Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,426 εγγεγραμμένα μέλη και 2,395,482 μηνύματα σε 74,319 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 255 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μικρές ιατρικές γνώσεις

raf889

Νεοφερμένος

H raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 15:13, 01-05-17:

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σχετικά με τα αντισυλληπτικά
.Λογω πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να λαμβάνω αντισυλληπτικά χάπια καθημερινά.Ωστοσο,αυτο που με προβληματίζει ειναι η αύξηση βάρους που πολλα άτομα αντιμετωπίζουν λόγω αυτών.Ειμαι σε φάση που θέλω να χάσω κάποια κιλά όποτε και μονο στην ιδέα να πάρω κιλά λόγω των χαπιών τρελαίνομαι.Εχετε μήπως κάποια ιδέα περί τούτου να με διαφωτισετε;Ευχαριστώ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 16:58, 01-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
το γεμάτο στομάχι και η διαδικασία της πέψης τόσο αργά εμποδίζει τον καλό ύπνο.
Πολύ σωστά κι επιπλέον ο οργανισμός μετατρέπει σε τριγλυκεριδια την τροφή που δεν χρησιμοποιεί. Το οποιο είναι επικίνδυνο για τον οργανισμό. Έρευνες δείχνουν ότι όσοι απέχουν περισσότερες ώρες από το φαγητό (από το βράδυ μέχρι το πρωί) τείνουν να είναι πιο αδυνατοι. Αυτό συμβαίνει επειδή μετά από κάθε γεύμα παράγεται ινσουλινη. Το βράδυ όμως κατά τη διάρκεια του ύπνου, κανονικά, παράγεται η μεγαλύτερη ποσότητα της αυξητικης ορμόνης (η οποία καίει λίπος). Η ινσουλινη μειώνει την παραγωγή της αυξητικης ορμονης. Τέλος, η διαδικασία πεψης κρατάει πολλή ώρα και αν τρώει κάποιος αργά, μπορεί να έχει παλινδρομησεις και καουρες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:25, 01-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από raf889
Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σχετικά με τα αντισυλληπτικά
.Λογω πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να λαμβάνω αντισυλληπτικά χάπια καθημερινά.Ωστοσο,αυτο που με προβληματίζει ειναι η αύξηση βάρους που πολλα άτομα αντιμετωπίζουν λόγω αυτών.Ειμαι σε φάση που θέλω να χάσω κάποια κιλά όποτε και μονο στην ιδέα να πάρω κιλά λόγω των χαπιών τρελαίνομαι.Εχετε μήπως κάποια ιδέα περί τούτου να με διαφωτισετε;Ευχαριστώ
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις μια προσεγμένη και ισσοροπημένη διατροφή. Και φυσικά άσκηση όσο μπορείς, ακόμα κι αν αυτή είναι περπάτημα 2-3 φορές την εβδομάδα.
Πάντως είναι εφικτό το να μην πάρεις βάρος.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raf889

Νεοφερμένος

H raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 22:02, 01-05-17:

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις μια προσεγμένη και ισσοροπημένη διατροφή. Και φυσικά άσκηση όσο μπορείς, ακόμα κι αν αυτή είναι περπάτημα 2-3 φορές την εβδομάδα.
Πάντως είναι εφικτό το να μην πάρεις βάρος.
Μάλιστα,δηλαδή ακόμα κι αν κάνω σωστή διατροφή και γυμνάζομαι δεν θα πάρω βάρος;λόγω της κατακράτησης υγρών;θέλω να πω οτι η αύξηση βάρους δεν ειναι αναπόφευκτη ετσι;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:16, 01-05-17:

Μάλιστα,δηλαδή ακόμα κι αν κάνω σωστή διατροφή και γυμνάζομαι δεν θα πάρω βάρος;λόγω της κατακράτησης υγρών;θέλω να πω οτι η αύξηση βάρους δεν ειναι αναπόφευκτη ετσι;
Η κατακράτηση υγρών δεν είναι αύξηση βάρους, δεν είναι λίπος δηλαδή αλλά νερό που μπορεί είτε να φύγει αρκετά εύκολα, είτε να μην μαζευτεί εξαρχής αν κόψεις από τη διατροφή σου το αλάτι. Υπάρχουν υποκατάσταστα αλατιού που νοστιμίζουν το φαγητό και δεν σε επιβαρύνουν με αλάτι. Εγώ που έχω και πολυκυστικές ωοθήκες και μάλιστα για μεγάλο διάστημα έπαιρνα κι εγώ ορμόνες, συν ότι πλέον έχω και υπέρταση, με το κόψιμο του αλατιού το ελέγχω.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raf889

Νεοφερμένος

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 22:23, 01-05-17:

Η κατακράτηση υγρών δεν είναι αύξηση βάρους, δεν είναι λίπος δηλαδή αλλά νερό που μπορεί είτε να φύγει αρκετά εύκολα, είτε να μην μαζευτεί εξαρχής αν κόψεις από τη διατροφή σου το αλάτι. Υπάρχουν υποκατάσταστα αλατιού που νοστιμίζουν το φαγητό και δεν σε επιβαρύνουν με αλάτι. Εγώ που έχω και πολυκυστικές ωοθήκες και μάλιστα για μεγάλο διάστημα έπαιρνα κι εγώ ορμόνες, συν ότι πλέον έχω και υπέρταση, με το κόψιμο του αλατιού το ελέγχω.
Ευχαριστώ πολυ για την κατατοπιση.βρισκομαι σε μια φάση που είμαι έτοιμη να τα ξεκινήσω αλλα μια φίλη μου με το ίδιο πρόβλημα πήρε 5 κιλά σε τρεις μήνες ενώ εγω μάλιστα θελω και να χάσω κι αυτο με αγχώνει
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:27, 01-05-17:

Ευχαριστώ πολυ για την κατατοπιση.βρισκομαι σε μια φάση που είμαι έτοιμη να τα ξεκινήσω αλλα μια φίλη μου με το ίδιο πρόβλημα πήρε 5 κιλά σε τρεις μήνες ενώ εγω μάλιστα θελω και να χάσω κι αυτο με αγχώνει
Να μην σε αγχώνει και κυρίως να μην καταφύγεις σε δίαιτες που αγχώνουν ακόμα περισσότερο και (προσωπική μου άποψη πάντα) ταλαιπωρούν τον οργανισμό όταν είναι ακραίες. Μια σωστή διατροφή βασισμένη στα Μεσογειακά πρότυπα που τελικά μας γίνεται τρόπος ζωής και μια ελαφριά άσκηση, είναι ότι πρέπει.
Ε και καμμιά παρασπονδία μια στο τόσο όταν βγαίνουμε έξω, δεν μας χαλάει και το διορθώνουμε μέσα σε 2-3 μέρες. Κυρίως όχι άγχος γιατί είναι ο χειρότερος σύμβουλος.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,214 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:28, 01-05-17:

Με τα αντισυλληπτικά θα κάνεις κυρίως κατακράτηση υγρών, οπότε με καλή και τακτική αερόβια άσκηση κομμένους τους υδατάνθρακες, και περιορισμένα την ζάχαρη και το αλάτι (ειδικά στα βραδινά γεύματα), πιστεύω είναι εφικτό να μην πάρεις. Τώρα για να χάσεις, δεν ξέρω. Γιατί δεν συζητάς με τον/την γιατρό σου να αρχίσεις την αγωγή λίγο αργότερα για να προλάβεις να χάσεις βάρος πρώτα και μετά να το διατηρήσεις; Φαντάζομαι η κατάσταση προϋπήρχε καιρό της διάγνωσης...
Παράθεση

raf889

Νεοφερμένος

H raf889 γεια!εδω Ραφαελλα έγραψε στις 22:45, 01-05-17:

Πολυ σωστά!!������������

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Με τα αντισυλληπτικά θα κάνεις κυρίως κατακράτηση υγρών, οπότε με καλή και τακτική αερόβια άσκηση κομμένους τους υδατάνθρακες, και περιορισμένα την ζάχαρη και το αλάτι (ειδικά στα βραδινά γεύματα), πιστεύω είναι εφικτό να μην πάρεις. Τώρα για να χάσεις, δεν ξέρω. Γιατί δεν συζητάς με τον/την γιατρό σου να αρχίσεις την αγωγή λίγο αργότερα για να προλάβεις να χάσεις βάρος πρώτα και μετά να το διατηρήσεις; Φαντάζομαι η κατάσταση προϋπήρχε καιρό της διάγνωσης...
Ναι αυτο ειχα σκοπό να κάνω γιατι όπως είπα θέλω να χάσω κάποια κιλάκια οποτε πάνω που ξεκίνησα το προγράμμα ξαφνικά επειδή δεν μου έρχεται περίοδος κάθε μηνα τωρα το Πάσχα ο γυναικολόγος μου χορήγησε τα αντισυλληπτικά lobous τα οποία πρεπει να ξεκινήσω αλλα με φρενάρει η ιδέα της αύξησης βάρους!δηλαδη αν κάνω διατροφή και άσκηση και παράλληλα παίρνω τα χάπια παρόλα αυτα δεν θα χάσω βάρος;αν δηλαδη δεν μου αυξήσουν το βάρος θα με εμποδίσουν στην απώλεια;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 02-05-17 στις 09:36. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 328 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 17:32, 18-12-17:

Υπάρχει φυσιολογικό όριο παλμών στον ύπνο? Ξέρω οτι είναι λογικό να πεφτει ο ΜΟ, και οτι κατά τον REM μπορεί να ανέβει πολύ, αλλά αν ας πούμε κάποιος με βραδυκαρδία έχει από 25 μέχρι 250, θεωρείται φυσιολογικό?
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 735 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:21, 19-12-17:

250 και μαλιστα κατα την διαρκεια του υπνου ειναι παρα πολυ και εγγυαται επισκεψη στο νοσοκομειο.

Να προσθεσω οτι και το 25 ειναι πολυ λιγο και ακρως επικινδυνο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 10-01-18 στις 16:57. Αιτία: Συγχώνευση πολλαπλών μηνυμάτων.
Παράθεση

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Evaki_555 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H Evaki_555 έγραψε στις 17:32, 22-12-17:

Καλησπέρα ! Πριν μια βδομάδα ειχα την υπέροχη ιδέα να δοκιμασω για πρωτη φορα στη ζωή μου πατινάζ . Τα αποτελέσματα ηταν να χτυπήσω το δεξί μου ποδι, πανω σε μια προσπάθεια μου να μην πέσω μου γυρισε κάπως περίεργα και γενικα το καταπόνησα παρα πολυ γτ στηριζόμουν και εριχνα το βαρος στο δεξί. Πηγα και εκανα ακτινογραφία και βγήκε οτι δεν εχω κατι. Ωστόσο εμενα συνεχίζει να με ποναει αρκετα. Να σημειώσω οτι δεν πρήστηκε ουτε μελανιασε καθολου, απλώς ειχα πόνο. Το γόνατο μου τωρα με ποναει αρκετα και επίσης τρίζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ !!! Οταν το λυγίζω και οταν το ψηλαφίζω με τα χέρια τρίζει ! Το ξερω οτι δεν είστε γιατροί , αλλα εχω κάπως αγχωθει γιατι ενω ο γιατρός που πηγα ειπε οτι δεν βλέπει κατι στην ακτινογραφία, το γόνατο μου τρίζει και φοβάμαι πολυ μηπως ειναι κατι σοβαρό και μηπως μου μείνει και δεν περασει ο πόνος και η ενόχληση !
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,711 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 17:43, 22-12-17:

Συμπάσχω, και εμένα "τρίζει" και κανει κρακ συνέχεια αλλα χωρις να εχω πάθει κάποιο ατύχημα ή να εχω κατι, απ'οσο ξερω δηλαδή. Πού να μεγαλώσω κι αλλο κιολας Παρε και καμια δεύτερη γνώμη αλλα αν δεν σου βρήκαν κατι, μην ανησυχείς. Το πιο πιθανό ειναι να έτριζε απο πάντα το γόνατο σου, απλα το παρατήρησες τωρα και λόγω του ατυχήματος, το εχεις μεγαλοποιησει το θεμα.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,214 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 19:09, 22-12-17:

Και μένα τρίζουν και οι 2 αστράγαλοι και το 1 γόνατο και είμαι υγιέστατη . Σε πονάει γιατί προφανώς υπήρξε μια μικρή φλεγμονή/οίδημα που δεν την έπιασε η ακτινογραφία και εσύ συνέχισες να το καταπονείς με το να το πατάς και να το κουνάς για να ακούς αν τρίζει. Περιόρισε για καμιά βδομάδα την κίνηση στην οποία πονάς περισσότερο (εναλλακτικά μπορείς να το δέσεις με επίδεσμο για να είναι πιο σταθερό), και αν επιμείνει και μετά ο πόνος χωρίς βελτίωση πάρε δεύτερη γνώμη. Το κόκαλο δεν έχει κάτι, θα φαινόταν στην ακτίνα εξαρχής, άσε που δεν θα έμπαινες να ρωτήσεις τι να κάνεις, θα ήσουν σφαίρα στο νοσοκομείο ήδη. Αν έχει κάποια βλάβη θα είναι στα μαλακά μόρια αλλά αυτά δεν θα έπρεπε να σε ανησυχούν.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 735 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:00, 26-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Και μένα τρίζουν και οι 2 αστράγαλοι και το 1 γόνατο και είμαι υγιέστατη . Σε πονάει γιατί προφανώς υπήρξε μια μικρή φλεγμονή/οίδημα που δεν την έπιασε η ακτινογραφία και εσύ συνέχισες να το καταπονείς με το να το πατάς και να το κουνάς για να ακούς αν τρίζει. Περιόρισε για καμιά βδομάδα την κίνηση στην οποία πονάς περισσότερο (εναλλακτικά μπορείς να το δέσεις με επίδεσμο για να είναι πιο σταθερό), και αν επιμείνει και μετά ο πόνος χωρίς βελτίωση πάρε δεύτερη γνώμη. Το κόκαλο δεν έχει κάτι, θα φαινόταν στην ακτίνα εξαρχής, άσε που δεν θα έμπαινες να ρωτήσεις τι να κάνεις, θα ήσουν σφαίρα στο νοσοκομείο ήδη. Αν έχει κάποια βλάβη θα είναι στα μαλακά μόρια αλλά αυτά δεν θα έπρεπε να σε ανησυχούν.
Θα διαφωνησω καθετα. Προτεινω να παει αμεσα σε ορθοπεδικο για να μη καταληξει με αρθριτιδα στο μελλον. Να μη δεσει τιποτα μονη της γιατι δεν ξερει πως πρεπει να το δεσει σωστα. Το οτι την ειδε μη ορθοπεδικος δεν λεει πολλα. Ναι μεν δεν υπαρχει καταγμα, αλλα ακομα και μια μερικη ρηξη ιστων μπορει να χρειαζεται επεμβαση. Προσφατο παραδειγμα συναδελφου που δουλευει στο ορθοπεδικο τμημα με ειδικευση στα ποδια:
Ηταν σε ουρα και περιμενε να μπει σε ενα μαγαζι. Φορουσε χαμηλο τακουνι και για να περασει η ωρα της πατουσε στην φτερνα. Χανει ισορροπια και πεφτει στραβα. Παει νοσοκομειο, βγαζει ακτινα, ολα ενταξει και την στελνουν σπιτι. Παει την αλλη μερα στην δουλεια, βλεπει ορθοπεδικο, και της λεει οτι ειναι χαλια. Την στελνει για μαγνητικη και εδειξε μερικη ρηξη μηνισκου. Γλιτωσε την επεμβαση, αλλα οχι τον ναρθηκα. Ηταν για καμποσες εβδομαδες με ναρθηκα γονατου. Ο ορθοπεδικος της ειπε οτι αν ακουγε τον αλλο γιατρο, θα κατεληγε με οστεοαρθριτιδα.
Επειδη δουλευω σε ορθοπεδικο τμημα και βλεπω ποσες φορες ενας "ασημαντος" τραυματισμος σε μαλακο μοριο σε τι μπορει να οδηγησει, και ειδικα αν εχει crepitus, προτεινω να παει οπωσδηποτε σε ορθοπεδικο και να μη το αφησει. Μπορει τωρα να μην εχει προβληματα, αλλα σε μια δεκαετια θα ψαχνεται.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, Τσιγάρα σέρτικα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους