• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
οπως ειπα καποιο πονο δεν ενιωσα οποτε ειναι ψιλοπαραλογο να μετακινησα κατι και να μην ενιωσα καποιο πονο η να δω καποιο σημαδι.
Ναι, ειναι λιγο απιθανο. καθαρα για ψυχολογικους λογους, κανε ενα follow up. προσπαθησε οσο μπορεις να μην την αγγιζεις χωρις λογο.


οσο αναφορα το avatar που ειπα εννοω σε σχημα της μυτης και του γενικου συνολο οχι σε χρωμα..εχει μειωθει βεβαια αλλα ακομα δειχνω καπως ετσι..μελανιες δεν εχω,κατι πολυ λιγα.γενικα σε ανφας αλλαζει καθολου το προσωπο μετα απο μια τετοια επεμβαση?η καμπουρα που ειχα ηταν σχετικα μικρη οχι κατι μεγαλο.επισης αν βλεπω τη μυτη απο προφιλ κανει ενα ανεβασμα και φαινεται πιο μακρια μπροστα..θα μειωθουν και αυτα?θα γινει δλδ ευθεια απο κατι σαν "γαλλικη" που ειναι τωρα και θα επανερθει σε μηκος οπως ηταν?(εκτος απο τη καμπουρα και το διαφραγμα δεν πειραξα τιποτα αλλο).
γενικα θα αλλαξει η μυτη. κανα 2 μηνο μετα ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτο που βλεπεις οταν βγαινει ο γυψος.
και συνεχιζει να αλλαζει. το πρηξιμο, παει προς τα κατω. πρωτα θα ξεπρηστει η ραχη κ θα στενεψει αισθητα...αν κ παντα θα σου φαινεται λιιιιγο πιο πλατεια απο πριν, επειδη εχει φυγει η καμπουρα. το να αφαιρεις την καμπουρα απο μια μυτη ειναι σα να αφαιρεις την κορυφη απο μια πυραμιδα. δημιουργειται μια ορφθαλμαπατη οσον αφορα το πλατος, παρολο που οι πλευρες δεν εχουν μετακινηθει. η αφαιρεση της καμπουρας με αποτελεσμα το χαμηλωμα της ραχης ειναι και ο λογος που σου φαινεται και πιο μακρυα η μυτη συνολικα. επισης το πρησμενο ακρορινιο συμβαλει στην αισθηση οτι η μυτη ειναι πιο μακρυα κ πιο χοντρη στην ακρη. ειναι βεβαιο πως ολα αυτα που βλεπεις τωρα, θα βελτιωθουν αισθητα με τον καιρο καθως θα ξεπρηζεσαι.

γενικα το ολο πρηξιμο που ξεκιναει αναμεσα απο τα ματια στη κορυφη της μυτης μεχρι κατω σε ποσο καιρο θα εχει φυγει τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος του?
στον καθενα χρειαζεται διαφορετικο χρονο, διοτι πολλοι παραγοντες παιζουν ρολο (πχ η εκαταση των τραυματων, το παχος του δερματος κτλ) σε γενικες γραμμες ομως μεσα στο πρωτο 3 μηνο, η ραχη των περισσοτερων, στρωνει αρκετα.


και οπως ειπα και πιο πανω σε ανφας θα ειμαι ακριβως ιδιος η μπορει να ειναι πιο πλατια απο πριν η ραχη της μυτης ή η κορυφη αναμεσα απο τα ματια?και επειδη ανεφερες για 2 μηνες τοτε για κατι 6μηνα-1 χρονο τι αλλαγες γινονται?
"ακριβως" ιδιος δε θα εσαι....αλλα ουτε κ θα αλλαξεις δραματικα στο ανφας. κανε υπομονη κ συντομα θα αρχισεις να παιρνεις μια ιδεα για το πως θα ειναι το τελικο αποτελεσμα.
οι αλλαγες του πρωτου 3 μηνου ειναι σημαντικες μιας κ το 70-80% του πρηξιματος εχει υποχωρησει σε αυτο το διαστημα. το υπολοιπο πρηξιμο αργει να φυγει κ μπορει να ειναι παρον στο ακρορινιο για ενα χρονο η κ για παραπανω. 0ι αλλαγες δλδ που λαβαινουν χωρα μετα το πρωτο 3 μηνο, εχουν να κανουν με το ακρορινιο κυριως..πχ θα δεις περισσοτερο definition. θα δεις καλυτερα το σχημα του δλδ, την κλιση του κ αλλες τετοιες μικρες λεπτομεριες.

.g μιλαμε παντα για αλλαγες που θα γινουν εξωτερικα..εκτος κι αν και τα εσωτερικα πρηξιματα(μεσα στη μυτη) επηρεαζουν την εξωτερικη εικονα κατι που δεν ξερω.
σιγουρα το εσωτερικο πρηξιμο επηρεαζει την εξωτερικη εμφανιση, μιας κ "παχαινει" τη μυτη συνολικα. επισης το εσωτερικο πρηξιμο ενδεχεται να επηρεαζει κ την αναπνοη κ να την παρεμποδιζει ισως λιγο.
κανε υπομονη κ σε μερικους μηνες θα δεις βελτιωση σε σχεση με αυτο που βλεπεις τωρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

donakri

Νεοφερμένος

Ο donakri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αν και το δεν θα εισαι ακριβως ιδιος με αγχωσε λιγο αλλα τι να κανουμε..υπομονη..απλα ξερεις πιανοντας (ελαφρα) τη ραχη της μυτης,πλαγια τη μυτη η τη κορυφη αναμεσα απο τα ματια αντιλαμβανομαι δεν οτι εχω τοσο πολυ πρηξιμο στο δερμα που οταν υποχωρησει θα ειμαι οπως πριν(εστω και με πολυ πιο λιγο πλατια ραχη).Αυτο με κανει και αγχωνομαι..οτι για να επανελθω οπως ειμουν πρεπει να ξεπρηστω "τοσο" ενω δεν εχω-νιωθω τοσο πρηξιμο.και για την ακριβεια δεν μιλαω για τη ραχη αλλα για τη κορυφη αναμεσα απο τα ματια..εκει φαινεται σα να εχει παχυνει το κοκκαλο και το πρηξιμο του δερματος δεν φαινεται αρκετο ωστε να επανελθει στα φυσιολογικα.που σε αυτο το σημειο δεν εκοψε τιποτα η καμπουρα ηταν πιο κατω.θεωρητικα αφου τοσο ψηλα δεν εκοψε κατι πρεπει να ξαναγινει οπως ηταν..αλλα απο την αλλη οταν ακουμπαω σε ολη εκεινη την επιφανεια δεν εχει τοσο πρηξιμο το δερμα αρα δεν θα γινει οπως ηταν??
Συγνωμη αν σε εχω κουρασει!!
υ.γ.Για το αν θα παραμεινει γαλλικη δεν μου ειπες:).εκτος απο τη καμπουρα εξυσε και λιγο απο το μαλακο μερος κατω απο το κοκκαλο ωστε να γινει ευθεια..αυτο το σημειο της μυτης το μαλακο μερος δηλαδη θα ξεπρηστει τοσο ωστε να γινει ευθεια η μυτη ή θα μεινει ετσι γαλλικη?απο οσο ειδα απο αλλες σελιδες ολοι ετσι ηταν και σε ολους επεσε και εγινε ευθεια αλλα δεν καταλαβα αν λενε για το ακρονινιο αν ηταν πιο ανασηκωμενο η για το σημειο που λεω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αν και το δεν θα εισαι ακριβως ιδιος με αγχωσε λιγο αλλα τι να κανουμε..υπομονη..
την επεμβαση την εκανες για να αλλαξεις προς το καλυτερο το προφιλ σου απο οτι καταλαβα.
αυτη η αλλαγη δεν γινεται να αφησει εντελως ανεπαφο το ανφας. ομως η αλλαγη στο ανφας θα ειναι κ αυτη προς το καλυτερο. απλα ισως δε το βλεπεις ακομα λογω της ταλαιπωριας που εχει υποστει το προσωπο σου κ κυριως λογω του πρηξιματος.



απλα ξερεις πιανοντας (ελαφρα) τη ραχη της μυτης,πλαγια τη μυτη η τη κορυφη αναμεσα απο τα ματια αντιλαμβανομαι δεν οτι εχω τοσο πολυ πρηξιμο στο δερμα που οταν υποχωρησει θα ειμαι οπως πριν(εστω και με πολυ πιο λιγο πλατια ραχη).Αυτο με κανει και αγχωνομαι..οτι για να επανελθω οπως ειμουν πρεπει να ξεπρηστω "τοσο" ενω δεν εχω-νιωθω τοσο πρηξιμο.

εχεις πολυ περισσοτερο πρηξιμο κ στραπατσαρισμα απο οσο νομιζεις και θα το καταλαβεις σε κανα 2 μηνο οταν θα συγκρινεις τις σημερινες σου φωτογραφιες με τις τοτε :P


και για την ακριβεια δεν μιλαω για τη ραχη αλλα για τη κορυφη αναμεσα απο τα ματια..εκει φαινεται σα να εχει παχυνει το κοκκαλο και το πρηξιμο του δερματος δεν φαινεται αρκετο ωστε να επανελθει στα φυσιολογικα.που σε αυτο το σημειο δεν εκοψε τιποτα η καμπουρα ηταν πιο κατω.
το κοκαλο εκει δεν παχυνε, αυτο που εχει παχυνει ειναι το δερμα κ οι ιστοι, εχουν ολα πρηστει απο τα τραυματα. θα επανελθεις στα φυσιολογικα σου , οταν ολα θα πανε στη θεση τους θα ξαναβρεις την παλια οψη σου.
αυτο που σε εχει τρομαξει ειναι που εχασες την παλια σου οψη, αλλα αυτο θα αποκατασταθει συντομα, δεν ειναι μονιμο.


Για το αν θα παραμεινει γαλλικη δεν μου ειπες:).
χαχαχαχα..αυτο δε γινεται το ξερω... το ακρορινιο σιγουρα θα κατεβει καθως θα ξεπρηζεται, αλλα το ποσο θα κατεβει εξαρταται απο την τεχνικη που χρησιμοποιησε ο γιατρος στο χειρουργειο. μπορεις να τον ρωτησεις σχετικα με αυτο.


ο εκτος απο τη καμπουρα εξυσε και λιγο απο το μαλακο μερος κατω απο το κοκκαλο ωστε να γινει ευθεια..αυτο το σημειο της μυτης το μαλακο μερος δηλαδη θα ξεπρηστει τοσο ωστε να γινει ευθεια η μυτη ή θα μεινει ετσι γαλλικη?απο οσο ειδα απο αλλες σελιδες ολοι ετσι ηταν και σε ολους επεσε και εγινε ευθεια αλλα δεν καταλαβα αν λενε για το ακρονινιο αν ηταν πιο ανασηκωμενο η για το σημειο που λεω εγω.
αν καταλαβα καλα, εσυ λες για την περιοχη που ειναι πανω απο το ακρορινιο?το χονδρινο τμημα κατω απο το ρινικο οστο? το supra-tip?...πρεπει να μιλας για αυτο το τμημα της μυτης. αν αυτο ειναι σε ευθεια με το ρινικο οστο (το πανω τμημα που λες) κ μονο η ακρη σηκωνεται, τοτε δεν εχεις λογο να ανησυχεις, η ακρη θα ξεφουσκωσει καθως θα ξεπρηζεται κ το πιθανοτερο ειναι ολα να ευθυγραμμιστουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

donakri

Νεοφερμένος

Ο donakri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μμ για το "γαλλικη" δεν ανασηκωνεται το ακρορινιο..απλα ειναι πιο υψυλο το μαλακο μερος που ειναι κατω απο το κοκκαλο η μετα οπως προτιμας.απο προφιλ δηλαδη το κοκκαλο ειναι σε αυθεια και κανει μια μικρη γωνια με το που αρχιζει η "μαλακη ραχη" της μυτης..οπως ειπα εξυσε και εκει λιγο ωστε να ερθει σε ευθεια..απλα δεν εχω καταλαβει αν αυτη η γωνια θα φυγει η θα μεινει ετσι ενα σκλοπατι πιο πανω το μαλακο μερος.

οσο αναφορα το πανω μερος αμα ηταν τοσο πολυ το πρηξιμο δεν θα το καταλαβαινα?ενταξει οκ οταν το πιεσω ελαφρα ειναι πιο παχυ το δερμα αλλα ψιλοακουμπαω κοκκαλο.τα κοκκαλα δεν πρηζονται επισης ειπες αν εκανε οστεοτομη εχουν δεσει οποτε μονο το πρηξιμο στο δερμα μενει και αυτο ειναι λιγο..οπως ειχα δει και σε αλλη σελιδα μπορει να το ειχες γραψει και εσυ οτι ειναι σαν να εχω μια κουβερτα πανω απο το κοκκαλο ενω οταν γινει σεντονι(ξεπριστει) θα φανουν οι λεπτομερειες..ε η κουβερτα δεν ειναι τοσο χοντρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pigasus

Νεοφερμένος

Η pigasus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Απορία που μου προέκυψε..Τρέξιμο πόσο καιρό μετά την επέμβαση επιτρέπεται;Ξέρω ότι επιτρέπεται μόνο ήπια άσκηση χωρίς βάρη.+επειδή το τρέξιμο εμπεριέχει κραδασμούς δεν ξέρω αν επιτρέπεται..όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
μμ για το "γαλλικη" δεν ανασηκωνεται το ακρορινιο..απλα ειναι πιο υψυλο το μαλακο μερος που ειναι κατω απο το κοκκαλο η μετα οπως προτιμας.απο προφιλ δηλαδη το κοκκαλο ειναι σε αυθεια και κανει μια μικρη γωνια με το που αρχιζει η "μαλακη ραχη" της μυτης..οπως ειπα εξυσε και εκει λιγο ωστε να ερθει σε ευθεια..απλα δεν εχω καταλαβει αν αυτη η γωνια θα φυγει η θα μεινει ετσι ενα σκλοπατι πιο πανω το μαλακο μερος.
επειδη εισαι ακομα πολυ νωρις στην αναρρωση, το πιθανοτερο ειναι οτι ολα τα φουσκωματα, να ειναι πρηξιματα.
κανε λιγο υπομονη να δεις πως θα γινει η μυτη σου καθως θα ξεπρηζεται. αν δεις οτι εχει περασει κανα 2 μηνο- 3μηνο κ τιποτα απο αυτα που σε ενοχλουν δεν δειχνει διαθεσεις να κατεβει, τοτε θα πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο.

οσο αναφορα το πανω μερος αμα ηταν τοσο πολυ το πρηξιμο δεν θα το καταλαβαινα?ενταξει οκ οταν το πιεσω ελαφρα ειναι πιο παχυ το δερμα αλλα ψιλοακουμπαω κοκκαλο.τα κοκκαλα δεν πρηζονται επισης ειπες αν εκανε οστεοτομη εχουν δεσει οποτε μονο το πρηξιμο στο δερμα μενει και αυτο ειναι λιγο..οπως ειχα δει και σε αλλη σελιδα μπορει να το ειχες γραψει και εσυ οτι ειναι σαν να εχω μια κουβερτα πανω απο το κοκκαλο ενω οταν γινει σεντονι(ξεπριστει) θα φανουν οι λεπτομερειες..ε η κουβερτα δεν ειναι τοσο χοντρη..
ισως δε το καταλαβαινεις τωρα, αλλα θα δεις οτι μετα απο 2 μηνες θα εχεις αλλαξει.
ειναι πολυ νωρις για να προσπαθεις να βγαλεις συμπερασματα, πιεζοντας τη μυτη, ψαχνοντας το κοκαλο κατω απο το δερμα κτλ. δωσε χρονο στον σωμα σου να αναρρωσει. αλλωστε σε αυτη τη φαση, δε μπορεις να κανεις τιποτα και το να αγχωνεσαι δε βοηθαει καθολου την αναρρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

donakri

Νεοφερμένος

Ο donakri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παντως εχει ενα βιντεο με το Σκουρα που λεει οτι τα περι 2-μηνου 6μηνου και κτλ ειναι μυθος και οτι η μυτη περνει τη τελικη μορφη της 10-15 μερες μετα την επεμβαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Παντως εχει ενα βιντεο με το Σκουρα που λεει οτι τα περι 2-μηνου 6μηνου και κτλ ειναι μυθος και οτι η μυτη περνει τη τελικη μορφη της 10-15 μερες μετα την επεμβαση...

ο σκ διαφωνει με την παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα. wow! :popcorn:
μαλλον προσπαθει να πεισει τους αναποφασιστους, παρουσιαζοντας την επεμβαση ως κατι απλο απο το οποιο σε 15 μερουλες εχεις ξεμπερδεψει. μονο εξηγειται η δηλωση του. εκτος κ αν κανει επεμβασεις σε αλιεν, που δεν εχουν ιστους κ δεν πρηζονται.

η δικη μου μυτη, 3 μηνες μετα, ηταν αρκετα διαφορετικη απο οτι ηταν 15 μερες μετα. απο τον τριτο μηνα κ μετα, παρατηρω μια σταθεροποιηση στην εμφανιση της, μιας κ το πρηξιμο εχει φυγει απο τη ραχη κ εχω μονο λιγο στο ακρορινιο. οταν φυγει εντελως κ απο εκει, τοτε θα μπορω να μιλησω για την "τελικη μορφη".
στις 15 μερες βλεπεις το βασικο σχημα κ μεγεθος. το βασικο. οχι το τελικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteraki29

Νεοφερμένος

Η asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Και εγώ θέλω να κάνω ρινοπλατική αλλά αφενός φοβάμαι μία πιθανή αποτυχία και εφετέρου έχω ακούσει οτι το πρόσωπο κάνει και 1μιση χρόνο να ξεπρηστεί εντελώς...ισχύειιιι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Και εγώ θέλω να κάνω ρινοπλατική αλλά αφενός φοβάμαι μία πιθανή αποτυχία και εφετέρου έχω ακούσει οτι το πρόσωπο κάνει και 1μιση χρόνο να ξεπρηστεί εντελώς...ισχύειιιι???
απο ποιον το εχεις ακουσει αυτο? κατα κανονα, οχι δεν ισχυει. το προσωπο ξεπρηζεται μεσα στους πρωτους δυο μηνες.
εναμισι χρονο ενδεχεται να ειναι πρησμενο μονο το ακρορινιο. το ποσο θα κρατησει το πρηξιμο εξαρταται απο την εκταση των τραυματων, τις ικανοτητες επουλωσης του χειρουργημενου κ το παχος του δερματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmmm11

Νεοφερμένος

Η mmmm11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
από εσας που χετε κανει ρινοπλαστική, ποτε φυξήσατε τη μυτη σας για πρωτη φορα μετα την επεμβαση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ την φύσαγα απαλά από τότε που μου έβγαλαν τον νάρθηκα, γιατί δεν μπορούσα να βγάζω τον ορό από το στόμα όπως μου είπαν και αναγκαστικά έπρεπε να τον βγάζω από τη μύτη (ΔΕΝ το συνιστώ να το κάνετε). Μετά άρχισα να φυσάω πιό δυνατά πάνω στον μήνα και από τότε τη φυσάω σχεδόν συνέχεια (πάλι ΔΕΝ το συνιστώ). Επίσης μην κάνετε γναθοχειρουργείο για ένα χρόνο περίπου γιατί απαγορεύουν εντελώς το φύσημα (κάτι με τις κόγχες, δεν θυμάμαι ακριβώς) το οποίο εγώ το έκανα και επίσης δεν το συνιστώ.
Μόλις μου έβγαλαν το νάρθηκα, είδα τόσο μεγάλη διαφορά που δεν πίστευα ότι είμαι εγώ. Νόμιζα ότι είναι πολύ καλό το μέγεθος και το σχήμα, αλλά όσο πέρναγε ο καιρός μεγάλωνε. Οπότε έχει κάποια βάση ότι βλέπεις το αποτέλεσμα στις 15 μέρες, αλλά δεν είναι μόνιμο. Θα ξεπρηστεί τελείως σε 1-2 χρόνια, ανάλογα τον οργανισμό και το ποσοστό της αλλαγής. Εγώ έχω περάσει το χρόνο και ακόμα ΔΕΝ είμαι εντάξει, γιατί αφ ενός έχω χοντρό δέρμα (το οποίο πρέπει μόνο του να συρρικνωθεί και να "κάτσει" πάνω στο χόνδρο, πράγμα που μπορεί να πάρει πολύ καιρό) και αφ ετέρου την κοπάναγα συνέχεια και η "δική" μου μύτη ήταν πάρα πολύ μεγάλη, αρα πιό δύσκολη περίπτωση.
Φανταστείτε το έτσι: χάνετε κιλά ξαφνικά, αλλά το δέρμα συνεχίζει να είναι "τεντωμένο" και φαίνεστε ακόμα χοντροί. Θέλει πολύ καιρό για να επανέλθει και να σφίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmmm11

Νεοφερμένος

Η mmmm11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
ενδιαφέροντα όλα αυτά. εγώ ευτυχώς δεν έχω χοντρό δέρμα. δεν κατάλαβα πάντως κάνει να τη φυσάμε ή όχι? για ένα χρόνο δεν κάνει? εγώ εχω κλεισει ένα μήνα και έτυχε να τη φυσήξω... ντάξει όχι και πάρα πολυ δυνατά αλλά τη φύσηξα...
γενικά φερομαι κανονικα πλεον γιατί έχω βαρεθει. κοιμάμαι και στα πλαγια..δεν την πατηκώνω αλλά όσο να ναι μπορεί να πειράζει.
ε μα..ότι είναι να γίνει θα γίνει...σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ενδιαφέροντα όλα αυτά. εγώ ευτυχώς δεν έχω χοντρό δέρμα. δεν κατάλαβα πάντως κάνει να τη φυσάμε ή όχι? για ένα χρόνο δεν κάνει? εγώ εχω κλεισει ένα μήνα και έτυχε να τη φυσήξω... ντάξει όχι και πάρα πολυ δυνατά αλλά τη φύσηξα...
γενικά φερομαι κανονικα πλεον γιατί έχω βαρεθει. κοιμάμαι και στα πλαγια..δεν την πατηκώνω αλλά όσο να ναι μπορεί να πειράζει.
ε μα..ότι είναι να γίνει θα γίνει...σωστα?
ΣΩΣΤΑ!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gka

Νεοφερμένος

Ο gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος και ονομάζομαι Κωνσταντίνος είμαι 25 ετών. Δυστυχώς χρειάζεται να κάνω την συγκεκριμένη επέμβαση λόγω πολύ σοβαρού προβλήματος στο διάφραγμα (όσοι ΩΡΛ με είδαν τα έχασαν). Έχω άπνοιες, και γενικά ζω ένα μαρτύριο, δεν αναπνέω, δεν μυρίζω, έχω συνέχεια αλλεργίες κτλ...

Αισθητικά η μύτη δεν είναι τέλεια αλλά ούτε και άσχημη (έχει συμμετρία όμως στο κόκκαλο στο πάνω σημείο δημιουργεί σκιά στις φωτογραφίες ) , απλά φοβάμαι μην πάω να διορθώσω το διάφραγμα και φύγω με μύτη χειρότερη από ότι ήμουν λόγω του ότι η επέμβαση θα είναι σοβαρή και θα πρέπει να διορθωθούν και εξωτερικές ατέλειες. Με οικογενειακό φίλο ΩΡΛ (χωρίς κανένα δόλο) μου ανέφερε πως μετά ίσως χρειαστεί και μια επέμβαση στο πηγούνι, διότι λόγω της ιδιομορφίας του διαφράγματος ίσως αλλάξουν και τα χαρακτηριστικά (με σόκαρε αυτό που άκουσα).

Γενικά, αν εξαιρέσουμε κάτι σημάδια που είχα στο πρόσωπο λόγω ακμής δεν έχω κόμπλεξ με την εμφάνιση μου. Σίγουρα μια σωστή επέμβαση θα βελτιώσει και την εμφάνιση μου, αλλά με αυτά που διάβασα μέχρι την 19 σελίδα στο παρών topic τρόμαξα (δεν άντεξα να πάω παρακάτω).

Όποιος θα μπορούσε να συστήσει κάποιον, όπως επίσης και να αποκλείσει κάποιον θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Πλαστικούς τύπου celebrity τους έχω αποκλείσει. Ψάχνω εξειδικευμένο πλαστικό προσώπου (ρηνοπλαστικό).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος και ονομάζομαι Κωνσταντίνος είμαι 25 ετών. Δυστυχώς χρειάζεται να κάνω την συγκεκριμένη επέμβαση λόγω πολύ σοβαρού προβλήματος στο διάφραγμα (όσοι ΩΡΛ με είδαν τα έχασαν). Έχω άπνοιες, και γενικά ζω ένα μαρτύριο, δεν αναπνέω, δεν μυρίζω, έχω συνέχεια αλλεργίες κτλ...

Αισθητικά η μύτη δεν είναι τέλεια αλλά ούτε και άσχημη (έχει συμμετρία όμως στο κόκκαλο στο πάνω σημείο δημιουργεί σκιά στις φωτογραφίες ) , απλά φοβάμαι μην πάω να διορθώσω το διάφραγμα και φύγω με μύτη χειρότερη από ότι ήμουν λόγω του ότι η επέμβαση θα είναι σοβαρή και θα πρέπει να διορθωθούν και εξωτερικές ατέλειες. Με οικογενειακό φίλο ΩΡΛ (χωρίς κανένα δόλο) μου ανέφερε πως μετά ίσως χρειαστεί και μια επέμβαση στο πηγούνι, διότι λόγω της ιδιομορφίας του διαφράγματος ίσως αλλάξουν και τα χαρακτηριστικά (με σόκαρε αυτό που άκουσα).

Γενικά, αν εξαιρέσουμε κάτι σημάδια που είχα στο πρόσωπο λόγω ακμής δεν έχω κόμπλεξ με την εμφάνιση μου. Σίγουρα μια σωστή επέμβαση θα βελτιώσει και την εμφάνιση μου, αλλά με αυτά που διάβασα μέχρι την 19 σελίδα στο παρών topic τρόμαξα (δεν άντεξα να πάω παρακάτω).

Όποιος θα μπορούσε να συστήσει κάποιον, όπως επίσης και να αποκλείσει κάποιον θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Πλαστικούς τύπου celebrity τους έχω αποκλείσει. Ψάχνω εξειδικευμένο πλαστικό προσώπου (ρηνοπλαστικό).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

η επεμβαση για ευθειασμο διαφραγματος ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ επεμβαση απο την πλαστικη, γινεται για λειτουργικους λογους κ δε θα επηρεασει την εμφανιση της μυτης σου. η μυτη αλλαζει σχημα οταν αλλαχτει το ρινικο οστο κ τα χονδρινα τμηματα. το διαφραγμα ειναι αλλο σημειο της μυτης κ το χειρουργει αποκλειστικα ωρλ και ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ.
παλιοτερα αν χερειαζοταν επεμβαση στο διαφραγμα και πλαστικη μαζι, ναρκωναν τον ασθενη, ξεκιναγε ο ωρλ με το διαφραγμα κ μετα ολοκληρωνε ο πλαστικος με το αισθητικο κομματι. πλεον πολλοι ωρλ ειναι εξειδικευμενοι στην παλστικη προσωπου οποτε μπορουν να κανουν κ τις 2 επεμβασεις χωρις να μπερδευονται πολλα ατομα στο χειρουργειο.
πολλοι ασθενεις που πρεπει να χειρουργηθουν για ευθειασμο διαφραγματος, μπορουν να επωφεληθουν απο την ταλαιπωρια κ να αλλαξουν κ τις αισθητικες ατελειες. ομως αυτο δεν ειναι υποχρεωτικο. αν σε καποιον αρεσει η μυτη του, μπορει να φτιαξει την αναπνοη του ευθειαζοντας το διαφραγμα, χωρις να αλλαξει η μυτη εμφανισιακα καθολου.

συζητησε με οσο περισσοτερους γιατρους μπορεις, ενημερωσου οσο καλυτερα γινεται κ να εισαι προσεκτικος, διοτι πολλοι μπορει να σου πουν διαφορα, ωστε να επωφεληθουν κ απο το κοστος της πλαστικης.

τωρα οσον αφορα τον οικογενειακο φιλο γιατρο..που απο διαφραγμα σε εφτασε μεχρι πηγουνι (!!) ...προτιμω να μη το σχολιασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gka

Νεοφερμένος

Ο gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Δυστυχώς έτσι όπως είναι η μύτη μου θα χρειαστεί και πλαστική (γενικά είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος αν δεν την δει), μπορεί εξωτερικά να μην είναι τόσο χάλια αλλά όπως μου ανέφεραν αρκετοί ΩΡΛ που έχω επισκεφτεί αλλά θα χρειαστεί σίγουρα και αισθητική επέμβαση.

Τώρα περισσότερα δεν ξέρω και εγώ για να σου πω την αλήθεια αλλά αφού θα υποστώ που θα υποστώ το χειρουργείου γιατί να μην έχω μια πολύ καλύτερη μύτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
..... αλλά αφού θα υποστώ που θα υποστώ το χειρουργείου γιατί να μην έχω μια πολύ καλύτερη μύτη?

την απαντηση την εδωσες μονος σου στο πρωτο ποστ σου: "φοβάμαι μην πάω να διορθώσω το διάφραγμα και φύγω με μύτη χειρότερη από ότι ήμουν" :P
φυσικα κ μπορεις να εχεις μια καλυτερη μυτη, γιατι οχι?
το δυσκολο ειναι να ξεπερασει καποιος το φοβο της αποτυχιας κ να προχωρησει.
αν οσοι γιατροι εχεις δει εχουν κρινει οτι θα χρειαστεις κ πλαστικη τοτε go for it! κ καλη τυχη στην επιλογη χειρουργου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gka

Νεοφερμένος

Ο gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τον φόβο της αποτυχίας τρέμω...

Θα αρχ΄σω επισκέψεις και θα δω τι θα μου πουν, σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού στον Σ. στο κολονάκι γιατί είδα πολλούς να είναι ευχαριστημένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mmmm11

Νεοφερμένος

Η mmmm11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά κολύμβηση και άσκηση πότε αρχίσατε? μετά τους 2 μήνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top