Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Επίσης μιας και αναφέρθηκε το xiaomi. Εμπιστεύεστε να βάλεις custom rom στη συσκευή σας; Ξέρεις ο άλλος τι έχει βάλει μέσα στο custom rom; Πριν κάποια χρόνια κάποιος κινέζος παραμετροποίησε το xcοde το βασικο developer IDE της apple, αρκετοί developoers το χρησιμοποίησαν με αποτέλεσμα ο κινέζος να έχει πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα. Φανταστείτε τι πάρτυ γίνεται με τα custom roms.

χαχ καλό. ενώ όλα τα άλλα είναι open source ε :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μπαίνεις σε έναν φαύλο κύκλο έτσι γιατί όταν πέσουν οι τιμές τότε η παλαιότητα του κινητού που θα πέσει η τιμή του (έστω iphone 6 ή 6s) θα έχει ίδια παλαιότητα με αυτή του 5s σήμερα.



Τι θες από το κινητό σου;


Το ξερω, μια ζωή με παλια μοντέλα θα την βγάζω :P
Γενικα θέλω να ειναι γρήγορο, τοσο οταν κανω περιήγηση στο μενού και στα αρχεία μου, οσο και στο Ίντερνετ. Κυρίως εκει βασικα, δεν θέλω να κολλάει. Και επισης, πολυ σημαντική ειναι μια καλη καμερα. Γενικα απο android που είχα ή απο γνωστούς μου, βλεπω οτι υστερούν αρκετα στην καμερα :/: Και επειδη ειναι σημαντικο εργαλείο για εμένα μια καλη καμερα, για εργασίες κτλ επειδη δεν μπορώ να κουβαλάω παντου μια κανονική φωτογραφική μηχανή, αλλα και επειδη γενικα αποθηκεύω άπειρες φωτος στο κινητο και διαγράφω ελάχιστες :redface: θα ήθελα να ειναι καλη η ποιότητα. Και το λειτουργικό μεσα, σαν design θα ήθελα να ειναι κατι απλο και κατανοητό, εχω ενα κόλλημα με το αισθητικό κομμάτι, τα πολλα μεγάλα εικονίδια, χρώματα, γράμματα κτλ μου προκαλούν σύγχυση :redface: (ειναι μια απο τις παραξενιές μου). Πχ στα Nokia νομιζω που ειναι windows ουσιαστικά με αυτα τα μεγάλα τετραγωνάκια στο μενού μου φαίνονται κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
5S καθώς και αυτο ειναι παλιό μοντέλο και αυτο πλέον, αλλα ποσα λεφτά να δωσω για ενα πιο νέο μοντέλο; :/: Όποτε ή θα περιμένω να πέσουν λιγο ακομα οι τιμές (ή να μου έρθουν ουρανοκατέβατα χρήματα :D ) ή θα κοιτάξω για Android. Απο Android πιο μοντέλο θα λέγατε οτι αξίζει;

Δεν κοιτάζεις το iPhone 5s αλλά το iPhone SE. Αν είναι σε καλή καλύτερη κατάσταση διώξε το 4s που πιάνει ένα 100αρι και δώσε άλλα 300 για να πάρεις το iPhone SE το 64gb.

To iPhone SE είναι κινητό που θα αντέξει 5 χρόνια τουλάχιστον από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μου αρεσει που λενε οτι το iPhone 4S (μοντελο του 2011) δεν παιρνει ενημερωσεις στις εφαρμογες. Αντε παρ'τε ενα ανδροιδ και αν δεν του αλλαξετε τα ματια, ελατε σε 2 χρονια να μου πειτε τι ενημερωσεις παιρνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ξερω, μια ζωή με παλια μοντέλα θα την βγάζω :P
Γενικα θέλω να ειναι γρήγορο, τοσο οταν κανω περιήγηση στο μενού και στα αρχεία μου, οσο και στο Ίντερνετ. Κυρίως εκει βασικα, δεν θέλω να κολλάει. Και επισης, πολυ σημαντική ειναι μια καλη καμερα. Γενικα απο android που είχα ή απο γνωστούς μου, βλεπω οτι υστερούν αρκετα στην καμερα :/: Και επειδη ειναι σημαντικο εργαλείο για εμένα μια καλη καμερα, για εργασίες κτλ επειδη δεν μπορώ να κουβαλάω παντου μια κανονική φωτογραφική μηχανή, αλλα και επειδη γενικα αποθηκεύω άπειρες φωτος στο κινητο και διαγράφω ελάχιστες :redface: θα ήθελα να ειναι καλη η ποιότητα. Και το λειτουργικό μεσα, σαν design θα ήθελα να ειναι κατι απλο και κατανοητό, εχω ενα κόλλημα με το αισθητικό κομμάτι, τα πολλα μεγάλα εικονίδια, χρώματα, γράμματα κτλ μου προκαλούν σύγχυση :redface: (ειναι μια απο τις παραξενιές μου). Πχ στα Nokia νομιζω που ειναι windows ουσιαστικά με αυτα τα μεγάλα τετραγωνάκια στο μενού μου φαίνονται κάπως.

Α και budget δε ρώτησα :P Όσον αφορά τα εικονίδια απλώς βάζεις ένα nova launcher και τα αλλάζεις. Όπως και να έχει το android ειναι το μάστερ του configurability. Δεν σου αρέσει κάτι; Το αλλάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν κοιτάζεις το iPhone 5s αλλά το iPhone SE. Αν είναι σε καλή καλύτερη κατάσταση διώξε το 4s που πιάνει ένα 100αρι και δώσε άλλα 300 για να πάρεις το iPhone SE το 64gb.

To iPhone SE είναι κινητό που θα αντέξει 5 χρόνια τουλάχιστον από τώρα.

καλα ποιος παιρνει κινητο αυτη την εποχη και το κραταει 5 χρονια? Ακομα και τα iπροβατα το αλλαζουν καθε χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μιας που μιλουσαμε προχθες για το iPhone SE, η Apple ανακοινωσε πως σταματανε τα υπαρχοντα μοντελα και στη θεση τους θα βγουν δυο εκδοσεις, μια με 32GB και μια με 128GB. Οποτε δεν αποκλειεται η τιμη του 64αριου να πεσει για να ξεστοκαρουν και να το τσιμπησετε σε ακομα πιο κινκυ τιμουλα απο τα 393 που ειναι τωρα

καλα ποιος παιρνει κινητο αυτη την εποχη και το κραταει 5 χρονια? Ακομα και τα iπροβατα το αλλαζουν καθε χρονο.

Υπαρχει πολυς κοσμος που εχει ακομα iPhone 5 που ειναι μοντελο του 2012. Σιγουρα δεν ειναι οσο γρηγορο ηταν οταν βγηκε αλλα δουλευει αξιοπρεπεστατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μιας που μιλουσαμε προχθες για το iPhone SE, η Apple ανακοινωσε πως σταματανε τα υπαρχοντα μοντελα και στη θεση τους θα βγουν δυο εκδοσεις, μια με 32GB και μια με 128GB. Οποτε δεν αποκλειεται η τιμη του 64αριου να πεσει για να ξεστοκαρουν και να το τσιμπησετε σε ακομα πιο κινκυ τιμουλα απο τα 393 που ειναι τωρα

η apple δεν ξεστοκάρει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ψάχνω να πάρω νέο κινητό smartphone αλλά είμαι ψιλοάσχετη :D και έχω μπερδευτεί. Το μόνο κριτήριο που κοιτάω είναι να έχει καλές δυνατότητες στην φωτογραφική μηχανή του και καλή ανάλυση, γιατί ασχολούμαι με την φωτογραφία και φυσικά να μην κολλάνε οι εφαρμογές του, γιατί έχω πολύ κακή εμπειρία από ένα ZTE που είχα πριν από ένα χρόνο. Το μπάτζετ μου είναι μέχρι 150-160 ευρώ. Γνωρίζει κανείς τι εταιρείας κινητό μπορώ να πάρω με καλές δυνατότητες κάμερας και στα πλαίσια της τιμής που ψάχνω;Επίσης από την έρευνα που έχω κάνει βρήκα ικανοποιητικό το LG K10 DS 4G και Huawei P8 Lite 4G. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτά τα δύο κινητά και τις εταιρείες τους;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Α και budget δε ρώτησα :P Όσον αφορά τα εικονίδια απλώς βάζεις ένα nova launcher και τα αλλάζεις. Όπως και να έχει το android ειναι το μάστερ του configurability. Δεν σου αρέσει κάτι; Το αλλάζεις.

Επειδη ψάχνω ακομα για κινητο, οπως ειπα θελω να εχει πολυ καλη κάμερα κυρίως και να μην κολλαει. Για μπατζετ δεν ξερω ακομα αλλα θα ηθελα κατι κατω απο 300€. Πού να κινηθώ; :P Να κοιταξω για Samsung? Τα Sony ειναι καλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
LG Nexus X.

Αν δεν ειχες θεμα με την καμερα καλυτερα κινεζο, αλλα εκει συνηθως αυτοι το χανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
LG Nexus X.

Αν δεν ειχες θεμα με την καμερα καλυτερα κινεζο, αλλα εκει συνηθως αυτοι το χανουν...


Για καλη καμερα, ποια εταιρεία θα πρεπει να κοιτάξω; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Για καλη καμερα, ποια εταιρεία θα πρεπει να κοιτάξω; :hmm:

Γενικα καλες καμερες εχει η Samsung αλλα η κατηγορια που κοιτας ειναι τα mid-range οπου δεν ειναι και τοσο δυνατες, στο μπατζετ σου ειναι το Α5 του 2017, αν θελεις κοιταξε το. Νομιζω το Nexus σε καλυπτει και στα δυο, μπορει να ειναι παλιοτερο μοντελο αλλα τρεχει stock android και εχει καλη καμερα.

Αν δεν επειγεσαι, θα σου προτεινα να κανεις την υπερβολη σε 2-3 μηνες και να παρεις το S7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Darth εννοούσε μάλλον Nexus 5X. Καλό κινητό αν και στα 270 που κάνει τώρα η έκδοση των 32GB είναι οριακά ακριβή γιατί σταμάτησαν να βγάζουν νέα μοντέλα ενώ πριν 1 χρόνο το έβρισκες 240-250. Εγώ έχω το Moto X Style και θεωρώ πως είναι καλό κινητάκι για τη τιμή του. Απλά έχει πολύ μεγάλη οθόνη. Το Honor 8 είναι πολύ καλό κινητό αν δεν σε πειράζει να πας λίγο παραπάνω στο budget. Πέρα από αυτό μπορείς να κοιτάξεις κινέζικα όπως xiaomi αλλά πρέπει να υστερούν σε κάμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κινεζος και τελεια καμερα δεν υπαρχει. Αλλα επισης δεν υπαρχει και mid-range και τελεια καμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Κινεζος και τελεια καμερα δεν υπαρχει. Αλλα επισης δεν υπαρχει και mid-range και τελεια καμερα.

To γνωρίζεις εξαρχής ότι με μέτρια χρήματα δεν θα πάρεις και το καλύτερο κινητό με την σούπερ ουάου κάμερα. Ψάχνουμε όμως για το καλύτερο που μπορούμε να βρούμε. Εγώ τελικά παρήγγειλα το Sony Xperia E5,to το βρήκα στα 159 ευρώ. Πιστεύω να μου βγεί καλό και στις φωτογραφικές του δυνατότητες αλλά και σαν συσκευή γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Κάτσε να δούμε σε τι τιμή θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα γιατί προβλέπω 400 ευρώ για το καλό μοντέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
hellloooooo. ζητω τα φωτα σας.
κοιταζω για smartphone πανω κατω 200 ευρω. σε καποιες εκπτωσεις που εχει τωρα το nokia xperia xa και το lenovo k6 note ταιριαζουν καλα σε αυτα που θελω (κυριως να μου διαρκεσει δλδ και >3 χρονια)
εχει κανενας τις συσκευες? μπορει να με κατατοπισει στις καμερες των κινητων? θελω πολυ κατι με καλη καμερα/φωτο. της lenovo ειναι 16 ενω της sony 13 mpx η κυρια.
thankies!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
hellloooooo. ζητω τα φωτα σας.
κοιταζω για smartphone πανω κατω 200 ευρω. σε καποιες εκπτωσεις που εχει τωρα το nokia xperia xa και το lenovo k6 note ταιριαζουν καλα σε αυτα που θελω (κυριως να μου διαρκεσει δλδ και >3 χρονια)
εχει κανενας τις συσκευες? μπορει να με κατατοπισει στις καμερες των κινητων? θελω πολυ κατι με καλη καμερα/φωτο. της lenovo ειναι 16 ενω της sony 13 mpx η κυρια.
thankies!:D

Γενικοτερα μην κοιτας τα pixels εκτος και αν εχεις σκοπο να κανεις ζουμ συνεχεια στα παντα :P Δεν ειναι αυτα που δειχνουν την ποιοτητα της καμερας. Οι ειδικοι απο πανω θα σε συμβουλεψουν καλυτερα!

Παντως παιδια απογοητευτηκα που βλεπω οτι δυσκολα θα βρω καλη καμερα με κατι οικονομικο. Θα το ψαξω λιγο παραπανω αλλα αν το παμε ετσι, μηπως συμφερει να αγορασω ενα iPhone 5S ή SE καλυτερα; Eίχα ξαναρωτήσει βασικά και μου είπε ο ακικος νομίζω ότι θα πρέπει να κοιτάω για iPhone SE. Είναι ακριβά όμως τα άτιμα. Θα δω και τις τιμές στα Samsung, θα δω πώς θα είναι τα οικονομικά μου και βλεπουμε λοιπον :P

Edit: Είδα ένα SAMSUNG Galaxy A5 (2016), από 400 είναι τώρα περίπου στα 280 ευρώ... Είδα επίσης και ένα Samsung J7 στα 300ευρώ. Τι παίζει με αυτά; Είναι εντάξει (η κάμερα; ) ή να τα αποφύγω και να περιμένω για το S7 που αναφέρθηκε παραπάνω;
Για τα SONY τι γνώμη έχετε; Είδα το SONY Xperia XA Ultra Black στα 300 ευρώ, αυτό πώς σας φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top