Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Μπορεί κάποιοι άνθρωποι να είναι διαφορετικοί αλλά πάνω απ' όλα ΟΛΟΙ είναι ίσοι και αξίζουν σεβασμό!!
Δεν νομίζω ότι χρειάζονται τέτοιου είδους υποτιμητικά σχόλια, είναι περιττά και χωρίς νόημα!! Και εννοείται πως είναι ελεύθεροι όλοι να εκφράζουν την άποψη τους αλλά εδώ δε βλέπω να υπάρχει ούτε άποψη ούτε κριτική... μόνο περίγελος χωρίς λόγο...
Κάτσε διάβασε τα πόστς κάμποσες σελίδες πίσω π.χ εδώ
και μην πιάνεσαι έτσι... διάβασε πρώτα!!
Εμένα αντιμετωπίζουν ρατσιστικά για να πάψω να αντιδρώ στο ανώμαλο...
Και δεν είπα πουθενά ότι να καούν να πνιγούν να εξαφανιστούν....κλπ κλπ Τίποτεεε.. τέτοιο!!
Απλά έθεσα ερωτήματα, θα μπορούσες να απαντήσεις εσύ σ'αυτά, αντί να βλέπεις τον περίγελω, κατά την άποψή σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κάτσε διάβασε τα πόστς κάμποσες σελίδες πίσω π.χ εδώ
και μην πιάνεσαι έτσι... διάβασε πρώτα!!
Εμένα αντιμετωπίζουν ρατσιστικά για να πάψω να αντιδρώ στο ανώμαλο...
Και δεν είπα πουθενά ότι να καούν να πνιγούν να εξαφανιστούν....κλπ κλπ Τίποτεεε.. τέτοιο!!
Απλά έθεσα ερωτήματα, θα μπορούσες να απαντήσεις εσύ σ'αυτά, αντί να βλέπεις τον περίγελω, κατά την άποψή σου!!

Πως γίνεται κάθε φορά αυτοί που δεν θέλουν να δουν τους γκέι να πνιγούν, εξαφανιστούν κτλ και αποστρέφονται κάθε είδους περιθωριοποίηση τους, να σπαταλούν τόσα πατήματα πλήκτρων ώστε να βγάλουν την εμπάθεια τους για μια μερίδα του πληθυσμού η οποία δεν τους ενοχλεί είναι ένα φαινόμενο που ποτέ δεν μπόρεσα να κατανοήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Μια ερωτηση - οχι μονο προς εσενα, γενικως στους ανδρες που αποστρεφονται τους γκευ- Αν ο γιος σας επιθυμουσε ανδρες αυριο, τι θα κανατε?

Πως γίνεται κάθε φορά αυτοί που δεν θέλουν να δουν τους γκέι να πνιγούν, εξαφανιστούν κτλ και αποστρέφονται κάθε είδους περιθωριοποίηση τους, να σπαταλούν τόσα πατήματα πλήκτρων ώστε να βγάλουν την εμπάθεια τους για μια μερίδα του πληθυσμού η οποία δεν τους ενοχλεί είναι ένα φαινόμενο που ποτέ δεν μπόρεσα να κατανοήσω.

Κάθε αντίδραση είναι αποτέλεσμα προσωπικής βαθιάς αιτίας. Καθε συμπεριφορά έχει λόγο δηλαδή. Και οι λόγοι ποικίλλουν. Για να το μάθεις, θα πρέπει να ρωτάς έναν έναν ξεχωριστά ένα ''γιατί''. Ούτε εγώ το καταννοώ, αλλά το έχω αποδεχτεί. Πως έτσι είναι η ζωή. Ετσι είναι και οι άνθρωποι της. Αλλοι έτσι κι άλλοι αλλιώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marikon

Νεοφερμένος

Η marikon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κάτσε διάβασε τα πόστς κάμποσες σελίδες πίσω π.χ εδώ
και μην πιάνεσαι έτσι... διάβασε πρώτα!!
Εμένα αντιμετωπίζουν ρατσιστικά για να πάψω να αντιδρώ στο ανώμαλο...
Και δεν είπα πουθενά ότι να καούν να πνιγούν να εξαφανιστούν....κλπ κλπ Τίποτεεε.. τέτοιο!!
Απλά έθεσα ερωτήματα, θα μπορούσες να απαντήσεις εσύ σ'αυτά, αντί να βλέπεις τον περίγελω, κατά την άποψή σου!!

Δεν πιάνομαι από πουθενά, αυτό διάβασα κ' αυτό σχολίασα! Και δε νομίζω να χρειάζεται να διαβάζουμε όλα τα posts για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα!
Πάντως όντως δε διάβασα τα προηγούμενα αλλά ούτε είπα αυτά που αναφέρεις και σίγουρα δεν είδα κάποιο "σοβαρό" ερώτημα για ν' απαντήσω... εκτός αν περίμενες απάντηση για το φουστάνι του Κίτσου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marikon

Νεοφερμένος

Η marikon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κάθε αντίδραση είναι αποτέλεσμα προσωπικής βαθιάς αιτίας. Καθε συμπεριφορά έχει λόγο δηλαδή. Και οι λόγοι ποικίλλουν. Για να το μάθεις, θα πρέπει να ρωτάς έναν έναν ξεχωριστά ένα ''γιατί''. Ούτε εγώ το καταννοώ, αλλά το έχω αποδεχτεί. Πως έτσι είναι η ζωή. Ετσι είναι και οι άνθρωποι της. Αλλοι έτσι κι άλλοι αλλιώς..

Indeed... That's life...!!! And people are strange...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
120+ σελίδες με πόστς... και μούρθατε στο δήθεν απελεύθερο χωρίς να χρειάζεται να διαβάστε τίποτε.
Οποιος σχολιάζει φροντίζει να ενημερωθεί για τις τοποθετήσεις και να κάνει τοποθέτηση, όχι απλοικά είδα φώς και μπήκα...
...φερ' το πλεχτό να να το δώ... καλέ γιατί δεν έχεις λάστιχωτό εκεί;;; ;)

Κανείς/μιά δεν ξυπνά γκέυ κάποιο πρωΐ.... υπάρχει προεργασία και υπέδαφος "ανάλογο" απο ετών, υπεύθυνη συνήθως είναι η "επιτήδεια εκμετάλλευση" της μη εγνωσμένης σεξουαλικής ταυτότητας, προσφέροντας υποκατάστατο απόλαυσης στο νεαρό άτομο, δλδ πρίν αυτό ταυτισθεί με ότι πρόβλεψε η φύση για το φύλο του..... μετά, όλα είναι απλότερα πλέον.
'Εξις δευτέρα φύσις = Η συνήθεια καταντά δεύτερη φύση
No further comment any more..... by me :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marikon

Νεοφερμένος

Η marikon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
120+ σελίδες με πόστς... και μούρθατε στο δήθεν απελεύθερο χωρίς να χρειάζεται να διαβάστε τίποτε.
Οποιος σχολιάζει φροντίζει να ενημερωθεί για τις τοποθετήσεις και να κάνει τοποθέτηση, όχι απλοικά είδα φώς και μπήκα...
...φερ' το πλεχτό να να το δώ... καλέ γιατί δεν έχεις λάστιχωτό εκεί;;; ;)

Κανείς/μιά δεν ξυπνά γκέυ κάποιο πρωΐ.... υπάρχει προεργασία και υπέδαφος "ανάλογο" απο ετών, υπεύθυνη συνήθως είναι η "επιτήδεια εκμετάλλευση" της μη εγνωσμένης σεξουαλικής ταυτότητας, προσφέροντας υποκατάστατο απόλαυσης στο νεαρό άτομο, δλδ πρίν αυτό ταυτισθεί με ότι πρόβλεψε η φύση για το φύλο του..... μετά, όλα είναι απλότερα πλέον.
'Εξις δευτέρα φύσις = Η συνήθεια καταντά δεύτερη φύση
No further comment any more..... by me :(

Στη 2η παράγραφο πολύ σωστά τα λες κ' δε νομίζω να διαφωνεί κανείς μ' αυτα! Στη τελική αυτό που σχολιάστηκε στην προκειμένη περίπτωση ήταν το "ύφος" σου το οποίο κ' επιβεβαιώνεται με τα, απαξιωτικά θα το χαρακτήριζα προσωπικά, σχόλια όπως τα "πλεχτά' κ' "no further comment any more... by me" :(
Αν θεωρείς ότι τα σχόλια σου είναι επιτυχημένα... μέγα λάθος! Εκτός θέματος κ' προφανώς την "έχεις δει" κάπως... Οπότε ναι, no further comments σε άτομα που γίνονται επιθετικά γιατί δε μπορούν να δεχτούν τη παραμικρή κριτική... Δεν πειράζει, ο καθένας με το πρόβλημα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Στη 2η παράγραφο πολύ σωστά τα λες κ' δε νομίζω να διαφωνεί κανείς μ' αυτα! Στη τελική αυτό που σχολιάστηκε στην προκειμένη περίπτωση ήταν το "ύφος" σου το οποίο κ' επιβεβαιώνεται με τα, απαξιωτικά θα το χαρακτήριζα προσωπικά, σχόλια όπως τα "πλεχτά' κ' "no further comment any more... by me" :(
Αν θεωρείς ότι τα σχόλια σου είναι επιτυχημένα... μέγα λάθος! Εκτός θέματος κ' προφανώς την "έχεις δει" κάπως... Οπότε ναι, no further comments σε άτομα που γίνονται επιθετικά γιατί δε μπορούν να δεχτούν τη παραμικρή κριτική... Δεν πειράζει, ο καθένας με το πρόβλημα του...
Λάθε Βιώσας - Επίκουρος ;)
Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα» (ένα ξέρω ότι δεν ξέρω τίποτα) Σωκράτης;)
(αγγλικά: All I know is that I know nothing ή I know nothing except the fact of my ignorance.)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
τι έγινε πάλι εδώ μέσα?

ρε gorgi,

τι θα γίνει ρε?




όλοι σε απορρίπτουν?


όταν πεθάνεις να γράψεις στο μνήμα ignored!


μα τι σου συμβαίνει πια?


ξέρω ξέρω :(
Γέμισε ο τόπος φλώρους, με γαμάτες φανταστικές ζωές.
Ασταδιάλα ρε φαντάστικ-φλωρ. :mad:


ρε συ μπορεί η ομοφυλοφιλία να μην είναι επιλογή,
ή μπορεί να μην είναι βιολογία,

αλλά απο τη στιγμή που δε σου χώνουν το λιλί τους
στον θέλω να πιστεύω παρθένο κώλο σου
προς τι τόση ξινίλα?


πάμε άλλο ένα γύρο σουβλάκια;; 8)


κι ένα καρφάκι τόσο δα:



Τον γιο σας τον παίρνουν συνέχεια στo London,
δεν εννοώ ότι δε σηκώνει το τηλ.
Εννοώ ότι είναι gay,αδερφή,πουστάραααααα,πως αλλιώς να το πω.

:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
ωραια ερωτηση!!!!!
δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα,κι εχω δηλωσει και στα παιδια μου,οτι,οτι κι αν επιλεξουν να ειναι εγω θα μαι μαζι τους.
αυτο που θα μ ενοχλουσε στα παιδια μου περισσοτερο θα ηταν ενας πολυ εκεντρικος ομοφυλλοφιλος,που θα ''φωναζει''γιαυτο που ειναι,η μια πολυ αντρουα λεσβια που θα χει αξυριστες μασχαλες και θα περπατα σαν τον μπομπ το μαστορα.
ομως μ ενοχλει το ιδιο ενας αντρας που εχει ανοιχτο πουκαμισο με αλυσιδιτσα,τριχουμπα παντου σε κοινη θεα,στενο παντελονι και καθισμα ποδιων πολυ ανοιχτο επισης σε κοινη θεα,που βγαινει απο ενα αμαξι τσιτα η μουσικη μ ενα μαλι καγκελο απ τον αφρο.
οπως θα μ ενοχλουσε και η γκομεναρα θεα που πρεπει να μας το δειξει οτι ειναι θεα,λες και δε το ξερει,περπατοντας πανω-κατω σε τεραστια γοβοιδες τακουνια,με απιστευτο μινακι και μαυρισμα σολαριουμ και στυλ οτι βρηκα το βαλα.
γενικα μου τη δινει οτιδηποτε ''φωναζει'' αυτο που ειναι,δεν εγκρινω τον κρυφο ομοφυλλοφιλο προς θεου,αλλα ενα τυπακο η μια τυπισσα που θα γουσταρει αυτο που ειναι,χωρις ενοχες,χωρις να πρεπει να αποδειξει τιποτα και σε κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ανθρωποι εχουν φτασει και στην αυτοκτονια γι αυτό το λογο.

Αυτό ξανά πες το.Τα στατιστικά ειδικά στη Β.Αμερική είναι πραγματικά απογοητευτικά ανάμεσα στους έφηβους LGBT. Eκεί το debate για τα δικαιώματα των gay είναι στο απόγειο τα τελευταία χρόνια.Το θέμα πλέον είναι hot potato με ακραίες δημόσιες τοποθετήσεις και από τα 2 άκρα.Αποτέλεσμα αυτού τα διασταυρούμενα πυρά να βρίσκουν τους εφήβους που παλεύουν με τη σεξουαλικότητα τους .Πλέον σε μερικές περιφέρειες έχουν ξεπεράσει το ποσοστό της αυτοχειρίας (είτε επιτυχήμενης είτε απόπειρας) από το πληθυσμό που υποφέρει από major depression...Mιλάμε για διαστάσεις επιδημίας.

Φανταστήτε πχ τώρα έναν νεαρό ή μια νεαρή που είναι μπερδεμένοι με το σεξουαλικό τους προσανατολισμό να διαβάζουν τις απόψεις του giosx etc τι impact θα μπορούσαν να έχουν πάνω τους.Το τραγικό δεν είναι οι απόψεις αυτές καθε αυτές αλλά η συχνότητα με την οποία η άγνοια,η ομοφοβία,ο ομοαρνητισμός και η προκατάληψη εμφανίζεται στη κοινωνία.Ειδικά στην Ελλάδα φαντάζομαι πρέπει να είναι δράμα το θέμα.

Μακάρι πάντως και κάποιος φορέας να αναλάβει ένα it gets better campaign προσαρμοσμένη στα Ελληνικά δεδομένα γιατί οι LGBT έφηβοι μας είναι ιδιαίτερα επίφοβοι για να φτάσουν ακόμα και στο απενενοημένο διάβημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
αλλά απο τη στιγμή που δε σου χώνουν το λιλί τους
στον θέλω να πιστεύω παρθένο κώλο σου
προς τι τόση ξινίλα?
''Ειπαμε.....

Καθε αντίδραση....
κάθε συμπεριφορά....
κάθε άποψη....
έχει τους δικούς της....
βαθείς......

προσωπικούς.....

λόγους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Αυτό ξανά πες το.Τα στατιστικά ειδικά στη Β.Αμερική είναι πραγματικά απογοητευτικά ανάμεσα στους έφηβους LGBT. Eκεί το debate για τα δικαιώματα των gay είναι στο απόγειο τα τελευταία χρόνια.Το θέμα πλέον είναι hot potato με ακραίες δημόσιες τοποθετήσεις και από τα 2 άκρα.Αποτέλεσμα αυτού τα διασταυρούμενα πυρά να βρίσκουν τους εφήβους που παλεύουν με τη σεξουαλικότητα τους .Πλέον σε μερικές περιφέρειες έχουν ξεπεράσει το ποσοστό της αυτοχειρίας (είτε επιτυχήμενης είτε απόπειρας) από το πληθυσμό που υποφέρει από major depression...Mιλάμε για διαστάσεις επιδημίας.

Φανταστήτε πχ τώρα έναν νεαρό ή μια νεαρή που είναι μπερδεμένοι με το σεξουαλικό τους προσανατολισμό να διαβάζουν τις απόψεις του giosx etc τι impact θα μπορούσαν να έχουν πάνω τους.Το τραγικό δεν είναι οι απόψεις αυτές καθε αυτές αλλά η συχνότητα με την οποία η άγνοια,η ομοφοβία,ο ομοαρνητισμός και η προκατάληψη εμφανίζεται στη κοινωνία.Ειδικά στην Ελλάδα φαντάζομαι πρέπει να είναι δράμα το θέμα.

Μακάρι πάντως και κάποιος φορέας να αναλάβει ένα it gets better campaign προσαρμοσμένη στα Ελληνικά δεδομένα γιατί οι LGBT έφηβοι μας είναι ιδιαίτερα επίφοβοι για να φτάσουν ακόμα και στο απενενοημένο διάβημα.
[...]
Μπερδεμένοι είπαμε είναι αυτοί που μπήκαν στο λούκι απο απιτήδειο/α πρίν γνωρίσουν τη φύση τους για τα καλά (δλδ στην εφηβεία)..., φυσικό είναι μετά να δολιχοδρομούν δλδ να έχουν ενοχές για τις κουταμάρες που θα μπορούσαν να μην είχαν γίνει άν η δράση ανώμαλων, δεν τους είχε αγγίξει.
Υπεύθυνοι για τα ψυχολογικά αυτά αλλά και αυτοκτονίες, είναι αυτοί που τούς μπέρδεψαν, όχι εγώ !!
''Ειπαμε.....

Καθε αντίδραση....
κάθε συμπεριφορά....
κάθε άποψη....
έχει τους δικούς της....
βαθείς......

προσωπικούς.....

λόγους....
[...] όχι δεν τον άρπαξα γιαυτό έχω αυτούς τους προσωπικούς λόγους..:clapup:
Πείτε μας την ανάλογη εμπειρία να ενστερνιστούμε.:P

...[...]

ΥΓ: Βάζω κι αυτό το "ωραίο" βιντεάκι εμένα μου άρεσε πάντως για μην με λέτε "ομοφοβικό" και λοιπές @@ριές.. που αποκαλύπτει ξεκάθαρα ότι έχω πεί για την "υπερ-επείγουσα" ανάγκη στο νεανικό αρσενικό σέξ...!!
Υπάρχουν βέβαια και αντίστοιχα για την "επείγουσα" ανάγκη στο νεανικό θηλυκό σέξ...!!

Με προβληματίζει το λίγο αργότερα, όταν και οι 2 teenagers θα δούν ότι έχουν πέραση και στα θηλυκά !!
Εκεί πλέον θα αρχίσουν τα προσωπικά τους αδιέξοδα επιλογών, καθώς και η συνέχεια στο μέλλον....
θάναι το αποτέλεσμα των δικών τους επιλογών κι όχι της δικής μου ή άλλων κριτικής...

Εντάξει όλοι οι πλασαδόροι... μπορούν να συνεχίσουν το παιχνίδι της αλλοτρίωσης με :
"ένα it gets better campaign προσαρμοσμένη στα Ελληνικά δεδομένα" (
designed?? by Panos__ τι impact θα μπορούσαν να έχουν πάνω τους ?? )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
τζιοσχ, θα σε στενοχωρήσω.

(καθώς επίσης και τους φίλους γκέϊ)


εάν κατά τα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης,
κατασταλεί η τεστοστερόνη και το έμβρυο είναι άρρεν,
οι πιθανότητες να γεννηθεί ένα θηλυπρεπές ή γκέι αγόρι
αυξάνονται δραματικά,
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
ΘΑ ΕΙΝΑΙ (ως επι τω πλείστω) ΘΗΛΥΚΕΣ.

επίσης, σε μια άλλη μελέτη στη Γερμανία, το 70 διαπιστώθηκε ότι
οι μητέρες που υπέφεραν από έντονο στρες κατά το αρχικό στάδιο
της εγκυμοσύνης, είχαν εξαπλάσιες πιθανότητες να γεννήσουν
ομοφυλόφιλο αγόρι.
Έρευνες του καθηγητή Έλις του τμήματος Κοινωνιολογίας
στο Πανεπιστήμιο της Β.Ντακότα διαπίστωσαν ότι το άγχος στην εγκυμοσύνη
σημαίνει γκέϊ βρέφος.
Αν το έμβρυο είναι θηλυκό, το κορίτσι θα είναι όλο θηλυκότητα και θα έχει
σίγουρα μειωμένη χωρική ικανότητα.

Με άλλα λόγια, θα είναι πολύ τρυφερή και με αναπτυγμένο το ένστικτο της μητρότητας
αλλά δε θα μπορεί να παρκάρει και να βρει το νότο. :P


όλα αυτά οδηγούν σε μια θεωρία περί του γονιδίου της ομοφυλοφιλίας
για την οποία δεν ξέρω πόσοι και τι γνωρίζετε.


ΈΧΕΙ μια αξιοπρόσεχτη βάση και καταρρίπτει επι της αρχής
το παραμύθιασμα ότι η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή.


υγ. το μοναδικό βέβαια ερωτηματικό για μένα
για τη θεωρία αυτή είναι ότι εφόσον η ομοφυλοφιλία
δημιουργείται στη μήτρα και είναι υπεύθυνο κάποιο γονίδιο
που φέρει τους ίδιους γεννετικούς δείκτες σε κάποιο του χρωμόσωμα,
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΟΝΟΖΥΓΩΤΕΣ ΔΙΔΥΜΟΙ
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΚΕΙ,
πράγμα που δε συμβαίνει στο 30-40% των ομοφυλόφιλων αρρένων διδύμων!! :eek::eek::eek:


τι σκατά?


(δίνονται κάποιες εξηγήσεις για αυτό από αξιότιμους γενετιστές
με βάση τη θεωρία της διεισδυτικότητας:

τα γονίδια έχουν ένα ποσοτικό δείκτη που ονομάζεται διεισδυτικότητα
ο οποίος υπολογίζει τη δύναμη του γονιδίου να εκδηλωθεί
και προσδιορίζει τις πιθανότητες να μεταβληθεί σε επικρατούν γονίδιο.
Πχ. ο τύπος γονιδίου που προκαλεί την ασθένεια του Χάντιγκτον έχει
διεισδυτικότητα 100%, ενώ το γονίδιο που προκαλεί διαβήτη τύπου 1
έχει μόνο 30%.
Αυτό σημαίνει ότι αν δύο μονοζυγώτες δίδυμοι έχουν το γονίδιο Χαντ.
και το γονίδιο του διαβήτη, έχουν και οι δύο 100% πιθανότητες να προσβληθούν
από Χαντ. και μόνο 30% να εκδηλώσουν διαβήτη.
τώρα όσοι φέρουν το γονίδιο της ομοφιλοφιλίας, όπως ονομάζεται τώρα,
έχουν 50%-70% πιθανότητες να γίνουν γκέι και η θεωρία αυτή εξηγεί
γιατί δεν είναι γκέι όλοι οι μονοζυγώτες δίδυμοι αδελφοί.

Υπολογίζεται ότι το 10% των αρρένων φέρουν το γονίδιο της ομοφυλ.
και οι μισοί από αυτούς θα γίνουν γκέι λόγω του δείκτη 50%-70% διεισδυτικότητας
του γονιδίου.

για τα παραπάνω είμαι λίγο δύσπιστος γιατί δεν είναι το ίδιο ποσοτικά μετρήσιμη
η χάντιγκτον με την ομοφυλοφιλία...υπάρχουν και κοινωνικοί περιορισμοί. :worry:

Εργαστηριακά πειράματα σε ποντίκια και μαιμούδες πάντως έχουν αποδείξει
ότι αυτή η ακολουθία γεγονότων συμβαίνει και σε άλλα είδη.
Αν και η διεξαγωγή πειραμάτων μεταβολής του φύλου σε ανθρώπους
είναι παράνομη και ηθικά κατακριτέα,
γνωρίζουμε ότι τέτοια πειράματα έχουν διεξαχθεί επιτυχώς στη Ρωσία
και κατέληξαν στα ίδια πορίσματα..


:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Βάζω κι αυτό το "ωραίο" βιντεάκι

Έκανες και κάτι καλό.Φυσικά να υποθέσω ότι το πραγματικά ωραίο βιντεάκι το έβαλες για λόγους ένστασης ε ; και σκέφτομαι ότι ίσως αν είχα δείξει έγκαιρα τέτοιο υλικό στον Καναδό 16χρονο που έχασα ίσως τώρα να ήταν μαζί μας.

Υποθέτω δε έθεσα σωστά το ''παλεύουν'' με τη σεξουαλικότητα τους οι έφηβοι μας.Να το θέσω στη βάση λοιπόν του ότι παλεύουν την ομοφοβία,την άγνοια και την απόρριψη που εισπράτουν από τη κοινωνία.Φαντήστε να είστε ένας έφηβος και να βομβαρδίζεστε στο σπίτι,στο σχολείο,στις εξόδους κοκ με θέσεις που σου λένε λίγο πολύ ''δεν υπάρχει μέλλον για εσένα,είσαι ανώμαλος,δεν έχεις δικαίωμα στην προσωπική ευτυχία,είσαι παρίας,δεν υπάρχει ελπίδα''.

Εκεί έρχεται λοιπόν η επιστήμη της Ψυχολογίας η οποία κάνει πραγματικό αγώνα για να δείξει πάνω κάτω αυτά που φαίνοντε στο βιντεάκι παραπάνω...με μια θεραπευτική προσσέγιση που την ονομάζουμε Gay Affirmative Therapy.Βλέπεις οι έφηβοι μας που παλεύουν με τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό έχουν ανάγκη να δουν ότι υπάρχει ελπίδα,ότι έχουν δικαίωμα στη προσωπική ευτυχία,να αποδεχτούν τη σεξουαλικότητα τους,να σβήσουν την εσωτερικευμένη ομοφοβία τους και τελικά να φτάσουν στην ενεργή διεκδίκιση του σεξουαλικού τους προσανατολισμού όπως τα παλικάρια στο βίντεο πιο πάνω.Δυστυχώς δεν είναι όλοι το ίδιο τυχεροί όπως οι έφηβοι στο κλιπάκι.Ειδικά παιδιά που ζουν σε κλειστές συντηριτικές κοινωνίες ίσως ποτέ δε φτάσουν στο σημείο της πλήρους αποδοχής του ευατού τους και δυστυχώς κάποιοι μεγαλώνουν με μια εσωτερικευμένη ομοφοβία τόσο ισχυρή η οποία έχει πραγματικά δραματικές επιπτώσεις στην ενήλικη ζωή τους.

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να πάρω το βιντέακι στο προσωπικό μου αρχείο και να κάνω το κατάλληλο editing ώστε να το χρησιμοποιήσω σε παρουσιάσεις μου για LGBT εφήβους.

@Δεσμώτη καταλαβαίνεις ότι καλό και χρυσό το cherry picking κάποιων ερευνών και ακόμα πιο καλή η προσωπική σου προσπάθεια για να φτάσεις στο νήμα της αιτιολογίας εμφάνισης του σεξουαλικού προσανατολισμού μεταξύ άλλων .Αλλά στη προκειμένη πρέπει να δούμε το θέμα πιο ολιστικά.Για αυτό να σε παραπέμψω στο ποστ μου από τoν American Psychological Association όπου βλέπουμε πως βάσει του meta-analysis του κύριου ερευνητικού όγκου για την αιτιολογία εμφάνισης συγκεκριμένου σεξουαλικού προσανατολισμού,τελικά δε προτάσεται ούτε το βιολογικό ούτε το γενετικό component αλλά ο συσχετισμός αυτών με διάφορους άλλους παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ρίχνοντας μια απλη ματιά στο συγκεκριμένο θέμα πολύ γρήγορα συνηδητοποιώ την έλλειψη βασικότατων γνώσεων που υπάρχει στα άτομα της Ελλάδας σχετικά με πολύ βασικά και θεμελιώδη πράγγματα γύρω απο το σεξ, τη σεξουαληκότητα και το φύλο. Αυτό που με ανησυχεί πολύ περισσότερο είναι πως τα περισσότερα άτομα δεν έχουν επίγνωση της άγνοιάς τους και θεωρούν πως γνωρίζουν περισσότερα απο όσα ξέρουν στην πραγματηκότητα, φτάνουν μάλιστα σε σημείο να τα υποστηρίζουν με θέρμη και να τα θεωρουν σωστά . Από όλα αυτά ένα είναι το συμπέρασμα : Σεξουαλική Αγωγή στα Σχολεία εδώ και τώρα! Τέλος στις γενειές και γενειές παιδιών που μεγαλώνουν με ταμπού και ενοχές γύρω απο το σεξ και τη σεκσουαληκότητα!
Θα ήθελα επίσης να πώ στον Πάνο να σταματησει να γράφει στο φόρουμ γιατί υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα από τα φροντηστήρια gender and sexuality studies σε αρχάριες/ους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Θα ήθελα επίσης να πώ στον Πάνο να σταματησει να γράφει στο φόρουμ γιατί υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα από τα φροντηστήρια gender and sexuality studies σε αρχάριες/ους.

Ξέρεις όμως τη δύναμη έχει το νετ.Καλό και θεμιτό είναι να υπάρχουν και στο τραπέζι θέσεις που χρόνια προσπαθεί να προωθήσει η Ψυχολογία.Άρα όχι θα συνεχίσω.Μπορεί κάποιος έφηβος εκεί έξω να κάνει τον κόπο να διαβάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ξέρεις όμως τη δύναμη έχει το νετ.Καλό και θεμιτό είναι να υπάρχουν και στο τραπέζι θέσεις που χρόνια προσπαθεί να προωθήσει η Ψυχολογία.Άρα όχι θα συνεχίσω.Μπορεί κάποιος έφηβος εκεί έξω να κάνει τον κόπο να διαβάσει

Θα συμφωνήσω σε αυτό το σημείο μαζί σου, ακούγονται τόσες πολλές μπούρδες και ανακριβιες σε αυτο το θέμα :whistle: και είναι καλό που και που να ακούγεται και κάτι επιστημονικά τεκμηριωμένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Αλλά στη προκειμένη πρέπει να δούμε το θέμα πιο ολιστικά.
γιατί ΠΡΕΠΕΙ?

:confused::confused::confused::confused::hmm:

μας ενδιαφέρει η αλήθεια ή να μην στενοχωρήσουμε μερικούς?

Για αυτό να σε παραπέμψω στο ποστ μου από τoν American Psychological Association όπου βλέπουμε πως βάσει του meta-analysis του κύριου ερευνητικού όγκου για την αιτιολογία εμφάνισης συγκεκριμένου σεξουαλικού προσανατολισμού,τελικά δε προτάσεται ούτε το βιολογικό ούτε το γενετικό component αλλά ο συσχετισμός αυτών με διάφορους άλλους παράγοντες.
καταρχήν ενώ με κατηγορείς ότι κάνω cherry picking ερευνών,
στο τέλος μου παραθέτεις το δικό σου φραμπουάζ και γεμίζεις και τη μυτούλα σου
τούρτα μπισκοτίνο. :)

τι να κάνω που οι υπόλοιπες δε με καλύπτουν?
Μονορούφι να τις πιω με κλειστά μάτια?


οι γκεϊ και οι λεσβίες δεν επιλέγουν το σεξουαλικό προσανατολισμό τους,
όπως δεν τον επιλέγουν και οι ετεροφυλόφιλοι.
Οι επιστήμονες και οι ειδικοί της ανθρώπινης σεξουαλικότητας συμφωνούν ότι
η ομοφυλοφιλία είναι ένας αμετάβλητος προσανατολισμός.
Οι ερευνητές πιστεύουν ότι ο ομοφυλοφιλικός προσανατολισμός διαμορφώνεται
κατά κύριο λόγο στη μήτρα και ότι οι ομοφυλοφιλικές τάσεις εδραιώνονται
σε ηλικία πέντε περίπου ετών και δεν ελέγχονται από το άτομο.

Επι αιώνες ολόκληρους εφαρμόζονταν διάφορες μέθοδοι για την καταστολή
των ομοφυλοφιλικών τάσεων των "ασθενών", όπως ο ακρωτηριασμός του στήθους,
ο ευνουχισμός, η φαρμακευτική αγωγή, η αφαίρεση της μήτρας, η λοβοτομή,
η ψυχοθεραπεία, τα ηλεκτροσόκ, η προσευχή, η εξομολόγηση και ο εξορκισμός. :/:

Καμία θεραπεία δεν απέδωσε. Στην καλύτερη περίπτωση, κάποιοι αμφιφυλόφιλοι
περιόρισαν τη σεξουαλική τους δραστηριότητα αποκλειστικά στους εκπροσώπους
του άλλου φύλου ή κάποιοι ομοφυλόφιλοι εξωθήθηκαν στην αγαμία λόγω ενοχών
και φόβου, και πολλοί άλλοι στην αυτοκτονία.

Οι πιθανότητες να είστε ετεροφυλόφιλος εσείς, είναι 90%.
Σκεφτείτε τις δυσκολίες που θα αντιμετώπιζατε αν νιώθατε σεξουαλική έλξη
για εκπροσώπους του φύλου σας και θα καταλάβετε πως είναι πρακτικά
αδύνατον να δημιουργηθούν αισθήματα τα οποία δεν υφίστανται ήδη.

Αν ήταν επιλογή, όπως ισχυρίζονται πολλοί, γιατί να διαλέξει ένας λογικός
άνθρωπος έναν τρόπο ζωής που θα τον εκθέσει σε τόση εχθρότητα,
προκατάληψη και διακρίσεις? :confused::confused::confused:

Αιτία είναι οι ορμόνες, όχι οι ανθρώπινες επιλογές.

Κι αν θέλετε μιλάμε και για συγκρίσεις DNA γκεϊ, που έγιναν
λ.χ. στο Εθνικό Ινστιτούτο Καρκίνου των ΗΠΑ που αποδεικνύει
αδιάσειστα ότι η πιθανότητα να εκδηλωθεί το γονίδιο με πλήρη
διεισδυτικότητα, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την παρουσία της
τεστοστερόνης από την έκτη εως την έβδομη εβδομάδα της κύησης.
Επιπλέον, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να συμβάλλουν στην εκδήλωση
του γονιδίου άλλοι παράγοντες, όπως η κοινωνική διαπαιδαγώγηση
τα πρώτα χρόνια της ζωής, συνήθως πριν την ηλικία των 5
(ωστόσο σε πολύ μικρότερο βαθμό κ μόνο σαν συσχέτιση με τον γενετικό παράγοντα)

ΚΙ ΑΥΤΑ, Πανούλη δεν είναι μια αφηρημένη προτίμηση σε επιπόλαιες
μελέτες.

Έτσι, για να μπορούμε να έχουμε και άποψη γιατί φεριπείν το Μάρντι Γκρας
του Σίδνεϊ,
είναι ενα περιφερόμενο τσίρκο γραφικών γκει ανθρώπων που δε σκαμπάζουν
για το τι είναι και τι κάνουν.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Οι ερευνητές πιστεύουν ότι ο ομοφυλοφιλικός προσανατολισμός διαμορφώνεται
κατά κύριο λόγο στη μήτρα και ότι οι ομοφυλοφιλικές τάσεις εδραιώνονται
σε ηλικία πέντε περίπου ετών και δεν ελέγχονται από το άτομο.

Δεσμώτα, γιατί αυτή η διάκριση; Ποια η διαφορά μετάξυ ομοφυλοφιλικού προσανατολισμού και τάσεως;

Εκείνος/η δηλάδη με τις εδραιωθείσες ομοφυλοφιλικές τάσεις, είναι εκείνος/η που τελικώς εκδηλώνει -ή έστω έχει επίγνωση- της ομοφυλοφιλίας του/της;


(χάσκω ολίγον...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top