Αεροπορικά εισιτήρια

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μου ηρθε κι αλλη συμβουλη. Μην παρεις τιποτα μα τιποτα που να ειναι σε σκονη ή να ειναι με απειρα χαρτια τυλιγμενο. Μια φορα που κατεβαινε ο πατερας μου Αθηνα, δεν του εφεραν τη βαλιτσα γιατι στο Τεγκελ νομιζαν οτι εχει κρυψει ναρκωτικα. Μας την εφεραν την επομενη μερα με ολα τα πραγματα ανω κατω και ειχαν ξεδιπλωσει κατι ποτηρια μπυρας που ειχε φερει σε φιλους και τα ειχε τυλιξει σε χαρτι. Βεβαια μας την εφεραν και σπιτι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν ξερω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο στο Μακεδονια γιατι εγω δεν ειχα ποτε checked-in baggage αλλα στο υπερhub των Αθηνων υπαρχουν ξεχωριστες λωριδες για οσους ειναι απλα να δωσουν βαλιτσα (βεβαια τωρα σχεδον εχει καταργηθει το κλασικο τσεκ-ιν στον LGAV)

Ναι το λεγόμενο baggage drop off που κι εκεί ώρες-ώρες γίνεται πανικός. Την Μ.Παρασκευή είχα πάει να ξεπροβοδίσω κάτι συγγενείς και στην Aegean γινόταν τέτοιος χαμός από κόσμο, που μια υπάλληλος ανέβαινε και φώναζε τις επόμενες πτήσεις, για να περάσουν όσοι έχουν αργήσει ("Είναι κανένας για Χανιάααα; Για Σάμοοο;"). :laugh:

Κι εκεί μέσα στον χαμό, ένα κουτάβι μπιγκλ αποφάσισε να αφήσει το δώρο του στον ΔΑΑ, τέτοιο γέλιο δεν έχω ξανακάνει σε αεροδόμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι το λεγόμενο baggage drop off που κι εκεί ώρες-ώρες γίνεται πανικός. Την Μ.Παρασκευή είχα πάει να ξεπροβοδίσω κάτι συγγενείς και στην Aegean γινόταν τέτοιος χαμός από κόσμο, που μια υπάλληλος ανέβαινε και φώναζε τις επόμενες πτήσεις, για να περάσουν όσοι έχουν αργήσει ("Είναι κανένας για Χανιάααα; Για Σάμοοο;"). :laugh:

Κι εκεί μέσα στον χαμό, ένα κουτάβι μπιγκλ αποφάσισε να αφήσει το δώρο του στον ΔΑΑ, τέτοιο γέλιο δεν έχω ξανακάνει σε αεροδόμιο.

Παλιοτερα ηταν χειροτερα. Τωρα με τους Go Light ναυλους της Aegean πολλοι δεν περνανε απο γκισεδες, μιας και το τσεκ-ιν γινεται ηλεκτρονικα και δεν εχουν αποσκευες. Τουλαχιστον το θετικο στην Αθηνα (σε αντιθεση με τη Θεσσαλονικη) ειναι οτι η Aegean εχει πολλους γκισεδες, αρκει να υπαρχουν υπαλληλοι. Και καποιους τους εχει μοιρασμενους κιολας, πχ οι πτησεις για Γερμανια και Ελβετια εχουν δικους τους στην ακρη του αεροδρομιου. Αντιθετα στο Μακεδονια ειναι λιγοι και ολες οι πτησεις ειναι μαζι. Οταν ειχα παει πριν μερικους μηνες εφευγαν δυο πτησεις για Γερμανια και αλλες δυο για Αθηνα και ειχε ουρα λες και εφευγαν 3-4 747 τιγκα στον κοσμο :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
...Σήμερα αγόρασα και βαλίτσα, αλλά μου φαίνεται κάπως μεγάλη. Έχει 70 cm μήκος. Θα πάω για μια εβδομάδα αλλά δεν νομίζω να καταφέρω να την γεμίσω. ....
Στα ερωτήματά σου, απάντησαν άλλοι. Θα σταθώ στο θέμα της βαλίτσας.
1) Δεν είναι κακό που αγόρασες μεγάλη βαλίτσα. Μπορεί τώρα να μη γεμίζει, όμως δεν ξέρεις τι θα γίνεται σε επόμενο ταξίδι σου. Όλοι κάποτε είπαμε (ή θα πούμε) "Αχ! Γιατί να μην την έχω πιο μεγάλη;" (τη βαλίτσα εννοείται).
2) Επειδή το βάρος στο αεροπλάνο είναι καθοριστικό, θέλει προσοχή η άδεια βαλίτσα να είναι ελαφριά.
3) Η βαλίτσα δεν είναι είδος της μιας χρήσης. Ελπίζω να μην τσιγκουνεύτηκες και να αγόρασες φτηνή. Είναι νόμος ότι "τη φτηνή βαλίτσα θα την πληρώσεις 3 φορές". Οι "οικονομικές" βαλίτσες σκίζονται και χερούλια, ροδάκια, φερμουάρ είναι ιδιαίτερα ευπαθή. (Μη βασίζεσαι στην ατάκα του οικονομικού βαλιτσά "ότι πάθει φέρτη και θα στη φτιάξω εγώ").
4) Η βαλίτσα μάρκας (και προφανώς ακριβή), πέρα από την ποιότητα κατασκευής και την αντοχή, έχει κι άλλα πλεονεκτήματα. Π.χ. βολικές θήκες, εύκολο άνοιγμα - κλείσιμο, υψηλές ρόδες για να περνάει άνετα και από νερά.
5) Καλό ταξίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έχω κλείσει αεροπορικά με την air serbia για Σερβία (170 με επιστροφή, αφήνουν μια βαλίτσα και μια χειραποσκευή). Σήμερα αγόρασα και βαλίτσα, αλλά μου φαίνεται κάπως μεγάλη. Έχει 70 cm μήκος. Θα πάω για μια εβδομάδα αλλά δεν νομίζω να καταφέρω να την γεμίσω. Πειράζει να μην είναι γεμάτη από πλευράς μεταφοράς κλπ? Επίσης, μπορώ να πάρω ένα δυο μπουκάλια αλκοόλ? Εννοείται να τα πακετάρω έτσι ώστε να μην σπάσουν. Και τέλος, έχει να δώσει κανείς καμιά συμβουλή γενικής φύσεως? Πρώτη φορά κλείνω αεροπορικά.

το προβλημα με τις αδειες checked αποσκευες (αυτες δηλαδη που πανε κατω) ειναι οτι καταστρεφονται πιο ευκολα. Τις πετανε οπως να 'ναι και στιβαζουν ενα σωρο αλλες βαλιτσες απο πανω με συνεπεια να καταληγεις με σπασμενη βαλιτσα (ειδικα αυτες που ειναι πλαστικες και αδειες κινδυνευουν περισσοτερο).

Μπουκαλια με αλκοολ σε checked αποσκευη μπορεις να παρεις αφοβα. Απαγορευονται μονο στις χειραποσκευες πριν τον ελεγχο. Μετα τον ελεγχο μπορεις να αγορασεις απο τα duty free και να τα εχεις μαζι σου.

σοβαρά? εμένα ο συγγενείς μου δεν με άφηναν να πάρω τίποτα στο ταξίδι της επιστροφής! ούτε ένα cheese burger :( μήπως φταίει που ήταν υπερατλαντικό ταξίδι?

ο λογος που δεν σε αφησαν να παρεις τροφιμα και αλλα τετοια σε υπερατλαντικη πτηση εχει να κανει κυριως με τον ελεγχο που γινεται στο τελωνειο. Σε πολλες χωρες απαγορευονται καθε ειδους τροφιμα και γινεται κατασχεση τους αν γινει ελεγχος, και σε ποτα-τσιγαρα πληρωνεις φορο αν εχεις μαζι σου μεγαλυτερη ποσοτητα απο το οριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Να συμπληρώσω ακόμα κάτι σχετικά με τις βαλίτσες:
Πολλές βαλίτσες μοιάζουν μεταξύ τους και μπορεί να γίνουν μπερδέματα στα αεροδρόμια, οπότε καλό είναι να κάνουμε τη δική μας βαλίτσα να ξεχωρίζει κάπως. Για παράδειγμα, θα μπορούσαμε να κολλήσουμε μικρά αυτοκολλητάκια σε διάφορα σημεία ή να δέσουμε στα χερούλια και στα φερμουάρ μικρές χρωματιστές κορδελίτσες. Έτσι και εμείς θα την αναγνωρίσουμε γρήγορα και με σιγουριά καθώς τη φέρνει ο ιμάντας, αλλά και πιο δύσκολα θα την πάρει κάποιος άλλος κατά λάθος νομίζοντάς τη για δική του.
Καλό ταξίδι και πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ποτε πολυ ακριβη βαλιτσα σε αεροπορικο ταξιδι. Εκτος αν θελεις να εισαι απο αυτους που οταν παιρνουν την βαλιτσα τους αρχιζουν και γκρινιαζουν οτι σκιστηκε, εκανε βαθουλωματα κλπ κλπ. Εμενα η πιο ανθεκτικη αποδειχθηκε μια που την πηρα σε προσφορα σε ενα πολυκαταστημα στη Γερμανια, μαρκα μ'εκαψες. Απο μικρες παλι φθηνη βγηκε η πιο γερη. Το πιο σημαντικο απ'ολα ειναι να σερνεται ευκολα για να μη σιχτιριζεις 5-6 φορες το λεπτο. Κι επισης ολοσωστη η συμβουλη του Δια για κατι χαρακτηριστικο στη βαλιτσα, εκτος αν εχετε φουξια ή βατραχι.

Και ποτε μα ποτε μα ποτε ακριβα πραγματα σε βαλιτσα, δηλαδη λαπτοπ, ταμπλετ, μετρητα κλπ. Παντα μαζι μας στο αεροπλανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω ουτε φορτιστες δεν βαζω εκει. Σκεψου να χασεις την βαλιτσα και να μην εχεις φορτιστη για το laptop. Αντε να ψαχνεις μετα για φορτιστες και καλωδια. Μονο ρουχα και πραγματα που μπορουν να αντικατασταθουν ευκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ευχαριστώ!

Όσον αφορά το αεροδρόμιο, τελικά αποφάσισα να μην προσπαθήσω να φτάσω on time, πρώτη φορά κλείνω άλλωστε. Θα έρθω με το πολύ πρωινό λεωφορείο, δηλαδή κάπου 8μιση το πρωί θα είμαι εκεί (σαλονικα), ώστε να είμαι χαλαρός.

Θα έχω μαζί μου το Game of Thrones ώστε να περάσει η ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ευχαριστώ!

Όσον αφορά το αεροδρόμιο, τελικά αποφάσισα να μην προσπαθήσω να φτάσω on time, πρώτη φορά κλείνω άλλωστε. Θα έρθω με το πολύ πρωινό λεωφορείο, δηλαδή κάπου 8μιση το πρωί θα είμαι εκεί (σαλονικα), ώστε να είμαι χαλαρός.

Θα έχω μαζί μου το Game of Thrones ώστε να περάσει η ώρα.

8.30 στο ΚΤΕΛ? Και τι ωρα πετας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στις 4. Είπα πήρα βιβλίο :P

Δεν χρειαζεται να πας απο τις 8 :eek: 12 το μεσημερι να φτασεις στο κτελ ειναι μια χαρα και θα εχεις παρα πολυ χρονο για να εξερευνησεις το αεροδρομιο (εδω γελαμε γιατι δεν εχει απολυτως τιποτα να εξερευνησεις... 1-2 μαγαζια και αλλα τοσα φαγαδικα). Αν φτασεις στις 12 στο κτελ, στη 1 ή στις 2 το αργοτερο (αν υπαρχει καμια πορεια στο κεντρο) θα εισαι αεροδρομιο. Το 78 νομιζω περναει καθε 10-20 λεπτα. Check in θα κανεις online ή θα πας στην ουρα να σου δωσουν το boarding pass? Αν κανεις το 2ο υπολογιζε περιπου 15 λεπτα αναμονη και βαλε αλλα 10-15 λεπτα στον σωματικο ελεγχο (στην χειραποσκευη μη παρεις μαζι σου υγρα ή τοποθετησε τα σε ενα σακουλακι, βγαλε ζωνες κοσμηματα και κερματα απο τσεπες και το λαπτοπ να το εχεις εξω για να μη καθυστερησεις) οποτε στις 3 το αργοτερο θα εισαι ετοιμος για επιβιβαση και θα εχεις τουλαχιστον μιση ωρα να κανεις βολτες μεχρι να ανοιξει το gate για την επιβιβαση!

Αληθεια, μη πας απο τις 8 εκει. Τουλαχιστον κανε μια σταση αριστοτελους για καφεδακι ή μπουγατσα. Αν εισαι απο τις 9 στο αεροδρομιο θα θελεις να αυτοκτονησεις. Ειναι πραγματικα πολυ χαλια. Απο τα χειροτερα αεροδρομια που εχω βρεθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στις 4. Είπα πήρα βιβλίο :P

Η κυρια απο πανω τα εξηγησε πολυ ωραια.

Το Μακεδονια ειναι αθλιο. Πραγματικα και με ολη τη σημασια της λεξης. Καταλαβαινω το οτι επειδη ειναι πρωτη φορα θες να εισαι χαλαρος αλλα το να περιμενεις ενα εξαωρακι στο Μακεδονια ειναι μαζοχιστικο. Εγω πηγα λιγοτερο απο μιαμιση ωρα νωριτερα και παλι εκοψα τις φλεβες μου (κι ειχα παρει κι εφημεριδα πριν παρω το bus του αεροδρομιου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η κυρια απο πανω τα εξηγησε πολυ ωραια.

Το Μακεδονια ειναι αθλιο. Πραγματικα και με ολη τη σημασια της λεξης. Καταλαβαινω το οτι επειδη ειναι πρωτη φορα θες να εισαι χαλαρος αλλα το να περιμενεις ενα εξαωρακι στο Μακεδονια ειναι μαζοχιστικο. Εγω πηγα λιγοτερο απο μιαμιση ωρα νωριτερα και παλι εκοψα τις φλεβες μου (κι ειχα παρει κι εφημεριδα πριν παρω το bus του αεροδρομιου)

Περυσι τον Σεπτεμβρη ειχα πτηση στις 7πμ και επειδη εμενα στην επαρχια ειπα να βγαλω το βραδυ εκει. Εφτασα λοιπον κατα την 1 το βραδυ και δεν φανταστηκα ποτε οτι αυτες οι 6 ωρες αναμονης θα ηταν σκετη κολαση. Ειχαν κλεισει την θερμανση, δεν πετουσαν ουτε μυγες (μονο μια αδεσποτη γατα εκοβε βολτες), το wifi δεν λειτουργουσε, δεν μπορουσα να διαβασω ή να λυσω σταυρολεξα γιατι κρυωνα, οι τουαλετες δεν ειχαν ζεστο νερο (ηλπιζα να ζεστανω ετσι λιγο τα χερια μου) και μονο ενα φαγαδικο ηταν ανοιχτο. Μεχρι να πεταξω και να φτασω στον προορισμο μου (ειχα αλλες 2 πτησεις), ειχα αρρωστησει. Ημουν κομματια για μια ολοκληρη εβδομαδα. Χειροτερα και απο τοτε που περιμενα σε ουρα στην βροχη επι 7 ωρες για να μπω σε ενα μουσειο. Απο τα χειροτερα αεροδρομια, μαζι φυσικα με αυτο του ciampino της Ρωμης και της Girona. Της Barcelona μαλλον θα αρεσει στον ανδρικο πληθυσμο γιατι μια φορα που ειχα παει στην 1 το βραδυ και πετουσα στις 6 το πρωι, μια απο τις τηλεορασεις εδειχνε πορνο :lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Περυσι τον Σεπτεμβρη ειχα πτηση στις 7πμ και επειδη εμενα στην επαρχια ειπα να βγαλω το βραδυ εκει. Εφτασα λοιπον κατα την 1 το βραδυ και δεν φανταστηκα ποτε οτι αυτες οι 6 ωρες αναμονης θα ηταν σκετη κολαση. Ειχαν κλεισει την θερμανση, δεν πετουσαν ουτε μυγες (μονο μια αδεσποτη γατα εκοβε βολτες), το wifi δεν λειτουργουσε, δεν μπορουσα να διαβασω ή να λυσω σταυρολεξα γιατι κρυωνα, οι τουαλετες δεν ειχαν ζεστο νερο (ηλπιζα να ζεστανω ετσι λιγο τα χερια μου) και μονο ενα φαγαδικο ηταν ανοιχτο. Μεχρι να πεταξω και να φτασω στον προορισμο μου (ειχα αλλες 2 πτησεις), ειχα αρρωστησει. Ημουν κομματια για μια ολοκληρη εβδομαδα. Χειροτερα και απο τοτε που περιμενα σε ουρα στην βροχη επι 7 ωρες για να μπω σε ενα μουσειο. Απο τα χειροτερα αεροδρομια, μαζι φυσικα με αυτο του ciampino της Ρωμης και της Girona. Της Barcelona μαλλον θα αρεσει στον ανδρικο πληθυσμο γιατι μια φορα που ειχα παει στην 1 το βραδυ και πετουσα στις 6 το πρωι, μια απο τις τηλεορασεις εδειχνε πορνο :lol::lol::lol::lol::lol:

Ενταξει σε πιανει καταθλιψη οταν βλεπεις το Μακεδονια, υποτιθεται ειναι το αεροδρομιο μια πολης με σχεδον 1.000.000 κατοικους που εξυπηρετει και μια απο τις πιο τουριστικες περιοχες της χωρας και φυσικα οι αρμοδιοι ειναι περα βρεχει και μιλανε για υπερατλαντικες πτησεις στο μελλον. Αυτο μας μαρανε στην Ελλαδα, ασχετως αν ειναι απο τις λιγες μεγαλες πολεις που δεν πεταει καμια σοβαρη εταιρια το χειμωνα. Θυμαμαι στο επιπεδο των αναχωρησεων επειδη εψαχνα κατι να φαω, ηταν δυο μαγαζια ιδια, καποια κοινοπραξια που συμμετειχαν τα Everest, με 5 πραγματα το καθενα που εμοιαζαν μπαγιατικα (η πτηση πεντε το απογευμα που φευγουν και οι Γερμανιες της Aegean, εχει κοσμο εκεινη την ωρα) και τιμες 2-3 φορες πανω απο ενα Everest εξω.

Τα αεροδρομια που πεταει η Ryanair ειναι μια μαγεια απο μονα τους. Απο τα "εξαιρετικα" Ciampino και Bergamo (ειχα παει βεβαια πριν αρκετα χρονια οποτε δεν ξερω αν το εχουν ανακαινισει) εως τους απολυτους προορισμους Μποβε και Χααν που ειναι 100+ βαλε χιλιομετρα απο την πολη που εξυπηρετουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
.....δεν φανταστηκα ποτε οτι αυτες οι 6 ωρες αναμονης θα ηταν σκετη κολαση.
Ουχ! Οι αναμονές στα αεροδρόμια είναι μαρτυρικές. Μου έχει τύχει να περιμένω όλη τη νύχτα 10 ώρες στο αεροδρόμιο των Βρυξελών (μετεπιβίβαση + καθυστέρηση). Νόμιζα ότι ο χρόνος είχε παγώσει και λίγο ακόμα και θα είχα κόψει τις φλέβες μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ώρες αναχώρησης 78 ΚΤΕΛ-Αεροδρόμιο (κοιτάς ώρες αφετηρίας).

Ενημερωτικά, μπορείς να πάρεις 31 (ΚΤΕΛ-Βούλγαρη), να κατέβεις Ιπποκράτειο (έχει πιάτσα ταξί) για να πας στο Αεροδρόμιο. Είναι κάπου στα 10-15 ευρώ η διαδρομή. Στο λέω, γιατί το 31 φεύγει ανά 6-7' περίπου από τα ΚΤΕΛ, αντί για κάθε μισή ώρα που έχει δρομολόγιο το 78.

Καλά να περάσεις!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ενταξει σε πιανει καταθλιψη οταν βλεπεις το Μακεδονια, υποτιθεται ειναι το αεροδρομιο μια πολης με σχεδον 1.000.000 κατοικους που εξυπηρετει και μια απο τις πιο τουριστικες περιοχες της χωρας και φυσικα οι αρμοδιοι ειναι περα βρεχει και μιλανε για υπερατλαντικες πτησεις στο μελλον. Αυτο μας μαρανε στην Ελλαδα, ασχετως αν ειναι απο τις λιγες μεγαλες πολεις που δεν πεταει καμια σοβαρη εταιρια το χειμωνα. Θυμαμαι στο επιπεδο των αναχωρησεων επειδη εψαχνα κατι να φαω, ηταν δυο μαγαζια ιδια, καποια κοινοπραξια που συμμετειχαν τα Everest, με 5 πραγματα το καθενα που εμοιαζαν μπαγιατικα (η πτηση πεντε το απογευμα που φευγουν και οι Γερμανιες της Aegean, εχει κοσμο εκεινη την ωρα) και τιμες 2-3 φορες πανω απο ενα Everest εξω.

Τα αεροδρομια που πεταει η Ryanair ειναι μια μαγεια απο μονα τους. Απο τα "εξαιρετικα" Ciampino και Bergamo (ειχα παει βεβαια πριν αρκετα χρονια οποτε δεν ξερω αν το εχουν ανακαινισει) εως τους απολυτους προορισμους Μποβε και Χααν που ειναι 100+ βαλε χιλιομετρα απο την πολη που εξυπηρετουν.

Ποια σοβαρη αεροπορικη εταιρια θα επιλεξει το Μακεδονια για υπερατλαντικες πτησεις; :lol::lol::lol: (κατσε να φτιαξουν πρωτα εναν αεροδιαδρομο της προκοπης). Στο Bergamo ειχα βρεθει περυσι και ενω μου φανηκε σαν το Μακεδονια στην αρχη, μολις περασα τον ελεγχο εμεινα αφωνη. Ηταν πολυ μεγαλυτερο απο οτι περιμενα. Ειχε καμια 20αρια μαγαζια για ψωνια και φυσικα καλο καφε οπως σε καθε ιταλικο αεροδρομιο :D Μετα απο την χαλια εμπειρια που ειχα στο μακεδονια, κλεινω παντα δωματιο σε ξενοδοχειο οταν ξερω οτι θα εχω αναμονη για πανω απο 4 ωρες το βραδυ γιατι αλλιως δεν την παλευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
My hype about the airport is destroyed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ποια σοβαρη αεροπορικη εταιρια θα επιλεξει το Μακεδονια για υπερατλαντικες πτησεις; :lol::lol::lol: (κατσε να φτιαξουν πρωτα εναν αεροδιαδρομο της προκοπης). Στο Bergamo ειχα βρεθει περυσι και ενω μου φανηκε σαν το Μακεδονια στην αρχη, μολις περασα τον ελεγχο εμεινα αφωνη. Ηταν πολυ μεγαλυτερο απο οτι περιμενα. Ειχε καμια 20αρια μαγαζια για ψωνια και φυσικα καλο καφε οπως σε καθε ιταλικο αεροδρομιο :D Μετα απο την χαλια εμπειρια που ειχα στο μακεδονια, κλεινω παντα δωματιο σε ξενοδοχειο οταν ξερω οτι θα εχω αναμονη για πανω απο 4 ωρες το βραδυ γιατι αλλιως δεν την παλευω.

Φυσικα καμια. Εδω δεν υπαρχει ξενη εταιρια με year round υπερατλαντικο για το Βενιζελος. Μονο το καλοκαιρι ερχονται οι Αμερικανικες και οι Καναδεζικες. Κι ομως ο Δημος κι η Περιφερεια ονειρευονται υπερατλαντικα οταν θα ολοκληρωθει η επεκταση στη θαλασσα και οταν φτιαχτει το νεο τερμιναλ (σφυρα μου κλεφτικα δηλαδη).

Η Θεσσαλονικη θελει νεο αεροδρομιο, απο το μηδεν και σε τελειως διαφορετικο σημειο που να μπορει αξιοπρεπως να υποστηριξει μια κινηση περιπου 7-8εκ επιβατων και να συνδεει την Ελλαδα απο το Βολο και πανω με τα κυριοτερα Ευρωπαϊκα αεροδρομια.

Και φυσικα το γεγονος οτι τα αεροδρομια πλην Βενιζελος ειναι για τα μπαζα, επιδρα αρνητικα και στον τουρισμο, καθως οπως λενε το αεροδρομιο ειναι η πρωτη κι η τελευταια εικονα που εχει ο ταξιδιωτης απο την πολη. Κυκλοφορουν αστικοι θρυλοι οτι η ουρα το καλοκαιρι με τα πολλα seasonal δρομολογια φτανει εξω απο το κτηριο των αναχωρησεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top