Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,274 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:44, 05-06-17:

Μήπως όταν τους πιάνεις δεν έχεις πολύ καθαρά χέρια ή έχεις ακουμπήσει κανένα χνούδι και γι αυτό σε ενοχλούν; Και γω όταν φόραγα όπως λες εσύ τους καθάριζα, και παρεκτός και αν τους φόραγα για πάνω από την μισή μέρα ή έφτανε η ώρα να τους αλλάξω (ήταν μηνιαίοι), δεν με ενόχλησαν ποτέ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 12:35, 06-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από AngelinaCurious
Φοράω φακούς επαφής εδώ και 4-5 χρόνια...Συχνά όμως με ενοχλούν. Και κυρίως βράδυ όταν είμαι έξω μέχρι αργά. Πρόσφατα συζητούσα με μία γνωστή(που φοράει και αυτή χρόνια φακούς) γι αυτό το θέμα και μου είπε ότι μπορεί να μην τους καθαρίζω σωστά. Αυτή λέει παίρνει υγρό καθαρισμού, απ'αυτά που έχουν και το ειδικό δοχείο για να βάζεις τους φακούς (σε κάποια υγρά βάζεις και ένα χαπάκι σαν αναβράζον στο δοχείο) , τους αφήνει όλη νύχτα μέσα σε αυτό το υγρό και όταν θέλει να τους φορέσει τους ξεπλένει με αυτό το διάλυμα που είναι σαν ορός. Έτσι δεν την ενοχλούν ποτέ.
Εγώ το μόνο που κάνω όταν τους βγάζω είναι να τους βάλω στην κλασσική θηκούλα με καθαρό διάλυμα καθαρισμού. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω και φοράνε φακούς, τους καθαρίζουν όπως και εγώ.
Εσείς πως τους καθαρίζετε;
Έχω την εντύπωση ότι η θήκη που λέει η φίλη σου είναι για τους ετησιους. Αν ξέρει κάποιος σίγουρα, ας μας πει. Οι μηνιαιοι μπαίνουν στην απλή θηκουλα. Εσύ ετησιους χρησιμοποιεις ή μηνιαιους? Ξερω οτι οσο πιο μικρό το χρονικό διαστημα που αλλάζεις, τοσο καλυτερα. Η ενοχληση, σε εμένα τουλάχιστον, είναι επειδή τα μάτια μου είναι ευαίσθητα. Αν τα χέρια σου δεν είναι καθαρά, ή δεν χρησιμοποιεις το σωστό υγρό, θα τσουξουν και την ώρα που τους βάζεις. Επίσης, χρησιμοποιεις το σωστό σχήμα φακών? Γιατί μου εχουν πει οτι ανάλογα το μάτι, έχει διάφορους τύπους φακών.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 15:45, 06-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από AngelinaCurious
Φοράω φακούς επαφής εδώ και 4-5 χρόνια...Συχνά όμως με ενοχλούν. Και κυρίως βράδυ όταν είμαι έξω μέχρι αργά. Πρόσφατα συζητούσα με μία γνωστή(που φοράει και αυτή χρόνια φακούς) γι αυτό το θέμα και μου είπε ότι μπορεί να μην τους καθαρίζω σωστά. Αυτή λέει παίρνει υγρό καθαρισμού, απ'αυτά που έχουν και το ειδικό δοχείο για να βάζεις τους φακούς (σε κάποια υγρά βάζεις και ένα χαπάκι σαν αναβράζον στο δοχείο) , τους αφήνει όλη νύχτα μέσα σε αυτό το υγρό και όταν θέλει να τους φορέσει τους ξεπλένει με αυτό το διάλυμα που είναι σαν ορός. Έτσι δεν την ενοχλούν ποτέ.
Εγώ το μόνο που κάνω όταν τους βγάζω είναι να τους βάλω στην κλασσική θηκούλα με καθαρό διάλυμα καθαρισμού. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω και φοράνε φακούς, τους καθαρίζουν όπως και εγώ.
Εσείς πως τους καθαρίζετε;
Και εγώ τους μηνιαίους μου όπως και εσύ τους καθαρίζω. Με πολύ καθαρά χέρια τους βάζω στο δοχειάκι και όταν τους βγάζω για να τους βάλω τους ξεπλένω και πάλι με το υγρό.
Απλά, επειδή και εμένα με ενοχλούσαν πέρσυ πάρα πολύ λόγω αιρ κοντίσιον, που τους φορούσα πολλές ώρες την ημέρα (οπότε τσεκαρέ το και εσύ αυτο) κτλ κτλ το γύρισα σε γυαλιά για τις καθημερινές μου γιατί υπέφερα, κολλάγανε τα μάτια μου, θολώνανε. Πήγα σε γιατρό και μου είπε ότι είναι η φτιάξη των ματιών μου τέτοια που έχω αλλεργική επιπεφυκίτιδα και οι φακοί σε καθημερινή & συχνή βάση πάντα θα με ενοχλούνε πλέον.
Επίσης, δοκίμασε και φακούς σιλικόνης.
Παράθεση

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Katerina_kl
H Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Katerina_kl έγραψε στις 10:16, 07-06-17:

Παίζει ρόλο και η μάσκαρα, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Εγώ φοράω μηνιαίους και παρατηρώ συχνά ότι με ενοχλούν κατά την διάρκεια της μέρας -ντάξει, τους φοράω και σχεδόν όοοοολη μέρα- από την μάσκαρα όπως και από την κούραση. Γενικά, θέλουν αλλαγή νερού στην θηκούλα κάθε μέρα και να μην αφήνουμε να περνά ο μήνας για να τους αλλάξουμε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AngelinaCurious (Αγγελική)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AngelinaCurious
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H AngelinaCurious έγραψε στις 13:22, 07-06-17:

Πάντα με καθαρά χέρια του βάζω και τους βγάζω!Ίσως να φταίνε και τα υγρά που χρησιμοποιώ γιατί συνέχεια αλλάζω μάρκα...Τώρα θα δοκιμάσω να πάρω ένα που νομίζω με είχε βολέψει περισσότερο απ'όλα!Όσο για τη μάσκαρα κι εγώ το έχω παρατηρήσει ότι επηρεάζει γι αυτό έχω σταματήσει να φοράω!Ξερενει απίστευτα τα μάτια...
Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chester20080
Ο chester20080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

O chester20080 έγραψε στις 04:25, 08-06-17:

Αυτό που εννοούσε λέγεται AOSEPT ή κάποιο αντίστοιχο διάλυμα, το οποίο είναι υγρό φακών (εγώ μηνιαίους έχω) με υπεροξείδιο του υδρογόνου για πλήρη απολύμανση. Έχει δικιά του θήκη και θέλει να το αφήσεις τουλάχιστον 6 ώρες να δράσει ο καταλύτης για να εξουδετερωθεί η ουσία, αλλιώς θα σου κάνει έγκαυμα στο μάτι. Είναι ό,τι πιο αποτελεσματικό για την καθαριότητα των φακών, απλά θέλει σωστή μεταχείριση... Κάνει κοντά στα 10-12 € από οπτικά/φαρμακεία.
Όσον αφορά την ενόχληση στο μάτι, μπορεί είτε να έχει μολυνθεί ο φακός και τα κοινά υγρά να μην κάνουν δουλειά (ακόμα και το aosept μπορεί να μην το απολυμάνει σε περίπτωση που ο φακός έχει συσσωρεύσει πρωτεϊνη οπότε αλλάζεις ζευγάρι φακών άμεσα, θήκη και παράλληλα θεραπεία για την μόλυνση με tobradex πχ και δεν φοράς φακούς μια βδομάδα) είτε όπως είπαν και τα παιδιά να μαζεύει σκουπιδάκια πάνω κατά την εφαρμογή είτε να μην οξυγονώνεται επαρκώς ο φακός και να στεγνώνει το μάτι, οπότε καλό θα ήταν να βάζεις τεχνητά δάκρυα κάπου κάπου. Σαν τελευταία λύση θα σου πρότεινα να αλλάξεις μάρκα φακών (προσωπικά οι acuvue με έχουν λύσει τα χέρια). Αυτάααα!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080, Idril, MarilynSt

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους