Δίπλωμα οδήγησης

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
στη Θεσσαλονίκη έχουμε ποδηλατοδρόμους. Και το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα αυτοκίνητα όσο οι πεζοί που πετάγονται μπροστά σου ή περπατάνε πάνω στον ποδηλατοδρόμο.

Η Αθήνα δεν έχει?

Η Αθήνα ποδηλατοδρόμους; :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1000 ευρώ
Στο νησί δεν υπάρχει σχολή. Ήρθε δάσκαλος από την Σύρο, κάναμε τα μαθήματα (θεωρητικά-πρακτική).
Και το δωμάτιο όταν πήγα στην Σύρο 2 μερες σε δικά του ενοικιαζόμενα, πληρωμένο και καλά μαζί με τα υπόλοιπα..
πως σας φένεται?

-----
Όταν οδηγείς ΧΩΡΙΣ δίπλομα και σε σταματάνε ενώ:
φωράς ζώνη
η ασφάλεια είναι στο όνομα γονέα
εχεις ταυτότητα
δεν χτυπησες κάποιον, προκειτι για απλό μπλόκο

ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ σου κάνουν? φόρο? πρόστημο? δικαστήρια? το αυτοκήνητο παιρνουν?
ΑΝ εχεις χτυπησει καποιον τι αλλλάζει?

:P
αυτόφορο , εισαγγελέας και φυλακή με αναστολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλά, εντάξει, στις λεωφόρους να το καταλάβω... :redface: Αλλά ούτε καν στους πιο μικρούς δρόμους; :(
Εμένα πάντα οι λεωφόροι πιο ασφαλείς μου φαίνονταν. Μια φορά που τράκαρα με αυτοκίνητο έγινε σε μικρό δρόμο :P

Η Αθήνα ποδηλατοδρόμους; :hehe::hehe::hehe:
Έχει στο Χαλάνδρι κάποιους και αρκετούς στα Βριλήσσια. Έχω δει και σε άλλες περιοχές. Το πρόβλημα είναι ότι οι οδηγοί και οι πεζοί δε τους έχουν συνηθίσει. Π.χ. στην Ολύμπου, έχω δει πολλούς οδηγούς (που έχουν stop βγαίνοντας από στενό για να διασχίσουν κάθετα τον ποδηλατόδρομο) να σταματάνε.. μετά τον ποδηλατόδρομο. Ή επειδή η Ολύμπου είναι μονόδρομος, κοιτάνε μόνο απ'τη μια μεριά, ενώ ο ποδηλατόδρομος είναι διπλής.

Όταν οδηγείς ΧΩΡΙΣ δίπλομα και σε σταματάνε ενώ:
φωράς ζώνη
η ασφάλεια είναι στο όνομα γονέα
εχεις ταυτότητα
δεν χτυπησες κάποιον, προκειτι για απλό μπλόκο

ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ σου κάνουν? φόρο? πρόστημο? δικαστήρια? το αυτοκήνητο παιρνουν?
ΑΝ εχεις χτυπησει καποιον τι αλλλάζει?
Η ασφάλεια άμα δεν έχεις άδεια οδήγησης είναι σαν να μην υπάρχει.
ΑΚΡΙΒΩΣ τι σου κάνουν, δε ξέρω. Μπορεί απ το να πάρουν τους γονείς σου να έρθουν να σε μαζέψουν, μέχρι χοντρό μπλέξιμο (+νομίζω δεν μπορείς να βγάλεις δίπλωμα για κάποιο καιρό).
Άμα χτυπήσεις κάποιον, άσ'το καλύτερα.
Όμως πόσο σίγουρος είσαι ότι δεν θα γίνει τίποτα αν πάρεις το αυτοκίνητο χωρίς δίπλωμα;
Δε σου λέω ότι θα χτυπήσεις άνθρωπο απαραίτητα, αλλά σκέψου πχ να γίνει ένα απλό τρακάρισμα που κοστίζει 1000ε. Άντε να το πληρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Έχει στο Χαλάνδρι κάποιους και αρκετούς στα Βριλήσσια. Έχω δει και σε άλλες περιοχές. Το πρόβλημα είναι ότι οι οδηγοί και οι πεζοί δε τους έχουν συνηθίσει. Π.χ. στην Ολύμπου, έχω δει πολλούς οδηγούς (που έχουν stop βγαίνοντας από στενό για να διασχίσουν κάθετα τον ποδηλατόδρομο) να σταματάνε.. μετά τον ποδηλατόδρομο. Ή επειδή η Ολύμπου είναι μονόδρομος, κοιτάνε μόνο απ'τη μια μεριά, ενώ ο ποδηλατόδρομος είναι διπλής.

Σε κάποια προάστια ή Δήμους να υπάρχουν , στην Αθήνα όμως όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Α, εννοούσες στο κέντρο. Συμφωνώ τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Δίνεις για εξετάσεις τα περνάς όλα. Το δίπλωμα πότε το παίρνεις για μπορείς να οδηγήσεις;
Εχω ακούσει οτι σου δίνουνε να χαρτί που μπορείς να το έχεις ως δίπλωμα μέχρι να το πάρεις. Ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Δίνεις για εξετάσεις τα περνάς όλα. Το δίπλωμα πότε το παίρνεις για μπορείς να οδηγήσεις;
Εχω ακούσει οτι σου δίνουνε να χαρτί που μπορείς να το έχεις ως δίπλωμα μέχρι να το πάρεις. Ισχύει;

Μετά από ένα μήνα
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μπορείς να το πάρεις νωρίτερα, αν πας κατευθείαν στην νομαρχία και δεν περιμένεις τη σχολή οδηγών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
1000 ευρώ
Στο νησί δεν υπάρχει σχολή. Ήρθε δάσκαλος από την Σύρο, κάναμε τα μαθήματα (θεωρητικά-πρακτική).
Και το δωμάτιο όταν πήγα στην Σύρο 2 μερες σε δικά του ενοικιαζόμενα, πληρωμένο και καλά μαζί με τα υπόλοιπα..
πως σας φένεται?

-----
Όταν οδηγείς ΧΩΡΙΣ δίπλομα και σε σταματάνε ενώ:
φωράς ζώνη
η ασφάλεια είναι στο όνομα γονέα
εχεις ταυτότητα
δεν χτυπησες κάποιον, προκειτι για απλό μπλόκο

ΤΙ ΑΚΡΙΒΟΣ σου κάνουν? φόρο? πρόστημο? δικαστήρια? το αυτοκήνητο παιρνουν?
ΑΝ εχεις χτυπησει καποιον τι αλλλάζει?

Ο νόμος λεει αυτοφορο,και οτι χειροτερο μπορεί να σου κάνει το κράτος...αλλα
Ποτε δεν εχω δει να ισχυει αυτο. Λοιπον αν εχεις ολα τα παραπάνω τότε μπορει να τη βγάλεις καθαρή. Αρχικά:
·Δεν την γλιτώνεις αν εχεις καγκουριστικο αμάξι μηχανάκι. Μετα εξαρτάται η ώρα,το μέρος και ο λόγος που σε στμάτησαν αλλα και τι είναι αυτος που σε σταμάτισε Διας,δελτα,Ζητάς ή τροχονόμος. Το καλο είναι πως η ομάδα Διας σταματάνε πιο πολυ και ελέγχουν...εμένα πρωσοπικά με εχουν σταματίσει με dynamik ενα παπί που το εχει τον πιο ενοχλιτικό ήχο ειναι φούλ καγκουρίστικο,και δεν είχα δίπλωμα,ούτε ασφάλεια ουτε αδεια κυκλοφορίας και μάλιστα είχε εξάτμιση...με απλά λόγια μολις εκανε σήμα λέω μέσα μου "εδω τελειωνουν όλα!" (ειμουν και 17 χρονών) με το που βγάζω κράνος αρχισαν να γελάνε μαζι μου και αμέσως είπε "διπλωμα δέν?ε?" "δεν δεν" "αδεια κ ασφάλεια δωσε μου τουλάχιστον" "δεν.....αλλα σήμερα το πήρε ο κολιτός μου και μου το εδωσε για να μια βόλτα,να τον πάρω τηλ να φέρει το χαρτι μεταβίβασης" "αστο αστο..καλορίζικο πές του" και έφυγαν.. ενω τους αλλους φίλους χωρίς δίπλωμα κ αυτοκ κ σσ μηχανές τους έγραψαν για δικαστήρειο και πρέπει να εμφανηστούν μετα απο εναμισι με 2 χρόνια στη δίκη με το δίπλωμα για να είναι ελεύθεροι,αλοιώς 150ε για να σπρώξεις την δίκη για αργότερα,αν εχεις μπλεχτεί σε τροχαιο φωνάζεις τον το ατομο που είναι γραμμενο στην ασφαλεια και κανεις φιλική δήλωση αλιως αν ερθει αστυνομια εχεις την δικη του διπλωματος σε 2 μηνες συν 250ε για ανασφάλιστο και αν σου κάνει μύνηση ο άλλος,αυτο σε υληκές ζημιες,αν υπάρξουν θυματα και με δίπλωμα την εχεις βαμένη!...ειμαι καλο παιδι,μη μεπεράσεις για αλητη απο αυτα που εχω κάνει,απλως λατρεύω τα οχήματα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Δίνω μεθαύριο για σήματα. Δεν είμαι σίγουρος οτι θα τα περάσω. Αν κοπώ, και θέλω να ξαναδώσω, πόσα λεφτά είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δίνω μεθαύριο για σήματα. Δεν είμαι σίγουρος οτι θα τα περάσω. Αν κοπώ, και θέλω να ξαναδώσω, πόσα λεφτά είναι;

αν δεν κάνω λάθος 5 ευρώ είναι. Στα πρακτικά είναι πολλά, 100 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
3 νομιζω ευρω στην οδηγηση ειναι 120
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Δίνω μεθαύριο για σήματα. Δεν είμαι σίγουρος οτι θα τα περάσω. Αν κοπώ, και θέλω να ξαναδώσω, πόσα λεφτά είναι;

Εμένα ο δάσκαλός μου, μου είπε οτι δεν πληρώνεις τπτ για να ξαναδώσεις σήματα.
Δεν ξέρω βέβαια αν αλλάζουν αυτά ανα περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Και εγω απο οτι ξερω δεν πληρωνεις για να ξαναδωσεις τα σηματα...:confused: Για το διπλωμα μονο πληρωνεις νομιζω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για σηματα σιγουρα δεν πληρωνεις. Στην πρακτικη πληρωνεις επειδη ειναι η αμοιβη των εξεταστων και καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Σήματα δεν πληρώνεις τίποτα, απλά πρέπει να πας μετά από 7 μέρες να ξαναδώσεις, όχι πιό σύντομα.
Εκτός κι αν κάτι άλλαξε και τώρα το χρεώνουν. 'Η αν κάποιοι δάσκαλοι σας κλέβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ πήρα το δίπλωμα στα 21. Δεν οδήγησα όμως ποτέ και έτσι τα ξέχασα όλα.
Πριν τρία χρόνια ξαναέκανα μαθήματα γιατί ΘΑ αγόραζα αυτοκίνητο. Και φυσικά τα ξαναξέχασα.
Πριν δύο μήνες πήρα αυτοκίνητο, και άρχισα πάλι μαθήματα. Μια μέρα είπα "Στοπ" στο δάσκαλο, και πήρα το δικό μου. Ε μια χαρά. Για μένα καλύτερα να κάνει κανείς μαθήματα όταν ξέρει ότι θα έχει και κάτι να οδηγεί, αλλιώς δεν έχει νόημα, χάνεις την επαφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κοιταξε, εγω πιστευω πως πρεπει να υπαρχει το διπλωμα. Δεν ξερεις ποτε τι μπορει να προκειψει και να το χρειαστεις. Ειναι μια βασικη "ικανοτιτα" που πρεπει να εχει καθε ανθρωπος, ακομα και αν δεν εχει δικο του αμαξι.

Και δεν νομιζω πως το ξεχνας, απλα ενιωθες ανασφαλεια μαλλον!
Εγω εβγαλα το διπλωμα στα 19, επιασα ελαχιστες φορες (4-5 βολτες) το αμαξι του πατερα μου, το οποιο ειναι αυτοματο και κανεναν χρονο αφοτου το εβγαλα ηθελε μια βοηθεια-εξυπιρετιση ενας φιλος. Τιποτα σπουδεο, απλα να παρω το αμαξι του απο το σημειο α στο σημειο β, βεβαια το αμαξι ητανε με συμπλεκτη και ειχα να δουλεψω συμπλεκτι εναν χρονο, μια χαρα το πειρα χωρις κανενα απολυτος προβλημα!
Πιο πολυ η ιδεα ειναι πιστευω! (και μαλιστα λιγους μηνες μετα και αφοτου επιασα αρκετες φορες το αμαξι του πατερα μου εκανα και τον δασκαλο σε φιλο που οι γονεις του πειραν αυτοματο αυτοκινιτο και δεν ηξερε πως λειτουργουν τα αυτοματα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ναι αλλά πήρες το δίπλωμα στα 19 και απ ότι διαβάζω κάτω απ το avatar σου, τώρα είσαι 20. Ούτε εγώ τα χα ξεχάσει στα 20. Στα 32 που είμαι τώρα όμως, τα χα ξεχάσει..
Ας πούμε το εξής, καλό είναι να ξέρει κανείς να οδηγεί, και να προσπαθεί μία στο τόσο να έρχεται σε επαφή με οδήγηση, αν δεν έχει δικό του αυτοκίνητο. Γιατί στο αυτοκίνητο ΠΡΕΠΕΙ να ξέρεις να οδηγείς καλά, μπορεί να πάρεις καμιά ζωή αν δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
20... σε λιγες μερες θα σου λεει 21! :P
Ναι, σαφως δεν περασε 10ετια, αλλα και ενας χρονος μακρια απο το τιμονι, σε βαζει σε θεση οπου τα εχεις λιγο χαμενα οταν μπεις.
Καλα εκανες βεβαια που εκανες μαθηματα, εφοσων ειχες την δυνατοτιτα, ειναι ευθυνη και κινδυνος να κυκλοφορεις στον δρομο. Σκεψου ομως να ειχε προκειψει μια αναγκη, η να ειχες βρεθει σε μια αναγκη για δουλεια και να εχανες μια πολυ καλη δουλεια επειδη ηθελε διπλωμα και εσυ να μην το ειχες. Για αυτο το θεωρω αναγκαιο για ολους και απο εκει και περα αν δεν πιασεις αμαξι για χρονια, ας πληρωσεις και μερικα μαθηματα σε δασκαλο ή ας πας σε μια αλανα με εναν φιλο μεχρι να τα θυμιθεις, δεν χαθηκε και ο κοσμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top