Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως η κοινωνία μας δεν είναι μια κοινωνία αγρίων και πως εσύ ανεπιφύλακτα δεν είσαι ένας απ'αυτούς?
Αν θες να μιλήσουμε για εμένα και ποιος είμαι, θα σου πω οτι δεν έχει καμιά σημασία.
Αν θες να μιλήσουμε για την κοινωνία των αγρίων, ούτε αυτό έχει σημασία.
Οσον αφορά στο θέμα μας, θα σου πω να ψάξεις βαθύτερα πριν εκθέσεις τις απόψεις σου, τις οποίες θεωρώ καθ' όλα σεβαστές.
Ασχέτως αν τις αποδέχομαι ή όχι...

Βασικά επειδή έχω πέσει και εγώ θύμα σαν παιδί στο θέμα της θρησκείας δεν θα επιθυμούσα να ανακυκλωθεί η ιστορία και στα δικά μου παιδιά.
Μήπως θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις σχετικά, για να μπορέσουμε να πάρουμε θέση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Απρόσεχτος:
Μήπως θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις σχετικά, για να μπορέσουμε να πάρουμε θέση;

Είναι κατανοητό πιστεύω, είχα πιστέψει και εγώ σε κάποιον θεό όπως μας τον παρουσιάζουν στο Κατηχητικό αλλά τελικά αποδείχτηκε οτι ήταν λάθος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
παντως το μαθημα των θρησκευτικων δεν εχω καταλαβει τι νοημα εχουν και το διδασκουν μεχρι το λυκειο...εντελως σπαταλη χρονου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το μάθημα των θρησκευτικών σε προσφέρει αυτό που στο δημοτικό λέγαμε ελεύθερη ώρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Απρόσεχτος

Νεοφερμένος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Είναι κατανοητό πιστεύω, είχα πιστέψει και εγώ σε κάποιον θεό όπως μας τον παρουσιάζουν στο Κατηχητικό αλλά τελικά αποδείχτηκε οτι ήταν λάθος μου.
Στο κατηχητικό, μαθαίνεις κάποιες έννοιες.
Ομως για να εμβαθύνεις στην επεξήγηση της έννοιας στο τί σημαίνει " Θεός", χρειάζεσαι βαθύτερες γνώσεις.
Αρχικά, ψάξε για την ΚΑΜΠΑΛΑ. Αργότερα, ψάξε για τον Βουδισμό. Αν θες, μπορείς να ψάξεις και για το Ισλάμ.
Καλό θα είναι να ψάξεις και για τον Σατανισμό και τις επιδράσεις του στην σύγχρονη εποχή μας. (τον συναντάς εκεί που δεν το περιμένεις και ιδιαίτερα σε νέους που προσπαθούν κάτι να πουν για τα δρώμενα γύρω τους, μέσα στην άγνοια τους). Κάποιες φορές βέβαια, φτάνουν και σε αδιανόητες πράξεις-εγκλήματα.:/:

Οταν ψάξεις καλά και μπορείς να έχεις μέτρο σύγκρισης, τότε ψάξε με ωριμότερη γνώση και τον Χριστιανισμό. (δεν σου λέω να ψάξεις για τον Καθολικισμό, τους Προτεστάντες, (μεγάλη η δύναμη τους στα πολιτικά δρώμενα), για να μη σε μπερδέψω και γιατι αποτελούν νεωτερισμούς της Χριστιανικής Θρησκείας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bethany

Νεοφερμένος

Η Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
αν ποτε κανω παιδια..θα τους διδαξω αυτο που πιστευω αληθινο..τον χριστιανισμο..
θα προσπαθησω να κανω το καλυτερο,γιατι εξαλλου αυτο θελουν ολοι για τα παιδια τους
πιστευω βασικα πως εχω διαφωτιστει σε αρκετα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αρχικός μου στόχος δεν είναι να τα κάνω να πιστέψουν αλλά να μάθουν να σέβονται τα πιστεύω των άλλων, να μην κατακρίνουν τις επιλογές του καθένα και να μην επιβάλλουν την άποψή τους σε θέματα που αφορούν αποκλειστικά τον καθένα. Αφού μάθουν το σεβασμό, θα τους μιλήσω για την επίσημη θρησκεία του κράτους στο οποίο θα ζούμε ( αν δεν είναι η Ελλάδα πχ και είναι η Γερμανία όπου κυρίως είναι καθολικοί, λουθηρανοί κλπ θα τους μιλήσω και για την ορθόδοξη εκκλησία). Και εγώ πιστεύω όμως δεν μπορώ να επιβάλλω σε κανέναν να κάνει το ίδιο. Είναι καθαρά δικό του θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οι γονείς μου σε μένα, παρά το γεγονός ότι ήταν άθρησκοι, κράτησαν χαλαρή στάση, στις ερωτήσεις που έκανα, μου παρέθεταν όλες τις απόψεις και με άφηναν να διαλέγω. Παρόμοια τακτική μάλλον θα κρατήσω στα παιδιά μου. Όμως, νομίζω ότι θα είμαι πιο προσεκτικός, καθώς θα πρέπει να τα προφυλάξω από την αθέμιτη υπέρ της θρησκείας προπαγάνδα με την οποία δηλητηριάζονται τα παιδιά από το κράτος, το σχολείο και τα ΜΜΕ. Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οι γονείς μου σε μένα, παρά το γεγονός ότι ήταν άθρησκοι, κράτησαν χαλαρή στάση, στις ερωτήσεις που έκανα, μου παρέθεταν όλες τις απόψεις και με άφηναν να διαλέγω. Παρόμοια τακτική μάλλον θα κρατήσω στα παιδιά μου. Όμως, νομίζω ότι θα είμαι πιο προσεκτικός, καθώς θα πρέπει να τα προφυλάξω από την αθέμιτη υπέρ της θρησκείας προπαγάνδα με την οποία δηλητηριάζονται τα παιδιά από το κράτος, το σχολείο και τα ΜΜΕ. Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;

Αχ με άρεσε πολύ αυτό που είπε ο ξάδερφος μου στη μάνα του "500 χιλιόμετρα ανατολικά θα σκότωνες κόσμο για το ισλάμ τι το παίζεις χριστιανοταλιμπάν." :hehe:
Καλά αυτό για τον παστίτσιο μη το πεις πουθενά θα σε πάρουν με τις πέτρες ;3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
τιποτα. θα τα κρατησω οσο πιο μακρια απο την θρησκεια μπορω, απο την εκκλησια δεν το συζητω καν. την βαπτιση μαλλον δεν θα την αποφυγω αλλα θα ειναι η μοναδικη επαφη.
ο ανθρωπος δεν χρειαζεται παραμυθια για να αποκτησει αξιες και ηθικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bethany

Νεοφερμένος

Η Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;



αν προσέξεις λίγο την ιστορία του πριν τον χαρακτηρίσεις, θα δεις πράγματα που εμείς ούτε να τα διαννοηθούμε δεν θα μπορούσαμε, πόσο μάλλον να τα κάναμε. Πώς γίνεται λοιπόν ένας ''κουτόγερος '' να έχει τέτοια οικειότητα με άγρια ζώα;
Μήπως να διάβαζες λίγο πριν τον χαρακτηρίσεις έτσι;:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τιποτα. θα τα κρατησω οσο πιο μακρια απο την θρησκεια μπορω, απο την εκκλησια δεν το συζητω καν. την βαπτιση μαλλον δεν θα την αποφυγω αλλα θα ειναι η μοναδικη επαφη.
ο ανθρωπος δεν χρειαζεται παραμυθια για να αποκτησει αξιες και ηθικη.
Γιατί να μην αποφύγεις τη βάπτιση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γιατί να μην αποφύγεις τη βάπτιση;
Πιέσεις του κοινωνικού περίγυρου.. Ειδικά των γονιών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γιατί να μην αποφύγεις τη βάπτιση;
Πιέσεις του κοινωνικού περίγυρου.. Ειδικά των γονιών..
Θεωρώ μεγάλο λάθος ένα ζευγάρι να κάνει πράγματα που δεν θέλει, υποκύπτοντας σε πιέσεις, ακόμα και των γονιών.
αν προσέξεις λίγο την ιστορία του πριν τον χαρακτηρίσεις, θα δεις πράγματα που εμείς ούτε να τα διαννοηθούμε δεν θα μπορούσαμε, πόσο μάλλον να τα κάναμε. Πώς γίνεται λοιπόν ένας ''κουτόγερος '' να έχει τέτοια οικειότητα με άγρια ζώα; Μήπως να διάβαζες λίγο πριν τον χαρακτηρίσεις έτσι;
Δηλαδή ήταν και θηριοδαμαστής ο "άγιος"; Τελικά οι "πιστοί" με τέτοια "επιχειρήματα" μόνοι τους ευτελίζουν την πίστη τους. Επειδή έχω διαβάσει σχετικά, τίποτα ουσιαστικό δεν βρήκα, αλλά θυμάμαι και κάτι αιματοβαμμένες "προφητείες" σύμφωνα με τις οποίες οι Ρώσοι θα πολεμήσουν τους Τούρκους για χάρη μας και θα μας δώσουν πίσω την Πόλη. Έλεος!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιέσεις του κοινωνικού περίγυρου.. Ειδικά των γονιών..
Έλα, αυτά είναι χαζομάρες. Θα υποκύψεις σε πιέσεις των γονιών σου σε θέμα που αφορά το παιδί σου; Και που στο κάτω κάτω, είναι μια συνήθεια που θεωρείς κι εσύ η ίδια βλακκώδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα τα βάφτιζα μόνο αν επέμενε η γυναίκα μου, δηλαδή αν είχε πρόβλημα με το να μη βαφτιστούν(να πιστεύει ότι θα παν στη κόλαση κτλ). Βέβαια δε ξέρω αν θα έκανα παιδιά με μια τέτοια γυναίκα εξαρχής αλλά ποτέ μη λες ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θα ακολουθω το εθιμοτυπικα και θα τα διδαξω κυριως να ειναι ανοιχτομυαλα. Εγω προσωπικα πιστευω και ειμαι χριστιανη, θα τα διδαξω την αγαπη. Απο εκει κι επειτα, ας αποφασισουν που θελουν να προσανατολιστουν. Αλλωστε τα παιδια δεν ειναι κτημα μας, ειναι ξεχωριστες προσωπικοτητες. Θα προσπαθησω να τα μαθω να πατουν σταθερα στα ποδια τους, να ακουνε και να φιλτραρουν.. Ελπιζω να τα καταφερω...

Ωραια τα ειχα πει τοτε. Εξακολουθω να πιστευω τα ιδια.
Κατι επιπλεον- εγω θα τα βαφτισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θεωρώ μεγάλο λάθος ένα ζευγάρι να κάνει πράγματα που δεν θέλει, υποκύπτοντας σε πιέσεις, ακόμα και των γονιών.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Έλα, αυτά είναι χαζομάρες. Θα υποκύψεις σε πιέσεις των γονιών σου σε θέμα που αφορά το παιδί σου; Και που στο κάτω κάτω, είναι μια συνήθεια που θεωρείς κι εσύ η ίδια βλακκώδη.
Κοίτα επειδή έχει καταντήσει κοσμηκό γεγονός η βάφτηση και οι παππούδες έχουν θέμα με αυτό ε ναι μερικοί βαφτίζουν και λένε ντάξυ. Διαφωνώ βεβαία γενικά με τη βάφτηση γιατί ακόμα και να πιστεύει κάποιος δεν μπορεί να το επιβάλει στο παιδί του. Αλλά έχει να κάνει με το πως σκέφτεται ο καθένας φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
lel απο την μια λετε οτι θελετε να ειναι ανοικτομυαλα τα παιδια και να διαλεξουν οτι θελουν ,απο την αλλη θα τα υποβαλετε ,χωρις την συγκαταθεση τους σε παγανιστικες τελετες τυπου 'βαπτιση' . Hypocrisy much?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;
Λογικά θα τον γνώρισες από κοντά και θα διάβασες και τα βιβλία του για να διαμορφώσεις μια τόσο απόλυτη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top