Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή χρήση της γλώσσας;

Πόσο σημαντική είναι για σας η σωστή Ορθογραφία/Γραμματική/Συντακτικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Πάρα πολύ. Δυσκολεύομαι να διαβάσω posts με λάθη.

    Ψήφοι: 26 32.1%
  • Αρκετά αλλά δεν με εμποδίζει από το να διαβάζω κάποιο post που έχει λάθη.

    Ψήφοι: 45 55.6%
  • Πολύ λίγο, ίσα που το προσέχω.

    Ψήφοι: 5 6.2%
  • Καθόλου.

    Ψήφοι: 5 6.2%

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει να μάθω την γνώμη σας πάνω στο ερώτημα του τίτλου :)

Πόσο σημαντικό είναι για σας να είναι ενα ποστ σωστό γραμματικά και ορθογραφικά; Μπορεί να μην διαβάσετε ένα ποστ μόνο και μόνο επειδή έχει πολλά λάθη;

Προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο η ορθογραφία (όταν δεν ξεπερνάει κάποια όρια) μιας και κανείς δεν είναι τελειος ούτε και γω φυσικά. Όμως δυσκολεύομαι να διαβάσω ποστ χωρίς κεφαλαία, τελείες και σωστή σύνταξη κάτι που μπορεί κάποιος να διορθώσει αν ξοδέψει 2 παραπάνω λεπτά για να γράψει το ποστ άσχετα με τις γνώσεις του. Επίσης δεν μ' αρέσει να λείπουν οι τόνοι, όχι ότι είναι κατακριτέο απλώς είμαι ικανή να κάνω quote ένα ποστ και να βάλω όλους τους τόνους. (είμαι καλά γιατρέ μου; :P )

Code:
οταν δηλαδη το ποστ ειναι καπως ετσι περιπου
για πανω απο 6-7 σειρες
σε σοβαρά θέματα 
με πιανουν δολοφονικες τασεις :P
άλλο εκνευριστικό mode... εκείνο με τις 3 τελίτσες... κάθε 3 και λίγο... :P


Eννοείται πως αυτά που λέω δεν ισχύουν για το Chat and Fun section αλλά για σοβαρές συζητήσεις (π.χ. πολιτική κτλ) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με την κακή σύνταξη με πιάνει πονοκέφαλος και τελικά δε διαβάζω σωστά το μήνυμα, η δεν το διαβάζω καθόλου. Εκνευρίζομαι.
Το ίδιο ισχύει και για την κακή στίξη. Θέλω να βλέπω κόμμα, αλλα όχι πολλά...
Επίσης αν είναι να έχει το κείμενο bold, χρωματιστά η μεγάλα γράμματα σε κάποιες λέξεις, ας είναι με metro, αλλιώς ζαλίζομαι.

Η ορθογραφία είναι ένα άλλο πρόβλημα μου, αφαιρεί, κατ' εμέ, μεγάλο μέρος της ισχύος του κειμένου, αν είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μαλλον εγω πρεπει να σε ταλαιπωρω Angie Ann :P

Για μενα θα λεγα οτι δε με ενοχλει κατι απο ολα αυτα, αλλά πχ μια δυσνοητη συνταξη ή πολλα ορθογραφικα κουραζουν λιγο. Αλλα τα εχω συνηθισει και προχωραω στην ουσια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Κι εγω μαλλον την ταλαιπωρω... δε βαζω τονους..

αυτο με τα ορθογραφικα με ενοχλει παρα πολυ κι εμενα, και συμφωνω με γιδι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Περισσότερο με ενοχλεί η κακή εικόνα, χωρίς παραγράφους και σημεία στίξης.

Τα ορθογραφικά είναι και δικό μου πρόβλημα (και να με συγχωρούν όσοι τους κουράζουν) αλλά βλέπω πως με την τριβή καλυτερεύω κι εγώ και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα.

Σιγά-σιγά συνηθίζει το μάτι στη σωστή ορθογραφία και γίνονται λιγότερα λάθη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η κακή ορθογραφία δεν θα έπρεπε να με ενοχλεί, αλλά δεν το ελέγχω. Και η βλακεία είναι ότι λόγω βιασύνης σε αυτό το forum έχω κάνει τα τρελά ορθογραφικά λάθη.

Η κακή σύνταξη με ενοχλεί πολύ κι είναι ο μόνος λόγος για να μην διαβάσω 1 post, ακόμα κι αν είναι σε topic που μου αρέσει. Όσο για τόνους, για παράδειγμα δεν είχα προσέξει ότι η Giovanna δεν βάζει πριν το γράψει λίγο πιο πάνω, δεν δίνω καθόλου σημασία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Με την κακή σύνταξη με πιάνει πονοκέφαλος και τελικά δε διαβάζω σωστά το μήνυμα, η δεν το διαβάζω καθόλου. Εκνευρίζομαι.
Το ίδιο ισχύει και για την κακή στίξη. Θέλω να βλέπω κόμμα, αλλα όχι πολλά...
Επίσης αν είναι να έχει το κείμενο bold, χρωματιστά η μεγάλα γράμματα σε κάποιες λέξεις, ας είναι με metro, αλλιώς ζαλίζομαι.

Η ορθογραφία είναι ένα άλλο πρόβλημα μου, αφαιρεί, κατ' εμέ, μεγάλο μέρος της ισχύος του κειμένου, αν είναι λάθος.

more or less αυτό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κι εμένα πιο πολύ αυτό:
Περισσότερο με ενοχλεί η κακή εικόνα, χωρίς παραγράφους και σημεία στίξης.


Όσο για τα ορθογραφικά δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα.

Θα προσπαθήσω κι εγώ να βάζω τόνους.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Περισσότερο με ενοχλεί η κακή εικόνα, χωρίς παραγράφους και σημεία στίξης.
Κι εμένα αυτό με ενοχλεί περισσότερο.
Βέβαια και τα ορθογραφικά, κυρίως όταν είναι πολλά, είναι κουραστικά. Ασε που σε μερικές λέξεις ανάλογα με την ορθογραφία αλλάζει και το νόημα οπότε άντε βρες τι εννοεί τελικά ο άλλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Oι τόνοι, υπάρχουν, δεν υπάρχουν δεν με απασχολούν. Όπως και οι τρεις τελίτσες, που άλλωστε βάζω κι εγώ συχνά :redface: (αρκεί να μην είναι στο τέλος ΚΑΘΕ πρότασης γιατί τότε μου βγάζουν γκρίνια και κακομοιριά). Αν όμως δεν υπάρχουν σημεία στίξης και δεν αρχίζει το πρώτο γράμμα κάθε νέας πρότασης με κεφαλαίο, μειώνονται οι πιθανότητες να καταλάβω τι γράφει το κείμενο, λόγω του ότι χάνω τον ειρμό και βαριέμαι να διαθέσω χρόνο για να το συντάξω στο μυαλό μου σωστά. Επίσης ένα ή δύο ορθογραφικά δεν με ενοχλούν πια (παλιά με ενοχλούσε το παραμικρό), αρκεί να μη βγάζουν μάτι. :D

(Και ναι έχει πρόβλημα άμα βάζεις τόνους στις κότες Άντζι! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσπωπικά δεν έχω πρόβλημα, όχι επιδή το έχω και εγώ αλλα ακόμα και άψωγη στην ορθογραφεια να είμουν θα ήξερα ότι αυτός που γράφει έχει κάτι να πεί, με πρόβλημα ή χωρίς στην ορθογραφεία πιστέυω ότι πρέπει να δίνεις μια ευκαιρία και να προσπαθήσεις, μπορεί να έχει πρόβλημα αλλα η άποψη του να είναι συμαντική, με ορθογραφικά ή χωρίς.

Είναι σαν να λέμε ότι επιδή ένας γιατρός δεν μηλάει καθαρά την ωρα που λέει την διάγνωση, δεν ξέρουμε άν μας εξέτασε σωστά ή ότι η διάγνωση που έκανε και η γνώμη του δεν μετράνε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Με την κακή σύνταξη με πιάνει πονοκέφαλος και τελικά δε διαβάζω σωστά το μήνυμα, η δεν το διαβάζω καθόλου. Εκνευρίζομαι.
Το ίδιο ισχύει και για την κακή στίξη. Θέλω να βλέπω κόμμα, αλλα όχι πολλά...
Επίσης αν είναι να έχει το κείμενο bold, χρωματιστά η μεγάλα γράμματα σε κάποιες λέξεις, ας είναι με metro, αλλιώς ζαλίζομαι.

Η ορθογραφία είναι ένα άλλο πρόβλημα μου, αφαιρεί, κατ' εμέ, μεγάλο μέρος της ισχύος του κειμένου, αν είναι λάθος.

Γενικα συμφωνω και εγω μαζι σου! Στην αρχη μπορει να το διαβασω αλλα αμα γινεται επανειλημενα κουραζομαι με αποτελεσμα να μην διαβαζω καθολου το μνμ ιδιως οταν ειναι μεγαλο :).

Οσον αφορα την ορθογραφια δεν με ενοχλει παρα πολυ, ισως γιατι κανω και εγω αρκετα ορθογραφικα, αν βιαζομαι κιολας... Για αυτο το λογο παντα ξαναδιαβαζω το κειμενο μου ή το επεξεργαζομαι αργοτερα ;).

Παντως και εγω τονους δεν βαζω γιατι γραφω που γραφω αργα αμα εβαζα και τονους... καηκαμε :P!!!

@ Angie Ann: Δεν ηξερα οτι οι 3 τελειες ειναι εκνευριστικες:redface:! Και να φανταστεις οτι τις βαζω αρκετα συχνα :redface::P! Θα προσπαθησω να το ελαττωσω!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Θα σας πω κάτι. Πάντα είχα μανία με την ορθογραφία. Θεωρώ ένα ανορθόγραφο κείμενο, το ίδιο αποτρόπαιο με το να ήταν η -κάθε- Γλώσσα μια γυναίκα και να τη βίαζες. Στην ουσία αυτό έχουμε, βιασμό της γλώσσας. Εκεί που θέλω να καταλήξω όμως είναι ότι αν από τα 100 άτομα που γράφουν τακτικά στο στέκι, τα 20 είναι ανορθόγραφα και τους επιτρέπεται να βιάζουν τη γλώσσα ανεμπόδιστα, τότε και το δικό μας το μυαλό "συνηθίζει" στην αποδοχή αν θέλετε αυτού του βιασμού.

Τι εννοώ:

"Εσείς παίζεται τάβλι;"

Αν το δω αυτό, έχω φρικάρει, έχω μπουκώσει την tft με το πληκτρολόγιο, έχω σπάσει τα ηχεία κι έχω φύγει χιλιόμετρα μακριά.

2 μέρες αργότερα θα πάω να γράψω το "εσείς παίζετε" σε άσχετο θέμα. Ε το "τε" θα μπεί αντανακλαστικά πρώτα με κατάληξη -αι. Αμέσως θα σκεφτώ βέβαια "εεεε τι γράφω ρεεε;" και θα το διορθώσω. Όμως η "αντανάκλαση" υπάρχει πιά στο μυαλό μου και είναι απολύτως επικίνδυνη.


Απευθύνω σοβαρότατη έκκληση - πρόταση προς κάθε υπεύθυνο του φόρουμ να οριστούν ειδικοί "ορθογράφοι" που θα τρέχουν πίσω από κάθε παρατραβηγμένα τουλάχιστον ανορθόγραφο κείμενο και να το διορθώνουν.

Είναι μεταδοτικό, σταματήστε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
όσον αφορά το θέμα της γλώσσας είμαι ένας μανιακός άνθρωπος. Έχω μανία με τη σωστή ορθογραφία, με τη σωστή στίξη και το καλό συντακτικό. Αλλά όταν είσαι σε ένα φόρουμ δεν μπορείς να πάρεις το κεφάλι κάποιου επειδή δεν γράφει χωρίς λάθη. Σε ένα σάιτ που γράφει ο καθένας από το σπίτι του δεν με ενδιαφέρει πραγματικά καθόλου το πόσο σωστά γράφει, αλλά μόνο το περιεχόμενο των όσων λέει. Αντίθετα σε μία εφημερίδα φερ' ειπείν, αν δω ένα με δυο λάθη ΟΚ, άνθρωποι είναι και οι διορθωτές, είναι και η μητέρα μου άλλωστε και ξέρω τις δυσκολίες. Αντίθετα, στο τρίτο λάθος αρχίζω και βιδώνω. Οπότε αυτό που ψηφίζω είναι η τρίτη επιλογή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Απευθύνω σοβαρότατη έκκληση - πρόταση προς κάθε υπεύθυνο του φόρουμ να οριστούν ειδικοί "ορθογράφοι" που θα τρέχουν πίσω από κάθε παρατραβηγμένα τουλάχιστον ανορθόγραφο κείμενο και να το διορθώνουν.

Είναι μεταδοτικό, σταματήστε το!

Γενικα συφωνω με αυτα που λες.
και στο οτι ειναι μεταδοτικο, και ορισμενες φορες οτι ..κοντευουμε να ξεχασουμε αυτα που ξεραμε..
αλλα, οσο αφορα το θεμα των "ειδικων ορθογραφων", μου φαινεται πολυ παρατραβηγμενο αυτο που λες...
αφενος ειναι πολυ δυσκολο αλλα και αφετερου, ποιος ειναι αυτος που θα καθορισει το παρατραβηγμενο;;;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Γενικα συφωνω με αυτα που λες.
και στο οτι ειναι μεταδοτικο, και ορισμενες φορες οτι ..κοντευουμε να ξεχασουμε αυτα που ξεραμε..
αλλα, οσο αφορα το θεμα των "ειδικων ορθογραφων", μου φαινεται πολυ παρατραβηγμενο αυτο που λες...
αφενος ειναι πολυ δυσκολο αλλα και αφετερου, ποιος ειναι αυτος που θα καθορισει το παρατραβηγμενο;;;:/:

Δημοκρατικά αποφασισμένο από όλα τα μέλη (ενορθόγραφα και ανορθόγραφα μέλη) σε ειδικό θέμα "Πάνω από ποιό όριο λαθών θα πρέπει να γίνονται ορθογραφικές διορθώσεις" και να αρχίσουν να εκλείπουν φαινόμενα του τύπου:

Θα παραγογήσο τη συναρτήσει!

Παρατονισμοί και βιασμοί πρέπει να εκλείψουν, πρότασή μου δε είναι να γίνονται διορθώσεις σε κείμενα με αναλογία λαθών/προτάσεων, ένα προς μια.:)

Ειλικρινά, δεν αμφιβάλλω ότι και οι ανορθόγραφοι μπορεί να είναι θαυμάσια άτομα με ενδιαφέρουσες απόψεις, αλλά απ' το να "ανορθογραφιστώ" εγώ, προτιμώ να παρακάμψω τα όσα λένε. Στεγνά και καθαρά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλα, οχι κι ετσι...
ειναι λιγο ακραιο:P
για πες τωρα, ποιον θα προτεινες να φορτωθει ολο αυτο το βαρος της αλλαγης ενος κεινενου, απο ανορθογραφο σε ορθογραφημενο?
προσεχε τι θα πεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω εχω προβλημα μονο με μνμ που κανουν μπαμ. Ενα παραδειγμα.. Τα μνμ της mania, δεν τα καταλαβαινω ΠΟΤΕ με την πρωτη. ΠΟΤΕ ομως. Ή πρεπει να καψω τον σκληρο μου διαβαζωντας τα 2-3 φορες για να καταλαβω ή το παραταω με την μια.
Γενικοτερα, αν ενα μνμ εχει 1-2 ορθογραφικα δεν με ενοχλει. Κι ουτε φυσικα αν δεν εχει τονους (ουτε εγω βαζω :P). Τελιτσες και λοιπα δεν με ενοχλουν. Νοημα να βγαινει και ολα ειναι ενταξει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ένα- δύο ορθογραφικά δεν με τρελαίνουν τόσο (εκτός αν βγάζουν μάτι...άλλωστε κι εγώ έχω κάνει ουκ ολίγες φορές τραγικά λάθη:P). Παραπάνω όμως φρικάρω, κουράζομαι και μπορεί να μην διαβάσω το κείμενο! Συν όταν η σύνταξη δεν είναι τόσο καλή :/: Γενικά έχω τρελό κόλλημα... όχι μόνο στα φόρα αλλά και στα μηνύματα στο κινητό... Είμαι ικανή να στείλω πίσω το μήνυμα διορθωμένο... Κι εδώ ουκ ολίγες φορές έχω μπει στον πειρασμό να το κάνω quote και να το γράψω σωστά... Γενικά φρικάρω! (δασκάλα πιζι μ' μες την ιδιοτροπία, τι περιμένεις; :whistle: :P)

Οκ, για τις τελίτσες το κάνω κι εγώ. :redface: Είναι κακή συνήθεια αλλά δεν μπορώ να την κόψω! :P Για τους τόνους δεν το συνειδητοποιώ, παρά μόνο όταν κάνω παράθεση και μου κοκκινίζει το κείμενο :P

Βρε παιδιά, εσείς που έχετε πρόβλημα με την ορθογραφία γιατί δεν βάζετε το plug in του firefox που διορθώνει τα λάθη; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
καλα, οχι κι ετσι...
ειναι λιγο ακραιο:P
για πες τωρα, ποιον θα προτεινες να φορτωθει ολο αυτο το βαρος της αλλαγης ενος κεινενου, απο ανορθογραφο σε ορθογραφημενο?
προσεχε τι θα πεις :P

Ενώ ο λεκτικός βιασμός δεν είναι κάτι ακραίο; Και όχι δεν πιστεύω πως προτείνω κάτι ακραίο. Εξάλλου αν συμφωνήσει η κοινότητα και το αποδεχθεί, θα είναι μια λύση. Αν δεν το αποδεχθεί, δε χαλάμε τις καρδιές μας. Μια πρόταση είναι.:) Όσο για το ποιός θα το φορτωθεί, τι με νοιάζει, καλή ορθογραφία να ξέρει, για να μη το φορτωνόμαστε οι υπόλοιποι.:)

Βρε παιδιά, εσείς που έχετε πρόβλημα με την ορθογραφία γιατί δεν βάζετε το plug in του firefox που διορθώνει τα λάθη; :hmm:

Γιατί μερικοί έχουμε Όπερα και στο κάτω κάτω ρε Βίκυ -που μ' αρέσει που το λες ενώ είσαι και δασκάλα- δεν είναι απλά σκοπός μόνο να μην ενοχλούμαστε εμείς. Άκρως εγωιστικό. Με τη λύση που πρότεινα, θα ωφεληθούν και οι ίδιοι οι ανορθόγραφοι βλέποντας διορθωμένο το κείμενό τους. Κάτι θα τους μείνει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top