Τα πάντα για τις πατάτες!

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Πατάτες!!:slourp:
Από μικρό θυμάμαι ετρωγα συνέχεια πατάτες &μακαρόνια!! (Εντάξει ετρωγα κι αλλά φαγητά αλλά όταν είχαμε αυτά τα δύο ήταν σαν να ήταν η τυχερή μέρα!!:D)Τώρα ακόμα τις ζηταω μέσα στην εβδομάδα,τηγανητές,πουρέ, ψητές, κτλ.
Τελευταία τις κάνουμε πατατοπιτα κ' πατατοκεφτεδακια!! Πότε φεύγουν ειδικα τα κεφτεδακια δεν λέγετε!!


Καλή μας όρεξη!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδια τρελαινομαι για πατατες οπως κι αν ειναι μαγειρεμενες!!

Πωπωπω μου χετε ανοιξει την ορεξη κι εχω κοψει και το βραδυνο γμτ!

Νομίζω αυτό το θέμα φτιάχτηκε για μένα.
Όλοι μου οι φίλοι με κοροϊδεύουν επειδή έχω εμμονή με τις πατάτες τηγανιτές.Είχα τουλχ, γιατί το καλοκαίρι προσπάθησα να προσέχω λίγο.
Στο instagram/fb παίζει να ανέβαζα σχεδόν κάθε μέρα φωτό με πατάτες τηγανητές.


summer night with babe :D
δε τις έφαγα όλες μόνη μου αλήθεια

Μες στην υγιεινη διατροφη ειστε σεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μες στην υγιεινη διατροφη ειστε σεις! :P

2 kg λιγότερα γύρισα από τις διακοπές καλοκαιριού και έτρωγα μόνο βλακείες. Thats kinda cool :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Θα συμφωνισω κατα μια εννοια με την πρινσες...οτι και εγω τρελλαινομαι τοσο για πατατες που ακομα και προτηγανισμενες τρωω(παντελως σπανια..αλλα αν τις βρω μπροστα μου...δεν τις αφηνω ουτε αυτες..:hehe:),αλλα παιδια το καλο το φαγαδικο το οριζω σε σχεση με τις πατατες!Ειναι γεγονος!
Δηλαδη αν ταβερνα η εστιατοριο εχει προτηγανισμενες πατατες..μπαινει στην μαυρη λιστα!:hehe: Ειναι το πρωτο πραγμα που κοιταω σε φαγαδικο...οποτε εκει συμφωνω με τον Δια.
Στο μεταξυ..ενα πολυ γνωστο κολπακι για πατατες περιπου τηγανιτες αλλα οχι τοσο βλαβερες ειναι αυτες στον φουρνο.
Δηλαδη...κοβουμε κανονικα τις πατατες οπως για τηγανι,τις βαζουμε σε λαδοκολα και αυτη σε ταψακι..καλυτερα ρηχο,αναλογα με την ποσοτητα ριχνουμε ΜΟΝΟ λαδι(ΟΧΙ ΝΕΡΟ),σαφως βαζουμε απιστευτα λιγοτερο λαδι απο οτι στις τηγανιτες,για παραδειγμα ενα ταψακι για μικρο φουρνακι...τουτεστιν περιπου μια μεριδα ,εγω βαζω 3 κουταλιες της σουπας λαδι...και ψηνουμε στο γκριλ.Βασικα αναλογα με τον φουρνο.Σαφως αλατοπιπερωνουμε και εγω βαζω και ριγανη,επισης και παπρικα.Γινονται σχεδον σαν τι τηγανιτες,πεντανοστιμες αλλα σε καμια περιπτωση με τις θερμιδες των τηγανιτων,ουτε με τις βλαβερες επιπτωσεις του τηγανιτου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
..ενα πολυ γνωστο κολπακι για πατατες περιπου τηγανιτες αλλα οχι τοσο βλαβερες ειναι αυτες στον φουρνο. Δηλαδη...κοβουμε κανονικα τις πατατες οπως για τηγανι,τις βαζουμε σε λαδοκολα και αυτη σε ταψακι..καλυτερα ρηχο,αναλογα με την ποσοτητα ριχνουμε ΜΟΝΟ λαδι....
Ναι, το έχουμε κάνει αυτό το κόλπο αρκετές φορές. Μάλιστα, όταν υπήρχε και "καλεσμένος", δεν κατάλαβε ότι δεν ήταν "κανονικές" τηγανητές πατάτες. Για το λάδι, ένας ωραίος τρόπος είναι να ψεκάζουμε με αυτό τις πατάτες, χρησιμοποιώντας βαποριζατέρ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να συμπληρώσω ακόμα στο θέμα, ότι ενώ μου αρέσουν οι πατάτες μαγειρεμένες με πολλούς τρόπους, υπάρχει ένα είδος το οποίο απεχθάνομαι, με αηδιάζει και δεν τρώω ποτέ. Είναι ο πουρές. Μου θυμίζει, σαν κάποιος να μάσησε τις πατάτες και μετά να μου τις έδωσε να τις φάω. ΜΠΛΙΑΧ!!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι, το έχουμε κάνει αυτό το κόλπο αρκετές φορές. Μάλιστα, όταν υπήρχε και "καλεσμένος", δεν κατάλαβε ότι δεν ήταν "κανονικές" τηγανητές πατάτες. Για το λάδι, ένας ωραίος τρόπος είναι να ψεκάζουμε με αυτό τις πατάτες, χρησιμοποιώντας βαποριζατέρ.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να συμπληρώσω ακόμα στο θέμα, ότι ενώ μου αρέσουν οι πατάτες μαγειρεμένες με πολλούς τρόπους, υπάρχει ένα είδος το οποίο απεχθάνομαι, με αηδιάζει και δεν τρώω ποτέ. Είναι ο πουρές. Μου θυμίζει, σαν κάποιος να μάσησε τις πατάτες και μετά να μου τις έδωσε να τις φάω. ΜΠΛΙΑΧ!!!



Ο πουρες ειναι η μοναδικη μορφη πατατας που ειναι ευγεστη! :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Γιαχνί, τηγανητές, ψητές, πουρέ ή βραστές,.. όλες καλές, αρκεί να είναι μαγειρεμένες με τέχνη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Ξυπνάω σήμερα από το κουδούνι της πόρτας,πηγαίνω σαν κοιμισμενος που ήμουν να ανοίξω τη πόρτα και ήταν η γειτόνισσα που μου είχε φέρει πατατοπιτα.Αν και δε τρελαινομαι ιδιαιτερα για πατατοπιτα,είμαι ένα βήμα πριν πάω σπίτι της να ζητήσω κι'άλλη! Ήταν με ζύμη κουρού και απ'όλα τα μπαχαρικά που είχε μέσα,μόνο το δεντρολίβανο κατάλαβα.Ότι και να'χε,όσα μυρωδικά και να'χε ήταν πεντανοστιμη!! Σας αρέσει αυτη η εκδοχή πατάτας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Ωραίες είναι και οι γεμιστές πατάτες με κιμά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Ξυπνάω σήμερα από το κουδούνι της πόρτας,πηγαίνω σαν κοιμισμενος που ήμουν να ανοίξω τη πόρτα και ήταν η γειτόνισσα που μου είχε φέρει πατατοπιτα.Αν και δε τρελαινομαι ιδιαιτερα για πατατοπιτα,είμαι ένα βήμα πριν πάω σπίτι της να ζητήσω κι'άλλη! Ήταν με ζύμη κουρού και απ'όλα τα μπαχαρικά που είχε μέσα,μόνο το δεντρολίβανο κατάλαβα.Ότι και να'χε,όσα μυρωδικά και να'χε ήταν πεντανοστιμη!! Σας αρέσει αυτη η εκδοχή πατάτας;

Ασφαλώς και "μας" αρέσει!:D
Ιδιαίτερα αν στη γέμιση, περιέχει και δυόσμο;)

(τα καλά παιδιά, τα αγαπάνε και οι γειτόνισσες;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
πατάτα βραστή τηγανητή ,πουρέ, στον φούρνο.....όπως και να νε πάει με όλα............δεν την βαριέμαι ποτέ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
πατάτα βραστή τηγανητή ,πουρέ, στον φούρνο.....όπως και να νε πάει με όλα............δεν την βαριέμαι ποτέ!!

Πρέπει να σου κάνω το τραπέζι μου φαίνεται. Η μαγειρική είναι το φόρτε μου και μάλιστα τον πουρέ τον φτιάχνω μόνη μου (με φυσική πατάτα και όχι με συντηρημένες σκόνες πατάτας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να σου κάνω το τραπέζι μου φαίνεται. Η μαγειρική είναι το φόρτε μου και μάλιστα τον πουρέ τον φτιάχνω μόνη μου (με φυσική πατάτα και όχι με συντηρημένες σκόνες πατάτας).

Θέλω κι εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πρέπει να σου κάνω το τραπέζι μου φαίνεται. Η μαγειρική είναι το φόρτε μου και μάλιστα τον πουρέ τον φτιάχνω μόνη μου (με φυσική πατάτα και όχι με συντηρημένες σκόνες πατάτας).

Αποφάσισα να αυτοπροσκληθώ και γω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
εε ενταξει...Για πουρε πατατας μιλαμε....Δεν ειναι δα και καμια πανδυσκολη γκουρμεδιαρικη τεχνικη που θελει μαεστρια ο πουρες πατατας.....Ε μη τρελαθουμε κιολας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εε ενταξει...Για πουρε πατατας μιλαμε....Δεν ειναι δα και καμια πανδυσκολη γκουρμεδιαρικη τεχνικη που θελει μαεστρια ο πουρες πατατας.....Ε μη τρελαθουμε κιολας...

καλημέρα. σίγουρα ένας απλός πουρές δεν φαντάζει και κάτι το δύσκολο σε κάποιον που ξέρει να μαγειρεύει. εγώ (όπως και όλοι σας) έχω φάει πολλών ειδών πουρέδες. όλοι τρώγονται βέβεια ακόμα και αν απλώς λιώσεις την πατάτα με το πιρούνι. έχει όμως μυστικά που κάνουν την διαφορά.διαχείρηση αλατιού, τι μυρωδικά θα βάλεις κτλ. μπωρεί σαν συνταγή να είναι απλή αλλά η γεύση που θα κάνει την διαφορά θα φανεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
πατάτα βραστή τηγανητή ,πουρέ, στον φούρνο.....όπως και να νε πάει με όλα............δεν την βαριέμαι ποτέ!!

Πρέπει να σου κάνω το τραπέζι μου φαίνεται. Η μαγειρική είναι το φόρτε μου και μάλιστα τον πουρέ τον φτιάχνω μόνη μου (με φυσική πατάτα και όχι με συντηρημένες σκόνες πατάτας).

Ξεκάθαρα, είστε και συνομήλικοι.
:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastersakis

Νεοφερμένος

Ο mastersakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ξεκάθαρα, είστε και συνομήλικοι.
:inlove:

έχω είδη 2 γυναίκες σπίτι χαχαχα ....δεν θέλω άλλη:):):):):D:D:D:D:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
έχω είδη 2 γυναίκες σπίτι χαχαχα ....δεν θέλω άλλη:):):):):D:D:D:D:P:P:P:P

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top