Σύγχρονοι Σκρούτζ ΜακΝτάκ

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Έσεις θα το πιστεύατε?
Οι μεγαλύτεροι τσιγγούνηδες του κόσμου κινούν τα οικονομικά νήματα του πλανήτη κ είναι πανίσχυροι. Ασύμβατο? Κ όμως...


Ο Γουόρεν Μπάφετ (ΗΠΑ), ο διασημότερος μεγαλοεπενδυτής του πλανήτη, με προσωπική περιουσία $57 δις, εξακολουθεί να ζει σε ένα μικροαστικό σπίτι στη Νεμπράσκα, έχει γλιτώσει τον μισθό του οδηγού με το πρόσχημα ότι του αρέσει να οδηγεί ο ίδιος, ενώ πρόσφατα πούλησε μια Lincoln 6 ετών για μια ελαφρώς μεταχειρισμένη Cadillac DTS του 2006 (κ όχι για να αγοράσει κάποιο πανάκριβο καινούργιο αυτοκίνητο). Το πιο απίστευτο είναι πως πέρυσι αποκάλυψε ο ίδιος πως πλήρωσε μικρότερο φόρο απ' ότι η γραμματέας του κ η ρεσεπτιονίστ των γραφείων.

Ο Ινγκβάρ Καμπράντ (Σουηδία), ιδρυτής κ μεγαλομέτοχος της διεθνούς αλυσίδας καταστημάτων ΙΚΕΑ, με προσωπική περιουσία $33 δις, έχει εξοπλίσει το σπίτι του με αξεσουάρ κ έπιπλα της αλυσίδας του, δεν πετάει ποτέ σε πρώτη θέση σε αεροπλάνο, οδηγεί ένα σαράβαλο Volvo στέισον βάγκον του 1993, ενώ όταν κ αν αποφασίσει κάποια έξοδο επιλέγει φθηνά εστιατόρια ή ακόμα κ καντίνες που πουλάνε σάντουϊτς στον δρόμο. Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι "Επιτρέπω στον εαυτό μου πολυτέλειες. Έχω αγοράσει ακριβή γραβάτα επειδή έχει χρειαστεί!". Είπατε κάτι?

Ο Τζιμ Γουόλτον (ΗΠΑ), ιδρυτής της μεγάλης αλυσίδας καταστημάτων λιανικής πώλησης Wal-Μart κ κληρονόμος του πλούσιου πατέρα του, με προσωπική περιουσία $16,4 δις, κάνει μια πολύ συγκρατημένη ζωή, ντύνεται απλά ενώ επισκεύασε μόνος του το Dodge Dakota που οδηγεί.

Ο Ρίτσαρντ Κίντερ (ΗΠΑ), πρώην πρόεδρος του πετρελαϊκού κολοσσού Enron κ νυν ιδιοκτήτης εγκαταστάσεων μεταφοράς κ αποθήκευσης "μαύρου χρυσού" για λογαριασμό των ConocoPhilips, ExxonMobil κ Shell [πλέον ονομαζόμενη Knight Inc. μετά την εισαγωγή της στη Wall Street], με προσωπική περιουσία $2,9 δις, ταξιδεύει σε οικονομική θέση όταν χρησιμοποιεί αεροπλάνο κ ζητάει τιμολόγιο προκειμένου να το περάσει στα έξοδα της εταιρίας ενώ έχει εκχωρήσει το μεγαλύτερο μέρος της περιουσίας του σε off-shore εταιρίες για να μην πληρώνει στην εφορία.

O Τζον Κόντγουελ (Βρετανία), ιδρυτής της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας Caudwell Group η οποία εξαγοράστηκε από την ισπανική Telefonica, με προσωπική περιουσία $2,2 δις, έγινε μέσα σε λίγα χρόνια ένας από τους πλουσιότερους ανθρώπους στη Βρετανία, μετακινείται ακόμα κ σήμερα με ποδήλατο, ψωνίζει από τα Marks & Spencer κ υποστηρίζει πως δεν έχει ανάγκη να ξοδέψει πολλά χρήματα για να τονίσει την αυτοπεποίθησή του!

Ο Ντέιβιντ Τσέριτον (Καναδάς), καθηγητής του πανεπιστημίου Στάνφορντ κ των κυρίων "Google" (Sergey Brin κ Larry Page) κ μεγαλομέτοχος της εν λόγω εταιρίας, με προσωπική περιουσία $1,4 δις, οδηγεί ακόμη ένα παλιό Honda Accord του 1993, πηγαίνει στο πανεπιστήμιο με ποδήλατο κ κουρεύει ο ίδιος τα μαλλιά του για να "μη χάνει χρόνο κ χρήμα στον μπαρμπέρη".

Οι παραπάνω τσιγκούνηδες έκαναν παρέμβαση κ στη Wikipedia για να "διορθωθεί" το λήμμα "frugality". Aντί για "φειδώ", από εδώ κ στο εξής θα σημαίνει "υιοθέτηση ήπιας κ αποτελεσματικής διαχείρισης των υλικών αγαθών κ πόρων, με στόχο τη μακροημέρευση των πόρων αυτών!"

Απόσπασμα από το σχετικό άρθρο του δημοσιογράφου Π.Γκρουμούτη της εφημερίδας ΤΟ ΘΕΜΑ [6/1/2008]
-----------------------------------------------------------------

Ποια είναι η άποψή σας για τον τρόπο με τον οποίο οι άνθρωποι αυτοί κατάφεραν να αποκτήσουν περιουσία?

Οφείλουμε να είμαστε φειδωλοί κ τόσο συγκρατημένοι οικονομικά (σε επίπεδο μιζέριας) προκειμένου να καταφέρουμε να γίνουμε εκατομμυριούχοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Ποιό το νόημα να έχεις τόσα χρήματα όταν δεν τα απολαμβάνεις; Νταξ δε λέω να είναι κανείς και από την άλλη μεριά, να ξοδεύει δηλαδή ασύστολα καταλήγοντας με χρέη μέχρι το λαιμό.
Προσωπικά θεωρώ οτι πρέπει να κάνει κανείς οικονομία μέχρις ενός σημείου. Οι υπερβολές μόνο καλό δεν κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εάν τα έβγαλαν νόμιμα και λόγω των επιχειρηματικών τους ικανοτήτων πάσο, δεν μπορώ να σχολιάσω (απλά μπράβο).

Αλλά όπως το 'πες Νίκη, μιζέρια. Φτάνει ο άνθρωπος σ' ένα σημείο να μπορεί να δώσει σύνταξη σε ολόκληρα κράτη κι εντούτοις να μη χαίρεται τη ζωή προστατεύοντας το χρήμα, το οποίο είναι μέσο, μέσο, μέσο ανταλλαγής με αγαθά κι υπηρεσίες κι όχι κάποιος αυτοσκοπός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Επίσης, (σόρρυ εκ των προτέρων για το μακάβριο των λέξεων που θα πω, αλλά...) τα σάβανα δεν έχουν τσέπες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Είναι πρόκληση να μπορείς να είσαι "οικονομικός" ή "τσιγγούνης" με τέτοιο τραπεζικό λογαριασμό...

ίσως κι όλας το κάνουν για να ακουστούν τα ονόματα τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ενταξη, καλο ειναι οτι δεν ψωνιζονται και οτι δεν ξοδευουν τα λευτα τους τελιως ασκοπα, αλλα τι να το κανεις οταν εχεις τοσα λευτα και δεν ξοδευεις ουτε για να παρεις ενα οχημα και κυκλοφορεις με ποδηλατο; Ενταξη, αν σου αρεσει να κυκλοφορεις με ποδηλατο, αλλα ολα αυτα μαζι; Αμα εισαι τοσο απλοΐκος στο κατω-κατω χαρισε την περιουσια σου σε φτωχους που τα εχουν αναγκη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Έσεις θα το πιστεύατε?
Οι μεγαλύτεροι τσιγγούνηδες του κόσμου κινούν τα οικονομικά νήματα του πλανήτη κ είναι πανίσχυροι. Ασύμβατο? Κ όμως...


Ο Γουόρεν Μπάφετ (ΗΠΑ), ο διασημότερος μεγαλοεπενδυτής του πλανήτη, με προσωπική περιουσία $57 δις, εξακολουθεί να ζει σε ένα μικροαστικό σπίτι στη Νεμπράσκα, έχει γλιτώσει τον μισθό του οδηγού με το πρόσχημα ότι του αρέσει να οδηγεί ο ίδιος, ενώ πρόσφατα πούλησε μια Lincoln 6 ετών για μια ελαφρώς μεταχειρισμένη Cadillac DTS του 2006 (κ όχι για να αγοράσει κάποιο πανάκριβο καινούργιο αυτοκίνητο). Το πιο απίστευτο είναι πως πέρυσι αποκάλυψε ο ίδιος πως πλήρωσε μικρότερο φόρο απ' ότι η γραμματέας του κ η ρεσεπτιονίστ των γραφείων.

Επίσης, (σόρρυ εκ των προτέρων για το μακάβριο των λέξεων που θα πω, αλλά...) τα σάβανα δεν έχουν τσέπες!

Ου να μου χαθουν ολοι, και ειδικα ο Μπαφετ. Ο βρωμογυφτουλας, πηγε και εκανε δωρεα 30...δις δολλαριων σε φιλανθρωπιες! Ακους εκει πραματα! ;):whistle:

Παιδια, ας μην κατακρινουμε κατι, χωρις να γνωριζουμε. Συμφωνει οτι μπορει να ειναι υπερβολικοι καποιοι, ακομα και γυφτοι, αλλα μπορει αυτα που κανουν να εχουν και μια λογικη. Ο συγκεκριμενος μαλιστα εχει δηλωσει (συγκεκριμενα για τι γιατι οδηγει ακομα τετοιο αυτοκινητο, και μαλιστα ο ιδιος) οτι δεν μπορει να καταλαβει τι λογικη του να εχει πολλα και ακριβα αυτοκινητα, γιατι δεν αντιλαμβανεται πως ενα παραπανω αυτοκινητο θα τον κανει πιο ευτυχισμενο. Και νομιζω εχει απολυτο δικαιο.

EDIT:
Υ.Γ: Φυσικα δεν αναφερομαι προσωπικα στη Niyia, αλλα σε οποιονδηποτε δεν ψαχνει το αν αυτο που του λενε ειναι αληθες ή οχι, και ειδικα στον Π.Γκρουμούτη (αρθρογραφο) ο οποιος προκειμενου να γραωει ενα αρθρο προφανως σκεφτηκε "Δεν μαμεις και την πραγματικοτητα! Εγω θα γραψω μονο οτι εξυπηρετει το σκοπο του αρθρου μου!" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Είμαι της άποψης ότι τα λεφτά πρέπει να τα "πετάμε" αλλιώς δεν έχει πλάκα.

Όταν υπάρχουν πρέπει να τα απολαμβάνουμε, όταν δεν υπάρχουν και πάλια θα επιβιώσουμε.

Στο λήμμα frugality θα έβαζα ισότιμη λέξη την τρελή μιζέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εάν τα έβγαλαν νόμιμα και λόγω των επιχειρηματικών τους ικανοτήτων πάσο, δεν μπορώ να σχολιάσω (απλά μπράβο).
Μωρέ Γιώργο από ληστείες λες να τα βρήκαν; Coolαρε λίγο δεν ήμαστε όλοι όμοιοι όποτε ΝΑΙ υπάρχουν άτομα που σε κάποια πράγματα είναι στα άκρα. Και δεν είναι τόσο δύσκολο όσο σου φαίνεται. Ακόμη και ένας επιχειρηματίας "του καναπέ" αν το 2004 αγόρασε ΜΙΑ μετοχή της GOOGLE σήμερα θα ήταν πιο πλούσιος κατά 600$ (Και για αυτούς που είναι λίγα τα ο 600 ευρώ να υπενθυμίσω ότι κάποιος μπορεί να αγοράσει παραπάνω από μια μετοχή (και συνήθως παραπάνω πολύ περισσότερες έτσι ώστε να πάει χαμένη η προμήθεια/κόστος πινακιδίου)

Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση ότι δεν είναι οι επιχειρηματίες με το μεγαλύτερο πορτοφόλι ...
Επίσης οι παραπάνω τύποι είναι παντρεμένοι; :whistle:
Θα είχε νομίζω Ιδιαίτερο ενδιαφέρων να δούμε το πόσο "επιθετικές" είναι οι παραπάνω εταιρίες (με εξαίρεση της Google επειδή ένας μέτοχος δεν μπορεί να αλλάξει και πολλά) αλλά και τους TOP5 τύπους τις αντίθετης μεριάς ...


Υ.γ.: Ευχαριστώ την Niyia για την ερεύνα της :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
παρα πολυ ενδιαφερον!
προσωπικα εκτιμω πολυ τους πλουσιους που δεν το δειχνουν με καργα χλιδες! και αντιπαθω κατι τυπους αλλα "εραστη δυτικων προαστιων" που εχουν bmw αλλα χτυπανε 12ωρα για να ξεχρεωσουν το δανειο με το οποιο την πηραν + ενα ανταλλακτικο της!

στο θεμα μας τωρα.. δε σχολιαζω που τα βρηκαν η ποια ειναι η προσωπικη τους ζωη, δε με νοιαζει κιολας..
αλλα μαρεσει που ειναι εντελως "προσγειωμενοι"!

προσφατα εκανα μια συναντηση με ενα δημοτικο συμβουλο σε νομο εκτος αττικης και πολυ καλο φιλο και μου ειπε το κορυφαιο για ενα πολυ γνωστο προσωπο, που την περιοδο των μεγαλων καταστροφων απο πυρκαγιες καηκαν καποια απο τα στρεματα του και ηρθε να δει την εκταση της ζημιας...

μου ειπε ποσο εντυπωση του εκανε που κατεβηκε απο το ελικοπτερο με ενα παλιο τζιν και ενα απλο πουκαμισο, και μια αρκετα μεταχειρισμενη τσαντα χειρος απο ενα ταξιδιωτικο γραφειο..!
ειχε νοικιασει αυτοκινητο, να γυρισει την περιοχη. το οδηγησε αυτος και μετα εφαγε καπου εκει κοντα και εφυγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Ου να μου χαθουν ολοι, και ειδικα ο Μπαφετ. Ο βρωμογυφτουλας, πηγε και εκανε δωρεα 30...δις δολλαριων σε φιλανθρωπιες! Ακους εκει πραματα! ;):whistle:

EDIT:
Υ.Γ: Φυσικα δεν αναφερομαι προσωπικα στη Niyia, αλλα σε οποιονδηποτε δεν ψαχνει το αν αυτο που του λενε ειναι αληθες ή οχι, και ειδικα στον Π.Γκρουμούτη (αρθρογραφο) ο οποιος προκειμενου να γραωει ενα αρθρο προφανως σκεφτηκε "Δεν μαμεις και την πραγματικοτητα! Εγω θα γραψω μονο οτι εξυπηρετει το σκοπο του αρθρου μου!" ;)

Insomniac, το άρθρο μάλλον ήθελε να επικεντρωθεί στους "τσιγγούνηδες" (ήταν κ επίκαιρο λόγω εορτών) κ προσπάθησε να επιστήσει την προσοχή στον τρόπο ζωής κ τις συνήθειες των εν λόγω επιχειρηματιών για να δώσει έμφαση στον λιτό έως μίζερο τρόπο ζωής τους (κ την αντίφαση σε σχέση με τις οικονομικές δυνατότητες που έχουν) παρά να αναφέρει τις παράπλευρες δραστηριότητές τους (πχ τις Φιλανθρωπίες που ανέφερες) έστω κ αν αυτές ήταν αξιόλογες.
Ωστόσο συμφωνώ μαζί σου πως σε ένα άρθρο (για να είναι αντικειμενικό) θα έπρεπε να γινόταν μνεία κ στις γενικότερες παροχές των επιχειρηματιών παρολο που δεν "δένει" με το υπόλοιπο κείμενο.

Παιδια, ας μην κατακρινουμε κατι, χωρις να γνωριζουμε. Συμφωνει οτι μπορει να ειναι υπερβολικοι καποιοι, ακομα και γυφτοι, αλλα μπορει αυτα που κανουν να εχουν και μια λογικη. Ο συγκεκριμενος μαλιστα εχει δηλωσει (συγκεκριμενα για τι γιατι οδηγει ακομα τετοιο αυτοκινητο, και μαλιστα ο ιδιος) οτι δεν μπορει να καταλαβει τι λογικη του να εχει πολλα και ακριβα αυτοκινητα, γιατι δεν αντιλαμβανεται πως ενα παραπανω αυτοκινητο θα τον κανει πιο ευτυχισμενο. Και νομιζω εχει απολυτο δικαιο.
Όντως τα 5 (π.χ.) αυτοκίνητα μεταφράζονται ως υπερκατανάλωση παρά ως διευκόλυνση! :thumbup:

Κ ναι, είμαι σύμφωνη με την λιτότητα (την μη υπερκατανάλωση) κ τον απλό (μη προκλητικό) τρόπο ζωής τους αλλά να ταξιδεύει κάποιος Β' θέση κ όχι Α', ενώ έχει την οικονομική δυνατότητα, λόγω μιζέριας δεν το καταλαβαίνω.

--------------------------------------------------------------------------------

Ωστόσο, έχω παρατηρήσει πως ένας που βγάζει αρκετά χρήματα χαλάει λιγότερα για τα προς το ζήν από έναν που βγάζει π.χ. τα μισά από αυτόν (δλδ ακριβώς όσα του χρειάζονται για να ζήσει) κ ξοδεύει περισσότερα από τον πρώτο. Κ αναρωτιέμαι, είναι ο οικονομικός προγραμματισμός κ η οργάνωση που τους ωθεί σε αυτή την αποταμίευση? Ή η "εκ φύσεως τσιγγουνιά" που δημιουργείται με την απόκτηση κεφαλαίου?




Υ.γ. Ήθελα να προσθέσω κ κάτι πολύ ενδιαφέροντα άρθρα που βρήκα αλλά δεν προλαβαίνω τώρα (θα τα ποστάρω στο εγγύς μέλλον) Θα επανέλθω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ωστόσο, έχω παρατηρήσει πως ένας που βγάζει αρκετά χρήματα χαλάει λιγότερα για τα προς το ζήν από έναν που βγάζει π.χ. τα μισά από αυτόν (δλδ ακριβώς όσα του χρειάζονται για να ζήσει) κ ξοδεύει περισσότερα από τον πρώτο. Κ αναρωτιέμαι, είναι ο οικονομικός προγραμματισμός κ η οργάνωση που τους ωθεί σε αυτή την αποταμίευση? Ή η "εκ φύσεως τσιγγουνιά" που δημιουργείται με την απόκτηση κεφαλαίου?
Τότε γιατί στην λίστα πρώτος-πρώτος δεν είναι ο Bill Gates ή o ιδρυτής της Coca Cola;
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η σπατάλη με την οικονομική κατάσταση. Ίσως βέβαια τους ενδιαφέρει τόσο πολύ η δουλεία τους δεν επιθυμούν να ασχοληθούν με άλλα θέματα όπως το αυτοκίνητο, το σπίτι κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
ομολογώ πως το 80% των λόγων για τους οποίους ονομάστηκαν τσιγκούνηδες αυτοί οι τύποι θα το έκανα κι εγώ αν ήμουν εκατομμυριούχος! :redface:

αν δεν ήμουν τόσο πιεσμένος χρονικά ώστε να πρέπει να δουλέψω και κατά τη διάρκεια της μεταφοράς μου με αυτοκίνητο, προφανώς εγώ θα οδηγούσα!
αν μπορούσα να πάω κάπου με το ποδήλατο αντί να πάρω αυτοκίνητο, προφανώς και θα το έκανα! τώρα, νταξ, αν φόραγα κάνα κουστούμι, θα έπαιρνα αμάξι πιθανότατα :p.
καλά, για πληθώρα αυτοκινήτων, δεν το συζητώ καν ε. ίσως 2 αμάξια στη χειρότερη, ένα για την πόλη κι ένα για μακρινά ταξίδια. ή ίσως απλά να είχα και μια μηχανή. ειδικά στην αθήνα, χρησιμότατη.
σίγουρα θα έτρωγα εκεί που θα μου άρεσε περισσότερο το φαγητό, ανεξαρτήτως τιμής! δλδ συγγνώμη, αν είχα πολλά λεφτά και πήγαινα στο ΙΚΕΑ θα έπρεπε μήπως να ντραπώ που θα φάω 3 χοτ ντογκ αντί να πάω στο εστιατόριο? αφού μου αρέσουνε τα άτιμα...
τώρα για το αν θα πετούσα πρώτη θέση στο αεροπλάνο, δεν ξέρω... ανάλογα την περίπτωση! αλλά ρε παιδιά, δε θα είχα δικό μου? :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κι εμενα μαρεσει το μαμ του ικεα!
και μαλλον θα συφωνησω μαζι σου... ειναι θεμα νοοτροπιας!
αλλα αποκλειεται να μην εκανα μια στο τοσο και τη χλιδα μου... κανα σπα, κανα ταξιδι μακρινο.. (τα κανω και τωρα βεβαια πουυυ και πουυ..)

ειναι θεμα νοοτροπιας, και το "τσιγγουνηδες" μαλλον δε μου αρεσει σαν χαρακτηρισμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Κ ναι, είμαι σύμφωνη με την λιτότητα (την μη υπερκατανάλωση) κ τον απλό (μη προκλητικό) τρόπο ζωής τους αλλά να ταξιδεύει κάποιος Β' θέση κ όχι Α', ενώ έχει την οικονομική δυνατότητα, λόγω μιζέριας δεν το καταλαβαίνω.

Δε θεωρώ μιζέρια να ταξιδεύεις στη Β θέση ακόμα και αν μπορείς να αγοράσεις δικό σου αεροπλάνο! Δεν είμαι τσιγγούνα αλλά ούτε κ σπάταλη. Γενικά δε πιστεύω κ πολύ στην αξία των χρημάτων, είναι ένα μέσο για να ζήσεις καλύτερα (με αξιοπρέπεια) αλλά δε θα σε κάνουν αυτά ευτυχισμένο!

Θεωρώ πολύ ωραίο που αυτοί οι άνθρωποι κράτησαν ένα χαμηλό προφίλ παρ'όλα τα χρήματα που απέκτησαν. Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αλλάξεις τις συνήθιες σου, τις φιλίες σου κ γενικά όλη τη ζωή σου απλά επειδή εισαι πλούσιος κ ειδικά αν δεν το νιώθεις αυτό! Αφήστε που πολλοί φθονούν τους ανθρώπους που ζουν σε βίλες, έχουν ένα σωρο σπίτια στα οποία δε ζούν ποτέ κ γενικά μ'αυτούς που επιδεικνύουν τα χρήματά τους! Ο πλούτος φέρνει κ πολλά προβλήματα αυτοί τουλάχιστον τα μετριάζουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ειναι θεμα νοοτροπίας και αρχων πιο συχνα. Το πολυ πολυ να στην αλλαξει αν πλουτισεις ξαφνικά.

Ας ειχα 10 δις, ρολεξ δε θα φορουσα πχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άσχετο ακόμη και αν είχα τα λεφτά για οδηγό θα προτιμούσα να οδηγώ μόνος μου ... είναι ένα είδος απόλαυσης και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Άσχετο ακόμη και αν είχα τα λεφτά για οδηγό θα προτιμούσα να οδηγώ μόνος μου ... είναι ένα είδος απόλαυσης και αυτό.

καθολου ασχετο δεν ειναι εξπ..

ισα ισα... να γιατι μερικοι απολαμβανουν να μενουν σε μικρο σπιτι και οχι σε βιλα με 8 εσωτερικες πισινες.
γιατι, οσο κι αν καποιος δε μπορει να το συλλαβει, σε εκινους αρεσει.-

αρα, για ποιο λογο να χαρακτηριζονται τσιγκουνηδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
καθολου ασχετο δεν ειναι εξπ..

ισα ισα... να γιατι μερικοι απολαμβανουν να μενουν σε μικρο σπιτι και οχι σε βιλα με 8 εσωτερικες πισινες.
γιατι, οσο κι αν καποιος δε μπορει να το συλλαβει, σε εκινους αρεσει.-

αρα, για ποιο λογο να χαρακτηριζονται τσιγκουνηδες?
Είμαι υπερ τις πολυτέλειας ... και το σπιτάκι μου με την πισινά θέλω (όχι 8 όμως ε; Το πολύ πολύ μια εσωτερική μια εξωτερική) και την καλή θέση στο αεροπλάνο. Όμως δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν τα ηχεία του υπολογιστή μου είναι το τελευταίο super μοντέλο όμως με ενδιαφέρει να έχω ένα καινούριο αυτοκίνητο που ίσως να ταιριάζει καλύτερα στο στυλ μου.

Πολυτέλεια όλοι τη θέλουμε στην ζωή μας απλώς ο καθένας την θέλει σε συγκεκριμένους τομείς. Ωστόσο αν όποιος την απαρνείται με τόσο πάθος κάτι συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Κ ναι, είμαι σύμφωνη με την λιτότητα (την μη υπερκατανάλωση) κ τον απλό (μη προκλητικό) τρόπο ζωής τους αλλά να ταξιδεύει κάποιος Β' θέση κ όχι Α', ενώ έχει την οικονομική δυνατότητα, λόγω μιζέριας, δεν το καταλαβαίνω.

Δε θεωρώ μιζέρια να ταξιδεύεις στη Β θέση ακόμα και αν μπορείς να αγοράσεις δικό σου αεροπλάνο! Δεν είμαι τσιγγούνα αλλά ούτε κ σπάταλη. Γενικά δε πιστεύω κ πολύ στην αξία των χρημάτων, είναι ένα μέσο για να ζήσεις καλύτερα (με αξιοπρέπεια) αλλά δε θα σε κάνουν αυτά ευτυχισμένο!
[....]

Ούτε εγώ θεωρώ πως το να ταξιδεύει κανείς Β θέση είναι μιζέρια. Δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα πως είναι μίζερο να "τσιγγουνεύεσαι" ένα ευρώ παραπάνω ενώ ουσιαστικά σου περισσεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top