Συζήτηση για... τρίχες!

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΟΧΙ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΦΕΛΕΙΕΣ. ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΤΟ ΜΑΛΛΑΚΙ ΣΟΥ, ΚΑΝΕ ΑΠΛΑ ΚΑΡΕ.


για ψαλιδι ισιωματος ποια μαρκα ειναι καλυτερη;

yeap. κ γω το bellissima absolute εχω, 2-3 χρόνια. Τέλειο ίσιωμα και 2-3 χρόνια μετά λειτουργεί άψογα, φτου φτου γιατί είμαι και γκαντέμω.
Όσες έχετε κάνει όμπρε το κάνατε μόνες ή σε κομμωτήριο; Σκέφτομαι να κάνω τις άκρες ξανθές-μελί αλλά δεν ξέρω αν μου έχω εμπιστοσύνη :P
Και τα δύο. Μόνη μου τα έκανα καλύτερα. Γενικά μισώ τις κομμώτριες, ποτέ και τίποτα δε μου άρεσε όταν μου το έκαναν άλλοι, εκτός από έναν φίλο μου κομμωτή που μου παίρνει πού και πού τη ψαλίδα ΌΣΟ ΤΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ κι όχι παραπάνω.
Κατα τ' άλλα δε τους θέλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Και τα δύο. Μόνη μου τα έκανα καλύτερα. Γενικά μισώ τις κομμώτριες, ποτέ και τίποτα δε μου άρεσε όταν μου το έκαναν άλλοι, εκτός από έναν φίλο μου κομμωτή που μου παίρνει πού και πού τη ψαλίδα ΌΣΟ ΤΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ κι όχι παραπάνω.
Κατα τ' άλλα δε τους θέλω.

:D
Και πήρες την ειδική βαφή ή όποια να ναι; Γιατί είδα ότι υπάρχει στο εμπόριο συγκεκριμένη βαφή και φυσικά είναι πιο φθηνή από τα 50άρια του κομμωτηρίου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
σκεφτομαι να κανω balayage στα μαλλια μου! εχει κανει καποια απο εσας? πως σας φαινεται?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
σκεφτομαι να κανω balayage στα μαλλια μου! εχει κανει καποια απο εσας? πως σας φαινεται?:)


Μοδατο! Να κανεις!
Εγω δεν εχω, αλλα μου αρεσει που το βλεπω σε αλλες κοπελες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
σκεφτομαι να κανω balayage στα μαλλια μου! εχει κανει καποια απο εσας? πως σας φαινεται?:)

Ποια η διαφορά με το ombre? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ποια η διαφορά με το ombre? :hmm:

Δεν έχει αυτή την απότομη αλλάγη του ombre, το μπαλεγιάζ είναι σαν να έχουν ξανοίξει απ'τον ήλιο…
Προσωπικά μ'αρέσει καλύτερα απ'το ombre, γενικά υπάρχει πάντως κάτι παρόμοιο το sombre που κάνει πιο φυσική η διαφορά των χρωμάτων στο μαλλί αλλα δεν ξεκινάει απ'την ρίζα, είναι κι αυτό πολύ καλό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σε ολα τα αυτα τα στυλ, βαφεται το κατω μερος των μαλλιων ή το πανω; Ή όλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Δεν έχει αυτή την απότομη αλλάγη του ombre, το μπαλεγιάζ είναι σαν να έχουν ξανοίξει απ'τον ήλιο…
Προσωπικά μ'αρέσει καλύτερα απ'το ombre, γενικά υπάρχει πάντως κάτι παρόμοιο το sombre που κάνει πιο φυσική η διαφορά των χρωμάτων στο μαλλί αλλα δεν ξεκινάει απ'την ρίζα, είναι κι αυτό πολύ καλό! :)

Ακριβως! Τον χειμωνα σκεφτομαι να το κανω κι εγω, γιατι το ombre μου φαινεται καπως ψευτικο, ενω το αλλο δειχνει πολυ πιο φυσικο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Ωραίο φαίνεται αυτό το balayage που λέτε κορίτσια! (Καλά εγώ τη μόδα με τα ombre δεν την πήρα χαμπάρι, τι στο καλό, πού ζω; :hmm: )
Δεν τα έχω βάψει ποτέ και ώρες ώρες το σκέφτομαι ... Νομίζω είναι καλό γιατί αφενός δεν είναι μεγάλη αλλαγή και αφετέρου αν το μετανιώσεις εύκολα επανέρχεται στο φυσικό... Τα μαλλιά μου είναι πολύ σκούρα καστανά και αρκετά μακριά, οπότε ενα πιο ανοιχτό καστανό θα ήταν μια καλή επιλογή, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ναι, νομιζω οτι θα σου πηγαινει πολυ. Επισης με τη συγκεκριμενη τεχνικη και φαινεται πολυ φυσικο και δεν χρειαζεται συνεχεια βαψιμο, εγω θα το κανω μια φορα το εξαμηνο περιπου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Ναι, νομίζω ήρθε η ώρα να στηρίξω και τον κλάδο της κομμωτικής επιτέλους.... Που έχω να πατήσω κομμωτήριο δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια.... Θα σας πω μόλις το επιχειρήσω! Ευχαριστώ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν έχει αυτή την απότομη αλλάγη του ombre, το μπαλεγιάζ είναι σαν να έχουν ξανοίξει απ'τον ήλιο…
Προσωπικά μ'αρέσει καλύτερα απ'το ombre, γενικά υπάρχει πάντως κάτι παρόμοιο το sombre που κάνει πιο φυσική η διαφορά των χρωμάτων στο μαλλί αλλα δεν ξεκινάει απ'την ρίζα, είναι κι αυτό πολύ καλό! :)
Ναι αλλά το ombre φέτος δεν είναι η τόσο πια έντονη αλλαγή του χρώματος στις άκρες. Ίσα-ίσα παίρνεις βαφή 2-3 τόνους ανοιχτότερη από το φυσικό σου απλά και ίσα-ίσα να ανοίγει αλλά όχι να γίνεται αντιληπτό από τον άλλο ότι έχει γίνει με βαφή και δεν είναι φυσικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
η bellissima b2050 ειναι καλη; λεει νανοκεραμικες πλακες.. ( ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
η bellissima b2050 ειναι καλη; λεει νανοκεραμικες πλακες.. ( ; )
Οι κεραμικές σαν πλάκες είναι γενικά καλές γιατί ζεστένονται γρήγορα και δεν "διαλύουν" τελείως την τρίχα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Θέλω να μακρύνω τα μαλλιά μου αλλά πιάνουν συνέχεια ψαλίδα.Τώρα το σκέφτομαι αν πρέπει να πάω στο κομμωτήριο γιατί κάθε φορά μου κόβει περίπου τέσσερα δάκτυλα :mad:.Έχω πάλι ψαλίδα και σγουυρό φουντωτό μαλλί.Τι να κάνω;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Θέλω να μακρύνω τα μαλλιά μου αλλά πιάνουν συνέχεια ψαλίδα.Τώρα το σκέφτομαι αν πρέπει να πάω στο κομμωτήριο γιατί κάθε φορά μου κόβει περίπου τέσσερα δάκτυλα :mad:.Έχω πάλι ψαλίδα και σγουυρό φουντωτό μαλλί.Τι να κάνω;:hmm:

Εγω εχω σταματησει να πηγαινω στη κομμωτρια για να μου κοψει τη ψαλιδα. ΠΑΝΤΑ κοβει περισσοτερο απ'οσο πρεπει:mad: Δοκιμασε να κοβεις μονη σου με προσοχη τις ακρες καθε 1-2 μηνες. Επισης το ελαιολαδο βοηθει παρα πολυ(ειδικα αν εχεις ξηρα μαλλια). Εγω αυτο κανω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ έχω μαλλιά λίγο πιο κάτω απ'τον ώμο, σπαστά, τα οποία έχουν μακρύνει θαύμα δύο δάχτυλα απο τον Μάρτη που τα έκοψα.

Πιάνουν εύκολα ψαλίδα, αλλά τα κόβω κάθε δύο μήνες στην άκρη για να δυναμώσουν. Για αυτό δεν είναι τόσο μακριά, πιστεύω. :)
Γενικά όμως, μη κατηγορείτε τις κομμώτριες, γιατί μερικές φορές είστε κάτι κορίτσια γεμάτα ψαλίδα και πάτε να πείτε στην κομμώτρια "κόψε μου τη ψαλίδα" και όταν σας γίνει αντρικό το μαλλί κατηγορείτε την κομμώτρια. :hehe:

Παιδιά, με μέτρο η ισιωτική και το πιστολάκι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Εγώ έχω μαλλιά λίγο πιο κάτω απ'τον ώμο, σπαστά, τα οποία έχουν μακρύνει θαύμα δύο δάχτυλα απο τον Μάρτη που τα έκοψα.

Πιάνουν εύκολα ψαλίδα, αλλά τα κόβω κάθε δύο μήνες στην άκρη για να δυναμώσουν. Για αυτό δεν είναι τόσο μακριά, πιστεύω. :)
Γενικά όμως, μη κατηγορείτε τις κομμώτριες, γιατί μερικές φορές είστε κάτι κορίτσια γεμάτα ψαλίδα και πάτε να πείτε στην κομμώτρια "κόψε μου τη ψαλίδα" και όταν σας γίνει αντρικό το μαλλί κατηγορείτε την κομμώτρια. :hehe:

Παιδιά, με μέτρο η ισιωτική και το πιστολάκι. :)

Αυτο βασικα ειναι το σημαντικοτερο για να μην δημιουργηθει ψαλιδα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αυτο βασικα ειναι το σημαντικοτερο για να μην δημιουργηθει ψαλιδα:)


Ναι, η αλήθεια είναι όντως αυτή. Απλά υπάρχουν άτομα με πολύ λεπτή τρίχα που σπάει εύκολα και έτσι δημιουργείται η ψαλίδα.

Αλλά η πλειοψηφία των κοριτσιών με ψαλίδα, ασχολείται όλη την ώρα με πιστολάκια και ισιωτικές. Όπως έκανα και εγώ κάποτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ναι, η αλήθεια είναι όντως αυτή. Απλά υπάρχουν άτομα με πολύ λεπτή τρίχα που σπάει εύκολα και έτσι δημιουργείται η ψαλίδα.

Αλλά η πλειοψηφία των κοριτσιών με ψαλίδα, ασχολείται όλη την ώρα με πιστολάκια και ισιωτικές. Όπως έκανα και εγώ κάποτε. :)

Μάλλον σε αυτή την κατηγορία ανήκω, γιατί πιστολάκι δε χρησιμοποιώ σχεδον ποτέ και ισιωτική μία φορά το μήνα και αν.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top