Δίπλωμα οδήγησης

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
20... σε λιγες μερες θα σου λεει 21! :P
Ναι, σαφως δεν περασε 10ετια, αλλα και ενας χρονος μακρια απο το τιμονι, σε βαζει σε θεση οπου τα εχεις λιγο χαμενα οταν μπεις.
Καλα εκανες βεβαια που εκανες μαθηματα, εφοσων ειχες την δυνατοτιτα, ειναι ευθυνη και κινδυνος να κυκλοφορεις στον δρομο. Σκεψου ομως να ειχε προκειψει μια αναγκη, η να ειχες βρεθει σε μια αναγκη για δουλεια και να εχανες μια πολυ καλη δουλεια επειδη ηθελε διπλωμα και εσυ να μην το ειχες. Για αυτο το θεωρω αναγκαιο για ολους και απο εκει και περα αν δεν πιασεις αμαξι για χρονια, ας πληρωσεις και μερικα μαθηματα σε δασκαλο ή ας πας σε μια αλανα με εναν φιλο μεχρι να τα θυμιθεις, δεν χαθηκε και ο κοσμος!

Ακριβώς το ίδιο λέμε, συμφωνούμε απόλυτα.
Θα ταν κρίμα να χανα μια δουλειά αν δεν ήξερα να οδηγώ, αν και να σου πω την αλήθεια, θα μπορούσα να την είχα χάσει επειδη δεν μιλάω και Γερμανικά. Οπότε... έχει να κάνει με τη δουλειά και με το τί ψάχνεις. Άσε που μια δουλειά στην οποία θα χρειαζόταν να οδηγώ, δεν θα μου άρεσε. Όμως ναι, έχεις δίκιο, καλό είναι να ξέρει κανείς. Και αν περάσουν πολλά χρόνια, όπως στη δική μου περίπτωση, καλό είναι να πηγαίνει κανείς για έξτρα μαθήματα, γιατί πολύ σωστά μπορεί να σκοτωθεί κάποιος που δεν φταίει τίποτα. Δεν είναι δηλαδή το θέμα οτι έχασα την επαφή μου με το συμπλέκτη, αλλά οκ, ας το πάρω να κυκλοφορήσω. Λίγο λιγότερο ή λίγο παραπάνω παραπάτημα του συμπλέκτη μπορεί να σημαίνει ένα σωρό άσχημα πράγματα.
Για το να προκύψει μια ανάγκη, δεν συμφωνώ. Γιατί υπάρχουν τα ταξι. Και γιατί ακόμα, αν κάποιος δεν ξέρει να οδηγεί, τί θα γίνει? Θα χαλάσει ο κόσμος? Θα καλυφθεί η ανάγκη κάπως αλλιώς.. Θα ρθει ταξί, θα ρθει ένας άλλος οδηγός. Σιγά το πρόβλημα. Αυτό ομως που έγραψες για τη δουλειά είναι σωστό, τώρα ειδικά με την κρίση, μέχρι και κωλοτούμπες πρέπει να ξέρουμε να κάνουμε για να μας προσλάβουν.

Χρόνια σου πολλά λοιπόν!! :clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τα ταξι υπαρχουν μεσα στην πολη, δεν ξερεις που μπορει να σου προκειψει η αναγκη!
Προσωπικα δεν ειναι λιγες οι φορες που εχουμε παρει με εναν φιλο ο αμαξι και εχουμε φτασει αρκετα μακρια απο πολη, ταξι, νοσοκομεια κλπ. Η ακομα χοιροτερα, επι αρκετο καιρο δουλευα στο πλευρο ενος μελισσοκομου... Μεσα στα δαση λοιπον αν παθει οτιδηποτε ο αλλος μεχρι να βρω περαστικους η να καλεσω ασθενοφορο θα χαθει υπερβολικα πολυς χρονος! Μπορει λοιπον να σωσει μια ζωη η ικανοτιτα να οδηγεις ενα αυτοκινιτο.
Τραβηγμενες πετιπτωσεις, δεν λεω! Και μακαρι να μην χρειαστει ποτε να οδηγισω για να σωσω καποιων! Ακομα και ετσι ομως, μου φτανει πως ξερω πως ανα πασα στιγμη μπορω να σωσω καποιων, με κανει να νιωθω καλητερα! Ειναι απο αυτα τα μικρα-ασυμαντα πραγματα, που κατα πασα πιθανοτιτα δεν θα χρειαστεις ποτε, αλλα οταν τα χρειαστεις αξιζουν πραγματικα οσο κοπο και οσο χρημα και αν σου εχουν κοστισει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Αχ και να μου περίσευαν λίγα λεφτάκια...:/: Να ξέρεις να οδηγείς αλλά να μην σου περισεύουν για δίπλωμα....?? Δεν είναι άδικο...??:( Πφφφ...:(
Θα τα βρω, που θα πάει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Δινω σε μια βδομάδα.. Μαμαααααα μουυ !!!

ΦΟΒΟΥΜΑΙ :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To δίπλωμα μην το βλέπετε μόνο έτσι...μπορεί να το χρειαστείτε για δουλειά ή να σας δώσει μόρια για δουλειά. Καλύτερα να το έχετε και να μην θυμάστε να οδηγείτε παρά να μην έχετε καθόλου. Είναι και λίγο σαν το ποδήλατο που "αμα το πιάσεις θα το θυμηθείς", οπότε βγάλτε το να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Καλήμεραα.. δίνω σε λίγες ώρες :knife: :'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλήμεραα.. δίνω σε λίγες ώρες :knife: :'(:'(

Μέχρι τώρα θα έχεις δώσει...! Ελπίζω να πήρες το δίπλωμα! :D

Θα πάω να πάρω το δίπλωμα μου αύριο από το δάσκαλο οδήγησης. Προσοχή στους δρόμους από δω και πέρα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Παιδια,γνωρίζετε αναλυτικά ποσο σας έκανε το δίπλωμα? Δηλαδή ποσο κόστισε κάθε μάθημα και πόσο η παράσταση. Και αν ξέρει κανείς με τις μεταγραφές τι γίνεται? Ξέρω πως κάνουν,αλλα δε ξέρω την διαδικασία. Εμενα πάντως ο καθηγητής μου,μου ζητάει 650 ευρω χωρίς παράβολα. Ενω ενας φίλος εκανε στην Ηλιούπολη (δίπλα μου) με 610 συμπεριλαμβανοντας τα παράβολα. Κατσε να πουμε,εγω ειμαι έτοιμος να πιασω αμάξι και να πάω ιταλία και γερμανία,και να σκάσω 210 ευρω παραπάνω απο το παιδί που πρωτη φορά μπήκε στο αμάξι?..(δν εχω κατι με το παιδί,με τον καθηγητή μου εχω!!:mad: ) Για την πρακτηκή και την παράσταση χρειάζομαι 450 ευρω. Τα λευτά της θεωρίας τα εχω δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και εμένα 650 μου πήρε,χωρίς τα παράβολα.Γενικά,κάποια πράγματα είναι standard (π.χ. η ταρίφα για να δώσεις εξετάσεις κλπ),αλλά τα πρακτικά μαθήματα το καθένα τιμολογείται ξεχωριστά,συνεπώς εν τέλει πληρώνεις ανάλογα με το πόσα έκανες.Οπότε,κάνε 2-3,και αφού δει ο δάσκαλος ότι ξέρεις,πρότεινέ του να μην κάνεις άλλα ώστε να πληρώσεις λιγότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bugatti_Veyron

Νεοφερμένος

Ο Bugatti_Veyron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Υμηττός (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Και εμένα 650 μου πήρε,χωρίς τα παράβολα.Γενικά,κάποια πράγματα είναι standard (π.χ. η ταρίφα για να δώσεις εξετάσεις κλπ),αλλά τα πρακτικά μαθήματα το καθένα τιμολογείται ξεχωριστά,συνεπώς εν τέλει πληρώνεις ανάλογα με το πόσα έκανες.Οπότε,κάνε 2-3,και αφού δει ο δάσκαλος ότι ξέρεις,πρότεινέ του να μην κάνεις άλλα ώστε να πληρώσεις λιγότερα.
Σήμερα εχουν πέσει οι τιμές στις σχολές οδηγών.Μεχρι 650 αλλα με τα παράβολα.
Δυστηχώς ειναι υποχρεωτικά τα 10 μαθήματα...εγω του ειχα πεί κιολας να του δώσω τα λευτά της παράστασης και να με πάει στο υπουργείο αμέσως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πήρε κανείς πρόσφατα για μηχανάκι (125cc)? Θέλω λίγο να δω αναλυτικά το κόστος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η νομοθεσια για τα δικυκλα αλλαζει απο 1/1/2013, επομενος ισως και το κοστος.
Τα 125cc που λες δεν υφιστανται αυτην την στιγμη, θα υπαρχουν με τον καινουργιο νομο. Αυτην την στιγμη υπαρχει δυο διπλωματα, το Α1 και το Α. Το Α1 μπορει να το βγαλει κανεις απο τα 18 και καλυπτει δικυκλα μεχρι 25kw. Το Α ειναι το γνωστο ως ανεξαρτιτων, μπορεις δηλαδη να οδηγισεις οτιδηποτε δικυκλο με αυτο, και μπορεις να το βγαλεις μετα τα 21.
Με τον νεο νομο στα 18 θα μπορεις να βγαλεις για 125cc, στα 20 μεχρι 25kw και στα 24 το ανεξαρτητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγω ήξερα ότι έχει το 125 (18+) και το απεριοριστο (21+). Μάλιστα το 125 γινόταν απεριόριστο μετά από 2-3 χρόνια. Δεν ισχύει πιά αυτό? Τι λένε να αλλάξουν από το 13? Αμα ειναι να βιαστώ δηλαδή...δεν θέλω απεριόριστο γιατι δεν ξερω καν να οδηγώ αυτόματο και δεν θέλω να πέσω στα βαθιά με την πρώτη. Ειδικά αν ισχύει ακόμα η αναβάθμιση μετά από λίγα χρόνια, είναι και πιό εύκολο και πιο οικονομικό. Αυτά θυμάμαι μου είχαν πει πριν χρόνια που ρώτησα, αλλά τελικά μια δεν είχα λεφτά, μια δεν είχα χρόνο, δεν το πήρα ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αμα εχεις σκοπο να πας σε δασκαλο και να βγαλεις το διπλωμα πριν την αλλαγη του χρονου τοτε θα ισχυει κανονικα ο νομος οπως τωρα.
Τα 125cc δεν υπαρχουν σαν διπλωμα εδω και αρκετα χρονια, την θεση του εχει παρει το Α1 το οποιο εχει ως περιορισμο τα 25kw (παει στα 33-34 αλογα, αρκετα μηχανακια πολυ πανω απο τα 125 καλυπτονται απο το διπλωμα).
Αυτο που λες με την αυτοματη αναβαθμιση υπαρχει, αλλα υπαρχει μια μεγαλη παγιδα. Το Α1 χωριζετε, με συμπλεκτη η χωρις. Αν παρεις την εκδοση χωρις, τοτε δεν θα αναβαθμιστει. Οποτε θα πρεπει να παρεις την κατηγορια με συμπλεκτη.
Πιο οικονομικο δεν ειναι, τα ιδια ειναι τα εξοδα ειτε παρεις Α1 ειτε Α, η μονη διαφορα ειναι στα κυβικα και στο αν θα ειναι με συμπλεκτη η χωρις, αν θελεις ομως να αναβαθμιστει μετα απο λιγα χρονια συμενει πως ουτος η αλλος θα πρεπει να μαθεις συμπλεκτη, οποτε μικρη η διαφορα στην δυσκολια για σενα αναμεσα στα δυο διπλωματα. Στην θεση σου θα πηγενα για το Α, να ξεμπερδευω με την μια, να εχω την δυνατοτιτα ανα πασα στιγμη να καβαλισω το οτιδηποτε, και να μην τρεχω δυο χρονια μετα για επανεκδοση (και εξοδα επανεκδοσης, αρα τελικα αντι να σου βγει πιο οικονιμικα να σου βγει πιο ακριβα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Mωρέ είμαι φοβητσιάρα...Είχα πάρει μικρή κρυφά το μηχανάκι της μαμάς μου (175cc) και αφού έκανα μια γύρα το τετράγωνο, έφαγα τα μούτρα μου. Στο λύκειο μου έδωσε ένας συμμαθητής το CBR του στην ευθεία και φοβήθηκα ότι θα πάθω τα ίδια πάλι. Ε, είμαι για να ξεκινάω από τα μεγάλα? Κανένα παπάκι θέλω εγώ να ξεκινήσω σιγά σιγά και βλέπουμε. Εδώ ποδήλατο έχω να κάνω χρόνια, που να πάω με το τέρας?
Βέβαια θεωρητικά θέλω το απεριόριστο κάποια στιγμή...Θυμάσαι πόσο πάνε τα παράβολα, η παράσταση, τα μαθήματα, κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω 170 τα παραβολα και 150 η παρασταση, τα μαθηματα εξαρτατε απο την περιοχη και τον δασκαλο.

Εγω σου λεω να μην την φοβιθεις την μηχανη, αλλο μικρη, κρυφα κλπ, και αλλο με εναν δασκαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Κατά καιρούς βγαίνουν προσφορές στα γνωστά sites προσφορών από σχολές οδηγών που δίνουν μεγάλες εκπτώσεις. Βέβαια παίζουν και παγίδες, κρυμμένα κόστη που δεν ανακοινώνονται στην προσφορά. Αν το ψάξεις έτσι, να το έχεις υπόψιν. Το συνολικό κόστος χωρίς κάποια τέτοια προσφορά έβγαινε από όσο θυμάμαι γύρω στο 300άρι, όπως λέει και ο κρόνος.

Τώρα για την κατηγορία, και εγώ είμαι υπέρ του απεριόριστου με την 1η, εφόσον όμως μπορείς να χειριστείς άνετα την μοτοσυκλέτα που θα σου δώσει η σχολή. Κάθε σχολή έχει διαφορετικού τύπου μηχανές για τους μαθητές. Άλλες είναι πιο εύκολες στην οδήγηση (πιο ελαφριές, χαμηλότερη σέλα, πιο ήπιο γκάζι) και άλλες όχι.
Αν όμως η σχολή δίνει δύσκολη μηχανή για το απεριόριστο, τότε ένας μαθητής (=αρχάριος) καλό θα είναι να μην το προσπαθήσει. Το κυριότερο μειονέκτημα πιστεύω είναι το βάρος σε στάση.

Επιφυλάσσομαι λοιπόν να προτείνω με μεγαλύτερη σιγουριά, χωρίς να ξέρω την περίπτωση. Αν διαλέξεις σχολή και μάθεις τι μηχανές δίνουν για μάθημα, γράψε τις εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ρε συ, 300 ευρώ είναι μόνο τα παράβολα και η παράσταση, άρα το συνολικό δεν μπορεί να είναι τόσο λίγο...Νομίζω τα μαθήματα έχουν άλλα 100-200, άρα μιλάμε για 400-500 συνολικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
τι να σου πω, εγώ 300 είχα δώσει συνολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinarules

Νεοφερμένος

Η katerinarules αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Έδωσα και εγώ και με έκοψαν επειδή δεν του ενημέρωσα οτι θα κάνω προσπέραση σε σταματημένο αυτοκίνητο. (δικαιολογία γιατί δεν είχα λαδώσει). Και μετά ο δάσκαλος μου είπε οτι δεν είναι απαραίτητο να τους λέω τι κινήσεις θα κάνω, αν δεν με ρωτήσου. Και επίσης είπε οτι έχει βγει νομοθεσία οι δάσκαλοι να μην υπερασπίζονται τους εξεταζόμενους κατά την διάρκεια της εξέτασης.. Αυτό ισχύει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top