• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Όντως βοηθούν στην εξαφάνιση ή στη μείωση σημαδιών (όχι ουλών); Μήπως απλά προλαμβάνουν την εμφάνιση νέων;

Ναι,και τα εξαφανίζουν.Βεβαια,αυτο εξαρτάται απο την ελαστικότητα και το ρυθμό επουλωσης του δέρματος σε συνάρτηση με τη διατροφή που κανεις :) αλλά να θυμάσαι οτι αν η ακμή δεν κάνει το κύκλο της,κατα 70% δεν θεραπεύεται ουτε καν με τα χαπια..απλώς,μειώνουν τη ποσότητα και την συχνότητα των σπυριων..δεν την εξαφανιζουν(μιλαμε παντα για ήπια-μέτρια ακμή,όχι βαριές περιπτώσεις όπως η κυστικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Kι εμενα μου τα εξαφανισε.. ειχα μεγαλο προβλημα με σημαδια και μετα το τελος της θεραπειας θα εκανα λειζερ! Δεν χρειαστηκε ομως, ολα μου τα σημαδια εξαφανιστηκαν με τη θεραπεια! Και ειχα σημαδια στην πλατη στο στηθος και στο προσωπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Πάντως ενώ κοντεύω να κλείσω μήνα, με δόση περίπου 0,8 mg/kg δεν έχω τίποτα παρά λίγο αφυδατωμένα χείλη και ελάχιστη ξηρασία στο πρόσωπο και στο τριχωτό της κεφαλής. Ίσως εμφανιστούν αργότερα, ίσως ποτέ. Αναρωτιέμαι, όλα αυτά που βλέπουμε κατά καιρούς ως παρενέργειες και μάλιστα συχνές λόγω των χαπιών, έχουν λογική βάση ή εξαρτώνται και από την ψυχολογική κυρίως ευθραυστότητα του ατόμου; (δε μιλάω για ψυχολογικές παρενέργειες, δεν ξέρω αν ισχύουν, αλλά για το πως το άτομο αξιολογεί και αντιμετωπίζει την όποια παρενέργεια ως επίπονη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εχει τυχει σε κανεναν σας κατα τη διαρκεια της θεραπειας με χαπια ακμης να παρουσιασε τοπικη δερματιτιδα σε καποιο σημειο του προσωπου π.χ στο σαγονι;;;μοιαζει με μικρα κοκκινα σπυρακια χωρις πυον,σαν απο ερεθισμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εχει τυχει σε κανεναν σας κατα τη διαρκεια της θεραπειας με χαπια ακμης να παρουσιασε τοπικη δερματιτιδα σε καποιο σημειο του προσωπου π.χ στο σαγονι;;;μοιαζει με μικρα κοκκινα σπυρακια χωρις πυον,σαν απο ερεθισμο..

Eγω, εβγαλα στα χερια, αλλα ηταν πολυ μικρη η εκταση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λοιπόν έχω σταματήσει να βάφομαι, χρησιμοποιώ τα προιόντα που μου' δωσε ο γιατρός, πίνω νερό (γενικά δεν πίνω, δε μ' αρέσει καθόλου), η διατροφή μου είναι σχετικά καλή με πολλά λαχανικά (δε ξέρω αν παίζει ρόλο που' μαι χορτοφάγος), ακούω συνέχεια ότι το γάλα και τα γαλακτοκομικά γενικά δε κάνουν καλό και φουντώνουν, οπότε τα κόβω κι αυτά όσο μπορώ, παίρνω και Perfectil που είναι στην ουσία βιταμίνες - συμπλήρωμα διατροφής - τα οποία έπαιρνα και πέρυσι το καλοκαίρι για κάνα 2-3μήνες και ήταν αρκετά καλό για νύχια-μαλλιά-δέρμα.

Τα κάνω αυτά, ούτε μια βδομάδα, δεν έχω δει καμία αλλαγή, μόνο το δέρμα μου στην υφή είναι κάπως πιο απαλό κι όχι τόσο ξηρό.
Θα πάρω και μια κρεμούλα που μου' πε ο φαρμακοποιός για τα κόκκινα σημαδάκια, γιατί στην ουσία κόκκινα σημάδια έχω πιο πολύ και θα δείξει. Υπάρχει κάποια καλή εγγυημένη για τα κόκκινα σημαδάκια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Eγω, εβγαλα στα χερια, αλλα ηταν πολυ μικρη η εκταση :)

Εβαλες καποια κρεμα γι'αυτο;;μετα απο ποσο καιρο εξαφανιστηκε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Εβαλες καποια κρεμα γι'αυτο;;μετα απο ποσο καιρο εξαφανιστηκε;;

Οχι δεν εβαλα τιποτα.. εξαφανιστηκε μετα απο αρκετο καιρο, αλλα δεν θυμαμαι ποσο γιατι δεν εδινα και ιδιατερη σημασια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexkos

Νεοφερμένος

Ο alexkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά, εγω παιρνω τα χαπια reducar εδω και 3 μηνες κοντα.. παιρνω 3 χαπια την ημερα(60mg) πρωι-μεσημερι-βραδυ..εχει αλάξει το προσωπο μου οντος αρκετα αλλα δν ειμαι πληρες ικανοποιημενος ακομα βγαζω σπυρια σε μερικα σημεια, εχω σχεδον 2 μηνες ακομα λετε να αλλαξει και αλλο αυτους τους 2 μηνες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Οχι δεν εβαλα τιποτα.. εξαφανιστηκε μετα απο αρκετο καιρο, αλλα δεν θυμαμαι ποσο γιατι δεν εδινα και ιδιατερη σημασια :/:

Καταλαβα..στην αναμονη λοιπον :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αθηνά1

Νεοφερμένος

Η Αθηνά1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλες/ους! Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση για το αλκοόλ... Εγώ παίρνω reducar και η δερματολόγος μου είχε πει ότι και να πιω καμιά φορά λίγο δεν θα πάθω κάτι. Το αλκοόλ επηρεάζει/σταματά τη δράση των χαπιών(εννοώντας ότι σταματάνε τα χάπια να έχουν αποτέλεσμα και τα παίρνουμε <<τζάμπα>>) ή δημιουργεί παρενέργειες; :worry: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλες/ους! Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση για το αλκοόλ... Εγώ παίρνω reducar και η δερματολόγος μου είχε πει ότι και να πιω καμιά φορά λίγο δεν θα πάθω κάτι. Το αλκοόλ επηρεάζει/σταματά τη δράση των χαπιών(εννοώντας ότι σταματάνε τα χάπια να έχουν αποτέλεσμα και τα παίρνουμε <<τζάμπα>>) ή δημιουργεί παρενέργειες; :worry: :worry:

Επιβαρύνουν το συκώτι ακόμη και σε υγιείς ανθρώπους. Όταν παίρνεις τα χάπια πρέπει να ελέγχεις με εξετάσεις αίματος το συκώτι γιατί μπορεί να ανέβουν εξαιτίας αυτών κάποιες τιμές. Σκέψου λοιπόν ο συνδυασμός και των δύο (αλκοόλ, χάπια) τι -ενδεχομένως- μπορεί να σου κάνουν. Όχι με τη μία φορά που θα πιεις αλκοόλ, αλλά σε περιπτώσεις κατάχρησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αθηνά1

Νεοφερμένος

Η Αθηνά1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Επιβαρύνουν το συκώτι ακόμη και σε υγιείς ανθρώπους. Όταν παίρνεις τα χάπια πρέπει να ελέγχεις με εξετάσεις αίματος το συκώτι γιατί μπορεί να ανέβουν εξαιτίας αυτών κάποιες τιμές. Σκέψου λοιπόν ο συνδυασμός και των δύο (αλκοόλ, χάπια) τι -ενδεχομένως- μπορεί να σου κάνουν. Όχι με τη μία φορά που θα πιεις αλκοόλ, αλλά σε περιπτώσεις κατάχρησης.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Eμενα μου επετρεπε μια φορα τον μηνα 1 ποτο, αλλα δεν ηπια ποτε, προτιμησα να το ριχνω στο φαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexkos

Νεοφερμένος

Ο alexkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ρε παιδια εσεις μετα απο ποσο καιρο ειδατε αισθητη διαφορα στο προσωπο σας με τα ρεντουκαρ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Λοιπόν έχω σταματήσει να βάφομαι, χρησιμοποιώ τα προιόντα που μου' δωσε ο γιατρός, πίνω νερό (γενικά δεν πίνω, δε μ' αρέσει καθόλου), η διατροφή μου είναι σχετικά καλή με πολλά λαχανικά (δε ξέρω αν παίζει ρόλο που' μαι χορτοφάγος), ακούω συνέχεια ότι το γάλα και τα γαλακτοκομικά γενικά δε κάνουν καλό και φουντώνουν, οπότε τα κόβω κι αυτά όσο μπορώ, παίρνω και Perfectil που είναι στην ουσία βιταμίνες - συμπλήρωμα διατροφής - τα οποία έπαιρνα και πέρυσι το καλοκαίρι για κάνα 2-3μήνες και ήταν αρκετά καλό για νύχια-μαλλιά-δέρμα.

Τα κάνω αυτά, ούτε μια βδομάδα, δεν έχω δει καμία αλλαγή, μόνο το δέρμα μου στην υφή είναι κάπως πιο απαλό κι όχι τόσο ξηρό.
Θα πάρω και μια κρεμούλα που μου' πε ο φαρμακοποιός για τα κόκκινα σημαδάκια, γιατί στην ουσία κόκκινα σημάδια έχω πιο πολύ και θα δείξει. Υπάρχει κάποια καλή εγγυημένη για τα κόκκινα σημαδάκια;
εκανες τις γυναικολογικες εξετασεις;
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Όχι, δυστυχώς ακόμα επειδή έχω άλλο πρόβλημα τώρα και παίρνω αντιβίωση.
Όλα σκατά από θέματα υγείας.
Τα σπυράκια πάντως υποχωρούν, φτου φτου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Όχι, δυστυχώς ακόμα επειδή έχω άλλο πρόβλημα τώρα και παίρνω αντιβίωση.
Όλα σκατά από θέματα υγείας.
Τα σπυράκια πάντως υποχωρούν, φτου φτου.:P
Έχεις δοκιμάσει κάτι με tea tree;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
βρε παιδιά, εγώ δεν έχω σπυράκια
απλά παρατηρώ ότι αν μου βγει κάποιο σπυράκι μετά μένει για αρκετό καιρό (όχι για μέρες, βδομάδες :P) το κόκκινο σημαδάκι του ενώ το σπυράκι έχει φύγει
άλλο σημάδι ή βαθούλωμα δεν εχω

τι μπορώ να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top