Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η εκκλησία γνωρίζει ότι το ποσοστό των χριστιανών που υπάρχει δεν πρεσβέβει την πραγματικότητα όμως αυτό το ίδιο ποσοστό την κάνει ισχυρή. Άρα ναι έχει σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Επιπλέον το παιδί σου μπορεί να αντιμετωπίσει τον ρατσισμό απο τα υπόλοιπα παιδιά στο δημοτικό ας πούμε,επειδή δεν έχει βαπτισει.Τώρα αν το παιδί καταλήξει να πιστεύει στον βουδισμό και εγώ το έχω βαφτίσει χριστιανό είναι άλλο θέμα..εκεί όντως καλύτερα να μη το είχα βαφτίσει!

Κανένα ρατσισμό και σου μιλάω εγώ που' μαι αβάφτιστη και άθεη [όχι ''άθεη'', άθεη].:P
Οι γονείς μου είναι άθρησκοι και δε θέλησαν ποτέ να βαφτίσουν τον αδερφό μου και μένα, και see? δε πάθαμε τίποτα, είχαμε μια φυσιολογική ζωή και παιδική ηλικία.
Ούτε ρατσισμό έζησα, ούτε τίποτα.
Μπορεί όταν ήμουν μικρή να ζήλευα που δεν είχα ονομαστική εορτή αλλά, οκ, ήμουν μικρή, τώρα 20 πλέον, τους παραδέχομαι τους δικούς μου που δε μου' καν ποτέ πλύση εγκεφάλου σ' αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Κανένα ρατσισμό και σου μιλάω εγώ που' μαι αβάφτιστη και άθεη [όχι ''άθεη'', άθεη].:P
Οι γονείς μου είναι άθρησκοι και δε θέλησαν ποτέ να βαφτίσουν τον αδερφό μου και μένα, και see? δε πάθαμε τίποτα, είχαμε μια φυσιολογική ζωή και παιδική ηλικία.
Ούτε ρατσισμό έζησα, ούτε τίποτα.
Μπορεί όταν ήμουν μικρή να ζήλευα που δεν είχα ονομαστική εορτή αλλά, οκ, ήμουν μικρή, τώρα 20 πλέον, τους παραδέχομαι τους δικούς μου που δε μου' καν ποτέ πλύση εγκεφάλου σ' αυτό το θέμα.
Σοβαρά τώρα δεν είχες όνομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
prinCess. χωρίς κανένα σκοπό να θίξω εσένα ή τον οποιοδήποτε θα σε χρησιμοποιήσω απλά ως παράδειγμα. Με το αντίστοιχο σκεπτικό που λέει οτι ο γονείς χριστιανοί κάνουν πλύση εγκεφάλου στα παιδιά τους, οι άθρησκοι γονείς σου έκαναν πλύση εγκεφάλου και σε σένα με το αθρησκευτικό παράδειγμα τους;

Δεν πείραν κατακριτέα θέση απέναντι στο Χριστιανισμό με την πράξη τους να μην σε βαφτίσουν; Σου έκανα πλύση εγκεφάλου; Όχι φαντάζομαι.

Ο γονιός που είναι πιστός και βαφτίζει το παιδι του πέρνει θέση υπερ του Χριστιαννισμού; Κάνει πλύση εγκεφάλου; Αντιστοίχως, όχι φαντάζομαι.

Και οι δύο διαλέγουν ένα δρόμο ανάλογα με την πίστη τους και κανείς δεν μπορεί να αποδείξει πως πιστεύει και πράτει το σωστό.

Το θέμα είναι είτε ο ένα είτε ο άλλος να είναι πραγματικός ιδεολόγος και να κινείται δηλαδή βάση των ιδεών του. Αν είναι ειλικρινής και συνεπείς με την ιδεολογία του υπάρχει Θεός είτε όχι είναι σίγουρα κερδισμένος. Εδώ νομίζω συμφωνούμε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
prinCess. χωρίς κανένα σκοπό να θίξω εσένα ή τον οποιοδήποτε θα σε χρησιμοποιήσω απλά ως παράδειγμα. Με το αντίστοιχο σκεπτικό που λέει οτι ο γονείς χριστιανοί κάνουν πλύση εγκεφάλου στα παιδιά τους, οι άθρησκοι γονείς σου έκαναν πλύση εγκεφάλου και σε σένα με το αθρησκευτικό παράδειγμα τους;

Δεν πείραν κατακριτέα θέση απέναντι στο Χριστιανισμό με την πράξη τους να μην σε βαφτίσουν; Σου έκανα πλύση εγκεφάλου; Όχι φαντάζομαι.

Ο γονιός που είναι πιστός και βαφτίζει το παιδι του πέρνει θέση υπερ του Χριστιαννισμού; Κάνει πλύση εγκεφάλου; Αντιστοίχως, όχι φαντάζομαι.

Και οι δύο διαλέγουν ένα δρόμο ανάλογα με την πίστη τους και κανείς δεν μπορεί να αποδείξει πως πιστεύει και πράτει το σωστό.

Το θέμα είναι είτε ο ένα είτε ο άλλος να είναι πραγματικός ιδεολόγος και να κινείται δηλαδή βάση των ιδεών του. Αν είναι ειλικρινής και συνεπείς με την ιδεολογία του υπάρχει Θεός είτε όχι είναι σίγουρα κερδισμένος. Εδώ νομίζω συμφωνούμε όλοι.
Στη μία περίπτωση το θέμα ''θρησκεία'' το αφήνεις καθαρά πάνω στο παιδί να επιλέξει, ενώ στην άλλη το βάζεις στο τρυπάκι του ''χριστιανού'' και του τι είναι καλό και τι κακό σύμφωνα με τον χριστιανισμό. Έτσι μαθαίνει, έτσι μεγαλώνει και έτσι καταλήγει, ευτυχώς όχι πλέον απ' ό,τι έχω καταλάβει, ενώ στην άλλη απλά κάνεις μια ζωή χωρίς να' σαι στο υπόβαθρο κάποιας θρησκείας και δε σε επηρεάζει κάτι, δε σε απασχολεί. Είσαι ελεύθερος, δε περιορίζεσαι κάπου.

Εγώ βλέπω το παιδί ως έναν λευκό καμβά. Δε μπορείς μόλις γεννηθεί να του βάλεις σταυρό και να τον ''λερώσεις'', άστο ελεύθερο, είτε είσαι χριστιανός, είτε άθεος, είτε μουσουλμάνος, οτιδήποτε, ας αποκτήσει δικιά του γνώμη, δεν είναι τόσο σημαντικό κεφάλαιο ο χριστινιασμός για να τον διδαχθεί πριν καλά καλά κλείσει 1 έτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Μα το να μην του βάλεις τίποτα όπως λες ουσιαστικά είναι μια πράξη, μια πράξη που επίσης κάτι βάζει. Τι βάζει; Βάζει Θεολογία = Τίποτα. Ποιός έχει απόδειξη γι'αυτό και λέει τόσο ελαφρά τη καρδία πως αυτό είναι το σωστό να γράψω στο λευκό πανί;

Και για την πρώτη παράγραφο απλά να σου πω οτι και την αθεϊα μπορείς κάλιστα να την ονομάσεις θρησκεία. Οπότε είναι ένα θέμα που αναγκαστηκά πέρνεις θέσεις με οποιαδήποτε μεριά και αν είσαι. Απλά δεν μπορείς να είσαι απ'έξω, ουδέτερος.

Οπότε επανέρχομαι και λέω πως για την κοινωνία γενικά, επειδή δεν απαιτώ όλοι να πιστεύουν αυτό που πιστεύω και εγώ, θέλω απλά να μεγαλώνει ο καθενάς τα παιδιά έτσι ώστε όποια ιδεολογία και αν ακολουθήσουν να την ζήσουν πραγματικά... και η Αλήθεια θα τους βρεί αν την ψάχνουν ειλικρινά και αγνά.

Δεν μιλάω για την βάφτιση, το θέμα μας είναι το τι θα διδάξουμε τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Κανένα ρατσισμό και σου μιλάω εγώ που' μαι αβάφτιστη και άθεη [όχι ''άθεη'', άθεη]. Οι γονείς μου είναι άθρησκοι και δε θέλησαν ποτέ να βαφτίσουν τον αδερφό μου και μένα, και see? δε πάθαμε τίποτα, είχαμε μια φυσιολογική ζωή και παιδική ηλικία. Ούτε ρατσισμό έζησα, ούτε τίποτα. Μπορεί όταν ήμουν μικρή να ζήλευα που δεν είχα ονομαστική εορτή αλλά, οκ, ήμουν μικρή, τώρα 20 πλέον, τους παραδέχομαι τους δικούς μου που δε μου' καν ποτέ πλύση εγκεφάλου σ' αυτό το θέμα.
1) Και μένα δεν με έχουν βουτήξει σε κολυμπήθρα. Η γιαγιά μου για 10 χρόνια δεν μιλούσε με τη μητέρα μου για το λόγο αυτό. Είσαι το 2ο άτομο που συναντώ χωρίς λάδι νονάς. Είμαστε και τα δύο αβάπτιστα. Κάνουμε σύλλογο?
2) Ούτε εγώ αντιμετώπισα κάποιο ρατσισμό. Στα "θρησκευτικά" οι γονείς μου, μου πρότειναν απαλλαγή, αλλά δεν τη δέχτηκα, γιατί α) έβρισκα σπαστικό το να γυρνάω στο σχολείο σαν την άδικη κατάρα και β) ο θεολόγος ήταν πολύ καλός άνθρωπος και μάλλον άθρησκος.
3) Ανάμεσα στον άθεο και τον άθρησκο, υπάρχει σημαντική διαφορά (όποιος θέλει τη συζητάμε). Δηλώνω άθρησκος.
4) Για όσους δεν το ξέρουν και πετάνε παντζάρια, το ότι δεν έχεις βαπτιστεί δεν σημαίνει ότι δεν έχεις όνομα. Απλά οι γονείς κάνουν στο δήμο μια δήλωση για το ποιο είναι το όνομα του παιδιού.
5) Το (πραγματικό) ονομά μου υπάρχει και στο "χριστιανικό εορτολόγιο". Είχα γιορτή για να μου εύχονται οι ξένοι και να μου ζαλίζει τα ούμπαλα με ηλίθιες ευχές η θεία Ευτέρπη.
6) Οι γονείς μου ποτέ δεν μου έκαναν πλύση εγκεφάλου. Στις απορίες μου, παρέθεταν τις υπάρχουσες απόψεις και με άφηναν να διαλέγω μόνος μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
οι γονείς πάντα κάνουν πλύση εγκεφάλου στα παιδιά τους και σε ένα μεγάλο ποοοστό περνάνε τις απόψεις και διαμορφώνουν την προσωπικότητα του παιδιού τους τουλάχιστον μέχρι να πάει σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
1) Και μένα δεν με έχουν βουτήξει σε κολυμπήθρα. Η γιαγιά μου για 10 χρόνια δεν μιλούσε με τη μητέρα μου για το λόγο αυτό. Είσαι το 2ο άτομο που συναντώ χωρίς λάδι νονάς. Είμαστε και τα δύο αβάπτιστα. Κάνουμε σύλλογο?
2) Ούτε εγώ αντιμετώπισα κάποιο ρατσισμό. Στα "θρησκευτικά" οι γονείς μου, μου πρότειναν απαλλαγή, αλλά δεν τη δέχτηκα, γιατί α) έβρισκα σπαστικό το να γυρνάω στο σχολείο σαν την άδικη κατάρα και β) ο θεολόγος ήταν πολύ καλός άνθρωπος και μάλλον άθρησκος.
3) Ανάμεσα στον άθεο και τον άθρησκο, υπάρχει σημαντική διαφορά (όποιος θέλει τη συζητάμε). Δηλώνω άθρησκος.
4) Για όσους δεν το ξέρουν και πετάνε παντζάρια, το ότι δεν έχεις βαπτιστεί δεν σημαίνει ότι δεν έχεις όνομα. Απλά οι γονείς κάνουν στο δήμο μια δήλωση για το ποιο είναι το όνομα του παιδιού.
5) Το (πραγματικό) ονομά μου υπάρχει και στο "χριστιανικό εορτολόγιο". Είχα γιορτή για να μου εύχονται οι ξένοι και να μου ζαλίζει τα ούμπαλα με ηλίθιες ευχές η θεία Ευτέρπη.
6) Οι γονείς μου ποτέ δεν μου έκαναν πλύση εγκεφάλου. Στις απορίες μου, παρέθεταν τις υπάρχουσες απόψεις και με άφηναν να διαλέγω μόνος μου.


Indeed. Ούτε γω πήρα ποτέ απαλλαγή από τα Θρησκευτικά, δεν έβρισκα το νόημα να πάρω, και δε μετάνιωσα. ΜΠιγκ ντιλ, απλά αποκτάς κάποιες επιπλέον γνώσεις.
Νε, άλλο άθεος, άλλο άθρησκος και πολλοί μπερδεύονται και λένε ότι είναι άθεοι, αλλά αν το συζητήσεις μαζί τους καταλαβαίνεις ότι είναι απλά άθρησκοι.

Καλά και δε μιλάμε καν για πλύση εγκεφάλου, ούτε καν. Δε ξέρω για σένα, αλλά εμείς γιορτάζουμε κανονικά Χριστούγεννα και Πάσχα, με τη διαφορά ότι δε πάμε στην εκκλησία, δε νηστεύουμε, δε παίρνουμε λαμπάδες και ιστορίες και το κύριο νόημα είναι ότι είναι αργία και όχι μια θρησκευτική γιορτή με θέμα τον Χριστό, κατά τ' άλλα είναι όλα ίδια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Καλά και δε μιλάμε καν για πλύση εγκεφάλου, ούτε καν.

Μην το λές και εσύ έχεις υποστεί μια κάποια πλύση εγκεφάλου (απ'την ανάποδη όμως) για να έχεις τις απόψεις και τα πιστεύω που εκφράζεις. Είτε απο γονείς που ενστερνίζονται τα ίδια, είτε από ταινίες και μουσική που προωθούν διάφορα τάσεις, είτε από φίλους που το παίζουν μοντέρνοι, ελεύθεροι και ανεξάρτητοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Κανένα ρατσισμό και σου μιλάω εγώ που' μαι αβάφτιστη και άθεη [όχι ''άθεη'', άθεη].:P
Οι γονείς μου είναι άθρησκοι και δε θέλησαν ποτέ να βαφτίσουν τον αδερφό μου και μένα, και see? δε πάθαμε τίποτα, είχαμε μια φυσιολογική ζωή και παιδική ηλικία.
Ούτε ρατσισμό έζησα, ούτε τίποτα.
Μπορεί όταν ήμουν μικρή να ζήλευα που δεν είχα ονομαστική εορτή αλλά, οκ, ήμουν μικρή, τώρα 20 πλέον, τους παραδέχομαι τους δικούς μου που δε μου' καν ποτέ πλύση εγκεφάλου σ' αυτό το θέμα.

Δε ξέρω απλά τα μικρά παιδιά είναι αρκετά σκληρά και δε ξέρεις πώς θα το δουν κάποια φορά..το λέω αυτό για την βάφτιση διότι πιστεύω οτι ακόμα και να σε βαφτίσουν δε λέει τίποτα απο μόνο του και εννοείται δε 'λερώνεται΄ο λευκός καμβάς που όντως είναι ένα παιδί..αν δεν πιστεύεις οτι και να σου κάνουν δεν έχουν δύναμη να επηρεάσουν τη ψυχή σου/πνεύμα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Μια σημείωση εδώ πως και ο χριστιανός είναι άθρησκος. Κανένας συνειδητοποιημένος χριστιανός δεν θεωρεί την πίστη του θρησκεία.
Αλλά είναι τόσο μεγάλο θέμα που νομίζω πως δεν χωράει εδώ δίχως off topic.

Μην το λές και εσύ έχεις υποστεί μια κάποια πλύση εγκεφάλου (απ'την ανάποδη όμως) για να έχεις τις απόψεις και τα πιστεύω που εκφράζεις. Είτε απο γονείς που ενστερνίζονται τα ίδια, είτε από ταινίες και μουσική που προωθούν διάφορα τάσεις, είτε από φίλους που το παίζουν μοντέρνοι, ελεύθεροι και ανεξάρτητοι.

Με αυτό το σκεπτικό βρε παιδιά όπως προσπάθησα να σας και παραπάνω δεν πάμε πουθενά. Όποιος δεν ζεί σε κλουβί απομονωμένος με την έννοια που δύνεται στην πλύση εγκεφάλου, δέχεται πλύση εγκεφάλου.

Όχι επιρροές λέγονται αυτά. Ναι πολλά υποσυνείδητα τερτίπια. Αλλά πως γίνεται να έχουμε εγώ με την αδερφή μου διαφορετικές αντιλήψεις αφου μεγαλώσαμε στο ίδιο περιβάλλον με την ίδια (με την δική σας έννοια) "πλύση εγκεφάλου";
Αυτό δείχνει οτι μεγαλώσαμε σε ένα περιβάλλον που περιέγραψα στο τέλος του προηγούμενου Post μου και για το οποίο ευθύνονται οι γονείς μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Μην το λές και εσύ έχεις υποστεί μια κάποια πλύση εγκεφάλου (απ'την ανάποδη όμως) για να έχεις τις απόψεις και τα πιστεύω που εκφράζεις. Είτε απο γονείς που ενστερνίζονται τα ίδια, είτε από ταινίες και μουσική που προωθούν διάφορα τάσεις, είτε από φίλους που το παίζουν μοντέρνοι, ελεύθεροι και ανεξάρτητοι.

'Oπα μη μπερδεύεις την πλύση εγκεφάλου με τις επιρροές και τα ερεθίσματα..αν δεν λαμβάνει κάποιος ερεθίσματα εκτός το οτι έχει μονόπλευρη άποψη για τον κόσμο,δεν αλλάζει απόψεις άρα δεν εξελίσσεται και καταλήγει να μην σκέφτεται.Ειδικά όταν κάποιος είναι άθρησκος είναι πιο κοντά στο να επιλέξει μόνος του το δρόμο του και είναι και πιο κοντά στην έννοια θεός..μόνο πλύση εγκεφάλου δεν της έχουν κάνει οι γονείς της κοπέλας απ'ότι φαίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
"Ειδικά όταν κάποιος είναι άθρησκος είναι πιο κοντά στο να επιλέξει μόνος του το δρόμο του και είναι και πιο κοντά στην έννοια θεός."

Αναπόδεικτο τόσο όσο και η άλλη άποψη. Γιατί την παρουσιάζεις σαν κάτι που ισχύει; Πλύση εγκεφάλου; :D

Προσωπικά νομίζω πως καλυφτήκαμε από την μέχρι εδώ συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
"Ειδικά όταν κάποιος είναι άθρησκος είναι πιο κοντά στο να επιλέξει μόνος του το δρόμο του και είναι και πιο κοντά στην έννοια θεός."

Αναπόδεικτο τόσο όσο και η άλλη άποψη. Γιατί την παρουσιάζεις σαν κάτι που ισχύει; Πλύση εγκεφάλου; :D

Προσωπικά νομίζω πως καλυφτήκαμε από την μέχρι εδώ συζήτηση.

φαγωθήκατε με την πλύση εγκεφάλου.Στην τελική αν είναι όλοι τόσο εύκολο να επηρεαστούν και να παρασυρθούν τότε ναι όλα μεταφράζονται σε πλύση εγκεφάλου..Οκ εγώ αυτό πιστεύω έπρεπε να το πω και όχι δε ξέρω αν όλοι πιστεύουν το ίδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Είναι πολύ νωρίς ακόμη (για εμένα) να προβληματιστώ με αυτό το ζήτημα.Πάντως πιστεύω πως μαθαίνοντας στο παιδί απο μικρή ηλικία τον χριστιανισμό(μόνο για αυτόν μπορώ να αναφερθώ) είναι πολύ δύσκολο για το παιδί,στην συνέχεια της ζωής του, να αποχωριστεί κάποιες αντιλήψεις όπως η αναγκαιότητα ύπαρξης κάποιου παντοδύναμου όντος ή η μεταθάνατον ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top