Κάτω από ποια ηλικία θεωρείται η αποπλάνηση ανηλίκου ποινικό αδίκημα;

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αν ενεργήσεις ασελγή πράξη με πρόσωπο κάτω από 15 ετών είναι εφικτό (το ρήμα σου μ' άρεσε) να κατηγορηθείς για αποπλάνηση ανηλίκου, εκτός αν τον παντρευτείς
άρα εφικτή για σένα και νόμιμη είναι η αποπλάνηση ανηλίκου από 15ετών και πάνω

μια και μιλάμε για επίκαιρα άρθρα :

Μονομαχία

Αρθρο 317.

1. Η μονομαχία με όπλα τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον έξι
μηνών αν όμως κατά τους όρους που συμφωνήθηκαν η μονομαχία έπρεπε να
εξακολουθήσει ως το θάνατό του ενός από τους αντιπάλους, επιβάλλεται
φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους.

2. Οποιος σκότωσε σε μονομαχία τον αντίπαλό του τιμωρείται
με φυλάκιση τουλάχιστον τριών ετών και στην περίπτωση του δεύτερου
εδαφίου της προηγούμενης παραγράφου με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών.

3. Οποιος με πρόθεση παραβίασε τους κανόνες της μονομαχίας ή
τους συμφωνημένους όρους της και εξαιτίας αυτής της παραβίασης σκότωσε
ή τραυμάτισε τον αντίπαλό του τιμωρείται κατά τις διατάξεις για
ανθρωποκτονία ή για σωματικές βλάβες, αν η πράξη του δεν τιμωρείται
βαρύτερα κατά τα άρθρα αυτού του κεφαλαίου.

πάρτε και ένα καλό για το σπάσιμο των πιάτων (πλανητάρχη ψυχραιμία!)

Καταστολή φθορών που προκαλούν το κοινό αίσθημα

Αρθρο 384Α.

Οποιος δημόσια ή μέσα σε καταστήματα ή σε κέντρα ή σε άλλους
τόπους διασκέδασης προσιτούς στο κοινό, όπου προσφέρονται κάθε είδους
εδέσματα ή ποτά, προκαλεί ή διεγείρει με οποιονδήποτε τρόπο το κοινό
αίσθημα, καταστρέφοντας ή βλάπτοντας ή με άλλο τρόπο καθιστώντας
ανέφικτη τη χρήση κινητών πραγμάτων (ξένων ή όχι) έστω και με τη
συναίνεση ή την ανοχή του κυρίου ή κατόχου τους ή των υπευθύνων του
καταστήματος ή του κέντρου, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ωωωχχχ... ειμαι για πολύ μεσα..........
μaλaκίa πάντως ρε γμτ... φαντάσου σκηνικό να είσαι μέσα στη μπουζου και να ρωτάει ο ενας τον άλλο για τον λόγο που είναι μέσα...
- δεν άντεχα την πεθερά μου και την σκότωσα...

- εκανα μια κομπινα με δανεια και πιστωτικές και καταχράστηκα 10εκ ευρώ που με περιμένουν σε 10 χρόνια που θα βγω...

- εγω μπράβος ήμουν και μου την κάνανε τα λαμόγια...

έρχεται και η σειρά μου...

- ρε παιδιά... εγώ μια ντουζίνα πιάτα έσπασα την περασμένη βδομάδα στου Τερζή!

και σας ρωτάω ρε παιδιά... το φατούρο ποιος θα το φάει ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν ενεργήσεις ασελγή πράξη με πρόσωπο κάτω από 15 ετών είναι εφικτό (το ρήμα σου μ' άρεσε) να κατηγορηθείς για αποπλάνηση ανηλίκου, εκτός αν τον παντρευτείς
άρα εφικτή για σένα και νόμιμη είναι η αποπλάνηση ανηλίκου από 15ετών και πάνω

και πάνω ή και κάτω? μπερδεύτηκα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δηλαδή μέχρι 17 χρονών θεωρείται "μικρό παιδί"; Ε όχι δα! Όποιος έχει διψήφια ηλικία πρέπει να είναι διανοητικώς καθυστερημένος για να πάρει μέρος σε σεξουαλική πράξη χωρίς να το θέλει!

Κατά τη γνώμη μου, δεν έπρεπε καν να υπάρχει ο όρος "αποπλάνηση ανηλίκου". Σιγά την αποπλάνηση. Η δεκατετράχρονη που την είδε και καλά γκόμενα και πετάει τα βυζιά έξω πολύ θέλει για να αποπλανηθεί! Αθώα μου χωριατοπούλα! :D

Δηλαδή άντε να "ξεγελάσεις" ένα παιδάκι του δημοτικού ας πούμε, που δεν ξέρει πού του παν τα τέσσερα. Παραπάνω δεν πάει! Όσο γκαγκά και να είσαι, κάπου καταλαβαίνεις τι θα πει σεξ! Σε κουτί είναι κλεισμένα τα παιδιά; Βάλε το όριο στα 11, στα 12! Και πολύ λέω! Μετά ας πρόσεχαν.


Λάθος λάθος λάθος δεν ειναι πάντα έτσι υπάρχουν παιδιά που οι γονείς τους δεν τους έχουν πεί τίποτα για να μην τα μάθουν να κοιτάζουν άντρες και ναι μερικά παιδιά ήταν κλεισμένα σε κουτιά και όταν βγαίνουν έξω περιμένει στην γονεία ο σαραντάχρονος για να το "πασπατέψει". καλά δεκάχρονο απο 20χρονο αλλα 15 απο 50χρονο δεν ειναι σεξουαλική παρενόχληση; τι θέλει απο ένα γέρο ενα μικρό παιδί; τίποτα αντιθετα ο μπαμπογερός θέλει το κοριτσάκι επιδή ειναι ανώμαλος:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sarpan

Νεοφερμένος

Ο sarpan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια θελω να θεσω το εξης ερωτημα.Εχω κλεισει τα 18(για την ακριβεια ειμαι 18 και 8 μηνες) και εχω σχεση με μια κοπελα που σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα κλεισει τα 16.Νομικα διατρεχω καποιο κινδυνο?Αν ναι τι προβλημα???Και τι ποινη επιφερει ο νομος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδια θελω να θεσω το εξης ερωτημα.Εχω κλεισει τα 18(για την ακριβεια ειμαι 18 και 8 μηνες) και εχω σχεση με μια κοπελα που σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα κλεισει τα 16.Νομικα διατρεχω καποιο κινδυνο?Αν ναι τι προβλημα???Και τι ποινη επιφερει ο νομος?
Από τη στιγμή που έχει κλείσει τα 15 δεν είναι παράνομο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παιδια θελω να θεσω το εξης ερωτημα.Εχω κλεισει τα 18(για την ακριβεια ειμαι 18 και 8 μηνες) και εχω σχεση με μια κοπελα που σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα κλεισει τα 16.Νομικα διατρεχω καποιο κινδυνο?Αν ναι τι προβλημα???Και τι ποινη επιφερει ο νομος?
Για ποιο ακριβώς ζήτημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για ποιο ακριβώς ζήτημα;
Νομικά βρε πειρατή, απ'ότι κατάλαβα ρωτάει αν θεωρείται αποπλάνηση ανηλίκου.
Δεν μου φαίνεται περίεργη ερώτηση, δεδομένου ότι υπάρχουν αρκετοί στην Ελλάδα που έχουν λανθασμένη εντύπωση για το όριο ηλικίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν εννοεί αυτό, τότε όχι. Δεν υπάρχει αποπλάνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ελληνικός Ποινικός Κώδικας

Άρθρο 339

Αποπλάνηση παιδιών

1. Όποιος ενεργεί ασελγή πράξη με πρόσωπο νεότερο από 15 ετών ή το παραπλανά με αποτέλεσμα να ενεργήσει ή να υποστεί τέτοια πράξη τιμωρείται ως εξής: α) αν ο παθών δεν συμπλήρωσε τα δέκα έτη, με κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών. β) αν ο παθών συμπλήρωσε τα δέκα, όχι όμως και τα δεκατρία έτη, με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών και γ) αν συμπλήρωσε τα δεκατρία έτη, με φυλάκιση.

2. Αν στην περίπτωση του στοιχείου γʼ της προηγούμενης παραγράφου ο υπαίτιος όταν τέλεσε την πράξη δεν είχε συμπληρώσει τα 17 έτη, το δικαστήριο μπορεί να του επιβάλλει μόνο αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα.

3. Αν μεταξύ του υπαιτίου και του παθόντος τελέστηκε γάμος, δεν ασκείται ποινική δίωξη, και αν τυχόν είχε ασκηθεί δεν συνεχίζεται, αλλά κηρύσσεται απαράδεκτη. Η ποινική δίωξη ασκείται ή συνεχίζεται μετά την ακύρωση του γάμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό το άρθρο 339 πρέπει να έχει δημοσιευτεί τουλάχιστον 10 φορές εδώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αυτό το άρθρο 339 πρέπει να έχει δημοσιευτεί τουλάχιστον 10 φορές εδώ :P

Oops! Sorry, my mistake.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sarpan

Νεοφερμένος

Ο sarpan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ με καλυψατε.Οχι τιποτα αλλο απλα ειχα αγχωθει αρκετα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skeptikistis

Νεοφερμένος

Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Έστω ένας πιτσιρικάς 15- που συνάπτει σχέση με μία παιδίσκη 14+. Πρόκειται για αποπλάνηση; Και τι θα γίνει σε λίγους μήνες που αυτός θα γίνει 15+ κι εκείνη 15-; Θα πρέπει να διακόψουν τη σχέση τους μέχρι το κορίτσι να φτάσει την ηλικία συγκατάθεσης;

Μια σκέψη που έκανα τώρα, δε θα ήταν σωστό να γινόταν μια μικρή τελετή μόλις μία κοπέλα φτάνει την ηλικία συγκατάθεσης; Δε θα ήταν επίσης χρήσιμο ένα εξωτερικό γνώρισμα για να ξεχωρίζουν τα κορίτσια της συγκατάθεσης απ' αυτά άνευ συγκατάθεσης;

Και τι γίνεται αν ένα κορίτσι καταφέρει να παραπλανήσει έναν ενήλικα για την πραγματική της ηλικία; Η παραπλάνηση ενηλίκου αποτελεί ελαφρυντικό για την αποπλάνηση ανηλίκου;



Το 1981 εχει δικαστήριο ειμουν 16 παρα κάτι και η κοπελιά 15,5
Το δικαστήριο εγινε μετα απο 3 χρονια. Ακουστε λοιπόν τους νόμους απο εναν παθών.

1. Οταν εγινε το αδίκημα πηγα 5μελές κακουργοδικείο και οι γονείς μου κατηγορούμενοι και οι 2 για ηθικοί αυτουργοί ή κατι τετιο δεν θυμάμαι ακριβως. (δεν ειχαν ιδέα εκείνοι με το υθέμα πάντως)
Στην προανάκριση οι κατηγορίες για τους γονείς μου κατερίφθησαν και απαλάχτηκαν δια βουλέυματος.

Μέχρι να γίνει το δικαστήριο το 1984 αν θυμαμαι καλά αλλαξε ο νόμος ο οποιος μέχρι τοτε ελεγε το εξής.
Αν το Θυμα ειναι κάτω των 16 και ο δράστης ανω των 18 ειναι κακουργημα .Αν ομως ο δράστης ειναι κάτω ρων 18 τοτε πάλι ειναι κακούργημα αλλα πηγαινα ανηλίκων.
Οταν εγινε το δικαστηριο ειχε βγει ο νέος νόμος με αναδρομική ισχύ και ελεγε.

Οταν το θύμα ειναι ανω των 14αρων και ο δράστης κάτω των 18 η πράξις μένει ατιμώρητη.
Δεν ξέρω αν εχει αλλάξει ο νόμος εγώ τότε στην ακρόαση ειπα θα την παντρευτώ και το εκανα :)
Αθωώθηκα και δεν θα ξεχάσω ποτέ την κουβεντα της προέδρου (ξέχασα να πώ οτι με τον νεο νομο πηγα σε τριμελές)
Ειπε.......
ΝΑ κοιτάξετε τα μαθήματα σας και να τα αφήσετε αυτα .Ειστε μικρά παιδιά οταν μεγαλώσετε θα εχετε ολο τον χρόνο να τα μάθετε αυτα.
και μας εδιωξε.

Αυτα για οποιον εχει απορίες με τον νόμο απο εναν παθών.
Βέβαια απο τότε δεν ξαναείχα αλλη τετοια κατηγορία και δεν ξέρω αν εχει αλλάξει ο νόμος αλλα φαντάζομαι οτι ειναι δικαιος νόμος και δεν πρέπει να αλλάξει.


Αν τώρα ποτε εμφανιστείς σε διαστήριο να θυμάσε τα εξής.

1.Απαραίτητα φοράς ΜΠΛΕ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ
2.Πετάς οτι χρυσαφικά ,δαχτυλιδια και μπιχλιμπίδια φοράς.
3.Προσπαθείς να δειχνεις σοκαρισμένος και οτι εισαι εξω απο τα νερά σου
4.Εχεις το κεφάλι κάτω και δειχνεις μεταμέλεια εισαι δε εισαι ενοχος.
5.Φέρνεις μαρτυρες υπεράσπισης που εχουν κάποιο κύρος
6.Κάνεις μια τον σταυρό σου οταν μπούνε οι ενορκοι γιατι απλα θα σου κοπούν τα πόδια οταν τους δείς και πρέπει να δειξεις οτι εισαι καλος χριστιανός.(Αυτο πιάνει παντα)

Αυτος ειναι ο εξάλογος για να ξεκινήσεις με +3 ποιντς για τηνβ αθώωση.
Ενα απο ολα αυτα που σου λεω να μην κάνεις φιλαράκο θυα την πατήσεις.

Για την ιστορια το εγλημα λεγεται Αποπλάνηση παιδίσκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Kαι ποιος καλέ έκανε την καταγγελεία; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonumos

Νεοφερμένος

Ο anonumos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλημερα σας πατριωτες μιας και ειδα αυτο το θεμα θα ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για η μαλλον να σας ρωτησω βαση νομου τι μπορω να κανω για το προβλημα μου.
Ε λοιπον ειμαι 30 ετων και εχω σχεση με μια 15αχρονη πριν αρχισετε να λετε για μενα ακουστε την ολη ιστορια το πως εγινε.
Πριν 1.5 χρονο ειχα παει σε ενα μαγαζι κινητης τηλεφωνιας για να βαλω μια καρτα κι εκει ηταν αυτη αθτη δεν εδειχνε ομως μικρησ ηλικιας εδειχνε το λιγοτερο 18 ετων και φλερταρα λιγο μαζι της και μου ειπε οτι ηταν 18 και μετα ξαναπηγα εκει και με τα πολλα πολλα τα φτιαξαμε (χωρις σεξουαλικες σχεσεις).Εγω ομως λογω δουλειας επρεπε να φυγω απο την ελλαδα κι ετσι για ενα χρονο ειχαμε μονο τηλεφωνικη επαφη και για το ολο θεμα και την ηλικια μου ηξερε και η μανα της και μιλαγα και με τη μανα της στο τηλ και παρ ολ αυτα δε μου ειπε την ηλικια του παιδιου της ε και μετα απο ακριβως 1 χρονο κι αφου ειχα ερωτευτει παρα πολυ τη κοπελα κανονισαμε με το κοριτσι και με τη μανα της να γυρισω στην ελλαδα και να παω σπιτι τους να γνωρισω και τα υπολοιπα μελη της οικογενειας.
μολις κατεβηκα γνωρισα αμεσως το πατερα της και το μεγαλο της αδελφο και μετα απο λιγο μου σκασε η μαμα τησ την πραγματικη της ηλικια.Εγω νομιζα οτι μετα απο 1 χρονο οτι ηταν 19 αλλα μου ειπε η μαμα της οτι ηταν 14,5 ετων :(:(
Μολις το ακουσα ξαφνιαστηκα σκεφτικα γιατι μου ελεγε ψεμματα 1 ολοκληρο χρονο;Και καλα αυτη αλλα και η μανα της μαζι;
Και παρα του οτι εμαθα την ηλικια της ημουν πολυ ερωτευμενος μαζι της και πηρα την αποφαση να μεινω.
(Κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι η μαμα της μου ειχε πει πριν κατεβω να πω σε ολους οτι ειμαι 23 κι οχι 30 βεβαια απορησα γιατι αφου 19 με 30 δε θεωρειται και πολυ μεγαλη διαφορα αλλα μετα εμαθα γιατι)
Και ολα κυλαγαν ομαλα και ωραια τις πρωτες μερες γνωριζα συγγενεις και την οικογενεια της και ενιωθα χαρουμενος μαζι της και ειχα σκοπο να τη περιμενω οσπου να παει στα 18 για να παντρευτουμε.
σε καποια φαση κατι πηγε στραβα με στραβοκοιταξε η μαμα της χωρις να ξερω το γιατι και μετα η μαμα της αρχισε να ειναι εναντιον μου και με το καιρο εκανε και την υπολοιπη οικογενεια της να μου φερεται χαλια εκτος βεβαια της μικρουλας που ηταν πολυ ερωτευμενη και μ εβλεπε οπως ειμαι χωρις να την νειαζει το τι λενε οι γονεις της.
Για να μη τα πολυλογω εκει που στην αρχη ηταν ολα ροδινα η μαμα της που αθτη τα εφταξε απο την αρχη που τα φτιαξαμε ολα αυτη τα καταστρεψε κιολας.
Τεσπα εγω εφυγα απο εκει γενικα απο ελλαδα και μετα απο μισο χρονο εξακουλουθω να εχω επαφες με το κοριτσι που εγινε 15 ετων πλεων ακομα(σμσ κτλπ) χωρις να το ξερουν οι γονεις της ομως.
Τι μπορω να κανω γι αυτο;
Δε θελω να παιξω μαζι της τη κοιταζω για σοβαρο σκοπο.
Οποιος ξερει απο τους νομους και μπορει να με βοιθησει θα μ ευχαριστουσε πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όπως έχει αναφερθεί ξανά, το νόμιμο όριο είναι τα 15 έτη (άρθρο 339, Ποινικός κώδικας).
Οπότε νόμιμος είσαι τώρα, αν και αν είχατε επαφές πριν κλείσει τα 15, τότε έχεις ήδη διαπράξει αδίκημα, το οποίο αν δεν κάνω λάθος παραγράφεται στα 5 έτη (αν είναι πλημμέλημα, μπορεί και να θυμάμαι λάθος και να μην είναι, πάντως νομίζω ότι μετά τα 13 είναι πλημμέλημα).
Επίσης αν όντως την παντρευτείς τελικά, τότε και να έχει ήδη ασκηθεί ποινική δίωξη "κυρήσσεται απαράδεκτη" και σταματάει.

Γενικά διάβασε το άρθρο 339 του ΠΚ και εκεί γύρω. Θα σε κατατοπίσει αρκετά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonumos

Νεοφερμένος

Ο anonumos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φτασαμε ως το φιλι και την αγκαλια χωρις να εχουμε σεξουαλικες επαφες και οι γονεις της το γνωριζαν αυτο αφου μας βλεπαν ολη την ωρα μαζι.
Εκτος αυτου μας αφηναν να πηγαινουμε μαζι για καφε.(Πριν γινει στο τελος το χαος)
Αυτο θεωρειται αδικημα;
Α και κατι ακομα αν ασκηθει ποινικη διωξη και θελω να την παντρευτω και θελει και η κοπελα να παντρευτουμε και δε θελουν οι γονεις της τοτε τι γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ελπίζω να ρωτάς εντελώς υποθετικά...
Νομίζω συγκατάθεση των γονέων, ή και δικαστική απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top