Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,857 μηνύματα σε 74,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Νανουρίσματα

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 03:00, 25-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Από ότι μου λέει η μάνα μου κοιμόμουν με τον Μενούση. Μα πώς γίνεται να μου άρεσε ένα τόσο αιματηρό τραγούδι. Γενικά είχα περίεργα γούστα για τρομακτικές ιστορίες μικρή
Τι είπες τώρα καλό μου ?
Πω- πω τι μου θύμισες ?
Μενούσης ?
Το απίστευτο υπερκομματι , τραγουδισμένο ακαπέλα , είναι απο τα πιο
υπέροχα νανουροτράγουδα !!
Το είχε πει η Ελένη Δήμου με τον απίστευτο Σαλιφ Κειτα και ευτυχώς επιτέλους
κάποιος το ανέβασε στο γιουτιούμπι

.. Ντάξει αν νομίζει βέβαια η Ισί πως δεν ταιριάζει εδώ μπορεί να το μεταφέρει στο τρακ ...

υγ : ίσως το πρώτο έθνικ άσμα στα ελληνικά χρονικά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:32, 25-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μελιώ
.. Ντάξει αν νομίζει βέβαια η Ισί πως δεν ταιριάζει εδώ μπορεί να το μεταφέρει στο τρακ ...
Χε χε, με πήραν από φόβο! Μουχαχαχαχαχα!

Δε θα το μεταφέρω καλέ! Θα σας βάλω μόνο το real deal για επιμόρφωσης!
(Ετούτο, έχει μια σημαντική παραλλαγή στους στίχοι, αφού εδώ η γυναίκα του Μενούσ' Αγά, δεν έδωσε φιλάκι που θα "δικαιολογούσε" το φονικό... )
Κλικ εδώ για τους στίχους:

Από τον Ηπειρώτη Στυλιανό Μπέλλο. (κλικ ε;)

Ο Μενούσης είναι κυκλικός χορός που χορευόταν σε όλες σχεδόν τις περιοχές της Ηπείρου από άνδρες και γυναίκες με λαβή από τις παλάμες και λυγισμένους τους αγκώνες. Αποτελείται από 10 κινήσεις που επαναλαμβάνονταν σʼ όλη τη διάρκεια του χορού και διαφοροποιούνταν από περιοχή σε περιοχή.

Εναλλακτικά προτείνω Ειρήνη Παπά, που προτιμώ τα μάλα από τη διασκευή της Δήμου (no offense).
(Κρίμα να μην έχει το γιουτούμπι και την εκτέλεση της μοναδικής Δόμνας Σαμίου...)

Το παρόν ποστ το αφιερώνω στο μπαμπά μου για την κληρονομιά σε δίσκους με δημοτική μουσική που μου άφησε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:38, 25-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
(Κρίμα να μην έχει το γιουτούμπι και την εκτέλεση της μοναδικής Δόμνας Σαμίου...)
Για να μη μείνω με το παράπονο...

Το τζιβαέρι είναι πολύτιμος λίθος και μεταφορικά χρησιμοποιείται - κυρίως σε επιφωνηματικές φράσεις (τζιβαέρι μου!) - με την έννοια του θησαυρού. Η προέλευσή της είναι τουρκική και προέρχεται από τη λέξη τζοβαίρι (cevher).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:27, 26-03-10:

Υπεροχο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:58, 07-04-10:

Θανάσης Παπακωνσταντίνου: Ο Βασιλιάς

Έλα λευκό μου σύννεφο και γίνε προσκεφάλι
για το παιδί το χνούδαλο που ο ύπνος το 'χει πάρει.

Να κοιμηθεί σα βασιλιάς και πριν καλοξυπνήσει
μέσα απ' τα βάτα της σιωπής στο όνειρο να βαδίσει.

Να είναι τ' όνειρο καλό - απατηλό ας είναι -
κι ύστερα γύρισε ψηλά κι αν θες βροχούλα γίνε.

Το τραγούδι ακούστηκε για πρώτη φορά στην ταινία "Ο Βασιλιάς" του Νίκου Γραμματικού.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:51, 21-04-10:

Κοιμώταν το μικρό παιδάκι
-Στο μάγουλό του το χεράκι-
Κ' έτρεχαν αμέσως τ' αγγελάκια
Με χαρές με χίλια παιχνιδάκια.
Το παιδάκι σαν ξυπνούσε, τη μαμά του είχε στο πλάϊ:
"Μεσ' στον ύπνο το μικρό μου τι γλυκά που μου γελάει!"
Πήγε η μαμά σε κόσμον άλλο,
Κ' έγινε το παιδί μεγάλο.
Και κοιμώταν στο προσκέφαλό του
Με πικρά δάκρυα στο μάγουλό του.
Κ' άκουγε αμέσως γέλια, της μαμάς γλυκά λογάκια,
Γιατί όνειρα του φέρναν παιδακίσια τ' αγγελάκια.
Πέρασαν χρόνοι ακόμα λίγοι
Και κάθε δάκρυ του έχει φύγει.
Και κοιμάται πια χωρίς ελπίδες,
Όλο σκέψεις, έννοιες και φροντίδες.
Μα οι άγγελοι δεν φεύγουν, τις φροντίδες του κοιμίζουν.
"Έχε ειρήνη, όταν κοιμάσαι!" με αγάπη ψιθυρίζουν.
Μπγιέρνστερ Μπγιέρνσον

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 23:57, 21-04-10:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

baudE Laire (jrot)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη baudE Laire
Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O baudE Laire έγραψε στις 11:18, 22-04-10:

http://www.youtube.com/watch?v=N0rXXJxQ0yE

πάω να το ποστάρω και στα μεγαλύτερα ψέματα που έχετε ακούσει

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:31, 22-04-10:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 21:47, 24-04-10:

Αποφάσισα να βάλω το παρακάτω τραγούδι (που μου αρέσει πολύ) σε αυτό το θέμα αν και δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις νανούρισμα το οποίο θα έλεγες σε ένα παιδί. Είναι περισσότερο ένα «ερωτικό νανούρισμα».

Δημήτρης Μητροπάνος- Κοιμήσου
Στίχοι: Άννα Αργυρού
Μουσική: Μάριος Τόκας

http://www.youtube.com/watch?v=qrGCjFI-H7E

Κοιμήσου, θα 'σαι χλωμή το πρωί, κοιμήσου
κλείσε τα μάτια κι απ' την αγάπη μου κρατήσου
και μη σε νοιάζει τίποτε
είμαι μαζί σου

Γράψε ό,τι θέλεις μέσα στ' όνειρό σου
σε λευκό χαρτί
κι άσε με να βάλω χίλια σ' αγαπάω
χίλια σ' αγαπώ για υπογραφή
σε λευκό χαρτί

Κοιμήσου, έχω καρδιά ν' ακουμπάς, κοιμήσου
κλείσε τα μάτια κι ό,τι πιο όμορφο θυμήσου
θέλω να μοιάζεις άνοιξη
είμαι μαζί σου

σε λευκό χαρτί
σε λευκό χαρτί

Σ.σ.: Το ανέβασμα του βίντεο καθώς και η σύνθεση που συνοδεύει το τραγούδι είναι του υπογράφοντος το μήνυμα. Πάσα κριτική ευπρόσδεκτη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πατρεύς : 24-04-10 στις 22:00.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:35, 24-04-10:

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 22:42, 24-04-10:

Ελπιζω να δειξετε κατανοηση τα δυο νανουρισματα που ακολουθουν τα εγραψα οταν γεννηθηκε ο γιος μου οποτε δειξτε κατανοηση στην χαζομανουλα.Κοιμησου ματια μου γλυκα
κι εγω θα ξαγρυπναω ακοιμητη στο πλαι σου ανασες θα μετραω.Κοιμησου Αλεξανδρακο μου κοιμησου κι ονειρεψου την ομορφη ζωουλα σου κι εγω θα σου την πλεξω.Κοιμησου γιε μου αταραχος κι εγω θα ξαγρυπναω ελπιδες ονειρα πολλα για σενα να φυλαω. Κοιμησου αγορι μου γλυκο κοιμησου κι αφουγκρασου τα ονειρα και τις ευχες που λεει η μαμα
σου. Νανι νανι το μωρο μου
το γλυκο
τριανταφυλλο μου
Νανι νανι το μωρο μου
το μικρο τριανταφυλλο μου
Νανι νανι κι αγαπη ηρθε τωρα ν΄ αναλαβει το μωρο μου να κοιμησει
και να μου το νταχτιρτισει
Νανι νανι ο αγγελος μου
ο μικρος Αλεξανδρος μου

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 02:05, 25-04-10:

Κοιμάται το παιδάκι μου
Και ποιός θα το ξυπνήσει,
Τ' αηδόνι της ανατολής
Ή το πουλί της δύσης;
Κοιμάται το παιδάκι μου
Και πως να το ξυπνήσω,
Να πάρω το ροδόσταμο,
Να το δροσολογήσω;
Κοιμάται το παιδάκι μου,
Και πως να το ξυπνήσω;
Να το ξυπνήσω με φιλί,
Για να γλυκοξυπνήσει;
Κοιμάται το μωράκι μου,
Κανείς μην το ξυπνήσει,
Ώσπου να ‘ρθει η μάνα του
Να το γλυκοφιλήσει.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:48, 28-04-10:

Θα κεντήσω,πάνω στου αλόγου σου τη σέλλα

Με διαμαντόπετρες σωρό
του φεγγαριού το πήγαιν' έλα
στο πελαγίσιο το νερό

Αγόρι μου,αγόρι μου
αγόρι μου να σε χαρώ

Θα κεντήσω στ' ασημοπίστολα σου πλάι
της χελιδόνας το φτερό
κι έναν σταυρό να σε φιλάει
τις νύχτες που σε καρτερώ

Θα κεντήσω πάνω στο δίκοπό σου λάζο
το βλέμμα σου το καθαρό
αυτό το βλέμμα το γαλάζιο
που δε χορταίνω να θωρώ

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 21:07, 28-04-10:

Νάνι του νανάκια του, ύπνος στα ματάκια του, νάνι το μωρό μου νάνι κι όπου το πονεί να γειάνι.

Άγγελοι σε βαφτίζουνε κι η Παναγιά η νονά σου, για κείνονε σε είπανε, Βασίλη το όνομά σου .

Κοιμήσου χαϊδεμένο μου κι εγώ σε νανουρίζω. Στην αγκαλιά μου σε κουνώ και σε γλυκοκοιμίζω .

Παλαμάκια παίξατε κι ο μπαμπάς του έρχεται και του φέρνει κατιτί, καραμέλες στο χαρτί.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 21:08, 28-04-10:

Ο ύπνος του μωρού είναι ένα από τα πιο ευαίσθητα ζητήματα στη σχέση μας μαζί του. Οι διαθέσιμες μέθοδοι που θα αποκοιμίσουν -επιτέλους- το μωράκι μας ποικίλουν. Νανούρισμα, αγκαλιά και περπάτημα, πιπίλα, βόλτες με το καρότσι. Επιλέγουμε τη λύση που ανταποκρίνεται καλύτερα στις επιθυμίες του μωρού και τις δικές μας αντοχές.
1. Νανούρισμα, το παραδοσιακόν. Λικνίζουμε το μωρό με απαλές κινήσεις τραγουδώντας του νανουρίσματα ή τραγούδια που μας αρέσουν αρκεί να έχουν απαλή μελωδία με απλούς και αισιόδοξους στίχους.

2. Περπατάμε αγκαλιά.
Μερικές φορές αυτό που θέλει το μωρό είναι απλά να ξεχαστεί. Περπατώντας μέσα στο σπίτι παρατηρεί το περιβάλλον, κουράζεται και κοιμάται. Βοηθάει και αν κρατώντας το στην αγκαλιά συζητάμε χαμηλόφωνα με τον σύντροφό μας χωρίς να του δίνουμε σημασία.

3. Πιπίλα. Δεν είναι η καλύτερη συνήθεια γιατί «κολλάει» στα μωρά και μετά δεν την εγκαταλείπουν εύκολα, αλλά είναι γεγονός πως τα βοηθάει να ηρεμήσουν και να αυτο-νανουριστούν. Γι αυτό και στα αγγλικά τη λένε pacifier που σημαίνει «ειρηνοποιός». Φέρνει την ειρήνη στο σπίτι μας.

4. Φως και κίνηση.
Το ενυδρείο ή κάποια λάμπα με χρώμα και φως (όπως η λάμπα λάβας) μπορεί να νανουρίσει το μωρό καθώς την κοιτάζει.

5. Μονότονη φασαρία
. Ακούγεται απίστευτο ειδικά αν εμείς δεν μπορούμε να κοιμηθούμε όταν ακούγεται ο παραμικρός θόρυβος στο σπίτι και όμως μερικά μωρά νανουρίζονται από τους μονότονους θορύβους των ηλεκτρικών συσκευών όπως το πλυντήριο, το σεσουάρ, η ηλεκτρική σκούπα ή ο ήχος του νερού που τρέχει όπως πχ από το ντους ή τη βρύση.

6. Μια βόλτα με το καρότσι (το καλοκαίρι) ή με το αυτοκίνητο.
Τα περισσότερα μωρά δεν αντέχουν να μείνουν ξύπνια περισσότερο από 20 λεπτά όταν τα μεταφέρουμε. Επιλέγουμε μια διαδρομή δεκάλεπτης διάρκειας (συν την επιστροφή) και την ακολουθούμε με συνοδηγό...το μωρό!

από την ιστοσελίδα
http://www.babyspace.gr/Article/tips...p/153-386.html

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:35, 30-06-10:

Για τους πιστούς φίλους αυτού του θέματος () μερικά νανουρίσματα απ' όλο τον κόσμο σε ταινιάκια μικρού μήκους:

Ινδία:

Ιαπωνία:

Βουλγαρία:

Αφρική:

Ισραήλ:

Ισπανία:

Σουηδία:

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 10:49, 30-06-10:

Νανουρίσματα??
Θυμάμαι τότε που γεννήθηκε ο αδερφός μου και εγώ ήμουν 7 που ήθελα να τον βλέπω να κοιμάται... Όταν λοιπόν ερχόταν αυτή η ώρα για την οποία εγώ ανυπομονούσα τόσο πολύ, καθόμουν με το κίτρινο καρεκλάκι ου δίπλα στην κούνια του και του τραγουδούσα κοιμήσου μικρούλη (δική μου σύνθεση!) και επειδή δεν κοιμόταν και εγώ ήμουν αρκετά ανυπόμονη, φτάναμε κάποιες φορές να του λέω.. Ρε μικρό χαζό θα κοιμηθείς ποτέ!!?!?!?!?!!?

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 15:03, 10-10-10:

Nανούρισμα Λιζέτα Καλημέρη
Μουσική: Τάσος Γκρούς
Στίχοι: Ανθούλα Αθανασιάδου
«Τα τραγούδια της Πανδώρας»
Ήλιε μου κι Αυγερινέ μου το μωρό μου κοίμησέ μου
Φεγγαράκι λαμπερό χάρισέ του ύπνο γλυκό

Φύλακα και άγγελέ μου το παιδί μου φύλαγέ μου
Να κοιμάται έτσι γλυκά στα απαλά σου τα φτερά

Αχ, μωρό μου αγαπημένο γλυκοφεγγαρολουσμένο
Κάνε νάνι κι η μαμά σε κρατάει αγκαλιά

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 15:05, 10-10-10:

Έλα ύπνε πάρ'; το, σε μετάξι απάνω βάλ' το, σιγά
Κι από μέλι, γάλα να ';ν' του ονείρου του η σκάλα, πλατιά
Βλέφαρό μου, σφαλιστό, αχ τυχερό μου
Μη χαράζεις άστρο της αυγής μη μου τρομάζεις
Έλα ύπνε πάρ'; το, σε μετάξι απάνω βάλ' το, σιγά
Κι από μέλι, γάλα να ';ν' του ονείρου του η σκάλα, πλατιά
Βλέφαρό μου, σκαλιστό, αχ τυχερό μου
Μη χαράζεις άστρο της αυγής μη μου τρομάζεις
Έλα ύπνε πάρ'; το, σε μετάξι απάνω βάλτο, σιγά...

φωνή Χρόνης Αηδονίδης, στίχοι Λίνα Νικολακοπούλου, μουσική Νίκος Κυπουργός

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 19:48, 03-11-10:

ώπα ώπα
νά το νά το
στην αμυγδαλιά από κάτω
και μαζεύει μυγδαλάκια
με τα δυό του τα χεράκια

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 21:40, 03-11-10:

Έχω ένα παπάκι να μου κάνει πα
να μου κάνει πα, πα, πα
Και ένα κουνελάκι που όλο μου κουνάει
που όλο μου κουνάει τ' αφτιά

Και δε μου καίγεται καρφί
αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς

Ίσως να ξανάρθεις όταν θα' χω πια
όταν, θα' χω πια χαθεί
ή θα μ' έχουν θάψει ή θα έχω μα-
ή θα έχω μαραθεί

Και ας μη σου καίγεται καρφί
Και ας συνήθισες και ας συνήθισες και εσύ

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 15:18, 06-11-10:

Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elena
H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H elena έγραψε στις 15:07, 07-11-10:

πολύ όμορφοο...

http://www.youtube.com/watch?v=melTxQSYa3M

Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 14:31, 29-12-10:

Οταν ημουν στην χοροδια ειχαμε δωσει μια παρασταση με νανουρισματα!!! και εγω ημουν η βασιλισσα!!!

εγώ ειχα τραγουδησει αυτο!!
Όνειρο τριανταφυλλί (Νανούρισμα)

Έλα, έλα αποσπερίτη τώρα που ʽχει κοιμηθεί.
Φέρε μανόλιες τ' ουρανού σου κι όνειρο τριανταφυλλί.
Και τ' όνειρο του ονείρου αστράκια θα χιονίσει.
Σα ν' ανοίξει το φως μια λουλουδένια βρύση.
Έλα, έλα μαργαριτάρι τώρα που ʽπέσε η σιωπή.
Μες στα σπασμένα σου παιχνίδια νάνος κόκκινος θα βγει.
Έλα, έλα αποσπερίτη τώρα που ʽχει κοιμηθεί.
Φέρε μανόλιες τ' ουρανού σου κι όνειρο τριανταφυλλί!

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 21:39, 09-12-11:

Νίκος Γκάτσος - Μάνος Χατζιδάκις

Νάνι το παιδί μου νάνι που δεν ήθελε νερό,
τ' άλογό μας το μεγάλο. Αχ καρδούλα μου ποιος ξέρει
τι να λέει το ποταμάκι στο λιβάδι το χλωρό.

Νάνι, το νερό το μαύρο μες στα πράσινα χορτάρια
που ψιλό τραγούδι πιάνει. Νάνι την τριανταφυλλιά μου
που τη γης δάκρυο ποτίζει, τ' άλογό μας το καλό.

Έχει πόδια λαβωμένα, τραχηλιά κρουσταλλιασμένη,
έχει ένα ασημένιο λάζο καρφωμένο μες στα μάτια.
Μόνο μια φορά σαν είδε τ' αντρειωμένα τα βουνά
εχλιμίντρισε κι εχάθη στα νερά τα σκοτεινά.

Αχ πού πήγες άλογό μου που δεν ήθελες να πιεις,
αχ μαράζι μες στο χιόνι. Νάνι το γαρούφαλό μου
που τη γης δάκρυο ποτίζει, τ' άλογό μας το καλό.

Μην έρχεσαι μη μπαίνεις, το παρεθύρι κλείστο
με φυλλωσιές ονείρου, μ' όνειρα φυλλωσιάς.
Κοιμάται το παιδάκι μου, σωπαίνει το μωρό μου.

Αχ πού πήγες άλογό μου που δεν ήθελες να πιεις,
άλογο της χαραυγής.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:59, 09-12-11:

Dormi il mio bimbo

Dormi il mio bimbo,
o dormi poverino,
l'angelo santo
a te vegli vicino.

Dormi il mio bimbo,
o dormi poverino,
dormi tesoro,
la mamma ti è vicino.

Dormi bambino,
o dormi mio bel sole,
sogna tesoro
del cielo le aiuole.

Dormi il mio bimbo,
o dormi poverino,
dormi tesoro,
la mamma ti è vicino

Duerme negrito

(Popular)

Duerme, duerme negrito,
que tu mama está en el campo, negrito...

Duerme, duerme negrito,
que tu mama está en el campo, negrito...*

Te va a traer codornices para ti,
te va a traer rica fruta para ti,
te va a traer carne de cerdo para ti.
te va a traer muchas cosas para ti.
Y si negro no se duerme,
viene diablo blanco
y ¡zas! le come la patita,
¡chacapumba, chacapún…!

Duerme, duerme negrito,

Trabajando,
trabajando duramente, trabajando sí,
trabajando y no le pagan, trabajando sí,
trabajando y va tosiendo, trabajando sí,
trabajando y va de luto, trabajando sí,
pa'l negrito chiquitito, trabajando sí,
pa'l negrito chiquitito, trabajando sí,
no le pagan sí, va tosiendo sí
va de luto sí, duramente sí.

Duerme, duerme negrito,

(Versión de Atahualpa Yupanqui, registrada en París en 1969, que recogen distintos intérpretes, y no es la original)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 17:32, 21-08-13:

L'armoire Pondait Un Petit Coco

Il était une petite poule noire
Qui allait pondre dans l'armoire
Pondait un petit coco
Que l'enfant mangeait tout chaud Il était une petite poule blanche
Qui allait pondre dans la grange Pondait un petit coco
Que l'enfant mangeait tout chaud Il était une petite poule rousse
Qui allait pondre dans la mousse Pondait un petit coco
Que l'enfant mangeait tout chaud Il était une petite poule brune
Qui allait pondre dans la lune Pondait un petit coco
Que l'enfant mangeait tout chaud

Τι όμορφο νανούρισμα!

Περισσότερα εδώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 21-08-13 στις 17:37. Αιτία: διόρθωση video
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους