Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,442 εγγεγραμμένα μέλη και 2,831,961 μηνύματα σε 80,899 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 657 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλεργική ρινίτιδα

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 17:21, 16-04-06:

Ύποφέρει κανένας από αλλεργική ρινίτιδα και αν ναι πως το αντιμετωπίζετε?

Μου δίνει ο αλλεργιολόγος ένα σπρέυ με κορτιζόνη το οποίο με πιάνει αλλά το πρόβλημα είναι ότι η χρήση του επιτρέπεται μόνο για 7 ή το πολύ μέχρι 10 μέρες ,διάστημα στο οποίο υποτίθεται θεραπεύεται, αλλά σε μένα τίποτα..οσο χρησιμοποιώ το σπρέυ όλα καλά μόλις το κόψω πάλι από την αρχή..Είναι ανυπόφορη η κατάσταση αλλά δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείται για μεγαλύτερο διάστημα και ο γιατρός συστήνει υπομονή..Το ίδιο ισχύει και για το otrivin κ αυτό μόνο για 7 μέρες επιτρέπεται και δεν είναι και τόσο δραστικο ούτε το καταλληλότερο για την περίπτωση.. Τώρα άκουσα ότι κυκλοφορούν κάτι σπρέυ με θαλασσινό νερό που χρησιμοποιούνται όσο συχνά θέλεις αλλά δεν νομίζω ότι θα κάνουν κάτι..Θα δοκιμάσω κ αυτά..
Αν ξέρετε κάτι επί του θέματος θα με βοηθούσατε..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 18:24, 16-04-06:

Άααχ ντίντλ μου..ορίστε η πρώτη παθούσα..! κι εγώ έχω αλλεργική ρινίτιδα,αλλά χρόνια(με πιάνει ανεξαρτήτου εποχής) και όχι εποχιακή+όταν με πιάνει,υποφέρω πολύ.. η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει κι εγώ διάφορα φάρμακα κατά καιρούς,αλλά δεν είδα καμία σημαντική βελτίωση...ο γιατρός μου λέει κάθε φορά να παίρνω τα "ζιρτέξ",αλλά τα αποφεύγω,γιατί έχουν κορτιζόνη(φυσικά,τα'χω δοκιμάσει,αλλά δεν έκαναν δουλειά)..τώρα από'κει και πέρα,έχω δοκιμάσει και διάφορα άλλα,όπως τα aerius (κάτι μικροσκοπικά μπλε χαπάκια),αλλά δεν μ'έπιασαν καθόλου..αυτό που είδα ότι είχε τα καλύτερα αποτελέσματα -σε σχέση πάντα με όλα τα υπόλοιπα- είναι ένα σπρέϋ για την μύτη (χωρίς κορτιζόνη,φυτικό),το "Nazaleeze",το οποίο δεν έχει καμία παρενέργεια,κλπ και μπορείς να το χρησιμοποιείς και προληπτικά..(δεν είναι υγρό σπρέϋ,αλλά σε μορφή "σκόνης" και,ουσιαστικά,όταν το εισπνέεις,δημιουργεί ένα προστατευτικό κάλλυμα σε κάθε ρουθούνι,έτσι ώστε να μην κατακάθεται εκεί η σκόνη,κλπ και σε πιάνει αλλεργία)..τώρα,γενικότερα,δεν είμαι και πολύ υπέρ των φαρμάκων,όταν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος,και αφού δεν με πιάνει και τίποτα απ'τα παραπάνω,όταν με πιάνει η αλλεργία,απλά προσπαθώ να κάνω υπομονή... αν δω τα σκούρα,μπορεί να πάρω κανα "ντεπόν" (πωπω διαφήμιση στις φαρμακοβιομηχανίες σ'αυτό το thread.. ),το οποίο πλάκα πλάκα,πολλές φορές,έχει φανεί χρήσιμο..βέβαια,το ότι όλα αυτά που σου ανέφερα δεν με βοηθάνε εμένα,δεν σημαίνει ότι πρέπει να ισχύσει το ίδιο και για'σενα,απλά ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λιγάκι..καλό κουράγιο ντιντλ μου και περαστικούλια σου..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 18:37, 16-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
ο γιατρός μου λέει κάθε φορά να παίρνω τα "ζιρτέξ",αλλά τα αποφεύγω,γιατί έχουν κορτιζόνη(φυσικά,τα'χω δοκιμάσει,αλλά δεν έκαναν δουλειά)..τώρα από'κει και πέρα,έχω δοκιμάσει και διάφορα άλλα,όπως τα aerius (κάτι μικροσκοπικά μπλε χαπάκια),αλλά δεν μ'έπιασαν καθόλου..αυτό που είδα ότι είχε τα καλύτερα αποτελέσματα -σε σχέση πάντα με όλα τα υπόλοιπα- είναι ένα σπρέϋ για την μύτη (χωρίς κορτιζόνη,φυτικό),το "Nazaleeze",το οποίο δεν έχει καμία παρενέργεια,κλπ και μπορείς να το χρησιμοποιείς και προληπτικά
Εμένα με πιάνει 2 μήνες κάθε χρόνο ανελλιπώς!Απρίλη και Μαη υποφέρω..Αυτά τα χάπια που λες με την κορτιζόνη μου τα είχε δώσει παλαιότερα αλλα τα αποφεύγω γιατί είναι αρκετά βαριά..Εμένα μου δίνει το σπρέυ ντεξαριν(ή κάπως έτσι) με κορτιζόνη κ αυτό.Οσο το χρησιμοποιώ(ή ακόμα και το otrivin με βοηθάει) είμαι μια χαρά μόλις περάσει το 10 ήμερο όμως αρχίζει η δύσπνοια πάλι..Θα ρωτήσω κ γιαυτό το σπρέυ που λες πάντως. Αυτά τα άlλα με το θαλασσινό νερό δεν τα ξέρεις ε??Ενα το λένε phisiomer και το άλλο freenose της powerhealth???

Παράθεση

fairy1147

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fairy1147
H fairy1147 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H fairy1147 έγραψε στις 19:24, 16-04-06:

Κουράγιο Diddle! Εγώ όπως σου είχα πει έπαιρνα το Free Nose για το κρύωμα και τώρα με την ιγμορίτιδα μου εδωσαν το Minalerg της Μινέρβα.Κοίτα τι γράφει στο χαρτάκι για το τελευταίο:
''Φαρμακοθεραπευτική κατηγορία: Κορτικοστεροειδές-Αντιαλλεργικό (αναθεμα κι αν καταλαβαίνω τι εννοεί) &
Ενδείξεις:Αντιμετώπιση των συμπτωμάτων της εποχιακής ή της χρόνιας αλλεργικής ρινίτιδας σε ενήλικες και παιδιά και της χρόνιας μη αλλεργικής ρινίτιδας μόνο σε ενήλικες.Αντιμετώπιση των συμπτωμάτων της ρινικής απόφραξης, που σχετίζεται με ρινικούς πολύποδες στους ενήλικες.(Εμένα που έχω ιγμορίτιδα γιατί μου το έδώσε;Σχετιζονται όλα αυτά με το πρόβλημά μου...; )''
Ρώτα Diddle αν σου κάνει.Εγώ πάντως δεν το χρησιμοποιώ μόνο για λίγες μέρες.Πρέπει να το τελειώσω.Κι έχω τουλαχιστον ένα μήνα που το παίρνώ και έχει ακόμη.
Δεν ξέρω αν σου λέω βλακείες γιατί το πρόβλημά μας είναι διαφορετικό.Εγω τι λέει το σπρέι μου σου λέω.Ρωτα αν θες κάποιον ειδικό.
Ας πούμε κάποιον απο την φαρμακευτική...!

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

H diddle έγραψε στις 19:27, 16-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Fairy
Ας πούμε κάποιον απο την φαρμακευτική...!
Τhanks,θα ρωτήσω κ γιαυτό το σπρευ!
Χμμμμ....Ολο και κάποιον θα βρω... !!

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 19:04, 17-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Εμένα με πιάνει 2 μήνες κάθε χρόνο ανελλιπώς!Απρίλη και Μαη υποφέρω..Αυτά τα χάπια που λες με την κορτιζόνη μου τα είχε δώσει παλαιότερα αλλα τα αποφεύγω γιατί είναι αρκετά βαριά..Εμένα μου δίνει το σπρέυ ντεξαριν(ή κάπως έτσι) με κορτιζόνη κ αυτό.Οσο το χρησιμοποιώ(ή ακόμα και το otrivin με βοηθάει) είμαι μια χαρά μόλις περάσει το 10 ήμερο όμως αρχίζει η δύσπνοια πάλι..Θα ρωτήσω κ γιαυτό το σπρέυ που λες πάντως. Αυτά τα άlλα με το θαλασσινό νερό δεν τα ξέρεις ε??Ενα το λένε phisiomer και το άλλο freenose της powerhealth???
όχι ντιντλ μου,δεν τα ξέρω τα φάρμακα που μου λες..απλά,δεν έχω ασχοληθεί περεταίρω,αφού μέχρι στιγμής ό,τι έχω δοκιμάσει,δεν βοηθάει...πάντως,θα ρωτήσω αν είναι,να μάθω περισσότερα..! θα σε ρωτήσω κάτι που μπορεί ν'ακουστεί χαζό,απλά δεν το πολυκατάλαβα,γι'αυτό.. όταν λες ότι σε πιάνει 2 μήνες κάθε χρόνο,εννοείς ότι κάθε μέρα γι'αυτό το διάστημα έχεις αλλεργία..?

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

H diddle έγραψε στις 21:17, 17-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
όταν λες ότι σε πιάνει 2 μήνες κάθε χρόνο,εννοείς ότι κάθε μέρα γι'αυτό το διάστημα έχεις αλλεργία..?
Ναι ναι κάθε μέρα αυτό το διάστημα των 2 μηνών είναι κλειστή η μύτη μου και δεν αναπνέω παρά μόνο από το στόμα χωρίς σπρέυ.Με σπρέυ είμαι μια χαρά!Εχω κάνει αλλεργικά τεστ και ξέρω τα φυτά που έχω αλλεργία..Ε όταν ανθίζουν τα συγκεκριμένα και κυκλοφορεί η γύρη τους στην ατμόσφαιρα και μέχρι τον Ιούνιο που αρχίζουν να ξεραίνονται έχω πρόβλημα. Αλλες χρονιές έχω πιο βαρύ και άλλες ελαφρύτερο..Γιαυτό ψάχνω κάτι αν υπάρχει που να βοηθάει αλλά μη κορτιζουνούχο ή που να μην προκαλεί εθισμό..Είχα δοκιμάσει κ το ροναλ που χρησιμοποιείται για όσο καιρό θέλεις και δεν έχει κορτιζόνη αλλα δεν έκανε απολύτως τίποτα..Λες κ ήταν απλό νεράκι...

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 23:43, 17-04-06:

Γεια σας συμπάσχουσες!!!!!!
Λοιπόν έχω κι εγώ χρόνια αλλεργική ρινίτιδα και τίποτα δεν με ανακουφίζει.Μέχρι τα 18 μου είχα και διάφραγμα το οποίο αφαίρεσαι αλλά πριν ένα χρόνο μου διμιουργήθηκε (δεν θυμάμαι πως ακριβώς μου το είπαν) κάτι σαν κιρσούς φανταστείτε απο το ένα ρουθούνι προς το άλλο...Κοινώς η μύτη μου δεν με αφήνει να πάρω ανάσα......Πέρα απο το οτριβίν που έχει παροδικά αποτελέσματα δοκίμασα και φυσικό ορό(και το ρονάλ φυσικός ορός δεν είναι; )που ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα μάλλον ενδείκνυται για αυτούς που θέλουν να καθαρίζουν την μύτη τους έτσι αντί να την φυσάνε....
Τεσπά επειδή η πάθηση μου τώρα θέλει επέμβαση είχα κλείσει ημερομηνία και ο ωριλα μου έφτιαξε ένα κοκτέηλ(έτσι το έλεγε)για να χρησιμοποιώ για 10 μέρες(τότε θα γινόταν το χειρουργείο)που πραγματικά με ανακούφισε αλλά δυστυχώς (επειδή ανέβαλλα το χειρουργείο) όταν μου τελείωσε δεν μου έδωσε άλλο.Μου πρότεινε όμως το Nasonex κάτι πιο δυνατό απο οτριβίν με περιορισμένη όμως χρήση (4 ψεκάσματα μαξιμουμ την μέρα).Εγώ το χρησιμοποιώ πριν κοιμηθώ και πραγματικά μου "ανοίγει" την μύτη, μάλιστα έχει τύχει και φορές να ξυπνήσω με "ανοιχτή" μύτη.
Γενικότερα όμως αυτές οι λύσεις είναι παροδικές.

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 23:53, 17-04-06:

κι εγώ το nasonex (υποτίθεται ότι) χρησιμοποιώ, το οποίο και είναι κορτικοστεροειδές. παλαιότερα χρησιμοποιούσα το pulmicort (αν το γράφω σωστά). το περίεργο είναι πως εδώ κι ένα χρόνο περίπου το χρησιμοποιώ μόνο αν έχει έξαρση το πρόβλημα, αλλά παραδόξως σε αυτό το διάστημα με έχουν πιάσει 2-3 κρίσεις κατά τις οποίες για 15 μέρες περίπου η μύτη μου έτρεχε αίμα σε αρκετά ανησυχητικές ποσότητες.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 756 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 00:42, 18-04-06:

Εμενα παλι το Nasonex δεν με βοηθουσε στο να ανασανω, αλλα στο να μειωθουν τα συμπτωματα αυτα καθαυτα της ρινιτιδας (φτερνισμα, ξυσιμο, κτλ) Το Ronal πιο πολυ με βοηθουσε! Το Nasonex επισης, δεν το επαιρνα απο μονο του αλλα σε συνδυασμο με χαπια (τωρα δεν θυμαμαι το ονομα του), και με σταγονες για τα ματια ωστε να μην με "τρωνε" πολυ. Η μονη λυση παντως για οσους αντιμετωπιζουν εντονα προβληματα και για μεγαλες χρονικες περιοδους καθε χρονο, ειναι τα "εμβολια" (ετσι ονομαζονται ειτε τα κανονικα εμβολια , ειτε οι υπογλωσσιες σταγονες) Τις μεν σταγονες πρεπει να τις παιρνει το αλλεργικο ατομο καθε μερα για τρια περιπου χρονια χωρις διακοπη (επομενως χρειαζεται καποια υπευθυνοτητα εκ μερους του/της) τα δε κανονικα εμβολια μια φορα το μηνα (παλι επι δυο τρια χρονια νομιζω) Εγω ακολουθω την πρωτη μεθοδο, με φαρμακο το SUBLIVAC (της hal allergy)

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 00:44, 18-04-06:

αχαχα, και μαμώ τα ψοφίμια είμαστε όλοι δω πέρα

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 00:44, 18-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
κι εγώ το nasonex (υποτίθεται ότι) χρησιμοποιώ, το οποίο και είναι κορτικοστεροειδές. παλαιότερα χρησιμοποιούσα το pulmicort (αν το γράφω σωστά). το περίεργο είναι πως εδώ κι ένα χρόνο περίπου το χρησιμοποιώ μόνο αν έχει έξαρση το πρόβλημα, αλλά παραδόξως σε αυτό το διάστημα με έχουν πιάσει 2-3 κρίσεις κατά τις οποίες για 15 μέρες περίπου η μύτη μου έτρεχε αίμα σε αρκετά ανησυχητικές ποσότητες.
Τώρα αρχίζεις να ανησυχείς και μένα
Το Νasonex το χρησιμοποιούσες μέχρι και πριν ένα χρόνο σε καθημερινή βάση;

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

O weak and powerless έγραψε στις 00:49, 18-04-06:

nop κλεφτρόνι. το pulmicort το χρησιμοποιούσα σε καθημερινή σχεδόν βάση (σε συνδυασμό με τα aerius χαπάκια). στη συνέχεια και ενώ είχε βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση μου, μου άλλαξε φάρμακο ο γιατρός και πήρα το nasonex (πριν ενάμισο χρόνο περίπου) το οποίο και δε χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου συστηματικά... τι να πω, πιθανότατα τα ποτάμια αίματος θα έχουν κάποια άλλη αιτία, μακάρι να ταν η μύτη μου το μοναδικό μου πρόβλημα .

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 01:00, 18-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
nop κλεφτρόνι. το pulmicort το χρησιμοποιούσα σε καθημερινή σχεδόν βάση (σε συνδυασμό με τα aerius χαπάκια). στη συνέχεια και ενώ είχε βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση μου, μου άλλαξε φάρμακο ο γιατρός και πήρα το nasonex (πριν ενάμισο χρόνο περίπου) το οποίο και δε χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου συστηματικά... τι να πω, πιθανότατα τα ποτάμια αίματος θα έχουν κάποια άλλη αιτία, μακάρι να ταν η μύτη μου το μοναδικό μου πρόβλημα .
Χα,χα,χα εμένα είναι το κυριότερο μου πρόβλημα, ό,τι και να της κάνω δεν με αφήνει ήσυχη Σε ρωτάω γιατί το χρησιμοποιώ καθε βράδυ αλλά το παρακάνω λιγουλάααακι με την δουολογία.....
Πάντως ένα πράγμα μόνο με καθησυχάζει, μιας και όπως πάει θα χάσω τελείως την όσφρηση μου που θα πάει δεν θα οξυνθεί κάποια άλλη αίσθηση;

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:06, 19-04-06:

άλλος για την αλλεργία μας!

Κι εγώ αντιμετώπιζα αυτό το πρόβλημα...Τώρα με πιάνει την άνοιξη και αυτό το πολύ κρατάει μια μέρα....Και παλιά υπέφερα....Ο γιατρός μου, μου είχε δώσει να κάνω μια πολυ δυνατή ένεση ( αλλά ρε γμτ δεν θυμάμαι ποιο φάρμακο ήταν ) Από τότε έχει μειωθεί αισθητά η αλλεργία και ζω φυσιολογικά Δεν ρωτάς το γιατρό σου μήπως ξέρει τίποτα;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 17:32, 19-04-06:

εχω δοκιμασει οοοοο, τι σπρει κυκλοφορει και κανενα δε μου εκανε ποτε τιποτα. τελικα τα τελευταια χρονια ζω απλα φυσωντας συνεχεια το φουγαρο μου και σχεδον ολοι οι φιλοι και γνωστοι το ξερουν και το διακωμωδουν, οποτε No Prob!

Παράθεση

Green Bunny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Green Bunny
H Green Bunny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Green Bunny έγραψε στις 22:49, 20-04-06:

Κατάλαβα, μεσ'τη χαρά είμαστε όλοι και κανείς δεν έχει παρορμήσεις τύπου "θα τα κάψω τα κ***φυτα" κτλ. Εγώ κάθε άνοιξη αγανακτώ και συνειδητοποιώ πόσο εύκολα γίνεται κανείς μαζικός δολοφόνος, ειδικά όταν με κοιτάνε να φυσάω τη μύτη μου, και το βλέμμα τους δείχνει ότι σκέφτονται πως έχω κάτι μεταξύ σύφιλης και κίτρινου πυρετού...

Οταν ξεκινάνε οι αλλεργίες, προσπαθώ να το χειριστώ "ψυχολογικά", δλδ να "πείσω" τον εαυτό μου ότι η γύρη είναι κάτι το άκακο, δεν θα μου κάνει τίποτα, να, τι ωραία που μυρίζει αυτό το λουλουδάκι...σνιφ σνιφ... και μετά τρεχάτε γιατί χανόμαστε, βοήθεια χριστιανοί κ τα συναφή.

Συμπάσχω με όσους δεν τους πιάνει το αέριους, παρομοίως... Σε 'μένα κάτι έκανε το κλαριτίν. (και το ζιρτέκ, αλλά εκεί δεν ξέρεις τελικά άν είναι χειρότερη η αλλεργία ή η μαστούρα). Η αλλεργιολόγος μου σύστησε κ αυτή διάφορα σπρέι, κατά την ταπεινή μου άποψη, πιο πολύ κακό κάνουν παρά καλό.

Ετσι ξεκίνησα να την ψάχνω κάπως πιο εναλλακτικά. Υπάρχει η ομοιοπαθητική, σε εμένα δυστυχώς δεν έκανε τίποτα, μου έμειναν μόνο οι εξάρσεις των συμπτωμάτων, τις οποίες η ομοιοπαθητική αναπόφευκτα προκαλεί, πρωτού να θεραπεύσει (αν θεραπεύσει). Επιπλέον, οι αλλεργικές κρίσεις επεκτάθηκαν και στο πορτοφόλι μου.

Τελικά, ανακάλυψα κάτι που ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ βοηθάει πολύ, εγώ όταν το κάνω, σχεδόν δεν έχω συμπτώματα. Αλλά δεν θα σας αρέσει, όπως δεν αρέσει κ' σε 'μένα... Είναι η λεγόμενη "δίαιτα του vegan". Τι σημαίνει αυτο? Κομμένα όλα τα τρόφιμα ζωικής προέλευσης. Κρέας, γάλατα, γαλακτοκομικά, αβγά, βούτυρα, τυριά, τα βαριά τηγανιτά κτλ κτλ. Βοσκή φίλοι μου, βοσκή. Τώρα, δικαίως θα μου πείτε "τα σαδομαζοχιστικά σου αλλού". Τι να πω... Κ εγώ δεν το κάνω πάντα, αλλά η αλήθεια είναι ότι όσες φορές το έκανα, βοήθησε πολύ. Μετά τις πρώτες 2-3 μέρες βοσκής παρατήρησα μείωση των συμπτωμάτων, και όσο προχωρούσε η δίαιτα, τόσο βελτιωνόταν. Οι πιθανές παρενέργειες είναι έντονα όνειρα όπου θα καταναλώνετε με ρυθμούς καννίβαλου κρέατα, τυρόπιτες κτλ.

Μια άλλη λύση: στο Μοναστηράκι πουλάνε κάτι μάσκες του Πρώτου Παγκοσμίου, λογικά θα δουλεύουν. Πιθανές παρενέργειες : να βρεθείτε έγκλειστοι στο Δαφνί πρωτού να κάνετε "αψού".

Καλή τύχη σε όλους, είθε η Σόφτεξ να κάνει καμια έκπτωση στα χαρτομάντιλα και περιμένω τις εμπειρείες από τα πρωτοπαλλίκαρα που θα βγάλουν τη χαντζάρα, θα αρχίσουν να κόβουν μαρούλια και θα κάνουν τη δίαιτα του vegan. (Λέμε τώρα ;o))

Παράθεση

efoulina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efoulina
H efoulina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H efoulina έγραψε στις 13:52, 20-01-07:

Γεια σας.
Η αλλεργική ρινίτιδα δυστυχώς είναι σχεδόν το μοναδικό θέμα που με έχει ταλαιπωρήσει τόοοσο πολύ.

Από μικρή είχα ψιλο-μπούκωμα, αλλά ο γιατρός είχε πει ότι είναι λόγω στραβού διαφράγματος.Και άλλωστε, δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημμα με αυτό.Το αντιμετώπιζα με Ronal σπρέϋ.

Ωστόσο, πέρσι τον Ιούνιο άρχισα να έχω τέτοιο μούκωμα που δε μπορούσα να πάρω ανάσα καθόλου και το Ronal δεν με έπιανε.Πήγα στον ΩΡΛΑ και μου είπε πως έχω αλλεργική ρινίτιδα.Μου σύστησε να παίρνω Nasonex σπρέϋ μέχρι να τελειώσει και κάτι αντιϊσταμινικά χάπια (δεν τα θυμάμαι).Tα αντιϊσταμινικά μού προκάλεσαν πολύ υπνηλία, σε σημείο να μην μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα και οπότε τα αντικατέστησε με Aerius που ήταν ok... και το Nasonex δεν με ανακούφισε από το μπούκωμα πολύ.Μετά από ένα μήνα αυτής της αγωγής, η βελτίωση ήταν ελάχιστη. Αλλά τουλάχιστον, με έπιανε ξανά το Ronal.

Κάποιο μικρό διάστημα χρησιμοποιούσα Dexarine (κορτιζονούχο) σπρέϋ για την μύτη κ η μύτη γινόταν "τούνελ", αλλά δεν παύει να είναι δυνατό φάρμακο για να μπορώ να το χρησιμοποιώ χωρίς φειδώ.

Τελευταία, η μύτη μου άρχισε να πονάει και να ματώνει λίγο στο χαρτο μάντηλο.Πήγα σε ΩΡΛΑ και μου είπε "ατροφική ρινίτιδα", "κόψτα όλα τα σπρέϋ, βάλε φυσικό ορό μόνο και πάρε αντιισταμινικά για 2 μήνες".
Στην αρχή ήταν ζόρικα, αλλά κόβοντάς τα όλα τα σπρέϋ (έχει μια εβδομάδα τώρα) και παίρνοντας μόνο Aerius είδα σημαντική βελτίωση. Μακάρι να συνεχιστεί...

Παρεπιπτόντως, έχω δοκιμάσει και physiomer (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) και Otrisalin (θαλασσινό νερό), αλλά δεν έκαναν σε εμένα απολύτως τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

georgia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgia
H georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H georgia έγραψε στις 09:18, 12-03-07:

εμένα εκτός από το απίστευτο μπούκωμα μου έφερνε κι απίστευτους πονοκεφάλους! κι όταν λέμε για πονοκέφαλο μιλάμε για τέτοιο πράγμα που να μην μπορώ να κάνω τίποτα! μόνη λύση που έχω βρει είναι το Minalerg(το οποίο το παίρνω για αρκετές ημέρες) και το Ζιρτέκ. Τώρα έχω ξεκινήσει να κάνω ψεκασμούς προληπτικά με το Minalerg και το έχω γλυτώσει το μπούκωμα για την ώρα .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:08, 04-04-07:

Δεν ξέρω άν ειναι βοήθεια έγω μιας που το ξέρω το βάζω

http://www.noikokyra.gr/modules.php?...=print&sid=445

http://health.in.gr/news/article.asp...ticleID=131923

Παράθεση

The Stand (Dr Gregory House)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη The Stand
Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O The Stand έγραψε στις 10:48, 05-04-07:

Dexa-Rhinaspray(αυτό και το τουμποφλό τέτοιο ξεβούλωμα) + Aerius απο μένα και όλα οκ.βρήκα την υγειά μου.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 02:17, 13-04-07:

Κ νόμιζα ότι ήμουν η μόνη που είχε!!! Κάθε χρόνο, τέτοια εποχή είμαι 24 ώρες το 24ωρο αγκαλιά με τα χαρτομάντηλα!!!

Παράθεση

dimokidis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimokidis
Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O dimokidis έγραψε στις 15:34, 22-05-07:

Εγώ βολεύομαι μια χαρά με ζιρτεκ και στα δύσκολα nasacort ρινικό σπρέι. Το τελευταίο όμως αφού είναι κορτιζονούχο μονάχα στην έξαρση των συμπτωμάτων και για το πολύ 5 μέρες.
Παιδιά προσοχή στα ρινικά σπρέι δεν είναι για χόρταση κορτιζονούχα και μη. Να τα χρησιμοποιείται όπως σας τα έδωσε ο ιατρός. Το ζιρτεκ δεν είναι κορτιζονούχο και δεν είναι βαρύ είναι αντιισταμινικό και μάλιστα από αυτά με λίγες παρενέργειες οπως τα clarityne, aerius κτλ απλά κάθε οργανισμός αντιδρά και διαφορετικά εγώ πχ έχω υπνηλία με το aerius ένας φίλος μου ζαβλακώνεται με το ζιρτεκ ενώ κελαηδά με το aeriuς. Εάν πάτε στην ομοιοπαθητική να γίνει πάντα σε συνεργασία με ιατρό γιατι η ρινίτιδα μπορεί να εξελιχθεί σε αλλεργικό άσθμα ή και σοκ. Γιαυτό και εχω στο σπίτι και στο αυτοκίνητο όταν πάω εις τας εξοχάς ενα berovent και μια κορτιζόνη ένεση αχρείαστα νάνε.
Καλή η βοσκή αλλά ιδιαίτερα οι κοπέλες προσοχή γιατί η αναιμία και η οστεοπόρωση δεν έχουν ηλικία. Άσε που ετοιμάζουν νέα εμβόλια με λιγότερες παρενέργειες και πιο αποτελεσματικά οπότε που να τρέχουμε....Καλά είναι και τα χαρτομάντηλα.Μας φέρνουν πιο κοντά κοίτα πόσοι μαζευτίκαμε Συγνώμη για το συμβουλευτικό μου ύφος αλλά λόγο επαγγελματικής διαστροφής θέλησα να μοιραστώ κάποιες γνώσεις.

Παράθεση

indica

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη indica
H indica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H indica έγραψε στις 22:37, 08-07-07:

θελω να ρωτησω το εξής... αν ξερετε ... ειναι δυνατον μετα απο 3 μηνες καθημερινης χρήσης ronal να εχω πάθει, εκτός απο ανοσία στο συγκεκριμένο σπρεύ, και καμια σοβαρότερη ζημιά? υποφέρω σε επίπεδο τρέλλας!

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 756 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 23:24, 08-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από indica
θελω να ρωτησω το εξής... αν ξερετε ... ειναι δυνατον μετα απο 3 μηνες καθημερινης χρήσης ronal να εχω πάθει, εκτός απο ανοσία στο συγκεκριμένο σπρεύ, και καμια σοβαρότερη ζημιά? υποφέρω σε επίπεδο τρέλλας!
Εχω την εντυπωση πως το Ronal δεν ειναι κορτιζονουχο, οποτε θεωρω πιθανο να μην εχεις παθει τιποτα εκτος απο ανοσια. Παρολα αυτα το πρωτο που πρεπει οπωσδηποτε να κανεις ειναι να πας σε εναν αλλεργιολογο και εναν ΩΡΛ να σε εξετασει ωστε πρωτον να σου προτεινει καποια σοβαρη θεραπευτικη αγωγη και κατα δευτερον να εξετασουν την λειτουργια της μυτης σου!

Κατα δευτερον, να ξες οτι γενικα αν χρησιμοποιεις παρατεταμενα τετοια σπρευ συνηθως προκαλειται βλαβη στην λειτουγια της μυτης, η οποια μετα δεν θεραπευεται με καποια αγωγη. Αρα αν και εκεινη την ωρα θεωρεις οτι βρισκεις ανακουφιση, τελικα κανεις κακο στον εαυτο σου μακροπροθεσμα. Στο λεω γιατι και εγω στην ιδια κατασταση με σενα βρισκομαι...

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 13:25, 09-07-07:

Συμφωνώ με Insomniac.

Κ εγώ έκανα αγωγή με τέτοια φάρμακα, γιατί έχω πρόβλημα με την μύτη κ τον λαιμό κάθε χειμώνα κ ο γιατρός μου είπε πως δεν κάνει να τα χρησιμοποιώ πάνω από 7-10 μέρες. Βέβαια εγώ έπαιρνα Dexaryn, αλλά πάνω κάτω τα ίδια είναι αυτά τα σπρέυ.

Δοκίμασε κάποιο σπρέυ με θαλασσινό νερό. Συνήθως ο οργανισμός αντιδρά μόνος του και έχει αποτέλεσμα μόνο με τον ορό.

Επίσης για την μύτη, βοηθάν πάρα πολύ τα μπάνια στην θάλασσα.

Παράθεση

galanobill

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη galanobill
Ο galanobill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O galanobill έγραψε στις 20:51, 21-08-07:

Καταρχην,γεια σας.ειμαι νεο μελος εδω.Η θεραπεια εκλογης για την αλλ.ρινιτιδα ειναι ο συνδυασμος αντιισταμινικων με αποσυμφορητικα.οσον αφορα τα αποσυμφορητικα που περιεχουν κορτιζολη π.χ. ronal η otrivin,οι καθηγητες μας στη σχολη μας λενε να μην τα χρησιμοποιουμε γιατι καταστρεφουν τον ρινικο βλεννογοννο

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:40, 22-08-07:

εμενα με πιανει αλλα επειδη τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ, απλα ειμαι με ενα χαρτομαντιλο στην τσεπη μονιμως.
δε γινεται αλλιως.

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nanaki
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 16:17, 22-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Συμφωνώ, κι εγώ έχω αλλεργία στη σκόνη αλλά με πιάνει αραιά και που... Εκτός την πρώτη φορά που μου εμφανίστηκε και κάθησα στο νοσοκομείο για μια βδομάδα, από τότε δεν έχω ξαναπάρει φάρμακα. Τα συμπτώματα που μου εμφανίζονται είναι έντονος κνησμός στη μύτη και καταρροή...

Και ήθελα να ζητήσω από τους πάσχοντες αν μπορούν να μου περιγράψουν τα συμπτώματα που έχουν (αν είναι εύκολο...)

Παράθεση

Γίδι

Supervisor

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,344 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:47, 23-08-07:

http://www.diatrofi.gr/index.php?opt...=26&art_id=395

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

H burbuja έγραψε στις 00:23, 24-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Ναι, έτσι μου είχαν πει κι εμένα.. ότι αν μπει θαλασσινό νερό στη μύτη σου, στην "ψήνει",κλπ και σου ηρεμεί η αλλεργία.. πάω κι εγώ ένα καλοκαίρι στο εξοχικό μου, αποφασισμένη να την εξαλείψω μια για πάντα.. η κακομοίρα η μπουρμπουχίτα όμως, δεν μπορεί να κάνει βουτιά με ανοιχτή μύτη..()

σκέφτηκα λοιπόν "τι στο καλό.. αν είναι να μου περάσει η αλλεργία,ας πάει και το παλιάμπελο!" Εκείνο το καλοκαίρι (3 μήνες διακοπές+βουτιές), είχα πιεί το μισό Βόσπορο απ'τη μύτη (βούταγα με ανοιχτή μύτη.. πώς δεν πνίγηκα, ακόμα απορώ..!)..
χαρά λοιπόν εγώ γυρνώντας, ότι τουλάχιστον δεν θα με πιάσει η αλλεργία ξανά..

ε,εκείνος ο χειμώνας ήταν ο χειρότερος της ζωής μου από άποψη αλλεργίας.. σχεδόν κάθε μέρα ήμουν κομμάτια...από τότε,το πήρα απόφαση ότι θα την έχω μια ζωή...

Παράθεση

hara11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hara11
H hara11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H hara11 έγραψε στις 19:04, 21-03-13:

ο ωρλ μου προτεινε το rinomad φυτικο βαζω 5-6 φορες την ημερα και εχω ηρεμησει
Παράθεση

Vera_Aigio

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vera_Aigio
H Vera_Aigio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Vera_Aigio έγραψε στις 02:10, 22-03-13:

Έχω αλλεργική ρινίτιδα τα τελευταία 5 χρόνια περίπου. Είχα κάνει το λάθος να χρησιμοποιώ το dexarhynaspray για 2 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα με αποτέλεσμα να εθιστώ σε αυτό. Επιπλέον έπαιρνα συχνά αντισταμινικά χάπια όπως aerius αρχικα, κατόπιν xozal. Αν παρέλειπα μια μέρα να βάλω σπρέυ ή να πιω χάπι η κατάσταση ήταν τραγική. Πήγα σε ωρλ με φόρτωσε νέα χάπια, νέα σπρέυ που φυσικά και δεν έκαναν τίποτα απολύτως. Πριν έναμιση μήνα με αφορμή μια βρογχίτιδα που πέρασα, επισκέφτηκα τον πνευμονολόγο μου. Έτυχε να του αναφέρω το πρόβλημα της ρινίτιδας που είχα κι όλη την προσπάθεια που έκανα. Μου είπε να κόψω τα πάντα. Χάπια και σπρέυ. Μου είπε πως για δύο περίπου μέρες θα υποφέρω με βουλωμένη μύτη και καταρροή καθώς ο οργανισμός είχε συνηθίσει τα φάρμακα που έπαιρνα. Μου έδωσε μόνο ένα σπρέυ που με διαβεβαίωσε ότι είναι ακίνδυνο και δεν κάνει εξάρτηση. Το σπρέυ είναι το Aurid. Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη μέρα κ ειδικά το βράδυ υπέφερα.. Όμως μετά μπορώ να πω ότι σώθηκα. Δεν με ενόχλησε ξανά η ρινίτιδα. Ακόμα και πριν απο λίγες μέρες που πέρασα συνάχι, δεν χρειάστηκε να βάλω κανένα σπρέυ στη μύτη μου! Δεν ξέρω αν ήταν η σωστή αγωγή που με βοήθησε, ξέρω όμως πως πλέον δεν χρειάζομαι χάπια και σπρέυ.
Παράθεση

Silahim

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Silahim
Ο Silahim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Silahim έγραψε στις 18:14, 06-04-13:

Καλησπέρα σας, εδώ και 1 εβδομάδα έχω μπουκωμένη μύτη , δάκρυα στα μάτια φτερνίσματα, και τις τελευταίες 3 μέρες με έχει πίασει και ένας σπαστικός βήχας που όταν βήχω νίωθω ενα μικρο κάψιμο στο στήθος, πήγα σε έναν παθολόγο πριν 2 μέρες, μου είπε ότι δεν έχω τίποτα, και μου έγραψε αέριους και ενα σιρόπι σινεκοντ για το βήχα και σταγόνες οτριβίν, πήγα την επόμενη μέρα σε ένα ακόμα παθολόγο να με εξετάσει μου είπε πάλι τα ίδια ότι δεν έχω κάτι και ότι από αυτόν είμαι απόλυτα υγειής, και του είπα ότι παίρνω αέριους 2 μέρες και τα φάρμακα που μου έγραψε ο άλλος γιατρός και μου είπε να τα συνεχίσω, και έλεγα να πάω σε έναν αλλεργιολόγο γιατί μάλλον κάποια αλεργία πρέπει να με έχει πιάσει αφου δεν είναι κάτι παθολογικό. τα συμπτώματα μου στην αρχή ήταν φτερνισμα , ετρεχε η μύτη μου , τα μάτια μου κλαίγανε και μετά άρχε ο βήχας με το κάψιμο στο στήθος όταν βήχω και την μύτη μου να βουλώνει πολυ συχνά...
Ποια είναι η γνώμη σας? και έχω σπαστεί γιατι το σάββατο που έρχεται πάω εξωτερικό, και έχω κλείσει τα πάντα και έαν πάω έτσι δεν θα περάσω πολύ καλα...
Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 14:38, 14-04-13:

άαατσουυ!

i h8 spring
Παράθεση

giorgos_a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giorgos_a
Ο giorgos_a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O giorgos_a έγραψε στις 12:31, 20-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Silahim
Καλησπέρα σας, εδώ και 1 εβδομάδα έχω μπουκωμένη μύτη , δάκρυα στα μάτια φτερνίσματα, και τις τελευταίες 3 μέρες με έχει πίασει και ένας σπαστικός βήχας που όταν βήχω νίωθω ενα μικρο κάψιμο στο στήθος, πήγα σε έναν παθολόγο πριν 2 μέρες, μου είπε ότι δεν έχω τίποτα, και μου έγραψε αέριους και ενα σιρόπι σινεκοντ για το βήχα και σταγόνες οτριβίν, πήγα την επόμενη μέρα σε ένα ακόμα παθολόγο να με εξετάσει μου είπε πάλι τα ίδια ότι δεν έχω κάτι και ότι από αυτόν είμαι απόλυτα υγειής, και του είπα ότι παίρνω αέριους 2 μέρες και τα φάρμακα που μου έγραψε ο άλλος γιατρός και μου είπε να τα συνεχίσω, και έλεγα να πάω σε έναν αλλεργιολόγο γιατί μάλλον κάποια αλεργία πρέπει να με έχει πιάσει αφου δεν είναι κάτι παθολογικό. τα συμπτώματα μου στην αρχή ήταν φτερνισμα , ετρεχε η μύτη μου , τα μάτια μου κλαίγανε και μετά άρχε ο βήχας με το κάψιμο στο στήθος όταν βήχω και την μύτη μου να βουλώνει πολυ συχνά...
Ποια είναι η γνώμη σας? και έχω σπαστεί γιατι το σάββατο που έρχεται πάω εξωτερικό, και έχω κλείσει τα πάντα και έαν πάω έτσι δεν θα περάσω πολύ καλα...
Δεν θελει και πολυ... εχεις αλλεργια και μαλιστα σε εχει πιασει για τα καλα...στα ματια λεγεται επιπεφυκιτιδα, η μυτη οταν τρεχει αλλεργικη ρινιτιδα , βηχας και καψιμο σημαινει οτι εχει περασει μεχρι τους πνευμονες, αν το εχεις χρονια μπορει να ειναι και καποιο ηπιο ασθμα... υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις... αα και με τα φαρμακα δεν υπαρχει περιπτωση να περασει!
Παράθεση

thugy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thugy
Ο thugy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O thugy έγραψε στις 23:49, 21-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Ύποφέρει κανένας από αλλεργική ρινίτιδα και αν ναι πως το αντιμετωπίζετε?

Μου δίνει ο αλλεργιολόγος ένα σπρέυ με κορτιζόνη το οποίο με πιάνει αλλά το πρόβλημα είναι ότι η χρήση του επιτρέπεται μόνο για 7 ή το πολύ μέχρι 10 μέρες ,διάστημα στο οποίο υποτίθεται θεραπεύεται, αλλά σε μένα τίποτα..οσο χρησιμοποιώ το σπρέυ όλα καλά μόλις το κόψω πάλι από την αρχή..Είναι ανυπόφορη η κατάσταση αλλά δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείται για μεγαλύτερο διάστημα και ο γιατρός συστήνει υπομονή..Το ίδιο ισχύει και για το otrivin κ αυτό μόνο για 7 μέρες επιτρέπεται και δεν είναι και τόσο δραστικο ούτε το καταλληλότερο για την περίπτωση.. Τώρα άκουσα ότι κυκλοφορούν κάτι σπρέυ με θαλασσινό νερό που χρησιμοποιούνται όσο συχνά θέλεις αλλά δεν νομίζω ότι θα κάνουν κάτι..Θα δοκιμάσω κ αυτά..
Αν ξέρετε κάτι επί του θέματος θα με βοηθούσατε..
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να σας δώσω μια παραλληλη λυση στο προβλημα σας διοτι και εγω εχω το ιδιο προβλημα τον τελευταιο ενα χρονο , λοιπον πηγα προσφατα σε εναν γιατρο και μου ειπε πως εχω αλλεργικη ρινιτιδα μου εγραψε σπρει κορτιζονεις . Μετα απο αρκετο καιρο ξανα πηγα σε αλλο γιατρο, του ειπα τι εχω και μου ειπε, να μην παρω τιποτα και αν εχω πολυ υγρασια στο δοματιο μου και γενικοτερα στο σπιτι να αλλαξω σπιτι η να βαψω το σπιτι, εφυγα για αρκετες μερες απο το σπιτι μετα το προβλημα αυτο λυθηκε, οταν ξανα γυρισα ειχα παλι τα ιδια συμπτωματα.
Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 23:55, 21-05-13:

Κι εμένα με ταλαιπωρεί κάθε Μάϊο - ιούνιο και περνάει με τα πρώτα μπάνια! Διαπίστωσα οτι το φυτό που με πειράζει είναι το "περδικάκι" (googlάρετε για να δείτε ποιό ακριβώς είναι) Χρησιμοποιούσα περιστασιακά Ζιρτέξ και τελευταία παίρνω που και πού Αέριους.
Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 01:29, 22-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από thugy
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να σας δώσω μια παραλληλη λυση στο προβλημα σας διοτι και εγω εχω το ιδιο προβλημα τον τελευταιο ενα χρονο , λοιπον πηγα προσφατα σε εναν γιατρο και μου ειπε πως εχω αλλεργικη ρινιτιδα μου εγραψε σπρει κορτιζονεις . Μετα απο αρκετο καιρο ξανα πηγα σε αλλο γιατρο, του ειπα τι εχω και μου ειπε, να μην παρω τιποτα και αν εχω πολυ υγρασια στο δοματιο μου και γενικοτερα στο σπιτι να αλλαξω σπιτι η να βαψω το σπιτι, εφυγα για αρκετες μερες απο το σπιτι μετα το προβλημα αυτο λυθηκε, οταν ξανα γυρισα ειχα παλι τα ιδια συμπτωματα.
και τελικά τι έφταιγε;
Παράθεση

Monte Cristo (Μπυροσβέστης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Μπυροσβέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 421 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 15:45, 22-05-13:

μια άλλη λύση αντί να περιμένετε τα πρώτα μπάνια, είναι να κάνετε πλύσεις με φυσιολογικό ορό.
Το Aerius είναι καλή βοήθεια αλλά θέλει προσοχή το πότε λαμβάνεται γιατί προκαλεί υπνηλία.
Παράθεση

elsa D

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elsa D
H elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H elsa D 17 ΧΡΟΝΩΝ ΝΑΟΥΣΑ ΗΜΑΘΕΙΑΣ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ έγραψε στις 16:20, 24-05-13:

εδώ έχω αλλεργική ρινίτιδα και το αντιλήφθηκα φέτος και από πέρσι έχω και βροχικό άσθμα για την ρινίτιδα ο παθολόγος μου μου έδωσεAERIUS που λιώνει στο στόμα ένα κάθε βράδυ
Παράθεση

giorgos_a

Νεοφερμένος

O giorgos_a έγραψε στις 13:30, 12-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από thugy
το θεμα ειναι να μπορεσεις να αντιμετωπισεις το θεμα με καποιον τροπο και οχι να φευγεις απο το σπιτι!!!και δοξα το θεο τροποι μη φαρμακευτικοι υπάρχουν. Αν αρχισεις ετσι θα πρεπει να αλλαξεις χιλιαδες σπιτια!!
Παράθεση

Drama Prinzessin (Κλεοπάτρα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Κλεοπάτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,395 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 14:24, 12-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaos p.
Κι εμένα με ταλαιπωρεί κάθε Μάϊο - ιούνιο και περνάει με τα πρώτα μπάνια! Διαπίστωσα οτι το φυτό που με πειράζει είναι το "περδικάκι" (googlάρετε για να δείτε ποιό ακριβώς είναι) Χρησιμοποιούσα περιστασιακά Ζιρτέξ και τελευταία παίρνω που και πού Αέριους.
Και εγώ έχω αλλεργία στο περδικάκι και στον ανθό της ελιάς.
Παίρνω τα Αέριους και δύο φορές την μέρα (πρωί και βράδυ) από μία σταγόνα στο κάθε ρουθούνι Nasonex. Είναι πολύ αποτελεσματικά και τα δύο.
Παράθεση

giorgos_a

Νεοφερμένος

O giorgos_a έγραψε στις 15:02, 12-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Drama Prinzessin
Και εγώ έχω αλλεργία στο περδικάκι και στον ανθό της ελιάς.
Παίρνω τα Αέριους και δύο φορές την μέρα (πρωί και βράδυ) από μία σταγόνα στο κάθε ρουθούνι Nasonex. Είναι πολύ αποτελεσματικά και τα δύο.
κορτιζονη , κορτιζόνη και παλι κορτιζόνη!!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους