[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Λοιπόν η καλύτερη λύση είναι το ξυραφάκι.Στην αρχή ξυριζόμουν με μηχανή αλλά ήταν πολύ επώδυνο και χρονοβόρο.Οπότε κατέληξα στο ξυραφάκι που μέσα σε 5 λεπτά έχω τελειώσει.Αργά ή γρήγορα όλες εκεί καταλήγουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
στην γάμπα χρησιμοποιω ξυραφάκι χρόνια τώρα αλλά τις τρίχες στα μπούτια δεν τις είχα πειράξει ποτέ.και αφού δεν τις πείραξα ψάχνω την καλύτερη λύση για να μην ταλαιπωρούμαι πολύ μετά...:/:
απλως να ξερεις οτι εκει που χρησσιμοποιησες ξυραφι θα πονεσει περισσοτερο με το κερι τις πρωτες 1-2 φορες

@vicky13 ισως το ξυραφακι ειναι πιο γρηγορο-και πιο φθηνο- δυστυχως ομως κανει αγριες τις τριχες δεν τις μειωνει και φαινονται και πιο σκουρες (ιδιαιτερα το μερος εκεινο που βρισκεται κατω απο το δερμα -δε θυμαμαι τωρα πως λεγεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
έκανα χαλαουα τελικά.στο ένα πόδι έβγαλα κάτι κόκκινα σημάδια.σαν αιμα ενα πραγμα σε καποιο σημειο.α!και μερικες μελανιες.ειναι φυσιολογικό;προφανως δεν εκανα κατι σωστα ετσι;στο αλλο ολα ενταξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
λοιπόν εκανες και μηρους; μην κανεις εγκληματα στα ποδια σου μονη σου.
πηγαινε πρωτα σε αισθητικό για τα πόδια, ειδικά για τους μηρούς που είναι πιο ευαίσθητοι.
εγω την πατησα ασχημα με πολλα σημαδια και γυρισμενες τριχες. τωρα κανω λειζερ κ εχουν ηρεμησει καπως.
πρωτα σε αισθητικό. ειδικά αμα δεν ξερεις μ αυτα τα πραγματα μπορει να παθεις και εγκαυμα (υποθετω πως ο,τι βαζεις το ζεσταίνεις πριν)

εδιτ: επίσης ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο. όντως κατι δεν εκανες καλά. λογικό είναι και αναμενόμενο την πρωτη φορα. μην το συνεχισεις ομως μόνη σου. βρες καποιον που ξερει. στο λεω εγω που την εχω πατησει ασχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
λοιπόν εκανες και μηρους; μην κανεις εγκληματα στα ποδια σου μονη σου.
πηγαινε πρωτα σε αισθητικό για τα πόδια, ειδικά για τους μηρούς που είναι πιο ευαίσθητοι.
εγω την πατησα ασχημα με πολλα σημαδια και γυρισμενες τριχες. τωρα κανω λειζερ κ εχουν ηρεμησει καπως.
πρωτα σε αισθητικό. ειδικά αμα δεν ξερεις μ αυτα τα πραγματα μπορει να παθεις και εγκαυμα (υποθετω πως ο,τι βαζεις το ζεσταίνεις πριν)

εδιτ: επίσης ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο. όντως κατι δεν εκανες καλά. λογικό είναι και αναμενόμενο την πρωτη φορα. μην το συνεχισεις ομως μόνη σου. βρες καποιον που ξερει. στο λεω εγω που την εχω πατησει ασχημα.


πρώτη φορά το έκανα.δεν έχω ξαναπειράξει τις τρίχες στους μηρούς.γι αυτό ναρωτιέμαι μηπως ειναι φυσιολογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
είναι φυσιολογικό τη στιγμή που δεν το κανεις καλα..
ειδικά οι μηροί είναι πολύ ευαίσθητη περιοχή και δεν πρεπει να παίζεις μαζί της (ειδικα στο εσωτερικό των μηρών)
εγω θα ελεγα να πας για αρχή σε αισθητικό ή σε μια φίλη που να ξερει καλα να σου δειξει.
εγω δεν το εκανα και την πατησα...
και τα λαθη συσσωρευονται με τα χρόνια.. αρα τα λεφτα που θα γλιτωσεις τωρα θα τα δωσεις μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
είναι φυσιολογικό τη στιγμή που δεν το κανεις καλα..
ειδικά οι μηροί είναι πολύ ευαίσθητη περιοχή και δεν πρεπει να παίζεις μαζί της (ειδικα στο εσωτερικό των μηρών)
εγω θα ελεγα να πας για αρχή σε αισθητικό ή σε μια φίλη που να ξερει καλα να σου δειξει.
εγω δεν το εκανα και την πατησα...
και τα λαθη συσσωρευονται με τα χρόνια.. αρα τα λεφτα που θα γλιτωσεις τωρα θα τα δωσεις μετα



φευγει αυτο ή θα μεινει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
αμα δεν το πειραξεις θα φυγει πιστυευω. και μενα σιγα σιγα με συνεχη ερεθισμό έγινε η ζημιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αποτριχωτικές τύπου silk epil = ακριβές, πονάνε πολύ, τις περισσότερες τρίχες δεν τις βγάζει από τη ρίζα, πολλές τρίχες φυτρώνουν κάτω από το δέρμα μετά, άρα χάλια επιλογή
Veet (oτιδήποτε τύπου veet, nair, κλπ) = πανάκριβα, μέτριο αποτέλεσμα, άρα όχι και τόσο καλή επιλογή. Ειδικά οι κρέμες, τρελή κλεψιά.
Ξυραφάκια = απαραίτητα για "διορθώσεις" και λεπτομέρειες αλλά μέχρι εκεί. Ακριβά γιατί πρέπει να παίρνεις συνέχεια καινούρια, κόβεσαι εύκολα, ξαναφυτρώνουν αμέσως οι τρίχες, συχνοί ερεθισμοί, άρα με τίποτα για μεγάλες επιφάνειες
Κερί (κεριέρας ρολλέτα) = η πιό φτηνή και αξιοπρεπής λύση, αποτέλεσμα που διαρκεί 2-3 εβδομάδες, εμφανής αποδυνάμωση, άρα καλή λύση
Laser = πανάκριβο αλλά η καλύτερη λύση, στην αρχή πας κάθε 2 μήνες και μετά το χρόνο πολύ πιό αραιά και μένεις με ένα χνούδι που καταλήγεις να το κάνεις κερί 3-4 φορές το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
christinelle η κεριέρα ρολέτα που λες τι ακρηβώς είναι; :redface: είναι ακρηβή; την έχει και στα χοντος; κ πόσο σου κρατάει περίπου; γιατί εγώ που έχω πάρει ταινίες κερί τελειώνουν αμέσως κ δεν συμφέρει καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να ξέρετε πως το κερί είναι χημικό, άρα είναι πάντα προτιμότερο να κάνετε καραμέλα (χαλάουα) που φτιάχνεται μόνο από νερό, ζάχαρη και λεμόνι. Προσωπικά όσες φορές έχω κάνει αποτρίχωση με κερί δεν είδα την τρίχα να αποδυναμώνει, ενώ έστω και μία μόνο φορά με καραμέλα να κάνεις, μετά οι τρίχες είναι εμφανώς πιο μαλακές. Αλλά η καραμέλα θέλει τέχνη, συνεπώς οι πρώτες επισκέψεις πρέπει να γίνονται σε άτομο που ξέρει για να δείτε και πως το κάνει και αν μπορείτε μετά, να το κάνετε κι εσείς στον ευατό σας. Δυστυχώς επειδή είναι κάπως messy διαδικασία, δεν θα βρείτε εύκολα άτομο. Αν πάντως κάποια θέλει άτομο για Γλυφάδα, ξέρω μία πολύ καλή.

Το λέιζερ είναι όντως η καλύτερη επιλογή, αλλά πέρα του ότι είναι πανάκριβο, αν υπάρχει ιστορικό καρκίνου σε κάποια περιοχή κοντά στο σημείο που θέλετε να αποτριχώσετε, δεν ενδείκνυται δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Η κεριέρα είναι ένα μηχάνημα που ζεσταίνει την ρολλέτα (ένα δοχείο γεμάτο κερί τύπου roll-on). H κεριέρα έχει 15 ευρώ (την παίρνεις μια φορά) και κάθε ρολέττα κάνει 1-2 ευρώ, που κρατάει για περίπου 2 φορές όλο το πόδι (και τα δύο). Σύν τις ταινίες που έχουν γύρω στα 2 ευρώ το πακέτο (100 τεμάχια νομίζω), αλλά κάθε φορά για όλο το πόδι (και τα δύο) χαλάς καμιά δεκαριά. Βάλε και το baby oil άλλα 2-3 ευρώ, αλλά αυτό κρατάει πολύ. Σύνολο σου βγαίνει πολύ πιό φτηνά από veet και τέτοιες χαζομάρες, αλλά και πιό φτηνά από Venus ή ξυραφάκια μιας χρήσης γιατί κρατάει πιό πολύ.
Tην χαλάουα την είχαμε ξαναπει νομίζω και είχαμε καταλήξει στο ότι είναι πολύ δύσκολη στη χρήση για εμάς τις πρωτάρες :redface:. Είχα κάνει μια φορά και τα είχα κάνει όλα χάλια, άσε που παιδευόμουν καμιά ώρα. Ενώ το κερι μπαμ μπαμ, σε 10-15 λεπτά είμαι έτοιμη (κανοντάς το χαλαρά χωρίς βιασύνες). Οσο για το "χημικό", παραφίνη είναι. Παραφίνη έχουν μέσα πάρα πολλά καλλυντικά και κρέμες, πχ Johnson's baby oil, αλοιφές για εκζέματα/δερματικά, κλπ. Δηλαδή πράγματα που χρησιμοποιούν μέχρι και μωρά.
Για το λέιζερ δεν το ήξερα αυτό και με τρόμαξες τώρα γιατί έκανα μια φορά κοιλιά και έχω ιστορικό καρκίνου σχεδόν παντού (οι περισσότεροι στο σόι το χουν το κωλόπραμα). Αλλά μου φαίνεται και λίγο υπερβολικό, πως διαπερνάει το δέρμα και φτάνει όργανα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κορίτσια, αποφάσισα να ράψω φόρεμα για βάφτιση, μιας και θεωρώ τρελή κλεψιά αυτά του εμπορίου που έχουν 2 μέτρα ύφασμα και 5 ραφές και τα πουλάνε σε τριψήφια τιμή. Αν αγοράσω ύφασμα και δαντέλα όπως τα θέλω (ας πούμε ότι τα βρίσκω Αθηνα) και πάω σε μοδίστρα με δικό μου σχέδιο, πόσο λέτε να μου πάρει? Από τη μια θα ήθελα να μάθω να το κάνω μόνη μου γιατί έχω πολλές ιδέες για ρούχα που δεν τα βρίσκω πουθενά (ή αν τα βρω είναι πανάκριβα) αλλά από την άλλη δεν έχω τον χώρο στο σπίτι για ραπτομηχανές και σύνεργα. Ξέρετε καμία καλή μοδίστρα? Γιατί αυτή "της γειτονίας" είναι βλαμμένη, άσε που χρεώνει 5 (!) ευρώ για 1 ραφή ξηλώματος (1 λεπτό υπόθεση και 30 εκατοστά κλωστή) οπότε ποιός ξέρει τι θα ζητήσει. Θέλω γύρω στα 20-30 ευρω, γίνεται αυτό? Αν είναι κανένα 50ικο, ίσως το ξανασκεφτώ για καμία μπεμπε ραπτομηχανή και do-it-yourself...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Christinelle μου ακούγονται πολυ λίγα τα χρήματα που διαθέτεις για να "ραφτείς".
Συνήθως το ράψιμο κοστίζει.
Μη ξεχνάς ότι αφού είναι και δικό σου σχέδιο, θα πρέπει να φτιάξουν πατρόν. Δεν θα το χουν ήδη έτοιμο δηλαδή.
Έχουμε εδώ στην Κηφισιά μια φοβερή αλλά θα ζητήσει αρκετά χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
:( Το περίμενα να ζητάνε λαγούς με πετραχήλια για καμια ώρα υπόθεση. Ισως τελικά το κάνω μόνη μου...
Ας το καλό, το είδαν όλες Donatella Versace.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Πάντως αν θες, η κουμπάρα μου, ράβει. Μάλιστα ράβει (και συνήθως σχεδιάζει) τα ρούχα για μια πολύ γνωστή αλυσίδα γυναικείων ρούχων. Αν χρειαστείς κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αν έχει λογικές τιμές... Γιατί στην ουσία αυτό που θέλω είναι 2 κομμάτια υφάσματος ραμμένα μεταξύ τους με 2 τιράντες και δαντέλα στο τελείωμα. Δηλαδή ελάχιστη δουλειά για κάποιον που ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Καλέ κουμπάρα μου είναι, δεν θα σου πάρει λεφτά (αν έχεις ήδη το ύφασμα). Όταν το αποφασίσεις, στείλε μου ΠΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κοριτσια πως αποξηραινετε λουλουδια; Εχω γυρισει ενα τριανταφυλλο αναποδα εξω και το ποτισα με λακ. Λετε να πιασει; Διοτι μια φορα που το ειχα ξανακανει, επεφταν ενα ενα τα πεταλα. Tι εκανα λαθος;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Κοριτσια πως αποξηραινετε λουλουδια; Εχω γυρισει ενα τριανταφυλλο αναποδα εξω και το ποτισα με λακ. Λετε να πιασει; Διοτι μια φορα που το ειχα ξανακανει, επεφταν ενα ενα τα πεταλα. Tι εκανα λαθος;:/:


εγώ τα κρεμάω ανάποδα και τα βάζω στη ντουλάπα (σε σκοτεινό και ξηρό μέρος)! δεν βάζω ούτε λακ ούτε τίποτα και κρατάνε μια χαρά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top