Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
μπορεις να δοκιμασεις σε οθονη φιλου ή αν η τηλεοραση (αν εχεις) ειναι σχετικα καινουργια τοτε να αγορασεις ενα καλωδιο που θα συνδεει την ΚΜΕ με την τηλεοραση ωστε να λειτουργει σαν οθονη.

Αρα το ερωτημα ειναι εαν εισαι προθυμη να φωσεις < 5 ευρω και αν εχει η τηλ. αυτο
ή αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η τηλεόραση είναι σχετικά καινούρια κι έχω ένα καλώδιο που συνδέει το λάπτοπ με αυτή, τρέχω να δω αν έχει αυτό που μου είπες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω ενα λαπτοπ toshiba sattelite.. Στα ξαφνικα χτες το ειχα κλεισει για μια στιγμη κ μολις πηγα να το ανοιξω παλι μενει στην αρχικη οθονη "τoshiba leading innovation>>" κ δε προχωραει παρακατω.. Εβγαλα τη μπαταρια το ανοιξα παλι κ τιποτα.. Τι μπορω να κανω;;;

Πάνε σε τεχνικό ,μάλλον έχει πρόβλημα ο σκληρός σου δίσκος(40-50 ευρώ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanessa.Ad.

Νεοφερμένος

Η Vanessa.Ad. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όλα εντάξει. Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ρε παιδιά στο netbook, μου βγάζει αυτό εδώ, πως το βγάζω ώστε να μου βγάλει την επιφάνεια εργασίας; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
θα κάνεις ακριβώς ότι λέει
βάλε το cd των windows
το πσ θα τρέξει το cd μέτα θα επιλέξεις την γλώσσα σου (ελληνικά)
και όταν θα βγάλει τι επιλογές θες θα πατήσεις επιδιόρθωση υπολογιστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
θα κάνεις ακριβώς ότι λέει
βάλε το cd των windows
το πσ θα τρέξει το cd μέτα θα επιλέξεις την γλώσσα σου (ελληνικά)
και όταν θα βγάλει τι επιλογές θες θα πατήσεις επιδιόρθωση υπολογιστή

Μακάρι να ήξερα που είναι το σιντί και το πρόγραμμα (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω) που συνδέεται με το λατπάτακι για να βάλω το σιντί των windows.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
χρειάζεσαι ένα cd των windows μόνο
δεν πειράζει αν δεν είναι δικό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Τι της λες θεέ μου? Αφού έχουν recovery τα laptop. Είναι ενσωματωμένο το dvd μέσα με κρυφή αλληλουχία κουμπιών για όνομα!
πες τι μάρκα είναι το laptop σου για να σου πω τι πρέπει να κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τι της λες θεέ μου? Αφού έχουν recovery τα laptop. Είναι ενσωματωμένο το dvd μέσα με κρυφή αλληλουχία κουμπιών για όνομα!
πες τι μάρκα είναι το laptop σου για να σου πω τι πρέπει να κάνεις!

Τι μαθαίνει κανείς! Δηλαδή δεν χρειάζομαι κάποιο cd?
Compaq mini
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
θελω να κανω φορματ μα βαριεμαι να σωσω τα αρχεια μου. τον σκληρο τον εχω χωρισμενο σε 2 μερη. στο ενα ειναι τ λειτουργικο [α] κ στο αλλο τα αρχεια [β].
μπορω να κανω φορματ διατηρωντας τα αρχεια στο [β] ;
μηπως γινεται διΜΟΡΦΩΣΗ του [α] χωρις σιντι κ το β μεινει απειραχτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Καλησπερα!!

Πριν δυο ημερες πηρα ενα λαπτοπ και τωρα προσπαθω να ανοιξω ενα αρχειο xls , αλλα δεν μου το ανοιγει.
Μου ανοιγει ολα τα αρχεια pdf,αλλα το xls οχι...

Γνωριζει κανεις γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γιατί δεν έχεις το excel (microsoft office, open office κλπ)
Αν δε θες αυτά, κατέβασε εναν xls viewer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Γιατί δεν έχεις το excel (microsoft office, open office κλπ)
Αν δε θες αυτά, κατέβασε εναν xls viewer

Κατεβασα το xls viewer και δεν μου ανοιγει το αρχειο,διοτι λεει οτι πρεπει να εχω το office. Παω να αποκτησω το office και μου αναφερει οτι πρεπει να το αγορασω [!!]

Γενικοτερα,ειμαι λιγο ασχετος με τους υπολογιστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Κατέβασε δωρεάν το LibreOffice
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Γειαα σας! Έχω ένα θεματάκι με τον υπολογιστή μου και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να το παω σε κάποιον να το δει γιατί φεύγω τη Δευτέρα και προσπαθώ να βρω λύση μόνη μου.
Κάθε φορά που ανοίγω κάποιον browser, χρησιμοποιούσα opera, τώρα δοκιμάζω mozilla για να δω πως πάει και εκεί όταν πχ κάνω κάποια ανανέωση σε σελίδα, ή βλέπω κάποιο βίντεο στο yt ή κάτι online τελοσπάντων, κολλάει και μου βγάζει ένα παραθυράκι που λέει:

''Το Shockwave Flash μπορεί να είναι απασχολημένο ή έχει σταματήσει να αποκρίνεται. Μπορείτε να διακόψετε την πρόσθετη λειτουργία τώρα ή να συνεχίσετε για να δείτε αν η πρόσθετη λειτουργία θα ολοκληρωθεί."
Και πατάω πάντα "Συνέχεια".

Τι είναι αυτό; Έχω προσπαθήσει να βρω κάτι αλλά δεν καταφέρνω κάποιο αποτέλεσμα. Έχει κανείς ιδέα; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
θελω να κανω φορματ μα βαριεμαι να σωσω τα αρχεια μου. τον σκληρο τον εχω χωρισμενο σε 2 μερη. στο ενα ειναι τ λειτουργικο [α] κ στο αλλο τα αρχεια [β].
μπορω να κανω φορματ διατηρωντας τα αρχεια στο [β] ;
μηπως γινεται διΜΟΡΦΩΣΗ του [α] χωρις σιντι κ το β μεινει απειραχτο;

Μπορεις.

Αρκει να εχεις ένα cd-dvd με καποιο εργαλειο που κανει partitioning.
Μπουταρεις από αυτό τον υπολογιστη και μολις φορτωθεί το πρόγραμμα, σβηνεις (delete partition) το κομματι του σκληρου που εχει το λειτουργικο και δεν πειράζεις το άλλο κομματι του με τα αρχεια. Προαιρετικα, το partition (διαμορφωση) που εσβησες, μπορεις να το κανεις μεσα από το πρόγραμμα αυτό στη συνεχεια και φορματ, αλλα δεν είναι απαραιτητο.
Στη συνεχεια εισάγεις το cd/dvd των Windows και επιλεγεις να γινει η εγκατασταση στο τμημα που εσβησες. Εάν εκανες πιο πριν φορματ ξανα στο κομματι αυτό, θα το δεις να είναι φορμαρισμενο στη λιστα με τις επιλογες προς εγκατασταση. Εάν δεν εκανες φορματ, αφου εσβησες το partition,το πρόγραμμα εγκαταστασης των windows θα κανει το φορματ μονο του.

Η διαμορφωση του [α] χωρις cd δεν είναι δυνατη, καθοτι δε μπορει να γινει διαμορφωση ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ, του δισκου στον οποιο βρισκεται ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ. Για αυτό και η διαμορφωση είναι δυνατη μονο εκτος λειτουργικου, δηλ μεσω ενός cd/dvd από το οποιο εχεις μπουταρει.

Γειαα σας! Έχω ένα θεματάκι με τον υπολογιστή μου και δυστυχώς δεν προλαβαίνω να το παω σε κάποιον να το δει γιατί φεύγω τη Δευτέρα και προσπαθώ να βρω λύση μόνη μου.
Κάθε φορά που ανοίγω κάποιον browser, χρησιμοποιούσα opera, τώρα δοκιμάζω mozilla για να δω πως πάει και εκεί όταν πχ κάνω κάποια ανανέωση σε σελίδα, ή βλέπω κάποιο βίντεο στο yt ή κάτι online τελοσπάντων, κολλάει και μου βγάζει ένα παραθυράκι που λέει:

''Το Shockwave Flash μπορεί να είναι απασχολημένο ή έχει σταματήσει να αποκρίνεται. Μπορείτε να διακόψετε την πρόσθετη λειτουργία τώρα ή να συνεχίσετε για να δείτε αν η πρόσθετη λειτουργία θα ολοκληρωθεί."
Και πατάω πάντα "Συνέχεια".

Τι είναι αυτό; Έχω προσπαθήσει να βρω κάτι αλλά δεν καταφέρνω κάποιο αποτέλεσμα. Έχει κανείς ιδέα; :/

To plugin του flash εχει μαλλον θεμα.
Απεγκατεστησε και εγκατεστησε ξανα τον browser.

Τι μαθαίνει κανείς! Δηλαδή δεν χρειάζομαι κάποιο cd?
Compaq mini
Προφανως εχεις πανω φορτωμένα τα Windows XP home edition-με τετοια ηταν φορτωμένα τα εν λογω netbook.
Η ατυχια είναι όμως, πως δε συνοδευονταν από καποιο recovery cd, με αποτέλεσμα, ο χρηστης να επρεπε να δημιουργησει ένα μονος του - και ηταν η πρωτη δουλεια που επρεπε να κανει, οσο δουλευε κανονικα το netbook.

Στη σελιδα της hp, υπαρχουν μονο οι οδηγοι για το netbook. Λογικα όμως, εφόσον υπαρχει κρυφο recovery partition, αυτό θα πρεπει να ξεκινα ειτε αυτόματα όταν τα XP δε φορτωνουν, ειτε από τον ιδιο το χρηστη, πατωντας ειτε καποιο από τα κουμπια F1-F12, ειτε καποιο συγκεκριμενο κουμπι που θα τον παραπεμπει ένα συγκεκριμενο μηνυμα που θα βγει στην οθονη.

Σε κάθε περιπτωση, ένα ριζικο φορματ - που σβηνει ΚΑΙ το recovery partition - και επανεγκατασταση των Windows από εξωτερικο cd είναι ότι καλυτερο. Γιατι εγκαθιστάς ένα καθαρο συστημα, διχως τη σαβουρα που σου εχει πασαρει ο κάθε κατασκευαστης.
Παντως, με αναβαθμιση μνημης στα 2 GB και Windows 7, το εν λογω νετμπουκ είναι μια χαρα.

Καλα τα XP, αλλα υπαρχει πρόβλημα οδηγων - ειδικα μετα την παυση αναβαθμισεων από τη Microsoft - για νεες συσκευες. Συνεπως, τα 7 είναι μονόδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο τόπικ αν όχι ας το μεταφέρει κάποιος άντμιν.
Λοιπόν,τους τελευταίους μήνες έχω κάποια προβλήματα με το λάπτοπ μου,και τις τελευταίες μέρες έχουν φτάσει σε πολύ ενοχλητικό σημείο.Αργεί να ανοίξει και όταν ανοίγει αργεί να κάνει τα πάντα!!!Δεν ανοίγει τα έγγραφά μου,για να ανοίξει το chrome πρέπει να το πατήσω καμιά δεκαριά φορές και να περιμένω κάμποση ώρα.Και όοοοοταν ανοίξει με το που μπαίνω κάπου μου βγάζει από πάνω μία κίτρινη γραμμή που λέει ότι η συνθήκη shockwave flash δεν μπορεί να λειτουργήσει ή κτ τέτοιο,και μετά πρέπει να κάνω επαναφόρτωση,κάτι που παίρνει πολύ ώρα.Επίσης αργεί πολύ να φορτώσει βίντεο (εκτός ίντερνετ) και μου βγάζει πως το gom player (Το πρόγραμμα που έχω) χρειάζεται κάποια αναβάθμιση,όμως δεν με εμπιστεύομαι να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου.:/: (είμαι λίγο άσχετος είναι η αλήθεια)Α,και έχει τύχει μία-δυο φορές,εκεί που είμαι κάπου,γίνεται μπλε η οθόνη ολόκληρη και μου βγάζει κάτι νούμερα.Ένας γνωστός μου που ξέρει από υπολογιστές μου είπε πως θέλει καινούριο φορμάτ ή κτ τέτοιο δεν είμαι σίγουρος.Από antivirus έχω το Avira. Τι λέτε να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είχα κάνει πριν από πολύ καιρό ένα βιντεάκι για αυτό το θέμα...Θα σου το στείλω με πμ σε λίγο..Λογικά υπάρχει πρόβλημα με την registry του υπολογιστή η οποία θέλει καθάρισμα υποθέτοντας ότι ο υπολογιστής είναι καθαρός από άποψης ιών...Format θα κάνεις στην χειρότερη περίπτωση, δηλαδή εάν δεν πιάσουν τόπο τα προγραμματάκια που είναι υπεύθυνα για τον καθαρισμό της registry.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ccleaner για αυτό το σκοπό. Κάνει πολύ καλή δουλειά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
ΟΚ,θα το κοιτάξω!!!Ευχαριστώ για το πμ!!!¨:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top