Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
'Exοντας την εμπειρία με άντρα 13 χρόνια μεγαλύτερο μου (αυτό έλειπε να μην την είχα :P )....και ήταν έρωτας (τουλ. έτσι το αξιολογούσα τότε) και δεν είχε κανένα συμφέρον ή ψυχολογικά προβλήματα (από την πλευρά μου :P)...κοιτώντας όμως πίσω πιστεύω ότι δεν ήταν ισότιμος....

Στα 19 μου δεν είχα τις εμπειρίες μιας σχέσης, δεν είχα ξεκαθαρίσει τα θέλω και τα όρια μου σε μια σχέση...
Εν ολίγοις γι' αυτόν ήμουν ένα πλασματάκι που με την εμπειρία του μπορούσε να με "χειριστεί" και να με "πλάσει" και να κάνει μια σχέση στα δικά του μέτρα και σταθμά γιατί εγώ ακόμα δεν είχα τα δικά μου....(δεν το παίζω θύμα, ούτε ότι ήταν ο αλήτης που με χρησιμοποίησε or sth like that, απλά λέω πως το βλέπω τώρα)

Κάτι που τώρα στα 28 μου δεν θα γινόταν με κάποιον 32 αφού πάνω κάτω ξέρω (ή πιστεύω ότι ξέρω) τι θέλω και τι ζητάω από μια σχέση και βάζω τα όρια μου....

Απλά θεωρώ (μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος) ότι σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας δεν είναι ισότιμες γιατί τα δύο μέρη έχουν διαφορετικές εμπειρίες κάτι που μια κοπέλα 20-25 δεν μπορεί να την έχει εκ των πραγμάτων από ένα άντρα 40- 50.

Δεν τις κατακρίνω, ούτε θεωρώ ότι έχω το αλάθητο και ότι αυτό που λέει ισχύει απλά δεν τις βλέπω με θετικό μάτι (και για να μην παρεξηγηθώ μπορεί να είναι και ο άντρας μικρότερος και να ισχύουν ακριβώς τα ίδια).

Δεν ξέρω βέβαια τι μπορεί να παίζει στις ηλικίες 35 με 60, 70 κλπ...
Αφού δεν έχω περάσει ακόμα απο εκεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
'Exοντας την εμπειρία με άντρα 13 χρόνια μεγαλύτερο μου (αυτό έλειπε να μην την είχα :P )....και ήταν έρωτας (τουλ. έτσι το αξιολογούσα τότε) και δεν είχε κανένα συμφέρον ή ψυχολογικά προβλήματα (από την πλευρά μου :P)...κοιτώντας όμως πίσω πιστεύω ότι δεν ήταν ισότιμος....

Στα 19 μου δεν είχα τις εμπειρίες μιας σχέσης, δεν είχα ξεκαθαρίσει τα θέλω και τα όρια μου σε μια σχέση...
Εν ολίγοις γι' αυτόν ήμουν ένα πλασματάκι που με την εμπειρία του μπορούσε να με "χειριστεί" και να με "πλάσει" και να κάνει μια σχέση στα δικά του μέτρα και σταθμά γιατί εγώ ακόμα δεν είχα τα δικά μου....(δεν το παίζω θύμα, ούτε ότι ήταν ο αλήτης που με χρησιμοποίησε or sth like that, απλά λέω πως το βλέπω τώρα)

Κάτι που τώρα στα 28 μου δεν θα γινόταν με κάποιον 32 αφού πάνω κάτω ξέρω (ή πιστεύω ότι ξέρω) τι θέλω και τι ζητάω από μια σχέση και βάζω τα όρια μου....

Απλά θεωρώ (μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος) ότι σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας δεν είναι ισότιμες γιατί τα δύο μέρη έχουν διαφορετικές εμπειρίες κάτι που μια κοπέλα 20-25 δεν μπορεί να την έχει εκ των πραγμάτων από ένα άντρα 40- 50.

Δεν τις κατακρίνω, ούτε θεωρώ ότι έχω το αλάθητο και ότι αυτό που λέει ισχύει απλά δεν τις βλέπω με θετικό μάτι (και για να μην παρεξηγηθώ μπορεί να είναι και ο άντρας μικρότερος και να ισχύουν ακριβώς τα ίδια).

Δεν ξέρω βέβαια τι μπορεί να παίζει στις ηλικίες 35 με 60, 70 κλπ...
Αφού δεν έχω περάσει ακόμα απο εκεί :P

Συμφωνώ, αλλά πότε οι σχέσεις είναι ισότιμες? Πάντα δεν είναι κάποιος που θα περνάει το δικό του (λίγο) περισσότερο?
Αν μιλήσουμε για το στερεότυπο της 20άρας και το στερεότυπο του 40άρη, κι εμένα με ενοχλεί να το βλέπω. Και θεωρώ ότι δεν έχουν κάτι κοινό ή ότι είναι κάτι εφήμερο. Αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν εξεραίσεις σε αυτά τα στερεότυπα, δεν αναπτύσσονται όλοι (σωματικά και πνευματικά) όπως εμείς έχουμε στο μυαλό μας την κάθε ηλικία. Το βλέπω "λάθος" ένας στα 40 πχ που έχει χαρακτήρα τυπικού 20άρη να κάνει σχέση με κάποια "ώριμη" γυναίκα, ανεξαρτήτως ηλικίας, γιατί δεν θα ταιριάζουν οι επιθυμίες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Έχω ακούσει από άντρες γνωστούς μου τη φράση "όσο μικρότερη,τόσο ευκολότερη".
Όχι μόνο για το σεχ...έχει και προέκταση αυτή η κουβέντα.Εννοούν αυτό πάνω-κάτω που είπε η vkey.Ότι δηλαδή τις φέρνουν εύκολα στα μέτρα τους,επειδή όσο μικρότερη τόσο λιγότερες "απαιτήσεις".
Αλλά από την άλλη...μάλλον δεν παίζει έρωτας σε αυτή τη σχέση.
Δε γίνεται να υπάρχει.

Ο έρωτας δεν σκλαβώνει.
Δεν παραποιεί.
Δεν βάζει όρια.
Δεν έχει δόγματα.
Δεν έχει προκαταλήψεις.
Δεν έχει χρόνο,τόπο..
Δεν κοιτά πρόσωπα,δεν κοιτά καταγωγές,φυλές,"κοινωνικά στρώματα"[ανατρίχιασα]
Δεν έχει ηλικία.

Ο έρωτας σημαίνει ελευθερία.

Με αφετηρία αυτό το σκεπτικό...τι μας νοιάζει ποιος τα έχει με ποιον.
Οι κακές βουλεύσεις,θα φανούν πάντα στο τέλος



υγ
Όχι δε θα το κόψετε να το βάλετε στο "τι είναι ο έρωτας".Θα μείνει εδώ
υγ2
Δεν ειπα αυτά,προσωπικά σε κάποιον.Μίλησα γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Έχω ακούσει από άντρες γνωστούς μου τη φράση "όσο μικρότερη,τόσο ευκολότερη".
Όχι μόνο για το σεχ...έχει και προέκταση αυτή η κουβέντα.Εννοούν αυτό πάνω-κάτω που είπε η vkey.Ότι δηλαδή τις φέρνουν εύκολα στα μέτρα τους,επειδή όσο μικρότερη τόσο λιγότερες "απαιτήσεις".
Αλλά από την άλλη...μάλλον δεν παίζει έρωτας σε αυτή τη σχέση.
Δε γίνεται να υπάρχει.
Εννοείται ότι συνήθως αυτό γίνεται, η μικρότερη δεν θα πατήσει πολύ πόδι, δεν θα επιμείνει και θα είναι το "αθώο, εύπλαστο κοριτσάκι". Υπάρχει το άλλο άκρο, που είναι το μοχθηρο πουταν@κι και εκμεταλλεύεται τον μεγαλύτερο (παλιά συνάδελφος με είχε ρωτήσει μια φορά "θες να βγούμε με έναν μαλ@κα μου? Εχω πολλους, τον συγκεκριμένο όμως τον κάνω ο,τι θέλω και δεν του έχω κάτσει καν"). Και κάπου στη μέση υπάρχει μια ισορροπία, η "φυσιολογική" δηλαδή κοπέλα που δεν κατατάσσεται στον μέσο όρο και είναι αυτό που λέμε η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κάααααποτε, ήμουν πολύ ερωτευμένη με έναν άντρα 13 χρόνια μεγαλύτερό μου. Γενικά ποτέ δε με τραβούσαν οι μεγαλύτεροι γιατί θεωρούσα μέσα μου οτι ίσως με εκμεταλλεύονταν. Έπειτα κατάλαβα οτι αυτό δεν έχει να κάνει με την ηλικία αλλά με άλλα πράγματα, πολύ πιο ουσιώδη. Το αν είσαι με κάποιον μεγαλύτερο για να καλύψεις κάποια κενά σου, πάλι δεν το θεωρώ σωστό γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις οι άνθρωποι κάνουν σχέση για να καλύψουν κάποια κενά τους οπότε δεν νομίζω οτι η ηλικία είναι δείκτης.
Για μένα αηδιαστικό είναι να βλέπεις "ζευγάρια" που είναι μαζί μόνο για το συμφέρον, να βλέπεις ανθρώπους να εκμεταλεύονται πρόσωπα και καταστάσεις, να βλέπεις ανθρώπους χωρίς καμία επικοινωνία. Αυτό είναι αηδιαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Για μένα αηδιαστικό είναι να βλέπεις "ζευγάρια" που είναι μαζί μόνο για το συμφέρον, να βλέπεις ανθρώπους να εκμεταλεύονται πρόσωπα και καταστάσεις, να βλέπεις ανθρώπους χωρίς καμία επικοινωνία. Αυτό είναι αηδιαστικό.
που να δεις πόσο πιο αηδιαστικό είναι να γκαστρώνεται (απεχθής λέξη που ταιριάζει γάντι όμως στην περίπτωση) η άλλη με ...τρικ και απατεωνιές και μετά να το παίζει ευτυχισμένη και ερωτευμένη... κι όλα αυτά για να εξασφαλίσει πρόσβαση σε ιδιαιτέρως "βαρύ" πορτοφόλι.
(έχω πολύ κοντινό τέτοιο παράδειγμα και αν απέφευγα μία να την δω πριν από αυτό, μετά από αυτό,παρόλο που το παιδάκι είναι μια γλύκα για την ώρα, έχω κόψει και το να απαντάω στα τηλέφωνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
που να δεις πόσο πιο αηδιαστικό είναι να γκαστρώνεται (απεχθής λέξη που ταιριάζει γάντι όμως στην περίπτωση) η άλλη με ...τρικ και απατεωνιές και μετά να το παίζει ευτυχισμένη και ερωτευμένη... κι όλα αυτά για να εξασφαλίσει πρόσβαση σε ιδιαιτέρως "βαρύ" πορτοφόλι.
(έχω πολύ κοντινό τέτοιο παράδειγμα και αν απέφευγα μία να την δω πριν από αυτό, μετά από αυτό,παρόλο που το παιδάκι είναι μια γλύκα για την ώρα, έχω κόψει και το να απαντάω στα τηλέφωνα)

Όλα αυτά εννοούσα όταν έλεγα να εκμεταλεύεσαι πρόσωπα και καταστάσεις. Αυτά είναι τα αηδιαστικά δυστυχώς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody

Νεοφερμένος

Η somebody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.


Yπάρχουν και τέτοιοι 70άρηδες! Εγώ τουλάχιστον αποστροφή δεν νιώθω.

Φίλε, είναι σα να εχει καταπιει τη Θανου και τον Κεντερη μαζι, χωρις ομως να χει αλλαξει τη μαπα του μπαρμπα-Δημητρου. Ιιιιχ.

ον, μπαινω ον: Ωραιες ειναι οι σχεσεις με διαφορα ηλικιας, ειδικα γυναικα μεγαλυτερη-ανδρας νεοτερος. Βλεπω κατι σαρανταρες με 20χρονους και τις καταφχαριστιεμαι. Και για να κοψω λιγο την καφριλα, θα γινω σουπε: "Ο ερως χρονια δεν κοιτα".-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kittylove7@

Νεοφερμένος

Η kittylove7@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
μια διαφορά 19 χρόνων πως σας φαίνεται?εγώ 20 και αυτός 39...μπέρδεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
μια διαφορά 19 χρόνων πως σας φαίνεται?εγώ 20 και αυτός 39...μπέρδεμα....
η καρδια εχει λογους που η λογικη...αγνοει:huglove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
μια διαφορά 19 χρόνων πως σας φαίνεται?εγώ 20 και αυτός 39...μπέρδεμα....

Εξαρταται παντα το τι ζηταει ο καθενας απο μια σχεση.Αν θελετε απλα να περασετε ευχαριστα την ωρα σας,οκ.
Αλλα αν σοβαρευει το πραμα,καλο θα ηταν να το συζητησετε,πριν ειναι αργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kittylove7@

Νεοφερμένος

Η kittylove7@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
όταν αναφέρει το θέμα της ηλικίας πάντα του λέω ότι δεν με απασχολεί καν.πως να του πω τώρα ότι το σκέφτομαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τι να σου πω ειδικος δεν ειμαι πανω στις σχεσεις.Καλο θα ηταν να το συζητησετε αν εχεις ενδοιασμους.Δηλαδη(χωρις να τον ξερω τον ανθρωπο) μπορει να θελει γαμους και παιδια,και εσυ να μην θελεις/εισαι ετοιμη.Γιατι αν σοβαρευει το πραμα φαντασου οτι σε 10 χρονια εσυ θα εισαι 30 και αυτος 49.
Και δεν ειναι ολα οπως στις ταινιες(μακαρι να ειναι στο ευχομαι:D:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kittylove7@

Νεοφερμένος

Η kittylove7@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
μακάρι γιατί δεν θέλω να πληγωθεί κανένας...απλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο διατεθημένη είμαι να παλέψω για αυτη τη σχέση.πρώτη φορά νιώθω έτσι και μου τη σπάει που πρέπει να κρίνω αυτή τη σχέση με μαθηματικά κριτήρια...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ είμαι σχεδόν 19 κι αυτός είναι 43.
Είναι πολύ ευχάριστο γιατί τον βλέπω σαν πατέρα μου. Πολύ γλυκό.

Πλάκα κάνω. :(

Γενικά δεν έχω θέμα ηλικίας, αλλά δε νομίζω ότι θα με ενθουσίαζε κάποιος άνω των 30 ας πούμε (σε αυτή τη φάση της ζωή μου τουλάχιστον), ή κάποιος μαθητής Λυκείου.:confused:
Όπως και να το κάνουμε υπάρχουν κάποια στάνταρτς, έστω ηλικίας. Αλλά όταν βλέπω ζευγάρια που' χουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους, δε μου φαίνεται περίεργο, ο καθένας κάνει τις επιλογές τους και μπράβο του, αρκεί να τα βρίσκουν και να περνάνε καλά, να μην υπάρχουν συμβιβασμοί ξέρωγω.
Έτσι κι αλλιώς η μάνα μου όταν γνώρισε τον πατέρα μου ήταν 17 κι αυτός 26. Δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα μεταξύ τους.(δε τη λες βέβαια και τεράστια διαφορά)
Εγώ επειδή είμαι περίεργη πάντως, δε θα ήθελα να είμαι με κάποιον που θα με "νταντεύει" ας πούμε. Ίσως αυτό να μην είναι και θέμα ηλικίας στη τελική.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
όταν αναφέρει το θέμα της ηλικίας πάντα του λέω ότι δεν με απασχολεί καν.πως να του πω τώρα ότι το σκέφτομαι?

Εδώ έχουμε δυο προβλήματα που χρήζουν τάχιστης και επιτόπιας ανάλυσης:

Πρώτον, άλλα λέει το στόμα σου, άλλα λέει η σκέψη σου.

Δεύτερον, το γενεσιουργό αίτιο αυτής της σκέψης ποιό είναι; Ανήκει σε σένα ή έχει επέλθει ύστερα από σχόλια του περιβάλλοντός σου;

Έχεις τα χέρια σου γεμάτα προβλήματα, τόσο προς τον σύντροφό σου (το πρώτον) όσο και προς τον εαυτό σου (το δεύτερον αν ισχύει)

Πρέπει ο άνθρωπος να έχει μια γνώση των πραγμάτων αναφορικά με τις δυο αυτές προβληματικές συνιστώσες του ερωτήματός σου, αλλά νομίζω ότι μια καλή αρχή θα ήταν να τις αναλύσεις πρώτα σε εμάς, για να δούμε τι φταίει...:)

μακάρι γιατί δεν θέλω να πληγωθεί κανένας...απλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο διατεθημένη είμαι να παλέψω για αυτη τη σχέση.πρώτη φορά νιώθω έτσι και μου τη σπάει που πρέπει να κρίνω αυτή τη σχέση με μαθηματικά κριτήρια...

Φοβάσαι.... Σε έχει κυριεύσει ο φόβος και η αμφιβολία για το αν κάνεις κάτι καλό ή όχι, αν θα σου βγεί, αν θα είναι αποδεκτό από τους γύρω και τρέχα γύρευε τι άλλο...

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα, και το λέω αυτό ακριβώς γιατί ο φόβος είναι ο χειρότερος εχθρός. Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι αν αφήσεις όλα τα άλλα να σου διαλύσουν τη σχέση χάριν στερεοτυπικών κρίσεων, όχι μόνο θα πληγώσεις τον άλλο, αλλά μακροπρόθεσμα θα χάσεις κι εσύ μια καλή ευκαιρία να είσαι με αυτόν που θες, μόνο και μόνο επειδή οι αριθμοί λένε όχι...

Έχεις μάθει να χάνεις; Το έχεις ζήσει; Πιθανολογώ πως όχι... Γιατί τότε θα έκοβες τη φόρα στο φόβο σου μεμιάς και θα έδινες τη θέση του στο θάρρος, στην τόλμη, στα θέλω σου. Δεν ξέρω τι θα κάνεις στην τελική, αλλά αν θες να ακούσεις μια κουβέντα και να την κρατήσεις καλά στο μυαλό σου είναι η εξής: Σταμάτα να φοβάσαι. Ο φόβος σε σκοτώνει. Ο θυμός σε κρατάει ζωντανή (εδώ, τα θέλω σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kittylove7@

Νεοφερμένος

Η kittylove7@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ναι φοβάμαι...δεν έχω χάσει ποτέ στην ζωή μου κάτι που θέλω πολύ και τον συγκεκριμένο άνθρωπο τον έχω ερωτευτεί πολύ.μέχρι στιγμής κανένας από το περιβάλλον μας δεν γνωρίζειγια αυτή τη σχέση οπότε έχει μείνει ανεπηρέαστη από τρίτους.μετά όμως τι????δεν θέλω να μου το χαλάσει κανείς......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
ναι φοβάμαι...δεν έχω χάσει ποτέ στην ζωή μου κάτι που θέλω πολύ και τον συγκεκριμένο άνθρωπο τον έχω ερωτευτεί πολύ.μέχρι στιγμής κανένας από το περιβάλλον μας δεν γνωρίζειγια αυτή τη σχέση οπότε έχει μείνει ανεπηρέαστη από τρίτους.μετά όμως τι????δεν θέλω να μου το χαλάσει κανείς......

Οι αδυναμίες ενός ανθρώπου και οι φόβοι του, είναι σαν την καμήλα αγαπητή μου. Εαν δεν απορρίψεις την πρακτική του να χαμηλώσεις την καμπουρίτσα σου σε τρίτους, κανένας δε θα βρεί την ευκαιρία να καβαλήσει την ευτυχία σου. Τα πράγματα είναι απλά, πάρε κουράγιο, εμπιστέψου αυτόν που αγαπάς (δοθείσης της υπόθεσης φυσικά ότι σου φέρεται καλά) και θα πάνε όλα μια χαρά. Η δύναμή σου είστε εσείς. Δεν χρειάζεσαι κανέναν άλλο. ΜΗΝ φοβάσαι. Έχε ελπίδα. Αν δεν την έχεις εσύ, ποιός θα την έχει για τα όσα αισθάνεσαι και ζεις;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kittylove7@

Νεοφερμένος

Η kittylove7@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ούτε εγώ πιστευα ποτε στις σχεσεις με μεγαλη διαφορα ηλικιας αλλα να που οτι αποκλειεις τελικα το λουζεσαι.δεν ειναι θεμα ντροπης απλα δεν ξερω πως και αν μπορω να προστατευσω αυτη τη σχεση.πως μπορω να κανω τους δικους μου ανθρωπους να την αποδεκτούν(αν και οποτε το μαθουν).δεν ξερω αν υπαρχει τελικα καπου το αλλο μας μισο παντως αν υπαρχει εγω νιωθω οτι ειναι αυτος ο ανθρωπος...και δεν ειμαι καν ρομαντικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Σε μια σχέση έχει σημασία η εσωτερική ηλικία και όχι η εξωτερικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top