσως να είναι μικτή, αφού στις κάτω γωνίες του προσώπου, στους κροτάφους και στις άκρες των ματιών παρουσιάζει και ξηρότητα.

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Κορίτσια μαδάνε τα μαλλιά σας;
Μου λένε ότι τέτοια εποχή ανανεώνονται αλλά πρώτη φορά μαδάω τόσο.
Θα μείνω φαλακρή. :[

Κι εγώ αναρωτιέμαι πως δεν έμεινα φαλακρή ακόμη...Αλλάζω τρίχωμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Γεια σας :D Θέλω να κάνω μία ερώτηση στα κορίτσια του φόρουμ. Σκέφτομαι να αγοράσω μία κρέμα ημέρας επειδή έχω αρκετά λιπαρή επιδερμίδα. Ρώτησα τη μητέρα μου και μου είπε ότι αρκετά καλές είναι οι νεανικές της J&J. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό; Κάτι που έχετε δοκιμάσει και σας άρεσε;

Υ.σ. Βασικά δεν είναι εξ ολοκλήρου λιπαρή η επιδερμίδα μου. Ίσως να είναι μικτή, αφού στις κάτω γωνίες του προσώπου, στους κροτάφους και στις άκρες των ματιών παρουσιάζει και ξηρότητα.

Ευχαριστώ :)

Το καλύτερο θα ήταν να πάς σε μία αισθητικό να δεί το δέρμα σου και να σου προτείνει εκείνη κάποια κρέμα.
Εγώ χρησιμοποιώ μία της Estee Lauder αυτή

έχει πιο ελαφρυά σύνθεση και δεν βαραίνει το δέρμα. Μυρίζει αγγουράκι!!:P
Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και ρώτα, είναι το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι κι εγώ σκέφτομαι να απευθυνθώ σε κάποιον "γνώστη". Ίσως να πάω σε κάποιο φαρμακείο για να μου συστήσει κάτι φαρμακευτικό η/ο φαρμακοποιός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ναι κι εγώ σκέφτομαι να απευθυνθώ σε κάποιον "γνώστη". Ίσως να πάω σε κάποιο φαρμακείο για να μου συστήσει κάτι φαρμακευτικό η/ο φαρμακοποιός.
Της J&J είναι η πιό οικονομική λύση πάντως. Δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ στο πρόσωπο, αλλά εχω δουλέψει στο Χοντο στα ευρείας και την έχω βάλει μόνο στα χέρια. Καλή μου φάνηκε...
Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μια "τσιμπημένη" της chanel (50-60 ευρώ) ΑΛΛΑ, είναι και make up και αντιηλιακό μαζί, οπότε αν τα χρησιμοποιείς αυτά ξεχωριστά θα σε συμφέρει μάλλον (και από το οικονομικό, αλλά και από ευκολία/χρόνο απλώματος).
Κι εγώ μικτο δέρμα έχω, με πολλη λιπαρότητα στη μύτη και ξηρότητα κάτω από τα μάτια και αυτή η κρέμα με έχει βολέψει.
Καλύτερα να πας σε ένα κατάστημα που έχει δειγματάκια ή τεστερ και να δοκιμάζεις μια κρέμα τη φορά σε καθαρό δέρμα να δεις ποιά σου αρέσει, γιατί από "συμβουλες" αισθητικών την έχει πατήσει πολύς κόσμος. Παίρνουν ποσοστά ανάλογα τι θα πουλήσουν και πολύ συχνα "σπρώχνουν" ο,τι τους συμφέρει. (Αυτό στο λέω στάνταρ, από την εμπειρία μου στα Χοντος. Κι εγώ το έκανα για τις ανάγκες της δουλειάς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Της J&J είναι η πιό οικονομική λύση πάντως. Δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ στο πρόσωπο, αλλά εχω δουλέψει στο Χοντο στα ευρείας και την έχω βάλει μόνο στα χέρια. Καλή μου φάνηκε...
Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μια "τσιμπημένη" της chanel (50-60 ευρώ) ΑΛΛΑ, είναι και make up και αντιηλιακό μαζί, οπότε αν τα χρησιμοποιείς αυτά ξεχωριστά θα σε συμφέρει μάλλον (και από το οικονομικό, αλλά και από ευκολία/χρόνο απλώματος).
Κι εγώ μικτο δέρμα έχω, με πολλη λιπαρότητα στη μύτη και ξηρότητα κάτω από τα μάτια και αυτή η κρέμα με έχει βολέψει.
Καλύτερα να πας σε ένα κατάστημα που έχει δειγματάκια ή τεστερ και να δοκιμάζεις μια κρέμα τη φορά σε καθαρό δέρμα να δεις ποιά σου αρέσει, γιατί από "συμβουλες" αισθητικών την έχει πατήσει πολύς κόσμος. Παίρνουν ποσοστά ανάλογα τι θα πουλήσουν και πολύ συχνα "σπρώχνουν" ο,τι τους συμφέρει. (Αυτό στο λέω στάνταρ, από την εμπειρία μου στα Χοντος. Κι εγώ το έκανα για τις ανάγκες της δουλειάς)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Αν πάω στο Hondos θα μου δώσουν δειγματάκια; Όσες φορές έχω πάει ποτέ δε δίνουν κάτι παρ'όλο που αφήνω 40+ ευρώ. :/: Μία γνωστή μου που δούλευε εκεί μου έδινε αρωματάκια , αλλά ήταν "γνωστή" μας. Μου είπε ότι συνήθως τα τέστερς τα κρατάνε οι υπάλληλοι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Αν πάω στο Hondos θα μου δώσουν δειγματάκια; Όσες φορές έχω πάει ποτέ δε δίνουν κάτι παρ'όλο που αφήνω 40+ ευρώ. :/: Μία γνωστή μου που δούλευε εκεί μου έδινε αρωματάκια , αλλά ήταν "γνωστή" μας. Μου είπε ότι συνήθως τα τέστερς τα κρατάνε οι υπάλληλοι. :worry:

Λόγω κρίσης, αλλά πιό πολυ επειδή πολλές παίρνανε δείγματα συνέχεια και δεν αγοράζανε ποτέ κρέμες, δεν δίνουν τόσο αβέρτα. Αλλά ακόμα υπάρχουν τα "φακελάκια μιας χρήσης" και αμα τα ζητήσεις και δεν είναι η άλλη βλαμμένη, θα σου δώσει. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πας σε κάθε εταιρία ξεχωριστά και να ζητήσεις, οπότε δοκίμαζε στο χέρι πρώτα και ζήτα για πρόσωπο μόνο ότι επιλέξεις. Παίρνει χρόνο και είναι λίγο σπαστικό, αλλά από το να κλαις τα λεφτά σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Λόγω κρίσης, αλλά πιό πολυ επειδή πολλές παίρνανε δείγματα συνέχεια και δεν αγοράζανε ποτέ κρέμες, δεν δίνουν τόσο αβέρτα. Αλλά ακόμα υπάρχουν τα "φακελάκια μιας χρήσης" και αμα τα ζητήσεις και δεν είναι η άλλη βλαμμένη, θα σου δώσει. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πας σε κάθε εταιρία ξεχωριστά και να ζητήσεις, οπότε δοκίμαζε στο χέρι πρώτα και ζήτα για πρόσωπο μόνο ότι επιλέξεις. Παίρνει χρόνο και είναι λίγο σπαστικό, αλλά από το να κλαις τα λεφτά σου...

Έχεις δίκιο. Αν έχεις πάντως να μου προτείνεις κάποια οικονομική και καλή εταιρία θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κοίτα, μπορώ να σου πω ότι η L'oreal, Garnier, Lancome, Maybelline, Redken, Vichy, La Roche-Posay, Helena Rubinstein, Ralph Lauren, Cacharel και πολλές άλλες είναι η ίδια εταιρία. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όλα αυτά είναι τα ίδια ακριβώς, αλλά αρκετά παρασκευάζονται στα ίδια εργοστάσια με πανομοιότυπα συστατικά. Οπότε αν έψαχνα κάτι οικονομικό, θα κοίταγα στις μάρκες ευρείας (Garnier, L'oreal και στις "τυπου φαρμακευτικές" Vichy, La Roche-Posay).
Δεν εχω αγοράσει ποτέ κρέμα από αυτές αλλά γενικά το L'oreal Group of Brands το θεωρώ ποιοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ ένα υλικό της L'Oreal για καθαρισμό προσώπου και μου κάνει τέλεια δουλειά. Ίσως κατευθυνθώ σε κάτι της L'Oreal.

Σε ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Παρακαλω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Φθινοπωριασε....
Χρωματα...
















 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Έχω το δεύτερο και το τρίτο από αυτά! <3
Είναι γαμάτα. Αν και λίγο ακριβούτσικα.
Επίσης έχω και το μαύρο από την ίδια σειρά.

Btw θα ήθελα να κάνω και μια ερωτησούλα. :redface:

Έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό make up? [που να ενυδατώνει κιόλας,αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα]
Και γενικότερα δηλαδή,εσείς ποιο make up προτιμάτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Tι τιμή περίπου? Πόσο κάλυψη θες? Προτιμάς υγρό, κρέμα, πούδρα ή μους? Τι τύπο δέρματος έχεις?
Εγώ την προτίμηση μου την έχω γράψει και πιό πριν, είναι αντιηλιακό-ενυδατική-μεικαπ από τη Chanel σε μορφή κρέμας και περνάω και ελάχιστη πούδρα με το πινέλο από πάνω για τη λιπαρότητα σε μέτωπο και μύτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω Ελενα χρησιμοποιω αντιηλιακη με χρωμα. Υπαρχουν διαφορα μεικ απς στο εμποριο, πρεπει να δοκιμαζεις για να δεις τι σου ταιριαζει στο δερμα. Εχω διαφορα να σου πω, αλλα δεν ξερω αν θα μεινεις εσυ ευχαριστημενη γιατι καθε τυπος γυναικειου προσωπου ειναι διαφορετικος. Καλο ομως να μην το πολυφορτωνεις με μεικ απς. Οσο για τα βερνικια, ναι ειναι ακριβα αλλα εχω παρατηρησει πως κρατανε πολυ καιρο, δε χαλανε. Οποτε ερχεται το ιδιο- τι να παρεις ενα πιο φτηνο και να πρεπει να διορθωνεις καθε λιγο και λιγακι και να σου τελειωνει, τι να αγορασεις ενα και καλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Tι τιμή περίπου? Πόσο κάλυψη θες? Προτιμάς υγρό, κρέμα, πούδρα ή μους? Τι τύπο δέρματος έχεις?
Εγώ την προτίμηση μου την έχω γράψει και πιό πριν, είναι αντιηλιακό-ενυδατική-μεικαπ από τη Chanel σε μορφή κρέμας και περνάω και ελάχιστη πούδρα με το πινέλο από πάνω για τη λιπαρότητα σε μέτωπο και μύτη.
Tιμή μέχρι 20 ευρώ ίσως? Eκεί γύρω.

Προτιμώ κρέμα είναι η αλήθεια. Όσο για την επιδερμίδα,έχω μικτή.

Ναι,το διάβασα αυτό που είχες πεί από τη Chanel,
αλλά προφανώς κάτι τέτοιο θα είναι εντελώς εκτός του budget μου. :/:
Για αυτό ρώτησα για μια παραπάνω άποψη,αν γνωρίζετε κάτι. =)

Μind,όχι δεν φορτώνω το πρόσωπο μου,απλά έχω καιρό να πάρω ένα καλό.
Έχω ξεμείνει με ένα πολύ μέτριο που μου είχαν πάρει και θα ήθελα να δώσω κάποια χρήματα για να έχω ένα καλό make up να φοράω όποτε χρειάζεται. ;/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top