Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Όταν λες κομμένα εννοείς οτι ειναι μεγαλύτερα απο την οθόνη και δεν φαίνονται όλα η οτι ειναι μικρότερα και δεν πιάνουν όλη την οθόνη;
Επίσης είναι σημαντικό αν έχεις laptop η εξωτερική οθόνη.
1. έχω εξωτερική οθόνη
2. δεν τα κόβει, απλά υπάρχουν μαύρες μπάρες σε όλες της πλευρές της οθόνης και η εικόνα μικραίνει, λοιπόν φυσιολογικό είναι τα γράμματα και οι εικόνες να φαίνονται μικρότερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν εισαι απο λαπτοπ και εχεις εξωτερικη οθονη τοτε δεν ενεργοποιουνται η ρυθμισεις για την εξωτερικη οθονη πριν μπει στα windows, δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι.
Αν εχει πυργο, τοτε δεν ξερω τι παιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Αν εισαι απο λαπτοπ και εχεις εξωτερικη οθονη τοτε δεν ενεργοποιουνται η ρυθμισεις για την εξωτερικη οθονη πριν μπει στα windows, δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι.
Αν εχει πυργο, τοτε δεν ξερω τι παιζει.
Κανονικό desktop έχω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Νομίζω οτι πρέπει να δεις τις ρυθμίσεις της οθόνης σου. Οι CRT οθόνες δείχναν τα πάντα full screen γιατί ήταν "αναλογικές" μέσα. Οι μοντέρνες LCD πρέπει να κάνουν scaling για να δείξουν fullscreen μικρότερη ανάλυση απο τη native και αλλοιώνουν την εικόνα όταν το κάνουν. Κάποιες οθόνες έχουν επιλογή για το αν θα κοβουν η θα κάνουν strech τις μικρότερες αναλύσεις, οπότε δες το menu της οθόνης σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
καλησπερα
εχω scanαρει μια Α4 και θελω να γραψω πανω σε αυτη κειμενο μεσω υπολογιστη. Με αλλα λογια θελω να την επεξεργαστω και να ολοκληρωσω με σχολια μια σελιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Νομίζω οτι πρέπει να δεις τις ρυθμίσεις της οθόνης σου. Οι CRT οθόνες δείχναν τα πάντα full screen γιατί ήταν "αναλογικές" μέσα. Οι μοντέρνες LCD πρέπει να κάνουν scaling για να δείξουν fullscreen μικρότερη ανάλυση απο τη native και αλλοιώνουν την εικόνα όταν το κάνουν. Κάποιες οθόνες έχουν επιλογή για το αν θα κοβουν η θα κάνουν strech τις μικρότερες αναλύσεις, οπότε δες το menu της οθόνης σου.
αν λες την αυτόματη προσαρμογή έχω hdmi oπότε δεν μπορώ να την κάνω.. :(
καλησπερα
εχω scanαρει μια Α4 και θελω να γραψω πανω σε αυτη κειμενο μεσω υπολογιστη. Με αλλα λογια θελω να την επεξεργαστω και να ολοκληρωσω με σχολια μια σελιδα.
μεχρι και με το πρόγραμμα ζωγραφικής μπορείς να το κάνεις αυτό, ψαξ το, σιγα το πραμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
καλησπερα
εχω scanαρει μια Α4 και θελω να γραψω πανω σε αυτη κειμενο μεσω υπολογιστη. Με αλλα λογια θελω να την επεξεργαστω και να ολοκληρωσω με σχολια μια σελιδα.
Phtoshop αλλά κάνεις και με την ζωγραφική την δουλειά σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ενα αρχειο ειναι pdf (προερχεται απο scanarisma ) και αν το επεξεργαστω μεσω gimp απο ubuntu δεν μπορω να το επαναφερω στο ιδιο format αρχειου , εχω μονο την επιλογη να το κανω εικονα.

Το ανοιξα με libreoffice draw αλλα βγαζει κινεζικα και δε ξερω αν φταιει η κωδικοποιηση.
Τελος το εισαγω σαν εικονα στο libreoffice και απο εκει το κανω pdf .

Αν εχει καποιος αλλος να προτεινει κατι, δεκτο γιατι δε βολευει ολο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Ενα αρχειο ειναι pdf (προερχεται απο scanarisma ) και αν το επεξεργαστω μεσω gimp απο ubuntu δεν μπορω να το επαναφερω στο ιδιο format αρχειου , εχω μονο την επιλογη να το κανω εικονα.

Το ανοιξα με libreoffice draw αλλα βγαζει κινεζικα και δε ξερω αν φταιει η κωδικοποιηση.
Τελος το εισαγω σαν εικονα στο libreoffice και απο εκει το κανω pdf .

Αν εχει καποιος αλλος να προτεινει κατι, δεκτο γιατι δε βολευει ολο αυτο.

Άνοιξε το με το gimp, κάνε ότι θέλεις να κάνεις, και κάντο εικόνα. Μετά, γύρνα το σε pdf από εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
θα ηθελα ενα προγραμμα το οποιο θα μετατρεπει ενα
αρχειο word(με ελληνικο κειμενο μεσα) σε αρχειο pdf


ΑΛΑ πρεπει το pdf αυτο να μην μπορει να διαμορφωθει καθως και να μην μπορει καποιος να κανει copy paste κειμενο απο αυτο,
δλδ να κανει την καθε σελιδα σαν μια εικοννα μεσα σε ενα pdf...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Γεια σας, έχω μια απορία, θέλω να κάνω update την οθόνη μου (samsung t22b300ew, https://www.samsung.com/gr/support/model/LT22B300EW/EN-downloads ), πάω στο site να κατεβάσω το αρχείο αναβάθμισης αλλά μου λέει "γλωσσά αγγλικά" και η απορία μου είναι, θα είναι Αγγλικά τα μενού, το πρόγραμμα tv και όλα, επίσης άμα κάνω αναβάθμιση θα γίνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;
άμα ξέρει κανείς ας μου πει please είναι επείγων!
Ευχαριστώ..:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
θα ηθελα ενα προγραμμα το οποιο θα μετατρεπει ενα
αρχειο word(με ελληνικο κειμενο μεσα) σε αρχειο pdf


ΑΛΑ πρεπει το pdf αυτο να μην μπορει να διαμορφωθει καθως και να μην μπορει καποιος να κανει copy paste κειμενο απο αυτο,
δλδ να κανει την καθε σελιδα σαν μια εικοννα μεσα σε ενα pdf...
Εγκατέστησε το PrimoPDF. Στο PDF Security θα βρεις τις ρυθμίσεις που θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    116.4 KB · Εμφανίσεις: 106
  • Untitled (2).jpg
    Untitled (2).jpg
    66.3 KB · Εμφανίσεις: 95

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Εγκατέστησε το PrimoPDF. Στο PDF Security θα βρεις τις ρυθμίσεις που θέλεις.

Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτές οι προστασίες σπάνε για πλάκα και μάλιστα από online tools!
Το πιο σίγουρο είναι αυτό που λέει. Μετατροπή σε εικόνα και μετά pdf ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εχει καποιος να μου προεινει καποιο προγραμμα(οπως ειπε ο φιλος Monte Cristo περισσοτερο)
ή να κατεβασω στην τυχη κανα freeware??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Τελικά έκανα αναβάθμιση και το βρήκα!, η γλωσσά μένει ίδια και δεν γίνετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για εικονα σε pdf
αυτο μου λειτουργει αψογα..
δωρεαν και χωρις εγκατασταση.
και συνδεει οσες εικονες θελεις σε ενα pdf..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
λοιπον οκ φιλε αγγελε το δοκιμασα ναι κανει δουλεια καλη(τουλαχιστον δεν μπορει ο αλλος να κανει copy paste την εργασια μου!!! )
μια χαρα thanx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
λοιπον οκ φιλε αγγελε το δοκιμασα ναι κανει δουλεια καλη(τουλαχιστον δεν μπορει ο αλλος να κανει copy paste την εργασια μου!!! )
μια χαρα thanx
Υπάρχουν κάποια pdf to word converters και κάνουν αυτό ακριβώς που φοβάσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποια pdf to word converters και κάνουν αυτό ακριβώς που φοβάσαι :P

κοιτα να σου πω την αληθεια το ξερω αυτο αλλα εκατσα,
εκανα το word σε εικονες
τις εικονες σε pdf
εβαλα προστασια στο pdf



Θα σου πω την αληθεια,ναι εχεις απολυτο δικιο αλλα νομιζω και ελπιζω οτι
μετα απο ολα αυτα δεν προκειται ο καθηγητης να κανει copy-paste στο γογλυ μεγαλα κομματια θεωριας απο την εργασια μου αφου θα χρειαστει να τα γραψει χειρόγραφα στην search bar πραγμα το οποιο δεν νομιζω οτι προκειται να κανει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top