Αποτρίχωση

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ο πόνος διαρκεί για μισή ώρα το πολύ, αλλά για 3 εβδομάδες θα είσαι σίγουρα ξένοιαστη. Εγώ έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένη και εννοείται μόνο ζεστό κερί! Όσο πόνο και ζόρι να τραβάς το αποτέλεσμα σίγουρα θα σε αποζημιώσει. Απλά μια παρατήρηση για τις "καινούριες", να ξέρετε ότι για 24 ώρες καλό είναι να μην κάνετε μπάνιο και για 48 ώρες όχι θάλασσα. Αν παρουσιάσετε κάποιον μικρό ερεθισμό να βάλετε καλύτερα Bepanthol και όχι βαζελίνη. Εμ, αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Οι ταινίες αποτρίχωσης που πωλούνται σε μαγαζιά τύπου hondos center είναι διαφορετικές από αυτές που πωλούνται σε μεγάλα σουπερμαρκετ? Μιλάω πάντα για ταινιες ίδιας μάρκας. Το λέω γιατί υπάρχει μια αρκετά μεγάλη διαφορά στην τιμή από το ένα μαγαζί στο άλλο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Κορίτσια καλημέρα!!
Μόλις πήρα μια συσκευή silk epil της braun και χρειάζομαι λίγη βοήθεια!
Αρχικά, την απολέπιση την κάνουμε πριν την αποτρίχωση ή μετά?
Όσον αφορά μετά την αποτρίχωση που όσο να 'ναι το δέρμα είναι ερεθισμένο, χρησιμοποιείτε απλή ενυδατική ή κάποια άλλη κρέμα?
Για πείτε.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Κορίτσια καλημέρα!!
Μόλις πήρα μια συσκευή silk epil της braun και χρειάζομαι λίγη βοήθεια!
Αρχικά, την απολέπιση την κάνουμε πριν την αποτρίχωση ή μετά?
Όσον αφορά μετά την αποτρίχωση που όσο να 'ναι το δέρμα είναι ερεθισμένο, χρησιμοποιείτε απλή ενυδατική ή κάποια άλλη κρέμα?
Για πείτε.. :)

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις απολέπιση, εγώ όταν το θυμάμαι κάνω μετά την αποτρίχωση.
Επίσης, μετά την αποτρίχωση, πλένομαι στην περιοχή εκείνη και βάζω απλή ενυδατική, φεύγουν γρήγορα τα σπυράκια και οι κοκκινίλες από τον ερεθισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Απολεπιση όπωσδηποτε πριν την αποτριχωση για να μην σου γυρισει η τριχα μέσα στο δερμα. Τα χοντος έχουν πολλα τετοια προιοντα και δεν κοστιζουν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Απολεπιση όπωσδηποτε πριν την αποτριχωση για να μην σου γυρισει η τριχα μέσα στο δερμα. Τα χοντος έχουν πολλα τετοια προιοντα και δεν κοστιζουν πολύ.

στις οδηγίες πάντως δεν λέει κάτι τέτοιο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ειχα δαβασει πως δεν κανεις απολεπιση ακριβως πριν και μετα το μηχανημα. κανεις λιγες μερες μετα το μηχανημα για να βγουν οι τριχες που γυρισαν.
κρατας τη συσκευη σε ορθη γωνια με το ποδι.
για να μειωσεις τον πονο μουδιασε τη περιοχη με παγο.
καλυτερη στιγμη για αποτριχωση,επειτα απο μπανιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
στις οδηγίες πάντως δεν λέει κάτι τέτοιο :hmm:

Θα της το πει η αισθητικος οταν δει ξαφνικα τις τριχες να είναι μέσα στο δερμα. . Οι αποτριχωτικες μηχανές συνηθως προκαλουν το φαινομενο αυτό αλλά όχι και σε όλες μας, Όπως και να έχει καλο θα ήταν η κοπέλα να είναι προσεχτικη με το μηχανημα. Και lorely, οι δικες μου οδηγιες το λένε ξεκαθαρα για την απολεπιση και επειδη τις αγνοησα παντελως τρέχω και δεν φτανω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Εγώ κάνω άλλοτε κερί και άλλοτε ξυραφάκι (αναλόγως τα κέφια μου και την ώρα που διαθέτω),για το ξυραφάκι ξέρω πως και εκεί κρίνεται καλή η απολέπιση,για το κερί ,εφόσον θέλει την τρίχα όσο πιο πολύ έξω γίνεται, δε θα πρέπει και εκεί να γίνεται απολέπιση ή όχι;
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Για το ξυραφακι δεν ξέρω παντως επειδη κάνω κερί πάντα κάνω απολεπιση. Καθαριζει το δερμα από τα κυτταρα και μετά δεν βγαινουν σπυρακια και δευτερον προετοιμαζει την τριχα να βγει και να μην γυρνά μέσα . Κοριτσια για να μην με παρετε από τα μουτρα η καθεμια μας έχει διαφορετικο δερμα
και άρα θελει και άλλα πραγματ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Είμαι Ελληνίδα που μένει στην Αγγλία. Είμαι μελαχρινή. Εδώ όλες είναι ξανθές με διαφανείς τρίχες στο σώμα (χέρια, μουστάκι κλπ).

Έρχονται μέρες πόνου από δω και πέρα :(

Α για να είμαι και λίγο οντοπικ, μόνο κερί, τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Φίλη μου που μένει Γερμανία κάνει αποτρίχωση με κερί μόνο στην Ελλάδα! Εκεί ξυράφι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δε θα πήγαινα ποτέ σε ινστιτούτο/αποτριχάδικο να κάνω αποτρίχωση εδώ, εκτός αν πηγαίναμε παρέα με κάποιο υγειονομικό συνεργείο.

Έχω ρολέτα και κερί στο σπίτι όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πω πω τόσο χάλια είναι τα ινστιτούτα εκεί πέρα:confused:

Να ρωτήσω, τι είναι καλύτερα για το μουστάκι κερί ή κλωστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να ρωτήσω, τι είναι καλύτερα για το μουστάκι κερί ή κλωστή;
Εγώ κάνω κερί και είμαι ευχαριστημένη. Όσο περνάει ο καιρός βγαίνουν πιο αργά δεν μεγαλώνουν τόσο γρήγορα κτλ. Έχω την εντύπωση πως και η κλωστή έχει τα ίδια αποτελέσματα τώρα το θέμα είναι με ποια μέθοδο πονάς λιγότερο νομίζω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Πω πω τόσο χάλια είναι τα ινστιτούτα εκεί πέρα:confused:

Όχι μωρέ πλάκα κάνω, η πλειοψηφία τους είναι μια χαρά. Απλά οκ επειδή δεν ξέρω σε ποιο να πάω κι επειδή όσα έτυχε να δω περνώντας απ' έξω δε φαινόντουσαν ιδιαίτερα προσεγμένα, προτιμώ να κάνω μόνη μου στο σπίτι προς το παρόν. Κάποια στιγμή που θα ξεβαρεθώ και θα ρωτήσω κάποια απ΄τις ντόπιες φίλες μου, θα μου προτείνουν κάποιο και θα είναι οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Πω πω τόσο χάλια είναι τα ινστιτούτα εκεί πέρα:confused:

Να ρωτήσω, τι είναι καλύτερα για το μουστάκι κερί ή κλωστή;
Θεωρώ η κλωστή (την οποία και κάνω), γιατί δεν ερεθίζεται η περιοχή(ή έστω ελάχιστα) και με το κερί τράβα-τράβα θα ξεχειλώσει και η έρμη η επιδερμίδα κάποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Αν ξεχειλώνει η επιδερμίδα με το κερί την κάτσαμε :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μόνο εγώ δεν ξέρω τι είναι η κλωστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top