• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
3,5 χιλιάρικα WTF ?
Έλα μου ντε.
Sorry αλλά σε πιάσανε κώλο, εγώ έβαλα τα διάφανα με 2000 ευρώ.
Ινδεεδ.
Δηλαδη μετα απο τα σιδερακια πρεπει να φορας και μασελακι?Για ποσο καιρο δηλαδη?επισης σε καποιες περιπτωσεις εχω δει να βαζουν τα σιδερακια απο την πισω πλευρα των δοντιων..ξερουμε ποτε γινεται αυτο??
Κόβεις κανέναν από'μας ορθοδοντικό;:P
Μόνο ορθοδοντικός μπορεί να σου απαντήσει. Το μασελάκι επίσης δεν είναι στάνταρ για όλες τις περιπτώσεις. Εγώ πχ έβαλα μασελάκι πάνω και κάτω. Αλλά νταξ δε σε πειράζει γιατί το φοράς μόνο όταν κοιμάσαι οπότε σε ελάχιστες περιπτώσεις με΄χει κόσμος έτσι. Τώρα έχω σταματήσει να φοράω αυτό της κάτω γνάθου και φοράω 2 φορές την εβδομάδα το πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina11

Νεοφερμένος

Η konstantina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ παντως παιδια μια χαρά είμαι..δε με ενοχλουν κ δν ποναω!!δν νομιζω οτι πρεπει οπωσδηποτε να πονέσω καποια στιγμη!και όσο για την τιμη ολοι οι γιατροι που ρώτησα μου παν το ιδιο!!ε δν θα μετακομίσω σε αλλη πολη γ να βαλλω σιδεράκια..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Έλα μου ντε.

Ινδεεδ.

Κόβεις κανέναν από'μας ορθοδοντικό;:P
Μόνο ορθοδοντικός μπορεί να σου απαντήσει. Το μασελάκι επίσης δεν είναι στάνταρ για όλες τις περιπτώσεις. Εγώ πχ έβαλα μασελάκι πάνω και κάτω. Αλλά νταξ δε σε πειράζει γιατί το φοράς μόνο όταν κοιμάσαι οπότε σε ελάχιστες περιπτώσεις με΄χει κόσμος έτσι. Τώρα έχω σταματήσει να φοράω αυτό της κάτω γνάθου και φοράω 2 φορές την εβδομάδα το πάνω.

εε νταξει σε θεμα με σιδερακια το ποσταρα..μπορει να ξερει καποιος που εχει βαλει.Δεν θα παω κ σε ορθοδοντικο για την καθε ασχετη απορια μου :thumbup: .Απλα επειδη δεν εχω βαλει ποτε σιδερακια,μασελακια κτλπ δεν εχω ιδεα τι παιζει με αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinhio

Νεοφερμένος

Ο dinhio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας παιδια χθες πηγα σε ορθοδοντικο και εβαλλα λαστιχακια και την αλλη βδομαδα σιδερακια.Εχω χασμοδοντια,δηλαδη η πανω γναθος δεν κλεινει με την κατω και υπαρχει κενο αναμεσα τους,αυτο μαλλον λογω δακτυλου γιατι μικρος εβαζα μεχρι και δημοτικο θυμαμαι, και απο την δεξια μερια τα δοντια κλεινουν κανονικα ενω απο την αριστερη οχι,μπαινοουν οι κυνοδοντες μεσα δεν τα αγκαλιαζουν τα δοντια,και τα 2 μπροστινα κατω δοντια ειναι αραια.Μου ειπε 2 χιλιαρικα ,και την ξερουμε κιολας,οτι και αν διαλεξω μεταλικα (μεταλικα κατω και κεραμικα πανω) ή κεραμικα.Τι να διαλεξω τωρα ,εκεινη μου ειπε οτι με μεταλικα θα ειναι πιο γρηγορη η θεραπεια αλλα εγω δεν τα θελω γιατι κανουν αντιθεση και οταν γελαω φαινεται το κενο στα δοντια τα κατω ενω με τα κεραμικα πιστευω θα ειναι καλυτερα!Ακομα μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα φτιαξει η χασμοδοντια και ισως υπαρξει και υποτροπη αργοτερα.
Ποια ειναι η γνωμη σας.Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrivi and

Νεοφερμένος

Η akrivi and αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!! Εγω φοράω σιδερακια από την εκτη δημοτικού και τωρα πάω δευτέρα λυκείου και δε μου λεει πότε θα τα βγάλω :(. Πάντως τα σιδεράκια δεν με πονάνε...στην αρχη πονούσα αλλα μετά τα συνήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας.Ευχαριστω
Kομπλαρισμένος θα είσαι μέχρι να το συνηθίσεις either way, πήγαινε με τα μεταλλικά κατ' εμέ. Η τιμή είναι acceptable.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τι να διαλεξω τωρα ,εκεινη μου ειπε οτι με μεταλικα θα ειναι πιο γρηγορη η θεραπεια αλλα εγω δεν τα θελω γιατι κανουν αντιθεση και οταν γελαω φαινεται το κενο στα δοντια τα κατω ενω με τα κεραμικα πιστευω θα ειναι καλυτερα!Ακομα μου ειπε οτι δεν ξερει αν θα φτιαξει η χασμοδοντια και ισως υπαρξει και υποτροπη αργοτερα.
Ποια ειναι η γνωμη σας.Ευχαριστω
Μεταλλικά εννοείται.
Συνηθίζεται στο χαμόγελο. (Και στην τελική σιγά,τόσοι φοράνε)
Πλας,στα κεραμικά δεν μπορεί να ασκήσει αρκετή δύναμη με αποτέλεσμα η θεραπεία να διαρκεί περισσότερο.
Επίσης η τιμή είναι κάτι ακόμη που πρέπει να σκεφτείς σε περίπτωση που επιλέξεις κεραμικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinhio

Νεοφερμένος

Ο dinhio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδια εβαλα σιδερακια!Της ειπα να μου βαλει οτι ειναι καλυτερο και εβαλε στα μπροστινα και στους κυνοδοντες κεραμικα και στους τραπεζιτες μεταλικα.Αλλα μου εβαλε μονο στη πανω γναθο και την ρωτησα αν στο επομενο ραντεβου θα μπουν στα κατω και μου ειπε οχι,αργοτερα.Ξερει κανεις ποτε μπαινουν στα κατω και ποτε θα αρχιζουν να φαινονται αποτελεσματα(στο χρονο??).Σας ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinhio

Νεοφερμένος

Ο dinhio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδια αν ξερει κανεις ας μου απαντησει.Θα το εκτιμουσα πολυ.Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
παιδια εβαλα σιδερακια!Της ειπα να μου βαλει οτι ειναι καλυτερο και εβαλε στα μπροστινα και στους κυνοδοντες κεραμικα και στους τραπεζιτες μεταλικα.Αλλα μου εβαλε μονο στη πανω γναθο και την ρωτησα αν στο επομενο ραντεβου θα μπουν στα κατω και μου ειπε οχι,αργοτερα.Ξερει κανεις ποτε μπαινουν στα κατω και ποτε θα αρχιζουν να φαινονται αποτελεσματα(στο χρονο??).Σας ευχαριστω!
Είναι ανάλογα τι πρόβλημα έχουν τα δόντια σου. Πάνω κάτω θα ξέρει ο ορθοδοντικός σου τον χρόνο που χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά αυτά τα μασελάκια/μασκάκια/όπως-θέλετε-πείτε-τα και στα πάνω και στα κάτω δόντια. Μου είπε να τα φοράω όλη μέρα και να τα βγάζω μόνο όταν τρώω. Με τα ροφήματα δεν μου είπε όμως και ξέχασα να τον ρωτήσω. Χυμούς, καφέδες, τσάγια μπορώ να πίνω χωρίς να τα βγάζω; Επίσης,με μαλακές τροφές όπως γιαούρτι,παγωτό κλπ υπάρχει πρόβλημα αν τα φοράω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά αυτά τα μασελάκια/μασκάκια/όπως-θέλετε-πείτε-τα και στα πάνω και στα κάτω δόντια. Μου είπε να τα φοράω όλη μέρα και να τα βγάζω μόνο όταν τρώω. Με τα ροφήματα δεν μου είπε όμως και ξέχασα να τον ρωτήσω. Χυμούς, καφέδες, τσάγια μπορώ να πίνω χωρίς να τα βγάζω; Επίσης,με μαλακές τροφές όπως γιαούρτι,παγωτό κλπ υπάρχει πρόβλημα αν τα φοράω;

Δεν ξέρω αν είχα το ίδιο μασκάκι, εγώ είχα ένα με ένα πλαστικό από πίσω και σίδερο μπροστά στα δόντια και σιγά σιγά που το συνήθισα έτρωγα με αυτό καμιά φορά. Όχι τραγανά κλπ αλλά ξέρω γω στο σχολείο που πήγαινα σπάνια το έβγαζα για να φάω κανένα κουλούρι το διάλειμμα. Το άλλο που είναι σαν γυαλιστερό πλαστικό και αγκαλιάζει τα δόντια είναι πιο ευαίσθητο από όσο ξέρω αλλά ένα χυμό/ γιαούρτι δεν νομιζω να πάθει κάτι . :hmm:

Φρικιαστικές αναμνήσεις :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είχα το ίδιο μασκάκι, εγώ είχα ένα με ένα πλαστικό από πίσω και σίδερο μπροστά στα δόντια και σιγά σιγά που το συνήθισα έτρωγα με αυτό καμιά φορά. Όχι τραγανά κλπ αλλά ξέρω γω στο σχολείο που πήγαινα σπάνια το έβγαζα για να φάω κανένα κουλούρι το διάλειμμα. Το άλλο που είναι σαν γυαλιστερό πλαστικό και αγκαλιάζει τα δόντια είναι πιο ευαίσθητο από όσο ξέρω αλλά ένα χυμό/ γιαούρτι δεν νομιζω να πάθει κάτι . :hmm:

Φρικιαστικές αναμνήσεις :'(
Σκέτο πλαστικό είναι το δικό μου, διάφανο. Προσπάθησα πριν λίγο να τα βγάλω αλλά κατάφερα μόνο το κάτω. Το πάνω το φοβάμαι. Παραείναι λεπτά κι ευαίσθητα για μένα την ατσούμπαλη. Μπήκα σε νέες περιπέτεις τώρα :'(

Άσε που πρέπει οπωσδήποτε να τα βγάζω το βράδυ για να πλένω τα δόντια μου οπότε έτσι κι αλλιώς δεν την γλιτώνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σκέτο πλαστικό είναι το δικό μου, διάφανο. Προσπάθησα πριν λίγο να τα βγάλω αλλά κατάφερα μόνο το κάτω. Το πάνω το φοβάμαι. Παραείναι λεπτά κι ευαίσθητα για μένα την ατσούμπαλη. Μπήκα σε νέες περιπέτεις τώρα :'(

Άσε που πρέπει οπωσδήποτε να τα βγάζω το βράδυ για να πλένω τα δόντια μου οπότε έτσι κι αλλιώς δεν την γλιτώνω.

E λογικό να είναι κάπως στενό. Θα σου πήραν μέτρα με μια αηδιαστική τσίχλα υποθέτω οπότε είναι ακριβώς στις διαστάσεις των δοντιών σου. Με τον καιρό θα μπαινοβγαίνει πιο άνετα. :)

Υπομονή :console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Τι μου θύμισες τώρα....:redface:
Το πρώτο βράδυ που είχα τα σιδεράκια δεν έκλεισα μάτι.Ένιωθα όλο το στόμα μου να "τραβιέται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέτο πλαστικό είναι το δικό μου, διάφανο. Προσπάθησα πριν λίγο να τα βγάλω αλλά κατάφερα μόνο το κάτω. Το πάνω το φοβάμαι. Παραείναι λεπτά κι ευαίσθητα για μένα την ατσούμπαλη. Μπήκα σε νέες περιπέτεις τώρα :'(

Άσε που πρέπει οπωσδήποτε να τα βγάζω το βράδυ για να πλένω τα δόντια μου οπότε έτσι κι αλλιώς δεν την γλιτώνω.

Αν φοβάσαι να τα βάλεις μόνη σου πρώτη φορά, πήγαινε αν θες στον ορθοδοντικό σου να στα φορέσει αυτός. Αν και αυτά θέλουν να ασκήσεις αρκετή πίεση στην αρχή για να κάτσουν... Επίσης, απ' όσο ξέρω, με αυτά τα μασελάκια δεν πρέπει να πίνεις ζεστά ροφήματα! Και φυσικά ούτε να τρως! Τώρα βέβαια για το γιαούρτι δεν ξέρω... Επικοινώνησε με τον ορθοδοντικό σου για καλό και για κακό. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Aye μου τι συμπτωση και εγω χθες εβαλα τα μασελακια μου και ειχα αυτη την απορια. Εγω δεν εχω θεμα τα βγαζω ανετα ομως αισθανομαι περιεργα τα δοντια μου καθε φορα που τα βγαζω. Αμα σου απαντησει πες μου και εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bethany

Νεοφερμένος

Η Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
μην πινετε τσαγια η καυτα ροφηματα, γιατι χαλανε τα μασελακια
μπορειτε να τρωτε ελαφριες τροφες, εκτος αμα σας ενοχλουνε πολυ
αυτα..και γω φορουσα για πολυ καιρο, σκετη κολαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Μετά από κάμποσα χρόνια -ούτε θυμάμαι πόσα ακριβώς έβγαλα τα σιδεράκια. Τι τέλεια η αίσθηση του να κάνεις την γλώσσα σου βόλτες μέσα στο στόμα σου και να μην μπλέκει με κάποιο σιδεράκι. Οποιος έχει περάσει αυτό το μαρτύριο θα με καταλαβαίνει πάρα πολύ. Ωραίο πράγμα να έχεις τέλεια δόντια. H χαρά μου είναι απερίγραπτη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μετά από κάμποσα χρόνια -ούτε θυμάμαι πόσα ακριβώς έβγαλα τα σιδεράκια. Τι τέλεια η αίσθηση του να κάνεις την γλώσσα σου βόλτες μέσα στο στόμα σου και να μην μπλέκει με κάποιο σιδεράκι. Οποιος έχει περάσει αυτό το μαρτύριο θα με καταλαβαίνει πάρα πολύ. Ωραίο πράγμα να έχεις τέλεια δόντια. H χαρά μου είναι απερίγραπτη. :D
Σε νιώθω απόλυτα! Αν και στην αρχή όταν τα έβγαλα ήμουν έτοιμη να βάλω τα κλάματα, ένιωθα ότι δεν μου πήγαιναν καθόλου τα δόντια μου έτσι σκέτα :P Ε, μετά συνήθισα.
Αλλά τα μασκάκια/μασελάκια είναι εφιάλτης, τουλάχιστον για μένα :hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top