Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,816 μέλη και 2,410,280 μηνύματα σε 74,999 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 141 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υποδόρια ένεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,142 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 10:34, 17-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από PEPI PI
σε βαθος.χρησιμοποιησε την βελονα ποθ ηταν 27 gauge αντι για την αλλη που ειναι 21 gauge (υψος η μακρος πως να πω)
Πάχος.
Αυτή που είναι 27g είναι πιο λεπτή από αυτή που είναι 21g.
To βασικό που αλλάζει είναι ο χρόνος απορρόφησης και δράσης του φαρμάκου.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PEPI PI

Νεοφερμένος

H PEPI PI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H PEPI PI έγραψε: στις 10:36, 17-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Όταν λες "μεγαλύτερη" βελόνα, εννοείς σε διάμετρο (πιο παχιά δηλαδή) ή σε μήκος;
Το θέμα είναι αν μπήκε βαθιά αν εννοείς σε μήκος, αλλά και πάλι αν μπήκε κάθετα και δεν πόνεσες παραπάνω εκείνη την ώρα, δύσκολο να έγινε κάτι.
παντως δεν πονεσα περισσοτερο ευχαριστω

Αρχική Δημοσίευση από fockos
αν χορήγηθηκε ενδομυικά αυτό που αλλάζει είναι ο χρόνος ημιζωής του φαρμάκου (μικρότερος) και η δοσολογία που πήρε ο οργανισμός μεγαλύτερη.

Εάν το έκανε με την μικρή βελόνα περιομφαλικά ακόμα και κάθετα κατά πάσα πιθανότητα πήγε στον υποδόριο ιστό οπότε πήρες κανονικά το φάρμακο.

Ο πόνος στις υποδόριες ενέσεις είναι πιο μεγάλος από τις ενδομυικές (επειδη στον υποδόριο ιστρό έχουμε μεγαλύτερη νεύρωση.

Για να μειωθεί ο πόνος να διατηρείς το φάρμακο σε θερμοκρασία δωματίου ένα τέταρτο πριν την χορήγηση και να αλλάξεις ανά δόση θέση χορήγησης.
την εκανε υποδορια και αντι της μικρης χρησιμοποιησε την μακρυτερη βελονα που ειναι γιαενδομυικη χρηση
την εβαλε ολη μεσα στον υποδοριο ιστο αλλα δεν πονεσα.ευχαριστω πολυ

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Πάχος.
Αυτή που είναι 27g είναι πιο λεπτή από αυτή που είναι 21g.
To βασικό που αλλάζει είναι ο χρόνος απορρόφησης και δράσης του φαρμάκου.
ρωτω γιατι εχουν διαφορετικο μηκος και αναρωτιεμαι μηπως μπαινονντας η ενεση πιο βαθεια μου κανει καπου κακο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PEPI PI : 17-09-16 στις 11:13. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαρα

Νεοφερμένος

H Χαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Χαρα έγραψε: στις 07:38, 04-10-17:

Καλημερα στην ομαδα...εχω κανει χειρουργιο κ τις πρωτες μερεςμου εκαναν εκει τις αντιπικτικες εναισεις..την πρωτη φορα λοιπον μετα την εναιση εγω το ετριψα λιγο με το βαμβακι γιατι πονεσα...μετα απο τεσσερις μερες με ποναει ακομη κ εχει κανει μελανια κ ειναι λες κ εχω ενα μπαλακι μεσα στο δερμα σε αυτο το σημιο.να φοβαμαι η θα φυγει με το καιρο μονο του?
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,142 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 12:46, 04-10-17:

Θα φύγει, έκανες απλά ένα μικρό αιμάτωμα λόγω πίεσης στο σημείο. Αν βάζεις ενέσεις ακόμα βάζε τις από την άλλη πλευρά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους