Προτείνετε ένα βιβλίο

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
ε απ'όλα! κάτι που διάβασες και σ'άρεσε...

Χμ, τώρα ξεκινάω να διαβάζω "κλασικά"... Έχω διαβάσει τη Τζέιν Έιρ, τα Ανεμοδαρμένα Ύψη, τη Σπουδή στο Κόκκινο (Ντόιλ) και (δε ξέρω αν ο Δάντης θεωρείται κλασικός) την Κόλαση απο τη Θεία Κωμωδία, ενώ τώρα παράγγειλα και τα εξής: Λολίτα, Μεγάλος Γκάτσμπι, Το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ, Επιρροές / Αγάπη και Φιλία (Ώστεν) και το Όνειρο Θερινής Νυχτός.
Μπορείς να ξεκινήσεις απο τα πολύ κλασικά πάντως στη ξένη λογοτεχνία. Οι αδερφές Μπροντέ είναι βατές και στα αγγλικά αν θες να δοκιμάσεις, πάντως...

Γενικά, τι γλώσσα διαβάζεις; Προτιμείς μεταφρασμένα ή πρωτότυπα/αγγλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanyT99

Νεοφερμένος

Η DanyT99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χμ, τώρα ξεκινάω να διαβάζω "κλασικά"... Έχω διαβάσει τη Τζέιν Έιρ, τα Ανεμοδαρμένα Ύψη, τη Σπουδή στο Κόκκινο (Ντόιλ) και (δε ξέρω αν ο Δάντης θεωρείται κλασικός) την Κόλαση απο τη Θεία Κωμωδία, ενώ τώρα παράγγειλα και τα εξής: Λολίτα, Μεγάλος Γκάτσμπι, Το Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ, Επιρροές / Αγάπη και Φιλία (Ώστεν) και το Όνειρο Θερινής Νυχτός.
Μπορείς να ξεκινήσεις απο τα πολύ κλασικά πάντως στη ξένη λογοτεχνία. Οι αδερφές Μπροντέ είναι βατές και στα αγγλικά αν θες να δοκιμάσεις, πάντως...

Γενικά, τι γλώσσα διαβάζεις; Προτιμείς μεταφρασμένα ή πρωτότυπα/αγγλικά;

Ευχαριστώ!Προτιμώ τα αγγλικά μιας και δεν έχω πρόβλημα (και λόγω τιμής:P)...Θα κοιτάξω αυτά που είπες!Το πορτρέτο του Γκρέι είναι φοβερό βιβλίο πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ευχαριστώ!Προτιμώ τα αγγλικά μιας και δεν έχω πρόβλημα (και λόγω τιμής:P)...Θα κοιτάξω αυτά που είπες!Το πορτρέτο του Γκρέι είναι φοβερό βιβλίο πάντως...

Μόλις παρατήρησα πως το Great Gatsby αντί για "υπέροχος" το μετέφρασα "μεγάλος". :redface:

Ναι, το ξέρω. Ξεκινάω απο τα γνωστά γνωστά, και ύστερα καταλήγω σε πιο "διαμαντάκια". :) Παρεπιπτόντως μου ήρθαν και ξεκίνησα απο τη Λολίτα. Δεν έχω απογοητευτεί μέχρι στιγμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mairh-Mairh

Νεοφερμένος

Η Mairh-Mairh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγώ θα προτείνω Ελληνίδα συγγραφέα. Το "Χωρίς κραγιόν" της Πετροπούλου ήταν ένα από τα βιβλία που μου άρεσαν πολύ. Η ιστορία μιας νέας κοπέλας η οποία επενδύει στην εμφάνισή της προκειμένου να κερδίσει τον διάσημο μπασκετμπολίστα που ήθελε από μικρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
την λολιτα του Vladimir Naboko:book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ θα προτείνω Ελληνίδα συγγραφέα. Το "Χωρίς κραγιόν" της Πετροπούλου ήταν ένα από τα βιβλία που μου άρεσαν πολύ. Η ιστορία μιας νέας κοπέλας η οποία επενδύει στην εμφάνισή της προκειμένου να κερδίσει τον διάσημο μπασκετμπολίστα που ήθελε από μικρή.

Το χα διαβασει, οχι ολο βεβεια αλλα μεχρι το σημειο που χα φτασει που αρεσε αρκετα μπορω να πω, βεβαια ποτε δεν εμαθα αν κατεληξε μαζι με τον μπασκετμπολιστα ή χάραξε την δική της πορεία η Ειρηνη, κάποια στιγμή ίσως να το συνεχίσω. Το είχα βρει σε pdf μορφή και όσο να ναι κουράζει αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
την λολιτα του Vladimir Naboko:book:

Το διαβάζω τώρα, μετά απο έντονη εμμονή με τις ταινίες (έχω δει και τις δύο, απο δύο φορές :hehe: ) και ψάχνω ένα άτομο να το συζητήσω. Είμαι στην αρχή, κοντά δέκατο κεφάλαιο, αλλά μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Alma Libre

Και θα σου αρέσει μέχρι το τέλος. Απίστευτη η μαστοριά τού Ναμπόκωφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
@Alma Libre

Και θα σου αρέσει μέχρι το τέλος. Απίστευτη η μαστοριά τού Ναμπόκωφ.

ναι ειναι καταπληκτικος.Ειδικα στις περιγραφες.:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δε ξέρω, άκουγα πολλές κακές κριτικές για το βιβλίο πριν το διαβάσω (κυρίως για το περιεχόμενο αλλά και τη γραφή) αλλά εμένα μου φαίνεται κομπλέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, το περιεχόμενο είναι τζιζ! για πολλούς. Σεβαστή η γνώμη τού καθενός, θα πω. Για μένα, όμως, η θεματολογία τού βιβλίου, δεν αναιρεί το γεγονός πως είναι ένα αριστούργημα. Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο είναι άφθαστη η γραφή του, η μαστοριά του κι αναντίρρητο το λογοτεχνικό του ταλέντο: Γιατί, εκτός των άλλων, καταφέρνει να σε κάνει να δεις με κάποια συμπάθεια τον Χούμπερτ Χούμπερτ. Είναι καθηλωτικός ο τρόπος με τον οποίο προσδίδει με τόση ευκολία μια ευαισθησία, κάτι το λεπτεπίλεπτο, ακόμη και στην φρικαλεότητα τής παιδοφιλίας. Ένα καθρέφτισμα της διττότητας της ανθρώπινης ύπαρξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δε με ενοχλεί το περιεχόμενο προσωπικά. Ο Χούμπερτ είναι καλογραμμένος, στο βιβλίο αναλύεται καλύτερα απ'ότι στις ταινίες και τον συμπαθώ περισσότερο. Εξάλλου ο τύπος παιδικό τραύμα είχε μου φαίνεται και κατάντησε έτσι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μου έχει προταθεί το παρακάτω βιβλίο(στην πραγματικότητα είναι τριλογία) ως πολύ καλό που αξίζει να διαβάσω.

Έχει τύχει να το διαβάσει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 'χει διαβάσει φίλη μου και το 'χει βρει εξαιρετικό. Εγώ δεν το 'χω διαβάσει ακόμη, αλλά είναι στην λίστα των οπωσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου :flowers: Θα φροντίσω να το προμηθευτώ κι εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Οι Τεύτονες ήταν μοναχοί συνάμα όμως και πολεμιστές, κτίστες αλλά καί εξολοθρευτές. Υπήρξανε επίλεκτοι ιππότες ενός στρατιωτικο-θρησκευτικου Τάγματος, αφοσιωμένου σε έναν σκοπό, που ίσως με τα σημερινά κριτήρια να προκαλεί την απορία του σύγχρονου δυτικού αναγνώστη. Τα περισσότερα μέλη τους πίστευαν φανατικά στήν ανάγκη επικράτησης του Καθολικού χριστιανισμού έναντι των αλλόθρησκων και αιρετικών αντιπάλων τους,αλλά ανάμεσά τους υπήρχαν και κάποιοι πού συμμετείχαν στις εκστρατείες τους με απώτερο σκοπό να αποκτήσουν πλούτη, εδαφικές κτίσεις και κοινωνική άνοδο. Παρά τις διαφορές στα προσωπικά τους κίνητρα, όλοι τους ήσαν έτοιμοι να σκοτώσουν και να πεθάνουν για τον σκοπό τους. Το γεγονός αυτό, είναι που κάνει την ιστορία του πιό σκιώδους από τα πολεμικά Τάγματα της Δύσης ακόμα πιό συναρπαστική και άξια μελέτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SunnyG

Νεοφερμένος

Η Faith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
τοπ 3 για μενα:D
"Το λουλούδι της Ερήμου"
"Τα δάκρυα του Θεού"
"Οι γυναίκες του ταξιδευτή"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δε ξερω αν το προτεινω και σε ποιον, τελοσπαντων δεν ειναι και λογοτεχνικο για να διαβαζεται ευκολα.. :P
αλλα το διαβασα και μ'αρεσε

Ειναι μια αποπειρα συναντησης της νευροβιολογιας με την ψυχαναλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

estelle_

Νεοφερμένος

Η estelle_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
O Αλχημιστής τρομερο βιβλιο του κοελιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top