[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Από το να κάνεις ανταύγειες καλύτερα βάψε όλο το μαλλί ..... οι ανταύγειες καταστρέφουν το μαλλί ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Από το να κάνεις ανταύγειες καλύτερα βάψε όλο το μαλλί ..... οι ανταύγειες καταστρέφουν το μαλλί ....

Ναι;Δεν το ήξερα αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Από το να κάνεις ανταύγειες καλύτερα βάψε όλο το μαλλί ..... οι ανταύγειες καταστρέφουν το μαλλί ....

Και οι ανταύγειες και η βαφή όταν ξεπερνούν τους 2-3 τόνους σε "άνοιγμα" από το φυσικό την ίδια καταστροφή προξενούν.
Απλά όταν έχεις ανταύγειες φαίνεται η διαφορά με τις άβαφτες τούφες που είναι πιο υγιείς.
Αν κάνεις ανταύγεια μέχρι 2 τόνους, δεν θα έχεις μεγάλη φθορά, αλλά δεν θα είναι και το ίδιο έντονο το αποτέλεσμα με τη συνολική βαφή, εκτός κι αν κάνει κανείς πολλές.
Τώρα σχετικά με το κόκκινο, οκ εντυπωσιακό, απλά με εκνευρίζει που ξεβάφει γρήγορα και γίνεται ένα τραγικό πορτοκαλοκοκκινοκεραμιδόξεβαμμένο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Παιδιά ντάξει, μικρή δεν είναι για να τα βάψει. Εγώ 1η λυκείου άρχισα να βάφω όλο το μαλλί (όχι κόκκινο βέβαια) και δεν έπαθα και τίποτα, απλά οκ, πιο πολύ με κουράζει η ρίζα και ότι πρέπει συνέχεια να το βάφω, παρά το ότι μου καταστρέφει το μαλλί.
Γι' αυτό λέω σε όσες δεν έχουν βαμμένο μαλλί και δεν είναι τόσο καμμένες στο να το βάψουν, να ΜΗΝ το βάψουν, γιατί κουράζει το "ααα βγήκε η ρίζα, θέλει βαφή", γιατί στη τελική το αποτέλεσμα μπορεί να σου αρέσει του χρώματος, απλά μετά θέλει συνέχεια και αν δεν το' χες βάψει θα έκανες και οικονομία τόσα λεφτά -.-

Και δε ξέρω για τις άλλες, αλλά μετά μπαίνεις στο τρυπάκι στο να τα αλλάζεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να έχω κρατήσει ένα χρώμα πάνω από 5 μήνες ας πούμε, γιατί όταν θέλω αλλαγή, συνήθως το βάφω, παρά το κόβω (ε, αγαπάμε μακριά μαλλιά εξάλλου), οπότε ξεσπάω εκεί. Μόνο μαύρο δεν το έχω κάνει ποτέ, γιατί το θεωρώ πολύ άγριο για μένα.


Και οι ανταύγειες και η βαφή όταν ξεπερνούν τους 2-3 τόνους σε "άνοιγμα" από το φυσικό την ίδια καταστροφή προξενούν.
Απλά όταν έχεις ανταύγειες φαίνεται η διαφορά με τις άβαφτες τούφες που είναι πιο υγιείς.
Αν κάνεις ανταύγεια μέχρι 2 τόνους, δεν θα έχεις μεγάλη φθορά, αλλά δεν θα είναι και το ίδιο έντονο το αποτέλεσμα με τη συνολική βαφή, εκτός κι αν κάνει κανείς πολλές.
Τώρα σχετικά με το κόκκινο, οκ εντυπωσιακό, απλά με εκνευρίζει που ξεβάφει γρήγορα και γίνεται ένα τραγικό πορτοκαλοκοκκινοκεραμιδόξεβαμμένο.:/:
Κάτσε, επειδή εγώ έχει τύχει να κάνω μόνο ξανθές/πλατινέ ανταύγειες, οι οποίες γίνονται με ντεκαπάζ, δεν γίνεται το ίδιο και σε όλες τις αποχρώσεις για "καλύτερο" αποτέλεσμα; Δηλαδή και οι κόκκινες ανταύγειες για να φανούν, πρέπει να περάσουν από ντεκαπάζ, ενώ αν απλά το βάψεις όλο, δε θα χρειάζεται ντεκαπάζ το μαλλί (πχ. εγώ το πέτυχα χωρίς το δικό μου).
Ρωτάω δε ξέρω ε.:redface:

Ναι, η βλακεία του κόκκινου είναι ότι ξεβάφει ΠΟΛΥ γρήγορα, θυμάμαι το καλοκαίρι που το έβαφα κάθε 1μηνός και κάθε 15, δηλαδή κάθε 15 μέρες βαφή και έχω ακόμα μαλλιά. :|


@Ηρώ αν το θέλεις τόσο πολύ βάψτο, αλλά μετά αν δε σ' αρέσει μη περιμένεις να μην το ξαναβάψεις για να ξαναβγεί το φυσικό σου, γιατί θα φαίνεται χάλια η διαφορά με τη ρίζα και το κόκκινο, αλλά πιστεύω θα σου αρέσει.
Μπορείς κιόλας, να το κοκκινίζεις σιγά σιγά, βλέποντας και κάνοντας.
Αν έχεις και λευκό δέρμα θα σου πηγαίνει σίγουρα πάντως, μη το φοβάσαι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει καμια feather extensions; Σκέφτομαι να βάλω μερικά :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
@Ηρώ αν το θέλεις τόσο πολύ βάψτο, αλλά μετά αν δε σ' αρέσει μη περιμένεις να μην το ξαναβάψεις για να ξαναβγεί το φυσικό σου, γιατί θα φαίνεται χάλια η διαφορά με τη ρίζα και το κόκκινο, αλλά πιστεύω θα σου αρέσει.
Μπορείς κιόλας, να το κοκκινίζεις σιγά σιγά, βλέποντας και κάνοντας.
Αν έχεις και λευκό δέρμα θα σου πηγαίνει σίγουρα πάντως, μη το φοβάσαι.:D

Λευκό δέρμα έχω.
Εχθές τα έβαψε μια φίλη μου,που έχουμε τα ίδια χρώματα,το χρώμα που θέλω και της πήγαινε!Οπότε πιστεύω θα μου πηγαίνει!Τώρα θα δείξει!

Όσο για τις κόκκινες ανταύγειες που είπες εγώ δεν έκανα ντεκαπάζ....τις πέρασα από πάνω και μια χαρά κατακόκκινες φαίνονταν!

Α,και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω!Έχω πολύ λεπτή τρίχα και τα μαλλιά μου αν δεν τα λούσω καθημερινά λαδώνουν.Και επειδή δεν μπορώ να τα βλέπω και να τα νιώθω λαδωμένα τα λούζω κάθε μέρα.Κάνει κακό στα μαλλιά;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
εγω αποσο γνωριζω κανει σχετικα κακο...δεν ειναι οτι τα καταστρεφει απλα αφυδατωνονται και μετα σπαει πιο ευκολα η τριχα και γενικα ειναι πιο αδυναμη...οποτε καλο θα ηταν να λουζεσαι τουλαχιστον μερα παρα μερα...(κι εγω αυτο κανω γιατι και μενα λαδωνουν σχετικα γρηγορα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Τα δικά μου τα μαλλιά μια ανοίγουν μια σκουραίνουν. :P
Είμαι ξανθιά (όχι το πολύ ανοιχτό!) και το καλοκαίρι αντί να ανοίξει έκλεισε το χρώμα.
Τώρα που χειμώνιασε άνοιξε. :confused:
Μου αρέσει το ανοιχτό και το καλοκαίρι σκεφτόμουν σοβαρά να τα βάψω. Αλλά είχα δισταγμούς!
Ξέρω για το λεμόνι και το χαμομήλι, αλλά δε το έχω δοκιμάσει.:hmm:

Κάτι άλλο.
Τα πόδια και τα χέρια μου (όχι παλάμες-πατούσες) ξεραίνονται και ξεπετσιάζουν και δε φαίνεται ωραίο. :/:
Η ενυδατική θα κάνει κάτι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.

Α,και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω!Έχω πολύ λεπτή τρίχα και τα μαλλιά μου αν δεν τα λούσω καθημερινά λαδώνουν.Και επειδή δεν μπορώ να τα βλέπω και να τα νιώθω λαδωμένα τα λούζω κάθε μέρα.Κάνει κακό στα μαλλιά;:/:

Σύμφωνα με τον Διευθυντή της Δερματολογίας ΔΕΝ πειράζει να τα λούζεις συχνά.
Φαντάζομαι βέβαια ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείς κατάλληλο σαμπουάν.

Οι συμβουλές του σχετικά με τα μαλλιά:
  • Αποφυγή βαφών/περμανάντ.
  • Να αποφεύγουμε το πιστολάκι. Αν πρέπει οπωσδήποτε να τα στεγνώσουμε με πιστολάκι, να το κρατάμε μακριά και να το έχουμε σε όσο το δυνατόν πιο χαμηλή θερμοκρασία.
  • Να χρησιμοποιούμε όξινο σαμπουάν. Σημείωση: Τα όξινα σαμπουάν δεν κάνουν πολύ αφρό, οπότε μπορεί να μην αισθανόμαστε ότι καθαρίζουν τα μαλλιά, αλλά είναι καλύτερα για τα μαλλάκια μας.
  • Γενικά να μην τα κακομεταχειριζόμαστε (π.χ. να μην κάνουμε βίαιες κινήσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον Διευθυντή της Δερματολογίας ΔΕΝ πειράζει να τα λούζεις συχνά.
Φαντάζομαι βέβαια ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείς κατάλληλο σαμπουάν.

Οι συμβουλές του σχετικά με τα μαλλιά:
  • Αποφυγή βαφών/περμανάντ.
  • Να αποφεύγουμε το πιστολάκι. Αν πρέπει οπωσδήποτε να τα στεγνώσουμε με πιστολάκι, να το κρατάμε μακριά και να το έχουμε σε όσο το δυνατόν πιο χαμηλή θερμοκρασία.
  • Να χρησιμοποιούμε όξινο σαμπουάν. Σημείωση: Τα όξινα σαμπουάν δεν κάνουν πολύ αφρό, οπότε μπορεί να μην αισθανόμαστε ότι καθαρίζουν τα μαλλιά, αλλά είναι καλύτερα για τα μαλλάκια μας.
  • Γενικά να μην τα κακομεταχειριζόμαστε (π.χ. να μην κάνουμε βίαιες κινήσεις).

Πως καταλαβαίνουμε οτι κάποιο σαμπουάν είναι όξινο; Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Θέλεις να πέσεις για ύπνο και αν γίνεται να ξυπνήσεις πιο κούκλα από ποτέ; Φυσικά και γίνεται! Μάθε όλα τα μυστικά που θα σε βοηθήσουν να δείξεις πιο κούκλα από ποτέ και ξέχασε ρυτίδες, κοκκινίλες και μαύρους κύκλους ενώ απόλαυσε επιτέλους την πιο λαμπερή εκδοχή της επιδερμίδας σου!

Πλύνε το προσωπάκι σου νωρίς: κάντο συνήθεια να πλένεις το προσωπάκι σου λίγες ώρες πριν πέσεις για ύπνο. Όπως λένε οι δερματολόγοι, αν περιμένεις να καθαρίσεις το προσωπάκι σου όταν νιώθεις εξαντλημένη και έτοιμη να κοιμηθείς, το πιο πιθανό είναι να μην δώσεις την απαραίτητη προσοχή και έτσι θα επιτρέψεις στις τοξίνες να εγκατασταθούν στο δερματάκι σου όλο το βράδυ πράγμα που είναι τουλάχιστον καταστροφικό για την επιδερμίδα σου!

Κοιμήσου ανάσκελα: αν θέλεις το δερματάκι σου να ακτινοβολεί το πρωί, πρέπει να κοιμάσαι ανάσκελα! Το κεφαλάκι σου ζυγίζει κάποια κιλάκια και έτσι ασκεί μεγάλη πίεση στο προσωπάκι σου ειδικά κατά τη διάρκεια της νύχτας, και έτσι θα αποφύγεις την εμφάνιση των λεπτών γραμμών στο προσωπάκι σου αν κοιμάσαι ανάσκελα. Πολλοί δερματολόγοι υποστηρίζουν ότι μπορούν να καταλάβουν πώς κοιμάται ο καθένας από τις ρυτίδες που έχουν!

Μεταξένια μαλλάκια το πρωί: συνήθως ξυπνάς αναμαλλιασμένη και σου παίρνει αρκετή ώρα μέχρι να δαμάσεις την ζούγκλα των μαλλιών σου; Η λύση έρχεται και εδώ να σου δώσει μια ανάσα: πριν πέσεις για ύπνο, τύλιξε τα μαλλάκια σου σε ένα μεταξένιο φουλάρι και φρόντισε το μαξιλάρι σου να είναι μεταξένιο έτσι ώστε να προστατεύεις την τριχούλα σου κατά τη διάρκεια του ύπνου και το πρωί τα μαλλάκια σου θα είναι πιο απαλά από ποτέ!
Αν αυτό που θέλεις είναι όγκος και ανάλαφρες μπούκλες, τότε δεν έχεις παρά όταν κοιμηθείς να τυλίξεις τα μαλλιά σου σε ένα ψηλό κότσος μπαλαρίνας και το πρωί που θα τα ξεδιπλώσεις θα έχεις τις πιο σέξι ανάλαφρες κυματιστές μπούκλες που μπορείς να φανταστείς!

Βάλε τη βαζελίνη σου: η βαζελίνη είναι ένα πολύ σημαντικό προϊόν που καταφέρνει να μαλακώσει τα πιο δύσκολα και "σκληρά" σημεία του κορμιού σου όπως τους αγκώνες, τα γόνατα και τις φτέρνες που συχνά είναι πολύ αφυδατωμένα και η επιδερμίδα εκεί δεν είναι καθόλου απαλή. Επίσης η βαζελίνη μπορεί να απαλύνει τις λεπτές γραμμές του προσώπου σου!
Έτσι αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να απλώσεις την βαζελίνη πριν πέσεις για ύπνο έτσι ώστε να δράσει όλο το βράδυ και το πρωί να έχεις μαλακώσει τα πιο απαιτητικά σου σημεία! Άπλωσε στις φτέρνες σου βαζελίνη και βάλε τις καλτσούλες σου για να βεβαιωθεί ότι η βαζελίνη θα κάνει δουλειά όλη τη νύχτα και το πρωί που θα ξυπνήσεις θα δεις τις φτέρνες σου πιο απαλές από ποτέ!

Ενυδάτωση η αρχή της επιδερμίδας σου: δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό από την ενυδάτωση του δέρματος. Η κρέμα νύχτας είναι απαραίτητη πριν πέσεις για ύπνο και εσύ δεν έχεις παρά να την απλώσεις επιμελώς στο δέρμα σου έτσι ώστε να εξαφανίσεις την ξηροδερμία και τις κοκκινίλες. Ένα σωστά ενυδατωμένο δέρμα δείχνει να ακτινοβολεί ειδικά μετά τον βραδινό ύπνο και φυσικά το πρωί λάμπεις και χωρίς την ανάγκη των βαφτικών σου!

Womenonly.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον Διευθυντή της Δερματολογίας ΔΕΝ πειράζει να τα λούζεις συχνά.
Φαντάζομαι βέβαια ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείς κατάλληλο σαμπουάν.

Οι συμβουλές του σχετικά με τα μαλλιά:
  • Αποφυγή βαφών/περμανάντ.
  • Να αποφεύγουμε το πιστολάκι. Αν πρέπει οπωσδήποτε να τα στεγνώσουμε με πιστολάκι, να το κρατάμε μακριά και να το έχουμε σε όσο το δυνατόν πιο χαμηλή θερμοκρασία.
  • Να χρησιμοποιούμε όξινο σαμπουάν. Σημείωση: Τα όξινα σαμπουάν δεν κάνουν πολύ αφρό, οπότε μπορεί να μην αισθανόμαστε ότι καθαρίζουν τα μαλλιά, αλλά είναι καλύτερα για τα μαλλάκια μας.
  • Γενικά να μην τα κακομεταχειριζόμαστε (π.χ. να μην κάνουμε βίαιες κινήσεις).

Ευχαριστώ για την βοήθειά σου!:D

Για τα σαμπουάν που λες εμένα μου πρότειναν κάποια από το φαρμακείο που βοηθούν τα μαλλιά ώστε να μην λαδώνουν πολύ!Θα το χρησιμοποιήσω και θας σας πω αν σας ενδιαφέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
να κανω κι εγω τωρα μια ερωτηση...το μουστακι το βγαζετε η το ξανθαινετε??(η οτι του κανουν τελος παντων:D)και τι θα προτεινατε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
να κανω κι εγω τωρα μια ερωτηση...το μουστακι το βγαζετε η το ξανθαινετε??(η οτι του κανουν τελος παντων:D)και τι θα προτεινατε??

Εγώ δεν το βγάζω γιατί δεν φαίνεται αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να το βγάλεις παρά να το ξανθύνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
Εγώ δεν το βγάζω γιατί δεν φαίνεται αλλά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να το βγάλεις παρά να το ξανθύνεις!


ναι ρε ομως βλεπω κατι αλλες κοπελες που το βγαζουν και στο χρονικο διαστημα που το αφηνουν μεχρι να το ξαναβγαλουν φαινεται πολυ ασχημο...:/:γι'αυτο το σκεφτομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
ναι ρε ομως βλεπω κατι αλλες κοπελες που το βγαζουν και στο χρονικο διαστημα που το αφηνουν μεχρι να το ξαναβγαλουν φαινεται πολυ ασχημο...:/:γι'αυτο το σκεφτομαι!
ΜΗΝ το βγάλεις!! Ξάνθυνέ το καλύτερα...θα σου πω γιατί. Εδώ και καιρό ξάνθαινα τις τρίχες στα χέρια μου (δεν έχω πολλές αλλά ήθελα να φαινονται λιγότερες εώς ανύπαρκτες). Ε μια φορά ήρθε μια φίλη μου να κάνουμε κερί στα πόδια (συνήθως κάνω μόνη μου αλλά μιας και ήταν εκεί είπα να κάνουμε μαζί) και αυτή έκανε και στα χέρια. Μετά μου λέει "πιάσε να δεις" και ήταν όντως πολύ ωραια αίσθηση οπότε λέω "θα κάνω κι εγώ!". Και έκανα. Ενιωθα σαν μωράκι, ήταν τόσο λειο και απαλό το δέρμα.
ΟΜΩΣ...πάντα υπάρχει ένα όμως. Οταν ξαναβγήκαν οι τρίχες ήταν σκουρόχρωμες και πιό δυνατές από πριν (γιατί οι προηγούμενες ήταν τρίχες που ξάνθαινα για χρόνια, άρα είχαν αδυνατίσει πολύ και ήταν χνουδάκι στην ουσία. Οι καινούριες όμως βγήκαν δυνατές και φρέσκιες!) και σαν να μην έφτανε αυτό, δεν έβγαιναν προς μια κατεύθυνση αλλά αλλήθωρες (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω). Ε, μου πήρε ένα χρόνο (αφού τις ξάνθαινα ανά μήνα) για να τις κάνω φυσιολογικές πάλι. Για αυτό σου λέω, ανάμεσα στο κερί και το ξανθυντικό.....διάλεξε το τελευταίο.


Υ.Γ. Δεν υπάρχει θέμα να "τις τράβηξε λάθος" και τέτοια. Αισθητικός είναι η κοπέλα και μετά από λίγο καιρό μου είπε ότι δεν πρόκειται να ξαναβγάλει ούτε τις δικές της γιατί έχουν γίνει χάλια από το κερί. Αποχρωστικό και μόνο αποχρωστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το κερί γενικά να ξέρετε πως για την τρίχα είναι σχεδόν σαν το ξυράφι: τις αγριεύει και βγαίνουν πιο δυνατές. Αποτρίχωση με τράβηγμα που αξίζει τον πόνο και την ταλαιπωρία της γιατί οι τρίχες ΟΝΤΩΣ είναι πιο μαλακές μετά γίνεται μόνο με καραμέλα - αλλά δυστυχώς είναι δύσκολο να βρεις άτομο να κάνει καραμέλα κι όχι κερί γιατί είναι πιο μπελαλίδικη και λερώνει πιο πολύ.

Christinelle τι ξανθιστικό βάζεις; Δεν έχω κάνει ποτέ και το σκεφτόμουν για μουστάκι.. αν και δεν ξέρω, κρατάει; Γιατί όσες φορές πχ έχω ξανθύνει τα φρύδια μου, μετά από μερικές μέρες εμφανίζουν κάποιες καστανές τρίχες και σπάζομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
ΜΗΝ το βγάλεις!! Ξάνθυνέ το καλύτερα...θα σου πω γιατί. Εδώ και καιρό ξάνθαινα τις τρίχες στα χέρια μου (δεν έχω πολλές αλλά ήθελα να φαινονται λιγότερες εώς ανύπαρκτες). Ε μια φορά ήρθε μια φίλη μου να κάνουμε κερί στα πόδια (συνήθως κάνω μόνη μου αλλά μιας και ήταν εκεί είπα να κάνουμε μαζί) και αυτή έκανε και στα χέρια. Μετά μου λέει "πιάσε να δεις" και ήταν όντως πολύ ωραια αίσθηση οπότε λέω "θα κάνω κι εγώ!". Και έκανα. Ενιωθα σαν μωράκι, ήταν τόσο λειο και απαλό το δέρμα.
ΟΜΩΣ...πάντα υπάρχει ένα όμως. Οταν ξαναβγήκαν οι τρίχες ήταν σκουρόχρωμες και πιό δυνατές από πριν (γιατί οι προηγούμενες ήταν τρίχες που ξάνθαινα για χρόνια, άρα είχαν αδυνατίσει πολύ και ήταν χνουδάκι στην ουσία. Οι καινούριες όμως βγήκαν δυνατές και φρέσκιες!) και σαν να μην έφτανε αυτό, δεν έβγαιναν προς μια κατεύθυνση αλλά αλλήθωρες (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω). Ε, μου πήρε ένα χρόνο (αφού τις ξάνθαινα ανά μήνα) για να τις κάνω φυσιολογικές πάλι. Για αυτό σου λέω, ανάμεσα στο κερί και το ξανθυντικό.....διάλεξε το τελευταίο.


Υ.Γ. Δεν υπάρχει θέμα να "τις τράβηξε λάθος" και τέτοια. Αισθητικός είναι η κοπέλα και μετά από λίγο καιρό μου είπε ότι δεν πρόκειται να ξαναβγάλει ούτε τις δικές της γιατί έχουν γίνει χάλια από το κερί. Αποχρωστικό και μόνο αποχρωστικό.

δηλαδη αμα το ξανθαινω για καιρο,οι τριχες αποδυναμωνονται σιγα σιγα???

μηπως εχεις να μου προτεινεις τι να χρησιμοποιησω γιατι δεν ξερω τιποτα απο αυτα!!:worry:

αα και τελευταιο,αυτο καθε ποτε χρειαζεται να το κανω και θα φαινεται ασχημα(στην αρχη τουλαχιστον)σεκεινο το σημειο??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κάτσε, επειδή εγώ έχει τύχει να κάνω μόνο ξανθές/πλατινέ ανταύγειες, οι οποίες γίνονται με ντεκαπάζ, δεν γίνεται το ίδιο και σε όλες τις αποχρώσεις για "καλύτερο" αποτέλεσμα; Δηλαδή και οι κόκκινες ανταύγειες για να φανούν, πρέπει να περάσουν από ντεκαπάζ, ενώ αν απλά το βάψεις όλο, δε θα χρειάζεται ντεκαπάζ το μαλλί (πχ. εγώ το πέτυχα χωρίς το δικό μου).
Ρωτάω δε ξέρω ε.:redface:

Αν κάνεις ανταύγειες ξανθές, αλλά όχι πάνω από 2-3 τόνους πιο ανοιχτές από το φυσικό σου, τότε δεν χρησιμοποιούν ντεκαπάζ.
Το ίδιο νομίζω ισχύει και για το κόκκινο.
Το θέμα είναι ότι πολλοί κομμωτές για να μην "ταλαιπωρούνται" ξεβάφουν το μαλλί με ντεκαπάζ και μετά περνάνε το χρώμα.
Βέβαια αν θες πολύ ανοιχτές, τότε δεν υπάρχει άλλη λύση.
Υποθέτω ότι και η βαφή σε όλο το μαλλί που είναι όμως αρκετά πιο ανοιχτή από το φυσικό, θα έχει μέσα τόσο οξυζενέ που πάλι φθορά θα προξενεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
δηλαδη αμα το ξανθαινω για καιρο,οι τριχες αποδυναμωνονται σιγα σιγα???

μηπως εχεις να μου προτεινεις τι να χρησιμοποιησω γιατι δεν ξερω τιποτα απο αυτα!!:worry:

αα και τελευταιο,αυτο καθε ποτε χρειαζεται να το κανω και θα φαινεται ασχημα(στην αρχη τουλαχιστον)σεκεινο το σημειο??:)

Christinelle τι ξανθιστικό βάζεις; Δεν έχω κάνει ποτέ και το σκεφτόμουν για μουστάκι.. αν και δεν ξέρω, κρατάει; Γιατί όσες φορές πχ έχω ξανθύνει τα φρύδια μου, μετά από μερικές μέρες εμφανίζουν κάποιες καστανές τρίχες και σπάζομαι!

Εχω χρησιμοποιησει διάφορα από το Χοντο και τον Δαφνη κατά καιρους και πανω κατω ιδια μου φαίνονται, απλά του Δαφνη δεν βρωμάνε τόσο! Αν το κάνεις συμφωνα με τις οδηγίες, ξανθαίνει όλο (και λίγο το δέρμα αλλά αυτό φεύγει σε λίγες ώρες) και σχεδόν δεν φαίνεται τίποτα. Βεβαια αμα κάτσεις στον ήλιο, ευχαριστώ πολύ, φαίνεται και παραφαίνεται ότι έχεις ξανθες τρίχες εκεί αλλά από πριν καλύτερα είναι! Κρατάει περίπου μήνα, άντε στη χειρότερη 20-25 μέρες. Δηλαδή τότε μερικές γινονται πιό σκούρες και πρέπει να το περάσεις πάλι για να είναι ομοιόμορφο. Φρύδια δεν έχω βάψει ποτέ και όλες οι κρέμες που έχω δοκιμάσει λενε να μην τις βάζεις στα φρύδια. Αλλά λογικό να μην κρτάει, γιατί τα φρύδια να βγάζεις (και μερικές τριχες φεύγουν και μόνες τους) άρα αναγεννάται η τρίχα συνέχεια.
Το καλό είναι ότι προκειται για 10-15 λεπτά υπόθεση, απλώνεις την κρεμούλα, περιμένεις και τέλος, ανωδυνα. Και όταν λέω αποδυναμώνει την τρίχα, δεν εννοω ότι την καταστρέφει και τελείως. Απλά ταλαιπωρείται η τρίχα από την βαφή κάθε μήνα (που χημική είναι, πως να το κάνουμε) και δεν την κοβεις ποτέ για να αναγεννηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top