Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι στο θέμα της θρησκείας o κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να αποφασίζει μόνος του. Δεν θα ήθελα να αναγκάσω τα παιδιά μου (όταν κάνω) να πιστέψουν σε κάτι επειδή ντε και καλά εγώ αυτό πιστεύω. Θα ήθελα η πίστη που ενδεχομένως να επιλέξουν να στηρίζεται σε δική τους εσωτερική αναζήτηση. Εγώ πχ δεν πιστεύω στο θεό αλλά δεν θα απαγορεύσω στα παιδιά μου να πιστεύουν. Και νομίζω γενικά ότι με το ζόρι πίστη δεν γίνεται. Πχ εμένα η μητέρα μου δεν μπορεί να δεχτεί ότι δεν πιστεύω αι μπορώ να πω ότι αυτό με ενοχλεί πολύ (γιατί κυρίως εγώ σέβομαι το πιστεύω της περί θρησκείας ενώ αυτή όχι:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Αυτο που θα θελα να διδαξω στο παιδι μου ειναι η κριτικη σκεψη απο κει και περα μονο του θα αποφασισει σε τι θελει να πιστευει...οπως ειπε η Gate 4 πιστη με το ζορι δε γινεται...και ουτε θα τα υποχρεωσω να πιστευουν σε οτι πιστευω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.

Στο θέμα της θρησκείας, οι γονείς μου κράτησαν ουδέτερη στάση. Στις απορίες που διατύπωνα, μου ανέφεραν τις υπάρχουσες απόψεις και με άφηναν να κρίνω. Δεν ξέρω αν θα κρατήσω παρόμοια στάση στα παιδιά μου. Όταν βλέπω μέρα με τη μέρα την κατάσταση να χειροτερεύει, πιστεύω ότι σα γονέας θα πρέπει να βοηθήσω τα παιδιά μου να δουν το σωστό. Δεν μπορώ να αφήσω τα παιδιά μου απροστάτευτα στο σκοταδισμό, τον
[FONT=&quot]προσηλυτισμό, τον μεσαιωνισμό, το φανατισμό, το ψέμα, την απάτη και τις ψευτομαγείες που επιχειρούν εκκλησίες, σχολείο, μέσα ενημέρωσης και πολλοί άλλοι που έχουν συμφέροντα. Νομίζω ότι από μικρή ηλικία θα ενημερώσω τα παιδιά μου να μάθουν να αντιστέκονται στην αρρώστεια των θρησκειών. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
και τις ψευτομαγείες
:hmm: ολα τα αλλα τα εχω ξανακουσει ασχετα με το αν συμφωνω ή οχι.. αλλα ψευτομαγειιες;;
με εντυπωσιασες πραγματικα.. Ελπιζω τουλαχιστον να μην αναφερεσε στην Ελληνορθοδοξη εκκλησια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
.. αλλα ψευτομαγειες;; με εντυπωσιασες πραγματικα.. Ελπιζω τουλαχιστον να μην αναφερεσε στην Ελληνορθοδοξη εκκλησια...
Γιατί η ..."ελληνορθόδοξη εκκλησία" δεν ασχολείται με ψευτομαγείες? Κεράκια ανάβουν μόνα τους, εικόνες δακρύζουν, λείψανα "αγίων" περπατούν και λιώνουν τα παπούτσια τους, φιδάκια λατρεύουν την παναγία, εικόνες με αντάλλαγμα χρυσό θεραπεύουν πάσαν νόσον και κάτι άλλο, λουλούδια δεν μαραίνονται, ξεκουτιασμένοι γέροντες κάνουν "προφητείες" και ο κατάλογος τέλος δεν έχει.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γιατί η ..."ελληνορθόδοξη εκκλησία" δεν ασχολείται με ψευτομαγείες? Κεράκια ανάβουν μόνα τους, εικόνες δακρύζουν, λείψανα "αγίων" περπατούν και λιώνουν τα παπούτσια τους, φιδάκια λατρεύουν την παναγία, εικόνες με αντάλλαγμα χρυσό θεραπεύουν πάσαν νόσον και κάτι άλλο, λουλούδια δεν μαραίνονται, ξεκουτιασμένοι γέροντες κάνουν "προφητείες" και ο κατάλογος τέλος δεν έχει.



μαλιστα.. τελος παντων το εαν καποιος πιστευει ή οχι σε αυτα ειναι προσωπικο του θεμα, ο καθε ανθρωπος εχει την δικη του ελευθερια για να επιλεξει να κανει οτι θελει στην ζωη του, αυτο δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να χλευαζει τα πιστευω του αλλου..
μπορει να πεις/πειτε τωρα οτι και αυτοι που πιστευουν στον Θεο χλευαζουν τα πιστευω του αλλου κτλ, αλλα ουτε με αυτο συμφωνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Στις απορίες που διατύπωνα, μου ανέφεραν τις υπάρχουσες απόψεις και με άφηναν να κρίνω.


Και με εμένα το ίδιο έκαναν οι μεγαλύτεροι. Πχ στο σαντεη σκουλ
- "Γιατί Κύριε ο Θεός αφού έφτιαξε τη μέρα, έφτιαξε και τη νύχτα?" :confused:
- "Γιατί έτσι ήθελε. Τώρα εσύ θες ξύλο για ρωτάς τέτοια" :mad:
...έτρωγα λοιπόν το ξύλο και έβλεπα στην πράξη της υπάρχουσες απόψεις :vava:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
θα το άφηνα ελεύθερο να κάνει την αναζήτησή του. Άλλωστε για τέτοια θέματα περί Θεού, δεν έχω απαντήσεις. Δε θα το προσηλύτιζα σε καμία περίπτωση, αφού ούτε εγώ είμαι θρήσκος άνθρωπος. Θα του έδειχνα το δρόμο να ψάξει και θα το συμβούλευα να μην εμπιστεύεται όσα ακούει και διαβάζει, αλλά να τα κρίνει πριν τα αποδεχτεί ή τα απορρίψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Δεν μπορείς να διδάξεις ή συμβουλεύσεις κάποιον ποια θρησκεία θα ακολουθήσει και αν θα ακολουθήσει κάποια..αυτό που πρέπει να μάθουν οι γονείς στα παιδιά είναι να μην τρώνε παραμύθια,να σκέφτονται,να αξιολογούν και να έχουν ελεύθερη και διευρημένη σκέψη..η θρησκεία είναι κάτι προσωπικό που δε μαθαίνεται..σόρρυ αλλά το θέμα του topic για εμένα είναι απαράδεκτο..δε μαθαίνεται η πίστη ούτε είναι σωστό να ''φυτέψεις'' στα παιδιά σου τις δικές σου αντιλήψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Θα ηθελα τα παιδια μου να μην πανε σε ελληνικο σχολειο για να μην κανουν τα θρησκευτικα του σχολειου. Θα ηθελα να μαθουν για ολες τις θρησκειες και να αποφασισουν μονα τους οταν θα ειναι ωριμα στα 18-19
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Το μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία,από το δημοτικό, χρειάζεται να μελετά όλες τις θρησκείες έτσι ώστε τα παιδιά να έχουν πολύπλευρη μόρφωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα τους δίδασκα πως δεν είναι κακό να έχεις φανταστικούς φίλους, αρκεί να τους δημιουργείς ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τίποτα, όπως δε δίδαξαν τίποτα οι δικοί μου γονείς μου σε μένα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top